מראדונה ומסי

צילום:diego3336  רשיון: common creative license
צילום:diego3336 רשיון: common creative license


מראדונה, שקל מאד לתקוף אותו או את המינוי שלו, עשה דבר נכון ביממה האחרונה. הוא אמר באופן פומבי ללאו מסי שיהיה גבר ויביא לארגנטינה את הניצחון שהיא צריכה. ועכשיו נראה מה יקרה.


אבל זה מעלה שאלה מהו כוכב על בדורנו לעומת עידן מראדונה?


טכנית, שחקני כדורגל ממשיכים להתקדם כל הזמן. בעיקר ביכולת הפיזית. גם סטטיסטית אנחנו רואים עונות ענק – כמו שתי העונות האחרונות של מסי ולפניו כריסטיאנו רונאלדו. אלא שהסופרסטארים הללו רגילים לשחק כמעט בכל משחק מעמדה של דומיננטיות עצומה על היריבה בכל עמדה למגרש. הקבוצות בהן הם משחקים חזקות מאי פעם. הפער מהיריבות ב-90% מהמשחקים גדול מאי פעם. האם באמת יש סיכוי שנראה ממסי את סוג האופי והמנהיגות שהיינו מצפים ממראדונה במשחק שכזה?


אנחנו בעידן שאופי קשור לכך שאין לך אגו. כלומר אתה לא מעצבן את הסופרסטארים האחרים בקבוצה. "חוסר אגו" הפך לתכונה נדרשת מאד. לגבי מנהיגות קרה משהו עוד יותר מצחיק: אם מישהו מגיע לכל האימונים ועושה מה שאומרים לו המאמן אומר שהוא מנהיג חיובי בקבוצה. כלומר מנהיג הוא מי שאוהב שאומרים לו מה לעשות.


כל זה לא אומר דבר על מסי. במושגי תקופתנו הוא הטוב ביותר (חוץ מרונאלדו). אבל זה מחזיר אותי למראדונה. הוא מונה במידה רבה בגלל תובנה שמשתרשת במשחק הנבחרות "שכוכבים גדולים לא צריכים מאמן". הם צריכים יותר דברים כמו השראה או מנהיגות או מוטיבציה וכיוצא באלו. אלו שטויות. את כל תארי הנבחרות קוטפים מאמנים מעולים ומנוסים.


ארגנטינה של מראדונה אולי לא הייתה צריכה מאמן. לא כי היא הייתה כשרונית אלא כי הוא היה מאמן במגרש. ארגנטינה הנוכחית על כל הכשרון שבה חייבת מאמן. כי לשחקנים בדורנו אין מושג מה לעשות אם לא אומרים להם. ואם אומרים למסי מה לעשות – הוא עושה את זה מצויין.


הפנייה הפומבית של מראדונה למסי הייתה מה שמנטור צריך לעשות. אבל לתחושתי ארגנטינה תגלה שהיא לא צריכה מנטור. אלא מומחה טקטי שיודע למשל איך להתמודד עם המתפרצות המהירות של ברזיל.

10 הביוגרפיות
סוף חלום המונדיאל (כאן בבודפשט)

No Comments

אביאל 5 בספטמבר 2009

מה עם קאקא ? אני אישית לא חושב שהוא שחקן פחות מוכשר ממסי ורונאלדו.

בכל מקרה זה שמראדונה על הקווים של ארגנטינה יכול מצד אחד להפוך אותם באמת לטובים ביותר (למרות הגנה וקישור אחורי בינונים) אבל מצד שני יכול גם לגרום להם להתרסק, לשחקנים שגדלו עליו ופתאום הוא צועק עליהם זה יכול לעשות טראומה וזה משהו שמייחד את מראדונה בתור מאמן כי אין מקבילות כאלה מבחינת ההערצה עליו בארצו.

יובל (השלישי?) 5 בספטמבר 2009

או- סוף סוף אני מצליח לראות תגובות ואפילו להגיב. כנראה שהמחשב שלי בבית צריך שדרוג.

לגבי המתפרצות של ברזיל- נגעת בנקודה הכי חשובה דווקא בנבחרת ארגנטינה. זה ממש לא משנה מי ישחק בחוד, קון אגוארו, טבז, פאלרמו וכ"ו- השאלה היא באמת מי יגן. וכאן קיימת בעיה גדולה. היינצה הוא המגן הכי אוברייטד בכדורגל, זנטי (שהוא השחקן שאני הכי אוהב בנבחרת כבר מעל לעשור) הוא כבר לא מהיר כבעבר, והיהודי כבר איננו.

מה שאומר שני דברים- א'- ארגנטינה תחטוף לפחות שלישיה. ב'- צפוי משחק אדיר לאלה שלא אוהדים את שתי הקבוצות.

כי ההתקפה כן תתן תפוקה. לא יכול להיות שהתקפה כל כך פרודוקטיבית לא תיתן לפחות שלישיה לרשת הברזילאית, בטח במגרש כל כך ביתי.

דווקא על החלק ההגנתי של הקישור אני סומך. הנסיון של ורון לצד המנהיגות, המהירות והאגרסיביות של מקסי רודריגז ומסצ'ראנו יעשו את ההבדל במרכז המגרש.

הבעיה היא כאמור באגפים ומכך שבמתפרצות של ברזיל צפויה בעיה.

Vamos Argentina

רונן דורפן 5 בספטמבר 2009

אביאל – מוכשר כן, אבל עוד לא השתלט על עונת כדורגל כמוהם.

שלו רומא 5 בספטמבר 2009

כדי שמראדונה לא ישכח שבגילו של מסי הוא הורחק מהמונדיאל של 82',
בפעולה חסרת מנהיגות לחלוטין והשאיר את ארגנטינה ב 10 שחקנים.
לקח לו עוד 4 שנים עד שהתבגר מספיק להנהיג את הנבחרת לזכות בגביע.
מאז 82' אפילו נבחרת ברזיל הפכה להיות מאומנת היטב.
גילתה שצריך שוער, ואת האיזון בין הגנה להתקפה.
השאלה האמיתית העיני היא עד כמה המשחק חשוב לברזיל,
כמו שכתבתי בגביע הקונפדרציות, כשברזיל מגיעה מוכנה למשחק,
אין אף נבחרת שיכולה לנצח אותה.
כולל ארגנטינה בארגנטינה.
השאלה כמה מחויבות נראה על המגרש.
כל שחקן בנבחרת הסלסאו יודע שיש מישהו על הספסל, או באירופה או בברזיל,
שמחכה להזדמנות.
אפילו רונאלדו עדיין חושב שלקראת המונדיאל דונגה יקרא לו אם לא יהיה פצוע ויהיה בכושר,
וזאת הסיבה שנשאר לשחק בליגה הברזילאית במקום לחזור לאירופה.
ההבדל היחידי בין נבחרת ברזיל לשאר העולם הוא,
ששם השחקנים מרגישים שהגיעו לקבוצה יותר טובה מזאת שבהם הם משחקים.

יוסי מזרחי 5 בספטמבר 2009

שלום לכולם.
חזרתי מ "הכפור" (משמע הייתי בסטטוס של לא מחובר בגלל תקלה טכנית.)
אני שוב בעסק וקדימה בית"ר.

לענין מאמן או מנהיג: זו עובדה (שנתמכת בנתונים סטטיסטים) שתוארים והישגים מושפעים ממאמנים שיודעים לכוון את השחקנים אל המטרה ובדרך לקבוע שיטה וטכניקה ,גם על פי "חומר" השחקנים שעומדים לרשותם.
השראה ומוטיבציה הם אולי דברים שמרדונה יתן לארגנטינה ,אבל הם צריכים גם טקטיקה וקריאת משחק בזמן אמיתי.זה הוא כנראה לא יתן.
המסקנה יכולה להיות עגומה מאוד אבל יש להם עוד זמן להחליף סוסים (או סוס אחד).

עזי 5 בספטמבר 2009

הרבה יותר קל להיות מאמן על המגרש ולהצטיין כשאתה כוכב כריזמטי בנבחרת של נגרים מאשר להתבלט בנבחרת עם שחקנים טובים. עוד הוכחה לעליונותו של פלה.

עומרי 5 בספטמבר 2009

אני שוב חוזר לעונת הצ'מפיונס של קאקא ומילאן. מבחינתי הדרך בה סחב סגל בעייתי לזכייה אינה נופלת מהקמפיינים של מסי ורונאלדו.

מראדונה נוראי לארגנטינה. הוא עומד לזרוק את הסגל הכי מוכשר שהיה להם בכל הזמנים לפח האשפה של ההיסטוריה. אני פשוט מסרב להאמין שהיגואין לא בסגל. סגירת חשבונות אישית שלא הייתה מביישת גם את נבחרות ישראל לדורותיהן.
וזה מתסכל.

utopian fragments 5 בספטמבר 2009

i think maradona problem as a coach is that as a player he didn't needed one.
i am not sure how much attention he gave to tactics and developing his own ideas during his playing time – which any way was long ago..

אנוש סבוראי 5 בספטמבר 2009

עומרי, כבר 5 שנים מילאן לא לקחה אליפות, כלומר בגיל 27 לקאקה יש רק אליפות אחת בקריירה. בעונת הזכיה בליגת האלופות מילאן סיימה כ-30 נקודות אחרי אינטר… לא שהוא לא שחקן ענק כמובן.

מראדונה בוודאי מכיר את שחקני ארגנטינה יותר טוב ממני, אבל הבחירות שלו נראות לי מאוד תמוהות.
הוא מתכנן 442 עם טבז כחלוץ חוד (למה לא מיליטו/ליסנדרו לופז?) ומסי לצידו. בקישור מקבלים מקום ורון ודאטולו (שחקן נפולי כמובן, זימון של מראדונה), לצידם של מקסי ומסצ'ה הבטוחים.
היינצה הנגר עדיין מועדף על מונזון (מהאולימפיאדה) ואינסואה. בצד השני זאנטי כבר בן 36. שני הבלמים והשוער הם שחקנים אלמוניים שאף אחר מהם לא רשם יותר מ-2 הופעות בנבחרת!
על הספסל אפילו מרטין פלרמו מועלה מהאוב בזמן שהיגואין עדיין מחכה.

בקיצור נבחרת ארגנטינה נראית לי כמו בלאגן גדול, בלי דרך ועם מאמן שבעיקר עסוק בלהצהיר הצהרות בתקשורת.

אסף לוץ 5 בספטמבר 2009

דרור קשטן הוציא את יוסי בניון כדי להסיט את האש מעצמו לכיוון בניון. כאילו אומר: "זה לא אני אשם זה הוא".

היו הרבה שותפים לביזיון. אבי לוזון חייב לפטר את קשטן ואח"כ להתפטר בעצמו.

שלו רומא 5 בספטמבר 2009

ממשיכים לספור עד 44.
ואם לא יוותרו מראש ויתחילו לבנות תשתית נמשיך לספור עד 60.
זאת השיטה לא השחקנים.
ובאמת הוא לא היה צריך להוציא את יוסי.

זוהר בר-נצר 5 בספטמבר 2009

מה רוצים מדרור קשטן עכשיו? יוסי בניון היה ביינוני לאוך כל הקמפיין והחילוף שלו היה צריך להתבצע כבר במשחקים נגד יוון. הקלישאה הדפוקה "זה שחקן שגם ביום חלש יכול בהברקה לעשות גול" היא תרוץ קלוש של מאמנים למה הם לא מחליפים את הכוכבים שלהם. אבל האמת שהם פחדנים.

אביאל 6 בספטמבר 2009

זוהר – מה רוצים מקשטן ? לא יותר מדי תאמין לי, בושה וחרפה איך שהמאמן הזה מתנהג, מנהגים של מאמנים לפני 40 שנה, כל הזמן חשבונות, בחיים הוא לא יודה ויגיד שהוא טעה במשהו, תמיד זה מישהו אחר, תמיד תיהיה לו סיבה ותירוצים עלובים, בושה לנבחרת.

Yair N 6 בספטמבר 2009

For the love of god how the fuck can Luizao be complewtly alone in a free kick??? it is inconcivable.

אביעד 6 בספטמבר 2009

עומרי, מסי ורונאלדו היו השחקנים הדומיננטיים ביותר בקמפיין שכלל זכיה בליגה + זכיה בליגת האלופות. אני לא חושב שהזכיה של קאקא עם מילאן בצ'מפיונס אפילו קרובה להשתוות אליהם. הם היו דומיננטים לאורך עונה של כ-60 משחקים. קאקא היה טוב בערך ב-10 משחקים. זה ממש לא בר השוואה.

זוהר בר נצר 6 בספטמבר 2009

אביאל- מה הקשר בין ההתנהלות המיושנת שלו לבין יכולתו המקצועית, בעלת הקבלות? גם אני לא מסכים עם דרכו המיושנת שהיא אחת הסיבות לכך שהאיצטדיון לא היה מלא, קצת צבע לא היה מזיק… אבל מבחינה מקצועית הוא המאמן הכי מוכח בארץ, ואם לחלוציינו היתה טכניקה ברמה סבירה בדקה ה15 היה 0-3

Comments closed