פפ. אנחנו ב-2015

הטיקי טקה היא לא השיטה האחרונה בהיסטוריה

pep

אני לא אוהב לנתח את פפ גווארדיולה על פי המשחק אתמול מכמה סיבות.

ראשית, זה לא היה משחק של 0-3. הוא עמד בתיקו רבע שעה לסיום, נראה לי שהשופט אפילו התלבט אם לתת לניימר צהוב שני על צלילה. ובאיירן דווקא הייתה טובה יותר בתקופה שקצת קדמה לשער.

שנית, מסי. הוא היה שובר השוויון. בלעדיו כנראה תיקו.

שלישית, וגם היו חסרים לו כמה שחקנים – ריברי ורובן – שהיו יכולים לגרום לו להבקיע.

וכאן גמרתי לסייג.

*

הטיקי טקה היא שיטה שהגיעה לגבהים נדירים. אבל היא לא איזה שיטת על שתסיים את ההיסטוריה הטקטית. זה נחמד לחשוב ״אם לא ניתן את הכדור לעולם לא נפסיד״. אבל במציאות מהירות ושטחים ימשיכו להתחרות מול פוזשן עוד דורות.

זה מדהים כשקבוצה מול ברצלונה משתלטת על גמר גביע אירופי מול יונייטד בשליטה מוחלטת בכדור. אבל כשזו הטקטיקה שאתה נוקט גם נגד פדרבורן ובראונשוויג ופרייבורג אז בסופו של דבר זה מתנקם בך. השחקנים שלך שוכחים מה זה לקיים משחק כדורגל נורמלי מול יריב שווה כוחות. מה שקרה אתמול קרה לבאיירן לא רק נגד ברצלונה. אלא גם נגד וולפסבורג.

זה עבד טוב יותר בברצלונה כי השחקנים היו יותר טובים ואולי כי ריאל הייתה בסביבה כשגם המשחקים הישירים וגם קצב צבירת הנקודות שהיא כופה שמרו את ברצלונה חדה. אבל בעיקר כי זה היה שינוי. ב-2009 השיטה הופיעה אחרי כמה שנים בהן כדורגל מהירות שלט בכיפה. עכשיו 2015. עכשיו זאת השיטה השקופה.

שישתנה. כמו שלמשל עשתה ברצלונה.

הוא היה שוער
שלום תקוה בן 50

51 Comments

כסיפוביץ 7 במאי 2015

לגמרי
משחק האגפים של ברצלונה פורח השנה לעומת שנים שעברו.
כך גם הפתרונות ההתקפיים שלה

זינק 7 במאי 2015

למרות שציינת את זה, אני חושב שהפערים היו רחוקים מנצחון מוחץ לבארסה.
החסרון של רובן וריברי היה משמעותי מאוד, ויש לי תחושה שאם אחד משניהם היה משחק פפ היה מקבל לפחות שער אחד מוקדם יותר.
היו שלבים במשחק שהן נראו כל כך דומה, בלחץ הגבוה, בהנעת הכדור ככה שהיה נראה שזו קבוצה שמשחקת נגד עצמה.
השיטה הזאת עם השחקנים המתאימים רחוקה מלסיים את דרכה.

גיל 7 במאי 2015

כמו כל שיטה צריך את השחקנים המתאימים לה. התקפת המשולש עבדה מצוין בשיקגו. עם הניקס, קצת פחות טוב. קשה לי להאמין שאיזו שהיא קבוצה היום הייתה יכולה להתמודד עם ברצלונה של לפני 4-5 שנים. לכן פפ באמת היה גאון במימוש השיטה וכל אלו שאומרים שהוא לא שווה כלום סובלים מקוצר ראות. מה שכן, מאמנים גדולים יודעים גם להשתנות ונראה איך הוא יגיב.

וביירן הייתה שווה שער אחד אתמול ובלי הפציעות הייתה יוצאת כנראה בהפסד מינימלי. אני לא רואה כאן איזה ניצחון בנוקאאוט אלא יותר נשק שובר שיוויון.

dorigil 7 במאי 2015

בארסה הייתה יכולה לגמור את המשחק כבר ברבע שעה הראשונה. אין לי בעיה עם הטיקי-טאקה של פפ, אני חושב שזו עדיין שיטה גאונית. את הניסויים שלו אני לא מבין. שלישיית בלמים עם ראפיניה/טיאגו באגף/להאם באמצע/בלי גצה/להוציא את מולר. בשביל מה צריך את זה?

מדהים שרק לפני שנתיים באותו מעמד בדיוק באיירן דרסו את בארסה עם מהירות ועוצמה. כמה שחקנים מאותה קבוצה עדיין שם?

אילן 8 במאי 2015

הטיקי טאקה של פפ?

גיסנו 7 במאי 2015

השיטה לא מתה
פשוט אחרי 3-4 שנים שהיא רצה באופן זהה היא הייתה צריכה רענון.
בארסה ניסתה לעשות את זה פעם אחת עם טאטה מרטינו ולא הלך. עכשיו עם לואיס אנריקה היה נראה שזה בדרך לקריסה ופתאום הכל התהפך והקבוצה נראית נהדר (כנראה בעיקר כי לואיס סוארז נכנס לעניינים).
איך שבאיירן עלתה אתמול זה באמת מערך שמתאים ל 2009 ולא ל 2015. בטוח שעם רובן וריברי זה היה נראה אחרת.

אבל יותר מהכל הפתיעה אותי הקריסה הטוטאלית של באיירן אחרי שחטפו את הראשון.

JM 7 במאי 2015

פפ פשוט לא יודע להסתגל לקבוצה שמנגד במידה וקבוצתו קצת נחותה. אתמול במשך 20 דקות הראשונות הוא השאיר את שחקניו כצאן לטבח עם הגישה שלו של השמירה אישית לכל אורך המגרש.

באיירן במחצית השנייה שלטה בכדור כי ברצלונה נתנה להם לשלוט, במחצית השנייה ברסה ניסתה לשחק יותר ישיר ולכן באיירן החזיקה יותר.

מתיוס 7 במאי 2015

לא מבין את הפליאה על הקריסה הטוטאלית הרי רק לפני שנה באותו מעמד באיירן חטפה שלישייה כמעט באותו מרווח של זמן והתפרקה לחלוטין…
ההבדל בין פפ של ברצלונה לבין פפ של באיירן נובע מאיך שהוא קיבל כל קבוצה. את ברצלונה הוא קיבל מרייקארד שלדעתי הייתה יותר מהנה לצפייה מאשר ברצלונה של פפ אבל סבלה ממשבר והחותמת הייתה התבוסה לריאל 4-1 והם חיפשו משהו אחר ופפ היה המשהו אחר הזה… לעומת באיירן של יופ היינקס (אחד המאמנים הכי לא מוערכים לדעתי) שהייתה מכונה של ממש שדרסה כל יריבה אפשרית והציגה כדורגל נטו התקפי בלי יותר מדי ניסויים…

אהד 7 במאי 2015

באירן לא בעטה אתמול פעם אחת למסגרת (נגיד אחת עם ההחמצה של לבנדובסקי). מול זה עמדה ברסה שאחרי חצי שעה הייתה אמורה להוביל 3-0.
אכן, ריברי ורובן נפצעו. אבל למה גצה לא שיחק מהפתיחה? וכשנכנס, למה דווקא במקום מולר (שלדעתי היה הטוב אצל הגרמנים, אחרי נויר כמובן). ומה הייתה שיטת המשחק המוזרה הזו.

מביך. פפ פשוט מביך. ואת מי יאשים עכשיו, כשהצוות הרפואי כבר לא באזור? את התזונאי?

Amir A 7 במאי 2015

את בריידי

שי 7 במאי 2015

אף פעם לא הבנתי מה זה קבוצה שהייתה אמורה להוביל. לוח התוצאות לא עבד? מישהו פינצ'ר את הכדור? לא. בסה"כ הגיעו ליותר מצבים טובים, זה הכל.

אהד 7 במאי 2015

זה עניין לבלשנים או לפילוסופים. אני חושד בך שהבנת למה התכוונתי.

שי 7 במאי 2015

הבנתי וחלקתי :)
בכדורגל יש מעט מאוד מצבים שבאמת "חייבים" להכניס. בדרך כלל הסיכויים הם לטובת הקבוצה המגינה.

אהד 10 במאי 2015

אלא אם הקבוצה המגינה היא הפועל פ"ת.

omer 7 במאי 2015

אפשר לדבר כמה שרוצים על שיטות, אבל אתמול הכישרון הכריע. המשחק היה שווה כוחות לחלוטין. מה שעשה אתמול מסי לא קשור לשיטה או טקטיקה. נטו כישרון עילאי.

לברצלונה יש כרגע לצערי 3 מ6-7 שחקני ההתקפה הכי טובים בעולם, כולם בכושר נהדר ואין הרבה שהיריבות יכולות לעשות, בטח שבאיירן חסרה 3 שחקנים מאוד משמעותיים: רובן, ריברי ואלאבה.

ערן 7 במאי 2015

שניים. לא שלושה. ניימאר ממש לא שם.

באטיגול 7 במאי 2015

34 שערים העונה, 5 בטבלת השערים של נבחרת ברזיל ובעל השווי השלישי בעולם (בצוותא עם בייל), אז החייאת, על מי אתה מנסה לעבוד?

D! פה ועכשיו 7 במאי 2015

ניימאר זה רוביניו לעשירים.
הרבה יותר מזל ליפול לברצלונה הנוכחית ולא לריאל ההיא.

no propaganda 7 במאי 2015

דווקא ניימאר הראה אתמול שהוא לחלוטין לא שם, שחקן ממוצע ומטה כמו ראפיניה ניטרל אותו לחלוטין אתמול.

omer 7 במאי 2015

ניימאר אתמול היה גרוע (רק שימשיך כך), אבל יש לו שנה פנטסטית.

ערן 7 במאי 2015

אחוז ניצול המצבים שלו השתפר(מזכיר לי את הנרי בעונה השניה), אבל הוא לא שם כדי לסחוב קבוצה. יכול להיות שהסיטואציה בלתי אפשרי כי מאפיל עליו מספר 10 הטוב ביותר שראינו בדור האחרון.
אחד מהעשר הטובים בעולם הוא לא. העובדה שבארסה היתה צריכה את סוארז בכושר כדי להפוך לקבוצת על אומרת משהו דווקא על ניימאר. טופ פייב לא מחכה לצלע שלישית.

omer 7 במאי 2015

אני לא מאמין שאני מגן על הפלופר הברזילאי, אבל בכל זאת:

זלאטן בעיניי שחקן טופ 10 ודאי, בטח לפני כמה שנים כששיחק בברצלונה. איך הוא היה ליד מסי בהשוואה לניימאר?

no propaganda 7 במאי 2015

כשהבן אדם שם את ברנאט לשמור על מסי כשיש לו את פיליפ לאם, שכמובן צריך להרקב בקישור, אז השיטה כבר לא רלוונטית.
ותוצאת התיקו עד הדקה ה76 היא סתם פוקס ומשחק טוב של נויר ומצוין של בנעטיה.
באיירן חטפה שלישיה כשהבלם שלה היה במשחק חייו, זה אומר הכל.

חזי 7 במאי 2015

+1

ק. 7 במאי 2015

נכון. בנעטיה באמת היה מעולה

יניב פרנקו 7 במאי 2015

האם הויכוחים בליגה הישראלית לא לימדו אותנו כלום ? – איך מעזים לבקר מאמן שזוכה באליפות שנה אחרי דאבל ?

גיסנו 7 במאי 2015

אתה יודע איך זה, אחרי 3 אליפויות פתאום "בלי אירופה זה לא נחשב"….

מכביסט שמאלני 7 במאי 2015

זו הליגה הגרמנית הכי חלשה בעשרים שנה האחרונות .

לא חוכמה לאמן קבוצה שקונה תארים .

ושלל הקלישאות וזה..

חזי 7 במאי 2015

סוארז. זה כל הסיפור. סוארז חלוץ חייתי! נוצר חיבור פנטסטי שלו עם ניימר ומסי וכל הקבוצה השתדרגה בשפיץ. קשה לדעת איזו ברצלונה גדולה יותר, זו של אינייסטה צ'אבי ומסי או זו של סוארז ניימר ומסי. בראשונה הקבוצות ששיחקו נגדן חוו התשה בקישור בחלק המגרש מה- 65% והלאה ובשניה הקבוצות חוות התשה בחלק המגרש 75% והלאה. בשתי הקבוצות אינייסטה הגאון שיחק, בשניה הוא יכול להוריד טיפה הילוך. כל עוד יתר השחקנים לא חווים פציעה משמעותית או ירידה דרמטית בכושרם, לא ניתן לנצח אותם, אולי במשחק בודד. מעניין היה לדמיין משחק היפותטי: באיירן של היינקס מול ברצלונה בכושרה הנוכחי.

ערן 7 במאי 2015

+1
חייב לומר- המהנה ביותר לדעתי היתה רונאלדיניו אטו ג'ולי

ק. 7 במאי 2015

רקאטיץ' הוא בורג יותר מרכזי מניימאר בקבוצה המאוזנת והיציבה שברסה נהייתה בחודשים האחרונים. את אינייסטה תחליף בצאבי, שניהם במורד הגבעה, ויראה אותו הדבר. כמובן גם בוסקטס (שאגב פפ העלה להרכב מיד מברצלונה ב) עח יאיא טורה הוא בורג מרכזי בשיטה. מרבים לדבר על השלישייה הקדמית שהתחברה (והיא באמת נהדרת) אבל ההבדל האמיתי לעומת השנתיים הקודמות לפפ הוא שכמעט ולא מגיעים למצבים מול בארסה

כספרי 7 במאי 2015

שבאיירן ייקחו את ניג'ל קלאף….מתאים להם

אוהד נ. 7 במאי 2015

גוארדיולה, ולא על סמך המשחק של אתמול, הוא מאמן טוב, אבל קורבן של שיטתו עוד מברצלונה. נדמה לי ששנתו האחרונה בברצלונה, כשהיריבות כבר למדו היטב את השיטה, נשכחה בתוך הילולת ההילולים.
ללואיס אנריקה מפרגנים מעט מאוד. הוא לא בן יקיר קטלוניה. לא רהוט ומיומן בניהול התקשורת. לא מהמאפיה של קרוייף ואין לו נשיא שחבר שלו. אבל הוא עושה עבודה נהדרת ביצירת וריאציות משחק שלא היו לברסה קודם ובשיקום שחקנים. ברסה מבקיעה מקרן? דני אלבס מרים מדוייק? מסי עושה משחק?הקבוצה משחקת על מתפרצות? והשיא אתמול, לברסה פחות אחזקה בכדור מליריב. וכל זה בעידן פוסט צאבי.

משה אהרון 7 במאי 2015

מצד אחד, אם אסנגר עליו לרגע, הוא עדיין נמצא כבר שנתיים עם באיירן ברמה הגבוהה ביותר של הכדורגל האירופי, הוא לקח 2 אליפויות והגיע פעמיים לחצי הגמר מבלי להחליף את השיטה (לא רק בזכותה הוא הגיע למעמדים האלו אבל השיטה היא בהחלט חלק גדול מזה) אז להגיד שצריך להחליף אותה? לא בטוח. מצד שני, וונגר. need I say more?

D! פה ועכשיו 7 במאי 2015

אני לא מחובבי אולי הנס אבל אצלו אני חושב שפפ כבר היה מסיים. הקדנציה הקצרה של פפ בגרמניה עושה לו טובה גדולה – מחזירה אותו, עם בעיטה בתחת, למקום הראוי לו – עוד הרבה עבודה קשה לפני שיוכל להסתובב עם תנועות הידיים המעצבנות האלו שלו.

לא חושב שיש טעם להתייחס לפציעות בכלל. לפני שנתיים טענו שמסי היה פצוע, זה לא רלוונטי לעניין. הוא לא הראה שום דבר מיוחד בקבוצה עם אחד הסגלים הטובים בעולם היום, עם תקציב ענק ובסיס מדהים. שרלטן!

רומן 8 במאי 2015

יפה!

משה אהרון 7 במאי 2015

ועוד הערה, אוף טופיק:

3 פוסטים בדה-באזר על בארסה-באיירן, פוסט אחד בלבד (ועוד לא מהבולגרים הקבועים, בלי לזלזל חלילה) על יובה-ריאל ורק מהזווית של הבלאנקוס.

אין מילה על יובנטוס? על המתמודדת הכי רומנטית מבין ה-4? על המשחק עצמו?

omer 7 במאי 2015

מה רומנטי ביובנטוס? איך שהיא רומסת את שאר איטליה בזמן שהיא משחדת שופטים? או אולי הכדורגל השמים שלה? או הפנדל שלא היה שגרם לה להגיע למעמד הזה?

שמעון 8 במאי 2015

+1. צודק בכל מילה

משה אהרון 8 במאי 2015

בינתיים רק נתת עוד סיבות לכתוב עליה. מעבר לכך, אני לא רואה את אותו הדיבור על באיירן (מישהו באמת מאמין שהנס פעל לבדו?) וגם אם כן אני לא רואה שזה מפריע למישהו לכתוב על פפ או על באיירן. וכשדורטמונד הגיעה לגמר ליגת האלופות לפני שנתיים למרות שהבקיעה שני שערים לא חוקיים ברבע הגמר נגד מלאגה, עדיין היה לזה ניחוח רומנטי.
ומה רומנטי ביובה? שאחרי יותר מעשור של היעלמות מקדמת הבמה האירופית הכוללת ירידת ליגה משפילה (בצדק) ומתוך ליגה חלשה יובה חוזרת ובגדול למעמד בו היתה, הקבוצה החלשה מבין ה-4 ועדיין מנצחת את ריאל, מה מעניין בה? קרליטו שפורח שם, פוגבה הכוכב התורן שהולך אולי לשבור עוד שיא העברה (וכנראה בטוח לעבור את ה-80 מליון יורו), אולי חלילה ינסו לנתח א שיטתו של מאסימו אלגרי (או שרק לכוכבי הרוק של הכדורגל יש שיטה)

ניק 8 במאי 2015

לא כי ביירן משחקת בליגה סופר תחרותית ומתנהגת בצורה מושלמת והוגנת עם היריבות שלה.. Get real

no propaganda 8 במאי 2015

רצית לומר אחד לא חוקי של דורטמונד ואחד לא חוקי של מאלגה

שמעון 8 במאי 2015

אני בטוח שראית את כל משחקי יובנטוס השנה, גם אם נפלו על משחקי בארסה ריאל…
כי הם מאוד מעניינים!!! לפחות יש התאמה בין הקבוצה לשידוריו המשמימים של אבי מלר!

או בקיצור.. פחחחחח

משה אהרון 9 במאי 2015

שמעון, אני הייתי מהמר שליובנטוס יש את אותה רמת רייטינג כמו באיירן במשחקי הליגה לשהן, בשידורים בארץ. אז אני די בטוח שרמת העניין בבאיירן הרבה יותר קשורה לזירת ליגת האלופות ואני סבור שנכון היה לכתוב יותר על יובנטוס ממה שנכתב ויש לא מעט לכתוב כפי שכבר פירטתי.

רומן 9 במאי 2015

מסכים ב100 אחוז!

jhkj 8 במאי 2015

זה לא נכון להגיד שזה לא היה 3-0. מסי הפך את זה מאפס אפס לשלוש אפס כמו שנוייר הפך את זה מ6-0 לשלוש אפס

ניר 8 במאי 2015

הייתי ממתין עם ההספדים לפפ לפחות עד אחרי הגומלין, אמנם בארסה זה לא פורטו אבל לפחות תחכו לתוצאה הסופית.

חוץ מזה שבאיירן היתה בהרכב מאד מאד חסר ויש לזה השפעה מכרעת ברמות האלה (תוציאו מבארסה את מסי וניימאר/סוארז והעסק נראה אחרת).

רומן 8 במאי 2015

השיטה הזאת תמיד היתה מזעזעת.
אני כל פעם מזכיר לכולם שצ'לסי ניצחה את ברצלונה בחצי הגמר ההוא, לא סתם ניצחה, הביסה. זה שהמושחתים באופ"א החליטו אחרת זה לא משנה כלום.
אז סה"כ גביע אלופות אחד, ( גם לבוקרשט יש) ושליטה בספרד מול ריאל עלובה ביותר (שוסטר? חואנדה ראמוס? פלגריני?) נו באמת..
עד שהגיע מוריניו והחזיר את הסדר.
למעשה למעט אותו הנצחון המזהיר על יונייטד, אני לא זוכר שום נצחון הוגן של ברסה על קבוצה אמיתית.

נועם 8 במאי 2015

בתקופת מוריניו – 3 שנים:
ברצלונה – 2 אליפויות
ריאל מדריד – אליפות אחת
ובנוגע לחלק השני של התגובה שלך, אולי כדאי להזכיר לך את הרביעייה לבאיירן והחמישייה בקלאסיקו (לאלו כמובן רק דוגמאות).
כנראה שעובדות והיגיון זה לא הצד החזק שלך

רומן 9 במאי 2015

לגבי ההגיון, המעסיקים שלי כנראה לא יסכימו איתך.
לגבי ריאל, החל מה5-0 ריאל השתלטה לגמרי על המפגשים בין 2 הקבוצות.
ועוד דבר מעניין. בתקופת רייקארד ברצלונה היתה פנטסטית ( גם בקרב אוהדי הקבוצה הדעות לגבי איזה קבוצה היתה גדולה יותר חלוקות) ואיפה רייקארד היום?

Leonidas 9 במאי 2015

רונן-פפ הצליח בקדנציה שלו בבאיירן לקחת את הקבוצה אחורה.
הניסויים שלו הם מעשים של אובר חוכם…ולא תמיד כתוצאה מאילוצים של פציעות וכו.
הוא פעל כאילו הלקחים מתקופת היינקס נשטפו באסלה כאילו לקבוצה אין זכרון אירגוני.

Comments closed