האם הקלאסיקו הוא מה שהיה פעם?

היה פרט טכני מאד משעשע בהתנהלות הנבחרת הספרדית במהלך אליפות אירופה האחרונה. לכל מסיבת עיתונאים הספרדים היו שולחים שלושה שחקנים. אחד מריאל מדריד, אחד מברצלונה ואחד מאחת הקבוצות האחרות. זה לא יכול להיות מקרה. לעיתונאים הספרדים גם הייתה מסורת משלהם – השחקן מהקבוצות האחרות כמעט לא זכה שיופנו אליו שאלות. אולי בעצם אלו היו רק עיתונאים זרים שפנו אליו.

האליפות הזו התקיימה כמובן מבחינת העיתונות הספרדית בצל העובדה שהמאמן לואיס ארגונס עשה את הלאייעשה. השאיר בבית את ראול – למרות שלראול הייתה דווקא עונה מצויינת בריאל. העיתונאים של מדריד רתחו ונדמה לי שאני מבין למה. לא בגלל הצד המקצועי שלא היה מופרך לחלוטין ואפילו לא בגלל שהם אוהדים של ריאל מדריד. בשיחות אישיות אפשר לגלות שהרבה מהם מתעבים את המועדון הזה. אלא בגלל שהאג'נדה השתנתה. סדר היום של הכדורגל הספרדי לא נקבע ולא התנהל על פי תכתיבי המארקה והעיתונות במדריד. קצת בניגוד לעמדתו של אלכס פרגוסון, שמכנה את המארקה מכשיר של ריאל מדריד, אני חושב שיש פה מצב שהגולם קצת קם על יוצרו.

במהלך השבוע כתבתי בעיתון על הנזק העצום שגרם רמון קלדרון למועדון שלו במהלך הקיץ האחרון. לא בנסיון להשיג את כריסטיאנו רונאלדו, שהיה לגיטימי במטרתו, אלא בתגובה אליו. הדלפת שמות שחקנים שעשויים לעבור, הדלפת השכר האפשרי של רונאלדו, אמרות כמו "ריאל לא שומרת שחקן בניגוד לרצונו" או דיבורים על סכומי כסף שכביכול עומדים עבור ריאל למטרות רכש. גם צעדים שביצע אחר כך – כמו הבטחת מענק לשחקנים המולטימליונרים שלו אם ינצחו שישה משחקים רצופים לפני חג המולד – חיבלו ביציבות הקבוצה. קלדרון באמת נראה עכשיו דמות פתטית, כשפיטר את מאמן הקבוצה ברנד שוסטר בכדי להציל את עצמו.

נדמה לי בדיעבד שההתנהגות הזו של קלדרון, אותה פירשתי כיהירות שהצטברה לכדי טפשות, אפשר להבין קצת אחרת. היא נבעה מהצורך לשדר את המרכזיות של ריאל שקצת הלכה לאיבוד בקיץ האחרון. פתאום היו לאומה הספרדית נבחרת מנצחת וגם שורה ארוכה מאד של כוכבי ספורט אחרים. ובמארקה דחפו אותו להתנהגות הזו לא פחות משהיוו מכשיר. אני לא אגיד שקשה להם להסתגל לעולם חדש שהוא לא כולו הסכסוך ריאלברצלונה. זה פשוט לא כדאי להם. הסכסוך הזה הוא נוסחה מנצחת כבר הרבה עשורים.

באחת ההפגנות האחרונות של אוהדי ריאל מדריד היה דבר מעניין. המפגינים לא שאלו איפה רונאלדו או איפה קאקה. הם דרשו יותר שחקני נוער. מיצ'ל גונזלס, האחראי על הנוער התפטר לאחרונה כשהוא מציין חוסר ייחס מצד ההנהלה כסיבה. נדמה לי שהם רוצים להיות במידה מסויימת "מועדון-על רגיל". כזה שקונה שחקנים אבל גם משלב בנוסחה שחקני בית או שחקנים שנרכשים כשהם צעירים. כמו בארסה או כמו יונייטד. יש לריאל כמה שחקני בית נפלאים. אני לא יודע, זו רק תחושה, אבל אולי בגלל זה נמאס לאוהדים שסיפורי הרכש הפכו לתדמית של ריאל בעולם. ייתכן שהזמן בשל לכך שבאחת ממערכות הבחירות הקרובות לנשיאות ריאל ירוץ לתפקיד אדם שהוא יותר איש כדורגל ופחות פוליטיקאי. נחייה ונראה.

אני כמובן לא מתיימר לקבוע שהחשיבות המיתית של ריאלבארסה פוחתת. כלומר, מצד אחד בוודאי שהיא פוחתת כשזכרונות הדיקטטורה מתרחקים עם השנים ואלו שבאמת ראו את הדם הולכים ומתמעטים. אני משוכנע שהיסוד הפוליטי הולך ונחלש בו. אבל מצד שני ברור שמסחרית יש לכולם סיבה לשמר אותו כמשחק הגדול מכולם. ובמשך השנים המועדונים מתעשרים וחוק בוסמן מאפשר להם לרכוש שחקנים ומקצועית כנראה שהמשחק הזה רק גדל בערכו.

מחר הוא חוזר בנקודת מוצא מרתקת. ריאל נראית מועדון על הקרשים שקבוצה עצומה של ברצלונה אמורה לטבוח בו. ריאל מינתה באמצע השבוע מאמן מעולה שמתאים לה מאד מבחינת האתוס ההתקפי שלה וחומר השחקנים שלה. העיתוי הוא עוד טעות פוליטית של קלדרון. אם ריאל תובס מחר איש לא יוכל להאשים את חואנדה ראמוס וקלדרון יעמוד לבדו בקו האש. כנראה שפה גבר איזשהו שיקול מקצועי. אם ההחלטה להחליף את שוסטר כבר נפלה כנראה שהעיתוי הוא דווקא נכון. לתת לשחקני ריאל משהו פסיכולוגי להאחז בו לקראת המשחק.

רחוקה מאד מלהיות הליגה הטובה בעולם
לא אסון. רק עוד משחק מדכא

36 Comments

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 12 בדצמבר 2008

תודה לאל שהמשחק משוחק מחר בלילה כי אי אפשר היה לסבול עוד את שטיפת המוח חסרת הפרופורציות של ערוץ הספורט בשבועיים האחרונים.
די !!!
לא יכול יותר לשמוע או לקרוא על ה**** *******.
הלוואי שיגמר 0-0 משמים וששגיא כהן יכתיר את המשחק כעילאי ובלתי נשכח מבחינה טקטית ויסביר ש"על הכל עבדו באימונים בשבוע האחרון במיוחד לקראת המשחק" או משהו כזה.

דוד מירושלים 12 בדצמבר 2008

אנונימי, ערוץ הספורט טוחן את זה בצדק, זה באמת המשחק הטוב בשנה.
מה גם שהליגה היחידה שיש להם עדיין את הזכויות שידור שלה היא הספרדית…

יובל 12 בדצמבר 2008

ברור שהסופר קלאסיקו לא יחזור להיות מה שהיה כאשר פרנקו היה בחיים או זמן קצר אחרי שמת. אבל אני חושב שעם הגלובליזציה הכדורגל בכלל מאבד את היכולת שלו לשמש כמראה וככלי קיבול לרגשות פוליטיים לאומיים או מעמדיים. באופן לא מפתיע, אני חושב שיש קורלציה הפוכה בין גודלה ועושרה של ליגת כדורגל ומידת הנאמנות של מועדונים שם לערכים שהם מייצגים. כדי למצוא משחקי "סופר קלאסיקו" שעוד מייצגים מאבקים פוליטיים צריך ללכת לבוקה-ריבר, אל-אהלי-זמאלק ואולי גם סלטיק-ריינג'רס, אם מתעקשים להשאר במערב אירופה.
תחת המגבלות הללו (כדורגל גדול וגם משמעות מעבר לכך) אני חושב שהסופר קלאסיקו הספרדי הוא הכי טוב שאפשר לקבל.
לפחות משיחות עם קטאלנים הזהות הלאומית שלהם והטינה כלפי פרנקו (גם כסמל) חזקים מאוד. ההזדהות עם בארסה כמייצגת של הזהות הקטאלנית היא עצומה, וגם היום, בעידן הגלובלי, יש מאבקי זהות כאלו – רק בעשור האחרון לערך הצליחו להחזיר את השפה הקטאלנית למעמד השפה הראשונה בקטלוניה (כלומר – כולם שם יודעים גם ספרדית, אבל הילדים מדברים בינם לבין עצמם קטאלנית) וב-2006 עברה ואושרה חוקה חדשה המעניקה יותר אוטונומיה ועצמאות לחבל.

ניקו 12 בדצמבר 2008

אני קראתי לפני שנתיים שב 2009 יגמר לצ'רלטון הבעלות הזכיינית לשידור הליגה האנגלית יש מצב שערוץ הספורט רכש אותה?
רונן משו שאתה אולי יודע.. מעודכן לגביו?

בני 12 בדצמבר 2008

אני לא חושב שהערך של המשחק פחת ומאז שהקבוצות הם אוסף של דרים-טים מכל העולם הוא אף עלה. בארסה, גם שנים לאחר מותו של הגנרליסימו תמיד ירגישו המקופחים שמחוץ לבירה. אולי זו תחושה שמניעה אותם לנצח ומעצימה את היריבות הזו כל פעם מחדש.

redsox 12 בדצמבר 2008

הדרישה של אוהדי ריאל ליותר שחקני בית זה לא משהו חדש-גם בתקופות שלפני עידן הגלאקטיקוס האוהדים תמיד רצו לראות שלד של שחקנים שגדלו במועדון או הגיעו כצעירים מבטיחים, עם "השלמות" בדמות הכוכבים הכי גדולים שיש. אסטרטגיית ה"זידאנס Y פאבונס" של קלדרון התבססה לכאורה על הרצון הזה של האוהדים אבל בפועל מה שנשאר ממנה זה הרבה מאוד "זידאנים", כמה שחקני בית שהיו שם עוד לפני כן (ראול, גוטי, קסיאס), וקרוב לאפס "פאבונים" שגדלו בתקופת קלדרון והשיגו מקום קבוע בקבוצה.

ברצלונה לא קראה לשיטה הזאת "רונלדיניוס ואולגרס" אבל בפועל עשתה את אותו הדבר בדיוק-ההבדל הוא שבברסה החלק השני של המשוואה הצליח להביא שחקני נוער להרכב ולהשאיר אותם שם (אינייסטה, בוז'אן, מסי, אולגר, דוס סנטוס, ואלדס).

ג'יאניקולו 12 בדצמבר 2008

קודם כל, פוסט כלבבי, ברכות.

לגבי עיתוי הפיטורים, לא התייחסת לדבר אחד חשוב. כששוסטר הצהיר שלא ניתן לנצח בקאמפ נואו הוא בעצם דרש את פיטוריו, ממש השאיר את האקדח על השולחן. אולי הוא לא רצה להיות חתום על פיאסקו בברצלונה, ואולי הוא באמת התייאש לחלוטין מהמצב ומהמלחמות הפנימיות. בכל מקרה, אחרי ההתבטאות לקלדרון לא היו הרבה ברירות. יש גבול לכמה תבוסתנות אפשר להפגין לפני סופר קלאסיקו. כמובן שהוא דאג, דרך המארקה והאס, לנסות לשדר שהוא היחיד בהנהלה שהתנגד לפיטורים, אבל לא הרבה מאמינים לו.

ניקו, בקשר לליגה האנגלית – ערוץ הספורט בקאנטים, לצ'רלטון אין ערוץ בלי הפרמיירליג, ככה שלא הייתי בונה על זה

איש 12 בדצמבר 2008

כלכלית אין ספק שהערך של המשחק עלה. סביר להניח שגם מבחינת איכות הכדורגל.
לגבי היריבות המיתית קשה לומר כי, כפי שכתבת, הקבוצות כבר לא ממש מייצגות (מבחינת מארג השחקנים) את קטלוניה נגד מדריד של פרנקו. מעניין היה לראות מה היה קורה אם שחקן קטלוני היה נותן תצוגה כמו אלו שזיכו בשנים האחרונות את רונלדיניו ומסי במחיאות כפיים בברנבאו. האם הקהל ממדריד היה מריע גם במקרה כזה?

ניקו 12 בדצמבר 2008

ג'יאניקולו- האם בקאנטים אתה מתכוון שאין להם כסף? הרי הם סתם מבזבזים כסף על כל מיני שטויות… למשל מי רואה תכלס ליגה צרפתית? עוד על גרמנית יש מה לדבר…אז לאסוף מפה קצת משם קצת לוותר על תכנים ולהשיג תקציב בשביל לקנות משו גדול וטוב כמו האנגלית!
לגבי צ'רלטון זה לא מה שאנו כולנו רוצים שלא יהיה להם ערוץ שהם לא יהיו קיימים הגזלנים האלה? ואיך לעזאזל הם שיכנו את ערוץ הספורט להביא להם לשדר משחקי אלופות!!!!!

גיל מזימבבואה 12 בדצמבר 2008

הערה קטנה אבל אולי מעידה על ההבדל בין שני המועדונים: ראול משחק בבוגרים של ריאל כבר 15 שנה, וחואנדה ראמוס הוא המאמן ה – 17 שלו מאז עלה לבוגרים!!!.
אני לא יודע אם יש לזה תקדים.

ג'יאניקולו 12 בדצמבר 2008

ניקו, מה שאנחנו רוצים לא רלוונטי לעניין, רק ציינתי שצ'רלטון לא יוותרו על הנכס הגדול שלהם. ועד כמה שאני יודע מהיכרותי עם הענף, צ'רלטון מאוזנים ואולי גם רווחיים מבחינה כלכלית (אין הרבה משכורות, אין תוכניות מקור, אין תוכניות אולפן), ככה שיש מספיק אנשים (או פראיירים אם תרצה) שמוכנים לשלם עבור מה שהם מציעים. המשחקים באלופות שהם קיבלו הם עוד הוכחה למצב של ערוץ הספורט, שמשלם בתכנים מה שהוא חייב בכסף

רונן דורפן 12 בדצמבר 2008

גיל מזימבבווה – אכן נתון מדהים. אני מקווה ששלומך טוב בהתחשב בקטסטרופה שמתרחשת שם. האם יש ארגונים לשהם שפועלים שם ביעילות?

ניקו – אני אופתע אם מחיר הזכויות של הליגה הצרפתית והגרמנית ביחד הוא עשירית מהאנגלית. כתבתי על כך בעבר – הליגה האנגלית מפקיעה מחירים ובמיוחד בעידן משבר עולמי צריך לנסות להמנע מלשלם להם.

איש – אני חושב שהאיבה בברצלונה כלפי מדריד יותר גדולה מאשר להיפך, מסיבות מובנות. אגב- חשוב להדגיש ולמנוע טעות היסטורית. ברוב תקופת המלחמה שתי הערים היו בצד הרפובליקני.
הטרוניות הן יותר על תקופת הדיקטטורה עצמה.

ג'יאנלוקו – תודה. אני מסכים ששוסטר טעה בגדול. אבל לפעמים מאמנים משתמשים בהצהרות כאלו כטקטיקה – ראה רפא בניטז עכשיו. אני לא חושב שמישהו שפוי חושב שבניטז צריך ללכת.

אדום הגרביים – אוהדי ריאל תמיד רצו שחקני בית.. אבל הפגנות היו לרוב בדרישה לשחקני רכש. נדמה לי שנמאס להם במידה מסויימת מכך.

בני – הקיפוח של ברצלונה, גם כשזו בערך העיר הכי נחמדה בעולם לחיות בה, הוא בהחלט חלק מהקו המסחרי של המועדון.

יובל – יש לך מקור סטטיסטי ברשת לנתון שהקטלנית היא השפה הראשונה? זה מאד מעניין.

דוד מירושלים – הסופר קלאסיקו מקודם בצדק. יש דברים בספורט שהם לא הגזמה. הם הדבר עצמו. המשחק לעתים נדירות מאכזב.

חג'י 12 בדצמבר 2008

מסקרן לדעת :

כמה שחקני בית יש בהרכב של ריאל?
ושל ברסה?
ושל יונייטד?

נדמה לי שהתדמיות לא בהכרח יצדיקו את עצמן.

רונן דורפן 12 בדצמבר 2008

חג'י – אני לא בטוח שהמושג שחקן בית כל כך חשוב עכשיו. במיוחד כשגם ילדים – כמו מסי או רפאל דה סילבה נרכשים ממקומות רחוקים. השאלה היא יציבות ההרכב וכמה שנים שחקנים נמצאים בקבוצה. בהקשר הזה אני אישית מרוצה כאוהד מיונייטד. נדיר מאד ששחקן נמכר שנה אחרי שנרכש ולקבוצה יש סבלנות עם שחקנים. אני חושב שבעניין הזה ריאל מאד לוקה בחסר.

martzianno 12 בדצמבר 2008

כותרת הפוסט מרמזת שאולי לא – הסופר-קלאסיקו, כבר לא מה שהיה פעם – אבל גוף הפוסט
נותן את כל הסיבות כן לראות את המשחק.
ובכלל, מאז שהתחלתי להתעניין בכדורגל, תמיד הייתה איזושהי סיבה לראות את הסופר-קלאסיקו –
אפילו אם היא שולית, לא מעניינת וזניחה כמו: פשוט משחק כדורגל טוב עם כמה מהשחקנים הטובים בעולם.

גיל מזימבבואה 12 בדצמבר 2008

רונן לצערי אני נאלץ לסטות מהנושא של הפוסט ולענות לך, תאמין לי שהייתי מעדיף להתרכז בספורט אבל אתה יודע לפעמים יש דברים שמגמדים את הספורט ואנחנו חייבים לפנות גם אליהם מקום.
אכן יש אירגונים שפועלים הבעיה שהם לא יכולים לעבוד בצורה יעילה כי ה"ממשל" עקב הרצון שלו להראות שהבעיה היא לא בו (שיטה קומוניסטית משהוא..) אינו מאפשר להם לעשות את מה שהם באמת יכולים. המדהים הוא שהאזרחים הטובים שכאן פשוט לא עושים כלום. אני חושב שכל מדינה אחרת האזרחים כבר מזמן היו ברחוב. הם עם מאד כנוע ועיקר אמונתם הוא בשיחות ללא אלימות. סה"כ כולירע זה מגיפה שאפשר להשתלט עליה די בקלות יחסית ללא הרבה מאמץ פיננסי אבל ברגע שאין בנמצא תרופות, רופאים, אחיות, טיפול נכון במים עקב מצב כלכלי קטסרופלי (שאגב גם אליו הגיעו כתוצאה "מרצון השלטון את טוב עמו"…) אז היא מתפשטת די במהירות.
אבל כמו שאתה יודע למי שלא גר בארץ נראה שבישראל כל הזמן במקלטים ככה זימבבואה בטח נראית, אבל לבטח המצב לא טוב. משהוא חייב להיעשות (מדברים שתוך שבועיים המצב המדיני ייפתר). אישית/משפחתית אנחנו בסדר כי אנחנו לא גרים או מסתובבים באזורים הנגועים ואנחנו מקפידים על שתייה של מים מינרלים בלבד. הבת הגדולה שלי (בת 18) מתנדבת כל סוף שבוע ללמד בבית יתומים (300 ילדים) מחוץ להררה והיא מספרת ששם המצב באמת נראה רע. אני בתור בעלים של חברה (שגם עוזרת פיננסית לבית היתומים הזה) תרמתי להם קידוח של בור מים שהילדים יכלו לשתות מיים נקיים, והבאתי להם מדרא"פ 100,000 כדורים ששמים במים. זה יכול להספיק לחצי שנה אבל גם זה טיפה בים. אז כמו שאתה מבין הארגונים הפרטיים יכולים לפעמים להיות יותר יעילים ומועילים מכל ארגון אחר.
ושוב אני מתנצל אם סטיתי מהנושא אבל שאלת (ואני משוכנע שזה מעניין אותך) אז עניתי אולי קצת באריכות אבל ניסיתי לקצר.

תומר 12 בדצמבר 2008

רונן-אני חושב שהתלונות של דוד מירושלים על קידום הסופר קלאסיקו מוצדקות. לא בגלל שזה לא משחק ששוה התייחסות כזו,אלא בגלל שזו שיטה של הערוץ לקחת אירוע ספורט אחד(חשוב ככל שיהיה)ולנפח אותו כדי להסתיר את כל האירועים אותם הם לא משדרים.גם את גביע הטוטו ואת ליגת הכדורסל הם מקדמים בצורה דומה.
ניקו-אני לא מבין איזה אינטרס יש לי שערוץ הספורט ירכוש את הזכויות של הליגה האנגלית? אם הם יעשו את זה הם בטח יוותרו על המעט שעוד נשאר אצלם ואיש לא ישדר את הליגה הצרפתית הנהדרת שאתה סולד ממנה. זכויות השידור של האנגלית הן אולי הכי יקרות אבל לכל המשחקים שם תמיד יש לינקים טובים שעובדים בלי בעיה ברשת.

ניקו 12 בדצמבר 2008

תומר- זה כל העניין א- אני די בטוח שהרוב הגדול של אוכלוסיית צופי הספורט בישראל היו שמחים לוותר על צפרתית אם במקום זה היו מביאים את האנגלית.
ב- שצ'רלטון לא יקחו איזה 50 שקל על תכלס שידור של איזה 4 משחקים בחודש… אם יוצאים מהנחה שעיקר הערוץ הוא הליגה האנגלית וכל השאר הן סתם תוספןת על מנת לערפל את זה!
במצב בו ערוץ הספורט ישדר את האנגלית עם אלופות עם גרמנית וספרדית וכל הטניס וזה אני מוכן בכיף לעשות מנוי על לייב אם הם ירצו לקדם אותו עם שידוריים בלעדיים בו. כאילו אם אתה משלם עוד ועוד אז שיהיה כבר מכלול של דברים.

אביאל 12 בדצמבר 2008

כמה דברים, נתחיל בזה שאני לא מבין מה רע במשפט "ריאל לא שומרת שחקן בניגוד לרצונו", מועדון צריך להיות גדול מהמשחקנים לא ? לא הייתי רוצה שבקבוצה שאני אוהד שחקנים יגידו שהם משחקים בניגוד לרצונם, קצת מצחיק שכתבת את המשפט הזה רונן.

בקשר לריאל, ברצלונה, קטאלוניה, פרנקו וספרד בכלל, מי ששמע את פרופסור שלמה בן עמי (שר החוץ לשעבר) בתוכנית הספורט של גלי צה"ל בשעות 12 עד 2 בצהריים ביום חמישי האחרון (עם אביעד פוהרילס ואלי ישראלי) היה מבין שזה הרבה פחות יריבות במציאות מאשר מה שנוהג לספר ולומר על השנאה בין הצדדים, הוא הרחיב בתוכנית ואמר שהרבה מהסיפורים הם בהגזמה על מנת להזין וללבות את היריבות בין מועדוני הכדורגל על מנת לעלות את ערכן של הקבוצות, הוא גם אמר שבתור פרופסור להיסטוריה הוא מכיר את הנושא והיריבות בין הקאטלונים לבין פרנקו ומה שהוא ייצג היו הרבה פחות רציניים ממה שנהוג לספר, כמו כן הוא הזכיר את אחד מנשיאי ברצלונה הגדולים (ברח לי השם) שדווקא היה בקשרים טובים מאוד בזמנו עם פרנקו, ככה שאמנם יש יריבות אבל נוח לכולם להגביר את העוצמה שלה ולתרגם אותה בסופו של דבר לכסף שיכנס למועדונים כסף והרבה ממנו.

איש 12 בדצמבר 2008

גיל מזימבבואה- גם טיפה בים עדיפה מכלום. הבעיה העיקרית היא שלפעמים ממשלים מרשים לעצמם לוותר על חובותיהם לחברה מתוך הנחה שמי שכן עושה, עושה במקומם. בארץ הייתה לפני מספר חודשים בעיה כזו כאשר משרד הבריאות התעלם מחובתו לטיפול בפליטים הרבים שהגיעו מסודן מתוך הנחה שהם יטופלו במרפאה של "רופאים לזכויות אדם". המרפאה הושבתה למס' חודשים וזה פגע מאוד בעיקר באוכלוסיה הגדולה של מהגרי העבודה ("פועלים זרים") שנעזרת בשירותים החשובים שם. אם הממשל שם ימלא את חובתו אז פעולות כמו שלך ושכמותך יכולות להיות הטיפות שחסרות כדי למלא את הים.

אביאל 12 בדצמבר 2008

ניקו – 4 משחקים בחודש של הליגה האנגלית ? אני לא חושב שאתה מדייק, הם משדרים את רוב המשחקים של הקבוצות הגדולות, אלא אם יש התנגשות מול משחקים של הליגה שלנו באותה שעה.

אני בכלל חושב שהליגה הישראלית צריכה להיות פתוחה לכלל הצופים בערוצים פתוחים (מצדי שיקימו עוד 2 ערוצים שישדרו אותם אבל בחינם) ואין לי בעיה לשלם 50 ש"ח בחודש על מנת לראות את המשחקים של הליגה האנגלית, אבל בתנאי שיתנו כמה שיותר משחקים ובעיקר של הגדולות (מקפחים קצת את צ'לסי לאחרונה) ועדיף שישאירו את השדרן האנגלי :)

ובקשר לערוץ הספורט, עם כל הכבוד לא הייתי רוצה שהליגה שהאנגלית תשודר שם, הדבר היחיד שהם משדרים נורמלי זה את ליגת האלופות, יש להם אמנם את הגרמנית והצרפתית אבל אנחנו מקבלים משחק אחד או שתיים בשבוע ולא יותר מזה ככה שהם גם לא מספקים את הסחורה.

אוהד 12 בדצמבר 2008

רונן
פוסט קצת מפוספס, להבנתי, ומכיוון שסופסוף אני יכול לתרום משהו, מפרספקטיבה של מי שגר בקטלוניה הכפרית מזה כמה שנים,אז:
הבעיות של קלדרון במדריד התחילו מיום בחירתו וקשורות קודם כל לפוליטיקה הפנימית במועדון, עניין רב חשיבות במועדון הבוחר נשיא ומאפשר לו בכך גישה לצלחת. קלדרון נבחר בזכות הצבעה שיש המפקפקים בכשרותה, והוא יריב פוליטי לפלורנטינו פרז שאמנם פינה את הזירה אך בוחש מאחורי הקלעים. גם הצעדים של קלדרון, ובראשם ניקוי האורוות מהגלאקטיקוס לא הוסיפו לו אוהדים, למרות האליפות הראשונה. ברמת הניהול הוא לא מצטיין, וגם לא המנהל הספורטיבי שלו והדבר החשוב ביותר למדרידיסט גאה- הכבוד ושם המועדון- נפגע. אין דבר שמרתיח יותר את האוהדים, והדבר משתקף כאן בתכניות הרדיו ולא רק מעל דפי המארקה, מכך שכל כך הרבה שחקנים ולא רק כ. רונאלדו אמרו לא למדריד לאחרונה.
לגבי ראול: נושא השווה פוסט נפרד. קשה לי לחשוב על עוד שחקן שהיה כל כך מרכזי במועדון שלו, לא רק כשחקן אלא כקפטן פוליטי(אנקדוטה: אוהד מדריד המכריז על עצמו כמדרידיסטה וכראוליסטה…) אבל שלא ממש ברור האם תפקידו המרכזי לא מעכב התפחויות אחרות, כפי שכנראה קרה בנבחרת.
לגבי הסופר קלאסיקו: המשחק הוא אכן משחק העונה. האם הוא מה שהיה פעם או לא, זהו דיון שכדאי להשאיר לזקנים (אם עוד יש להם זיכרון). בכל מקרה חלק חשוב בזהות של הקולה, אוהד ברצלונה היא השנאה למדריד, וההנאה בכל מחזור שלמה לא רק אם בארסה ניצחה אלא אם מדריד הפסידה.וכן, העניין עמוס ברגשות לאומיים. זהו בהחלט סמל פוליטי. זה לא אומר שכל מי שהוא קטאלניסט הוא גם קולה ולהפך.וזה לא קשור רק למלחמת האזרחים, אלא למאזן הכוחות ההיסטורי בספרד בין קסטיליה לשאר המחוזות( יש אפילו יותר דם רע בין בילבאו למדריד כיום, אם תרצו).לגבי האיבה בין ברצלונה למדריד ולהיפך, גם כאן התמונה הרבה יותר מורכבת, והאיבה לקטאלוניה בספרד היא לא מעטה בכלל. יחד עם זאת זה נכון כי הקו הפוליטי הקאטלני כמעט בכל המפלגות הוא של קיפוח (והם כנראה די צודקים..).
בנושא שחקני בית, דווקא הנושא הזה חשוב מאוד בברצלונה ומקודם, עם דגש על כאלה ששפת אמם קטלנית. כמה שחקני בית יש בהרכב הקבוצה הראשונה בברצלונה השנה? חמישה שהם קטלנים ועוד חמישה שגדלו במועדון, שלא לדבר על המאמן.
בנוגע לקטלנית: יש כשישה מליון תושבים בקאטלוניה, לא כולל מהגרים מהשנים האחרונות, וכלחצי מהם הקטלונית היא השפה העיקרית.ביחד עם זאת, שפת ההוראה בבתי הספר הנה הקטלונית, כך שכל הילדים שנולדו אחרי שמונים ושלוש כמדומני התחנכו בקטלאנית.
לגבי שוסטר, כבר כמה שבועות כל העיתונים מלאים בכך שהוא ניסה שיפטרו אותו, לאחר שנואש ממאבקי הכוח עם מיאטוביץ.
יצא לי קצת ארוך. נו מילא.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 13 בדצמבר 2008

אוהד – יופי שמישהו שמכיר קצת עונה. ויופי שיש קוראי בלוג בקטאלוניה הכפרית, מרכז חשוב של היהדות האירופית, מקור לקבלה ולכיסוי הראש, ובמובנים רבים הלב שלה בימי הביניים.

גם לעניות דעתי, לפי מה שאני שומע ממדריד, הסיפור אחר ממה שנדמה פה. קלדרון הוא נשיא מדריד הלחוץ אי פעם, שמפחד לאבד את תפקידו בגלל תכסיסים של פרז או של חואן ויאלונגה. הסיבה לחשש, מעבר לעובדה שהוא כנראה מוצדק, היא פיננסית. נשיא ריאל הוא תפקיד שמכניס אותך למועדון, בו אתה מכיר את האנשים החשובים באמת. ההון של פרז עלה בשנות נשיאותו פי 15, בזכות עסקאות נדל"ן, ולא בגלל הריבית בבנק. בלי קשר לפראנקו, מאז שלטונו והחונטה שסביבו, ריאל היא מקום המפגש לבעלי הכח. וזו גם אחת הסיבות לשנאה כלפי המועדון, וגם לאהדה אליו. גם בריאל חיים בתחושת "כולם שונאים אותנו, אז על אפם וחמתם!" שמשותפת, נניח, גם לבאיירן ולמכבי.

הפיטורים של שוסטר הם דבר שהוא משתוקק אליו מאז הקיץ. קודם כל, יש לו בחוזה מענק פיטורים שבע ספרתי. והסיפרה השמאלית היא, לפי השמועה, לא אחת. דבר שני, מיאטוביץ' מנגח אותו בכל הזדמנות כבר 17 חודשים, ובעיקר: הוא ראה שאין לו כח בריאל. זה היה חלום חייו, כך הצהיר תמיד, עוד לפני המינוי. אבל כשדרש שחקני אגף לחיזוק גילה שקלדרון מתעסק בכבוד שלו ושל ריאל בעסקת כריסטיאנו רונאלדו, ומזניח את כל השאר. ומה שהובא בסוף, ואן דר ווארט, היה בניגוד לדעתו. הרצון לעזוב רק התעצם כשריאל התחילה להפסיד משחקים. "שוסטר יכול הכל, חוץ מדבר אחד, לשלוט בעצמו. הפסדים מטריפים אותו, הוא לא יכול לסבול אותם או להתרגל אליהם" אמר עליו הפרשן רונלד רנג, שמכיר אותו שנים ארוכות.

כבר אחרי ההפסד לוויאדוליד ניסה שוסטר להביא לפיטוריו. הוא העניק לשחקנים שני ימי חופש, אבל מיאטוביץ' הנדהם הכריח אותו לקיים במקום זה אימון חופשי לשחקנים (כלומר, בלי חובת הופעה). חמישה שחקנים הגיעו להתאמן, אבל שוסטר לא. הוא קיים את הטבילה לנצרות של ביתו באותו יום בלי להודיע לאיש. אחרי זה, הוא עשה את הבלתי-יעשה ולא ענה לטלפונים של קלדרון (כך הוא כבר הביא לפיטוריו במקום אחר). לצערו, קלדרון היה צריך אותו. אולי קלדרון אפילו האמין שהוא מאמן מספיק טוב להחזיר את ריאל למעלה, אבל בעיקר: הוא היה צריך את שוסטר ככליא ברק עד לאסיפה הכללית בראשון שעבר. ההעברה של התקציב היתה בחשיבות עליונה עבורו, ואם היה מפטר את שוסטר בזמנו, ועדיין לא היה יכול להראות תוצאות, הרי שהכעס כולו היה מופנה אליו. כך הוא יכול לומר: ניסיתי כמה שיכולתי, הבאתי אפילו את הונטלאר, אבל הסאה עכשיו הוגדשה. במקרה, יומיים אחרי אותה אסיפה כללית. שוסטר, כמובן, נתן לו הרמה טובה להנחתה עם מנטרת הלוזריות הבלתי נסבלת שלו.

בנוגע לאל קלאסיקו: הוא היה משחק חשוב עוד לפני פרנקו, וימשיך להיות כזה גם אחרי שפרנקו ישכח. כי מדובר פה בשני קטבים של החברה והפוליטיקה הספרדית. אני לא יודע אם המילה "קיפוח" נכונה בהקשר של ברצלונה העשירה יחסית – הקטאלנים הרי טוענים תמיד, שפשוט מגיע להם יותר, הם הרי אלו שעובדים קשה ובחריצות בזמן ששאר ספרד "הפרובינציאלית" מתבטלת. אבל גם זה, וגם מה שאמר פרופ' בן עמי, לא חשוב. כי דווקא פרופסור כמוהו יודע, שמה שקובע לאנשים בסופו של דבר הן לא העובדות, או האמת ההסטורית, אלא הפריימינג. התמונות שמתקבעות בראש על סמך אמונות, סברות, סיפורים, וקורט עובדות לקישוט. כך נקבעת זהות חברתית, והזהות החברתית היא מה שמניע את האיבה והיריבות בין ברצלונה וריאל. יש לזה צבעים: בברצלונה שונאים את מדריד (העיר ומה שהיא מסמלת, כח, שליטה, הון, אי צדק), בריאל לא שונאים את ברצלונה, אלא את בארסה (שהיא אנטי ריאל, קנטרנית, לא מתקרבת להישגיות של ריאל, ובכלל). משפט טוב שקראתי ומסביר הרבה על היריבות וגם קצת על ההיחלשות הפוסט-מודרנית, הוא של מיגל סראנו, עיתונאי אוהד ריאל, שכתב ב'מארקה': "לו היה זה היום, היה צריך אבי לטרוח קשה כדי להניא אותי מלאהוד את ברצלונה."

אביאל – לא הבנת. המשפט ההוא לא נאמר מתוך רצון להסביר את הפילוסופיה המדרילנית, אלא מתוך רצון להסביר למנצ'סטר יונייטד איך עליה להתנהג, כלומר "לא לשמור על שחקן בניגוד לרצונו/לרצון ריאל". זו התחכמות, זו יהירות, וזה לא מקובל, בייחוד לא בספרד.
בקשר לשידורי הליגות הזרות בארץ. אני חושש שהמצב האידיאלי ששרר בארץ שנים (טוב, בלי קשר לרמת הפרשנות), מפאת אי-התשלום לבעלי הזכויות בחו"ל, קצת מעוות את המציאות. אף אחד במערב, לפחות לא במדינות שאני מכיר, לא מקבל שידורים של יותר ממשחק/שניים בשבוע מליגה זרה. בשום מקום זה לא בחינם, ולמען האמת, גם הליגה המקומית לא (כלומר, אלו ששוות משהו). הרצון לראות הכל בחינם בערוצים פתוחים 24 שעות ביממה כולל שידורים במקביל, הוא מכובד, יש לו טעם אידיאליסטי נהיר, אבל הוא לא ריאלי.

אביאל 13 בדצמבר 2008

אנונימי – קודם כל נהנתי לקרוא את התגובה שלך, בנוסף אני ישמח אם תבחר כינוי ותופיע כאן יותר, לא מובן לי למה אתה נשאר אנונימי, אני חושב שאתה יכול להוסיף כאן לדיונים.

lazybones 13 בדצמבר 2008

אני יודע שזה קצת תלוש מכל הדיון עד עכשיו, אבל יש לי הרגשה שריאל הולכת לנצח את הסופר קלאסיקו הזה ולנצח בצורה מרשימה, יכול להיות שאני משלה את עצמי, כי למרות הכל כל הסימנים עד עכשיו אומרים ההיפך.

חוץ מזה אני מאוד רוצה שריאל תנצח ולא בשביל הקבוצה אלא בשביל ראול, שמבחינתי הוא השחקן הכי משמעותי בקבוצה ומבחינתי הוא פשוט מודל לחיקוי בכל מה שקשור ללחימה, ללתת הכל על המגרש, לא להגיע לעולם בהרגשה שאתה פחות טוב מאחרים, אני לא זוכר מי זה היה אבל אחד הפרשנים בערוץ הספורט אמר פעם שאם הוא היה עושה בחירות כמו בשכונה והוא היה יכול לבחור את הכל השחקנים בעולם הוא היה בוחר בראול ראשון, אני חושב שגם אם הייתי מנסה לא הייתי מצליח לתאר יותר טוב מאותו פרשן את מה שאני חושב על ראול.

אני חושב שיריבויות ספורטיביות היום לא צריכות את העבר, אוהדים ושחקנים פשוט גדלים לתוך המציאות הזו של יריבות בין קבוצות, אני בטוח שהרבה אוהדים צעירים לווא דווקא יודעים למה יש ירויבות בין ריאל לברצלונה או בין סלטיק לרינג'רס, הם פשוט ממשיכים את מה מעושה הדור הקודם, היום זה כבר הופך לסוג של מסורת (לפחות ככה אני רואה את זה).

חוץ מזה יהיה נחמד אם עוד אנשים יתנו תחזית למשחק רק כדי שאני אדע איפה אני עומד? (כנראה לבד באיזו פינה חשוכה)

תומר 13 בדצמבר 2008

לייזי,אני איתך. עם הגב לקיר ועם חואנדה ראמוס תיקו ומעלה לריאל ואני לא אוהד של אף אחת מהשתיים,פשוט רוצה שבארסה לא תסגור את הליגה כבר בדצמבר ושולנסיה אולי תצליח לגנוב לשתיהן את האליפות.

אלון זנדר 13 בדצמבר 2008

אופס. חס ושלום אנונימי. ברחו לי הקוקיס.

גיל 13 בדצמבר 2008

איך מכל הסיפורים מאחורי הקלעים של ריאל מישהו לא קם והפך את זה לאיזו אופרת סבון משובחת? אולי כי אם היו ממציאים את הדברים הללו היו אומרים להם שהם משוגעים ותלושים מהמציאות?

יובל 13 בדצמבר 2008

רונן – אני מקווה שתגובתו של אוהד פטרה אותי חלקית מהצורך לפשפש באינטרנט, כי נחלתי הצלחה חלקית בלבד. מה שמצאתי הוא את המסמך הבא של ממשלת קטלוניה: http://www.idescat.cat/cat/idescat/publicacions/cataleg/pdfdocs/eulc2003.pdf
ממנו ניתן ללמוד כי התמונה שציירתי כנראה לא מדויקת לחלוטין. הקטאלנית שלי חלשה למדי, ולכן לא הצלחתי להבין מה ההבדלים בין "שפה ראשית" (primera), "שפה אישית (או עצמית)" (propia) ו-"שפה יום-יומית" (habitual), אבל החלוקה בין השפות, גם בגילאים הנמוכים, היא בערך חצי-חצי. בכל מקרה אפשר לראות שההבדלים בין ברצלונה – הנהנית מהגירה מכל רחבי ספרד – לבין האזורים הכפריים הם גדולים.
העדות שלי הסתמכה על שיחות עם קטלאנים ועל שני מקרים בהם נסעתי בקטלוניה הכפרית באוטובוס אשר שימש גם לאיסוף ילדים לבית הספר. הילדים הללו דיברו בינם לבין עצמם אך ורק בקטאלנית.

אלון זנדר 13 בדצמבר 2008

Gil, why do you think it's not? It is daily on TV, in the papers, everywhere. IT IS A REALITY SOAP! it kind of makes it fondable

גיל 13 בדצמבר 2008

אלון, אתה כנראה צודק. היום ההבחנה בין אופרות סבון למציאות מיטשטשת בזה שהכל גלוי. גם תוכניות הראליטי השונות תורמות בדרכן לחוסר ההבחנה בין מציאות לבדייה.

mirage 13 בדצמבר 2008

הדבר הכי אירוני יהיה מצב שבו קטלוניה תקבל עצמאות. מה יקרה אז? הרי בארסה (וגם אספניול) לא יורשו (ולא ירצו?) עוד לשחק בליגה הספרדית. לא יהיה עוד סופר קלאסיקו. מענין….

ניקו 13 בדצמבר 2008

אביאל- פה קורה משו קצת הפוך במקום שבמיקרה קלאסי מונופול כמו ערוץ הספורט לוקח על עצמו את כל השידורים אבל עושה ככל שהוא רוצה בזכויות האלה, צץ כל פעם מישו לוקח איזה חלק ורוצה לדפוק על זה קופה כמו שצ'רלטון עשתה ואני בטוח שאני לא היחיד פה שיהיה מוכן לשלם על ספורט 5 בתור בסיס על 5 פלוס בתור הרחבה ועל 5 לייב בתו אקסטרה אם כל אלה יתנו לנו את הכל רק מרוכז… במקום שכל פעם מישו אחר ירצה לגזול ממך את זה. במצב של פונופול של ערוץ הספורט התוספת שאתה תשלם על על ליגה אנגלית והישראלית יחד יהיה יותר קטן בוודאות ממה שצ'רלטון מנסים להוציא מאיתנו.
משתמש אנונימי-
" בשום מקום זה לא בחינם, ולמען האמת, גם הליגה המקומית לא (כלומר, אלו ששוות משהו). הרצון לראות הכל בחינם בערוצים פתוחים 24 שעות ביממה כולל שידורים במקביל, הוא מכובד, יש לו טעם אידיאליסטי נהיר, אבל הוא לא ריאלי."
זה לא היה קיים פעם עד שנות ה-2000 בערך? לא לגמרי בחינם אבל היית יודע שאתה הולך ליפתוח עם יונייטד את השבת לנגב לקראת הערב עם חיפה לקבל איזה לילה טוב בצורת ברצלונה לשינה טובה.
אפילו ללכת לשחק קצת בשכונה לא ניראה כל כך אטרקטיבי פתאום

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 13 בדצמבר 2008

mirage – שמעתי על כך שבדיון של איזו קבוצה לאומנית באסקית ובכירה פוליטית באזור, דיברו גם על להשאיר את הקבוצות הבאסקיות במסגרת הכדורגל הספרדי במידה ותוכרז ארצם כעצמאית.

אוהד 14 בדצמבר 2008

אז כמו תמיד כשבארסה מנצחת אתהמדריד יורים פה אצלנו זיקוקים בשפע…
האפשרות שקטלוניה תהיה יום אחד עצמאית, כמו גם חבל הבאסקים היא מאוד מאוד מאוד קטנה. חבל על הדיונים
לגבי מעמד הקאטלונית, יובל, כל נתון סטאטיסטי שתמצא לא ישקף את המצב המורכב של השפה כאן. נתחיל מכך שקטאלאני היא זהות תרבותית ולא אתנית (כמו הבאסקים), שההגירה לקאטלוניה מהדרום במהלך מאה ועשרים השנים האחרונות, במקביל להופעתה של הלאומנות המודרנית כאן, היא אדירה, ושששתי השפות, הקאטלא והספרדית מקיימות ביניהם יחסים מורכבים, בין בני דודות יחסי עבד ואדון. יחד עם זאת האוטונומיה התרבותית ומאמצים מכוונים הביאו לכך שגם שמי שלא מדבר קאטלונית כשפה עיקרית שולט בה ומסוגל לדבר אותה. המצב שבו מהגרים מתוך ספרד לא למדו את השפה במהלך ארבעים השנים שהם חיים פה, מתוך יהירות תרבותית ובורות, הולך ומתמעט.
חוצמזה לפי מצב ההגירה כאן כולם ידברו סינית או מרוקאית עוד עשרים שנה.
אלון- האם הקאטלנים מקופחים? כנראה שכן, אם מודדים זאת במונחים של תוצר גולמי לנפש מול חלוקת עוגת התקציב הספרדי הכללי לנפש גורמים לאנישם להרגיש מקופחים. יחד עם זאת אתה צודק בהחלט, תחושת הקורבן היא חלק בלתי נפרד מהזהות הקטלונית.

mirage 15 בדצמבר 2008

אנונימי: זה מענין (ומשעשע) שקבוצה לאומנית באסקית חושבת להשאיר את הקבוצות הבאסקיות בספרד. אבל אופ"א כמעט ולא מאפשרת דברים כאלה.

אוהד:אינני מכיר את המצב בחבל הבאסקים. מצד שני לקטלוניה כבר היום יש אוטונומיה בחינוך. התודעה הלאומית הולכת וגוברת. הם למעשה בדרך לעצמאות כבר היום.

Comments closed