הניצחון בגביע מול אסטון וילה

מבחינה אחת בלבד רציתי שהמשחק ייגמר בתיקו. מסתבר שתיקו ומשחק חוזר בעוד עשרה ימים היה מסכל את הכוונה של מנצ'סטר יונייטד לצאת למחנה אימון בערב הסעודית. זה היה די אירוני שדווקא הפנזין העצמאי של אוהדי יונייטד – red issue – אותו ראיתי בביקור במשחק האחרון מול אברטון, היה זה שצריך להזכיר לבעלי הקבוצה שבמדינה הנחשלת והמבעיתה הזו חשבו לאסור על הדת היהודית לפני כמה שנים. כידוע, בעלי הקבוצה, משפחת גלזר מפלורידה, הם עצמנו ובשרנו.
יונייטד מקבלת לא מעט כסף על הביקור הזה. שהוא מביש.
*
ועכשיו לניצחון על אסטון וילה, 0-2 למי שלא ראה – משערים של כריסטיאנו רונאלדו הגדול וגם ווין רוני הגדול בדקות האחרונות.
לפני הרבה מאד שנים הלך יוהאן קרויף (שגם הוא גדול!) לריינוס מיכלס ואמר לו שהוא רוצה שנבחרת הולנד תיקח לגביע העולם של 1974 שוער בשם יונגבלוד. יונגבלוד שיחק בקבוצת מרכז טבלה בהולנד והייתה לו הופעה בינלאומית אחת שהייתה בשנת 1962. קרויף אמר למיכלס שקבוצת כדורגל מודרנית לא יכולה לשחק בלי שוער שיודע לשחק ברגל.
נזכרתי בכל זה כי שוב אפשר היה לראות כמה משחק השדה של יונייטד הוא שונה כשאדווין ואן דר סאאר, שהוא לגמרי לא במקרה שוער הולנדי שגדל באייאקס, בשער. שוער שלא חושב על הרשת הנקיה אלא חושב לדחוף את הקבוצה קדימה. בשלוש השנים שלו ביונייטד הוא חטף פה ושם (מעט) שערים לא מחוייבים במציאות. אבל הוא פשוט לעולם לא טועה במשחק השדה שלו. ליונייטד יש עומק בשוערים. תומאס קושאק הפולני הוא שוער מחליף מצויין ואמין ועל פי הדיווחים בן פוסטר הוא שוער העתיד של אנגליה (למרות שאני לא בטוח אם מדובר במחמאה). בלי טבז ורוני יונייטד לא ממש יצרה מצבים רציניים במרבית המשחק. אבל איכשהו היה משהו הדוק ופוזיטיבי עם ואן דר סאאר מאחרי ההגנה.
התקפית, אני לא חושב שיש שוער טוב ממנו בעולם.

איך כותבים מחדש את ההיסטוריה?
פרשת וויל ביינום

71 Comments

עזי 5 בינואר 2008

מסכים עם הניתוח הזה. צריך לציין שיונגבלוד שהיה מספיק מבוגר לראות את גיולה גרושיץ' שוער הונגריה האגדי למעשה חיקה אותו. עוד קשר בין הטוטאל פוטבול של מיכלס לנבחרת הפלא ההונגרית של שנות החמישים. גרושיץ' היה השוער הראשון 'ששיחק ברגל' ואולי היה הטוב מכולם באספקט הזה.

ישי 5 בינואר 2008

רונן יש לי שאלה, כמה שערים כבר יש לרונאלדו העונה בכל המסגרות(ליגה, גביע, גביע ליגה, אלופות)?

בני 5 בינואר 2008

אפשר להגיד שמההגעה של ואן דר סאר והקנייה של וידיץ' ואברה ההגנה השתפרה והיוותה את הבסיס של הקבוצה הנוכחית. השילוב של סילבסטרה, טים הווארד ורוי קרול היה קטלני ועלה ביכולת ואולי בתארים.

ואן דר סאר שולט ברגל בצורה מושלמת ונותן המון ביטחון להגנה. יונייטד חייבת לפתוח בקביעות עם רוני וטבס ולקוות שלא יהיו פציעות כי חשוב לעבוד על השילוב ביניהם לקראת המשך העונה והשלבים המכריעים.

צריך להתחיל לחשוב על היום שאחרי ואן דר סאר. בן פוסטר ייבחן לאורך זמן ואולי הוא באמת מתאים.

בני 5 בינואר 2008

ישי – לרונאלדו יש 19 שערים בכל המסגרות (13 בליגה, 5 בליגת האלופות ו-1 היום בגביע ה-FA).

תומר 5 בינואר 2008

רונן,אני מבין את הכוונה שלך לגבי החשיבות של שוער עם משחק רגל טוב.שוער כזה יכול בעצם לבנות את ההתקפות של הקבוצה ולדחוף אותה קדימה מהעמדה הכי אחורית במגרש.
לבופון יש משחק רגל מעולה,גם לשביט אלימלך. אבל עם כל הכבוד להם ולואן דר סאר יש שוער שהוא התקפית הרבה יותר מוכשר.רוג'ריו סני מסאו פאולו חתום על למעלה מ60 שערים. הרבה שחקני שדה היו חותמים על כמות שערים שכזו.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עזי – אני משער שבעידן של מיעוט טלוויזיה כנראה לא ראה את גרושיץ אבל שמע עליו. אין גם שום ספק שהייתה כאן השפעה – מיכלס קרא את אותו ספר "מהפכת הכדורגל" שכתבתי עליו לפני כמה שבועות.

ישי – לרונאלדו יש מלא שערים. אמרתי מספר פעמים את דעתי – הוא צריך להבקיע 35 פעמים בעונה. לכל עונה בה יבקיע פחות מ-25 אני מתכוון להתייחס כעונה לא טובה.

בני – הבעיה העיקרית בטים הווארד וקרול לא היו טעויות בשער אלא חוסר שקט כללי של ההגנה כשהם משחקים. חוסר בטחון להחזיר אליהם כדור. חוסר בטחון לדחוף קדימה. גם כשואן דר סאר טועה זה לא גורר תגובת שרשרת של פניקה בקבוצה.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עזי – ושוב אתה נוסטלגיסט חסר תקנה…. ברור שגרושיץ לא היה הטוב אי פעם באספקט הזה. החשיבות שלו הוא שהוא המציא את העניין – ברור ששוער הולנדי של עידן בוסמן ושנות ה-2000 במשחק יותר מהיר טוב ממנו. אבל גרושיץ' הוא החשוב מכולם.
אגב, חשוב לציין שההולנדים וההונגרים הבינו את זה כשעוד היה מותר לתפוס את הכדור ביד. עמים אחרים היו צריכים שפיפ"א תשנה את החוקים ותבהיר להם את העניין.

ערן 5 בינואר 2008

לי יש הרגשה שכשקושאק חוטף גול שהיה מצופה שיעצור (אני לא זוכר כרגע טעויות נוסח הווארד) החוסר שקט הכללי של ההגנה שרונן הזכיר חוזר.
גם הפנים שלו, מרמזים שהוא עובר משהו וגם השחקנים מגוננים הרבה יותר.
אני חייב להודות שאני מודאג ממנו.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

ערן – באופן טבעי שוער זה התפקיד בו הכי קשה להחזיק מחליף ברמה גבוהה על הספסל. שוער שלא משחק מאבד בטחון ושוערים גם לא מקבלים משחקים בגלל עייפות של השוער הראשון. בנסיבות הללו קושאק סביר. מעניין מה תהיה ההחלטה בשנה הבאה. אם פוסטר יהיה בריא סביר שקושאק ישוחרר.

עזי 5 בינואר 2008

אוקיי לא הטוב מכולם החשוב מכולם. ואני מניח שביומני הקולנוע של שנות החמישים יונגבלוד בן ה-14 ראה לפחות את משחקי הונגריה בגביע העולם.
הרמזים של פרגוסון כשואן דר סאר האריך את חוזהו בעוד עונה לפני כמה שבועות היו שפוסטר וואן דר סאריתמודדו בשנה הבאה על החולצה שלכם. קשה להאמין שקוזאק יישאר.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עזי – אני שם לב שאתה מכנה את קושאק "קוזאק". בהתחשב במוצאו זה עניין מדאיג. אמנם יונייטד היא קבוצת הפאר היחידה שטרם הורידה את עצמה למדרגה של שיתוף כדורגלן גרמני – אבל האם קושאק/קוזאק צריך להסביר איפה היו אבותיו בפרעות ת"ח ות"ט? 

יואב 5 בינואר 2008

רונן, ה"רד אישיו" מחזיק בתוכו את הפורום הכי מעניין של אוהדי יונייטד ברשת, וידוע בלוחמנותו ודעתו העצמאית..
איך התגעגעתי לרוני…היה שם מהלך, כמה דקות לפני השער הראשון שפשוט הנציח את גדולתו. על קו האמצע, עם הגב לשער, הוא שחרר מסירה גאונית קדימה בנגיעה לרונאלדו שפרץ והחזיר לו לבעיטה שפספסה במעט.תוך כדי לחץ של וילה(כמה הוא היה חסר בהמפדן פארק)פתאום מצב ליונייטד ואוויר להגנה.
מעבר לזה, אנדרסון לא מפסיק להרשים(התחברותו לקצב והקשיחות של הליגה זה לא פחות מסנסציוני), יונייטד כנראה לא מסוגלת להפסיד בווילה פארק ורשמית רוני, זה השחקן שאני הכי אוהב בעולם.

שרון רזניק 5 בינואר 2008

חבר'ה, לחזור אחריי: קוז'-צ'אק, קוז'צ'אק!
וזאת ללא ספק הפעם האחרונה בה אני חוטא במחשבות של להחליף את גיגס!

שרון רזניק 5 בינואר 2008

יואב,
Roonaldo זה פשוט משהו מעולם אחר כשהם יחד על המגרש (באותה קבוצה…)אני נורא סובל מבלבולי המוח של אנשי ספורט 1/2 אבל היה רגע "קסום",יחסית, שבו נאמר,ע"י זלצר כמדומני,משהו כמו: "רוני עומד להיכנס ויש חיוך קטן על פניו של רונאלדו"…שאפו!

birdman of the batsmen 5 בינואר 2008

זה בטח ישמע מטורף לגמרי, אבל נהניתי יותר במשחק נגד הוילה מאשר מהחידון לשבת :-)

לבארטז היה משחק רגל כל כך טוב, שבמשחק ידידות בתאילנד, נתנו לו לשחק קצת בכנף הימנית.

שרון, בשני המשחקים האחרונים גיגס באמת נראה כמו חניך בשומר הצעיר שלא הופיע לפעולה על כוכב הצפון. אבל, הוא בישל שני שערים במשחקים האלה, שזה יותר משנינו ביחד :-)

שם המשפחה של סבתי ז"ל ילידת ווארשה, לפני שהתחתנה, הוא קוצ'אק!

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 5 בינואר 2008

רונן, אתה מתכחש לעובדה שיש לכם במילואים שוער גרמני ואל תתפלא אם בשנה הבאה אחרי ואן דר סאר ופוסטר אדון זילר יהיה השוער השלישי שלך.
חוץ מזה לא לחינם תמיד – בחוק עשיית הדין בנאצים ועוזריהם, בתפילת יזכור לזכור ששת המיליונים ועוד – מוזכרים עוזריהם של הנאצים. חלקם היו לא פחות גרועים, כמובן שהיו גם חסידי אומות עולם.
מנגד גם אם קוצ'אק/קוז'אק הוא נצר לפורעי ת"ח ות"ט (עד השואה, האסון הגדול ביותר שנפל על העם היהודי), ולפורעי תחילת המאה ה-20 ולמשתפי הפעולה עם הנאצים, הרי לא שופטים בנים על מעשי אבותיהם, אפילו אם הם שוערים במנצ'סטר יונייטד.

עזי 5 בינואר 2008

האנונימי זה אני

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עזי – נדמה לי שפרעות ת"ח ות"ט הם רק במקום השלישי – אחרי הנאצים ואחרי מרד כוכבא. או לפחות אם מונים את כל שלושת המרידות ברומאים כמקשה אחת.

valderama 5 בינואר 2008

בכדורגל הארגנטיני יש מסורת ארוכה של דחיפת הכדור על ידי השוער להתקפה. זה לא מחייב שליטה ברגל. el pato אבונדסיירי של חטאפה מוציא התקפות מתפרצות בדיוק קטלני עם היד לרגל של השחקן.

אלון זנדר 5 בינואר 2008

טוב, שבתי.

לרונן ועזי: אם להתדיין בנושא פרעות ואסונות, למה לא לשאול את ההוא שעשה סרט על ההסטוריה היהודית (שהוא מעין BEST OF TRAGEDY) ועוד חי אצל צאצאי הנאצים?

אז ככה, טבלת השואות לפני הפצצה האירנית, בלי להכניס את חורבן ביהמ"ק ולא כולל תאונות דרכים:

1. הנאצים ועוזריהם ימ"ש (בעצם "ליגה משלהם" אבל זה סרט אחר)
2. מגיפת הדבר 1348-1351(ציטוט של פרוטוקולנט הבישוף של קונסטנץ: "אם שרדו הרי זה בארצות שמעבר לים. ובזאת אני מסיים את הפרק על היהודים"
3. מרד בר-כוכבא (כולל אותו חלק מ"מרד יהודי התפוצות" הנוראי שאירע באותו פרק זמן)
4. מסע הצלב השני (אם אני זוכר נכון. או שזה היה הרביעי. ביחד כל החמישה מפילים את בר-כוכבא, אבל אני מהמפרידים)
5. אולי ת"ח ות"ט, רק שהמקור היחיד שלנו, יבו מצולה, מגזים כנראה פראית במספרים. יש רק הערגות, אבל עשרות אלפים זה כיוון נכון, בכל אופן.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

לאלון – אין כמוך להרים את מצב רוח האנשים. תודה! אני שם לב שאת התבוסה 0-6 לאיפסוויץ' אתה לא כולל כאן.

אלון זנדר 5 בינואר 2008

ולעניין: הנה אחת הטבלות היותר משעשעות של IFFHS, מלכי השערים בין השוערים:

1. Rogério Ceni São Paulo FC Brasil 78)
2. José Luis Félix Chilavert * CA Peñarol Montevideo Paraguay 62 )
3. René Higuita Guaros de Lara Barquismento Colombia 41
4. Jorge Campos * Puebla FC México 40

5. Johnny Martín Vegas Sporting Cristal Lima Perú 30
Dimitar Ivankov Kayserýspor Bulgaria 30

7. Hans-Jörg Butt Sport Lisboa e Benfica GERMANY 28

8. Misael Alfaro Álvaro CD Isidro Metapán El Salvador 25
9. Marco Antonio Cornez * Deportes Iquique Chile 24

10. Dragan Pantelić * FK Radnicki Nis Jugoslavija 22

11. Žarko Lučić * FK Mladost Podgorica Crna Gora 21

Nizami Sadigov * Turan Tovuz Azerbaijan 21

אלון זנדר 5 בינואר 2008

וראיתם את הגול של רונאלדו? גרד מילר כלב לידו.

לון 5 בינואר 2008

אני מקווה שהביקור אצל הסעודים לא יעלה לנו בפציעה.

קוז'אק טוב במשחק על קו שער. משחק הרגל שלו פשוט מזעזע. אסור להחזיר לו את הכדור לרגל מפני שהוא בועט החוצה במקרה הטוב ולשחקני היריב במקרה הרע.

עינב 5 בינואר 2008

ניצחון מאד חשוב של יונייטד הערב לטעמי. היה בו טעם של סחיבת משא כבד בעלייה, שמצריכה תכנון נבון וחלוקת כוח מתאימה. מנצ'סטר לא נלחצה מהיעדר השער, והמשיכה בתוכנית כרגיל, מול קבוצה לא רעה בכלל. הכניסה של ויין רוני לי סופית, שהגאונות של רונאלדו לא יכול להחזיק אותו לבד. אני חושב שברונאלדו חסר היסוד הנפשי שמבדיל אותו מגאון לכזה שהוא גם מנהיג. רוני אולי לא יכול לעשות עם הרגליים את מה שרונאלדו עושה, אבל עם כל האימפולסיביות וההתנהגות השכונתית- ההתעלות ההתקפית של מנצ'סטר תלויה בו לא פחות מאשר ברונאלדו, ואולי אף יותר.
ההגנה של יונייטד תהיה שלמה ורגועה יותר ברגע שפיל נוויל ישוב וווס בראון יחזור למקומו הטבעי. אני לא יודע איך וידיץ' וואן דר סאר מרגישים כשהם רואים את בראון תחת לחץ- אני לעומתם מאד לא רגוע. הבאת מגן ימני קבוע צריכה להיות בראש מעייניו של פרגוסון, הרבה לפני ברבאטוב.
אילו רק הפועל הייתה מפסידה היום זו הייתה שבת ספורטיבית מצוינת.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עינב – רונאלדו לא תלוי באחרים. בזה כוחו. והקבוצה חייבת חלוץ – זה פשוט לא ייתכן להחזיק רק שלושה חלוצים בסגל – כשלואיס סהה לא מסוגל לשחק 90 דקות. לא הייתי רוצה שזה יהיה ברבטוב – רק בגלל שאני מעדיף שיישאר בטוטנהאם.

לון – על פי מסיבת חג המולד האחרונה, אני אהיה מאושר אם נסיים את המסע מבלי שלסעודים יהיה צורך להוציא להורג מישהו מהשחקנים שלנו.

יואב 5 בינואר 2008

עינב, מה לנו כי נלין? שלושת ניצחונות החוץ שלנו בסוף השבוע האחרון, מספקים בהחלט. אני בוודאי מסכים עם מה שכתבת על רוני אך רוצה להוסיף, שיש נטייה להמעיט ביכולותיו ככדורגלן (כנראה בגלל קיומו של רונאלדו)ולהתרכז בתכונותיו האנושיות הנוספות(כאילו היה אלן סמית).אני סבור שחוץ מלשחק בעמדת הבלם(בגלל גובהו) הוא יכול לשחק בכל עמדה במגרש ובהצלחה.הוא כדורגלן מאד נדיר ומחונן. וכמובן, יש גם את הפולקלור….

עינב 5 בינואר 2008

רונן-רונאלדו אולי לא תלוי באחרים, אבל מנצ'סטר לא יכולה להיות תלויה בו. עם כל כישרונו העצום, אני חושב שהוא פשוט לא בנוי למשימה הזו. קנטונה היה יכול, ריבאלדו בשלוש עונות בברצלונה היה יכול, זידאן היה יכול וגם שבצ'נקו בעונת האליפות האחרונה שלו במילאן. לרונאלדו חסרה התובנה שיש משהו שגדול ממנו, וזו הקבוצה. הוא האינדיבידואליסט המושלם, אבל כשזה לא הולך לו- הוא מושך הכל אליו. הוא אולי לא תלוי באחרים, אבל הוא לא מצליח להבין את הכוח העצום שמצוי בלהיות חלק ממשהו שלם ממך, כזה שישמש רשת ביטחון בימים אפורים.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

נו, עינב, אם 18 שערים ב-15 משחקים הוכיחו לך שהוא לא ממש גדול. כנראה שכבר אין מצב שהוא יוכיח…
אני מציע שתבדוק איפה היו ריבאלדו וזידאן בגיל 22 – לדעתי חובב הכדורגל הממוצע בקושי שמע עליהם. רונאלדו בדרכו להיות כדורגלן הרבה הרבה יותר טוב מהם.

עינב 5 בינואר 2008

יואב- חס וחלילה להלין,אבל הזדמנות פז כזו לשמחה לאיד בשער חמש, ספק אם תחזור…
בנוגע למה שכתבת על רוני, זה הזכיר לי שלמנצ'סטר בשנות ה90 היה סיוט שכזה, קראו לו דיון דאבלין, שהיה חלוץ ובלם בקובנטרי. כישרון ענק שהלך לאיבוד אי שם במעמקי הפריימר ליג.

עינב 5 בינואר 2008

רונן- שים לב שאלו ממש לא הפרמטרים למנהיגות, ואני מניח שאתה יודע את זה. רונאלדו לא יכול לסחוב את מנצ'סטר לבדו. הוא יכול להבקיע שערים, לעבור מגינים וכו'. להנהיג לבדו- הוא איננו יכול, פסיכולוגית. קצב כיבושים במספר משחקים, כמו היותך מקום ראשון במצעד הפזמונים- לא תמיד מעיד על איכות טוטאלית. לכן ג'וי דיוויז'ן מכרו פחות מאבריל לאווין וכו'.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עינב – להבדיל מבמוסיקה – שם אין להתווכח עם איכויות אניני הטעם, בכדורגל נהוג להעניק את נקודות הליגה לקבוצה שהבקיעה יותר שערים. ולכן תרומתו של רונאלדו לא כל כך זניחה. למעשה היא רבה יותר מכל כדורגלן אחר שלנו ובהפרש ניכר מאד.

הכי קל להיות מנהיג. לחפש עוד מסירה. לחפש לשתף את כולם. כשרון כמו רונאלדו צריך קודם כל להביא את עצמו לידי ביטוי. כמובן שהוא צריך לחשוב על הקבוצה. אבל כמו מייקל ג'ורדן בזמנו הוא צריך להבין שאת מירב הנזק ליריב הוא צריך לגרום בעצמו. מה לעשות – זה חשוב יותר מלגרום למייקל קאריק להראות טוב יותר.

יוצא לי לראות את רונאלדו לא במעט במגרש. גם כשבטלוויזיה נדמה לך שהוא לא בשיאו האיש מתיש לחלוטין את הגנות היריבות. כל תנועה שלו לרוחב המגרש יוצרת מערבולת הגנתית בתוכה שאר השחקנים שלנו מסוגלים לפעול יותר בקלות.

ואם מדברים על מנהיגות – הנחישות שלו לשפר ולשפר את המשחק שלו היא מדהימה. בשנה שעברה הוא היה שחקן השנה באנגליה והוא חזר הרבה יותר טוב לעונה הנוכחית.

שוב, קל להטיף למשחק קבוצתי. כל הכבוד לפרגוסון שהבין שיש כאן שחקן שצריך לשחרר אותו לחלוטין לעשות טרור ביריבות. אצל מאמנים מתוחכמים יותר, כמו בניטז ומוריניו, היינו רואים אותו באגף מגביה כדורים לנוגחים.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

ואם כבר קרדיט. הראשון שהבין שצריך לשחרר אותו ממגבלות של תפקידים היה סקולארי בנבחרת.

עינב 5 בינואר 2008

בגיל 22 ריבאלדו כיכב במדי פלמייראס. אם הוא לא היה זר, היו קונים אותו בקלות לפני כן. כשאתה נחשב כאחד משלושה זרים ותו לא(שים לב שחוק בוסמן קיבל תוקף רק בסוף 1995, כשריבלו כבר היה בן 23 בערך), הפרמטרים לקנייתך הופכים מחמירים בהרבה. כבר בעונתו הראשונה בלה קורוניה, ריבלאדו היה כוכב ענק, ואם להשוות עונת בכורה מול עונת בכורה, ללא נתונים סטטיסטיים וע"פ זיכרון בלבד- ריבאלדו הצליח בהרבה.
בגיל 23 בערך, אם אני זוכר נכון, זידאן ודוגארי נתנו צמד משחקים מופלא נגד מילאן, שהובילו את בורדו רחוק מכפי שחשבו באופ"א. מרגע שחומות בוסמן נפלו, זידאן עשה את שלו בהשתלטות מהירה וקלילה על השליטה ביובנטוס, וצמד בגמר גביע העולם בגיל 26, תוך מונדיאל בינוני שלו אבל הוא ידע מתי להתרומם.
שניהם התרגלו מהר בהרבה מרונאלדו לליגות שלהם. אני מסכים שרונאלדו לא פחות כישרוני, אבל את המשחקים שריבאלדו נתן נגד יונייטד ונגד ולנסיה(המספרת ההיא נחקקה בזכרוני כשער המנהיגות האולטימטיבי), ואלו שזידאן נתן בזמן אמת נגד ריאל מדריד ובליגה- רונאלדו יצטרך לתת, ואני מקווה שיצליח, על אף הספק.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

עינב – אתה אנין טעם מאד!

הטעם המשובח שלך גורם לך להשוות "עונה טובה מאד בפאלמיירס", ו"עונה מפתיעה ומוצלחת של בורדו בגביע אופ"א עם שני משחקים יפים ביחד עם דוגארי "לשחקן שהוא אחד משני הטובים בעולם.

רונאלדו בא כל שבוע למשחק בליגה שהיא עכשיו החזקה בעולם ומנצח עבורנו את המשחק.
הוא מלך השערים של הפרמייר ליג וגם של גביע האלופות. כל זה מבלי לשחק חלוץ. זה לא דומה אפילו במרוחק למה שזידאן וריבאלדו עשו בגילו. אם יגיע לרמתם של שני אלו (ולטעמי ריבאלדו לא נפל מזידאן) אני ארגיש מאוכזב מהקריירה שלו.
הכשרון צריך להפוך אותו לאחד מעשרת השחקנים הטובים בהיסטוריה.

אלון זנדר 5 בינואר 2008

לא ספרתי אסיסטים, אבל המסירה שלו לטבז מול בירמינגהם כן הוכיחה עבורי שכשהוא צריך,הוא נותן את המסירה הנכונה. מה לעשות, ובכל מצב אחר, הדבר הנכון עבורו לעשות, ועבור הקבוצה, זה לבעוט לשער ולא למסור – פשוט הסיכוי לשער כתוצאה מכך הוא יותר גבוה. סטטיסטיקה וכאלה.

ודבר נוסף שמחזק את הגדולה שלו – כשהוא ביום טוב, כל הקבוצה באופוריה. המשחק זורם, נפתח וכולם משתפרים. כשהוא לא ביום טוב, הקבוצה בדיכאון, ובכל זאת הוא מבקיע שער ניצחון. את קנטונה אני עובד (מלשון עבודת אלילים), אבל עם כל ההערצה בזמנו, רונאלדו כבר יותר טוב. יותר מרשים, יותר תמיד שם, יותר מבקיע. אם זה יעבוד לאורך שנים עוד נראה, אבל בינתיים אין לי שום הגדרה אחרת למנהיג על המגרש.

עינב 5 בינואר 2008

(וואו, האקמול שלקחתי עובד מצוין כנראה)
רונן- אני מוחה על שבחרת תואר "זניח" לדעתי בנוגע לכיבוש שערים. אינני רואה בזה נושא זניח כלל וכלל, וגם לא כך כתבתי. אלא שזהו אינו פרמטר למנהיגות ולהובלה להישגים. זה נתון אישי מצוין ותורם, ואני לא חושב שהמטרה היא לגרום לקאריק להיראות טוב יותר, אלא לגרום ליונייטד להיראות טובה יותר. נהדר שהזכרת את ג'ורדן- בתקופת דאג קולינס, מן המפורסמות שהכל היה עובר דרך ג'ורדן, ודטרויט הייתה מאושרת מכך. תומאס ולמביר חיכו למפגשים איתם דאז.
רק כשפיפן וגרנט נוספו למשוואה, ג'ורדן הצליח להביא את הגאונות שלו לכדי שלמות. כשידע שבימים קשים יהיה לו על מי לסמוך- הוא נתן את משחקיו הגדולים ביותר.
רונאלדו לא צריך לבטל את הכישרון שלו מול אחרים. הוא צריך להבין שלא בכל משחק הוא יצליח לתת גול, ולא תמיד תהיה לו תשובה. לתת לאחרים לעזור לך לא מביא לחולשה. רונאלדו יהיה שחקן גדול בהרבה, אם יידע גם את מגבלות הכוח שלו.

זיזו 5 בינואר 2008

עינב, תודה על הסנגוריה. רונן משמיץ אותי בזמן האחרון אבל זה סיפור אחר.
סתם.
רק רציתי לציין את האירוניה שבפוסט של מנצ'סטר מדברים על הדחיפה להתקפה מכיוון השוער.
אמה ז'קה אמר שזוהי גדולתו של בארטז!!!
צודק, השאלה היא לאיזו התקפה?

רונן דורפן 5 בינואר 2008

יפה הגדרת את מקומו של רוני – פיפן. אין להתבלבל כלל מי הכוכב. מה שרונאלדו צריך הוא לא תפקידים ומגבלות. הוא צריך קצת כוונון טוב יותר. ואנחנו רואים את זה. אלון הזכיר את הבישול לטבז לפני שבוע – שהיה גאונות צרופה.

אני חושב שהוא מתקשה להבין שלא בכל משחק הוא יצליח לתת גול – משום שבכל משחק הוא נותן גול.
ֿ

עינב 5 בינואר 2008

בנוסף, אני גם מוחה על הנימה הצינית, בנוגע לטעמי ה"אנין" או שלא. אני לא רואה לזה מקום.
הנקודה שניסיתי לציין היא שזידאן וריבאלדו, שני שחקנים מדור אחר לחלוטין של גבולות סגורים בהרבה בקבוצות יותר קטנות ודורסניות מיונייטד עשו לא פחות בעונותיהם הראשונות בליגות גדולות. המנהיגות שהם גילו בתנאים קשים בהרבה, הייתה לא פחותה משל רונאלדו ואף עלתה עליהן. אמונתך היא שרונאלדו יהיה אחד מעשרת הגדולים בהיסטוריה- כולי שותף לתקווה הזו. אבל כרגע, ישנם דברים שהוא צריך להבין, והם לא נוגעים למהירות, כוח, שליטה בכדור או יכולת נגיחה. אינני מבין מדוע היה צורך לנקוט בלשון הזו בוויכוח נחמד לחלוטין על דברים שהם ממש לא ברומו של עולם. לילה טוב.

אלון זנדר 5 בינואר 2008

וצריך לזכור שזקנו. 95 זה לפני 12ב שנים. הכדורגל התקדם מאז בכח, מהירות וקצב. בהשוואה שנערכה פה בגרמניה התגלה שהזמן שיש לשחקן עם הכדור לפני שלוחץ עליו שחקן יריב בהשוואה ללפני 15 שנה הוא פחות מחצי! שניה וחצי יש לו היום (בממוצע!) כדי להחליט ולעשות את הפעולה הנכונה. לכן זידאן וריבאלדו שקעו עם הזמן והתעלו לעתים נדירות. אין לדעתי ספק שרונאלדו טוב מהם (כמו גם קאקא ואפילו רוביניו). אם ריבאלדו וזידאן היו מתאמנים ומשחקים היום, בגיל 23, הם מן הסתם גם היו נעשים טובים יותר. אבל הם לא.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

זיזו –

מקור הבעיה שלי עם זידאן (כלומר העובדה שאני חושב שהוא "רק" בין 20-25 הטובים בהיסטוריה וה-2-3 בדור שלו) הוא שאני אוהד כדורגל של שבת לשבת. אני מאד לא אוהב ששופטים קריירה רק על סמך מונדיאל.
כי מונדיאל זה שבעה משחקים בארבע שנים.

כי הזכיה של זידאן הייתה במונדיאל ביתי. ולכן היא לא באמת מבדלת אותו מואן באסטן, באג'יו או פלטיני או ריבאלדו.

מה שלא אקח לעולם מזידאן הוא הצד האסטטי של המשחק שלו. איך אפשר לצור אסטטיקה נפלאה מתנועה ומסירות קצרות של חמישה מטרים. אסטטית זה דבר הרבה יותר נפלא מהאנרגיה העצומה שמוציא רונאלדו. אבל היכולת של רונאלדו להוציא את האנרגיה הזו – משחק אחרי משחק, התקפה אחרי התקפה, היא לא פחות גדולה כדורגלנית. (סייג – הוא צריך לעשות את זה עוד 5-6 עונות).

רונאלדו לא יגיע למעמד של שחקן על אסטטיקה. רק על סטטיסטיקה. הציפיות שלי מרונאלדו הן כאלו: לזכות ביותר ממחצית אליפויות אנגליה ב-7-8 השנים הקרובות. לזכות ביותר מאליפות אירופה אחת. שיוביל את פורטוגל לתואר בינלאומי (או לפחות לגמר עולמי). שיבקיע יותר מ-25 שערים בכל עונה מלאה שלו ב-7-8 השנים הקרובות.

רונן דורפן 5 בינואר 2008

ולעינב – אל תעלב! והדברים הללו הם בהחלט ברומו של עולם!

אלון זנדר 5 בינואר 2008

אסתטי, רונן, לא אסטטי. ולילה טוב.

Gilad Bloom 5 בינואר 2008

With all due respect to Ronaldo and Rooney,did you see Berbatov's first goal today?he is amazing ,i hope he stays with us although i wouldn't mind seeing him do well in another club but not in England and please not in London,by the way can somone tell me why is Paul Robinson still playing professional football?you can fill a 60 minute DVD with his mistakes only this season and we are not even half way,we are lucky we have a good offense,the goal today was the worse one so far,i hope it will not cost us,at least they finally let Berbatov take the penalty kick ,big derbi on Wed against the Gunners,we lost so many derbis in recent years,we are bound to win one,we can still win 3 cups this year,boy i hope Berbatov stays…any comments about the Bynum fiasco?

זיזו 6 בינואר 2008

או רונן, זאת כבר נימה הרבה יותר נעימה.
זה מעבר לזכייה באותו מונדיאל זה הוינריות של הגמר, ההכרה ברגע ההיסטורי וכיבושו.
ואם תזכור זה לא רק הטורניר הזה הוא מעולם לא נתן טורניר חלש.
לגבי הוינריות אני לא באמת צריך להוסיף.

לגבי האסתטיקה זה רגש שיש גם לי. כתבתי לך פעם על ההרמוניה המופלאה שהייתה לו עם המשחק ושבעיני היה יפה יותר לראות אותו מוסר פס נכון על שלוש מטר מאותם טריקים חסרי תוכן של שחקנים כמו רונלדיניו ורוביניו.

רונאלדו נראה בעיני היום כמפלצת של ממש. השאלה לגביו היא האם הוא כוכב או סתם עוד שביט??
אני יודע את התשובה שלך רונן ואני חייב לציין שלעיתים אני נוטה להסכים איתה הוא פשוט מדהים.
אבל עדיין יש לו עוד הרבה מה לעשות (הוא לא באמת עשה משהו עד היום) והרבה איפה להשתפר (לזה אין מה לדאוג כי גם פרגסון יודע את זה).

אבל רונן מעניין אותי מאוד איך אתה מרגיש אם התמונה של באתר ספורט5.
בקהאם במדי ארסנל!!!

(באימון בזמן הפגרה שלו, איפה כל אלו שטוענים שבקהאם אינו ספורטאי אמיתי)

Gilad Bloom 6 בינואר 2008

Ronen,aren't ou leaving out the fact that Zidan also won the Euro with France? 2 major international titles,championships with Juve and Real,champions league,numerous goals in crunch time,what more do you want?that should put him up there with the best 10 players of all time for sure, what Ronaldo is doing is amazing but until he leads his country to a title he is just another great league player,just like Giggs

רונן דורפן 6 בינואר 2008

כל זה נכון. הווינריות, למשל, מבחינה בינו לדניס ברגקאמפ- שהיה לו כל מה שיש לזידאן חוץ מניצחונות גדולים…

אבל הסופר-גדולים- פלה ומראדונה, היו יותר בתבנית של רונאלדו מאשר זידאן. הם פשוט צברו סטטיסטיקות מפחידות של שערים ובישולים ורצו את הכדור אצלם בכל התקפה.

ברור שגם כשבקהאם שומר על כושר בפגרה חשוב שזה יקדם איכשהו את תדמיתו…

זיזו 6 בינואר 2008

יש שלושה סוגי שקרים: שקרים, שקרים גסים, וסטטיסטיקה.
מרק טווין

רונן דורפן 6 בינואר 2008

גלעד – אני חולק עליך. תלוי איזה סגל יהיה לפורטוגל. הזכיות שלו בליגה בספרד ואיטליה היו עם קבוצות עמוסות כוכבים וביניהם היו גם עונות לא מעטות בו לא הצליח להוביל סגלים מאד חזקים לאליפויות. הוא לא היה שחקן של כל שבוע.

ואני מצטער – אנחנו בתקופה בה כדורגל נבחרות לבדו לא יכול להביא אותך להיות אחד מעשרת הגדולים. פעם מונדיאל היה הכדורגל הכי טוב שיש.
יש לי המון הערכה לשתי נגיחות לרשת בגמר ביתי. אבל מונדיאל שאתה לוקח דרך דרום אפריקה, סעודיה, דנמרק, פרגוואי, פנדלים על איטליה לא יכול להפוך אותך לאחד מעשרת הגדולים. במיוחד שהגמר הזה היה איזשהו פיאסקו לא ברור עם רונאלדו.
ֿ
אין לנו ברירה בדור הזה אלא להסתכל על כדורגל מועדונים כמדד העיקרי – עם כל הבעיתיות ששחקנים משחקים בליגות שונות. דוגמא לשחקן שהשיג משהו מונומנטלי היה רונאלדיניו. הוא הגיע לברצלונה די שבורה כשבריאל מדריד משחקים פיגו, זידאן, בקהאם, ראול, רוברטו קרלוס. בתוך שלוש שנים הוא פעמיים אלוף ספרד ואלוף אירופה כשהוא סוחב את הכל על הגב שלו. שחקן אחד מוטט את כל יחסי הכוחות בספרד.

מבחינה מקצועית טהורה זה הרבה יותר מלקחת מונדיאל בתקופתנו.

זיזו 6 בינואר 2008

רונן
זה יפה לסיפור שרונלדיניו מוטט לבדו את יחסי הכוחות בספרד אבל האמת היא כנראה שהקבוצה של מדריד הייתה כבר גמורה כמו שקורה לכל קבוצה אחרי השיא, כמו שקורה לברסה של אותו רונלדיניו היום.

כששאלתי אם רונאלדו הוא כוכב או סתם עוד שביט?? ראיתי את הנפילה של רונלדיניו מול העיניים, שחקן שרבים כבר הכינו לו את הכתר של הגדול מכולם. והיום שנה וחצי אחרי זה נראה ממש כמו בדיחה.
ולא אני עדיין לא קובר אותו אבל נראה שהוא ורייקרד חופרים כאילו יש נפט
מתחת למשטח בקאמפ-נאו!!!

זיזו 6 בינואר 2008

נ.ב. למה אתה אומר פיאסקו לא ברור?

הבנאדם התמוטט = לא עמד בלחץ = קארל מלון.
מהצד השני דרך אגב עמד ג'ורדן!

רונן דורפן 6 בינואר 2008

זיזו – הפיאסקו היה ששיתפו אותו בלחץ נייקי. זה לא מקרה קרל מאלון – הייתה לו התמוטטות מחוץ למגרש. רק מישהו שם בשחצנותו חשב שאפשר לנצח נבחרת ביתית חזקה עם רונאלדו לא מתפקד.

לגבי רונאלדיניו. ראשית, אני לא יודע כמה גמורה ריאל הייתה אבל בכל מקרה הוא הוביל את בארסה. ולא בספרד – הוא ניצח אישית את מילאן וצ'לסי בדרך לזכייה באלופות.
קטלו אותו על העונה הקודמת – 21 שערים ו-9 בישולים בליגה…. גם כן התמוטטות. אני עוד לא ראיתי שום עדויות שמצדיקות את הרצון של התקשורת בברצלונה לראות אותו עף בכדי לתת את הקבוצה לליאו מסי.

זיזו 6 בינואר 2008

לגבי הסטטיסטיקה אני רק יכול להחזיר אותך לציטוט של מרק טווין בתגובה מקודם.
רונאלדינו נתן עונה רע! הוא כבש ובישל הרבה בגלל שאטו נפצע והוא השתלט לגמרי על הקבוצה כולל זה שהוא בעט את כל הבעיטות החופשיות והפנדלים שלהם.
אותה השתלטות וריכוז המשחק סביב עצמו פגעו בברסה (לשמחתי) ואפשרו לריאל לצאת למסע המשחקים המופלא שלהם שספו באליפות.

לגבי העברת הקבוצה למסי אני מסכים לחלוטין.
נכון להיום מסי אינו שחקן בעל שיעור קומה דומה לזה של רונלדיניו.
הוא לא הראה בשום מקום יכולת להוביל את ברסה להישגים, אפילו לא לשחק באופן רציף לאורך זמן.

לדעתי עזיבה של רונלדיניו תפריח את התקוות ההזויות שמסי הוא משהו מהסגנון של מראדונה.

legal alien 6 בינואר 2008

רבותי – התחלנו מדיון בענין השוער והגענו לרונלדו, ואני מבקש לחזור לפתיח כדי למחות על עוול משווע ! היעלה על הדעת שבבלוג שכזה יתקיים דיון ביכולתם של שוערי היונייטד, ובפרט בכל האור למשחק שדה, ואיש לא יזכיר את שמייכל ??? הנסתתרה בינתכם? לקו מאורותיכם??? טלו קורה וגם משקוף מבין עיניכם ותנו הלל לגדול מכולם. אם הוא היה משחק בלם הוא היה ללא צל של ספק מהטובים בעולם (וסייג קטן – אם כן הוזכר שמייכל והדבר חמק מעיני, זה אך ורק מכיון שהשעה עכשיו מאוחרת מאד)

גיל 6 בינואר 2008

אם כבר מזכירים שוערים היסטוריים, אחד השוערים הכי פחות ידועים אבל לא פחות חשובים בהיסטוריה של היונייטד היה הארי גרג, ניצול האסון במינכן. ההצלה הכי חשובה שלו הייתה זו שמשכה את בובי צ'רלטון מהמטוס הבוער לפני שהתפוצץ.

מנשה 6 בינואר 2008

עוד משחק שהבהיר שקאריק,פארק וסאהה לא מתאימים לרמת ההרכב הראשון של יונייטד,שיונייטד זקוקה למגן ימני שיהיה ברמתו של המגן השמאלי,שרונאלדו היה כה חלש כך שהיה ברור שהוא יהיה זה שיבקיע את השער המיוחל,שרוני נפלא ומלבב,שאנדרסון חייב לדרוש את הכדור ולמנוע את הכדורים הארוכים והתמוהים של פרדיננד,שפרגי הפך להיות שמרן בערוב ימיו עם חילופים שמעלים תמיהות רבות.

קידן 6 בינואר 2008

אם כבר מזכירים את שמייכל, מה עם קספר (שוער הסיטי) האם הוא יכול להיות היורש??

רונן דורפן 6 בינואר 2008

מנשה – גארי נוויל עוד לא סיים את הקריירה.

החילוף של קשר במקום לואיס סהה נבע מכך שפשוט אין חלוצים על הספסל. סהה לא יכול לסחוב 90 דקות. ופרגי לא בערוב ימיו. אני משער שהוא מתחיל עכשיו את עשר השנים האחרונות שלו ביונייטד. הוא לא בנה את רונאלדו בכדי לצפות בו בטלוויזיה.

קידן – אין סיבה מיוחדת לחשוב שהוא היורש למרות כמה משחקים טובים שנתן בסיטי לפני שהושאל. זה יהיה נחמד – אבל מלבד משפחת מלדיני קשה לי לחשוב על שושלת שחקנים גדולה באותה קבוצה.

Yair 6 בינואר 2008

לגבי רונאלדו, לדעתי היה לו משחק לא טוב אתמול, שמרו עליו שמירה כפולה כמעט כל פעם שהיה עם הכדור, לא כלכך הצליח לחלוף ע"פ המגן מס' פעמים וסיים את המהלך על התחת, אבל הוא לא נגרר לרחמים עצמיים כמו שהיה קורה לו בהתחלה, התעלם מהבוז של הקהל, בישל לרוני את המצב שחלף מעל המשקוף, כבש בעצמו את הראשון ובישל לרוני את השני (טוב לא ממש), מישהו פה דיבר על החולשה המנטלית שלו, לדעתי הוא מתקדם, ותענוג לראות את ההתקדמות הזאת של הילד הרזה עם השיער המוזר בבכורה לפני 4 ומשהו שנים (איזה כיף שאני יכול להגיד שהייתי ביציע באותו משחק) עד היום…

השחור הלבן 6 בינואר 2008

בקשר למגן ימני ליונייטד, הבנתי שיש שחקן בשם רפאל, או משהו בסגנון, בן 15 או 16, מאוד צעיר, אשר מגיע מבוטאפוגו או פאלמיירס (או לא מהן, אני לא זוכר, מועדון ברזילאי כלשהו) אשר חתום, יחד עם אחיו, במנצ'סטר יונייטד, והוא מגן ימני.

תקנו אותי אם אני טועה, אני יודע ששחקן בן 16 לא ממש יכול להשתלב בהרכב הראשון של היונייטד, אבל יש סיבה לכך שפרגי לא ממש משקיע כסף בתפקיד.

יואב 6 בינואר 2008

לזיזו היה שיווי משקל מדהים. כמו לוליין, הוא סרב ליפול.לא הכרתי שחקן שתמיד עשה את הפעולה הנכונה כמוהו, כמו מחשב. שהוא מסר שלוש מטר אחורה, ידעת שזאת הפעולה הנכונה ביותר.רק פלאטיני התקרב לזה.
רונאלדו הברזילאי לא הוזכר כאן בהקשרי גדולה ואני חושב שבשיאו, הוא היה המשמעותי ביותר בדורו. עובר את כל המבחנים של שבת בשבת, טורנירים גדולים, יכולת פנומנלית, שערים בלתי נשכחים וכמעט נטול חולשה כדורגלנית.
רונן, מבין את ההשוואה לפיפן, אבל אני בספק אם פיפן היה לוקח אליפות בקבוצות גדולות אחרות שהכל מבוסס עליו כי הוא סגן בנשמתו. רוני, הוא מוביל בנשמתו ורק הציוות הפלאי עם רונאלדו, מעורר את ההשוואה בכלל. רוני שווה אליפות בכל אחד משלושת הגדולות האחרות. אין לי ספק בזה בכלל.

Yair 6 בינואר 2008

'כמעט' נטול חולשות כדורגלניות… למעט חולשה מסויימת בברכיים אתה מתכוון ?

יואב 6 בינואר 2008

שתי רגליים , משחק ראש מצויין, מהירות אדירה, שליטה בכדור, כוח מתפרץ, בעיטה נקייה… שכחתי משהו? לא דיברתי על חולשות גופניות שהתעוררו מאוחר יותר אך לא מנעו ממנו גם לקחת כמה תארים…
שהקהל באולד טראפורד, עומד על רגליו ויודע להעריך שחקן שפירק את הקבוצה שלו כרגע, אתה יודע שמדובר בשחקן מאד מיוחד.
ובהקשר של כ. רונאלדו, אני חושב שהוא היום קבוצתי יותר מאי פעם. אולי כי הוא רוצה לשכנע את העולם היום בעוד יכולות אחרות שיש לו, לאחר שכולם הפנימו את הברור מאליו. והוא עושה את זה נהדר.

Glenn Edward Schembechler 6 בינואר 2008

מכל הסיבוב הזה אני כמובן לוקח את התיקו של לוטון הביתה. כמובן שהיה גם הגיון בנימוקים של ה- FA שמנעו מקבוצה זאת (וQPR כמובן) מלהמשיך ולחבל בצורה חיובית בליגה עם הדשא המלאכותי, אבל תמיד נראה לי שאם היה מדובר בקבוצות יותר גדולות עוד היינו נהנים לשמוע את הקיטורים של שאר הקבוצות האורחות . שמח לדעת שהם עוד מסוגלים לנחס תאגידים (אמנם מהדרג השני).

קצת הזכיר לי את אוסישקין….

moses 6 בינואר 2008

no one seems to mention the header that made Zizo truly great and – his final header of course. and no I'm not being a cinic, I well and truly believe that along with Maradona's hand of god and Kantona's karate kick but alas not as influencial, it is the single most important action in the modern game, a truly romantic gesture of up yours to multinational takeover and family values' attempts to co-opt the game and carry it away from where it belong – the favelas, shantitowns and towerblocks estates – i.e. the working and the underprivilage class

יואב 6 בינואר 2008

משה, יפה כתבת.

עמיחי שלו 7 בינואר 2008

אני גם חושב שהוא שוער מצוין. לא מבין איך הוא בזבז כמה שנים דווקא בפולהאם. דווקא מתאים לכם מחנה בערב הסעודית…

ד"ר א. 7 בינואר 2008

למקרא ההתלהבות של רונן ואחרים מרונאלדו אני נזכר בגעגועים בעלי מוהר. ביום בו הגיע הנער (בן 17?) לקבוצה, הוא התפייט באופן חסר מעצורים, וניבא עתיד מזהיר. חבל שלא זכה לראות עוד.

בעניין אסונות גדולים לעם ישׂראל –
המועמדות של מרד בר-כוכבא (ואפשר בהחלט לכרוך באותה חבילה את המרד "הגדול" ואת מרד התפוצות) שונה מהאחרות, שכן שם הלכנו לחפשׂ את הצרות בעצמנו.
כל הקטסטרופות שהגיעו לאחר מכן נגזרו מאותם שלושה דורות מכוננים, בהם נחרץ דינה של יהדות ארץ-ישׂראל לגלות של אלפיים שנה. היטלר שר"י הוא הסיום ההגיוני של המהלך שהתחיל אצל מחוללי המרד "הגדול" ושנחתם על-ידי עקיבא.

יותם 7 בינואר 2008

אם לרונאלדו היה את המסירה של גיגס ……

Comments closed