חידון ד' ארצות (98)

בדיקה דמוגרפית של קוראי הבלוג העלתה נקודה מעניינת. יש סיכוי למצוא ביניהם פולנים! למסקנה הזו הגעתי גם מתכנן של חלק מהתגובות, כמו גם ממגמות דמוגרפיות במדינת ישראל, ממנה באים הרבה מהקוראים

היום אני נמצא באותה ארץ שאמנם הייתה ארץ גזרה איומה לעם היהודי, אבל גם ארץ בה התרבות היהודית שגשגה ברמה היסטורית כמעט חסרת תקדים. בספורט יהדות פולין לא הצטיינה בצורה יוצאת דופן, אבל עדיין אפשר למצוא כמה ספורטאים נפלאים. למשל מתאגרף בשם שפסל רוטהולץ, ששלט באגרוף הפולני לפני המלחמה. וגם אירנה שווינסקה שזכתה בלא פחות משבע מדליות אולימפיות באתלטיקה – ושנים חלקה את שיא המדליות עם שירלי סטריקלנד האוסטרלית. עד שבאה מרלין אוטי השוורצע ושברה להן את השיא. 

מה אני עושה פה? ובכן, עניין מרגש מאד. הוזמנתי להקרנה של סרטו של ארי פולמן "וואלס עם באשיר" בפסטיבל הסרטים של וורשא. סרט שאם עוד לא ראיתם אותו אתם מין חכמי חלם כאלו. ובינתיים זה הטריילר

אני אישית רק רבע פולני. וגם הסבתא הזו עברה חינוך מחדש ואנגלוסקסוניזציה בדרום אפריקה. אבל אח של סבתא של סבא של סבתא של סבא של סבא של סבתא של סבתא של סבא של סבא של אותה סבתא (משהו כזה) היה מלך פולין  ליום אחד

ולחידון:

1. מאמן כדורסל אמריקאי אגדי ממוצא פולני?

2. מאמן פולני לא אגדי בהפועל כפר סבא?

3. רץ פולני שהיה האדם הלבן המהיר בעולם?

4. באיזה ענף היה יוזף שמידט פעמיים אלוף אולימפי?

5. מתי ניצחה פולין את ברזיל במונדיאל?

6. והפולני שכבש רביעיה במונדיאל?

7. מה הייתה התוצאה "בחרפת וורוצלאב"?

8. מי הבקיע לפולין ביורו האחרון?

9. מיהי אוטיליה ידזג'ק?

10. מי כבש לישראל צמד בניצחון על פולין?

לתשובות הנכונות

 

הכדורגל הישראלי והחוק
פרשת טבז מגיעה לאבסורד חדש

42 Comments

גלן 10 באוקטובר 2008

1. התוספת לא אגדי בכפ"ס חיונית כי האגדי הפולני זה שלמה שרף.

2. השאלה הכי טובה כאן זה על הרביעייה במונדיאל כי היא לא רק מחדדת טריוויה אלא גם פורשת עולם רוחני. זאת הייתה רבעייה בהפסד!!!!

רונן דורפן 10 באוקטובר 2008

כן , גלן, אני בהחלט רואה בעיני רוחי את האימא של הכובש אומרת "נו טוף. אבל הפסדנו"

אורן 10 באוקטובר 2008

אחלה חידון,

כדי לחדד את חשיבות האימפריה – פולין זכתה ב 259 מדליות אולימפיות….

איפה זה שם אותנו…

בנוסף,
זה המקום להזכיר את "תמיד פולני " של יאיר גרבוז (אתלט בפני עצמו..)

שבת שלום

יז'י טושק 10 באוקטובר 2008

נו, את ואלס עם באשיר אני כבר אראה בקבר.

אל תשכח לשים סוודר, רונן.

דוד מירושלים 10 באוקטובר 2008

אני נמנה על עדת יוצאי תוניסיה.
ככה ש- 5 מתוך 10 זו הצלחה מבחינתי…
שבת שלום.

אבא גינדין יורד לגליץ' 10 באוקטובר 2008

קצת טרחני, אבל ככה זה אצלנו בפולין, אירנה שווינסקה זכתה בלא פחות משבע מדליות ולא שבעה מדליות

יבגני לבנזוב 10 באוקטובר 2008

1. מייק ששבסקי.
2. שלמה שרף.
5. 1978?
9. אם אני לא טועה – הודפת כדורס ברזל או דיסקוס.
10 רביבו.

רונן דורפן 10 באוקטובר 2008

ייבגני – לא נהוג לכתוב את התשובות בתגובות! לא נורא… בעיקר בגלל שכל התשובות שרשמת מלבד אחת לא נכונות!

אבא גינדין תודה – אבל אם זכור לי אתה פיני ולא פולני.

דוד מירושלים – מה יהיה? גם בחידון פולני אתם צריכים לטעון לקיפוח? תזכור שבעוד אתם אוכלים מכל טוב בערב שבת הפולנים תקועים עם אוכל פולני.

יזי' – למה בקבר? הוא מקרין בכל הארץ, יהיה בטלוויזיה… בשלב מסויים בטח אפשר יהיה לגנוב אותו ברשת.

אורן – תתפלא, זה לא כל כך הרבה למדינה אירופאית של 40 מליון תושבים. איפה זה אותנו? אנחנו בכלל לא קיימים כמדינת ספורט. מספר מדליות זניחות וספורדיות.

martzianno 10 באוקטובר 2008

אני לא מחדש פה כלום –
וואלס עם באשיר הוא (ביי פאר) הסרט הישראלי הכי טוב של השנה האחרונה
ולדעתי אחד הסרטים הטובים שנעשו בישראל אי-פעם.
מומלץ מאוד לראות בקולנוע, אם אפשר בישראל (אבל גם בוורשה זה בסדר)
בגלל חוויית הצפייה המשותפת עם ישראלים נוספים (עפ"י רוב, חוויה מפוקפקת, בסרט הזה יש לה ערך מוסף).
אם יש צדק בעולם (או באולם) – ייקח גם אוסקר. מגיע לו.

נועם 10 באוקטובר 2008

ואלס עם באשיר באמת סרט חזק מאד. מהסרטים שאתה יוצא מהקולנוע קצת המום אחריהם.

באבא ימים Old Timer 10 באוקטובר 2008

אני חושב ש – 6 מ – 10 זה שיא אישי. אבל כמו שאמא שלי היתה אומרת "למה לא עשר?"

אשר לספורטאים יהודים פולניים יש בזה משהו. אני חושב שאם תשאל יהודים פולנים מי הספורטאי היהודי הגדול ביותר בכל הזמנים הם יגידו זישה ברייטברד.

החידון הזה היה כיף במיוחד. תענוג היה להעלות את יאן טומשבסקי, דיינה ולאטו (מלך השערים במונדיאל 74) על ראש שמחתנו ולהזכר ששתי הנבחרות שהכי אהבתי נצחו את ברזיל הפסידו לגרמניה.

מתוך מחוייבות עמוקה למסורת בית אבא אסיים בתלונה. לא ניתן, פשוט לא ניתן, לערוך חידון על ספורטאים פולניים בלא להעלות על נס את גדול ספורטאי פולין בכל הזמנים (לרבות העתיד), שליחו האישי של האפיפיור לעיר קושטא, יז'י דודק. מה קרה? הגפילטעפיש לא טעים לך?

rd17 10 באוקטובר 2008

חידוןקשה אשש ידעתי רק את התשובות על ווילימובסקי וששבסקי.
כנראה שאני לא חזק בפולנים…חחח

ד"ר א. 10 באוקטובר 2008

אני מוחה בתוקף בשם האוכל הפולני!
אבל התוניסאי כנראה בכל זאת יותר טוב, אבל רק בימות חול. אין על הפולני בחגים.

דוד – לא יודע למה, אבל היתה לי תחושה שאתה מהמערביים. באיזה יציע אתה בטדי?

דוד מירושלים 10 באוקטובר 2008

ד"ר, אני בד"כ מערבי גם ביציע, אבל יש הבלחות לצפוני ולמזרחי פה ושם.

רונן, אני לא רואה שום דרך למנוע קיפוח, אלא אם יהיה חידון על הספורט התוניסאי!
אני לא יכול לתת פרטים מדוייקים מדי, אבל הייתה איזה קבוצת כדורגל יהודית בתוניסיה שבכל פעם שסבי מדבר עליה עיניו לפתע בורקות, והיו כמה מתאגרפים ידועים.
חוצמזה, התוניסאים צריכים להתאמץ הרבה מאוד כדי להגיע לרמות של הפולנים בהתאכזרות ליהודים…
שבת שלום מירושלים.

birdman 10 באוקטובר 2008

אני רוצה להגיד כמה מילים על שחקן הפוטבול ענק – לייל אלזיידו (Lyle Alzado) שרק לפני כמה זמן נודע לי שאמו יהודיה מברוקלין (אם כי אינני יודע אם פולניה…), וגם יצא נגד שימוש בסמים.
הנתונים לקוחים מתוך הערך הנושא את שמו בוויקיפדיה, וניתן לקרוא שם יותר בהרחבה.
שיחק בין השנים 71-85. דיפסניב-אנד שהיה ידוע בעיקר בזכות סגנונו האגרסיבי והמאיים. קריירה מרשימה בכל קנה מידה עם 112.5 הפלות קווטר-באק, כמעט 1,000 תיקולים, פעמיים פרו-בואולר, וטבעת אליפות אחת.
היה מראשוני הספורטאים הבכירים להכריז שהוא משתמש בסמים. נפטר בגיל 43 בגלל גידול מוחי, לטענתו כתוצאה ישירה מהסמים, אך הרופא שלו טען שאין קשר. לפי מקורות שונים לקח הורמון גדילה אנושי אשר הופק מגופות (להבדיל מסינתטי המופק מכימיקלים).
סמוך למותו אמר לספורטס אילסטרייטד: "התחלתי לקחת סטרואידים אנאבוליים בשנת '69 ומעולם לא הפסקתי. זה היה ממכר. ממכר מנטאלית. עכשיו אני חולה ואני מפחד. 90% מהספורטאים שאני מכיר לוקחים את הדבר הזה. אנחנו לא נולדים להיות 140 קילו או לקפוץ 9 מטר. אך כל זמן שלקחתי סטרואידים ידעתי שהם גורמים לי לשחק טוב יותר… עכשיו תסתכלו עלי. השיער שלי הלך. אני מתנדנד כשאני הולך, וצריך להיתמך ע"י מישהו, ומתקשה לזכור דברים. משאלתי האחרונה? שאף אחד לא יצטרך למות ככה."

עזי 10 באוקטובר 2008

למה היה? וורונין עדיין הלבן המהיר בעולם, פטריק ג'ונסון האוסטרלי רק חצי לבן ולכן 'שחור', הרי אובמה בן לאם לבנה כשלג נחשב שחור, לא?

רונן דורפן 10 באוקטובר 2008

עזי – אמרתי היה, כי כנראה היום בגיל 52 הוא קצת איטי יותר. פטריק ג'ונסון לא שחור במובן של עליונות מערב אפריקה בספרינטים – אבא שלו אבוריג'יני ולא ידוע לי על איזשהו יתרון גנטי שיש להם על עמים אחרים בספרינטים. למרות קתי פרימן וסבא שלה.

גיל 10 באוקטובר 2008

2 תשובות נכונות. לא צריך טובות ואני הולך להתבייש בשקט בצד.

עזי 10 באוקטובר 2008

הוא פשוט היחיד שלא שחור ממוצא מערב אפריקאי שירד מ-10 ולכן חשבתי שכשאתה כותב היה התכוונת אליו. יש מצב שוורונין לוקח היום את אליפות ישראל ב-100 בגיל 52, בטח אם יישתתפו רק 'פולנים'.

רונן דורפן 10 באוקטובר 2008

גיל -הרסת אותי. כל כך קשה, הא?

באבא- בעקבות שאלתך נערכה בדיקה – והסתבר שסבי-סבי-סבו של אותו יז'י דודק היה יושב על שולחנו של הצורר חמלניצקי והיה יועץ לעשות הרע ליהודים בכל ארצות פולין.

yotam m 10 באוקטובר 2008

one can not talk polish sports without mentioning the greatest polish athlete of the 21 century: the great adam malysz. he was choosen polish sports personality of the yar 4 times!!!! more than any other pole. respet 

לון 10 באוקטובר 2008

השחקן הפולני שהכי אהבתי היה רוברט גדוחה מאותה נבחרת מעולה ב- 1974.
היתה לו יכולת כדרור אדירה ואם היה משחק בקבוצה מערב אירופית היה הופך לאחד מהפנומנים בזיכרון הקולקטיבי.

ואפרופו ארי פולמן, אולי תצליח לגרום לו לכתוב פוסט אורח ?

גיל 10 באוקטובר 2008

אני לא בכושר ועדיין סובל מדמורליזציה מאז החידון של עזי.

אם כבר מדברים על פולנים, מי נחשב לספורטאי הכי גדול שלהם? האם בונייאק הוא הכדורגלן הכי גדול? אולי לאטו? בטח לא דודק אני מקווה.

yotam m 10 באוקטובר 2008

gil, he probably isn't the greatest, but malysz generates enormous attention. he's a phenomena. whenever the ski jumping world cup arrives to zakpane, hundreds of thousands gather around the site. very impressive. then again, compared to summer sports and team sports, ski jumpng may be considered by some (ronen, for instance) a minor sport. something i disagree with, yet……,

Glen 10 באוקטובר 2008

Old Timer: I think Ronen ignores the amazing fact that United never had a Polish player.City was the first to bring a Polish player to England and of course Liverpool later .

Glen 10 באוקטובר 2008

Wait a second. You bought a goalkeeper once?
Did he play?
You also had a German GK , who is better?
I apologize. Long live Polland

באבא ימים Old Timer 10 באוקטובר 2008

רונן:

אכן, איש נוקם ונוטר אתה. חשבתי שורון היה מעידה חד פעמית ומסתבר שטעיתי. אני מניח שהעובדה שסר מאט שיחק אי אלו משחקים בצד השני של ה – M62 הביא לידי כך שלא זכה להכנס לשירך האלפביתי אלא רק עולליו.

עם זאת, חשוב לציין שמקורותיך (עוד פעם זנדר?) השמיטו פרט חיוני לצורך הכרעת הדין בעניינו של דודק. אכן, שב סבו(בחזקה הרלוונטית) היה סמוך על אוזנו של חמילניצקי אלא שהוא הפך להיות סב סבו אך בשל כך שכמו כל קוזאק המכבד את עצמו, אנס את סבת סבתו של דודק. אישה צנועה וחריפת שכל שהיתה המח האמיתי שמאחורי ביאור הגר"א.

Yair 10 באוקטובר 2008

גלן, השוער השני של היונייטד (כל עוד בן פוסטר לא פרץ) הוא תומאש קוז'צ'אק (תרגום חופשי ביותר) או PIG – Pole in Goal אם תרצה.
הוא בן 26 ומשחק לא מעט… לא חושב שיש מקום להשוואה עם הגרמני (רון רוברט זילר) בן 19 ואם אני לא טועה טרם ערך את הופעת הבכורה בקבוצה הבוגרת.

Danny 11 באוקטובר 2008

Lon: Gadocha played with another great polish player by the name of Lato, I think they both playd in the 1974 world cup in mexico for the polish national team

רונן דורפן 11 באוקטובר 2008

לון – ראשית, ההקרנה הייתה ארוע מרגש ביותר. גם וורשא הרי קשורה במידה מסויימת לסרט.הבעייה המרכזית בפוסט אורח של ארי פולמן תהיה שהפוסט יעסוק כנראה בואלנטינו רוסי. האם הציבור מוכן לכך?

יותם – בדיעבד כמה פולנים שלא נכנסו לחידון – בונייק, קוביצה הנהג ויאצק ואשולה שהיה קופץ לגובה נפלא. בנוסף ראוי היה לציין את עמנואל אוליסדבה שהזקנות הפולניות לא בטוחות אם נולד בביאלסטוק א בקאליש. וכמובן גדול ספורטאי פולין בכל הזמנים תומאס קושאק.

גלן – היה לכם שחקן סיטי והוא נהרג. וכמובן שהיה לנו שחקן פולני לפני כן – רבי ישראל הבעל שם טוב שהיה מספר לחסידיו סיפורי אלכס פרגוסון וקנטונה בסעודה השלישית.

גלן 11 באוקטובר 2008

רונן:דיינה היה שחקן ענק. האהוב עלי מכל הדור הפולני של
72-78.
קצת (רק קצת) מזכיר לי בחשיבה לו את השחקן ההולנדי ההוא שהשמצנו ביום כיפור.
הוא התברך כמו גדולים אחרים להתבזבז בשורות הסיטי.במקרה שלו גם הסוף לא היה מי יודע מה.

באבא ימים Old Timer 11 באוקטובר 2008

דני:
הגביע העולמי ב – 74 היה בגרמניה, ולאטו לא היה סתם שחקן גדול אלא מלך השערים של אותו מונדיאל.

רונן אם בקופצים עסקינן, חשוב להזכיר את תדאוש סלושארסקי וולאדיסלאב קוזקייביץ'. שניהם קופצים במוט. האחרון זכה במדליית הזהב במוסקבה תוך שהוא שובר את השיא העולמי, בתצוגה שכל כולה אצבע משולשת למדינה המארחת. זה היה השלב שבו כולם כבר ידעו מי זה לך וולנסה.

באבא ימים Old Timer 11 באוקטובר 2008

ובאנגליה בטח עד היום חושבים שהעובדה שאותה נבחרת פולין הדיחה אותם במוקדמות הגביע העולמי 1974 (בוומבלי) היתה הפתעה.

גלן 11 באוקטובר 2008

ארי פולמן למד כמה שנים מעלי בבית ספר. למירב זכרוני היה בו יותר משמץ אהדה לחיפה. האם הכל נגמר?

רונן דורפן 11 באוקטובר 2008

גלן – הוא מתומכי מכבי חיפה ופ.צ מרסיסייד

ערן קאלימי 11 באוקטובר 2008

אני די מתבייש, כל כך מתבייש שאני טורח להגיב בפעם השניה בתולדותי בבלוג המשובח שנמצא אי אלו שורות מעל התגובה הנוכחית ולחלוק את בושתי.
עד אתה מעולם לא עניתי על יותר משתי שאלות בחידונים הללו, כאשר בדרך כלל תשובותי נעו בין 0 לבין "כל כך טיפש שאפילו לקרוא את השאלה הוא לא מצליח", הפעם?
7 תשובות נכונות.
ולמה זה מביש? כי אני פרסי, אני לא אמור לדעת כלום על פולנים.
אוי אה ברוך.

עזי 11 באוקטובר 2008

גלן -הבעש"ט בא מפודוליה, והוא אוקראיני לכל דבר ועניין. נכון שפעם פולין שלטה בחלק ההוא, אבל פעם גם יפאן שלטה בחלק מסין. הוא היה מספר להם על לובאנובסקי ובלוחין ובובקה ופינטוסביץ'

גלן 11 באוקטובר 2008

עזי: תבין את רונן. הוא התבלבל עם קנצלסקיס

לון 11 באוקטובר 2008

רונן, הציבור כמה לפוסט על הדוקטור

דני, גדוחה היה שותף לנבחרת פולין שזכתה במקום השלישי במונדיאל 1974 במערב גרמניה.
באותה נבחרת שיחקו גם דיינה ולאטו (שכפי שבאבא ימים כתב, היה מלך שערי הטורניר).

מיקי 15 באוקטובר 2008

רונן – לפחות עד 1939 פולין שלטה על כשמינית מאוקראינה, שליש מבלארוס ועל רבע ליטא כולל העיר וילנה. אזורים אלו נחשבו גם שנים רבום אח"כ כפולניים לכל דבר ועניין. באשר להסטוריה עתיקה יותר – אזי פולין/ליטא ההסטורית כוללת את פולין, ליטא, חלק מלטביה, שליש אוקראינה וכל בלארוס של היום ולכן הבעש"ט יכול בשקט להחשב פולני, בניגוד לספורטאים שציינת שמוצאם הוא במזרח אוקראינה הסובייטית ולכן הם אוקראינים.

רונן דורפן 15 באוקטובר 2008

מיקי – אילו ספורטאים אוקראינים הזכרתי?

מיקי 15 באוקטובר 2008

רונן – אני מצטער, לא אתה אלא עזי. התבלבלתי בלהט הכתיבה, אם כי זה לא משנה את הטענה.

Comments closed