אל בנגורה

היו שני משחקי כדורגל די חשובים בפרמייר ליג בסוף השבוע, אבל האירוע המדהים ביותר היה בווטפורד בליגת המשנה. אירוע שהבהיר לא רק את הפער מהרקע המאד צנוע של שחקני כדורגל מקהל האוהדים הצופה בהם, לא רק כמה הרקע הזה קשה, אלא גם כמה הוא בלתי מובן.

במחצית המשחק הפגינו 18,000 הצופים נגד החלטת שלטונות ההגירה לגרש את שחקן ווטפורד אל בנגורה בחזרה לסיארה-ליאונה ממנה נמלט כשהיה בן 14 אחרי מותו של אביו. הסיבה להימלטות הזו היא מאד בלתי ברורה. מסתבר שהאב היה מנהיג של כת סודית בשם פורו ועל פי המסורת הבן היה צריך לרשת את מקומו. אלא שהוא לא רצה בכך ונמלט לגיניאה. בגיניאה לקח אותו תחת חסותו אדם צרפתי שהתכוון להשתמש בו לצרכי זנות הומוסקסואלית באירופה. בשלב מסויים הוא הגיע איתו לאנגליה ושם בנגורה ברח מחסותו וביקש מקלט.

אינני מתחייב לנכונות של כל פרט כאן – כך הסיפור מוצג בתקשורת בעיקר מצידו של בנגורה, כששלטונות ההגירה לא פרסמו את ממצאיהם. בכל אופן בנגורה קיבל לפני כשנתיים מקלט זמני והתגלה ככדורגלן על ידי ווטפורד, שם הוא משחק כרגע. באנגליה גם נולד לו ילד. הוא חושש שיירצח אם ישוב לסיארה ליאונה.

*

אני מאד מקווה שלא יגרשו את אל בנגורה. ולו בגלל הסיכוי כי משהו איום יקרה לו בסיארה ליאונה. אבל יש משהו מאד בעייתי בתמיכה הציבורית כלפיו. האוהדים כמובן מזדהים עם בנגורה וההחלטה נראית אטימות בלתי רגילה. הרי מדובר בבחור עם עבודה מאד טובה, גם בליגת המשנה מרוויחים הרבה מעל הממוצע בבריטניה, הוא לא נטל על משלם המסים והוא אהוב בקהילה שלו. חברת הפרלמנט המקומית וגם אלטון ג'ון, הנשיא של ווטפורד, תומכים בבקשת חנינה שהוגשה למשרד הפנים.

הבעיה היא כמובן שיש הרבה הרבה צעירים במצב של בנגורה שלא יודעים לשחק כדורגל. ובבריטניה יש תמיכה מאד רחבה בכך שכן צריך לגרש אותם. והשאלה שלי היא "מה אם אל בנגורה לא היה יודע לשחק כדורגל וכן היה נטל על משלם המסים?". נניח היה אנאלפבית או חולה איידס? האם אז הגירוש שלו סביר?

אין לי תשובה לכך כמובן. באיזשהי דרך מוזרה יש לי הבנה לעמדת רשויות ההגרה שאינן מבחינות בין שחקן כדורגל לסתם צעיר אפריקאי. אינני מסכים לתוצאה כמובן. אבל דעתי היא שהעולם המערבי צריך להתייחס ברצינות לאלפי מקרים כמו של בנגורה, משום שהעולם המערבי אחראי לרוב הבעיות של היבשת הזו. ובוודאי לא להתעורר רק כשמדובר בכדורגלן.

גם עולם הכדורגל צריך לתמוך בבנגורה מתוך סולידריות. ואז לבדוק מה חלקו של הכדורגל בסחר קטינים ביבשת אפריקה.

המשחק מול הקבוצה ההיא
סיפור חיובי לאמצע השבוע

21 Comments

גע"ס 17 בדצמבר 2007

חשבתי שאתה הולך לכתוב שהאירוע המדהים היה שפלימות ניצחו :-)

רק שאלת הבהרה קטנה: כשאתה כותב בסוף "לבדוק מה חלקו בסחר קטם" אתה מתכוון לחלקו של עולם הכדורגל, נכון?

עניין הפוסט, זה אולי לא לגמרי צודק שהאדם האחד עם הכשרון יהנה מזכות שאין לעוד אלפים כמוהו שלא יודעים לבעוט, אבל זאת הזדמנות מצוינת להעלות את המודעות לעניין ולהסב את תשומת לבה של דעת הקהל העולמית.

כבר דיברנו פה לא פעם על האם צריך או כדאי לרתום את הספורט למטרות שאינן ספורטיביות, וזה בדיוק אחד מהמקרים האלה.

גע"ס 17 בדצמבר 2007

סחר קטינים כמובן. רבאק.

עדי קיסן 17 בדצמבר 2007

דומה מאוד למקרה של טוטו תמוז. סליחה, לפסטיבל טוטו תמוז – שרוחמה אברהם התייצבה בפני המצלמות כולה זחוחה. הרי בלי השפיץ של הנעל הוא עדיין היה בלי מעמד. מצד שני, שחקן כדורגל לא רק שאינו נטל על החברה. אלא שהוא גם תורם הרבה יותר מסים ממני וממך. הוא גם מגדיל את התל"ג וכו'…

martzianno 17 בדצמבר 2007

כמה עובדות על מולדתו של בנגור: ב-2002 הסתיימה מלחמת-האזרחים בסיירה-ליאונה, שנמשכה כעשור, גבתה 10,000 קורבנות והפכה שליש מהאוכלוסייה (כ-2 מיליון) לפליטים. "הסמל המסחרי" של ה- revolutionary united front (קבוצת המורדים שלחמה בשלטון) היה כריתת איבריהם של הקורבנות. 20,000 איבדו יד או רגל. בתקופת העבדות היה הנמל בפריטאון הבירה, נקודת היציאה העיקרית של ספינות העבדים ממערב אפריקה. בתחילת המאה הקודמת הייתה סיירה-ליאונה תחת כיבוש… בריטי. תוחלת החיים הממוצעת (כיום!) בסיירה-ליאונה: 39 שנים (לגברים – נשים חיות עד גיל 42) רוצה לומר: עם או בלי קשר לסיפורו האישי של בנגור, סיירה-ליאונה היא מקום מחורבן לחיות בו והיא רק דוגמא אחת מיני רבות ביבשת השחורה. מהרגע שהאירופאים למדו לשוט, תמיד היה איזשהו כח עולמי שידע לנצל באכזריות את המשאבים הרבים שיש ליבשת הזאת להציע (והיום אגב אלה הסינים). אז עכשיו אלטון ג'ון ייתן עוד איזה "נר ברוח" – בנגור רמיקס, דעת-הקהל בוודאי תסייע לבנגור להימלט מחיים חסרי-תקווה במולדת, הסקאוטרים של אירופה ימשיכו לטייל ביבשת ואפריקה תישכח עד הלייב-אייד הבא.

רונן דורפן 17 בדצמבר 2007

לגברת עם סלים. כן. אני מתכוון לחלקו של עולם הכדורגל. עירוב ענייניה של פלימות ארגייל בנושא כזה הוא מחפיר. הורידי לעצמך שלוש נקודות בחידון הקרוב.

מרציאנו. נתונים מדהימים. קשה לי לראות את בנגור מגורש לסיארה ליאון. הרי ברגע האחרון הוא יכול לחתום במדינה אחרת – אם הוא מספיק טוב לליגה אנגלית שניה בוודאי שהוא יכול לשחק בלא מעט מקומות.

גע"ס 17 בדצמבר 2007

מצטערת, אבל המחשבה הזאת חלפה במוחי אחרי השורה וחצי הראשונה. עוד לא ידעתי אז מה יהיה נושא הפוסט.

משה גרטל 18 בדצמבר 2007

התשובה שלי היא כזאת:
ביבשת אפריקה יש עשרות מיליוני אנשים שהיו רוצים להגר לבריטניה, או כל מדינה מערבית אחרת. אפילו לישראל. ומתוכם יש מיליונים שנמצאים בסכנת חיים, בדיוק כמו בנגורה.
אז למה שבנגורה יזכה במתנה הזאת (מבחינתם זאת מתנה) מתוך כל המיליונים שרוצים לקבל אותה? רק בגלל שהוא ניחן בכישרון במשחק פופולרי? ולמה שמי שיש לו כישרון במשחק לא פופולרי בבריטניה, כמו כדורסל, לא יקבל אזרחות בריטית? ולמה שמי שיש לו כישרון בכינור לא יקבל אזרחות? ולמה מי שיש לו כישרון בהקפצת אבנים על האגם לא יקבל אזרחות? ולמה מי שאין לו כשרון בכלום לא יקבל אזרחות?

לפי דעתי, הרשויות צודקות. אסור לעשות הבחנה בין שחקן כדורגל, לבין אחד מהרחוב שלא יודע קרוא וכתוב. נכון שבבריטניה כבר יודעים על הסיפור המרגש של בנגורה אבל אם התקשורת הבריטית הייתה מדווחת על אותו אחד מהרחוב, הסיפור היה עשוי להיות מרגש לא פחות.
רק שהוא לא שחקן כדורגל.

תומר 18 בדצמבר 2007

גרטל, האם זה באמת אתה?
הבלוג הזה מחביא סלבס בטוקבקים

מנשה 18 בדצמבר 2007

יהיה מעניין לשמוע מה דעתו של מנג'ר נבחרת אנגליה בנושא.הטיימס מפרסם עליו הבוקר שבנוסף לאהדתו לפראנקו, קאפלו מצביע למפלגת הימין הקיצוני הליגה הצפונית שקוראת במצעה להתנתקות של "פדניה", חלקה הצפוני והעשיר של איטליה מהדרום העני ותומכת בהקשחת המדיניות בכל הנוגע למהגרים.
והגיע הזמן להתחיל לדרוש מהאפריקאים לקחת אחריות על חייהם.אי אפשר יהיה לנצח לתרץ את מצבם העגום בניצול הקולוניאליסטי הלבן.(וזה נכון גם לפלשתינים)

גע"ס 18 בדצמבר 2007

מנשה, דווקא אפשר. בשני המקרים.

אביעד 18 בדצמבר 2007

לגרטל – אמנם, לא צודק שרק בנגורה ייהנה ממה שאחרים לא יכולים רק כי הוא יכול לשחק כדורגל. אז מה? אי צדק יותר גדול יהיה לגרש אותו חזרה.
יש לו כישרון, הכישרון הזה מוערך ויאפשר לו לחיות כראוי אז קדימה, שינוצל כשרונו לצורך קבלת מעמד!
אם נחשוב על המצב בארה"ב בגטאות (להבדיל אלפי הבדלות כמובן, זהו רק דימוי וברור כי אין מדובר באותו מצב) – שחקן כדורסל מוכשר יכול לצאת מהעוני בגטו לעושר עצום. מי שפחות מוכשר בכדורסל, סיכוייו פוחתים. האם זה אומר שלא ראוי להוציא משם את כוכבי הכדורסל? הרי מה שאתה אומר בעצם זה – צריך לעזור לכולם בסיירה ליאון, כל עוד אנחנו לא יכולים לעשות זאת אז לא נעזור לאף אחד.

nitait 18 בדצמבר 2007

מאז ומעולם כשרון קידם אנשים למקומות שלא היו מגיעים אליהם ללא כן, באופן אישי אני לא רואה פסול בזה.
אני גם לא רואה פסול בזה שמישהו בשלטון האנגלי יבוא ויגיד – הבן אדם הזה מועיל לנו בככה וככה, ולכן אני מוכן לקבל אותו כאזרח. וזה יהיה כלל גורף לכולם. כמובן שמה זה מועיל לנו ועל פי אלו פרמטרים זה יישפט זו בעיה. לפחות מבחינה עקרונית אני חושב שמדינה (או קיבוץ. או כל קהילה בעצם) יכולה להרשות לעצמה לסנן אנשים על סמך תועלת מדידה כלשהי. אם אפשר למדוד להציב לזה תנאים.

ולמנשה – ממש לא מעניין מה קאפלו חושב. זכותו לחשוב מה שירצה. מה שמעניין זה מה הוא ייעשה עם הנבחרת האנגלית ועם השחקנים שההתאחדות תאשר לו. זה כל.

birdman of the batsmen 18 בדצמבר 2007

כשהתחתנתי עם אזרחית אנגליה, כעבור כמה שנים קיבלתי דרכון.
למה הוא לא מתחתן עם אם בנו? ונאמר שהיא לא אזרחית אנגליה, אלא של גרמניה או גאנה או ג'מייקה, לא טוב?
נשמע לי כמו בחור של תנו לי ותנו לי ותנו לי.

משה גרטל 18 בדצמבר 2007

אביעד. אמנם זה לא צודק שרק מי שיש לו כשרון בכדורסל ייצא מהגטאות של השחורים בארה"ב, אבל יש הבדל בין חוסר צדק שתלוי בגורם לא אנושי לבין חוסר צדק שתלוי בגורם אנושי.
אם בחור שחור יוצא מהגטאות רק בגלל שיש לו כישרון בכדורסל זה תלוי בגורם לא אנושי. כי ככה זה דרך הטבע.
אבל הענקת אזרחות לבן אדם רק בגלל כישרון זה תלוי בגורם אנושי (משרד הפנים בבריטניה, או איך שלא יקראו להם) ולכן, לפי דעתי, זה לא צודק להעניק לבנגורה אזרחות רק בגלל שיש לו כישרון במשחק שהוא פופולרי מאוד בבריטניה, בזמן שיש עוד מיליונים שנמצאים גם הם בסכנת חיים ורוצים לקבל אזרחות בריטית. למה שמי שיש לו כישרון בכדורסל, ואין לו את הגב של התקשורת, לא יקבל אזרחות? למה שמי שיש לו כישרון בפסנתר לא יקבל? למה שמי שאין לו כישרון בכלום לא יקבל?

מדיניות חוסר הצדק היא בעייתית. לפי דעתי, צריכים לחשוב שוב איך עוזרים לכמה שיותר אפריקאים, ולא לחשוב איך עושים מעשה פופוליסטי ומעניקים אזרחות לבנגורה. כי מבחינתי לא משנה אם האפריקאי הוא שחקן כדורגל או סתם בן אדם פשוט, לשניהם צריכים לעזור.

nitait 18 בדצמבר 2007

גרטל, אני לא כל כך מסכים עם הטענה שלך. הענקת X בגלל כישרון, כלומר קידום כישרון, היא דרך החיים האנושית הטבעית (שלא לומר היחידה). ככה זה בחברה אנושית – הטובים והחזקים מקודמים. קצת טיפשי להגדיר את זה במונחי "שרידה" בימינו, אבל העיקרון זהה.
הבעיה העיקרית היא לא מתן האזרחות, אלא העידר הבסיס החוקי להסתמך עליו (ויכול להיות שאם היה בסיס חוקי כזה בנגורה לא בהכרח היה עומד בו) מה שמקשה על הצבת מקרים דומים ומכריח אותנו להסתכל על הכלל.

אגב, עידוד כישרון לדעתי טוב יותר גם מעידוד כמה שיותר אפריקאים. זה מכריח אותם להתאמץ כדי לקבל משהו ולא מקבלים דברים באופן טיבעי.

אביעד 18 בדצמבר 2007

גרטל, אני חוזר שוב על הנקודה שלי – לבנגורה יש כישרון בכדורגל שעל גבו הוא רוצה אזרחות.
אתה רוצה שכל מי שמוכשר במשהו יצליח לצאת מהגהינום הזה וזה מובן וצודק.
אבל אנחנו נמצאים במצב נתון שלא ישתנה, לפיו זה לא יקרה. מי שהגורם האנושי חפץ ביקרו יזכה לאזרחות (כמובן שיש קריטריונים מסודרים וברורים אך באופן גס ניתן לומר זאת כך). הפתרון החלופי שאתה מציע הוא – אף אחד לא מקבל אזרחות שהיא כרטיס יציאה. זה לא מצב נכון בעיניי. מי שניתן לתת שיתנו לו, בלי למה ואיך, אפשר אז ניתן.

נודניק 18 בדצמבר 2007

יש בעיתיות מסוימת בהעלאת הנושא בבלוג הזה.
מקריאת תגובות לאורך זמן, למדתי לחבב דרך המקלדת מגיבים סדרתיים. בהעלאת נושא ההגירה או במקרה אחר, גזענות בארה"ב, אני מגלה, לאכזבתי הרבה, כי לאהוד את מנצ'סטר / ליברפול/ או כל קבוצה אחרת ולהיות בעל ידע רב בספורט בינ"ל לא מחייב אינטלגנציה מרובה או לפחות איזהשהי סימפטיה בסיסית בין בני אנוש.
לא כל מגיב חייב למצא פתרון לבעיית ההגירה (שמטרידה כמעט את העולם כולו). אבל לפחות ניתן להכיר ולהעריך את הטרגדיה.

אורן ד 18 בדצמבר 2007

אם מעניין אותכם הצטרפו לעצומה למען בנגורה
http://www.thepetitionsite.com/1/save-al-bangura

legal alien 18 בדצמבר 2007

אגב – האם מישהו יודע מה המצב החוקי אומר בשאלת הכשרון? מידע כללי (אני לא ממש שולט בפרטים) אני יודע שכאן בארה"ב החוק מגדיר במפורש קריטריון ספציפי להענקת ויזות הגירה (שלב ראשון בדרך לאזרחות)והוא – כשרון יוצא דופן או משהו בסגנון (ויזת O, למי שמעונין…). מובן שזה לא מכריע בשאלה מה ראוי או לא לעשות, אבל בעיני זה נתון רלוונטי לדיון.

אביעד 18 בדצמבר 2007

למיטב זכרוני, בארץ ניתן לעשות חריגה מסוימת מהקריטריונים לגבי מישהו עם תרומה חשובה למדינה או משהו מעין זה, אבל אני לא סגור על זה…

Comments closed