אריות ליסבון

דיברתי עם מישהו היום על "אריות ליסבון" הקבוצה של סלטיק שזכתה באליפות אירופה של 1967, כשכל 11 השחקנים שפתחו במשחק הגמר נולדו במרחק של עד חמישים קילומטרים מגלזגו. במחשבה מאוחרת, ממרחק של שנים, אחד הרגעים הדרמטיים בתולדות הספורט.
שימו לב מה קורה. משחק הגמר מתחיל כשכל 11 אלופות אירופה עד אותו יום הן ממדינות לטיניות. שש פעמים ריאל, פעמיים בנפיקה, פעמיים אינטר ופעם אחת מילאן. יש המון סיבות לשליטה הזו, בין היתר נגישות לכוכבים דרום אמריקאים ומשטרים פשיסטים שתמכו בקבוצות. אבל גם עניין טריוויאלי שציינתי לפחות פעם אחת. לפחות ספרד ופורטוגל לא השתתפו במלחמת העולם השניה ולכן הדור ששיחק בשנות החמישים והששים קיבל בצעירותו כדורגל מאורגן. בדקה השביעית סנדרו מאצולה מבקיע לאינטר והכל נראה כרגיל.
ואז, טומי גמיל וסטיב צ'למרס הופכים את התוצאה בדקות ה-62 וה-85 וסלטיק זוכה בגביע. ותתקשו למצוא חצי שער אחרת בתולדות הכדורגל שחותכת כל כך במדויק את ההיסטוריה, בין מה שהיה לפניה למה שיבוא אחריה. עולם הכדורגל מתהפך. מדינות צפון אירופה זוכות בכל גביע אלופות מלבד אחד עד שנת 1984. ג'וק סטין, המנג'ר של סלטיק, בא מבלסהיל בסמוך לגלזגו. גם מאט באזבי נולד משם. גם ביל שאנקלי בא מעיירה לא רחוקה.
והדבר היפה הנוסף שבתוך השליטה הזו של ערי צפון אירופה יש הרבה מאד ערי תעשייה – לנקשייר, בירמינגהאם, נוטינגהאם, המבורג, רוטרדם, גלזגו. וחוץ מאלו שממש זכו באליפויות אירופה, אימפריות כדורגל אירופי צמחו גם במקומות כמו מנשנגלדבך ולידס ודרבי ואיינדהובן.

זה מה שנתנו לנו אריות ליסבון.

ליגה אחרת
הניצחון והתהילה (בפנדלים)

No Comments

חברי הטוב משכבר הימים 27 בפברואר 2009

רגע, אם הם נתנו לנו את לידס, אז זה לא טוב, לא? (:

רונן דורפן 27 בפברואר 2009

חברנו – זה בסדר. פיטר רידסדייל תיקן הכל.

בני גלובינסקי 27 בפברואר 2009

אכן ציון דרך חשוב. מעניין שהמאמנים הסקוטים הובילו אחר כך קבוצות אנגליות לתארים אירופים ולא הצליחו לשחזר את ההישג עם קבוצות סקוטיות (חוץ מפרגוסון ואברדין). לא עושה רושם שזה יקרה בעתיד הקרוב.

קאז 27 בפברואר 2009

היתה שם בעיטה בלתי ישירה ברחבה. מישהו יודע מה גרם לה? ולמה לא רואים כאלה כמעט בכדורגל היום?

דויד 27 בפברואר 2009

מה מקור השם 'אריות ליסבון'?

רונן דורפן 27 בפברואר 2009

קאז – הייתה בעיטה בלתי ישירה נגד פורטסמות' שהובקעה לפני כמה שבועות על ידי הקבוצה שבא משחק בניון. לפני כמה שנים זכתה באיירן באליפות בזמן פציעות של המחזור האחרון בגלל בעיטה כזו שנפסקה לזכותה.

דייויד – המשחק היה בליסבון

S&M 27 בפברואר 2009

עוד דבר שעולה מהקליפ, הוא אחד המאפיינים של הכדורגל הלטיני בכלל ושל האיטלקי בפרט. כדורגל לטיני מתקשר עם "פנטסטי" ו"וירטואוזי", אבל אי אפשר להתעלם גם מהנכונות לעשות "הכל" בשביל הנצחון. גם כאן, שחקן איטלקי מתחזה וסוחט פנדל (מי אמר אינזגי? רונלדו?), ואח"כ כל הקבוצה בבונקר בתוך הרחבה. הנצחון הזה של סלטיק עשה צדק.

רחמנ א ליצנ בדרכים 27 בפברואר 2009

דברים ששמתי לב אליהם:
1 הסוג הזה של בונקר עם 11 שחקנים בתוך הרחבה פס מן העולם ולו משום שהוא לא כלכך יעיל. נראה לי שהיום ינסו ללחוץ קצת יותר קדימה
2 מי זה השוער של אינטר? הוא נתן הצגה אדירה
3 הפריצה של האוהדים בסיום. מה שלא רואים היום (ואולי לטובה) זה בכל זאת סוג של מחזה מרהיב בכל פעם מחדש וסוג של שמחה "ספונטנית" שלא רואים היום

דוד מירושלים 27 בפברואר 2009

רחמן, השוער הוא ג'וליאנו סארטי, וזאת לא ההצגה האדירה היחידה שלו.
הוא היה השוער של "גרנדה אינטר" ולקח איתם פעמיים את ליגת האלופות.

רונן, זה ממש מעניין מה שאתה כותב, אבל החלוקה בין "מדינות לטיניות" ובין "מדינות צפוניות" לא כ"כ פיירית, המדינות הלטיניות הן למעשה שלוש, ספרד איטליה ופורטוגל (צרפת לא במשוואה שלך, ובטח רומניה לא). ולעומת זאת המדינות הצפוניות הן ארבע או יותר. ואם תוסיף למשוואה את המהפכה שהייתה בפורטוגל ואת ירידתו של פרנקו מהמפה בספרד, אירועים שגרמו אף הם לחוסר יציבות אז זה נראה כאילו העניין היה קורה גם בלי החבר'ה הסקוטים (שדפקו לאינטר את הסיכוי להחזיק במספר גביעי אלופות זהה לשל היונייטד כבר לפני 40 שנה).
אבל אכן מעניין מאוד.

Red Camel 27 בפברואר 2009

11 שחקנים שנולדו באותו איזור. לעוד מישהו זה מזכיר את "הספורטאים הצעירים" (אני חושב) של אבנר כרמלי?

אני שונר כשאוהדים פורצים למגרש, אבל, ההבדל בין הפריצה הזו לדשא לעומת מה שקורה בארץ זה שהאוהדים של סלטיק לא תלשו את קורות השער, או ניסו להפשיט בכוח את השחקנים. ולעומת זאת אפשר לראות ששחקני סלטיק פשוט התחבקו עם האוהדים שטפחו להם על השכם או נישקו אותם.
זה היה יפה מבחינתי

Red Camel 27 בפברואר 2009

שונא*

רחמנ א ליצנ בדרכים 27 בפברואר 2009

camel, it dows look diffrent, like everything else in this little film, naiviti is there and simplicty, but this have gonenot only from football

רחמנ א ליצנ בדרכים 27 בפברואר 2009

david, thank you. never heard of him. i am too young

מילהאוס ואן האוטן 27 בפברואר 2009

חוששני שאיינדהובן זכו בגביע אירופה ב-88

דוד מירושלים 27 בפברואר 2009

רחמן, אני כנראה יותר צעיר ממך, פשוט אני אוהד אינטר…

רחמנ א ליצנ בדרכים 27 בפברואר 2009

david, i hate inter (it would sound better in hebrew), thought i should now that about the, as i know aboutone other team i don't really like but in this blog many seems to

אריאל 27 בפברואר 2009

זה רק אני, או שלאינטר תמיד היו שוערים טובים? בשנות ה-90 נהייתי אוהד שלהם בזכות זנגה הנפלא, אחרי זה היה להם את טולדו ועכשיו את ג'וליו סזאר שבמו גופו מנע 2-3 שערים בטוחים של יונייטד השבוע ובכלל הוא שוער נהדר

אביאל 27 בפברואר 2009

אני בעד להחזיר פריצה של אוהדים למשחק בגמר הצ'מפניוס, נראת חוויה מעולם אחר.

דוד מירושלים 27 בפברואר 2009

אני גם בעד משחקי גמר כמו פיינורד מול סלטיק.
זאת גם נראית כיום כמו חוויה מעולם אחר…

צביקה 27 בפברואר 2009

אכן רגע מפנה, לא רק גאוגרפית אלא גם מבחינת סגנון כדורגל. מפלתו הגדולה של הקטנאצ'ו והבשורה שהביאה בעשור הבא את הטוטאל פוטבול.

קני דלגליש כותב באוטוביוגרפיה שלו על כך שכשהוא התחיל בסלטיק עוד הסתובבו שם שרידי האריות והם היו המודל שלו לחיקוי. כך שהאפקט שלהם בדיעבד היה מכריע מאוד גם בתולדותיה של הקבוצה אותה אתה מכנה אף סי מרזיסייד…

ויכסלפיש 28 בפברואר 2009

יתרה מזאת, 11 אלופות לטיניות ו-9 פיינאליסטיות לטיניות (פרנקפורט ופרטיזן בלגרד הן החריגות), וג'וק סטין המאמן של סלטיק שגדל לא רחוק מפרגוסון, ונפטר בנסיבות טרגיות אחרי תיקו 1:1 מול ויילס ב-85' במוקדמות המונדיאל, שהעלה את סקוטלנד לפלייאוף נגד אוסטרליה.

המשחק הנ"ל לא נערך ב"דה לוז" וגם לא באלבאלדה של ספורטינג אלא ב"אסטאדיו נסיונל" שמארח גמר גביע מקומי.

מיקי 28 בפברואר 2009

רונן – ראשית, דוד מירושלים מעלה כאן טיעון מכון מאוד לגבי מספר המדינות שנופל בכל קטגוריה ונוטה בבירור לטובת הצפוניות. שנית, אתה מסתכל על זה רק מכיוון כדורגל המוכדונים, למרות שבכדורגל הנבחרות המגמה שונה לחלוטין וזה משמעותי היות שאז לא היו כמעט זרים בקבוצות. אתה טוען שעד 67 שלטו הלטיניות שלא נפגעו במלחמה ואני מזכיר שבגמר המונדיאל ב-54 נפגשו מערב גרמניה והונגריה – שתי מדינות שנפגעו ועוד איך במלחמה.

רונן דורפן 28 בפברואר 2009

מיקי ודוד – יש לכם טעות בעובדות לגבי מציאות החיים במדינות הללו בזמן המלחמה ובשנים שאחריה. לצורך התזה שהעליתי אנחנו מדברים על פעילות של ילדים במועדונים. מלחמה על אדמת הונגריה הייתה פחות משנה. המנוולים קנו את השקט שלהם בדם יהודי. אותו דבר על אדמת גרמניה. גם פעילות הליגה הבוגרת בשתי המדינות הללו הופסקה לדעתי לשנה אחת בלבד. באנגליה וסקוטלנד לחמש שנים. הילדים של אנגליה חיו שלוש שנים תחת הבליץ כשילדי גרמניה עוד נהנו מחיים שלווים יחסית (אני לא מדבר על אבות במלחמה כמובן). כמובן אני מתייחס לאנגליה וסקוטלנד – כי מקובל להניח שעד מלחמת העולם הכדורגל המקצועני שם היה חזק מבשאר אירופה פשוט בגלל שהיה להם כדורגל מקצועני הרבה יותר שנים.
יותר מכך אחרי המלחמה – בגרמניה בזכות תכנית מרשל היה צנע הרבה פחות שנים מאנגליה. באנגליה הקצבות מזון נמשכו עד 1952. זו הייתה בדיחה בריטית ידועה באותם שנים. "שאולי היה צריך להצטרף ברגע האחרון לגרמנים" כדי להנות מנדיבות האמריקאים כלפי המפסידים. בנוסף הצבא הגרמני פורק ובאנגליה נמשך גיוס חובה עוד כמה שנים. אנקדוטה היסטורית: בובי צ'רלטון עדיין החמיץ כמה משחקים במנצ'סטר יונייטד בגלל שירות צבאי. אנחנו מדברים על שנת 1956 – יותר מעשר שנים אחרי תום המלחמה. בשנים הממש מוקדמות אחרי המלחמה זה היה יותר נפוץ. אז תקופת השפל הקשה של הכדורגל האנגלי – ההפסד לארצות הברית והכשלון במונדיאל 50 והתבוסות להונגריה – צריך לשים אותה בקונטקסט של תנאי החיים כנראה הכי קשים במערב אירופה אחרי המלחמה.
אפשר לראות את זה בתחומי ספורט אחרים. הנבחרת האוסטרלית בקריקט סיירה באנגליה ב-1948 ומחצה את האנגלים בכל משחק.
גרמניה נכנסה למלחמת העולם חסרת משמעות בכדורגל ויצאה ממנה מעצמה. הונגריה נכנסה מדינה חזקה בכדורגל ויצאה ממנה המדינה החזקה בעולם למספר שנים. כך שהנקודה של ההצלחה הגרמנית וההונגרית רק מחזקת את הטענה שלא היה מדובר רק בעימות של סגנונות משחק. מה עוד שכוכבים הונגרים היו אחראים לחלק מהצלחות הקבוצות הספרדיות – פושקש וגם כוכבי ברצלונה קובלה, צ'יבור וקוצ'יש למרות שלא זכו בגביע.

רונן דורפן 28 בפברואר 2009

ובהקשר הזה תמיד צריך לציין שהגרמנים החריבו את אולד טראפורד במלחמה. ויונייטד היא קבוצת הפאר היחידה בעולם שטרם טינף גרמני את חולצת ההרכב שלה במפעל בכיר.

רונן דורפן 28 בפברואר 2009

מילהאוסן – זה נכון לגבי איינדהובן – אבל לא בשנים שציינתי – 67-84

lazybones 28 בפברואר 2009

רונן – יש אחד שאני מחשיב כחצי גרמני, אוון הארגריבס, אם אני לא טועה הוא שיחק בבאיירן עשר שנים (כולל קבוצת הנוער). אחרי הכל הוא קיבל הרבה מהכדורגל שלו בגרמניה.

יואב 28 בפברואר 2009

רונן,
"ההקשר הזה", ריגש אותי.
אואן לא גרמני ולא משנה איפה התחנך.הוא אנגלי לכל דבר ועניין.

ויכסלפיש 28 בפברואר 2009

רונן גרמניה נכנסה למלחמה חסרת משמעות בכדורגל? היא סיימה שלישית במונדיאל 34' אחרי הפסד לצ'כוסלובקיה בחצי גמר וניצחון על נבחרת הפלא של אוסטריה במשחק על מקום 3, דווקא נבחרת ה"אנשלוס" של 38' עפה בסיבוב הראשון

ליאור 1 במרץ 2009

אנגליה זכתה במונדיאל שנה לפני שסלטיק לקחה את גביע אירופה. אולי המפנה הגיע דווקא אז?

Comments closed