נימוסים אירופים

מישל פלטיני, נשיא אופ"א, הכריז היום שצריך להגן על הכדורגל מפני "הכסף האסיאתי". כלומר הכסף שמאחרי רשתות ההימורים. כי לאסיאתים אין כידוע את רמות המוסר הגבוהות של האירופאים.

ההתבטאות הזו לא מפתיעה. לכדורגל האירופי יש תמונה מאד ברורה של תפקידים בעולם הכדורגל.

התפקיד של אפריקה ודרום אמריקה הוא לגדל את השחקנים. ורצוי שיעבירו אותם לאירופה בגיל כמה שיותר מוקדם. כי חשוב שלקבוצות האירופאיות יהיו שחקני בית שהקהל יוכל להזדהות איתם. הבעיה המרכזית של היבשות הללו היא שיש להן יותר מדי אליפויות יבשתיות ובגלל מזג האוויר בהן, הן עורכות אותן בזמן לא נוח לקבוצות האירופאיות. ואת זה צריך לפתור – כי נגרם פה נזק גדול לכדורגל.

התפקיד של אסיה בעולם הכדורגל הוא לשלם המון כסף בשביל לצפות בטלוויזיה באירופאים משחקים. וגם לרכוש חולצות ולצווח בהתרגשות למראה רונאלדיניו או דייויד בקהאם. הם גם יכולים לארח כנסים יפים בארמונות בדובאי או מסעות של משחקי קדם עונה של הקבוצות האירופאיות. אם יש אסיאתים ממש עשירים הם יכולים גם לרכוש קבוצות כדורגל באנגליה. זה הרי עדיף משישקיעו בכדורגל הלא אטרקטיבי בארצם.

התפקיד של צפון אמריקה בכדורגל הוא לא כל כך ברור. צריך להזהר מהם. אמנם יש להם כסף. אבל הם הרי רוצים למסחר את הכדורגל. ומכך צריך להזהר.

והתפקיד של האירופאים הוא להנות מכל השחקנים הטובים ושכל הכסף יישאר אצלם.

*

רק בכדי להבהיר את דעתי: אם יש מכירות משחקים בכדורגל האירופי זה בגלל שהכדורגל האירופי מושחת. אחת הדרכים למנוע זאת היא באמת לצמצם את כמות הכסף הזר בכדורגל. כלומר להפסיק לסחוט כל דולר אפשרי מצופי הכדורגל בעולם. לדאוג למינימום של בעלות אוהדים במועדונים ולמנוע השתלטות של אוליגרכים ומיליארדרים אחרים על מועדונים אירופים.

עוד משחק סנסציוני בשלב הבתים
מה יהיה עם האגדיים הללו?

27 Comments

אנונימוס 5 בדצמבר 2007

אתה בטוח שהתכוונת לדאוג למינימום בעלות אוהדים?

רונן דורפן 5 בדצמבר 2007

התכוונתי למינימום בעלות בכל קבוצה. למשל, חקיקה ש-25% של הקבוצה צריכה להיות בבעלות חברי המועדון.

נודניק 5 בדצמבר 2007

אני מסכים עם החלקים הראשון והשני. מה שלא ברור לי זה איך הם קשורים. ר"ל: איך ישום החלק השני ימנע את ההימורים והטיות המשחקים?

נודניק 5 בדצמבר 2007

חוץ מזה, כמה שונות דיעותיך מאלו של פלטיני?
אחרי הכל גם אתה מטיף (בפוסט הזה לפחות) להתבדלות אירופאית ופוסל כסף "זר" (זר למי?) כאילו היה אוטומטית מושחת. ואגב "זר" – רוסיה זה לא אירופה?

לון 5 בדצמבר 2007

אם אני מבין אותך נכון, לפי דבריך, בשוחד האשמה היא אך ורק על המקבל. לנותן אין שום אחריות. מאוד מוזר בעיניי.

לפי הבנתי, נכון להיום הבעיה העיקרית עם ההטיות קשורה לכספים אסייתיים. לכן ההערה של פלאטיני. אם היתה בעיה כללית כזו הוא היה מתבטא אחרת. העובדה שזה לא פוליטיקלי קורקט, לא משנה את העובדות.

להטיל עליו את כל הסל שתיארת נראה לי מוגזם.

חשוב לציין שעם כל התלונות של ונגר, לפורטה ואחרים, השחקנים האפריקאים יצאו לאליפות שלהם.

בנוסף, האירופים לא מכריחים אף אחד לשלם על המשחקים שלהם.

האוליגרכים המקומיים בוחרים ברוב פטריוטיות להשקיע בכדורגל האירופי ולא בכדורגל המקומי. לא הוגן בעיניי להטיל את זה על האירופים.

אני לא חושב שיש אוהד כדורגל אמיתי אחד שיתנגד לרעיון של מינימום בעלות על הקבוצה.
המתנגדים יהיו אנשי הממון, המסחר, הבירוקרטים, לא האוהדים.

שי 5 בדצמבר 2007

לון רוב דבריך נכונים מאוד אבל בקשר לשורה הראשונה, כמובן שהאשמה בהרבה מובנים היא על זה שנותן את השוחד אבל במקרה הזה אין בדיוק את היכולת להיתמודד עם זה שנותן, לעומת זאת עם מי שמקבל כן אפשר להיתמודד, וזה מה שצריך לעשות.

Danny 5 בדצמבר 2007

Ronen: nice ideas, but who is going to implement those ideas, to protect us the fans. I just don't see such a change as a real possibility

martzianno 6 בדצמבר 2007

במקום קפה וגומי – קוטפים שחקנים, במקום רובים – נמכור ל"מלוכסנים" זכויות שידור (הם כבר יהרגו על זה אחד את השני) – נשמע לי כמו קולוניאליזם אירופי ישן-וטוב (עם נגיעות גלובליזציה…).

בינו 6 בדצמבר 2007

רונן, רציתי לדעת מה דעתך על השער של אדבאיור היום…

Ido 6 בדצמבר 2007

והמחדל הגדול מכולם:

יתיישר העולם עם שעון גריניץ' !!

רונן דורפן 6 בדצמבר 2007

לנודניק. משהו בתרבות הניהול שמקיפה את המשחק צריך להשתנות. צריך לחזור לגזברים ויושבי ראש אפורים.

לון – מה אתה מצפה? שאני אכתוב מאמר שמגנה את ראשי המאפיה באסיה? בוודאי שהנותן אשם. אבל פלטיני הוא ראש אופ"א והצעד הראשון שלו הוא בדק בית בכדורגל שהוא מנהל. יש סיבה לכך שהכדורגל האירופי הופך חשוף לרמאויות. ואחת מהן היא זללנות הכסף והשחקנים מכל העולם. דווקא התייחסתי לזה היום בעיתון. שחקן לא ממהר למכור את הדרבי של העיר בה נולד וגדל. לעומת זאת שחקן מצ'ילה בקבוצה מיוון שמשתתף במשחק חסר משמעות של קבוצתו באנגליה הרבה יותר חשוף לזה (והדוגמאות מקריות לחלוטין).

דני – אף אחד לא יישם את העקרונות הללו באנגליה. בגרמניה הם כבר קיימים.

בינו – שער מעולה. הוא במידה מסויימת מפחיד אותי יותר מהנרי. נראה לי שמדובר בשחקן יותר נחוש.

מרציאנו. שכחת את ענף הייצוא העיקרי של אירופה היום: מוסר והכוונה מוסרית

ariel 6 בדצמבר 2007

רונן, ישבתי בשבוע שעבר עם חבר ודיברתי איתו על זה.
אחרי כמה שעות הגענו למסקנה שהסיכוי שלא יהיו הימורים (לפחות בליגות ובטורנירים הגדולים) הוא דומה לסיכוי שבאמת נגיע לשלום עם הפלסטינים עם סוף 2008.

הפסקת ההימורים (לפי ראות עיניי) כרוכה בהגבלת הקידמה. הווה אומר, פחות זרים, פחות כסף מזכויות השידור (האינטרס של אזרחי מדינות כמו מצרים לצפות בפרמיירליג, קטן משמעותית כשאחמד מידו לא משחק. אותו דבר אם גרנט, בניון ובן חיים לא יהיו בפרמייר ליג – הצפייה תקטן משמעותית), מינימום של בעלות אוהדים במועדונים – העשירים פחות ירצו להיכנס כבעלים, וכך הלאה.
אני חושב שזה רעיון נפלא, כי כשיורד מספר הזרים אז משקיעים בפיתוח של שחקנים מקומיים. וכשיורד מספר אנשי ההון אז נאלצים לחשוב, וככה נוצר ניהול יותר נכון ויותר חכם.
בילבאו מקום מצויין כדי להבין שכשרונות לא חייבים לבוא מדרום אמריקה או אפריקה. כל השחקנים שלהם הגיעו מתוך אוכלוסייה של בערך 7 מיליון אנשים בכל העולם (ורוב השחקנים, אלה שנולדו בספרד, באו מתוך אוכלוסייה של 3 מיליון). ובילבאו לא ירדה מעולם לליגה השנייה.
לגבי ניהול אוהדים, בארסה של השנים האחרונות לאיך מועדון אמור לעבוד. מכונה משומנת. וזה מועדון שחושב, ולא מפזר כספים לחינם.

אבל הבעיה היא שאני לא רואה את ראשי אופ"א מוותרים על הכסף ממדינות כמו מצרים, אוסטרליה, סין, דרום קוריאה. וכדי שהמדינות האלה ישלמו את הסכומים שהם משלמים היום הם רוצים לראות את השחקנים שלהם. אם לא אז הסכומים יקטנו משמעותית. גם על הכסף מהאוליגרכים לא יוותרו.
חוץ מזה, גם המועדונים לא רוצים לוותר על הכסף הגדול. היונייטד שלך מחזיקה שחקן אחד על תקן של שחקן אימונים רק כדי שהסינים יקנו מליוני חולצות שלו.

Glenn Edward Schembechler 6 בדצמבר 2007

אני מצטער לון (מעט) ובעיקר רונן שאני חש בנימה קסנופובית שאותי מעצבנת. בינתיים מקרה השחיתות הגדול ביותר בשנים האחרונות הוא עדיין איטלקי טהור (וזה לא "עשב שוטה" אלא שיטה סביב כמה קבוצות) ואם נלך עשור קודם גם טאפי הבין דבר אחד או שניים. ביום שמילאן (שאין לי משהו אישי נגדה וד"א היא אלופת אירופא) לא תהיה 5 שנים במפעלים שלא לדבר על יובנטס אז אפשר יהיה להתפנות ל"סכנה האסייתית". אגב אוריאל בבלוג הקודם כלל את בולגריה, טורקיה וישראל במדינות הכדורגל המושחתתות שככה מגיעות לצמפיונס. מקווה שזה שוב פליטת פה לפני שאני שולח העתק לחברות "מאיר" וישפאר. וגם לצייר את טורקיה בבעים כה עזים נראה לי קצת מוגזם אבל זה דיון רחב יותר.

איציק אלפסי 6 בדצמבר 2007

נגעת בנקודה כל כך נכונה וכואבת. ציינתי פה בעבר שההתייחסות לכדורגל האפריקאי מצד המועדונים האירופאים היא קולוניאליסטית פר-אקסלאנס!
בעולם מתוקן במקום לראות את הפרמייר-ליג היינו יושבים ונהנים מהליגה בחוף השנהב, גאנה, ברזיל וארגנטינה. ובתמורה קונים את החולצות של הקבוצות שלהם, נוסעים לבקר אותם ומכניסים להם את כל הכסף שאנחנו, אוהדי הכדורגל, מכניסים לכיסם של האירופאים העשירים ומדושני העונג ממילא.
אני חושש שהמצב רק יחמיר ולא ירחק היום שגם נבחרות לאומיות יאזרחו שחקנים אפריקאים, נדמה לי שברגע שהאנגלים יבינו שמהווין רונים והפראנק למפארדים לא יצא להם כלום הם יתחילו לעשות גם את זה. ואם אתם חושבים שזה דמיוני, תגידו לי בבקשה מי מכם האמין רק לפני עשור וקצת שלמוליכת הפרמייר-ליג לא יהיה אף שחקן אנגלי בהרכב?

לון 6 בדצמבר 2007

רונן, קודם כל אני מצפה שלא רק שתגנה את המאפיונרים מאסיה, אלא שגם תחסל אותם אישית, אחד, אחד :)
(מקווה שראית את סרטי "מדורי גיהנום", בעיקר הראשון שהיה מעולה. על פיו עשה סקורסזה את "השתולים").

ההתייחסות של פלאטיני לעניין הכסף מאסיה היא רק עוד עניין אחד שהוא עוסק בו.
הרי רק לפני יום או יומיים היה כאן דיון על ההצעה שלו לשינוי ליגת האלופות.
יש לו עוד כל מיני הצעות. חלקן טובות חלקן לא. חלקן מתקבלות ואחרות לא.

לבקש ממנו לעצור את "זללנות הכסף" זה לבקש ממנו לשנות את העולם. אני חושש שזה קצת מעבר לכוחותיו.
באשר לשחקנים הזרים, ישנה ההצעה של בלאטר לשישה שחקנים מקומיים וחמישה זרים.
זה בדיון עם ראשי האיחוד האירופי. פלאטיני מודע היטב לכך ויתכן שהוא אף מעורב בדיונים.

גלן, אתה כמובן צודק לגבי השחיתות באיטליה. אבל היא מעולם לא עברה למסגרות הכלל אירופיות (לפחות לפי הידוע לנו).
פלטיני לא עוסק במה שקורה בליגות המקומיות.

מארסיי וטאפי נענשו קשות בזמנו והקבוצה לא התאוששה מכך עד היום.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

טוב, בין השאר בגלל שאני כבר רגיל: לא מסכים איתך. ולא בגלל שאני לא בעד העקרונות שציינת. אני בעד בעלות של האוהדים(ואפילו יש לי שתיים כאלו, פעם גם הייתה לי מנייה של יונייטד), נגד מיסחור ואוליגרכים.

אלא מאי, שכל אלה אין להם ולשחיתות בספורט ולא כלום. שחיתות, מה לעשות, הייתה קיימת עוד לפני זמננו, כשאוליגרכים רוסיים הי מושג מתחום המדע הבידיוני. להזכירך, מלך השערים בבונדסליגה ב1971 לא קיבל עג היום את "התותח" שהקיקר מעניק בד"כ. ואלו 36 שנים מאז…

מה לעשות, ואכן בשלושת פרשיות השחיתות האחרונות היה זה כסף אסייתי (לא משום ששם יש פחות מוסר, אלא פחות החמרה ופחות מערכות בדיקה ןשליטה בכספים) שהושקע במשחקים שוליים באירופה.

הבעייה אבל אכן נעוצה באירופה, ויותר נכון במה שנקרא "דרום מזרח אירופה" ובעברית: מדינות הבלקן. אולי זה קשור למשטרו של טיטו, אולי למאבקים הפנימיים והבין-עדתיים . אבל ברוב המקרים, השחיתות מתבצעת ע"י שחקנים קרואטיים, אלבניים, סרביים וכד'. זה החיבור בין הפרשייה האחרונה בגרמניה בליגות הנמוכות, יהשלבים המוקדמים בגביע אופ"א: שחקנים זולים מהבלקן שמשלימים הכנסה עם כספי מאפייה קרואטית (בד"כ) עם כספים אסיאתיים.

להעאכתי אין לזה קשר לזללנות הכספים שהולכים לכיסם של הכוכבים בטופ של הליגות הבכירות. אלה משחקים שאף אחד לא מנסה להטות (כי לא מספיק להטות בהם שחקן אחד או שניים, ותשומת נלב גדולה מדי).

בלי להגן יותר מדי על פלטיני, איש מושחת בעצמו ופוליטיקאי במובן הרע של המילה- אבל הפעם להתקיף אותו על דבריו זו החטאה של המטרה.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

תשןמת הלב, אין פה שום כלב. הערכתי ולא העאכתי, וכן הלאה. ואני מצטרף למבקשים שיפור בממשק הוספת תגובה, על-מנת שאפשר יהיה לקרוא אותה שוב ולתקן בקלות, בלי יותר מדי סקרולים.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

צריך גם להבדיל בין השחיתות הפנים מערכתית (כמו מוג'י ביובנטוס, טאפי במרסיי, גיל באתלטיקו) שלפלטיני, כמו שציין לון, אין מה להתעסק איתה (בשביל זה יש התאחדויות עצמאיות); ובין השחיתות מבחוץ ע"י כספי הימורים, שפלטיני יוצא נגדה.

ולאוריאל – לבקש שלא יגיעו קבוצות מאפייה מישראל, טורקיה ובולגריה לצ'מפיונס ליג, ולהסכים שצ'לסי, מנצ'סטר סיטי, או יובנטוס (קדאפי) כן ישחקו בה, זו צביעות. אחרת האוליגרכים העשירים יותר לא ישקיעו לעולם במדינות לא כדאיות…

Glenn Edward Schembechler 6 בדצמבר 2007

Alon, Lon:
What do you mean internal affair?
Tappie did it only for having his players rest more before crucial (French and European) games.
A.C Milan is 2007 CL winners. The scandal is of 2006 : your interpretation of what is internal seems to me a bit too narrow.
Anyway and please correct me : when FIFA was dealing with the Hellenic Football Federation they changed their term of what is internal.

Glenn Edward Schembechler 6 בדצמבר 2007

And I remind you that FIFA considered banning the Italians but only if Juve were going to (god forbid) Italian (internal) Civil court. Banning these teams as a principal was not an issue and in my mind should have been.

לון 6 בדצמבר 2007

גלן, אתה בהחלט צודק לגבי מילאן ששיחקה בשנה שעברה. גם אני חושב שאופ"א היתה אמורה להרחיק אותה.

יש הבדל משמעותי בין פיפ"א ואופ"א. עיקר הכח נמצא בפיפ"א.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

לגלן ולון: נעון, אבל זה לא עניין של צדק. כמו שלאו"ם או לאיחוד האירופי אין רשות ויכולת להתערב בעינייני המדינות העצמאיות החברות בהן, כך אין אפשרות לאופ"א להתערב בחקירת השחיתות וההרשעות, אלא רק להמליץ, ללחוץ ולאיים. וטוב שכך – זה עניין מבני דמוקרטי.

מצד שני, מותר לפיפ"א להתערב בעניינים בין התאחדות ושלטון, על מנת להבטיח את העצמאות הספורטיבית ואי התלות של הכדורגל.

רונן דורפן 6 בדצמבר 2007

אריאל – יש להפריד בין שני תחומים. הימורים תמיד יהיו. צריך למנוע הטיית משחק בגלל הימורים.

גלן – אתה אוהד סיטי טיפוסי! קרא עד הסוף לפני שאתה קופץ! הוא שאמרתי – אם יש מכירות משחקים בכדורגל האירופי זה בגלל שהכדורגל האירופי מושחת.

לכולם… נזכרתי עכשיו בעוד ציטוט של פלטיני שבאמת ממחיש את עולם המושגים של האיש. הוא גינה את הבעלות האמריקאית ביונייטד ובאחת היריבות העירוניות של אברטון – בעוד הוא משבח את אברמוביץ' כאוהב כדורגל אמיתי. בין שאר מעלותיו של האיש אני חושב שהוא אנגלו-פוב.

Glenn Edward Schembechler 6 בדצמבר 2007

Ronen: I read it all but again for the last few weeks you are (in my mind) a bit obsessive with the Asians (Osmanov is also Asian for that and other matters). Anyway thank you for regarding me as a typical City fan. Such a gesture really warms my heart.

Alon, well said:
על מנת להבטיח את העצמאות הספורטיבית ואי התלות של הכדורגל.

(I know how to copy/paste)
Selling games is also some kind of interference with this independence?
Just for my understanding if one national organization is more tolerant to racism (did anyone said Bitar?) do you want us to call UEFA or FIFA or deal with it in home?

P.S Although I agree with your comment about the European Oligarchs such as the son of Kadafi , I would in good will and after Ronen’s gesture include City in any banning deal of all potential 3rd world selling-games creatures.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

גלן: אני שמח לאיזו התנצחות רצינית מפעם לפעם – זה הצד היהודי/תלמודי שלי.
כמובן שמכירת משחקים היא אובדן אי-תלות ועצמאות ספורטיבית, יותר מכל דבר אחר. ולכן הטיפול בעניין הוא של אופ"א ורשויות החוק. נושא הגזענות הוא פנימי, יש מדינות (או התאחדויות) שמהם אנו מצפים לטיפול יותר מחמיר בתופעה, כמו גרמניה וישראל, נניח. אבל גם אתה יודע שזה לא עובד. פנייה לאופ"א לא תעזור, זו תעביר רק המלצה נוספת להתאחדות ותצביע עלחוקת אופ"א. אבל הסנקציה האפשרית היחידה היא סילוק ישראל מאופ"א, וזה לא יקרה בקרוב (אמרנו אשתו של פלטיני יהודיה?).

עכשיו, אני לא אוהב אוליגרכים (למרות שלא אודה בכך פומבית לעולם, מי יודע אם לא יתנולי פעם הזדמנות למכור את נשמתי), אבל השחיתות בכדורגל לא באה מהם (עדיין לפחות, למרות החשדות של דורפן), אלא רק חוסר הגינות ספורטיבי בתשלום משכורות ענק. לכן אין בינתיים שום סיבה להחרים אף מועדון. חוץ מהסיטי, כמובן.

Glenn Edward Schembechler 6 בדצמבר 2007

יש מדינות (או התאחדויות) שמהם אנו מצפים לטיפול יותר מחמיר בתופעה, כמו גרמניה וישראל, נניח.

As I need here my sluggish translation: You raised me the ball for Hanchata
Why Israel yes and Croetia for instance not? Although racisms is everywhere I’m not so sure that most damage (meaning violence) related to racism is coming from these states.
I saw ugly scenes in the Netherland, PSG and all over.
The fact that only Nazi talks in an international game against Israel is punishable but the same things in Lazio-Rome game is “internal” is a big?? for me.

If you decline state involvement in football (which makes sense) you should all problems solved on the same basis all over.

אלון זנדר 6 בדצמבר 2007

גלן: אתה לחלוטין צודק ואין לי מילה להוסיף על כך.

מה שכתבתי, על המדינות מהן אנו מצפים ליותר, היתה יותר הערה אירונית. שכן בגרמניה הרשויות מודעות לבעיה ומטפלות בה עד חורמה, בעוד שבישראל הגזענות חוגגת.

Comments closed