חיינו כרומאים

הקהל יצר אמפיתאטרון אנושי נפלא סביב הפונטנה די טרווי. עונת כדורגל גדולה הסתיימה עבור כולם – הייתה בה הכרעה שנתנה למנצחים תחושה של התרוממות רוח ולמנוצחים את הנחמה בכך שלא קופחו או נפלו קרבן למזל רע. וכמו הנוצרים בשעתם בקולוסיאום עשו כמיטב יכולתם. אנגלים, קטלנים ואוהדי שתי הקבוצות ממדינות אחרות חיכו להתפתחות הטבעית בעלילה: הרגע בו צעירות קטלניות יקפצו בבגדיהן למזרקה.

ואכן הסתמנה מגמה כזו, בינתיים בין הזכרים הצעירים אבל כבר היו ביניהן מספר צעירות. ופתאום חוסר היכולת של סקולס להתמודד עם הנעת הכדור של בארסה נכנס לפרופורציות ראויות.

אבל אז הגיע רגע רומאי קלאסי. עתיק כימים בהם המשמר הפריטואריאני היה נכנס ליציע לטבוח בפלביאני או שניים בכדי לטפח אזרחות טובה. ולפעמים לצנן את מחאות הקהל על כך שהאריה לא רעב מספיק או סתם יש לו מנטליות של  דמיטר ברבטוב.  אלו היו ה"קרבינרי" באפודי הקרב שלהם, שהגיעו ונופפו במגיני הפלסטיק המודרנים שלהם. ואפילו יצרו  מבנה צב רומאי בכדי למנוע את הכניסה למזרקה היפיפיה.

הרגעים הללו בהם אלימות שלטונית דורסת את חופש המצפון האנושי הם תמיד מעציבים. אך שתי בחורות ברצלונזיות הוכיחו שעוצמת הרוח האנושית לא אפסה מהארץ. הן קפצו למים! נזכרתי באותן נשים נוצריות קדושות, קשורות במרכז הקולוסיאום, עומדות להטרף בידי חיות בר לקול מצהלות הקהל, אבל ליבן ואמונתן שלמים.

הקטלנים הריעו, אוהדי יונייטד הריעו לתמיכה. הקרבינרי, המומים מעוז הרוח בו נתקלו, שרקו במשרוקיות. הקטלונים צעקו בארסה איננה ספרד. על המעקה ראיתי דגל בו כתוב בשפה שאינה משתמעת לשתי פנים שאנגליה יכולה לדחוף את "אולסטר" – הכיבוש האנגלי של צפון אירלנד  – למקום הראוי לכך.

הנימפות הצעירות יצאו מהמים כשבגדיהן הרטובים בהרמוניה מוחלטת עם תווי המתאר של גופן.

*

המצלמה שלי קצת פישלה ברגע המכריע. נסלח לה כי היא כבר הביאה תואר אחד השנה. אבל ביו-טיוב הונצחו קטעים מהמאבקים בין הקרבינרי לכוחות האנרכיה.

הבלוג מתלבט ונכנס בגמר הצ’מפיונס
תרבות שבת 1

No Comments

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 29 במאי 2009

אני חושב שבטעות העלת את התמונה הלא נכונה.

Red Camel 29 במאי 2009

אבל איפה התמונות?
אני לא מאמין לאף מילה בפוסט עד שלא תספק לנו הוכחות מצולמות לאירוע (עדיף אחרי שהן יוצאות מהמים)

יואב 29 במאי 2009

פיוטי.

גלן 29 במאי 2009

מצד אחד הרגעים האלו עצובים ומצד שני….

לפני שנה רומא-יונייטד לא נגמר ממש טוב באותה עיר
והאלימות במשחקים באיטליה מזכירה 20 שנה קודם באנגליה (לא נהרג להם שוטר לפני כמה שנים?). בקיצר אלימות שלטונית או לא- לפעמים כדאי להיות מוכנים לכל דבר אפילו בפונטנה דה טרווי.

ואפרופו הסיפור של המזרקה הזאת או לפחות מה שאני זוכר מביקור בה לפני שנים- כמה שעות של צלילה לקרקעית שם והיה לך מספיק כסף לכרטיס מסופסר, לא?

גיל 29 במאי 2009

האמת היא, לא נעים לי להגיד את זה, אבל הכדורגל קצת יוצא מכל החורים. כן מנצ'סטר, לא מנצ'סטר, עונה היסטורית או לא, העונה הזו ארוכה מדי. לדעתי צריך לחוקק חוק שיגביל כמה משחקי כדורגל אפשר לראות בעונה לפני שמגיעים לרוויה. אמנם הקיץ הזה יבש יחסית, אבל יש טניס עכשיו, נבא, הטור בעוד חודש עם ארמסטרונג ועוד כמה אירועים. 3-4 חודשים של שקט לא יזיקו.

פראליה 29 במאי 2009

כמובטח, דירוג הגמרים הגרועים בליגת האלופות (+אקס, גביע אירופה לאלופות) –
1. 2003 – יובה-מילאן 0-0
2. 1992 – בארסה – סמפדוריה 0-1 בהארכה
3. 2009 – בארסה – יונייטד 0-2
4. 1991 – הכוכב האדום בלגראד – מארסיי 0-0
5. 1990 – מילאן – מארסיי 0-1

מאיר המקורי 29 במאי 2009

שכחת את המשחק בהייזל – הוא היה מזעזע עוד לפני מה שקרה ביציעים.

מאיר המקורי 29 במאי 2009

יותר נכון – הוא היה מזעזע אחרי מה שקרה ביציעים. כי הוחלט לקיים אותו למרות זאת, נכון?

רחמנ א ליצנ 29 במאי 2009

פוסט נהדר, אני אוהב את הפוסטים הציוריים שלך. אבל הוא לא צריך להיות תחת 'האדם המזיין'?
גיל – אפילו מבלי לראות חצי עונה כמעט, מסכים איתך.

עזי 29 במאי 2009

פראליה – 1988, בנפיקה – פ.ס.וו 0-0 אחרי 120 דקות. זוועה. רק הפנדלים היו מעניינים. מאיר הזכיר בצדק את הייזל. חוץ מזה אתה עושה עוול קצת למשחק שלשלום, הוא לא היה כזה דרוע, ברסה היתה טובה, מניונייטד לא, זה הכל.

פראליה 29 במאי 2009

יש גמרים שבהם שתי הקבוצות (תכנית המשחק של המנג'רים (1) או התוצר של נסיבות ע"י השחקנים על הדשא(הייזל)) כ"כ מפחדות לשחק טקטית בצורה שתגרום להם לפיגור מול היריבה, שיש להן חלק שווה בעיקור רגע הישא של עונה שלמה.

לעומתם יש גמרים שבהם הציפיה שעצם הגעת שתי "הגדולות" יביאו למשחק כדורגל טוב פשוט לא הגיונית שכן מונח עליהן מטען עצום של, קודם כל לא להפסיד.

איזה סיכוי יש לשתי קבוצות שמצופה מהן לשחק כדורגל מצויין במעמד השיא של העונה לעמוד בהן באותו רגע?

על, ברצלונה (אוברייטד ענק העונה, הגדולה בכל הזמנים? נו באמת… הגדולה בכל הזמנים יכולה להיות רק מישהי שנתנה הצגות באירופה כשהליגה הוא המנוף ולא להיפך) ויונייטד (אחת הפחות טובות של העשר שנים האחרונות) זה היה גדול בכמה מספרים.

שלו רומא 29 במאי 2009

פראליה – 1986 סטוואה בוקרסט – ברצלונה היה הכי משעמם שאני זוכר גם פנדלים היה קשה להכניס…
גלן – כל שנה סוגרים את הזרקה לנקיון כללי ןהכסף הולך ל…וותיקן. לגבי האלימות, באיטליה יש מעורבות גדולה מאוד של המאפיה (ותעשיית ההמורים) בכל תחום של החיים (כולל הפוליטיקה) וכיוון שזאת מדינה רבת תרבויות דרכי השיכנוע של כל תרבות היא שונה, במילאנו חבילת כסף בכיס של השופט לפעמים קונה כרטיס אדום/פנדל. בדרום שהוא קצת פחות עדין זורקים מטוענים ומפוצצים משחקים, ואכן לפני שנתיים בצורה הזאת רצחו שוטר בדרבי של סיציליה.
red camel – עדות ראיה נחשבת?
יש בעיה לנו הישראלים שאנחנו לא מבינים את משמעות הספורט, חלק מהעניין הוא לדעת להפסיד ובאמת מנצ'סטר הפסידה לקבוצה יותר טובה ממנה, (והויכוח האם רק באותו ערב או בכלל הוא לא רציני, זה חוסר כבוד לברצלונה שהגיע לשיא שלה במשחק הכי חשוב שזה גם חלק מלהיות הכי טוב) זה לא הופך את מנצ'סטר לקבוצה גרועה זה נותן חומר למחשבה לסר, רכש נוצץ לעונה הבאה, זאת לא הדרך של יונייטד (גם לא של בארסה) וזה אולי המסר הכי חזק שיוצא מהגמר הזה.
הרבה התקפות של מאן יו נגמרו בכך שאושה היה צריך להרים את הכדור ופשוט נתקע איתו, אבל זאת מאן יו והיא תעדיף 10 פעמים שחקן בית טוב (שיש טובים ממנו בעולם שכסף יכול לקנות) כי זאת מאן יו! לא זורקים את היירו, מחזיקים את סקולס על הספסל, לא קונים כוכבים מייצרים אותם! ואם יש שנים קשות, עוברים אותם! מסורת זה משהו שיותר חזק משחקן, ואני חושב שאם יש משהו שחושב שהחולצה של ריאל יותר טובה לו שילך או שיראה את המשחקים עד סוף החוזה מהיציע!

יובל (האחר) 29 במאי 2009

רונן – מצטרף למשבחים (וגם לאלו הדורשים תמונה). תיאור פיוטי ומרגש של יריבים המתאחדים אל מול עריצות שלטונית.

גיל – אמן. רק שכחת את אחד האירועים המהנים ביותר הצפויים לנו בקיץ – אליפות העולם באתלטיקה! אני מקווה שגם השנה מי שישדר זאת בארץ יהיה ערוץ יורוספורט.

ניינר 29 במאי 2009

ומה עם הגמר המגעיל יובה איאקס? זוועת עולם

יוני 29 במאי 2009

אני חושב שקצת נסחפנו עם הגמר הזה. אכן יונייטד לא היו טובים, אבל בחצי השעה הראשונה היה רצף מרשים של בעיטות לשער משני הצדדים. מצד אחד צאבי, ואז רונאלדו, שוב מסי בטיל מעל המשקוף, ושוב רונאלדו. תפסתי את עצמי, לא חשבתי שנראה הרבה בעיטות בגמר, והופתעתי לטובה.

יש לפחות 8 גמרים גרועים ממנו, בין היתר זה משנה שעברה…

פראליה 29 במאי 2009

ניינר, יובה-אייאקס היה משחק לא רע בכלל, בשום אופן לא קרוב לחמישייה לדעתי

יואב 29 במאי 2009

מאיר המקורי,
לא ניתן לשפוט את הייזל. לא היה ממש ערך אמיתי למשחק.
ההרגשה לפני הייזל מזכירה את הגמר הנוכחי. גם שם הקבוצות הטובות ביותר ביבשת בזמן נתון נפגשו לגמר בעיתוי הכי נכון…

גיל מזימבבואה 29 במאי 2009

עכשיו כבר מותר להגיד בלי שיירו בנו. המשחק של ברצלונה לא אטרקטיבי בכלל. היא שולטת כן אבל…זה מזכיר לי את תרגיל השמיניות באימון קט סל. הם לא דוחפים קדימה בכלל.
לדעתי פראליה צודק.

S&M 30 במאי 2009

רחמנ א ליצנ, לפספוסים כאלה של "קווי מתאר של חולצה רטובה" אולי צריך לפתוח קטגוריה "דיבורים כמו חול ואין מה לאכול". ;-)

רונן דורפן 30 במאי 2009

אס אנד אם – אתה צודק. צפיה בבחורות קופצות למים קשורה יותר לנושא "האדם הלא מזיין" מאשר ל"אדם המזיין".

אביעד 30 במאי 2009

למה להתמקד בשלילי?? למה שלא נעשה רשימה של 5 הגמרים הכי טובים??
בסדר אקראי ורק מתחילת שנות ה-90 (סתם כי בא לי…):
1. מנצ'סטר – באיירן ב 1999 (לא משחק גדול, אבל הדרמה, אוי הדרמה!)
2. ליברפול – מילאן 2005 (הדרמה! ומשחק גדול גם בלי הדרמה).
3. מילאן – ברצלונה 1994 (גם אם זה היה במעמד צד אחד, הצד האחד נתן חתיכת הצגה!)
4. דורטמונד – יובנטוס 1997 – יופי של משחק עם ניצחון לאנדרדוג.
5. ריאל – לברקוזן 2002 (בלי סיבה מיוחדת מלבד הגול של זידאן).
6. מקום של כבוד – בארסה – ארסנל 2006 (שערים, החמצות, כרטיס אדום קריטי, מה עוד אפשר לבקש?)

שלו רומא 30 במאי 2009

ריאל מדרי – וולנסיה …

בני תבורי 30 במאי 2009

רונן,
לצפייה לסוגיה השונים מתאים יותר "האדם המאונן". (הומוס שפשפיקוס)

אריאל 30 במאי 2009

גיל מאפריקה – כמה משחקים של בארסה ראית העונה שאתה אומר שהיא לא אטרקטיבית? ראית משחק אחד והחלטת?
בארסה היתה הקבוצה הכי דוחפת שנראתה באירופה בעשור הנוכחי, פשוט בגמר הם קיבלו החלטה טקטית להחזיק בכדור כמה שיותר כדי לא לתת למנצ'סטר הזדמנות להבקיע. זה אמנם הפך את המשחק ליותר משעמם, אבל זאת לא הבארסה שראינו כל העונה.
מי שאומר שבארסה לא דוחפת קדימה – קבוצה ששמה כמה חמישיות, שישיות ורביעיות – כולל באירופה, כנראה לא ראה אותה בכלל.
ופארליה – רק להזכיר לך- בארסה שמה רביעיה מול באיירן ורביעיה מול ליון וזה לא כולל את השלבים המוקדמים. אם זה לא הצגות באירופה, אני לא יודע מה כן

פ. ד. 31 במאי 2009

רונן, מדוע אתה אומר פלביאנים ולא פלבאים? (ופרטוריאנים במקום פטריקים)

רונן דורפן 1 ביוני 2009

פ.ד … במקרה הראשון כי אני טועה. במקרה השני אני חושב שאני מדייק – לשמו של המשמר הקיסרי אין קשר למילה פטריקים.

רונן דורפן 1 ביוני 2009

גיל מזימבבווה – לגבי האטרקטיביות של בארסה – אתה שפוי? מה שכן, עם אקדח לרכה הייתי אומר שבארסה של רונאלדיניו-לארסון-דקו הייתה מעט אלגנטית יותר, וזו פרקטית יותר. אבל בכל מקרה – שתיהן בין 4-5 האטרקטיביות של העשור.

ד"ר א. 1 ביוני 2009

לשמו של המשמר הקיסרי אכן אין קשר למילה "פטריקים". הוא נובע מהמילה praetorium, שפירושה כפול: (א) אוהל המפקד במחנה הצבא; (ב) מגוריו של הנציב בפרובינקיא. הפראיטוריאנים הם שומרי ראשו של המפקד או הנציב, ומכאן בהשאלה חיל המשמר הפרטי של הפרינקפס.
החיל בצורתו המוכרת נוסד על-ידי אוגוסטוס, והיה מפוזר בימיו באיטליא. בימי טיבריוס, כאשר סיאנוס היה מפקד המשמר, רוכזו כל 9 הקוהורטות ברומא העיר, ואז מתחילה עלייתו של המשמר (ליתר דיוק, של מפקדיו) כשׂחקן פוליטי.

אלון זנדר 4 ביוני 2009

רק עוד מילה על התחושות מול הפונטאנה: כשרק הגענו, עוד עמדו חמישה )שלושה גברים ושתי נשים) שוטרים של 'הגווארדיה מוניצ'יפאלה", המשמר העירוני, במדים בוהקים בלובנם המצוחצח (מהאובססיה של האיטלקים למדים אפשר למלא כמה וכמה פוסטים), ומנעו מאנשים לזנק פנימה. המקום התמלא, והתחושה היתה באוויר, של מאסה שדוחפת לכיוון המים. זה היה באוויר, ואני נזכרתי במילים של המרצה שלי באוניברסיטה (זה היה בחוג להסטוריה, סמינר שלקחתי מרצוני החופשי): "תנועת הגירה של מאסות מעולם לא נעצרה על ידי כלי בירוקראטי". ואכן, שתי דקות מאוחר יותר, כבר זינקו גופים כחולים-אדומים מעבר לשוטרים אל המזרקה, מה שהפך להפנינג גדול. אבל כדי להציל את אוהדי בארסה מפני עצמם, הוזעקו הקראביניירי, כמו שרונן תיאר. ואחרי שגם הם לא הספיקו, הגיעה התגבורת, מזויינת בשתי אלות, רימוני גז, אקדח ותת מקלע על אפוד משוכלל. זה לא שהיה להם משהו אחר לעשות…

אריק 14 ביוני 2009

למען קוראיך, בבקשה תשנה בפרמטרים של הבלוג כך שכולו יוצג בתוך ה RSS.

Comments closed