לא מבינים מה בלתי אפשרי

תזהרו מהם

roos

הבעיה המרכזית של האוסטרלים בספורט היא שהם לא מבינים את החשיבות של המסורת. שקשה להתקדם. שלא מפציעים כך סתם משום מקום. שאם הספורט לא פופולארי ברמת השטח הוא לא יגיע לרמה בינלאומית. בטח כשאתה מתרכז בענפי כדור ששום מדינה אחרת בכלל לא משחקת (פוטבול אוסטרלי) או כמעט אף מדינה אחרת לא משחקת (ראגבי ליג – בניגוד ליוניון). ניתוב רוב הכשרונות לענף שלא יביא הצלחה בינלאומית. מישהו צריך לארגן שם את העניין!
ככה למשל בכדורסל הם רק השיגו מקום רביעי באולימפיאדה לגברים (די מזמן, ב-88), נבחר ראשון בדראפט (ונבחר חמישי השנה) וגם חמש מדליות אולימפיות לנשים.

ככה זה שבערך שני עשורים אחרי שהם מתחילים להתרכז באופניים אוסטרלי זוכה בטור דה פראנס.

היום לא היה מהבחינה הזו הגדול בהישיגיהם. רק אליפות אסיה בכדורגל שמונה שנים אחרי שהצטרפו ליבשת. אבל אם צפיתם בהם במונדיאל – בעיקר מול הולנד וצ׳ילה – קיבלתם כבר את הגישה. נבחרת שלא מבינה שהיא קטנה. שחושבת כמו גדולה גם כשהיא קטנה.

הם לא מבינים מה בלתי אפשרי.

#מכביבול – פודקאסט 026 - ריאל מדריד ודרבי!
הסופרבול האנגלי עלוב

42 Comments

איציק 31 בינואר 2015

הם דווקא מאוד מבינים ומעריכים את המסורת. בגלל זה הם שומרים על המשחקים שלהם (כדורגל אוסטראלי למשל) גם אם זה רק הם. המשחק הזה הוא הומסורת שלהם. בנוסף למסורת הפרטית שלהם, יש להם מסורת של טיפוח ספורט ברמה גבוה מאוד, ראה שחיה, גלישה כדוגמאות, ותרבות ספורט בכלל. הם גם, בניגוד אלינו, לא מדינת פרטאץ'. לכן, כאשר אתה משלב את הידע שלהם בספורט, עם הייחס הרציני לדברים שהם עושים, אתה מקבל גרף שיפור מהיר בדברים אליהם הם ניכנסים. המסורת שלהם זה לא ענף ספורט זה או אחר, כי אם תרבות הספורט עצמה, שעליה הם בונים את השאר. במידה רבה, זו מסורת הרבה יותר חשובה של ענף זה או אחר.

דורפן 31 בינואר 2015

איציק… חייתי שם שנתיים מחיי… אני קצת מודע לזה :-)
אבל יש להם גם מסורת לציניות…

איציק 31 בינואר 2015

המסורת בשורה השנייה של תגובתך, היא הבריאה מכולן :-)
ואיזה מזל יש לאנשים, אתה בילית שנתים באוסטרליה ועלי נגזר שנה בשויץ ושנה בצרפת :-(

דורפן 31 בינואר 2015

בנאדם – שנה אחת קטפתי אבטיחים במדבר. (כיף של החיים)

איציק 31 בינואר 2015

לפחות האבטיחים טובים?

דורפן 1 בפברואר 2015

אבטיחים מעולים. והאמת שגם קטפתי מלונים נטולי גלעין, תפוחים, דובדבנים, פלפלים ועגבניות. עובד בעל מהירות בינונית אבל חרוץ. אם אתה יודע על איזו חווה אוסטרלית שצריכה קוטפים תודיע לי.

ערן (המקורי) 31 בינואר 2015

מדויק. ועוד לא נגענו בשחייה…

דורפן 31 בינואר 2015

ובטניס, ובאתלטיקה, ובגולף, ובפורומולה-1. בטניס תקופת הזוהר נגמר מזמן – ועדיין שלושה זוכי סלאמים שונים ב-15 השנים האחרונות

תורג׳י 1 בפברואר 2015

אני לא מומחה גדול בטניס אבל נראה שיש עתיד

Amir A 31 בינואר 2015

טוב, הגיע הזמן לשאול. למה לעזאזל בישראל זה לא עובד. כן, מדינת פרטץ', יהיה בסדר, סמוך וכדומה. אבל למה ה"ערכים" האלו מצאו את עצמם בספורט (ובחברה) בישראל? למה, לדוגמא, הם לא מצאו את עצמם מחלחלים לספורט באוסטרליה?

דורפן 31 בינואר 2015

צריך להפריד בין ספורט לחברה. אני בטוח שאוסטרלי ישאל את עצמו למה התעשיות הטכנולוגיות שלהם לא ברמה של הישראלית. וליהודים יש מסורת של הצלחה אישית בוודאי לא פחותה מהאוסטרלים. ואגב, את הכדורגל באוסטרליה קומם איש עסקים יהודי..

אוסטרליה היא בכלל לא נקודת ייחוס עבור ישראל בספורט. לישראל כן נכון לדעתי להתרכז במספר ענפים קטן יותר.

קורא 31 בינואר 2015

גם לא צריך להגזים עם ההלקאה העצמית שהיא ספורט לאומי פה. הייתי בהודו, תאמין לי, מצבנו מעולה ואנחנו יותר קרובים לאירופה מאשר להודו. אז אנחנו לא מושלמים, לא נורא.

איציק 31 בינואר 2015

טוב שלא השוות עם מיקרונזיה…

קורא 1 בפברואר 2015

אני לא אומר שאנחנו צריכים לשאוף להודו או למיקרונזיה, אני רק אומר שלפעמים צריך גם לא לחשוב שהכל פה כזה נורא. אנחנו בחלק הטוב של העולם, ב-20% העליונים, בחלק מהדברים אנחנו אפילו ב-5% העליונים, בחלק הגרוע, אנחנו בתחתית, ובסך הכל אנחנו במקום לא רע.

אז בכדורגל אנחנו לא משהו, לא נורא, צריך לקחת הכל בפרופורציות. כשאתה מסתובב בדלהי אתה מתחיל להבין יותר טוב איפה אתה באמת חי.

Amir A 1 בפברואר 2015

לא יכול שלא לחשוב על "הליגה השישית בטיבה באירופה".

ניר 1 בפברואר 2015

האמת היא שמבחינת רוב המדדים אנחנו באמת במרכז הטבלה באירופה, עד כדי שעלון התעמולה האחרון של מרכז אדוה היה צריך להמציא את המושג ״דרום אירופה״ כדי להסביר שאנחנו לא במערב, אלא רק מעל מדינות נחשלות כמו ספרד ואיטליה. רוב המדינות בעולם היו שמחות לזה, בוודאי כאלו שקמו לפני ששים שנה.

תוהה בדרכים 31 בינואר 2015

הצטרפו לפני שמונה שנים זה לא התחילו לשחק לפני שמונה שנים. אסיה בכדורגל זה גם לא אירופה, דרום אמריקה ואפילו לא אפריקה. שיחקו בבית, אזור חלש. גם אם ישראל הייתה משחק באסיה היינו יולי להגיע לשלבים מכובדים. מלבד דרום קוריאה ויפן אין שם כלום.

תוהה בדרכים 31 בינואר 2015

"היינו יכולים".

תוהה בדרכים 31 בינואר 2015

רק להבהיר, אני לא מזלזל בהישג, אבל גם לא מדובר פה במשהו בלתי נתפס.

להוציא את דרום קוריאה ויפן אין שם נבחרת שנחשבת (כבר הרבה שנים) עדיפה על אוסטרליה וגם השתיים שהזכרתי רחוקות מלהיות מעצמות או בשיא כוחן גם בסטנדרטים שלהן. לכן, שאתה משחק בבית, זכיה הייתה מלכתחילה אפשרות סבירה ואפילו צפויה. בלי להגזים, להוציא את השתיים שהזכרתי ואוסטרליה עצמה, אין שם נבחרת שהיא עדיפה על ישראל.

דורפן 31 בינואר 2015

זה בהחלט לא בלתי נתפס. זה טבעי לחלוטין לספורט האוסטרלי. לקחת פרוייקט ולהצליח בו במהירות. במונדיאל האחרון הם היו עולים מלא מעט בתים – הם פשוט קיבלו שלוש נבחרות טופ-10 בהגרלה אבל הם שיחקו נפלא. אבל זה יגיע.

תוהה בדרכים 31 בינואר 2015

השאלה היא אם הם "הצליחו במהירות", או פשוט היו בסיטואציה שאפשרה להם להצליח. האם האוסטרלים יותר טובים היום משהם היו לפני עשר-חמש עשרה שנה? לפני תשע שנים הם עלו שלב במונדיאל והיו עדיפים על איטליה (האלופה) ברוב שלבי המשחק.

ספק גדול. יש פה יותר ענין של הסיטואציה- הכניסה שלהם לאסיה, העובדה שהם שיחקו בבית והחולשה הכללית של רמת התחרות.

דורפן 31 בינואר 2015

הם הרבה יותר טובים. כי מה שאנשים צריכים להבין – הם לא ״בונים נבחרת״ הם בונים ענף. למאמן המקומי שיאיר הזכיר יש משמעות. הוא גם אימן אותם במונדיאל.

הסיפור העיקרי שלהם הוא ליגה שנוסדה לפני תשע שנים – אגב על ידי איש עסקים יהודי – ויש לה כבר 14000 צופים למשחק. יש קבוצות עם יותר מ-30 אלף בחלק מהמשחקים. קבוצה אחרת זכתה באליפות אסיה לקבוצות (שזה יותר קשה כי שם יש מדינות ערביות וסין עם הרבה זרים) – וזו קבוצה שנוסדה לפני שנתיים עם שחקנים מקומיים בעיקר והחלטה של האוהדים לגבי סגנון המשחק (בתקנון הקבוצה).

זה שונה מהגישה האמריקאית של להביא את בקהאם והנרי (ופלה). גם ארה״ב תצליח, אולי אפילו לפניהם, אבל עם 300 מליון איש, קופה אמריקה, ו-45 מליון דובר ספרדית. אוסטרליה תעשה זאת עם 20 מליון. זו גישה של אין קיצורי דרך. זה לדעת להתנהג כמו גרמניה הרבה לפני שאתה קרוב לשם.

תוהה בדרכים 31 בינואר 2015

אני כתבתי על הנבחרת לא על הכדורגל ברמת מפותחות והפופולריות של הליגה. גם בישראל אפשר לטעון שהליגה התקדמה מבחינת כמויות קהל ומתקנים בשנים האחרונות, אבל כמות הכישרון שאנחנו מייצרים לא השתפרה אינדבידואלית, אני חושב שהיו לאוסטרליה שחקנים יותר טובים לפני 10-15 שנים.

דורפן 31 בינואר 2015

כי אתה מסתכל על כשרון התקפי. לנבחרת יותר חשוב שחקן כמו טים קהיל משחקן כמו הארי קיואל. זה בדיוק למה שאני מתכוון ״הם מתנהגים כמו גרמניה לפני שהם גרמניה״. הנבחרת בנויה על מנהיג. היא עקבית לחלוטין בסגנון שלה. היא לא משחקת נגד אוזבקיסטן אחרת משהיא משחקת מול צ׳ילה.

לא יודע אם ראית את המשחק ההוא. נבחרת חסרת נסיון עם הרבה צעירים. יורדת לפיגור 0-2 מול צ׳ילה וזה נראה בדרך לאסון מול איצטדיון בשליטה צ׳יליאנית. הם לא יורדים לבונקר, מחזירים התקפה. ובסוף צ׳ילה משיגה את ה-1-3 בשיניים בזמן פציעות. ואותו דבר עם הולנד. ב-1-1 הם עשו חילוף התקפי ועלו ליתרון. הם הפסידו בגלל טעויות אבל הולנד לא ממש הייתה ראויה לנצח.

אינני מוצא את קווי הדמיון לנבחרת ישראל.

Yair Neumann 31 בינואר 2015

The team that nearly beat Italy is considered a golden generation, but everyone was worried because the league practically collapsed. There is a huge difference between this team and previous Australian teams. For the first time it attempts to play in an "Australian style" " a style that suits the national character and it playes players that play in the local league. The atmosphere around this team is completely different, because Australia is embracing the game more than ever. The national Test Cricket team might still be better known but the Socceroos are 2nd and in a way they represent our multicultural nation better then any other team, but unlike the past now an overwhelming majority of players were born nd grew up here. There was a decision to bring dutch experts and to change the junior games into small fields to encourage skill, but Ange Postacoglu is super important, because he is Australian but because he demands Australia holds the ball, plays a skillful attacking game along the ground. The team that nearly beat Italy still relied on physicallity. We now are starting to see australian teams that can actually play out from defence and hold the ball.

Yair Neumann 31 בינואר 2015

I'm tired so I didn't explain myself well. There is a difference between a golden generation and structure. Now we have structure.

Yair Neumann 31 בינואר 2015

With an Australian coach as well. We won the Asian Champions league as well this year Massive achievement, . Australia understands sport, and appreciates a great fight. It is very very big here, people are very happy, and football keeps growing.

יואב דובינסקי 31 בינואר 2015

לאורך כל המונדיאל כתבתי שהנבחרת היחידה שהולנד שיחקה מולה והיתה יותר טובה מהולנד היתה אוסטרליה.

יואב דובינסקי 31 בינואר 2015

רק לחשוב מה אירוח מונדיאל 2022 היה יכול לעשות לכדורגל במדינה. איזה אפסים פיפ"א

Gil - Zimbabwe 31 בינואר 2015

אליפות העולם בקריקט מתחילה בקרוב, דרא"פ מועמדת מובילה. אני מהמר דווקא על האוסטרלים.

דורפן 31 בינואר 2015

אני מהמר על הודו.

אבו צ'יצ'ריטה 31 בינואר 2015

אין קולטורה. ככה זה גויים

אלון 31 בינואר 2015

שתי בחירות ראשונות בדראפט. קיירי אירווינג נולד באוסטרליה ולפני כמה שנים הם אפילו הציעו לשחק בנבחרת.

רונן דורפן 1 בפברואר 2015

זה קוריוז – הוא לא אוסטרלי. אבל השנה הייתה להם בחירה חמישית או שישית כמדומני

אלון 1 בפברואר 2015

חמישי בדראפט היה דונטה אקסום שהוא הבן של סיסיל אקסום ששיחק בצפון קרוליינה עם ג'ורדן. הוא כמו אבא של אירווינג שיחק באוסטרליה, הוליד שם ילדים אבל משום מה שכח לחזור.
האוסטרלים הבולטים כמו בוגוט, דלבודבה או קנדים כמו טומפסון וויגנס קיבלו את הכדורסל שלהם בארה"ב. זה כמו הויכוח על נוביצקי וכמה הכדורסל הגרמני מפתח כשרונות.

גל ד 1 בפברואר 2015

דווקא נוביצקי לא נראה לי קשור. הוא באמת כדורסלן גרמני שחייב את את המשחק שלו למאמן גרמני יותר מכל אחד אחר (מלבד עצמו.)

דורפן 1 בפברואר 2015

אלון – בוגוט עבר לאמריקה לקולג׳ וכמוהו גם אקסום ולונגלי. הם שיחקו עד סוף התיכון באוסטרליה. זה כמו להגיד ששראס – או הנפלד או שפר – קיבלו את הכדורסל שלהם בארצות הברית. כמו כל כדורסלן טוב ברוב המדינות הם פשוט עברו לארצות הברית לקולג׳.

אלון 1 בפברואר 2015

בדיוק, את בגילאים הקריטיים הם היו בארה"ב לעומת קוקוץ, גינובילי וכול' שהגיעו בשלבים אחרים.

חלפס 1 בפברואר 2015

מסכים עם השורה התחתונה של הפוסט.
מבחינתי ועם ההיכרות שלי עם אוסטרליה ועם החיבור שלהם לספורט זה תמיד מפתיע אותי שהם לא עד כדי כך טובים בכדורגל. כל התשתיות הפיזיות והמנטליות נמצאות שם.

מתן 1 בפברואר 2015

לא הבנתי, אתה מתלונן על זה שאין להם רגשי נחיתות? אני דווקא מאוד אוהב את הגישה של "אנחנו לא נחותים מאף אחד ולא משנה מי יש להם". אם רק היה אפשר ללמד את הישראלים לחשוב ככה..

wazza 1 בפברואר 2015

בקיצור, לא הבנת

דנידין 1 בפברואר 2015

ואולי זו הבעיה, שהם לא הבינו שאין מגיע בכדורגל, יש מי משחד יותר את עסקני פיפא.

Comments closed