עיוורי צבעים

יונייטד סיכמה היום עם ריו פרדיננד לחמש עונות נוספות (אם כך אני פותח פוסט שלא קשור למנצ'סטר יונייטד כנראה שאנחנו באמת בתקופה הפנאטית של העונה), וזה טוב מאד משתי בחינות: ראשית, ריו פרדיננד ישחק בקבוצה עוד חמש עונות. שנית, נזכרתי במשהו שרציתי להתייחס אליו לפני כמה שבועות כשמונה לקפטן נבחרת אנגליה. אני קצת זהיר פה – כי קאפלו לא הודיע שהוא הקפטן הקבוע. אבל מצד שני זה היה במשחק בו סטיבן ג'ררד, ג'ון טרי ודייויד בקהאם היו זמינים. אז ככה זה נראה.
היו כמה מקרים של קפטן שחור לנבחרת למשחק זה או אחר, אבל אם פרדיננד יהיה הקפטן הקבוע הוא יהיה השחקן הראשון ממוצא שחור הראשון במעמד הזה. אני אומר "מוצא שחור" לא בגלל פוליטקלי קורקט אלא משום שהוא ממוצא מעורב. אימו היא לבנה.
המעניין בעניין הזה הוא שזה לא מעניין. לפחות לא באנגליה. איש לא חוגג את העניין ומצד שני גם לא ניתן לשמוע איזה ציוץ נגד העניין הזה. הוא פשוט בלתי קיים. האם הוא לגמרי בלתי קיים או בלתי קיים בתקשורת? שאלה טובה. מצד אחד יש טיפה גזענות ברמת השטח ותמיד הייתה. זה היה גרוע בהרבה בשנות השמונים כשג'ון בארנס היה השחקן השחור המשמעותי הראשון של הנבחרת. ואת זה אנחנו לומדים היום בעיקר ברטרוספקטיבה ואולי התקשורת לא התעסקה בכך מספיק בזמנו. מצד שני אי-העיסוק בעניין הגזעי הוא דוגמא מאד טובה למי שאומרים "אם לא ניתן במה לאדיוטים שכאלו. הנושא פשוט לא יהיה עניין גדול מדי". וזה מה שבאמת קורה. כשמבקרים באיצטדיון יש שלטים נגד גזענות והיא לא מצליחה להרים ראש בכלל.
*
המצב הזה שונה בשנות אור ממה שקורה בצרפת. גם מי שאינם צרפתים יודעים בדרך כלל שמרסל דסאי הוא מגאנה, קלוד מקללה מקונגו ופטריק ויירה מסנגל. וזה נכון גם לשחקנים לא שחורים ולא חושב אם הם מהגרים או דור ראשון בצרפת. אני משער שבעוד האנגלי הממוצע שם לב שריו פרדיננד הוא שחור, הוא עבורו "שחקן מדרום לונדון". ומעטים מאד יודעים את המוצא המדוייק של אביו (סיינט לוסיאן באיים הקאריביים. ולא יודעים את המוצא המדוייק של כמעט אף שחקן אחר. כולל פרט הטריוויה המפתיע שאפילו ריאן גיגס הוא רבע אפריקאי (מסיארה לאונה).
יש לכך סיבה אחת דווקא מקצועית. מרבית גדולי הכדורגל של אנגליה היו ממוצא אנגלו-סקסי שורשי. ולעומתם מהגרים ובניהם הם פשוט עיקר ההיסטוריה של הכדורגל הצרפתי. שלושה ממי שנחשבים לארבעת הגדולים שם – זידאן, קופה ופונטיין – הם ממשפחות מהגרים, ואפילו הרביעי, פלטיני, הוא בעל דם איטלקי. וגם בדרג השני יש רוב עצום למהגרים- לארבי בן בארק, ראשיד מכלופי, מריוס טרזור, ז'אן טיגנה ותיירי הנרי. וגם בדור שעולה עכשיו כנראה שקארים בנזמה והאטם בנארפה הם המבטיחים ביותר.
*
האם מצב מהגרים בכדורגל צרפתי הוא טוב יותר? בודאי ובודאי שלא. הגזענות ביציעים, כמו בספרד, היא מבחילה. לא מעט שחקנים שחורים ציינו את העובדה שהם מעדיפים לשחק באנגליה בגלל רמת הגזענות האפסית ביציעים. אבל למרות כל אלו, אני לא בטוח שאני מעדיף את הסיטואציה האנגלית. כי המשמעות הסמלית של ספורט היא חשובה גם כן. בארצות הברית ציינו לפני כמה ימים את יום השנה ה-61 לשבירת מחסום הגזע על ידי ג'קי רובינסון. וציינו בהזדמנות הזו את המספרים המדוייקים של מספר השחקנים השחורים בבייסבול – רק 8.2 – ירידה דרמטית מבערך 25% בשנות השבעים. ירידה שלא נובעת מגזענות דווקא, אלא מחוסר עניין יחסי של שחורים בבייסבול. ובכל מקרה הנושא נמצא על סדר היום ולמישהו יש יד על הדופק לגבי כל עניין – כולל אחוז המנהלים ואחוז המאמנים השחורים בכל ליגה מקצוענית. באנגליה למשל ידוע שאין עדיין כמעט מנג'רים שחורים-אנגלים. אבל שוב, כמעט לא מדברים על זה.

הסיבה שאני כן מעדיף דיון ציבורי בעניינים כאלו היא התועלת ברמה הרחבה יותר. וגם אם לכדורגלנים מקצוענים שחורים או בני מיעוטים יותר כיף באנגליה זה לא העניין המרכזי. לכדורגלנים מקצוענים יש ממילא חיים מאד טובים. השאלה מה השפעה שלהם על הציבור. ופה אין ספק שההשפעה של זידאן הייתה עצומה לפחות על תדמיתם ותחושתם של מהגרים, וההשפעה של ריו פרדיננד היא כמעט אפסית. אני לא יודע אם זה קשור לכך שלצרפת יש נשיא בן מהגרים, ולאמריקה אולי יהיה אחד כזה עכשיו, ולעומת זאת קשה אפילו לדמיין את היום הזה באנגליה.

לא לפגוע בחפים מפשע (אין ברירה אלא להוריד את בית"ר ליגה)
קצת סטטיסטיקה התקפית של כדורגל ישראלי

59 Comments

סמואל 15 באפריל 2008

אני לא מסכים איתך רונן.

אני בהחלט מעדיף את המצב באנגליה. אני גם חושב ש-95% מהשחורים יגידו לך את זה.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 15 באפריל 2008

קצת הגזימו עם הסכומים פרנדיננד הוחתם על חוזה מפלצתי יותר אפילו מרונאלדו 130 אלף פאונד לשבוע.ובמדינות כמו אמריקה וצרפת באמת המשמעות של זידאן והנרי חשובה הלוואי שכל המדינות היו כמו אנגליה היום פשוט זה לא אישו בשבילם.

רועי 15 באפריל 2008

אנונימי זה אני.

tksr 15 באפריל 2008

אני לא בטוח שנוער שחור באנגליה או בצרפת נושא עיניו אל פרדיננד או הנרי או אל כל ספורטאי שחור אחר.
לא אתפלא אם מושאי ההזדהות שלהם באים מהמוסיקה מהראפ וההיפ הופ משם הם מקבלים מסרים שהולמים את חייהם ומשקפים את התסכול וגם את התקווה למשהו אחר טוב יותר.
זו סוגיית טייגר וודס שכבר דנו בה – האם חובתו של ספורטאי העל השחור להשמיע את קולו גם במחיר פגיעה בשוק הפרסום שלו.
זו כתבה שעוסקת בנושא ההגירה ורוממה את רוחי ושווה לקרוא אותה לפחות למי שמאמין שהרוח האנושית חזקה מכל חלוקה לגזע,צבע,דת ולאום.(מוקדש למשטרת ההגירה ולכל שונאי הילדים בני העדה האתיופית בעיקר בפתח תקווה)
http://www.guardian.co.uk/uk/2008/apr/06/immigration.britishidentity
צריך לקוות שההחתמה של פרדיננד לא תגרום לפיקה להבין שמקומו במקום אחר אולי ברצלונה כי יהיה חבל אם מקרה רוסי יחזור על עצמו.
גיגס,אגב,יענוד בעוד כמה שבועות מדליית אליפות עשירית נתון מדהים למי שזוכר את שנותיו הראשונות (איך עברו להן השנים) אבל את שיאו של צ'רלטון הוא יוכל לשבור רק בתחילת העונה הבאה מה שמעמיד בספק מעבר שלו לקבוצה אחרת (סנדרלנד כנרמז בימים האחרונים)

קארי פייס 15 באפריל 2008

אגב, לאנגליה יש ראש ממשלה סקוטי. בבחירות הקודמות רץ לראשות הממשלה מועמד בן למהגרים יהודיים ממזרח אירופה. ואמיל הסקי נעץ סיכה בבלון של צ'לסי ומאמנה. לא קשור אבל כיף להזכר

פרננדו 15 באפריל 2008

פרדיננד אחרי ניקוי המס יקבל פחות מכריסטיאנו (שעוד לא חתם).
בלי קשר לסכומים החתמה נפלאה של ריו.

לגבי הפוסט הלוואי שכל העולם היה "עיוור צבעים" כמו אנגליה ולא היה הבדלה בין שחורים ללבנים, הלוואי.

זיזו 15 באפריל 2008

רועי
אני חושב שלהגיד שגזענות זה לא אישיו באנגליה זה קצת תמימות.
בכל אותם מדינות עלייתו של כל כוכב בן מיעוטים עוזרת במאבק בגזענות.
את המצב בצרפת אני מכיר רק ממה שקראתי אבל מה שקורה באצטדיון של PSG הוא פשוט בזיון לספורט (היציעים הלבנים שרים שירים נגד היציעים השחורים ולהפך, שניהם אוהדי PSG כמובן).
גם בארה"ב שנשלטת בצורה מוחלטת ע"י שחורים בספורט יש גזענות. הגזענות נמצאת מתחת לשטח אבל עובדתית ככול שספורט נשלט יותר ע"י שחורים. הקהל הלבן פשוט בורח ממנו.
הNFL היא ליגה של קסדות ולכן פחות מושפעת מהנושא. עוד דבר שעוזר לה הוא העובדה שהשחקנים היחידים אותם הציבור מכיר ללא קסדה הם הQB's הלבנים .
הNBA היא הדוגמא ההפוכה. הליגה שחורה לחלוטין והקהל הלבן בורח.
כמובן שהקהל שקונה את הכרטיסים הוא עדיין לבן אבל ברמה ארצית הNBA סובל מתופעה זאת ולכן דיוויד סטרן עושה שמיניות באוויר כדי שהליגה תראה יותר לבנה.

אני מצרף קטע של כריס רוק שבו הוא מדבר על גזענות באמריקה והקשר של העבדות לספורט, נחמד מאוד:
http://youtube.com/watch?v=z2Wy_xRHJd4

birdman 15 באפריל 2008

בנג'מין דיזראלי היה ראש ממשלת בריטניה במאה ה-19. בן למשפחה יהודית-ספרדית שהיגרה בסוף המאה ה-18 מליבורנו שבצפון איטליה ללונדון. מוצא המשפחה לפני כן היה ממרוקו.

רונן דורפן 15 באפריל 2008

בירדמן. דוגמא מצויינת למה שאני מדבר עליו. משפחת ד'יזראלי התנצרה בדור שלפניו. דו דוגמא לדיכוי ולא לפתיחות (למרות שדוגמא מאד מוקדמת ואולי לא חמורה יחסית לתקופה)

פרננדו. מדברים על מצב של לפתוח לרונאלדו את החוזה. אני מאד אופתע אם חוזה חדש לא יתקרב ל-200. כלומר למה שמרוויחים השחקנים העשירים ביותר בספורט האמריקאי.

רועי – הלוואי שזה לא היה אישיו. החברה האנגלית הגבוהה היא בחלקה מאד סגורה.

סמואל – ייתכן שאתה צודק מספרית. אנשים מעדיפים את הנוחות האישית על כך שלתרבות שלהם תינתן משמעות בבימה הציבורית.

martzianno 15 באפריל 2008

רונן – האם המצב הזה מיוחד לכדורגל? מה מצב המהגרים בענפי ספורט אחרים באנגליה – במיוחד אלה השייכים למעמד האצולה (טניס, קריקט וכאלה)?

רונן דורפן 15 באפריל 2008

מרציאנו – הענפים הללו לא שייכים לאצולה… אולי למעמד הבינוני והגבוה מבין הלבנים.

טניס הוא חסר כל משמעות.

בקריקט יש השתתפות גדולה יחסית של הודים, אבל יוצאי האיים הקאריבים לא מרגישים שם בנוח. ידוע למשל שבלורדס אסרו להביא תופים בכדי לעודד את הקבוצות. לאנגליה היה כבר קפטן בן מהגרים בקריקט ובראגבי ליג.

רועי 15 באפריל 2008

רונן מישהו שנולד וחי באנגליה הוא אנגלי לכל דבר והתרבות שלו היא של המדינה בה הוא חי הוא לא צריך לייצג את התרבות של הסבא.

זיזו 15 באפריל 2008

תמונה יפה בבייסבול הערב.
היום יום ג'קי רובינסון. חולצתו מספר 42 הוצאה לגמלאות ב15 באפריל 1997 (50 שנה מיום הופעת הבכורה שלו) ע"י הליגה. אסור לאף שחקן באף קבוצה ללבוש את המספר.

אם תדליקו משחק בייסבול הערב תראו שכל השחקנים בשתי הקבוצות לובשים חולצה מספר 42.
הליגה עושה זאת היום בכדאי לחגוג ולהזכיר את חייו ופועלו.
יפה.

רונן דורפן 15 באפריל 2008

רועי – מה שאתה אומר הוא פשיסטי. שאנשים ישכחו זהויות למען המדינה. למה שיהודי ירגיש יותר אנגלי מיהודי?

זיזו 15 באפריל 2008

תיקון
הליגה מרשה לשחקנים וחלקם עושים זאת (רבים).

במשחק בו אני צפיתי (אינג'לס נגד טקסס) כולם עשו זאת. כרגע ראיתי משחק אחר שבו רק חלק מהשחקנים עשו זאת.

חידה: מי השחקן היוצא דופן בליגה בהקשר זה?

birdman 15 באפריל 2008

בשנת 2001 מייקל פורטילו, בן למהגר ספרדי, התמודד על ראשות המפלגה השמרנית. הפסיד בסיבוב הבחירות האחרון לאיאן דנקן סמית' וקנת' קלארק.

רועי 15 באפריל 2008

רונן דת יכולה להיות נפרדת מאזרחות.ומה בדיוק פשיסטי נולדו באנגליה חיים באנגליה הם אנגלים הם לא שוכחים שום זהות מכיוון שזו מעולם לא הייתה הזהות שלהם.וזה בסדר גמור שאנגלי יהודי ירגיש יותר אנגלי כמו שזה בסדר שישראלי ירגיש קודם כל ישראלי ורק אז את הדת.

לון 15 באפריל 2008

בעיניי השאלה המרכזית היא איפה כלל המהגרים מרגישים טוב יותר. איפה מתייחסים אליהם טוב יותר. לפי מיטב ידיעתי והבנתי, התשובה הברורה היא שבריטניה עדיפה בהרבה על צרפת.
לא מדובר רק בחיי היום יום שלהם (מה שקראת לו "נוחות אישית"), אלא בהחלט גם במובן התרבותי. בבריטניה מלמדים בבתי ספר גם את ההיסטוריה של המדינות מהם היגרו. בצרפת לא מאפשרים פלורליזם תרבותי. היא ממחישה מצויין מהי מדיניות "כור היתוך". כידוע השוביניזם (הלאומי) הומצא בצרפת.

זידאן אולי תרם לגאווה יותר גדולה אצל בני המהגרים, אבל מצבם לא השתנה כלל.
רק לפני שנתיים וחצי היו מהומות קשות של מהגרים בפריז. במשך שבועות המהגרים בפרברי פריז התקוממו והרושם היה של מרד ושפריז בוערת, תרתי משמע.
סרקוזי שהיה אז שר הפנים ומועמד לנשיאות נקט אז ביד קשה. על רקע מדיניות היד הקשה שלו הוא נבחר לנשיאות.
זה לא דומה ולא מזכיר את מצב המהגרים בבריטניה ואת היחס המאוד מחבק של בראון ובלייר כלפיהם.
בבריטניה הם זוכים ליחס הרבה יותר טוב ולרמת חיים הרבה יותר גבוהה. כמובן שזו לא אידיליה, אבל הפער עצום לטובת בריטניה.

בדר"כ יש צורך להיאחז בסמלים, כשהמציאות אינה טובה מספיק.
בארה"ב מצב השחורים רחוק מלהשביע רצון ולכן עדיין יש צורך בסמלים אנושיים. וכדאי לזכור שעברו כבר המון שנים מאז שהביאו אותם כעבדים ואפילו המון שנים מאז ששוחררו.
לפני כשבועיים, בארבעה באפריל, מלאו ארבעים שנה לרציחתו של מרטין לותר קינג. העובדה שהוא עדיין מצוטט ורלוונטי לחיים בארה"ב היא עצובה מאוד. עם כל הכבוד למועמדות של אובמה, גם אם ייבחר, ייקח עוד זמן רב עד שמצב השחורים שם יגיע לזה שבבריטניה.

ובכל זאת, מי שמחפש סמלים בבריטניה יכול למצוא אותם לא רק בדמותו של קפטן נבחרת הכדורגל, אלא בלב ליבה של האצולה: ברונס איימוס. אישה שחורה ילידת גיאנה, שקיבלה תואר אצולה ושימשה כמנהיגת בית הלורדים בשנים 2003-2007.
לפי מיטב ידיעתי לא היה אף שחור עור שהתקרב למעמד הזה בצרפת.

עם כל הכבוד להיותו של סרקוזי בן מהגרים, הוא בן למהגרים מאירופה ולא מאפריקה, אסיה או דרום אמריקה.
ואפרופו דיכוי וחוסר פתיחות, אביו של סרקוזי, שהיה בן למשפחת אצולה הונגרית ונקרא פאל נוג'-בוצ'אי שארקוזי שינה את שמו לפול סרקוזי. זאת משום שאפילו אירופאים צריכים לדכא עצמם בצרפת. בנוסף, סבו של סרקוזי, אבי אמו, שהיה יהודי מסלוניקי, התנצר לדת הקתולית כשהגיע לצרפת.

גיל 15 באפריל 2008

זיזו, זה מריאנו ריברה שהוא היחיד שיכול ללבוש את החולצה ביום יום כי היא הייתה שלו לפני שהיא יצאה לגמלאות.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

לון – אני מעריך שבגדול אני מסכים איתך לגבי אנגליה וצרפת. ארצות הברית היא עניין אחר. למרות כל מגרעותיה היא עדיין הארץ הפופולארית ביותר להגירה, אלא שפה שחורים הם כבר לא מהגרים. ובכל זאת בדוגמא האמריקאית לפחות יש הכרה תרבותית בקבוצות משנה – יש אפרו-אמריקאים, ויש יהודים-אמריקאים ויש לטינו-אמריקאים ויש התחשבות בשפה שלהם ובהיסטוריה שלהם. את זה אין באנגליה בכלל. לאנגליה אין המקבילה של יום מרטין לותר קינג או איזשהי הכרה ששחורים עברו היסטוריה קצת שונה בתוך האימפריה מאשר רק ניצחונות בטרלפגר ובווטרלו.

רועי- הראיה שלך את העולם כאילו יד תרבויות של מדינה או דת היא מאד סכמטית. לפי הראיה הזו תרבותו ומורשתו וההיסטוריה של שחור אנגלי דומים לאלו של לבן אנגלי. אנגליה היא מדינה שמייצאת היסטוריה לא נעימה – בעיקר לגבי שחורים. איפה היו העבדים? בארצות הברית. איפה השמידו את האבורג'ינים? אוסטרליה. שכחו שמי שהביאו את העבדים או ביצעו את הזוועות הללו היו האנגלים. כשבבתי הספר של אנגליה ילמדו לפחות את הדברים הללו – אפשר יהיה לומר ששחורים הם חלק מהתרבות האנגלית.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

זיזו – נורא קל להטיח את זה בדייויד שטרן. במיוחד בהסתמך על הטקסטים של איזה ראפר. אבל השנה האחרונה הוכיחה ההיפך. מה שהוא אומר, אולי קצת בפטרונות, לשחקנים שחורים הוא "אתם מרוויחים כסף טוב. מה עם קצת אחריות" וללבוש גורמט ולשמוע היפ הופ זו אולי גאווה, אבל לא אחריות לקהילה שלך.
הדוגמא הבולטת הייתה בניו אורלינס כשהוא התעקש לקחת לשם את משחק האולסטאר, כדי לסייע בשיקום כלכלת העיר, כשארגון השחקנים וכמה שחקנים בכירים שחורים מעקמים את האף ומאיימים להגיע רק למשחק ולא לארועים.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

tksr -בודאי ששחורים רואים בשחורים באנגליה מושאי הערצה. אם תסתובב בלונדון חולצות הכדורגל שהם לובשים הם תמיד של הנרי או דרוגבה או ויירה או פרדיננד. הרבה שחורים גם אוהדים את צרפת נגד אנגליה – ראיתי את זה ביורו.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באפריל 2008

קצת מתפלא על דורפן שעושה עניין ממינוי אפשרי(שאפילו לא הודיעו עליו)של ריו פרדיננד אנגלי שנולד בלונדון לקפטן הנבחרת. הגזמת רונן. מילא היית עושה אישיו אז ששמונה נאסר חוסיין לקפטן נבחרת הקריקט (ספורט של אליטה)אבל זה לבטח קרה לפני יותר מעשר שנים ?(תקן אותי אם אני טועה)אבל ריו ?
אני לא חושב שיש יותר אנגלי מריו, כמו דיוויד בקהאם גם הוא נולך בלונדון (רק בפרבר פחות טוב) והוא משחק בשביל ספינת הדגל של הכדורגל האנגלי מנצ'סטר יונייטד.
כל זה לא אומר שאנגליה אינה מדינה גזענית. ההיפך הוא הנכון, האנגלים ברובם כן גזענים רק יודעים להיות צבועים מספיק להסתתר תחת אני חייב להתהפוליטיקלי קורקט. נגזר ממנה שגזענות ואפליה רשמית אינם מותרות בדיוקר כמו הטרדה מינית. המנגנון "מעניש" את מי שיעז להעלות את זה על השולחן.
לא פעם עולה לי לראש מחשבות כמו "סיני שקרן" אבל אני מבין שמחשבות כאלו לא יביאו אותי לשום מקום. האנגלים מבינים את זה עוד יותר טוב (אבל הם גזענים הרבה יותר)
אני מציע שתבדוק מיהם הCEO של החברות הגדולות בבריטניה. אני בטוח (למעט מקרה שהאדם הוא בעל מניות השליטה) לא תמצא אף אחד שהוא בן מהגרים. לאחד כזה קשה לעבור את מסלול של ביה"ס פרטי, רשתות חברתיות, אוקספורד וכו' שמוביל בסוף לטופ..
פרייבט סקול, תרומות ורשתות חברתיות זוהי הדרך באה האליטה משמרת את עצמה במדינות האגלו סקאסיות .גם בארה"ב, גם באנגליה וגם באוסטרליה.
מעניין תמיד שהטלויזיה פתוחה על סקיי ניוז ומראיינים פוליטיקאים הם תמיד נראים אותו דבר בין אם מדובר על סקיי ניוז UK (שעתייים ביום) און על סקיי אוסטרליה. נקודה לטובת האנגלים לפחות אצלם יש מגישי חדשות שאינם וורודים ראיתי שם בחורה מאד כהה אולי הודית ?)באולפןוכתבים הודיים או שחורים פה אפילו את זה לא ראיתי.

עוד משהו, שמעתי כבר פעם (בפורום השכן של הלוזרים מאנפילד) שג'ון בארנס לא קיבל מספיק הזדמניות בנבחרת והופלה לרעה מכיוון ש"ששיחק בחיברפול ולא במפייה של הספרס)לדעתי, שטויות פשוט שטיות. בארנס היה מצויין בליברפול אבל גרוע,אבל גרוע כששיחק בנבחרת. למעט שער אחד גדול במשחק ידידות מול ברזיל (2:0) הוא לא תרם כלום. לקראת היורו ב92 (זו שזכתה בו דנמרק) הייתה אנגליה(מאמן גרהם טיילור) הפייבוריטית לזכות והסבירו את זה בכושר של ג'ון בארנס שנתן עונה ענקית בליברפול. אנגליה עשתה שתי תיקו אפס (צרפת והולנד נדמה לי) הפסידה לשוודיה ועפה. הטורניר הגרוע מאז שאני לפחות זוכר. השחקן המאכזב תרומה אפסית היה כמובן ג'ון בארנס.
זה היה הסוף של בארנס ולשמחתו של פרגוסון בזו נסתיימה גם לתמיד ההגמוניה של ליברפול בכדורגל האנגלי. השאלה הנשאלת היא האם סטיבן "THE DIVER" ג'אררד הוא הבארנס החדש…. שחקן מצויין בליברפול ועלוב בנבחרת.
חברנו עמיחי דרש "לתת לו את המפתחות" מקלר'ן הסכים.השאיר את לאמפרד על הספסל ונתן לו את הבמה. התוצאה הייתה הדחה מהיורו שהעיפה את מקלרן המאמן הגרוע ביותר מאז גרהם טיילור.
אותו חבר נכבד קרא לג'אררד "גדול השחקנים האנגלים בדורנו" לא הצלחתי להבין מה לא ברור בזה שאין שום סיכוי שג'אררד יגיע לא ביכולת, לא בתארים ולא בתרומה לקבוצה שלו ולנבחרת לזו של סקולס. כמה אליפיות זכה ג'אררד ? אפס. כמה יזכה בעתיד (אם לא יעבור לצ'לסי)אפס גם כן.כמה זכה סקולס ? שמונה או תשע ?גם בנבחרת תרם סקולסב הנרבה יותר. לפני שאיזה מישהו ורוד פוצה פה אני רוצה להזכיר לו את השלישייה של סקולס מול פולין בוומבלי(3:1) שהצילה את האנגלים . פעם שניה הייתה בהמפדן פארק מול הסקוטים בפלייאוף (קיוון קיגן המאמן)שוב היה זה סקולס לבדו שניצח את המשחק בהאמפדן פארק(2:0)מתי לעזאזל ניצח "הדייבר" ג'ארד איזה משחק עבור נבחרת אנגליה ?
אני חוזר לעניין בארנס.
תמיד חשבתי שכריס מטוטנהאם שהיה שחקן ההרכב על המשבצת של בארנס היה שחקן פי אלף טוב ממנו והיה אחד מנקודות האור בנבחרת אנגליה של השנים העגומות ההם. וואדל שיחק כי היה מגיע לו ולא בגלל שהוא מטוטנהאם.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באפריל 2008

קצת מתפלא על דורפן שעושה עניין ממינוי אפשרי(שאפילו לא הודיעו עליו)של ריו פרדיננד אנגלי שנולד בלונדון לקפטן הנבחרת. הגזמת רונן. מילא היית עושה אישיו אז ששמונה נאסר חוסיין לקפטן נבחרת הקריקט (ספורט של אליטה)אבל זה לבטח קרה לפני יותר מעשר שנים ?(תקן אותי אם אני טועה)אבל ריו ?
אני לא חושב שיש יותר אנגלי מריו, כמו דיוויד בקהאם גם הוא נולך בלונדון (רק בפרבר פחות טוב) והוא משחק בשביל ספינת הדגל של הכדורגל האנגלי מנצ'סטר יונייטד.
כל זה לא אומר שאנגליה אינה מדינה גזענית. ההיפך הוא הנכון, האנגלים ברובם כן גזענים רק יודעים להיות צבועים מספיק להסתתר תחת אני חייב להתהפוליטיקלי קורקט. נגזר ממנה שגזענות ואפליה רשמית אינם מותרות בדיוקר כמו הטרדה מינית. המנגנון "מעניש" את מי שיעז להעלות את זה על השולחן.
לא פעם עולה לי לראש מחשבות כמו "סיני שקרן" אבל אני מבין שמחשבות כאלו לא יביאו אותי לשום מקום. האנגלים מבינים את זה עוד יותר טוב (אבל הם גזענים הרבה יותר)
אני מציע שתבדוק מיהם הCEO של החברות הגדולות בבריטניה. אני בטוח (למעט מקרה שהאדם הוא בעל מניות השליטה) לא תמצא אף אחד שהוא בן מהגרים. לאחד כזה קשה לעבור את מסלול של ביה"ס פרטי, רשתות חברתיות, אוקספורד וכו' שמוביל בסוף לטופ..
פרייבט סקול, תרומות ורשתות חברתיות זוהי הדרך באה האליטה משמרת את עצמה במדינות האגלו סקאסיות .גם בארה"ב, גם באנגליה וגם באוסטרליה.
מעניין תמיד שהטלויזיה פתוחה על סקיי ניוז ומראיינים פוליטיקאים הם תמיד נראים אותו דבר בין אם מדובר על סקיי ניוז UK (שעתייים ביום) און על סקיי אוסטרליה. נקודה לטובת האנגלים לפחות אצלם יש מגישי חדשות שאינם וורודים ראיתי שם בחורה מאד כהה אולי הודית ?)באולפןוכתבים הודיים או שחורים פה אפילו את זה לא ראיתי.

עוד משהו, שמעתי כבר פעם (בפורום השכן של הלוזרים מאנפילד) שג'ון בארנס לא קיבל מספיק הזדמניות בנבחרת והופלה לרעה מכיוון ש"ששיחק בחיברפול ולא במפייה של הספרס)לדעתי, שטויות פשוט שטיות. בארנס היה מצויין בליברפול אבל גרוע,אבל גרוע כששיחק בנבחרת. למעט שער אחד גדול במשחק ידידות מול ברזיל (2:0) הוא לא תרם כלום. לקראת היורו ב92 (זו שזכתה בו דנמרק) הייתה אנגליה(מאמן גרהם טיילור) הפייבוריטית לזכות והסבירו את זה בכושר של ג'ון בארנס שנתן עונה ענקית בליברפול. אנגליה עשתה שתי תיקו אפס (צרפת והולנד נדמה לי) הפסידה לשוודיה ועפה. הטורניר הגרוע מאז שאני לפחות זוכר. השחקן המאכזב תרומה אפסית היה כמובן ג'ון בארנס.
זה היה הסוף של בארנס ולשמחתו של פרגוסון בזו נסתיימה גם לתמיד ההגמוניה של ליברפול בכדורגל האנגלי. השאלה הנשאלת היא האם סטיבן "THE DIVER" ג'אררד הוא הבארנס החדש…. שחקן מצויין בליברפול ועלוב בנבחרת.
חברנו עמיחי דרש "לתת לו את המפתחות" מקלר'ן הסכים.השאיר את לאמפרד על הספסל ונתן לו את הבמה. התוצאה הייתה הדחה מהיורו שהעיפה את מקלרן המאמן הגרוע ביותר מאז גרהם טיילור.
אותו חבר נכבד קרא לג'אררד "גדול השחקנים האנגלים בדורנו" לא הצלחתי להבין מה לא ברור בזה שאין שום סיכוי שג'אררד יגיע לא ביכולת, לא בתארים ולא בתרומה לקבוצה שלו ולנבחרת לזו של סקולס. כמה אליפיות זכה ג'אררד ? אפס. כמה יזכה בעתיד (אם לא יעבור לצ'לסי)אפס גם כן.כמה זכה סקולס ? שמונה או תשע ?גם בנבחרת תרם סקולסב הנרבה יותר. לפני שאיזה מישהו ורוד פוצה פה אני רוצה להזכיר לו את השלישייה של סקולס מול פולין בוומבלי(3:1) שהצילה את האנגלים . פעם שניה הייתה בהמפדן פארק מול הסקוטים בפלייאוף (קיוון קיגן המאמן)שוב היה זה סקולס לבדו שניצח את המשחק בהאמפדן פארק(2:0)מתי לעזאזל ניצח "הדייבר" ג'ארד איזה משחק עבור נבחרת אנגליה ?
אני חוזר לעניין בארנס.
תמיד חשבתי שכריס מטוטנהאם שהיה שחקן ההרכב על המשבצת של בארנס היה שחקן פי אלף טוב ממנו והיה אחד מנקודות האור בנבחרת אנגליה של השנים העגומות ההם. וואדל שיחק כי היה מגיע לו ולא בגלל שהוא מטוטנהאם.

אמנון 16 באפריל 2008

מייקל האוורד – יהודי בן למהגרים מרומניה , התמודד על ראשות הממשלה לפני 3 שנים ונכשל. אם היה ראש המפלגה השמרנית קדנציה אחת אחרי – היה נבחר לראשות הממשלה בעוד כשנתיים (מחליפו קאמרון ייבחר).
לדעתי-העובדה שהוא יהודי לא היתה משנה לרוב המכריע של הבוחרים ( בניגוד לארה"ב) , מה גם שהוא מייצג את הצד הימני במפה.
דיזראלי אגב ,התגאה במוצאו היהודי בפומבי.
לגבי מנג'ר שחור אנגלי – זה רק מקרה. אם היה אחד מוכשר ומתאים – הוא היה מתקבל בברכה ע"י עמיתיו, העתונות והקהל.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

יואב – ידוע לי שזה עוד לא המינוי. אבל האם זה משנה לעניין החברתי אם הוא הקפטן או רק השחקן האנגלי הטוב והמוערך כרגע?
באליפות העולם האחרונה בקריקט ריו פרדיננד היה שם כדי לעודד את הווסט-אינדיז. אז הקביעה שמדובר "ביותר אנגלי מאנגלי" היא מדוייק אבל צריך לחדד אותה. הוא אנגלי לגמרי. אבל אנגלי שונה ברקע התרבותי שלו מפרנק למפרד – וכנראה מרגיש שהווסט אינדיז מייצגים אותו יותר מאנגליה.
אגב לשאלתך – עורך הספורט של הבי.בי.סי באינטרנט, מיהיר בואז, הוא ממוצא הודי. הוא כותב בעיקר על הפוליטיקה של הספורט.
לגבי בארנס, לפחות בגביע העולם של 1986 העובדה שפתח על הספסל נראתה תמוהה (זו בטוח לא הייתה גזענות – סתם החלטה לא טובה). הוא כמעט החזיר אותם למשחק מול ארגנטינה.

אמנון – להסביר מקריות בכך שכל שחקן לבן בכיר מוזמן לקבל קבוצה (גם אם קטנה) בסוף הקריירה, ושחקנים שחורים לא. זה קצת נאיווי. עובדה שמאמנים שחורים (שהם עוזרי מאמנים) כן דיברו על כך.
תודה על עדכון תוצאות הבחירות הבאות….(-:
אתה צודק לגבי הווארד – זה מה שאמרתי. מקבלים אותו – אבל לא חוגגים את העניין. במקרה ג'ו ליברמן חגגו את העניין, ומצד שני זה בטח גם הביא להרבה אנטגוניזם. אנגליה מקבלת כל אחד – בתנאי שהוא משחק את האנגלי.

עזי 16 באפריל 2008

קודם כל קאפלו אמר שלא ימנה קפטן קבוע עד המוקדמות אבל רמז אתמול רמז גדול שכאשר יהיה כזה הוא יהיה וויין רוני דווקא.
ליואב מאוסטרליה, הצבע הוא תמיד אישו. נתת את הדוגמא של ג'ון בארנס והשער המופלא שלו במראקנה, הסאן נתן למחרת את התוצאה – 1-0 – כי סירב להכיר בשער של שחקן שחור בנבחרת. ואנחנ מדברים על שנות השמונים, לא השלושים. חוץ מזה עם בארנס בהרכב ברבע הגמר נגד ארגנטינה ב-86' אנגליה עוברים.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

עזי – אתה בטוח לגבי הכותרת בסאן????????

רועי 16 באפריל 2008

רונן לדעתי זוהי די המטרה הסופית שלא יהיו הבדלים בין שחורים ללבנים ואנגליה היא המקום שהכי קרוב לזה.ואם שחור רוצה לזכור את העבדות או דברים אחרים שקשורים למורשת שלו שילך למדינה אחרת כמו אמריקה שבה זה חלק מהמורשת של המדינה לא המורשת האישית שלו שלו זה בדיוק כמו היהודים שרק בארץ ישראל יכולים לזכור את היהסטוריה שלנו כי אף אחד אחר לא יעשה את בשבילנו וגם לא צריך לצפות שאף אחד יעשה את זה.

לון 16 באפריל 2008

יואב, אני צופה בסקאי ניוז באופן קבוע. יש שם כמה וכמה מגישים שחורי עור ולפי השמות יש כמה ממוצא שאינו בריטי במקור. דרך אגב, לרוב מדובר במגישות. יש גם כתבים כאלה.
לעיתים יש ימים שזה ממש בולט כשהמגישים מתחלפים ומגישה שחורה מחליפה מגישה כהת עור אחרת. אני גם זוכר גם מקרים של שתי מגישות שחורות ביחד.

גם בבי.בי.סי. וורלד יש, אם כי פחות.

לגבי מנהלים בחברות אין לי מושג. כלל לא יפתיע אותי אם יהיו כאלה, בעיקר ממוצא הודי.
יש מספיק שחורים ואסייתים בין בוגרי אוקספורד וקיימברידג'.

עזי, אני מתקשה מאוד להאמין שזו היתה הכותרת של הסאן.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

רועי- הקביעה שלך שעבדות זה מורשת של ארצות הברית ואנגליה ממחישה בדיוק את מה שאני אומר. בגלל שארצות הברית מדינה יותר פתוחה תרבותית (אבל לא חברתית) עבדות קשורה בתודעה לארצות הברית. אתה כנראה לא ממש יודע שאנגליה אחראית להרבה יותר עבדים מאשר ארצות הברית או כל מדינה אחרת.
השהשחור "יילך למקום שזה חלק מהמורשת" מזכיר לי את הטענות שלערבי יש מדינות שהוא יכול ללכת אליהם.
למה שיעזוב את אנגליה – אם סבא של סבא שלו הובא קשור באניה לשם? שחורים הם לא בדיוק מהגרים לתוך העולם האנגלו סקסי. הם נחטפו לשם באחד הפשעים המזוויעים בהיסטוריה. אני מקווה שהעובדה שאתה חושב שהם אורחים קשורה יותר לחוסר ידע בנושא.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באפריל 2008

אני חייב להגיב על אגדת העם "אם ג'ון בארנס היה פותח אז ב86 ברבע הגמר אז אנגליה הייתה עוברת את ארגנטינה.
איך הגיעו רונן ועזי למסקנה הזאת ?
בארנס בישל את השער המצמק לגרי ליניקר כאשר שהמשחק היה כבר גמור.
עדיין מי שהביא לאנגליה את המקום שם היה הקישור של ריד-סטיבן וכריס וואדל. השחקן שבצדק השאיר את בארנס על הספסל.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

יואב יואב. אני לא יודע בן כמה אתה ואם צפית במונדיאל הזה.
המשחק לא היה גמור כלל וכלל. כמה דקות אחר כך הוא נתן בישול זהה ללינקר שהחטיא. עד היום ליניקר לא מבין איך לא הכניס את זה. כמובן שזה לא אומר שאנגליה הייתה עוברת – אבל השאיר טעם של החמצה.
הנה תקציר של המשחק – שכמובן היה מהגדולים אי פעם – http://www.youtube.com/watch?v=fLcnQcsjvco

וודל, כמו רובסון ווויליקינס, היה גרוע במונדיאל הזה. רק החלטה לעשות הפיכה גורפת בהרכב אחרי הפסד לפורטוגל ותיקו עם מרוקו בלי שערים, ולבסס אותו על אברטון, הציל את אנגליה במונדיאל הזה.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באפריל 2008

אגב הייתי במונידיאל הזה בן 15
המהפכה שאתה מדבר עליה הייתה (אם אני לא טועה)לאחר התיקו מול הולנד 0:0 ולא נגד מרוקו ואכן שלחה להרכב את טרוור סטיבן, פיטר ריד ופיטר בירדסלי על חשבונם של ווילקינס ומארק הייטלי (רובסון היה במילא פצוע). השינוי הזה הביא לשני נצחונות 3:0 פולין(ליניקר הבבקיע את כולם ברבע השעה הראשונה) ו3:0 פארגוואי(בירדסלי וליניקר צמד)
ג'ון בארנס לא היה במשחקים האלה (כריס וואדל שיחק)
תמיד אהבתי את כריס וואדל (אפילו שהוא החטחיא את הפנדל בחצי הגמר מול גרמניה) תמיד שנאתי את ג'ון בארנס (ולא בגלל שהוא שחור…)

רונן דורפן 16 באפריל 2008

יואב – התיקו עם הולנד היה ב-1990. זה היה תיקו עם מרוקו ובו הורחק ריי ווילקינס ונדמה לי שרובסון נפצע, או שנפצע משחק קודם לכן כבר.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באפריל 2008

ללון, ציינתי לטובה את סקיי ניוז UK (לעומת סקיי ניוז אוסטרליה) בכך שבבריטניה אכן רואים יותר שחורים בתפקידי הגשה. באוסטרליה אין בכלל ואני לא חושב שבגלל שאוסטרליה יותר גזענית, ברור שהמצב הוא הפוך. מה ההסבר שלי ?יש עניין של מספרים(הרבה לבחור מהם באנגליה מעט יחסית פה), יש עניין של אליטות של הודים(עשירים ומשכילים) שלמדו גם הם באוקספורד(כמו שאמרת) ולדעתי, יש "אפליה מתקנת" סקיי ניוז בכוונה דואגים שבין מגישי החדשות יהיו גם שחורים.

רועי 16 באפריל 2008

רונן אני ממש לא חושב שהם אורחים הם חלק מהמדינה רגילים לחלוטין אבל אם הם רוצים תרבות אחרת שילכו למקום אחר בדיוק כמו יהודים שרוצים תרבות יהודית שזוכרת את את השואה ודברים אחרים באים לישראל.ואני לא מודע לעבר של אנגליה בקשר לעבדים ואם אין אליו שום התייחסות זאת חתיכת עבודת טיוח רצינית וצריך להתייחס לנושא כמו חודש ההיסטוריה השחורה באמריקה.

אמנון 16 באפריל 2008

בקשר לכותרת בסאן – הסאן ציטט בכותרת גדולה התבטאויות של "אוהדים" אנגלים ניאו-נאצים שהקניטו את בארנס בטיסה חזרה וטענו בפניו ששערו אינו נחשב.
זו לא דעת הכתב או מערכת העיתון.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

רועי – אנגליה אשמה בעבדות הרבה יותר מארצות הברית. היא החלה אותה. היא ייבאה וייצא אותם במספרים יותר גדולים. ובנוסף צריך לזכור שאת ארצות הברית ייסדו פחות או יותר אנגלים.
ולא – אין שום מודעות לדבר הזה שם – ברמה שאפילו תזכיר את ארצות הברית. וזו בדיוק הנקודה שאני מעלה ואליה התכוונתי בביטוי "עיוורי צבעים". באמריקה כולם אמריקאים – אבל לכל אחד היסטוריה משלו. באנגליה מקבלים אותך כנראה טוב מכל אחד אחר, בתנאי שתתכנס לתוך מערכת ערכים "רשמית". זה כמובן עלול להתפוצץ להם בפרצוף, לא עם השחורים אלא עם האיסלאם.

אמנון – תודה על ההבהרה, די היה ברור לי שזו לא דעת העיתון. מעניין מה עמד מאחרי הכותרת – האם רצון להצביע על תופעה מכוערת או נסיון לרכב על גל גזעני. אם אני מכיר את הסאן – פשוט נסיון למכור עיתונים בלי מודעות להשלכות.

זיזו 16 באפריל 2008

רונן הגזמת.
הבריטים לא ממש התחילו את העבדות. עבדות הייתה קיימת תמיד. גם בעת העתיקה, גם במאות האחרונות וגם היום.
הבריטים הוציאו את סחר העבדים מהחוק לפני האמריקאים (אולי ראשונים? אני לא בטוח).
כל זה לא אומר דבר על מצב הגזענות בבריטניה היום שגם אני חושב שזו תמימות להגיד שלא קיים.
אגב, לדעתי את סחר העבדים המוכר לכולנו מהסרטים והסיפורים החלו ההולנדים שאנו רגילים לראות באור כל כך חיובי בעניין (עוד תרמית הזויה).

לגבי דיוויד סטרן. זה שהוא הביא את האולסטאר לניו-אורלינס בצעד מבורך לא ממש מתקשר אצלי לנקודה. זה היה צעד הומניטרי יפה (וגם לא רע תקשורתית) ולא קשור לגזע.
תפקידו של סטרן הוא לקדם את האינטרסים של בעלי הקבוצות בליגה והוא עושה את עבודתו נאמנה.
אין ספק שהוא נאבק בתדמית השחורה של הליגה וקוד הלבוש שהוא הנהיג הוא הדוגמה הבולטת.
הNBA מפעיל הרבה ארגוני צדקה ותוכניות חברתיות וכמובן שרבות מהן עוסקות בקהילה השחורה מכיוון שזוהי קהילה שזקוקה ליותר עזרה ובנוסף יותר קל להשיג כוכבים שיעזרו לתוכנית כזאת.
גם ככה זה תמיד נראה יותר כמו צילום פרסומת מפעילות קהילתית.

Glenn Edward Schembechler 16 באפריל 2008

My dear friends you are missing some of the points:

1. England has a far better economical situation in the last 2 decades, compared with France and Italy with less immigrant problems over that time. Racism? I remember the Brixton riots and then I laugh. I also remember this piece of Hornby in Fever Pitch about racism when Holland arrived to Wembley.
2. As we said 10000 times, the crowd in England these days is simply more educated and that is simply the case when you need to spend 1000 pounds and more a year. Indeed the boring league has some good points: less Hooliganism and less racism.
3. Here come recession in England (I admit I thought it will end in Spain)- let’s talk in 2-3 years.
4. I don’t see too many players from Pakistan or India- with a proportion to their part in the population. Explanations?

רונן דורפן 16 באפריל 2008

גלן – יש לדעתי ארבעה בריטים-אסיאתים בליגות המקצועניות. מייקל צ'ופרה מסנדרלנד כנראה הטוב בהם. הם לא אוהבים כדורגל ובהרבה מקומות אוהדי כדורגל לא אוהבים אותם. בלידס למשל, שם הם חלק עצום מהאוכלוסיה, פרשת וודגייט-בוייר המחישה את עומק הקרע. לעומת זאת במנצ'סטר, אני שמח לומר, הם באים במספרים גדולים לאיצטידיון. כולל שני הסיקים עם הטורבן השחור שיש להם מנויים בדיוק מאחרי המנג'ר של האורחים…

זיזו – במה בדיוק הגזמתי? יש לך נתון שמראים שהבריטים לא היו הפעילים המרכזיים בסחר העבדים? עבדות היא עתיקה. בתצורתה העתיקה היא לא תמיד כללה אורח חיים קשה מדי. כשמדברים על הפשעים העצומים מדברים על סחר העבדים – כלומר החרבת התרבות המערב אפריקאית לשם ייצוא עבדים לאמריקות ולקאריבים (בנוסף לעבדות מעשית בימינו – בסין, הודו ואפריקה).

הבריטים ביטלו רשמית את העבדות מעט לפני ארצות הברית. זה נתון חסר כל חשיבות. הנתון החשוב הוא כמה עבדים יצרה כל מדינה. ומהי העבדות בארצות הברית אם לא יצירה של המהגרים האנגלים לשם? עד שתתקן אותי בודאי – אני יודע שארצות הברית הייתה מושבת כתר עד 1776 והייתה חלק מהכלכלה הבריטית. ומלבד זאת, כמו בבארות נפט, הבריטים ביטלו את העבדות ברגע שהתברר להם שהכנסות העבדות ימשיכו לזרום ללונדון (כלומר אפשר לייצא אותם ישר מאפריקה לחוות עבדים במקומות אחרים). בכדי להמחיש לך כמה הבריטים היו רגישים – החוק שביטל את העבדות קבע כמה מליוני פאונדים פיצויים מקופת המדינה לנפגעים. הנפגעים היו סוחרי העבדים שקיבלו פיצוי. כלומר – איש לא ראה בהם פושעים והייתה פה בסך הכל החלטה די פוליטית.

ההולנדים היו פעילים בסחר עבדים – כמו גם פורטוגל וספרד.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

למי שמעוניין בנתוני העבדות:
http://academic.udayton.edu/race/02rights/slave04.htm

כפי שאפשר לראות – ג'מייקה, בבעלות בריטית, היא המקרה האיום ביותר.

עזי 16 באפריל 2008

לגבי המשחק של אנגליה-ארגנטינה אין לי מה להוסיף על רונן.
לגבי השער של בארנס, היתה בוודאות כותרת בסאן – אולי היא היתה כמאמר אמנון ציטוט של אוהדים ולא דעת העיתון – אבל אני זוכר כחייל שהיה יוצר פעם בשלושה שבועות הביתה ורץ לקנות/לעיין במעט עיתונות ספורט זרה שהגיע אז לארץ, את הכותרת הזו ואיך זועזעתי עד עמקי נשמתי.

עזי 16 באפריל 2008

לגבי המשחק של אנגליה-ארגנטינה אין לי מה להוסיף על רונן.
לגבי השער של בארנס, היתה בוודאות כותרת בסאן – אולי היא היתה כמאמר אמנון ציטוט של אוהדים ולא דעת העיתון – אבל אני זוכר כחייל שהיה יוצר פעם בשלושה שבועות הביתה ורץ לקנות/לעיין במעט עיתונות ספורט זרה שהגיע אז לארץ, את הכותרת הזו ואיך זועזעתי עד עמקי נשמתי.

זיזו 16 באפריל 2008

לא התכוונתי שהבריטים היו צדיקים יותר מכל עם אחר. רציתי לומר שהם היו ככול העמים באותה תקופה ופשוט יצאו מזה עם שם יותר טוב. זה לא משהו יוצא דופן.
הולנד אותה הזכרתי יצא איכשהו גם עם שם טוב מהשואה!!!
אני זוכר קטע סטירי שבו ציינו חמש דברים שבגללם יודעים שהמונדיאל מתקרב. אחת הסיבות הייתה שמספרים לילדים בגן איך הולנדים הצילו יהודים.
בפועל לאף אחד לא ממש היה איכפת מהעבדים. גם אלו שביטלו אותה לא היו צדיקים גדולים.

קראתי כרגע שהעבדות בארה"ב הייתה קטנה יחסית לקריביים ולדרום אמריקה (בעיקר ברזיל).
העניין הוא שדווקא מדינה כמו ארה"ב שעוסקת בלי סוף בנושא. מכירה בעוול ההיסטורי, מקיימת דיונים בנושא ומנסה לתקן את מה שאפשר מוכרת בעולם בתור הסמל לאותו הפשע.
מדינות שהורידו את הראש ולא עוסקות בנושא כמו אנגליה והולנד נהנות מתדמית טובה.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

אתה מתעקש לומר שאנגליה הייתה כמו כולם- כשהיא הייתה האימפריה היחידה בתקופה הזו – והייתה אחראית לבערך שני שלישים מהסחר הזה.

זיזו 16 באפריל 2008

מוסרית.
ודאי שהיסטורית היא אחראית יותר מהשאר.

אור 16 באפריל 2008

רונן ממש נהניתי מהטור שלך היום בישראל היום, כן ירבו.

רוני שטנאי 16 באפריל 2008

גם אני נהנתי מהטור בישראל היום אגב, וסיפור אישי הקשור לנושא. אחי הבכור(גדול ממני בהרבה ואחד שספורט ממש רחוק ממנו, אלא אם לדוג בים זה נחשב) היה חובב חיות לא קטן, יום אחד הוא הביא מהשוק הבדואי בבאר שבע שני טליים קטנים, וכיצד נקראו השניים ?
האחד אמיגו והשני במבינו.. אח שלי לא ממש הכיר לא את קללת הבמבינו ולא את בילי העז.

ועוד אוף טופיק, קרוייף אחרי עשרים שנה מגלה אולי את הסיבה האמיתית שבגללה הוא לא טס למונדיאל בארגנטינה. למען האמת הסיפור נשמע נורא ואיום – שודדים נכנסו לביתו כיוונו אקדח לראשו וכפתו את אשתו והילדים. הוא הצליח להתחמק מכנראה נסיון חטיפה, רק לחשוב על הילדים והאשה הנתונים במצב שכזה, מזל שהאירוע לא נגמר באסון גדול יותר.

גיל 16 באפריל 2008

מה עם הבילס, גם להם יש בטח איזו קללה שגרמה להם להפסיד 4 סופרבולים רצופים? אולי זו קללת הווייד רייט.

Glenn Edward Schembechler 16 באפריל 2008

How on hell did you neglect the Maroons curse over the Cardinals. This is the all time NFL curse and a one we need to keep another 100 years.
Cardinals fans asked the people of Pittsfield to take the curse but they rightly rfused. Not until they will regain the NFL Championship of 1925.

Glenn Edward Schembechler 16 באפריל 2008

Pottsvile Maroons
not Pitsfield (a town near my house)

שקטימאן 16 באפריל 2008

נראה לי שאתם לוקחים כעובדה מובנת מאליה את הגזענות בכדורגל הצרפתי. אני לא מסכים.

לא ברור לי מאיפה הבאתם את סיפורי הקריאות הגזעניות באיצטדיונים, למשל. הקהל של פ.ס.ז', שידוע כהכי פרוע והכי מגעיל בכל צרפת גם הוא קהל של ילדים לעומת מקומות אחרים.

בצרפת אין שום סובלנות לכל גילוי של גזענות או הכללה – ובאופן מאוד קיצוני. הסיפור הכי גדול בספורט כאן הוא מגמר גביע הליגה לפני כמה שבועות, כשהאוהדים של פ.ס.ז' תלו שלט פוגעני נגד תושבי ליל (וריאציה בהמית/ משעשעת על שם של סרט פופולרי על איזור ליל) -זה התפתח לדיונים בפרלמנט, פשיטות על מועדון האוהדים ומעצרים. יצא לי לראות כמה דוגמאות לכרזות גזעניות של אותם אוהדים, כרזות שעליהן הם היו מקבלים מכות ביציע המזרחי על עודף אשכנזיות.

בכלל, העובדה שכולם יודעים מאיפה בא כל שחקן בן מהגרים היא בגלל האופי של החברה הצרפתית. אם מישהו בא במקור מניס, למשל, כולם ידעו על זה. מקום הלידה מופיע בכל תחום בחיים שלך והמקור לזה הוא כנראה חיבה צרפתית לבירוקרטיה.

גם אופי ההגירה לצרפת שונה מאוד מאשר מקומות אחרים. סיפורי מהומות הפרברים הם הרבה מעבר ל"מרגישים ממורמרים וסרקוזי שלח משטרה לפרק אותם".

וזיזו מלך.

birdman 16 באפריל 2008

נכנסתי ללינק על נתוני העבדות ואיני מתווכח לרגע. מה שאני רוצה לציין הוא שעל אדמת אנגליה היו מעט מאד עבדים. היו אנגלים עניים בשפע אשר הועסקו בתור משרתים בתנאים מחפירים. למעשה עד שנות ה-50 מחזה של אדם שחום עור ברחוב היה נדיר ביותר. משנות ה-50 ואילך החלו מהגרים שחומי עור להגר מרצונם לאנגליה, כמו אבא של ריו פרדיננד וג'ון בארנס בעצמו. אולי זאת הסיבה שהנושא לא נמצא על סדר היום כמו בארה"ב.

רונן דורפן 16 באפריל 2008

בירדמן – אתה צודק שהאנגלים העבירו את רוב העבדים למושבות שלהם. כי שם האפשרויות לייצר יבולים היו גדולות בהרבה. הנושא לא נמצא על סדר היום כי אנגליה היא איזה מצפן מוסרי בעיני עצמה. הם אף פעם לא בודקים לאן מגיע רוב הכסף ממעשי העוול עליהם הם קוראים באובזרבר ביום ראשון.

לון 16 באפריל 2008

רונן, העניין הוא שלשחורים שחיים היום באנגליה, העבדות היא לא חלק מהמורשת שלהם.
אין להם שום צורך אישי ללמוד על כך בבתי הספר, מעבר לכל בריטי אחר.

ודרך אגב, לפי מיטב ידיעתי, בארה"ב לא מלמדים מורשת של כל אחת מקבוצות המהגרים, אלא רק את עניין העבדות.
דווקא בבריטניה הכניסו לתוכנית הלימודים שיעורים על ההגירה ועל המדינות מהן הגיעו המהגרים. (ואפרופו סקאי ניוז, ראיתי שם כתבה על כך…).

העובדה שהבריטים משכיחים חלק מהיסטוריה שלהם אינה ייחודית. רוב האומות משכיחות עובדות שלא נוחות להן. גם ישראל. ומעניין אותי לראות האם ואיך מציגים בספרי לימוד אמריקאים את מה שקרה בוייטנאם, בצ'ילה של איינדה וכו'.

Glenn Edward Schembechler 16 באפריל 2008

Lon: not exactly right. My daughter learns about traditions, mainly of Hispanic and Indians (native Americans) plus extras such as the Chinease new year issue but I admit my example is not the best since Ann Arbor is very much international.

קארי פייס 16 באפריל 2008

השנה מלאו 200 שנה לביטול העבדות בבריטניה. הנושא נכנס למערכת החינוך ועשרות סרטי תעודה שודרו בטלוויזיה. בשום אופן אי אפשר לומר שעברה שמזוויע של האימפריה הבריטית בתחום העבדות אינו זוכה להתיחסות ציבורית למרות שארוכה הדרך לתיקון העוול ההיסטורי. ערים כמו בריסטול וליברפול נבנו על סחר העבדים אבל לפחות בשנים האחרונות נעשה מאמץ להכניס את הפרק העגום הזה להיסטוריה הרשמית

Comments closed