מה בעצם עשתה מכבי? (וגם למה חיים שדמי לא מייצג מכביזם)

בערך מה שעשה גיידמק אבל בצורה תרבותית

1921

הרבה מדברים עכשיו על ״הניהול״ במכבי.

כי נראה לאנשים שנפל דבר. יריב קשה למכביזם כמו יניב פרנקו עורך חשבון נפש. אחרים כמו יואב בורוביץ׳ מרגישים שיש כאן שינוי מהותי.

האם קל להשיג אליפות עם עודף כספי? יותר קל. האם זה טריוויאלי לחלוטין? לא. אני לא רואה המון כדורגל ישראלי, אבל לתחושתי מדברים על הניהול כי אין המון מה לדבר על הכדורגל. הוא עדיף, הוא יעיל, הוא פה ושם משכנע. לא שמעתי מאף כיוון שהוא ״בשורה״. למרות שפה אני דווקא מקל. עליה ברף המקצוענות היא כן איזשהי בשורה במושגי כדורגל ישראלי גם אם לא רואים אותה בצורה מרהיבה על הדשא. הנה, לפני שאמשיך, עוד תרומה של מכבי לכדורגל הישראלי. יצירה מחדש של מסורת של עבודה עם מאמנים זרים.

והמכביזם צוהל. כי מדובר בעם אוהדים שלמרות גודלו הוא ייחודי בעולם. שאיפתו העיקרית, האתוס שלו, היא שהניהול הנערץ בחדרי ההנהלה ישיג לו יתרון. שיהיה תקציב ראוי הם קוראים לו. לעולם לא יגידו תקציב גדול כי זה קצת בטעם רע. אבל ראוי שהתקציב יהיה ראוי. ושכוכבי יריבות מרכזיות יוחתמו ובכך יבהירו מי המועדון המסודר יותר. הם כאלו גם בארץ נתניהו-רגב-דנון והם היו כאלו גם בארץ מפא״י. נראים כמו קבוצה שלטונית אבל בעצם מועדון שהוא קצת אופוזיציה. כי הם אנטי-ברדק. עוד ב-1921 היו אנטי-ברדק. וכבר אז היה פה ברדק.

במידה רבה מיץ׳-קרויף מחזיר את מכבי למקום האמיתי שלה. לא מועדון של העם אלא מועדון של הניהול  של העם. התמיכה העממית הרחבה באבי נמני תמיד הפתיעה אותי. אין ספק שהיה מדובר בכדורגלן מחונן ואדם כריזמטי גם אם חסרונותיו עלו על יתרונותיו. אבל לטעמי דווקא היה מתאים לו יותר להיות אגדת מכבי חיפה – שם האתוס הוא כדורגל אטרקטיבי.  או בית״ר ירושלים הישנה כי הם רוצים גיבורים. אולי אפילו להפועל עם הכמיהה לשונות. אבל  למכבי? פ.צ סדר ציבורי? מאיפה בא נמני?

אני אסתכסך פה עם כל דה באזר ואעשה ניתוח פסיכולוגי מתנשא של המכביסט. אבל ככה זה. כשרק האמת לנגד עיניך אתה לפעם מסתכסך. גם עם הקרובים לך.

גיל שלי וטל בן יהודה הם אנשים מסודרים, רציניים וטובים מאד במשלח ידם. מכתבי ההמלצה ממעסיקיהם הקודמים וחבריהם לעבודה כשביקשו לכתוב בדה-באזר היו שיר הלל למצוינות השקטה. הם רוצים מועדון מסודר ורציני ובעיקר נהנים הנאה אמיתית מקשר בין קבלת החלטות לתוצאות. המצב הנוכחי מצויין להם. ניצחון הרציונליזם. ואם יש משהו שאי אפשר לקחת ממיץ׳-קרויף זה רציונליזם.

חיים שדמי סיפור קצת אחר. רציונליסט? שדמי נראה תוקע בשופר במוסדות תל אביבים מאז הטרבל. הוא בפקינג אקסטזה! המספר שלו בדה באזר זה המספר של אבא של ג׳ורדי. מכביסט אמיתי לא תוקע בשופר. הוא קם למחרת בבוקר והולך לעבודה ומשוחח על האליפות בהפסקת הקפה. לדעתי שדמי קצת רצה להיות נמני בעצמו ולא הסתדר. לדעתי היה יכול להיות טוב בהרבה מנמני בתפקיד מלך מכבי. כי נמני הוא ממלכתיות מעושה ושדמי הוא מתסיס והוא אנרג׳ייזר. הוא מין מלך בעצמו ותל אביב ממלכתו. אז יש ביניהם חילוקי דעות טבעיים.

*

הא… נדמה לכם שזה הולך להיות פוסט ארוך? עם סגירת חשבונות וכל זה. אז לא. אני אקצר פה. ותדעו לכם: בגלל שבניגוד לזמנים בהם היו קבוצות ישראליות דומיננטיות בעבר אני לא בארץ ולא מסקר אותה כמעט. קצת באירופה. אז אני לא אוהב או לא אוהב אף אחד במכבי. זו פשוט דעתי.

1. מכבי תל אביב לא עשתה כמעט כלום באירופה. היה משהו באופ״א אבל נגד מריבור ראיתי קבוצה אירופאית אמיתית עם שאיפה להתקדם באמצעות ניהול מקצועי וזו הייתה מריבור.

2. מכבי תל אביב עדיין לא העמידה שחקן ישראלי רציני או שחקן אחר שגילתה וקדמה ברמה אירופאית טובה. זה היה פעם. איפה? בחייפו! (חיפה בשפת הזקנים בילדותי).

2+1 = מעבר ליצירת דומיננטיות בשלולית היא לא עשתה כלום. בערך מה שעשה גיידמק אבל בצורה תרבותית.

נ.ב. היא גם לא טובה כל כך לכדורגל הישראלי. כי הכדורגל הישראלי צריך שחקנים ובכסף שלה היא גורמת לשחקנים ישראלים להשאר בארץ.

לא טרגדיה
תרגיל מסריח - אבי צוק

248 Comments

אדם 23 במאי 2015

שדמי הוא מכביסט אמיתי שכן הוא כותב רק כשהולך להם. רק כשהם מצליחים הוא פתאום פוצה פה כאן. מכביזם טהור הוא.

ארז (דא יונג) 23 במאי 2015

כן, זה שדמי? אתה בטוח ? יצא לך לעקוב אולי אחרי שנות המאבק הארוכות שלו בלוני ובנמני על דפי העיר ובהמשך?

אדם 23 במאי 2015

לא. אבל זו התחושה שאני קיבלתי מהאתר הזה.

דורפן 23 במאי 2015

אדם – אז תחושתך אינה מעוגנת בעובדות

אדם 23 במאי 2015

בטוח? תסתכל על כמות ותזמון הפוסטים מתחילת 2012 עד לאליפות בסוף 2013 ותגיד שאין משהו בדברי.

דורפן 23 במאי 2015

אדם – שדמי כותב מדי פעם בהתנדבות לדה-באזר. יש מאחריו שנים ארוכות מאד של כתיבה בעיתונות בעיתונים שונים.

אדם 23 במאי 2015

אמרתי ״זו התחושה שקיבלתי מהאתר הזה״, אתה כתבת שהיא אינה מעוגנת בעובדות, נתתי לך עובדות. לא עקבתי אחריו וגם לא שמעתי את שמו לפני שקראתי אותו כאן, זה כל המידע שהיה בידי ומכך התחושות שקיבלתי שכולה מבוססת מהאתר הזה. זו גם הסיבה שאני לא יכול לקרוא אותו כאן כי זה די מעורר אנטגוניזם.

דורפן 23 במאי 2015

לא. אני חושב שפשוט לא היו לך העובדות. רק לסבר לך – שדמי הותקף פיזית – ולא כמה דחיפות מקריות באיצטדיון אלא ממש תקיפה – על ידי אנשים מטעם גורמי כוח במכבי בגלל הביקורת הקבועה שלו נגד מכבי בעיתון העיר. לא יודע על שום עיתונאי ספורט אחר שעבר דבר כזה בארץ.

דותן 23 במאי 2015

צדוק יחזקאלי

יניב פרנקו 23 במאי 2015

אלי סהר אבל במקרה שלו הוא אשם.

דורפן 23 במאי 2015

נכון – שני מקרים אחרים.

יואב לוי 23 במאי 2015

אדם! אין לך מושג..

אדם 23 במאי 2015

קודם כל תודה, שמח להשכיל. לא הייתה בכוונתי לפגוע במישהו ואני שמח שיתכן ואוכל לשבת ולקרוא את טוריו עכשיו שהמידע הזה נגיש לי.
חג שמח לכולם.

שמרלינג 23 במאי 2015

אני קיבלתי תחושה ששדמי הוא אידיוט אמיתי בגלל פוסט שכתב פה לפני כמה שנים בו טען שמכבי חיפה קבוצה שעבר זמנה וממילא מעולם לא עניינה אף אחד.
באותה שנה חיפה לקחה אליפות והאדיוט הזה ממשיך לקשקש.

דורפן 23 במאי 2015

שמרלינג – כשאתה קורה למישהו אדיוט לפחות תעשה את זה באומץ הראוי לחוכמתך העצומה – ותציין את שמך המלא. כי שדמי לא אדיוט אבל אתה כן מישהו שמשמיץ בפחדנות.

שמרלינג 23 במאי 2015

זיו שפרלינג

דורפן 23 במאי 2015

בסדר. אני מעדיף שתציג כל דבר ששדמי אי פעם אמר כבלתי מדוייק מאשר תקרא לכותב אדיוט.

שמרלינג 23 במאי 2015

צודק, סתם נפלתי בפח של עצמי כ שכתבתי 'אדיוט', למרות שכך אני חושב.
סליחה ויום טוב.

ערן (המקורי) 23 במאי 2015

במהלך 4 השנים האחרונות חיפה נראית בהחלט כקבוצה שעבר זמנה.
אם חיים שדמי ראה שזה עומד לקרות, כבר במהלך עונה בה זכתה באליפות, אזי לא רק שאיננו אידיוט, אלא הוא גאון. אמיתי.

רפאל 24 במאי 2015

אולי עבר זמנה בכל הנוגע לחלומות על להתחרות עם ברצלונה ובאיירן מינכן.
בעונה רעה מאוד, הם הביאו את עטר ושכטר ויביאו כנראה עוד שחקנים + צוות מקצועי חדש לקראת השנה הבאה.
יחד עם 30 אלף האוהדים , הרעב להישגים והתחלה נאה של העונה זה מועדון שמתחרה במכבי ת"א של גולדהאר.

צור שפי 23 במאי 2015

אדם, שמע ממני, אוהד הפועל מאז 1964, אתה טועה ויהיה יפה אם תדע להתנצל. זה לא ששדמי לא מרגיז, לפעמים הוא מעלה לי את הסעיף, אבל הוא אחד האנשים שדווקא הכי מזוהים עם מכבי בטוב וברע. כבר כתבו פה שהוא גם חטף אלימות בגלל זה. גם אני חושב שיש במכביזם מרכיב של אהדת הצלחות גבוה מאשר במועדונים אחרים אבל שדמי הוא ממש לא הדוגמה לזה.

גיל 23 במאי 2015

רונן, למה הנימוק שלא עשתה באירופה שום דבר רלוונטי למשהו? נניח מנצסטר יזכו בשלוש אליפויות רצוף ויעופו בשלב הבתים או שמינית הגמר, לא תהיה שירה אדירה בקרב האוהדים? מכבי עושה מה שהיא יכולה. בין אם זה בגלל חולשת היריבות או שהם עלו על טריק ניהולי חדש, הם מוציאים את המקסימום מהשלולית המקומית. עובדה שקבוצות אחרות לא מציבות אלטרנטיבות ראויות בינתיים. אני לא אומר שהיא לא צריכה לשאוף לכל מה שאתה אומר אבל לא חושב שחוסר הצלחה בגזרות אחרות לוקח משהו מההישגים הגדולים שלהם בארץ.

דורפן 23 במאי 2015

הדוגמא שהבאת ממש לא רלוונטית. כשיונייטד מצליחה באנגליה ולא באירופה יש שמחה – אבל כל אוהד יגיד שהקבוצות הגדולות הן אלו שהצליחו באירופה.

הם אומרים שהם רוצים להיות בשלב הבתים באופן קבוע. הם רחוקים מזה הרבה יותר משנדמה להם. ומצד שני הם לא ממש מפתחים כשרונות ישראלים.

גיל 23 במאי 2015

אוקיי, אז גם במכבי רוצים הצלחות אירופאיות אבל בפערים כל כך גדולים תקציבית זה לא פשוט וגם עניין של מזל. בסך הכל אלו שלוש אליפויות כך שעוד מוקדם לשפוט אותם לדעתי.

דורפן 23 במאי 2015

הם הודחו על ידי קבוצות עם תקציבים נמוכים יותר.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

השוואת תקציבים היא לא רלבנטית שאתה משווה בין קבוצות מליגות שונות.

דורפן 23 במאי 2015

נכתב שהם מנסים להצליח בפערי תקציבים. אז זה כן רלוונטי. אף אחד לא מבקש מהם להצליח בשלב הבתים. אבל במסלול האלופות במוקדמות הם לא סבלו משום פיגור תקציבי

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

הם כן סבלו מפיגור מבאזל והעונה ששיחקו ללא ביתיות.

זה שתשלם לשחקן ישראלי פי 3 ממה שהוא קיבל קודם, לא ישפר אותו וברור שלמדינות אחרות יש היצע שחקנים מקומיים הרבה יותר טוב. בדיוק אותו עיקרון לפיו יורו אחד שווה הרבה יותר בספרד או גרמניה מאשר באנגליה.

דורפן 23 במאי 2015

רק אז הכסף השוויצרי לעומת הישראלי מדבר אבל הישראלי לעומת הסלובני לא?

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

אני לא מכיר את הסגל של קבוצות בסלובניה בשביל לנתח אותם מול מכבי תל אביב.

הטענה שלי שכאשר אתה משווה בין קבוצות מליגות, השוואת תקציבים היא לא רלבנטית. לא יודע אם ראית את רשימת הוצאות שכר של קבוצות ספורט שפורסמה השבוע. אין כמעט שום קשר בין רמת ההוצאות שמצוינת שם ורמת הסגל שקבוצות מעמידות בפועל.

דורפן 23 במאי 2015

בוודאי שיש קשר. אין קשר בתוך עשר הגדולות. אבל יש קשר ישיר לחלוטין בינו להמצאות בין עשר הגדולות. ויש גם קשר לרמת הסגל. זה שיש סגלים שלא מצליחים זה עניין אחר.

כדי לבדוק את ההנחה שלך אתה צריך לבדוק כמה מעשרים השחקנים הטובים בעולם שתבחר בעצמך משחקים מחוץ לעשר הקבוצות העשירות. ואני די חושש שניתן להרחיב זאת ל-50 שחקנים בערך.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

הפוך, כלל שאתה מתרחק מהצמרת הקשר בין תקציב ורמת הסגל, יורד: מצד אחד יש לך קבוצות בנויות על שחקני בית ומצד שני קבוצות בינוניות (בעיקר באנגליה) משלמות הרבה כסף על שחקנים בינוניים, כי אף שחקן בדרג גבוה לא יבוא לשחק שם.

בספרד יש לך קבוצות שעלות שחקן-שניים בסגל שלהן בשוק ההעברות, יותר גדול מהתקציב של קבוצה. לדוגמה, לקבוצה של בילבאו שניצחה את יונייטד ב2012, היה תקציב של 60-70 מיליון יורו. בינתיים שני שחקנים שלה (אנדר הררה וחאבי מרטינז) נמכרו ב80 מיליון יורו. גריזמן שיחק בסוסיאדד לפני שנה, קבוצה עם תקציב של פחות מ50 מיליון יורו. הוא נמכר ב30 מיליון והיום הערך שלו מוערך ב60 מיליון. מצד שני יש לך קבוצות מרכז טבלה באנגליה עם תקציבים גבוהים שלא היית נוגע עם מקל בשחקן אחד שם.

אני לא מכיר מספיק את הכדורגל הסלובני בשביל לנתח את שווי השחקנים האמיתי" של מאריבור, אני טוען שבעיקרון להשוואה כזו אין שום משמעות.

דורפן 23 במאי 2015

טוב. זה מבלבל. אני מבין בסופו של דבר שאין קשר בין הצלחות לתקציב ברמה הזו (ונכון שהקשר יותר נמוך ברמה יותר נמוכה) – אז המוצא היחיד של מכבי הוא באמת שיפור השחקן הישראלי (או סקאוטינג מדהים באיכותו לשחקנים שאותם תאבד באופן מתמיד). לא ראיתי משהו דרמטי פה.

אגב, המודל של מריבור. זהוביץ׳ קיבל את הג׳וב של קרויף בדיוק באותו זמן אבל בחובות עתק. הוא בנה מודל שהוא מגדל ומוכר מגדל ומוכר – ובינתיים איזן תקציבית את הקבוצה. את זה אמרו לי לפני העליה לשלב הבתים שמן הסתם הייתה בוננזה כספית אדירה עבורם ואני משער שיצאו מהחובות. אבל הם לא תלויים בשום עליה נוספת כי הם לא במשחק הזה.

הם לא מכרו שום שחקן לפרמייר ליג ונדמה לי שהמכירה הכי רצינית שלהם הייתה לקבוצה קטנה באיטליה. אבל הם מוכרים כמויות.

היה מעניין אותי למשל לראות את קרויף עובד בלי גב כספי.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

זה ממש לא מבלבל, זה דווקא מאד ברור: בתוך אותה ליגה תקציב הוא משמעותי מאד, גם אם לא חזות הכול. זה בולט בעיקר באנגליה שם בלתי אפשרי לקבוצה שהיא לא טופ 6 בתקציב, להיכנס לטופ 4, שלא לדבר על להיאבק על אליפות.
שאתה משווה בין קבוצות מליגות שונות, נכנסים למשוואה משתנים נוספים כמו שחקני בית, היצע שחקנים מקומיים, סקאוטינג וכו'.

היצע השחקנים הישראליים הוא חלש מאד, כוח המשיכה של הליגה נמוך ולכן תקציב של מכבי והיתרון שלה על מאריבור באספקט הזה הם חסרי משמעות במונחי כדורגל אירופאי. ואין שום דבר שממש אפשר לעשות בשביל לשנות את זה בתמונה הכוללת, כן אפשר לקבל החלטות נקודתיות טובות שיכולת לקדם אותך נקודתית.

דורפן 23 במאי 2015

בדיוק. אז שלא יגידו לי שבאזל עשירה יותר כי מריבור עניה יותר. אבל שני המועדונים הללו מגדלים שחקנים. מכבי בינתיים לא. אומרים לי לחכות ואני אחכה לדור הנהדר שיעלה מהנוער. אבל לגדל בעיני זה גם לקנות (אפילו לא בארץ) ולקדם משמעותית.

גיל 23 במאי 2015

אוקיי, אבל זה עדיין לא אומר שהם כישלון. כסף הוא תנאי ראשוני אבל שלא מבטיח בהכרח הצלחה. עוד כמה שנים של ניסיונות ובסוף יגיעו. השאלה היא אם עלייה מקרית אחת לליגת האלופות תשנה משהו מהותי ביחסי הכוחות בליגה הישראלית.

רועי 23 במאי 2015

כמה נוח "לשכוח" את ההצלחה באירופה בעונה הקודמת, ולהיתפס לחוסר ההצלחה שהיה השנה תוך כדי התעלמות מוחלטת מזה שהיתה כאן מלחמה.

דורפן 23 במאי 2015

לא הייתה שום הצלחה שחרגה מהצלחות קודמות של חיפה או הפועל. לצערי גם המלחמה לא הייתה רעם ביום בהיר ולא הראשונה או האחרונה שתפגע בקבוצות ישראליות. חיפה עלתה לאלופות כמדומני מקפריסין, שם גם הפועל ניצחה את מילאן. זה חבל אבל קורה

אביאל 23 במאי 2015

רועי – הצלחה עם התקציב של מכבי זה ליגת האלופות, ראה הפועל או חיפה.

אלעד 23 במאי 2015

גיל, את מה שהם השיגו עד עכשיו הם יכלו להשיג בחצי מהתקציב. ת'כלס זה בדיוק מה שגאידמק עשה – פיזר כספים ללא הכרה על מיטב כדורגלני ארצנו – רובם לא שווים את הכסף – העיקר להבטיח את אליפות השלולית.

גיל 23 במאי 2015

נורא קל לומר שהם יכלו להשיג את אותו הדבר בחצי תקציב, על סמך מה בדיוק? חלק מהשחקנים הקיימים לא היה שם עם חצי תקציב.

דור 24 במאי 2015

לא מבין את ההתרגשות מההפסד למאריבור. בשני המשחקים מכבי נראתה באופן כללי טוב יותר, והסלובנים נהנו מניצול מצבים ברמה גבוהה, טעויות של בית סוהר של השוער ובן הרוש, ואלילת המלחמה. בבלומפילד אין סיכוי שהם עוברים.

המשחק באסטראס ביוון היה חושך מצרים. קבוצה מבולבלת עם מאמן שלא שולט בכלום ונראה לחוץ ומפוחד. המשחק השני בקפריסין היה אחד הטובים של מכבי באירופה אי פעם. אחרי פיגור מוקדם (מנבדל ברור) מכבי נתנה קאמבק מטורף ולא עלתה בשל החמצה נוראית של ראדה הענק וכדור של זהביא שיצא 2 ס"מ ימינה מדי.

מכבי ניצחה את בורדו בחוץ, והשפילה את פרנקפורט בבית. גם הקאמבק המרשים מול באזל בבית העמיד את בלומפילד כסלע של גאווה, ולראיה המשחק הפחדני של יאקין בשלב 32 האחרונות באירופה.

מוקדם מדי לשפוט את מכבי הנוכחית באירופה אחרי שני קמפיינים. מה גם שהפערים מאירופה גדלו, בעיקר בשל העובדה שקשה לקבוצות ישראליות להביא זרים ברמה שהיו יכולות להביא לפני עשור. לא רואה נפילה או עליה משמעותית ביכולת השחקנים הישראלים.

אבישי 23 במאי 2015

מוזר איך נעלם הקמפיין של מכבי בליגה האירופית בשנה שעברה. 11 נקודות ולעבור את שלב הבתים (מה שמכבי חיפה באותה שנה לא עשתה), כולל 2:4 בבית על פרנקפורט, זה הישג בעיניי. האחרונה שעברה שלב בתים בליגה האירופית זו הפועל של גוטמן ב-2010. (שתיהן הובסו שלב אחד לאחר מכן). בפרופורציות ישראליות, מכבי בשלוש שנים כבר רשמה הישג מרשים אחד באירופה (וזה מועדון שאין לו היסטוריה של הצלחות אירופיות כמו מכבי חיפה או הפועל ת"א). זה לא מדהים, אבל זו התחלה מאוד יפה.

דורפן 23 במאי 2015

כתבתי כמעט כלום. הישג נאה של קבוצה ישראלית – אבל היו לפחות 4 עונות ישראליות באירופה גדולות יותר (בלי סדר מחייב – חיפה של שפיגל, חיפה של רבע גמר, הפועל של רבע גמר וחיפה באלופות) והיו עוד כמה לא פחות גדולות. אז לא ״נפל דבר״

הקורא בפוסטים 23 במאי 2015

ײהכישלוןײ היחיד בתקופת קרויף היה ההפסד למריבור והיו לו המון נסיבות מקלות.
כל השאר סביר פלוס

דורפן 23 במאי 2015

הקורא בפוסטים – הפוסט לא עוסק בכשלון כי לא היה כשלון. הפוסט עוסק בטענה כי מכבי תל אביב היא בינתיים בשורה עצומה לכדורגל הישראלי. הנסיבות דומות לנסיבות של כל קבוצה ישראלית. ליברפול ומילאן גירשו קבוצות ישראליות מהבית שלהן. גם אחרות נאלצו לשחק בקפריסין.

הקורא בפוסטים 24 במאי 2015

מכבי היא בשורה בכל כל הרבה מובנים שאני לא יודע איפה להתחיל.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

להפועל היו 5 שנים ברציפות של שלב בתים במפעל אירופאי (כולל אחת מהם צמפיונס) .
היו להפועל 4 עונות טובות יותר מהשנה האחרונה של מכבי שהיא יחד עם הצמפיונס השנה הטובה שלה באירופה (ההופעה של הפועל בליגת האלופות היא השנייה באיכות הקבוצות הישראליות במפעל , אם כי מכבי של קלינגר קיבלה הגרלה מסויטית).
בגביע או"פא המנוח שלב רבע הגמר הוא לדעתי ההישג בה' הידיעה של קבוצה ישראלית ולו בזכות העובדה שהפועל נאלצה לעבור שלב אחר שלב בדו קרב – צ'לסי , לוקומוטיב , פארמה ואז ניצחון על מילאן בקפריסין – וואו.

רק להשוואה אביאל מכבי של סוזה קיבלה כרטיס חופשי לשלב הבתים ואז השיגה שם מקום שני – הפועל של גוטמן בעונת הדאבל השיגה מקום ראשון בבית של המבורג, סלטיק וראפיד וינה – וזו עונה בינונית במונחים ההיסטוריים של הפועל באירופה.

תולעת 23 במאי 2015

ואז עונה אח"כ הפסידה את האליפות כשחיפה לא באיזור בכלל ומכבי בונה או מתפרקת (לא זוכרת מה היה התכנון באותה עונה) לקבוצה חלשה ונחותה מקצועית כמו קרית-שמונה. בכלל, הפועל האירופית המרשימה הזו כמעט ולא זכתה באליפויות בתקופה הזו – משמעותית פחות מחיפה וכמו בית"ר (אליפות זה גם משהו קטן כזה שאוהדים סופרים – אולי לא כמו "שלבים מתקדמים באירופה" – אבל סופרים).
אז זו כן קבוצה עם בשורה?
אם הבשורה על פי דורפן זו הצלחה בהתמודדות באירופה וייצוא שחקנים אז למכבי של ג'ורדי וגולדהאר אכן אין בשורה. באופן אישי אשאר כופרת (עד שנצליח באירופה ואשנה את דעתי כמובן)

יניב פרנקו 23 במאי 2015

הפועל טובה היסטורית באירופה וגביעים (לדוגמא שלוש שנים של גביע ברצינות, הישג לא טריוויאלי בכלל) – האם אני מחליף כמה גביעים ושנים מסוימות באירופה בעוד אליפות או שניים – בהחלט.
הפועל היא כאוס ניהולי – הפוך לגמרי מפ.צ. סדר ניהולי, מספיק לראות איך זרקה / לא ניצלה / לא השכילה להוציא את המירב מ2 שחקנים הסטוריים כמו משה סיני (רק בהפועל בעשור היסטורי של 3 אליפויות יורדים ליגה, זה כמו לרדת ליגה עם ערן זהבי) וערן זהבי עצמו.
אני לא ארחיב אבל מתוכננת סדרת פוסטים בנושא ההחמצות הניהוליות.

אומר משהו על מכבי של השלוש שנים האחרונות – מאוד טובה בתוך מסגרת מסודרת של ליגה (ושלב בתים הוא סוג של ליגה), מתקשה לשבור תבניות במשחקי הכרעה – לכן הטרבל הזה מפחיד אותי – (אם כי לדעתי מכבי קיבלה הגרלה מאוד קלה בגביע (3 קבוצות ליגה לאומית) ואת המפגש מול קרית שמונה היא לא עוברת אם זה משחק בודד בחוץ).

יואב 23 במאי 2015

מכבי בגביע גברה על שתי הטובות בארץ אחריה, כשהיא משחקת את תשעים אחוז מהמשחקים עם המחליפים.
לאיבינדר יש הכי הרבה דקות ולטיבי, הכי פחות. 24 שחקנים השתתפו במפעל.
הכי ראוי שיש.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

אין ויכוח על ראוי – רק שהשנה לא היה למכבי את המשחק הזה בשמינית או ברבע באיזה אצטדיון י״א שהיא הייתה מסתבכת פה באופן קבוע .

תולעת 23 במאי 2015

25, סדר אז עד הסוף

תולעת 23 במאי 2015

בסדר, אז כמו שאמרתי, מעדיפה קבוצה שה"בשורה" שלה זה שלוש אליפויות ברציפות ולא "טובה היסטורית" באירופה.
חיפה מרחק אליפות אחת מהמקום שלכם בהיסטוריה המקומית.

יואב 23 במאי 2015

תולעת,
הפועל הפסידה את האליפות בקלות לחיפה בינונית להחריד. עונה אחרי, היא בכלל לא היתה יריב לקש.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

בשנת צמפיונס אף קבוצה ישראלית לא זכתה באליפות – הפועל עשתה את השנה הכי טובה מבין ה4 – זכתה בסגנות וגביע (קלינגר גם לקח גביע ) – בשנה שהיא לא היתה יריב לקש לקחה גביע ועשתה את זה תוך כדי מחאת טביב .

יואב 23 במאי 2015

לא התייחסתי לשנת צ׳מפיון או לא. אלא לאליפות בודדת בשנות השיא שלכם.
ובקשר לגביעים? מכבי לקחה שלוש כאלה בארבע שנים ועדין היתה חרא של קבוצה.

אברום 23 במאי 2015

למה לשכוח את מכבי של קלינגר ודגו והניצחון על אייאקס . בשלב הבתים .הם עשו 4 נקודות אם אני זוכר טוב. סתם מקרה ? או שמא ……..

צור שפי 23 במאי 2015

גם העונה של הפועל מסיימת ראשונה בשלב הבתים לפני סלטיק, המבורג ואוסטריה וינה גדולה יותר.

MOBY 23 במאי 2015

אפילו חיפה של אלישע 0:0:0 נחשבת יותר…..

אברום 23 במאי 2015

אברום

למה לשכוח את מכבי של קלינגר ודגו והניצחון על אייאקס . בשלב הבתים .הם עשו 4 נקודות אם אני זוכר טוב. סתם מקרה ? או שמא ……..

edgecator 23 במאי 2015

אתה צריך לכתוב יותר על כדורגל ישראלי. זה יהיה כנראה הדבר הכי טוב בכדורגל הישראלי.

קורא אדוק 23 במאי 2015

לבזבז פוסטים של דורפן על הכדורגל הישראלי????? לא חראם?

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

שחיפה שלטה בכדורגל הישראלי, בעיקר בגלל הכסף של שחר, כן דיברו על "ניהול אירופאי" כסיבה מרכזית להצלחה.

לגבי אירופה, מוקדם לשפוט. בעונה שעברה היה להם חוסר מזל בהגרלה והעונה הם שיחקו ללא ביתיות ועם מאמן שלא ממש רצה להיות פה.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

מה עוזר לכדורגל הישראלי ששחקנים הולכים לשחק בבלגיה או רוסיה? לגבי השחקן עצמו אני מבין, לא ברור מה טובת הכלל פה.

דורפן 23 במאי 2015

ברוסיה הכדורגל יותר טוב. גם בבלגיה. ומעבר לזה – הסיכוי לעבור משם לליגה יותר רצינית. זה קרה פה ושם. וחיפה העמידה שחקנים שחקנים (גם אם זה קרה בפיתוח שחקנים שהביאו מקבוצות קטנות יותר)

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

אני מבין למה זה טוב לשחקן, אני לא מבין איך זה עוזר לכדורגל הישראלי ששחקנים הולכים לשחק בבלגיה. זה כמו לטעון שהיורוליג מרוויח מזה ששחקנים עוזבים לNBA.

לגבי חיפה, השחקן היחידי שהיא "ייצרה" שהצליח באירופה זה ברקוביץ'. לא רציני לתת להם קרדיט על ההצלחות של רביבו ובניון שהגיעו לשם רק כי היה להם יותר כסף מלקבוצות אחרות.

דורפן 23 במאי 2015

כן רציני לתת להם קרדיט על כך – כי המעבר מגיל 17 ל-21 אצל בניון היה קריטי. רביבו קצת פחות אבל איגביני בהחלט.

מבלגיה עבר שחקן אחד אחד לגרמניה. מפולין עבר אחד לצרפת. אתה צריך 40 כאלו כדי שיהיו לך 7-8 בגרמניה-צרפת-אנגליה-ספרד. נכון שלפעמים עוברים שחקנים ישירות. אבל זו הדרך לרוב השחקנים.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

בניון נחשב בגיל צעיר (אולי) לכישרון הגדול ביותר שייצר הכדורגל שלנו. אי אפשר להוכיח משהו שלא קרה בפועל, אבל לא חושב שהתקופה שלו בחיפה שעתה ממנו משהו שהוא לא אמור היה להיות בכל מקרה. בדיוק אותו עיקרון לפיו סביר שאוחנה היה מצליח לא פחות אם הוא היה גדל בקבוצה אחרת.
אם לא שום דבר אחר, ההצלחה של טל בן חיים הרבה יותר מרשימה ביחס לכישרון שלו.

שמרלינג 23 במאי 2015

מרשימה את מי?
עשית חישוב נומרי של כישרון לעומת הצלחה של טל בן חיים? קיבלת n > 2.28 ? למה לכתוב שטויות סתם?
בניון ורביבו בהחלט השתפרו בחיפה. ייתכן שזה היה קורה גם במקום אחר, אבל 'ייתכן' הכל בעצם, כולל שטל בן חיים היה יכול לשחק היום בגרמניה אלמלא היה צהוב.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

אה? טל בן חיים מעולם לא נחשב לכישרון גדול בסטנדרטים ישראליים. לאור העובדה הזאת, ההצלחה (היחסית) באירופה יותר מפתיעה מזו של ברקוביץ', רביבו או בניון.

טל בן חיים נחשב לבלם פרמיירליג טוב מאד בתקופתו בבולטון והגיע לצ'לסי. גם אם אתה מאד רוצה, לא תוכל להציג מצב כאילו הוא יכול היה להצליח יותר. או שהתבלבלת עם טל בן חיים השני.

שמרלינג 23 במאי 2015

האמת שכן, התכוונתי לטל בן חיים השני.
נראה חי לא הגיוני להשוות בין כישרון של בלם לכישרון של קשר התקפי.
בן חיים היה הבלם הישראלי הטוב בדורו.

אביאל 23 במאי 2015

שמרלינג, אם מוריניו מחתים אותך זו חותמת מספקת.

דורפן 23 במאי 2015

בסדר. טל בן חיים הבלם ראוי גם לאזכור. שוב – הוכחה שזו לא גזירת גורל ואם קבוצות כיום לא מוציאות שחקנים שמצליחים ברמה הזו אז אין מה לשבח אותן.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

השחקנים האלו לא מספיק טובים לליגות הבכירות ולכן כל מה שקורה בפועל זה שהם מבלים כל הקריירה בבלגיה לעומת ישראל. שוב, ברמה האישית, סבבא להם, רק לא ברור מה זה עוזר לכדורגל הישראלי.

דורפן 23 במאי 2015

דרך בלגיה או לא דרך בלגיה. זה לא גזירת גורל ששחקנים ישראלים לא טובים לארבעת הליגות הבכירות. זו עבודה גרועה ובינתיים מכבי לא משנה כלום. דרך חיפה של שנות התשעים ומחיפה יצאו ארבעה שחקנים שהיו כוכבי קבוצות דרג שני בליגות הבכירות של אירופה.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

תפקידה של מכבי תל אביב הוא לא להכין שחקנים לליגות בכירות אלא לבנות את הקבוצה הטובה ביותר שהיא יכולה.

בשנות ה90 היו כישרונות יותר גדולים ולכן הם הצליחו יותר באירופה. יש לך בלבול בין סיבה ומסובב. ואגב, מאז עידן בוסמן לא זכור שחקן ישראלי שהגיע לאחת הליגות הבכירות (והצליח) אחרי מעבר מליגה אירופאית קטנה. כל מי שהצליח עבר ישירות מישראל לליגה בכירה.

אתה יודע, "כדורגל ישראלי" זה מושג כוללני מידי. לנבחרת אולי יותר טוב ששחקנים ישחקו באירופה, לליגה טוב שהם יישארו פה. הליגה הכי מוצלחת שאני ראיתי בישראל (מבחינת רמה, ענין ותחרותיות) הייתה באמצע שנות ה90 שכל הכוכבים עדיין שיחקו בישראל.

דורפן 23 במאי 2015

כן – אבל אם המודל של הכדורגל הישראלי להפקת הצלחות הוא הכדורגל הישראל בעצמו – אז לא יהיו שחקנים טובים יותר אלא פחות. כי לסרבים, לקרואטים, לדנים ולכל מיני חסרי מושג אין בעיה לשלוח את השחקנים שלהם לליגות שהן לא אנגליה או ספרד.

ואין לי בעיה – אם התפקיד של מכבי הוא לזכות באליפות ישראל היא הצלחה. דומה להצלחת גיידמק. אבל היא לא איזה אביב חדש לכדורגל הישראלי. ממי שהביאו את קרויף ומאמנים רק מברצלונה – הציפיות היו יותר גבוהות.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

אני לא מבין מה זה "הכדורגל הישראלי". לא מדובר פה על גוף אחד עם מטרות זהות ובהחלט ייתכן שלנבחרת, לליגה, לקבוצות ולשחקן הבודד, יש אינטרסים שונים.
אם אתה מכוון לליגה, לא ראיתי שום מתאם חיובי, בין יציאת שחקנים לאירופה ושיפור ברמה או בעניין. להפך, בכל ליגה אחרת היכולת להשאיר שחקנים ולא למכור אותם מוצגת כנקודה חיובית.

גיא זהר 23 במאי 2015

גם קנדאורוב הגיע לחיפה בגיל מאוד צעיר ועבר אח"כ לבנפיקה.

דורפן 23 במאי 2015

הוא לא היה כוכב באירופה. בניון, רביבו, ברקוביץ׳ ויעקובו בדרג מסויים כן

בלייק 24 במאי 2015

מכבי של גולדהאר הוציאה כל כך הרבה שחקנים לאירופה, רובם צעירים – מאיוקה, קונאטה, מדוניאנין, עטר, דאבור, יני. אגב, גם אניימה (מבין שזה לא ״ייספר״, אבל מה ההגדרה בדיוק ״להעמיד שחקן״? כל עוד זה יסתדר עם התיאוריה?). קהינדה יצא בקרוב, אולי גם טב״ח. זה קרוב מידי כדי לשפוט את הקריירה האירופית שלהם. מאיוקה ודאבור יכולים להצליח יותר מרביבו וברקוביץ׳. בכלל אתה משווה תקופות (שנות ה-90? באמת? אולי תשווה את כמות השחקנים בכל תקופת שחר לחמש השנים של גולדהאר?) באורכים שונים.
בכלל, מי אמר שבשורה זה אירופה? למה? מבחינה טקטית, מכבי שברה תבניות של עומק סגל, רוטציה, שינויי שיטה, כושר גופני. זה הרבה יותר בשורה מכל עונה עם הצלחה מקרית באירופה. מה עזר להפועל, למשל, או לכדורגל הישראלי שהפועל הגיעה לציגת האלופות?? אותה שאלה לגבי הקבוצה של קלינגר? כיף להגיד שמכבי העפילה לליגה אירופה עם סוזה בלי לשחק, את מי קלינגר עבר אז?

אלעד 23 במאי 2015

שחר לא השתגע עם הכסף. במקרה שלו, זה באמת היה פשוט ניהול נכון.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

שחר שילם את המשכורות הטובות שהיו בשוק והטובות ביותר שהוא יכל לשלם בהתאם ליכולותיו הכלכליות, בדיוק מה שגולדהאר עושה היום. ההבדל היחידי הוא שיש לו כיסים הרבה יותר עמוקים מלשחר.

גיא זהר 23 במאי 2015

פשוט לא נכון. היו מקרים ששחר נגרר כמו במקרה קטן וברור שבשנים האחרונות חלוקת התקציב שלו לא נבונה, אבל ברוב השנים המשוכות שלו היו סבירות. גודלהאר וקרויף מחזיקים סגל שרובו הגדול מבוגר (לפחות שמונה מעל גיל 32) שברור שגם אם יעלה לשלב הבתים ( ותודות לפלטיני יש לו סיכוי לא קטן) יכול לגרום למבוכה לא קטנה גם מול קבוצות בדרג הבינוני באירופה ע״ע בזאל

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

שחר שילם את המשכורות הטובות ביותר שהוא יכול לשלם, בהתאם ליכולותיו הכלכליות. שלא היה בשוק גורם כמו גאיידמק או גולדהר זה הספיק בשביל להחזיק את הסגל הטוב בליגה.

זה לא ענין של "לא נגרר", אין לו את היכולות הכלכליות שיש לגולדהר.

ניב 23 במאי 2015

באזל יכולה להביך גם את צ'לסי, כל היתר ספקולציות, מול פרנקפורט ובורדו מכבי לא הביכו.
מה יקרה בשנה הבאה אנחנו לא יודעים.
אתם בוחנים תהליך באמצע ומשליכים ממנו על סופו.
מה יקרה אם מכבי כן תצליח באירופה לצד הצלחה בליגה?
מה יקרה עם המון שחקנים יצאו ממכבי לאירופה (הלוואי שלא).
מה יקרה אם נגיע ציורו וגאל מרגוליס יהיה הכוכב של הנבחרת?

גיא זהר 23 במאי 2015

כשמכבי יביכו קבוצות כמו באזל נדבר. מול בורדו בהרכב שני ופרנקפורט בלי חצי הרכב זה נחמד ויפה אבל לא באמת משקף. נכון, אני לא נביא אבל בטוח שקרויף מבין יותר טוב ממני שהסגל הזה זקוק לרענון רציני.

תולעת 23 במאי 2015

בטוח שגם אם ננצח קבוצות אחרות תמצא דרכים להקטין את ההישגים.

גיא זהר 23 במאי 2015

מה לעשות כזה אני. להזכירך אפועל ניקוסיה עלתה לרבע גמר ליגת האלופות עם תקציב שלא גדול משלכם. ודנייפר בגמר הליגה האירופאית. אבל בסדר. סוזה גאון, מיטש ענק וקרויף יותר שווה מהאבא שלו. משתחווה לטרבליסטים.

ניב 24 במאי 2015

כמה זרים מותר בקפריסין? כמה היו להם בסגל הפותח? יכול להיות שיש לזה אולי משמעות קלה?

מאיר (חדש בשכונה) 24 במאי 2015

פלוס פלוס

גיא זהר 24 במאי 2015

אז נפסול את הגביעים של אסטון וילה ונוטינגהם כי הבריטים ששיחקו אצלם לא היו זרים? גם במאריבור אין מגבלת זרים. לעומת זאת בדיינפרו או לחילופין בגלטרסראיי שהגיעה בזמנו לרבע הגמר וזכתה בגביע אופא יש מגבלת זרים כמו אצלנו. אם מגבלת הזרים מונעת הישגים תפעלו כמו אחותכם מהסל או לחילופין שאחטר או פורטו ותאזרחו חמישה ברזילאים. שמכבי תעבור קבוצה טובה ממנה בנוקאאוט נדבר

בלייק 24 במאי 2015

מכבי חיפה שיחקה נגד הרכב שלישי (ככה קוראים לזה היום?) נגד יונייטד, צ׳לסי פחדה לבוא לישראל אז כל הכוכבים נשארו בבית נגד הפועל, מכבי שיחקה נגד המילואים של פרנקפורט. ברור. בפועל שלושה שחקני הרכב לא פתחו בהרכב פרנקפורט נגד מכבי, אחד שולב כמחליף.

גיא זהר 24 במאי 2015

חיפה עברה את פריז סן ז׳רמן וטורפדו מוסקבה בנוקאאוט והפסידה לפארמה בשיאה בפנדלים. הפועל עשתה תיקו בחוץ נגד צלסי בהרכב מלא, ניצחה את פארמה ואת לוקומוטיב. אני באמת מצדיע לקמפיין הצמפיונס שלכם אבל עדיין לא עברתם בנוקאאוט קבוצה מליגה בכירה או שווצרית אפילו ( ד״ש לקומיסטי).

יואב 24 במאי 2015

למה שנדבר איתך כשזה קורה? מכבי או אנחנו חייבים לך משהו?

גיא זהר 24 במאי 2015

אני מת על ההתנשאות שלך. אתה מכבי ומי אנחנו בכלל? בסדר. סטנדרטים אירופאים, לא?

גיא זהר 24 במאי 2015

טבח לא בטרמינולוגיה שלי כשמדובר בספורט. השפלה, תבוסה, סבבה. וממש אין לי זעם, אני פשוט לא אוהב את ההתנשאות מצד אחד וההאדרה מצד שני. מעולם לא אהבתי את המכביזם. מקווה שמותר לי.

בלייק 24 במאי 2015

אתה משווה הישגים של חיפה והפועל לכשלונות של מכבי. מכבי עברה את אולימפיאקוס ופנאתינייקוס, לא פחות עשירות או חזקות מכל קבוצה שהזכרת שחיפה והפועל עברו (בזמן ההתמודדות), חוץ מצ׳לסי אולי (שגם לא היתה צ׳לסי של אברמוביץ׳ של היום). וזה הושג בעיקר בזכות הניצחון החלק במשחק הראשון בארץ, שלשיטתך הושג נגד הרכב שני בגלל שששחקנים פחדו אז להגיע לארץ.

גיא זהר 24 במאי 2015

אם אתה אומר צ'לסי בבית עם חצי הרכב אז אולימפיקוס בחוץ ללא קהל. בהחלט מכובד לעבור קבוצות יווניות (נוסיף גם את פאוק שהייתם עוברים כנראה גם ללא ההפסד הטכני) למרות שבעשרים השנים האחרונות אפילו השווצרים מגיעים להישגים יותר טובים. עשירות? אולי. חזקות? לא בטוח. ועדיין חוץ מקבוצות יווניות בשנות שפל (ליגה בשביתה ועוד שאר ירקות) לא עברתם קבוצות מהליגות הגדולות או הבינוניות אפילו. ושלא תבין, הלוואי עלינו ההשגים של מכבי פ"ת באירופה.

יואב 24 במאי 2015

יש לך הרבה אנרגיה וזעם עצור אחרי הטבח, אה?

יואב 24 במאי 2015

אני ממש לא מתנשא. אבל אתה מטרחן למוות אם הניצחון ההוא נחשב גדול או הניצחון הזה נחשב קטן. וואלה, יש לך את הקבוצה שלך. אני בטח לא מצפה שתאהב את הקבוצה שלי אבל גם שלא תרצה לי על הקבוצה שאני עוקב אחריה ארבעים שנה במגרשים כי אתה פשוט טועה ומטרחן.
מקבל את ההערה על הטבח. זה גם לא בלקסיקון שלי(:

אלון 23 במאי 2015

צודק, גם שחר הוציא הרבה כסף
אנשים שוכחים את זה

אלעד 23 במאי 2015

מדוייק.
כשצדברים על מכבי הנוכחית באמת עולה לי לראש גאידמק – שופכים הרים של כסף על להיות מלכי השלולית המקומית, כאשר יכלו להשיג אותו דבר גם עם חצי מהכסף.
ניהול טוב? סתם אובר-פרייסינג של מעט השחקנים המוכשרים שיש לכדורגל הישראלי להציע. שלוש אליפויות רצופות שנלקחו ברברס כי לא קמה יריבות ראויה.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

מה אשמת מכבי שלא קמה יריבה ראויה? הם יכולים לנצח רק את מה שמולם. גם מוריניו לקח אליפות ללא יריבה ראויה ועדיין מציגים את זה כאילו זה הישג מדהים.

לגבי "השלולית המקומית", אתה מצפה שהם יאבקו על ליגת האלופות?

אלעד 23 במאי 2015

אני רק אומר שלהשיג את מה שהשיגו הם יכלו גם בחצי תקציב ובלי לקנות את כל השחקנים הטובים הפנויים, ולשלם עליהם הרבה מעבר לשווים. לדעתי אין פה ניהול יוצא דופן, סתם ארנק פתוח שהכסף בו לא נגמר.

שגיא 23 במאי 2015

אז איך אתה מסביר את זה שגם עם חצי תקציב וגם עם אותו תקציב לא הצליחו להגיע להצלחות?
הכסף הוא פקטור אבל הוא לא פקטור בשביל מכבי תל אביב, כי תמיד היה שם כסף וברוב המקרים היו גם כשלונות.

תולעת 23 במאי 2015

הקשקושים על "יריבה ראויה" נשמעו פה על כל אלופה בעשרים השנים האחרונות למעט אולי פעמיים, באליפות של מכבי 2003 ובאליפות הקיזוז ב-2010. בית"ר לקחה אליפות כששתי התלאביביות כמעט ירדו ליגה (ואחרי שהיא רוקנה את חיפה מרוב נכסיה המקצועיים), חיפה לקחה אליפות מול אשדוד ונתניה. הליגה לא פחות (וגם לא יותר) טובה משנים קודמות, והשיטה בה בטח קשה יותר (להוציא את הקיזוז אולי) כי כדי לקחת אליפות צריך לעשות את זה מול היריבות המקצועיות החזקות ביותר ולא מול קבוצות אמצע-תחתית כמו בשיטה של שלושה סיבובים.

edgecator 23 במאי 2015

בשיטת סיבוב שלישי זו לא רק מי שמתבררת כאלופה שמתמודדת מול קבוצות האמצע-תחתית, גם הק"שים והב"שים שלא עסוקות בלאבד נקודות מול עצמן. מה שאולי (בטוח) מקשה קצת יותר על האלופה מכפי שאת טוענת. בשורה התחתונה זה מתקזז, no pun intended כמובן.

תולעת 23 במאי 2015

נכון, אבל בשיטה של ליגה ללא פלייאוף אתה יכול להיכשל מול היריבות שלך ולהיות באחוזים טובים מול הקטנות – ולקחת אליפות. בשיטה של פלייאוף ארוך יחסית כמו עכשיו זה לא יספיק.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

לדעתי וכבר היה פוסט בנושא – השיטה הנוכחית רעה למכבי חיפה וחבריה – עוד שנה כזו והשיטה תשתנה.

יואב 23 במאי 2015

אז אני רגוע(:

רועי 23 במאי 2015

שלוש אליפויות, טרבל, שלב נוקאאוט בליגה האירופית.
ועל הדרך גרמה לפרימואים ולדורפנים לאכול את הכובעים.
אני מבסוט עליהם.
אה ובבקשה, את הכובע שאתה אוכל אל תקיא עלי.

edgecator 23 במאי 2015

אין ספק, לגרום לפרימו לאכול את הכובע זה הישג מרשים במיוחד, בהחלט משהו להתגאות בו. מה שגורם לי לחשוב אולי שהפוסט הזה כנראה לא הכי רלוונטי – כי מעתה אמור פוסט-מכביזם.

רועי 23 במאי 2015

זה בונוס.

ארז 23 במאי 2015

מלא סטייל, כרגיל.
רועי, את האמת – נכון אתה בתכל'ס אדום פנאט שהדמות הוירטואלית שיצר נועדה להגחיך את הצהובים באשר הם?

Matipool 23 במאי 2015

איך פרימו ודורפן נכנסים אצלך לאותו משפט ולאותה כוונה ?!
אין יותר רחוק מהמרחק בין שניהם .

רועי 23 במאי 2015

בקלות. זה שהוא יודע להתנסח יותר טוב לא משנה את העובדה שלעיתים הוא פשוט כותב שטויות.

ירוק 23 במאי 2015

אוי רועי, רועי. חשבתי שהאליפות השלישית תוציא ממך את המרמור אבל כנראה שזה טבוע – לא מספיק לנצח, גם צריך להכניס לתקשורת העוינת.

איזה כובע בדיוק דורפן צריך לאכול? הוא אמר שלא תזכו באליפות? שלא תשלטו בליגה? הוא גם לא אומר כמובן שאתם כשלון. אתם הצלחה מסחררת. בליגה בנתיים. מה לא נכון בזה? אה, ליגה אירופית.. נכון.

תתבגר.

רועי 23 במאי 2015

הפוך, המרמור הוא של ה״פרשנים״ בשני שקל.

ירוק 23 במאי 2015

כן, דורפן ממורמר על הצלחת מכבי ת"א כדורגל. אתה מקשיב למה שאתה אומר וזה נשמע לך הגיוני?

רועי 23 במאי 2015

אני אשאל אותך כזה דבר:
האם נראה לך שאחרי עונה בה יונייטד תיקח אליפות, גביע אנגלי וגביע הליגה (אחרי שתי עונות שלקחה אליפות) דורפן יעלה פוסט: ״מה בעצם עשתה יונייטד ?״ ו ״איזו בשורה זו לכדורגל האנגלי ?״ ?

ירוק 23 במאי 2015

אני חושב שבכל הכבוד יש לך בעיה בהבנת הנקרא.

דורפן כאוהד מנצ'סטר היה וודאי שמח מאד על עונה כזו (אגב, אני מניח שהוא גם היה כותב משהו כמו "המטרה הבאה היא לחזור להיות פקטור בליגת האלופות"). ככה בדיוק גם אתה כאוהד אמור לשמוח מאד ולהיות מרוצה. אם הייתי אוהד שלכם הייתי מבסוט מאד, כמוך וכמו איה וכמו גיל. אני גם מפרגן להצלחה שלכם ולא טוען לרגע שהיא לא הצלחה גדולה (וגם דורפן לא טוען ככה). מה הקשר למה שהוא רשם?

בעיה 1 – אצלך אין כזה דבר ביקורת עניינית נגד מכבי ת"א. הכל זה "מרמור" ו"תקשורת עויינת" ו"פרימו" ו"הסתדרות" ו"הפועל". זה מעייף. אפשר לא להסכים (כמו שאיה לא הסכימה) ואף אחד לא אמר לך לא להיות שמח – מגיע לך. אבל הטון שלך מאשים וזה הזוי.

בעיה 2 – יש הבדל גדול בין ביקורת לא עניינית (פרימו ושות') שראויה לעוקצנות ותקיפה, לביקורת עניינית כמו שדורפן הציג כאן. אני למשל שמחתי מאד כשששלטנו בליגה אבל לא הייתי עיוור לביקורת (תקציב הכי גדול, תחרות לא מדהימה, יכולת לא מרשימה לעיתים, וכו'). הביקורת של דורפן היא עניינית ולרמוז שיש לו איזשהו אינטרס להכפיש ולזלזל במכבי ת"א זה על גבול ההזיה.

רועי 23 במאי 2015

הבעיה שלי עם הביקורות שלו, ולא בפעם הראשונה (לא בהכרח בקשר למכבי), זה שהן מריחות מהתנשאות לא ברורה.
כאילו הוא יודע יותר טוב מכולם, מקבוצות/מבעלים/ממאמנים.

אלון 23 במאי 2015

הפוסל במומו פוסל

שגיא 23 במאי 2015

אז בתור אוהד מכבי, מכביסט או לא, אני אגיד לך את הדברים הבאים.
אירופה לא כזאת מעניינת אותי. אני מעדיף לקחת עכשיו 10 אליפויות רצוף ולא להיות אפילו פעם אחת בליגת האלופות ו/או בליגה האירופאית.
זה בונוס נחמד, אבל זה רק בונוס. הרי לזכות בגביע אירופה לא נזכה לעולם וגם לא בליגה האירופאית. המשחקים שם מבחינתי הם חוויה נחמדה אם משחקים נגד שחקנים "מפורסמים", חוויה פחות נחמדה אם זה נגד קבוצות משמימות כגון פרנקפורט או בורדו והרבה פחות נחמדה כשנפצע לי בחימום למשחק אירופאי השחקן הכי שהכי כיף לראות על המגרש.
ליצור דומיננטיות בשלולית זה חלום חיי. אני רוצה להתעורר עוד 40 שנה ולהתחיל להתבאס מזה שאין תחרות והליגה לא מעניינת כשמכבי זוכה באליפות כל שנה. בדיוק כמו בכדורסל. רוצה שהמנהלת תכריז על פיינל פור גם בכדורגל.
לגבי הוצאת שחקנים החוצה. אני רוצה ששחקנים ישראלים יצאו מאירופה למכבי רק כשהם מתחילים להזיק למכבי. כגון מקרה עטר. אני לא רוצה שזהבי, טב"ח, מיכה, בן הרוש, טיבי וכל מי שלא יהיה, ייצא לאירופה. מה זה טוב לי? את מי זה מעניין ? הייתי שמח מאד אם דאבור, החלוץ הישראלי הכי טוב באירופה היום, היה נשאר במכבי עד היום. אולי היו יורדים מאיתנו קצת בקטע של "לא מלהיבים" ו"תלויים בזהבי"….
טובת הכדורגל הישראלי ? כלומר שהנבחרת תצליח….? אני אוהב את הנבחרת ורוצה מאד שהיא תצליח אבל בנתיים גם סגלי נבחרת מלאים בליגיונרים לא הראו פה יכולת ששווה משהו. דווקא נבחרת שתתבסס על קבוצה חזקה אחת, עם חיזוקים נקודתיים, יכולה להצליח יותר לפי דעתי.
בקיצור – אני מכביסט מבסוט.

דורפן 23 במאי 2015

ואין כאן שום בעיה.

לעניין הנבחרת – היא שיחקה טוב יותר באירופה כשהיו לה הרבה שחקנים באנגליה ומקומות אחרים.

שגיא 23 במאי 2015

מתי נבחרת ישראל שיחקה טוב…? פרט למשחק נגד בוסניה ולכמה משחקים בודדים בתקופת שלמה שרף, אני לא זוכר נבחרת ישראלית טובה.
באותה תקופה היו לנבחרת 2 שחקנים ששיחקו באופן קבוע בחו"ל – ברקוביץ ורביבו. כל השאר שחקני ליגה. רובם ממכבי חיפה.

edgecator 23 במאי 2015

כל זה טוב ויפה – רק ששגיא האוהד או כל אוהד אחר לא מגדירים את מטרות המועדון.

שמרלינג 23 במאי 2015

אתה מכביסט מבסוט וגם ישראלי מכוער. אין סתירה בין השניים.
הרס הכדורגל הישראלי בעקבות דומיננטיות סטייל מכבי תא כדורסל יבוא לך טוב אה? מה עם סתם עושק אלימות ואונס, אתה גם אוהב?

יואב לוי 23 במאי 2015

שמרלינג אנחנו באמת מתנצלים שהרסנו ליענקלה את התכנית להפוך את מכבי חיפה למכבי כדורסל, טול קורה מבין עיניך אתה צבוע וממורמר.

יואב 23 במאי 2015

יואב,
כל מילה!

שמרלינג 23 במאי 2015

חלילה.
לא יודע מה היתה תכניתו של שחר, אבל מעולם לא הגיע לפער תקציבי גדול כל כך מהקבוצות שדלקו אחריו.
גולדהאר וגאידמק לפניו הביאו לארץ כספים שלא היו פה קודם.
אגב, בשנות ההצלחה הגדולות של חיפה, תל אביב היו ממש איתנו תקציבית. הפער מהפועל תל אביב גם הוא לא היה גדול כל כך.
בעיני, אף קבוצה לא צריכה לשאוף להרס הליגה בה היא משחקת כמו שעשתה שנים ארוכות מכבי תל אביב כדורסל.
לגבי המרמור, אין בי. חיפה צריכה להיות הרבה יותר טובה נקודה. זה לא קשור לצהובים.

מאיר (חדש בשכונה) 24 במאי 2015

מי שהתחיל את מדיניות פיזור הכסף הגדול וקניית כל הכוכבים של הקבוצות האחרות במטרה לשלוט בביצה המקומית כמקפצה לליגת האלופות היה שחר בשנת 1994. נוטים לשכוח שזו היתה הפעם הראשונה ששחקני הביית בקבוצה היו בודדים ביותר כשקנו אז את חרזי, חזן, האווירון, רפי כהן, משה גלאם וחיברו אותם לכמה זרים מצויינים ומי שהיה בהרכב מחיפה היה אם זכרוני אינו מטעני, ברקוביץ ועטר. זו היתה הפעם הראשונה והמטרה היתה ברורה. כך זה המשיך עשרים שנה. עשרים שנה של שליטה בכסף הגדול למעט הבלחות של גאידמק וקצת שניידר נותנות יתרון עצום. בין היתר כזה שכולם מתחילים לנגן לפי החליל שלך, כן, אני מתכוון להתאחדות וכאלה, וראה מקרה ששת הזרים ויעקובו.
לבוא ולומר שחיפה לא ניסו להיות מכבי בכדורסל, זה עובדתית לא נכון.

שמרלינג 24 במאי 2015

להיות מכבי תל אביב בכדורסל זה אומר הרבה דברים. למשל, לקנות את השחקן הכי טוב בליגה שלא משחק אצלך ולהושיב אותו על הספסל.
או להיות הקבוצה היחידה שמשודרת בטלויזיה.
או שגמר הגביע יהיה באופן קבוע אצלך בבית.
או שהתקציב שלך יהיה יותר גדול משל כל הקבוצות האחרות בליגה. ביחד.
מה הקשר לחיפה? האם חטפה שחקנים ממכבי תל אביב עצמה? או הפועל תל אביב? האם שילמה את המשכורות הגבוהות ביותר?
סיימת במילים 'עובדתית', ובכן, אין לך עובדות ולא הוכחת דבר.
מכבי תל אביב כדורסל הוא מועדון מביך שהרג הספורטיביות הוא נר לרגליו. הייתי מתבייש.

מאיר (חדש בשכונה) 24 במאי 2015

קרא שנית, כתבתי שזה מה ששחר ניסה לעשות, להיות מכבי תל אביב בכדורסל. הכוונה היתה להגיע לשליטה כמו של מכבי בכדורסל ולא סתרת את העובדות לגבי שנת 1994 שבה הוא החל באיסוף השחקנים של קבוצות אחרות, נכון, לא של היריבות הישירות, אבל המטרה היתה שליטה בליגה. הצליח לו תקופה ארוכה, כשכולם התמודדו עם מחסור בתקציבים, לפחות מידי פעם, לקבוצה שלו היה תקציב שברצותו יהיה גבוה בהרבה משל היריבות או גבוה בקצת, כשהמערכת כבר בנוייה.
ולגבי מכבי בכדורסל והתנהלותה, זה מקום לדיון אחר.

תוהה בדרכים 24 במאי 2015

מאיפה בדיוק הגיע רביבו? מאיפה הגיע ג'ובאני רוסו אם לא מקבוצה שהייתה אז יריבה ישירה? ואלו שני שחקנים שהיו הטובים בליגה.
מה זאת אומרת "הקבוצה היחידה ששודרה בטלוויזיה". היא הקבוצה ששיחקה בגביע האלופות, איזה משחקים של הקבוצות האחרות אתה רוצה לשדר?

אני גם אשמח לדעת מי הוא השחקן הטוב בליגה שלא שיחק במכבי והובא בשביל לשבת על הספסל. זה באמת מסקרן אותי.

תוהה בדרכים 24 במאי 2015

גם אלון מזרחי הגיע מקבוצה שהייתה מתמודדת על האליפות.

יואב 24 במאי 2015

שמרלינג,
החלום ושברו אה?
כל השליטה הזאת, ריקון נתניה והפועל פת מתוכן, חוק יעקובו, לוני כמתמודד, הנרגנות, עיתונאות מגוייסת…
רק בשביל להיות חמוץ ומריר, איי שם בעיר הכימיקלים.
כואב הלב האמת.

שמרלינג 24 במאי 2015

חחח אני תל אביבי. אתם חבורה של משכתבי הסטוריה צהובים, אה?
בכל מקרה, ההנחה היחידה שאתם יכולים להניח לגבי היא שאני אוהד מכבי חיפה.
כל הדיון עם דורפן התחיל מזה שהוא טען שמכבי תל אביב לא עשתה בכדורגל הישראלי דבר שלא עשו לפניה. כצפוי זה הפך לדיון 'ברור שלצהובים יש הכי גדול'. משום מה, אני בכל זאת טורח לענות לכם. חברה שלי טוענת שזאת טעות והיא מן הסתם צודקת…

לבחור הנבון ששאל על השחקנים הישראלים הטובים בליגה שהגיעו למכבי בשביל לשבת על הספסל: שטיינהאואר ויואב ספר עולים לי מיד. לבאן מרסר וווילי סימס גם מתאימים כדוגמאות. אפשר לחשוב על עוד. אבל בשביל מה? שום דבר לא ישכנע אותך.
רביבו הגיע בעונה שעטר עזב. לקבוצה שלקחה איתו אליפות לאחר מכן (הפועל חיפה). עטר היה כוכב גדול מרביבו עד אותה עונה. בחיפה היתה תחושה שהקבוצה נחלשה בעקבות עזיבתו של עטר .
לגבי רוסו, הוא הגיע לחיפה מבית"ר לאחר עונה חלשה. בית"ר לא רצתה להשאיר אותו. הוא עדיין נחשב לכוכב, אבל לא ממש היתה לו קבוצה. אגב, הוא עזב את חיפה למכבי פאקינג תל אביב… לא ממש מראה שליטה כלכלית בליגה, נכון?

אלון מזרחי הגיע למכבי חיפה מבני יהודה. לא אחת מהקבוצות הגדולות בישראל. צר לי. למרות שהיתה להם תקופה יפה איתו. מזרחי שיחק עונה וקצת מצויינות בחיפה ועזב לאירופה. הטענה שבני יהודה היתה מתמודדת על האליפות אולי נכונה, אבל צריך לזכור שלאורך כל שנות קיומה בני יהודה זכתה באליפות אחת.
מכבי תל אביב והפועל תל אביב לא נאלצו לראות את מיטב שחקניהן נוטשים לשחק בירוק שנה אחר שנה כמו שקורה בליגה הגרמנית עם באירן. ובאירן הם סוציאליסטים יחסית למכבי תל אביב כדורסל.

ויואב, צורת ההתבטאות שלך עלובה ממש. אתה אותו יואב מהפייסבוק?
אם אתם כל כך שמחים עם האליפות שלכם וכל כך על הזין שלכם מה שמתוסכלים מעיר הכמיקלים (צורת ביטוי כל כך מכעיסה!) אומרים, אז יאללה תקדמו. אל תגיבו לי יותר. תנו לי לבכות בפינה בשקט. עד שהאליפות תגיע לאצטדיון החדש והיפה שלנו בזכות רכש מאסיבי של שחקנים, אולי אפילו בשנה הבאה…

יואב 24 במאי 2015

שמרלינג,
קוראים לי יואב גם בפייס. יואב בראון.
מצטער שצורת הכתיבה שלי עלובה בעיניים שלך. זה מדיר שינה. באמת.
לא ענית על מה שהיית אמור לענות. על הנובורישיות המחליאה של המועדון שלך. על ריקון מועדונים מתוכן. אז אתה אוהד חיפה תל אביבי. ממש לוקאל פטריוזם אתה.
ועירבוב הכדורסל ממש מביך. של נעליך מעל רגליך כשאתה מדבר על משהו שלא תתפוס לעולם. ולא תבין. כשנוצרת מחדש(ואף פעם לא היית שוב גדול) על ידי בעל הבית של חוזים כפולים. וקצת דביל חייב לציין.
בפוסט של כדורסל, אני אגיב לזה בהרחבה.
שיהיה יום טוב בנתיים.

יואב 24 במאי 2015

אתה ההגדרה המושלמת לטרמפיסט.
וואלה, נגמרו הטרמפים שמרלינג הלא חביב.
וסמי עופר חולל לתמיד. על ידי האלפא דוג היחידה שיש.
אין יור פייס.

תוהה בדרכים 25 במאי 2015

צר לי, אבל אתה פשוט גונב דעת. או שאולי אתה חושב שאתה נמצא בפורום של מכבי חיפה שהשטויות האלו עוברות כעובדה בדיון.

שטיינהאור, וילי סימס וספר לא התקרבו להיות השחקנים הטובים בליגה מחוץ למכבי (והראשון שיחק במכבי עונה אחת בדיוק). אין שום הבדל בין ההגעה שלהם למכבי תל אביב לאלפי השחקנים ששחר הביא מהפועל פתח תקווה. אף אחד מהם לא הגיע כדי לשבת על הספסל.
אני אתייחס במיוחד לדוגמה של שטייינהאור שהיא פופולרית באגדות האורבניות הללו: הוא הובא לפני הגעתו של תום צ'מביירס (הזר המקורי היה אז רון אנדרסון ששיחק 2-3) והיה אמור להיות אחד משלושת הגבוהים של הקבוצה לצד צ'ורה והנפלד. אחרי שאנדרסון החולף בשחקן פנים כמו צ'מברייס, מעמדו ירד, אבל זה לא היה התכנון המקורי. וכאמור, הוא שיחק במכבי עונה אחת בלבד.
מרסר אכן היה השחקן הטוב בליגה מחוץ למכבי, אבל הוא היה שחקן מפתח במכבי עד הירידה הטבעית בקריירה ובוודאי לא נרכש כדי לשבת על הספסל.

בקיצור לשום דבר ממה שכתבת בנושא אין קשר למציאות.

רביבו היה שחקן טוב בהרבה מעטר, גם אם פחות אהוד על אוהדי חיפה. בני יהודה בטוח לא הייתה פחות מתחרה של חיפה בכדורגל באותה תקופה משגליל עליון (ממנה הגיע יואב ספר) ואליצור נתניה (ממנה הגיע סימס) היו מתחרות של מכבי בכדורסל. והוא באמת היה השחקן הטוב בליגה באותן שנים. מיותר לציין שעטר מעולם לא זכה באליפות עם הפועל חיפה.

אתה צריך להבין דבר בסיסי, חיפה לא לוקחת שחקנים ממכבי תל אביב לא מתוך אידאל או מוסר אלא כי היא לא יכולה. אם היא הייתה יכולה, היא הייתה נוהגת כלפיה כפי שהיא נהגה כלפי הפועל פתח תקווה. שחר לא יותר מוסרי משמעון מזרחי הוא פשוט לא הצליח לבסס את אותה שליטה, מסיבות שונות. אל תבלבל בין מגבלות המציאות וערכים.

שמרלינג 25 במאי 2015

יואב, זה בולט על רקע הדרך בה אתה מתבטא ועולם המושגים שלך (אצטדיון ש'חולל', אלפא דוג, מכנה אותי טרמפיסט למרות שאין לך מושג מי אני, הנובורישיות ה'מחליאה' וזלזול מוזר בעיר חיפה. אגב, אני חיפאי במקור. ) שאתה סוחב אתך מרמור כלשהו.
אם תפגוש אותי ברחוב, נראה אם יהיה לך אומץ להגיד לי משהו כזה בפנים.

שמרלינג 25 במאי 2015

תוהה בדרכים – לא גונב דעת ולא נעליים. פשוט שכחתי מילה אחת בתגובה המקורית שלי, 'ישראלי'. מכבי תל אביב כדורסל לקחו בהרבה מאוד עונות את השחקן הישראלי הכי טוב שלא שיחק אצלם. זה קרה כי ממילא משבצות הזרים כבר היו תפוסות בדרך כלל בזרים הכי טובים בליגה. לכן 4 השחקנים שנתתי כדוגמא היו אזרחים ישראלים. היום גם מקרי אזרוח מעניינים, אבל זה נושא אחר.

יש הבדלים תהומיים בין הסטטוס של מכבי חיפה בתקופת השיא שלה לבין מה שמכבי תל אביב עשתה בכדורסל הישראלי. זה נושא לפוסט ארוך בפני עצמו ואין לי זמן להכנס לזה, אבל ההתממות שלך מפתיעה אותי מאוד. זה כל כך מובן מאליו.
לגבי 'רביבו היה שחקן טוב בהרבה מעטר', ובכן, חיפה לא רצתה לאבד את עטר והביאה את רביבו בסכום קטן ממה שקיבלו על עטר מהפועל חיפה. רביבו הפך לכוכב על בכדורגל הישראלי רק בעונה שהגיע לחיפה.
מקבל את התיקון שעטר לא זכה באליפות עם הפועל חיפה.

לגבי העניין שחיפה לא לוקחת שחקנים ממכבי תל אביב כי היא פשוט לא יכולה, נכון לגמרי. אז מה? הדיון הוא לא על חדוות התחרותיות של יענקל'ה, אלא התחיל כתגובה שלי לבחור שטען שישמח שהמצב בכדורגל הישראלי יהיה כפי שהיה בכדורסל הישראלי בימי שלטונה הבלעדי של מכבי תל אביב. מכביזם…
ולא, שלטון ירוק של 90% מהאליפויות לא ישמח אותי לאורך זמן. זה יהיה רע מאוד לענף כולו באותה מידה.

Srtest 26 במאי 2015

בעידן היותר מודרני – מכבי של שאראס-פארקר-וויצ'יץ, מכבי לוקחת את יניב גרין הסנטר הישראלי הטוב ביותר באותן שנים שנתן עונת שיא בהפועל ת"א ושמה אותו על הספסל כדי להיות מושא לזלזול של פיני גרשון. מבססת שליטה של שחקנים ישראלים בנבחרת שמגיעים ממנה למרות עליונות ברורה של שחקן כמו עדי גורדון. משתמשת בגור שלף כסמל ומיתוס לעלייה הפוקסית שלה לפיינלפור מול סבוניס בזמן שהוא השחקן ה-12 בסגל וכנראה הישראלי השני הכי טוב בליגה. בעונה קשה עם גרשון – מפרקת את עירוני נהריה ולוקחת לה שלושה שחקנים במהלך העונה (!!!!), בהם רביב לימונד שהופך להיות נער השעשועים המסופסל החדש של גרשון. מונעת מיוגב אוחיון לעבור לאירופה באמצעים אלימים ממש. הופכת קבוצה ישראלית שידועה בגידול והצמחת שחקנים מקומיים שמשחקת באותה ליגה יחד איתה לקבוצת חסות בפועל שנותנת לה זכות קדימה על שחקניה מייד אחרי שעוזבים אותה או בהמשך הדרך.

להמשיך?…

תולעת 23 במאי 2015

לא מסכימה עם כמעט שום דבר שכתבת, אולי למעט הפסקה האחרונה אבל בכל זאת אתן דוגמא למה שונה "הניהול" של מכבי ובלי קשר לקבוצה הבוגרת (שגם היא נשאה בשורות בעיני אבל אני כמובן לא אובייקטיבית) –
הזדמן לי להיות השנה בשלושה אימונים של ילדים בבתי ספר לכדורגל: בקאנטרי מקומי (קבוצה שבה משחקים כאלה שלא התקבלו או רצו ללכת אפילו לקבוצות כמו הכח עמידר והפועל ר"ג), בבית דני של בני יהודה ובקריית שלום בצהרי שישי. בשניים הראשונים הורים צובאים על הגדרות (וזה כשבקאנטרי אפילו אין גדר), נותנים הוראות לילדים ובשקט מסננים קללה או שתיים למאמנים (מאמן ועוזר) כי הילד שיחק קשר ולא חלוץ במשחקון פנימי בסוף האימון.
בקרית שלום מאות ילדים ועשרות מאמנים ומאמנות. ההורים מקובצים בשטח מגודר ובמקום מאבטחים המשגיחים על הכניסות. במגרשים המון עזרי אימון. הכניסה לקרית שלום כבר אינה כביש עפר מתפורר אלא כביש סלול ושער חשמלי בכניסה למתחם האימונים (ועוד מאבטח). זה בשבילי, כאוהדת, הגאווה שבניהול של מכבי, לא הרכישה של בן-בסט במיליונים או ההימור המוצלח על זהבי.

דורפן 23 במאי 2015

תולעת – תהליך זה יופי. והוא נחוץ ואני הראשון שתמכתי בכל המאמנים הזרים ובג׳ורדי ועדיין תומך. ואין ספק שלמכבי תל אביב זו בשורה ענקית לעומת העידן שלפני.
אבל בשורה לכדורגל הישראל – זה כשרואים על הדשא שחקנים. את התוצאה הרצויה – הופעה בשלב הבתים של האלופות, או שחקנים מעולים שיתקדמו לקבוצות אירופאיות בכירות – תבחרי בעצמך כקריטריון. בינתיים שום דבר מכך לא הושג. ולא הושג שום דבר שלא הושג קודם.

תולעת 23 במאי 2015

לא אמרתי כלום על תהליך, אנחנו לא בשלב שמאפשר לנו לבחון את זה בכלל בעיני. התכוונתי לשינוי בקונספציה (קרא לזה "ניהול") שהוא בעיני ההישג הגדול של גולדהאר במכבי ת"א.
לגבי הפסקה האחרונה כתבתי שאני מסכימה ונדמה לי שגם כל שדרת הניהול במכבי מסכימה איתך.

יואב 23 במאי 2015

רונן,
למה שזה יקרה אחרי שלוש שנים?
אתה מצפה לטאלנטים מהנוער שיכבשו את אירופה כל כך מהר?
אתה מצפה לרעידת אדמה אחרי זמן קצר מאד. מי כמוך יודע כמה העסק פה רחוק שנות אור.
ומכבי ,אולי בדיעבד, תעזור לכדורגל הישראלי. היא קודם כל עוזרת לעצמה. גם ההצלחה של יונייטד שירתה רק את יונייטד כמו שההצלחה של סלטיק לא תורמת מאום לדבר הכללי הזה שאתה מכנה-כדורגל של מדינה.

אלון 23 במאי 2015

5 שנים, לא שלוש

יניב פרנקו 23 במאי 2015

7 שנים למעשה – גם בשנים של שניידר לא היה חסר כסף – למעשה חלק מההצלחה הנוכחית מגיע משנים של השקעה אדירה בכל הממשקים – דור מיכה לא סתם נפל מהירח – זו תמיד הייתה המחלקה העשירה בארץ (יחד עם חיפה) – כשקרויף הגיע הוא מצא סגל מלא כל טוב (שאת חלקו נמני רכש והביא) ומחלקת נוער בריאה מאוד.

יואב 23 במאי 2015

שלוש שנים מהרגע שמיטש הבין מה הוא צריך לעשות. מקבל חמש שנים-זה היה שכר הלימוד שלו.
שניידר הביא את בוזגלו, יבוריאן וישראלביץ, אין לו שום רלוונטיות למיטש. מה שכן, הוא ראוי לפסל רק על כך שקנה את מכבי מלוני.
ומה שקורה היום במחלקה, לא דומה בכלל לעבר. כן, מכבי תמיד היתה ותיהיה חזקה בתחום הזה, לא סוד גדול. כך זה צריך להיות.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

זה ששניידר לא היה הצלחה זה לא מה שמנסים לומר פה – כשאתה שופך הרבה כסף לאורך שנים אתה מקבל מאסה קריטית שממנה יותר קל לבנות "תהליך" קדימה – גם רוני לוי שיגיע עכשיו לחיפה לא יתחיל מאפס – הוא יקבל סגל עם המון כישרון, אינספור מושאלים ומחלקת נוער חזקה – זה מאוד דומה למצב של קרויף כשהגיע.
בכלל לא מעט פעמים אני שומע כמה "רקובה" הייתה המערכת של מכבי כשהגיעו הספרדים – הריקבון היה בלא מעט מקומות, אבל בחלק מממשקי העבודה זו הייתה מערכת חזקה ושלד טוב קדימה .
צריך גם לזכור שהמותג מכבי ת"א תמיד נהנה מאפקט הכדורסל שעזר לו גם בשנים רעות מאוד מקצועית להישמר.
לבנות דף פייסבוק חזק זה משהו שעושים בכמה חודשים – להשיג מאות אלפי משתמשים לוקח שנים ולמכבי היתה תשתית פעילה וטובה.

יואב 23 במאי 2015

אני מסכים איתך שמכבי בסך הכל חזרה למקום הראוי לה מבחינת השקעה, עבר, יוקרה. היא חזרה להתמודד.
וזה כל מה שרציתי שיקרה.
רציתי ניהול טוב(מיטש עולה על כל דימיונותי) ורציתי לחזור להיות שחקן מרכזי.
כאשר לוני מכריז אחרי הפסד לסכנין שהיה ארוע יפה, כאשר הוא מפסיד כמעט כל שחקן בשוק לשחר, כאשר הוא מנסה לסתום פיות לקהל שלו-אז אני לא מתמודד ולא שחקן ראשי.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

לוני היה האנטי מכביסט – זה ש"סוגר" עם בוקולי בתקיעת כף ומאבד אותו לחיפה – לי היה ברור שתחזרו יום אחד ותמיד טענתי שעדיפות לי חמש רצופות של חיפה מאחת של מכבי.

שלו 23 במאי 2015

קטונתי מלתת עיצות לחיפה,
אבל רוני לוי מתחיל מנקודה בעייתי שבה הקבוצה לא מבינה מה הבעיות שלה והיא חיה את עברה.
יש בחיפה יותר מדי שחקנים שבעים,
יותר מדי אנשים שאין להם מה להפסיד ויותר מדי אנשים מקושרים.
זה לא רק למצוא סגל ראוי למאבק,
זה להבין שחוקי המשחק השתנו.
רוני לוי לא יכול לעבוד לבד כי הוא בנחיתות.
הוא צריך צוות, רציני (לא אמרתי זר או ישראלי).
לדעתי הפועל ת"א תהיה הקבוצה החזקה השנייה בשנה הבאה אם תתמיד בדרך.
קריית שמונה תמיד תהיה בסביבה.
ובאר שבע תצטרך להתארגן מחדש.

אם אני שחר, אני מציב יעדים איכותיים ולא כמותיים.
אני רוצה קבוצה שמשתפרת בפרמטרים של המשחק מבחינת כושר גופני,
קבוצה שיודעת לבצע הוראות של מאמן.
ובנייה של שלד לשנה שאחרי.
הייתי רוצה סקאוט שכבר יאתר לי שחקנים לשנה שאחרי.
ובסוף גם מקום באירופה.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

אבל אתה מסכים איתי שלו שסגל שיש בו את השוער הכי טוב בליגה , מגן כמו טווטאטחה , אלירן עטר (וגם שכטר, עזרא, ידין, מויאל , משומר) זה לא "להתחיל מאפס".
שקבוצה שיכולה להחזיר הביתה על תקן הצעירים המוכשרים את שחר הירש וגדיר וג'אבר עטטא ואיסמאיל ריאן זה לא להתחיל מאפס ולשקבוצה שאם רק תעשה כמה מהלכי קיץ פופוליסטיים (כמו רוני לוי..) תביא כמעט 20,000 מנויים זה לא להתחיל מאפס.

אלון 23 במאי 2015

בדיוק. ובנוסף כמו שכתבתי למטה קנו עוד מלא שחקנים טובים שכבר הוכיחו את עצמם בליגה הישראלית. בהרבה כסף

שלו 23 במאי 2015

גם משה גריני, יעקב כהן, עודד מכנס, אורי מלמיליאן מיקי בן שטרית ושוקו נומדר נקנו בהרבה כסף והוכיחו את עצמם בליגה הישראלית…

יניב פרנקו 23 במאי 2015

די. הטיעונים האלה לא רלוונטים. כן, היו כשלונות רכש בעבר, אז מה?
גם בהיסטוריה של באיירן וברצלונה נפלו לא פעם ברכש בכסף גדול.

שלו 23 במאי 2015

זה יופיע כל פעם שיהיה טיעון של כסף…
בדיוק כמו כשמשהו מזכיר את האוטובוס של מוריניו עם אינטר בקאמפ נו,
אזכיר את המשחק הראשון במילאנו.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

אבל הכסף הוא חלק משמעותי במשוואה – אני לא חושב שמיטש פראייר כשהוא חושב שיכל להשיג את מה שהשיג בחצי מהכסף – אחרת היה מקטין את ההשקעה – מיטש כמו וולמארט טיפוסי הבין שתחרות מנהלים בכל ממשקי העבודה – לא מספיק להיות הכי עשיר , צריך להיות הכי מסודר ומנוהל – אבל התנאי לכל המהלך הוא להיות הכי עשיר.
מזכיר לי שכשהגעתי בפעם הראשונה לוולמארט לא הבנתי מה כולם "קשקשו" לי כל החיים על זה – סתם סופר רגיל וכנראה יותר זול מזה שלידו – ואז הבנתי שהם גם הכי טובים בלוגיסטיקה, תפעול, שיווק, מותג פרטי ועד – ושכמעט בתלי אפשרי לנצח אותם – אבל המחיר חייב להיות הכי זול – זה הבסיס – כך גם במכבי – הם כרגע הכי טובים בהכל – אבל הבסיס הוא עוצמה פיננסית.

יואב 23 במאי 2015

כסף הוא חלק משמעותי במשוואה אבל על מה הפליאה שהוא קיים במכבי?
המועדון הותיק ביותר, האהוד ביותר, המעוטר ביותר.
זה כבר בילד אין. כך היה וכך יהיה. בדיוק כמו ענקיות אחרות מליגות אחרות.
נו אישיו בכלל.

יואב 23 במאי 2015

ההשוואה לביתר של גאיידמק היא כמו להשוות בין הביטלס לצ׳רצ׳ילים. לכאורה, להקת רוק שמבוססת על גיטרות.
ארקדי ניסה לקנות רשות עיר ואכן קנה הכל כדי להצליח מהר.
מכבי לא הביאה את השמעון גרשון וזנדברג של תקופתה, אלא את ראדי וטיבי. הזרים הנפלאים של ביתר עלו לפחות כפול שלוש משל מכבי. האירגון מתקדם כל הזמן, ישנה יציבות במערכת ומנכלים מקומיים לא מפוטרים כל הזמן.
מחלקת נוער משגשגת, חנויות שנפתחות, דיבור רציני על איצטדיון חדש, השקעה גדולה במדיה ואיש עם חזון אמיתי לאיך זה צריך להיראות.
קרוב ל150 איש עובדים כיום במועדון על כל מחלקותיו.
מאמני מחלקת הנוער נבחרים בפינצטה וירוויחו מספיק כדי שזאת תיהיה עבודתם העיקרית.

רונן,
זכור לי פוסט מאד מפרגן שלך לאחר המשחק של מכבי בהונגריה.
מה השתנה מאז? זה רק השתפר והשתבח. אני חושב שאתה ממש לא מבין לאן זה ילך ומהן העוצמות שעומדות מאחורי…
בקשר ליצוא שחקנים, אב׳ילה, ויקי וגיורא עשו קאריירות יפות(בעולם נטול סוכנים ואינטרנט), כשחיפה התגלגלה בין הליגות. וגם טבח הבלם יצא ממכבי בינונית מאד.
בניון ורביבו הגיעו למי ששילם יותר. זה לגיטימי לגמרי אבל במה זה שונה מהיום? אומר לך מה שונה-שחר היה ראש השלולית. מיטש מחפש הרבה יותר מזה.
אגב, ארבע נקודות בבית ליגת האלופות מול שלוש אלופות אירופה, ראוי לאיזכור, אתה לא חושב? ועם קבוצה מאד! בינונית של מכבי.

אני סבור שאלו רק הצעדים הראשונים. ובשביל סיפתח, זה וואלה נחמד(:

דורפן 23 במאי 2015

קודם כל מאיפה הבאת את ויקי פרץ הגדול וגיורא שפיגל האגדי? ואת עונת ליגת האלופות של קלינגר. אנחנו מדברים על מיץ׳-קרויף.
לא השתנה כלום מאז הונגריה (ויפה שאתה זוכר שאני כתבתי רק טובות על מכבי בכל התקופה הזו). וזה העניין – לא השתנה כלום. זה היה בנקודה מסויימת בעבודה -הגיעו לשליטה בכדורגל הישראלי. אתה מרגיש שנמצאים הרבה מעבר לכך?
על בניון ורביבו כתבתי כמי שיצאו והצליחו בענק באירופה. זה יהיה עבורי קריטריון לעבודה במכבי. בינתיים לא ראיתי את השחקן הזה (דאבור. אולי מתישהו).

כמו שאמרת – הוגדרו מטרות גדולות יותר. בינתיים לא הושגו. מהזווית של לא-אוהד-מכבי רק שני דברים יכולים להגדיר שינוי: שחקנים הרבה יותר טובים, או הצלחות הרבה יותר גדולות באירופה. בינתיים אין.

תוהה בדרכים 23 במאי 2015

מה לשיטתך יהווה "הצלחה גדולה באירופה" לקבוצה ישראלית?

דורפן 23 במאי 2015

לשחק טוב בשלב הבתים. להגיע רחוק בנוקאאוט של הליגה האירופאית.

בגדול אני חושב שבגלל גורם המקריות אגב אני חושב שזו לא מטרה נכונה לכדורגל הישראלי. מדינות קטנות שרוצות להצליח צריכות לייצא שחקנים ולקצור את הפירות ברמת הנבחרת. ובגלל זה אני חושב שבכלל לא צריך לברך על השקעות עצומות מהסוג של גיידמק וגולדהאר. כי מה אתה משיג? שומר את הקצת-טובים בבית ומביא זרים שאו שהם לא טובים או שלא יישארו.

אין שום דוגמא להצלחה עקבית של מדינה קטנה בכדורגל קבוצות בתקופתנו. יש המון דוגמאות להצלחה כזו בנבחרות.

D! פה ועכשיו 23 במאי 2015

באזל זכו בשמונה אליפויות בעשר שנים כדי להגיע לאן שהגיעו והמצב ההתחלתי שלהם טוב בהרבה. ודווקא בגלל המקריות חשוב לייצר קודם כל יציבות בסיסית בבית, ואז אפשר לחבר פתאום, פעם בכמה שנים קבוצה טובה, שתלך רחוק בשלב הבתים ואז תאבד שחקנים מובילים ועדיין תצליח להשתחל ללליג"א.

בכל הקשור להצלחה של מועדון באירופה אי אפשר להתעלם מהעובדה שבישראל מותרים רק חמישה זרים – זו מיגבלה אדירה על כל האפשרויות. ועל הדרך לטעמי פוגע גם ביכולת לגדל שחקנים. שים כישרון גדול בין חמישה ראדה פריצה והוא ישתפר פי אלף מאשר מהתמודדות עם גאל מרגוליס על מקום בסגל.

יואב 23 במאי 2015

התייחסתי לעבר כי חשבתי שכתבת בכללי יותר.
תסכים איתי שכדי לתקן כישלון במוקדמות, אתה צריך לעבוד קשה כדי להיות שם שוב בעונה הבאה. וזה לא טריוויאלי להרוויח את הצ'אנס הזה שוב. בעיני, זאת הליכה קדימה. אנחנו בכל זאת מדברים על מועדון שהיה בשפל זמן רב ואנחנו בכל זאת מדברים על הכדורגלנים הישראלים שרק מחפשים את איזור הנוחות.

אלון 23 במאי 2015

מכבי הביאה את בן חיים, זהבי, טיבי, בן הרוש, בן בסט, עטר, יצחקי, אניימה, איגיבור, ורמוט, זיו, בן בסט, איבינדר
כולם שחקנים שכבר הוכיחו את עצמם בליגה הישראלית. והביאו אותם בהרבה כסף
חוץ מאת פריצה וכגרסיה מה הם גילו?
כמו שרונן כתב כל הכבוד יפה מאד אבל בטח שאין כאן שום בשורה. בעיקר כסף

גיל שלי 23 במאי 2015

לא הבנתי, הבשורה היא בגילוי שחקנים? מנהל קבוצת כדורגל הוא בעצם רק שחקן פנטזי ליג מוצלח?

אלון 23 במאי 2015

פנטזי יותר קשה. הסכום מוגבל
רק אומר שגאידמק עשה אותו דבר ולקח 2 אליפויות כולל דאבל
מישהו כתב שב סה״כ הביאו שחקנים כמו ראדי וטיבי אז הגבתי לזה

יואב 23 במאי 2015

טיבי וראדי בעונה הראשונה. המשמעותית ביותר. וזרים לא יקרים.
היה את עטר, גל ויואב. שהיה נראה שהם כבר לא יעשו את זה.
והיה את דאבור, ברק לוי, מיכה ולוגסי שהם שחקני בית.
נהדר אני אומר.

תולעת 23 במאי 2015

כל קבוצה שלקחה אליפות התבססה על רכש, ורשימה דומה אפשר לתת לחיפה של שחר (רק המנודים שנקנו ונשלחו ליציע הם רשימה באורך שציינת) וגם להפועל "נושאת הבשורה" של גוטמן. אף אחד לא לקח כאן אליפות בעשור האחרון עם ילדים מהנוער ותגליות מליגה לאומית.

אלון 23 במאי 2015

קרית שמונה לקחו
ואכן מסכים איתך. אף אחת לא נושאת בשורה. זה כל מה שטענתי

דורפן 23 במאי 2015

קרית שמונה היא בהחלט בשורה. לקח מישהו קבוצה מהפריפריה ועמד בכל מטרה ריאלית שאפשר היה להציב לקבוצה כזו.

תולעת 23 במאי 2015

אז אני לא מקבלת את ההנחה הזו, שאליפות היא הישג מינורי או תוצר לוואי (של כסף) והבשורה היחידה לכדורגל הישראלי היא רק התמודדות עם אירופה. אליפות היא בשורה ושלוש ברצף בוודאי.

אגב בקרית שמונה של האליפות היו 3 שחקני בית מובילים (כולל שיר צדק שהגיע לשנה אחת בנוער).

גלן 23 במאי 2015

שלוש האליפויות של רוני לוי לא היוו שום בשורה לכדורגל הישראלי. למעשה משם החלה הדעיכה. אפילו האחרונה שבהן שהייתה יותר "מרשימה" סוו קולד רק הדגישה את העולב

דורפן 23 במאי 2015

תולעת – עבור קרית שמונה מהמקום שהיא באה זו הייתה בשורה. והייתה לכך גם חשיבות מבחינה חברתית-ספורטיבית. אז זו בשורה שלא קשורה להצלחה אירופאית. בתוך האחרות – בית״ר, מכבי, הפועל, חיפה – לכל אחת בתורה בעלי בית טובים או טובים לתקופה או לפחות עשירים. מהם הציפייה היא לא רק לנצל נכון כסף. אבל אני מוכן לחכות לדור השחקנים שאמור להגיע מהנוער.

רועי 23 במאי 2015

אתה מוכן לחכות…
עכשיו גולדהאר יכול לישון בשקט.

שלו 23 במאי 2015

רונן,
אם חיפשת חידוש כזה שיעתיקו אותו בליגות הטובות בעולם, אז לא זה עדיין לא קרה..
אבל בשנה שעברה מכבי הייתה קבוצה גמישה שעברה במהלך המשחק מ 4 שחקני הגנה ל 3 בלמים.
השנה פאקו הכניס את עניין שלושת הקשרים שמחזיקים את האמצע.
במשחקים רעים של מכבי, קבוצות התפרקו בדקה ה 75 בגלל השליטה בכדור.
אצטט את ארהלה גרשגורן (מאמן הכדורגל שלי בטכניון, ושחקן עבר מפואר) שהכדור זז יותר מהר מההגנה,
והשליטה בכדור גורמת לקבוצת ההגנה לרוץ הרבה.
במשחקים הטובים של מכבי היא פירקה קבוצות כבר בדקה ה 60…

מכבי לאורך ההיסטוריה הייתה נציגת הליברליים העצמאיים, של אלו שלא עבדו במוסדות או עם קביעות.
אנשים פרטיים.
ככזות תמיד הייתה אלטרנטיבה לכל שלטון וממסד.
רובנו לא אוהבים את הממסד (אולי אני טועה).
צריך לזכור שמכבי בערך מ 1979 איננה האימפריה שסיפרו לה שהיא.
היתה הבלחה בשנות ה 90 ועוד תקלה בשנות האלפיים, וזהו.
אז כשמגיע משהו ובמקום להחתים משה גריאני או משה מרכוס, מצליח ממש להחתים קבוצה של שחקנים.
ובמשך שלוש שנים העיתונות לא מצליחה לבחוש בנעשה בקבוצה זה צעד ענק.

שחקן ישראלי ?
כדי שזה יקרה צריך שהוא יצמח איפשהו, זה לוקח זמן.
אם הוא עכשיו בן 10 ומיץ' ישאר עוד 15 שנה, אני מניח שזה יקרה, באופן עקבי.
הישגים באירופה?
האחות מהכדורסל (שבאופן אישי אני נמנע ממנה) העבירה הרבה שנים בחוסר הישגים עד הגביע הראשון,
שנקח בעזרת 50% קבוצה שלא קיבלה את המיומנויות שלה בארץ.
שחקן ישראלי אחד שהיה אולי הגדול אי פעם. ועוד חבר שלו שהיה לא רע בכלל.
נחכה עוד עשר שנים ואז נבדוק מה קרה באירופה.

המשימה המרכזית של מכבי לדעתי היא בעיקר לבנות מעטפת כלכלית לקבוצה,
כזאת שתדאג שהבעלים לא יצטרך להכניס יותר מדי את היד לכיס.

יואב 23 במאי 2015

ביג לייק שלו.

דורפן 23 במאי 2015

אני ידעתי תמיד ששאנקלי גונב דעת והציטוטים שלו במקור הם של אהרלה גרשגורן.

לגבי הממסד ומכבי אני מסכים. כתבתי – הם תמיד אופוזיציה לברדק הים התיכוני מסביב. בין אם זה נתניהו ובין אם זו מפא״י. אבל הם כן אנשי סדר ציבורי. וזה מתבטא יפה בשאיפה שלך ויואב לאיזון תקציבי…:-)

הישגים באירופה זה מושג בעייתי. לפעמים אתה צריך חוסר מזל – כמו הפסד בנוקאאוט ומעבר לשלב הבתים באופ״א – כדי שיהיה לך סיכוי לעונה טובה באמת – שהיא ריאלית רק במפעל הזוטר יותר.

שלו 23 במאי 2015

כל אחד והאילנות שלו…
אני לא מזלזל בהישגי היריבות, חלקן נעשו בשנים בהן היו שלוש תחרויות מקבילות (אלופות, מחזיקות גביע ואופ"א)
כמו שבימנו אין סיכוי לרומא להגיע לגמר האלופות, או להחתים שחקן כמו רוברטו פאלקאו.
כך הסיכוי של מכבי לעבור את שלב הבתים באלופות שואף לאפס.

מכבי באלופות קיבלה שלוש אלופות אירופה לשעבר, שתיים מתוכן סדרתיות (האלה עם התג המיוחד).
כשחיפה קיבלה קבוצות כאלה היא הצליחה פעם אחת בצורה יוצאת מהכלל ובפעם השנייה הוציא צעצמה את המצופה.
כן לדעתי מבית של שלוש אלופות אירופה קבוצה ישראלית שמבקיע גול זה הישג יוצא דופן.

שאלה אמתית עד כמה הפרויקט של מכבי יכול למשוך שחקנים דרג בינוני מאירופה (לא יכול…)
ולכן היא צריכה לבנות על מציאת יעקובויים לשנה שנתיים.
כמי שנכווה מבן עטיה ברומא,
ברור לי שראשית זה כמעט בלתי אפשרי למצוא כישרון אפריקאי לפני הקבצות הגדולות / בינוניות באירופה.
שנית גם אם תמצא כזה ייקח לקבוצה בינונית בליגה בינונית בערך שנה לקנות אותו.

הקפיטליזם עובד, אין מה לעשות הפערים רק יגדלו בעתיד.
כל עוד קבוצות יכולות לקנות שחקנים מכסף שאין להם (גם בארץ)
וקבוצות לא מפורקות אם הן פושטות רגל, רק נעלמות לשנה שנתיים (נאפולי, פירנצה לדוגמה)
אי אפשר יהיה לשבור את תקרת הזכוכית.

מה זה משנה אם בשנה הבאה מכבי תעפיל לשלב הבתים ואולי אף שלב מעבר לכך?
היא אף פעם לא תתברג בצמרת הגבוהה או אפילו בבינוניות האירופאית.
היא בסך הכל משמשת סטאטיסטית בתעשיית הכסף של ארגון הקבוצות הגדולות.

סימנטוב 23 במאי 2015

מצטרף ביק לייק.
לגבי שחקנים ישראלים בעתיד, הכסף יעשה את שלו עם הזמן מכבי תרכוש שחקנים צעירים ותגדל אותם לשורה הראשונה כאן. בהקבלה אני מסתכל על הכדורגל האנגלי וכבר אפשר לראות שינוי בנבחרות הצעירות (נערים, נוער, ועד עשרים) אין כמעט שחקנים מיונייטד ולצ'לסי יש המון וגם לסיטי ייצוג נכבד.

גיל שלי 23 במאי 2015

התשובה לשאלה בכותרת היא מכבי עדיין לא עשתה כלום. הטרבל השנה לא מוכיח כלום, והושג בגלל שמכבי עפה מאירופה מוקדם.אילו מכבי היתה בשלב הפליאוף בליגה האירופית סביר שהיתה עפה בגביע.
הנקודה היא שמכבי בדרך. המבחן שגולדהאר בוחן הוא לא איכות השחקנים שמשחקים במכבי אלא איכות ההחלטות. ג'ורדי הראה שזיהה נכון את הבעיות המכבידות על המועדון וטיפל בהן היטב, לכן זכה בהארכת חוזה. הוא היה זוכה בזה גם אם מכבי היתה מפשלת ומפסידה לקבוצה איכותית מחיפה למשל. התרומה לכדורגל הישראלי כפי שקבעה תולעת לא יכולה להמדד עכשיו, אלא בעוד כמה שנים שהתהליך יהיה בעיצומו.
כן, אני מאוד נהנה מכך שכיום מכבי מייצגת את הערכים שאני מאמין בהם, ערכים שקצת מנוגדים לרווח בישראל ובכדורגל הישראלי בפרט. עצם ההצלחה בדרך של מקצועיות, השקעה לטווח ארוך, אמינות השקיפות, חוסר ההתעסקות בקומבינות ובעיקר התעסקות במה שעושים ולא במה יגידו. בכך מכבי תורמת לכדורגל בישראל יותר מייצורם המקורי של עוד בניון.
אולי ההצלחה של מכבי תמיד בכך כשפרימו ושרף ודומיהם יעלמו מנוף הכדורגל, מאחר ושאר המועדונים ינסו לחקות את מכבי, והאדונים הלא כל כך מכובדים הללו יראו לא שייכים לענף. עצם האינטואיציה מוצדקת של פרימור ושרף ששונאים את הנעשה במכבי מאחר והם חשים באיום, שמכבי בדרך

גלן 23 במאי 2015

גיל שלי טעות גדולה בעיני. האם גוגל ישראל או אמדוקס מעלים את הרמה הניהולית בשירותי בריאות כללית או צה"ל לצורך העניין? מכבי לא יכולה (צריכה זה עניין אחר) לתרום לשיפור הרמה הניהולית בארץ בכדורגל. זהו תחום לא ריווחי, נישתי, לאורך העשור האחרון מושך אליו לא פעם לניהול ובעלות יותר תמהוניים או לא זהירים מזהירים ולא ברדקיסטים ובעיקר בלי שום בנץ מארק שמתקרב אפילו לבנץ מרק הנוכחי של מכבי.

גיל שלי 23 במאי 2015

אני לא אומר שזו מטרה של מכבי, אלא תוצאת לוואי מבורכת

גיל שלי 23 במאי 2015

ואגב, הכניסה של חברות הייטק לישראל בתחילת שנות השמונים אכן שידרוג את רמת הניהול באופן כללי בארץ, עד היום זה הקטר שמשנה את כל דרך ניהול משאבי האנוש בארץ

גלן 23 במאי 2015

בכוונה לא דיברתי על אלסינט או אלביט. זאת תקופה אחרת וקל לתיקון של קלקול כל כך גדול.

גיל שלי 23 במאי 2015

הכוונה שלי היא דווקא לכניסה של מוטורולה למשל, גם אינטל אחר כך

גלן 23 במאי 2015

מקבל

Amir A 23 במאי 2015

איך מכבי תל אביב תלמד להתמודד באירופה אם ביומיום השחקנים שלה מתמודדים עם קבוצות שנופלות מהרגליים בדקה ה-60? מהיכן השחקנים שלה ילמדו להתמודד עם קבוצות שרצות מהשניה הראשונה ועד הדקה ה-91?

משה 23 במאי 2015

באותו מקום שלמדו חיפה והפועל ת"א, באירופה.

בלייק 24 במאי 2015

ואת התוצאות רואים עד היום.
רק בטוקבקים אמנם, אבל גם זה משהו.

משה 23 במאי 2015

כל מילה, רונן, כל מילה.

ניב 23 במאי 2015

לדעתי מכבי לא הייתה צריכה חצי תקציב בשביל אליפות, תקציב מינימום והלנת משכורות זה מספיק לגמרי, גם לא צריך להישאר אחרי משחקים לשחרור.. סתם עושים רוח והכי טוב מחנה אימונים בארץ,עדיפות לווילה של אזגי.

דור בלוך 23 במאי 2015

אהבתי מאוד את החלק הראשון, ובתור מכביסט ועובד מדינה שאין ספק שכל מקריו יעידו עליו (על אף שלא נדרשתי למכתבי המלצה כדי לכתוב בדה באזר), שהוא אדם מסודר ורציני, ושהגיע לעבודה יום אחרי הטראבל ודיבר על כך ליד מכונת הקפה, אני לגמרי מתחבר, ויותר מכך זה מסביר גם את החיבור הרגשי למכבי הנוכחית.

עם החלק השני לחלוטין לא. מה שמכבי הנוכחית מראה הוא שעם אותו כסף של מכבי שנכשלה במשך שנתיים (גם לפני כן היה יתרון כלכלי אבל לא באותו סדרי גודל), אפשר לעשות תוצאות שונות לחלוטין כתוצאה מניהול. אם המסר הזה יחלחל למועדונים אחרים, ותהיה פה תחרות קבועה בין 4-5 מועדונים שמתנהלים כראוי כל השאר יבוא.

אגב, לגבי שחקנים ישראלים או אחרים שמכבי קידמה לאירופה, אני בהחלט רואה את דור מיכה או מואנס דאבור כפוטנציאל לכאלה

יניב פרנקו 23 במאי 2015

יש הבדל בין מיכה לדאבור – דאבור גדל באחי נצרת והגיע לשנת גיל נוער אחרונה למכבי (אפרופו ניהול מסודר) ושיחק בקבוצה הבוגרת שנתיים וחצי שם ברוב המקרים העדיפו את הכוכבים והבשלים , עזב את מכבי לקבוצה שווייצרית שלדעתי בשנה וחצי אצל השוויצרים שיחק יותר משחקי בוגרים מהקדנציה במכבי – לא בדיוק תהליך של ייצור כוכב ודאבור יהיה כוכב ויגיע לליגה בכירה.

מיכה סיפור שונה לחלוטין – על פניו הוא הראשון להתפתח התוך המסגרת החדשה ויש סיכוי גדול שיגיע ללגיה בכירה בגיל 24-25 – די דומה דרך אגב למסלול של ברקוביץ.

יואב 23 במאי 2015

יחסית לגילו ולכוכבים שהיו סביבו, דאבור קיבל את ההזדמנויות ויש לו חלק רב בשתי האליפויות הראשונות.

יניב פרנקו 23 במאי 2015

גם ללוגסי וברק לוי – אבל האמת היא שהיה בורג משני .
בכל מקרה – דאבור לא עשה שום דרך שונה מרמי גרשון או אבי ריקן – יצא מהר מהר לקבוצה נכונה בזכות כישרון וסוכן ומפה הקריירה שלו רצה בזכות עצמו – מיכה יכול להיות קייס שונה ואם יהיה אז הטענה על מה שקורה במכבי תהיה נכונה – מיכה בזכות שנים של אימון בתוך מסגרת מסודרת ואירופאית (או הכי קרובה לזה) ובזכות חשיפה נכונה (בין אם זה למאמן כמו סוזה או פאקו ובין אם בזכות העפלה לליגת האלופות) יכול לצאת ממכבי ישירות לליגה בכירה – זוה העניין – אם מכבי תתחיל לשווק שחקנים לקבוצות וליגות באמת בכירות הרי שקרה פה משהו יוצא דופן – לצאת לגראסהופרס בגיל 22 זה לא מה שלא ראינו בעבר.

יואב 23 במאי 2015

יניב,
אין לי ספק שזה יקרה ובכל מקרה היעדים שלי כאוהד הם קצת אחרים. יצאו, יצליחו-מעולה.
זה לא איזה יעד מיידי בשבילי.

דורפן 23 במאי 2015

דור בלוך – בפייסבוק שלך יש תמונה של סנובורד בהרים. אני מפנטז על כך שאני יום אחד אהיה דור בלוך ובסוף מה?? עובד מדינה???????

גיא זהר 23 במאי 2015

אוף טופיק. הבקשה של מכבי להקדים את משחק האליפות החגיגי ביומיים בטענה שזה פוגע בהכנות שלה לעונה הבאה מתאימה לסטנדרטים ים תיכוניים ולא אירופאיים, במיוחד שחצי סגל שלה גם ככה ממשיך לאימוני הנבחרת.

יואב 23 במאי 2015

בגלל שחצי סגל שלה משתייך לנבחרת. בדיוק בגלל זה. בקשר לים תיכונית, ספר את זה לפרגי שהוא ״מפציע״ שחקנים שלו לפני התמודדויות בינלאומיות.

גיא זהר 23 במאי 2015

חושד שכל הפצועים של מכבי לא ילימו עד למשחק הנבחרת אם כבר העלת את הנקודה. ועדיין טענה מתריסה שעדיף שלא היתה נאמרת, במיוחד שחיפה שגם לה יש כמב שחקנים בנבחרת כנראה תכנס לפעולה באירופה שבועיים לפני מכבי.

יואב 23 במאי 2015

ברור שהתעלמת מפרגי הים תיכוני. אולי תלמד אותו קצת על אירופה? או את הסקוטי שלנו, ביין?

גיא זהר 23 במאי 2015

שכחתי שאסור לבקר את הנישגבים המורמים מעם. ופרגי היה רחוק מלהיות המודל שלי לג'נטלמן.

יואב 23 במאי 2015

ועוד ים תיכוני.

יואב 23 במאי 2015

וכן, פרגי נשגב ומורם מהעם. בכל האמור למשחק הפופולארי בעולם. בוודאי שלא אני ואתה.

תורג׳י 24 במאי 2015

אם זה ים תיכוני אז יניב קטן הוא זוהר ארגוב.

גיא זהר 24 במאי 2015

לא הבנתי. כל מה שמכבי יעשו נקפוץ לדום. הבקשה שלהם להקדים את המשחק בפאקינג יומיים אחרי שלא מעט פעמים התחשבו בהם לא לעניין תקראו לזה איך שאתם רוצים. נעלבתם מהים תיכוני אז נחפש בשבילכם סטנדרטים אחרים

יואב 24 במאי 2015

אתה בעצם קראת לפרגי ים תיכוני כי הוא עושה בדיוק את הדברים האלה. וקבוצות אחרות ברחבי היבשת, שמגוננות על האינטרסים שלהן.
זה בכלל לא מעניין אם תקפוץ לדום או לא. אתה לא האישיו ולא תיהיה האישיו לעולם.
אבל שתנגח רק על מנת לנגח, אתה תקבל תשובות. ככה זה עובד.

גיא זהר 25 במאי 2015

אין כאן שום אינטרסים מיידים אלא ניסיון להלך אימים וגם סוג של שלח לחמך אחרי המים. אבל מבין שהים תיכוני מאוד נגע ללבכם. אתה רוצה להתלות באילנות גבוהים, סבבה.

שלומי 23 במאי 2015

דורפן, קודם כל, בבקשה תכתוב יותר על הכדורגל הישראלי. אומנם אני לא מסכים עמך, אבל תענוג לקרוא אותך.
אז ככה:
1. איך אתה יכול להגדיר הצלחה אירופאית כשהיו רק שני קמפיינים אירופאים? להזכירך, בעונה הראשונה של קרויף ואוסקר לא היה קמפיין אירופאי. לדעתי הקמפיין של סוזה, גם אם לא היה יוצא דופן, היה מוצלח לכל הדעות ונכנענו רק לבאזל שהייתה חזקה מאיתנו לאין שיעור. גם הכישלון של הקמפיין בתחילת העונה הנוכחית מתקבל על הדעת בשל נסיבות מקלות – כולם מזכירים את מערכת צוק איתן כסיבה המרכזית, אבל חושב להזכיר שגם היה למכבי מאמן שכבר במהלך הקמפיין ידע שהוא לא רוצה להישאר. אומנם הוא היה מקצוען למופת, אבל אין ספק שזה משפיע. בקצרה, לדעתי אי אפשר לשפוט את מיץ' וקרויף על שני קמפיינים אירופאיים כשאחד מהם היה מוצלח. אני מקווה שבעונה הבאה מכבי תזכה להגרלה סבירה ולא אחת בלתי עבירה.
2. גם כאן אני חושב שאתה טועה. איך מועדון אמור להצמיח שחקנים יוצאי דופן תוך שלוש שנים? הרי גם אם שחקן נוער סביר יקבל את התנאים הטובים בעולם רק בגיל 16, זה יהיה קצת מאוחר בשבילו בכדי להפוך לעילוי. השדרוג האמיתי של הניהול המסודר מתחיל מלמטה, עוד מגילאי בית הספר היסודי, ואת התוצאות הסופיות אנו נראה רק בעוד יותר מעשור. אסור לשכוח שכל המהפכה בנוגע למחלקת הנוער והילדים התחילה רק בעונה שעברה ולא בעונה של אוסקר גרסיה. חשוב לי להזכיר שכבר היום יש למכבי יותר שחקני בית מאשר למכבי חיפה או הפועל תל אביב (דור מיכה, שרן ייני, מהראן ראדי,

שלומי 23 במאי 2015

*נשלח באמצע הכתיבה*

(דור מיכה, שרן ייני, מהראן ראדי, יובל שפונגין, דור פרץ ובמידה חלקית ביותר גם ברק לוי וגאל מרגוליס).

לדעתי, את השדרוג הגדול לכדורגל הישראלי בשל הגעת גולדהאר וקרויף אנחנו נראה בעונות הקרובות – ערך המקצוענות וההשקעה מוזכר שוב ושוב בתקשורת ומביא אט אט לשינוי בתודעה אצל מנהלי ועסקני הכדורגל. הדוגמה הכי בולטת היא אצל היריבה מעבר לכביש שהביאה צוות מקצועי שלם וכבר התחילה בשדרוג מתקני האימון לסטנדרט הנהוג באירופה. כרגע רק לקבוצה הבוגרת, ואין ספק שבעתיד גם לנוער.

אני לא יודע אם קראת את הדברים שאמר מיץ' גולדהאר לפני גמר הגביע, אבל אוסיף אותם כאן: http://sports.walla.co.il/item/2856396
אין ספק שאחת המטרות הגדולות של מכבי היא הצלחה באירופה. והיא עוד תגיע.

שלומי 23 במאי 2015

*נשלח באמצע הכתיבה* (שלחתי עוד תגובה אבל היא ממתינה לאישור מדורפן…)

(דור מיכה, שרן ייני, מהראן ראדי, יובל שפונגין, דור פרץ ובמידה חלקית ביותר גם ברק לוי וגאל מרגוליס).

לדעתי, את השדרוג הגדול לכדורגל הישראלי בשל הגעת גולדהאר וקרויף אנחנו נראה בעונות הקרובות – ערך המקצוענות וההשקעה מוזכר שוב ושוב בתקשורת ומביא אט אט לשינוי בתודעה אצל מנהלי ועסקני הכדורגל. הדוגמה הכי בולטת היא אצל היריבה מעבר לכביש שהביאה צוות מקצועי שלם וכבר התחילה בשדרוג מתקני האימון לסטנדרט הנהוג באירופה. כרגע רק לקבוצה הבוגרת, ואין ספק שבעתיד גם לנוער.

דורפן 24 במאי 2015

שלומי – כמובן שאני לא ניתן לשפוט על פי שני קמפיינים (או כמה יוותר… אני כבר הייתי במשחק בבוסניה, הונגריה וסלובניה… אז נראה לי שיותר). אבל אני לא אתן קרדיט על החשבון. בינתיים אני רואה מצב שהם סגרו על הליגה הישראלית בקומבינציה ניהול-אימון-כסף וזה יופי למכבי. אבל מנקודת מבט כדורגל ישראלי כל מה שקרה הוא שקמה מעצמת ליגה חדשה. וכאן הקבלתי את זה לגיידמק וחלילה שאנשים יפרשו איזשהו דמיון אישי בין גולדהאר לגיידמק.

תוהה בדרכים 24 במאי 2015

אין דמיון לגאיידמק מהבחינה שהמערכת במכבי הרבה יותר מקצועית ובנויה להצליח לטווח ארוך.

לא מובן לי הטיעון על "נקודת מבט של הכדורגל הישראלי" שהצגת גם בעניין יצוא שחקנים לאירופה. מכבי תל אביב היא לא ההתאחדות לכדורגל או נבחרת ישראל, היא קבוצה פרטית שצריכה לדאוג לאינטרסים שלה. יונייטד צריכה לפעול נקודת מבט של הכדורגל האנגלי?

שלומי 25 במאי 2015

כן, היו רק שני קמפיינים, לצערי. אחד עם סוזה ואחד עם גארסיה/קרויף על הקווים.
(עם סוזה שיחקנו מול גיורי ההונגרית בקמפיין הראשון והודחנו ע"י באזל בסיבוב השלישי, בקמפיין השני שיחקנו מול סנטה קולומה והודחנו ע"י מאריבור הסלובנית…)

שוב, אני חולק עליך – יש שינוי לא קטן בהלך המחשבה של מנהלי הקבוצות ויש שינוי חיובי בכל מה שקשור למקצוענות, רצינות, השקעה וחריצות. זה כבר מתחיל לקרות אצל היריבה מעבר לכביש, קצת חלחל לתודעה אצל מכבי חיפה (גם אם לא מספיק), ולאט לאט יגיע לכל שאר הקבוצות בליגה. בעצם, גם אם לא כולם יוכלו להיות עשירים כמו מכבי, עדיין אפשר לאמץ מודל ניהולי נכון ומתאים לקבוצה, כזה שיוכל למקסם את התקציב של הקבוצה. ולאו דווקא מודל של מנהל מקצועי זר.

שלו 23 במאי 2015

משהו לגבי כסף
ברומא שיחק שחקן בשם מתאו בריגי
כששאלתי כמה הוא מרוויח התברר שזה 200000 יורו לשנה.
לא הבנתי למה אין אף קבוצה ישראלית שמציאה לו כפול כדי שישחק עבורה.
יש מאות שחקנים כאלה באירופה.
כולם שחקנים יותר טובים ממה שיש כאן.
למה הם לא באים?
כי כסף לא קונה הכל.
יש להם חלום להתקדם,
וישראל היא לא תחנה בדרך.
ולכן השקעה כספית היא בסה"כ לשלם יותר על אותו דבר.
שחקנים שמגיעים למכבי, אוטומטית עולים יותר.
משלמים להם יותר כדי שיזכרו כל ראשון בחודש,
מה ההבדל בין מכבי לכל השאר.
איך זה להיות שחקן בנתניה שהחוזה הוא סוג של המלצה.
איך זה להיות שחקן של חיפה שנזרק ליציע.
ואיך זה להיות שפונגין ששיחק רק שני משחקים העונה,
משחק אליפות וגמר גביע.

עדי אבני 23 במאי 2015

ואני רק אבחנה אחת- לצערי, ערן זהבי הנוכחי הוא וואחד השבחה של מכבי. איש לא חשב עליו בצורה כזאת לא בהפועל ולא כשחזר מפאלרמו

דורפן 23 במאי 2015

יתכבד ויוכיח את זאת באירופה. אחרת זה חזר מפלרמו

גיל שלי 23 במאי 2015

הדבר היחיד שאני באמת חולק עליו זו ההשוואה לגאידמק. גאידמק היה קריקטורה על הישראלי המתעשר, לא היה שום תהליך, פתר הכל ולשפוך כסף, לא השקיע כלום בתשתית, גולדהר הוא הכי רחוק מזה שיש

מכבי תל אבי 25 במאי 2015

גאידמק גם השקיע כסף במחלקת הנוער של ביתר.ולראיה ביתר זכתה ב בדאבל ואליפות נוספת לראשונה בתולדותיה

גלן 23 במאי 2015

לפני 7 שנים בערך כשהייתי עוד לוחמני ובכלל לא היה דהבאזר אלא תופעת דורפן בוורדפרוסס וסיטי ועוד הינו לפני ה8:1 שחטפנו ממידלסבורו חשבתי שהכל חרטוט. דורפן היה מדבר על תהליכים יפים בוילה, מרטין יול היה בתמונה ובסוף תמיד אותם ארבע משעממות היו בטופ. לדעתי זה לפני שגיל שלי התאזרח ואז קראו לו איליי מנינג. עם גרנט ופיני ביציע חשבתי שהכדורגל האנגלי עובר ישרלפיקציה.
ואז בא איזה שייח אחד ופירק את החבילה באכזריות ו והתהליך היפה של וילה איפה הוא היום?
אני פשוט חושב שבספורט לא ריווחי (ווילה הייתה קרובה לזה אז) תהליכים הם אישיו מעניין לעיתון אבל בלי פרקטיקה. י

רפאל 24 במאי 2015

נשמע נכון.
זה לא מזיק להעלות שאלות מופשטות ותיאורטיות, אולם הפרקטיקה קובעת שכסף שם אותך בעמדה טובה
להחתים את השחקנים, לקבל את התשומת לב ולשחק על מטרות שמעניינות אנשים לעומת הקבוצות האחרות שנשארות מאחור ולא אטרקטיביות לאף אחד מלבד הקהילה שלהם.
בשוק הגלובאלי של היום, זה לא מספיק שאוהדים אותך בברמינגהאם בזמן שאת הקבוצות העשירות אוהדים עשרות מיליונים ברחבי העולם.

ערן (המקורי) 23 במאי 2015

דורפן, לא זוכר שקרה לי שלחלוטין לא הסכמתי עם אף טיעון שלך. מניח בקשר של פוסט זה שזה קשור לכך שאינך אוהד מכבי, אני כן.
השאלה שלי אליך: באם כל מה שמכבי עשתה בשלוש השנים האחרונות היה נעשה על ידי קרית שמונה או באר שבע, עדיין היית עדיין כל כך מגמד את ההישג (טרבל, אליפות 3 ברציפות)?
ולגופו של עניו:
1) שנה שעברה הישגים יפים מאד באופא. באזל העיפה את מכבי פעמיים. באזל ותיקה בסיפור של אירופה, חזקה יותר, עשירה יותר, הקשתה על צ'לסי שנה שעברה, העיפה את ליברפול השנה. לעוף על ידה- ממש לא כישלון.
השנה: מלחמה עם טילים על תל אביב, משחקי ״בית״ בקפריסין, מאמן שנלחץ עד חוסר תפקוד ונוטש. לראות בעונה כזאת כשלון, זה מקביל לכך שלקראת סדרת הגמר באנ.בי.איי דיוויד בלאט יאבד את לברון בגלל פציעה קשה. ואחריו גם את ארווינג. ואז יפסיד בגמר ויטענו שזה כשלון. בקיצור, טיעון לא רציני.
2) לא מבין ממתי מדד יצוא שחקנים אמור לעניין את מכבי. להיפך, בגלל שאין הרבה תותחים ישראלים, היא מנסה לשמר אותם. אגב, דווקא מכבי הנוכחית יצאה את אחד החלוצים המצטיינים בין הלגיונרים (מונאס דאבטר). לצערה.
3) ההשוואה ל״ניהול״ של גיאדמק (קרי: נשפוך ימבה כסף, נשבור את השוק) פשוט מעליבה. כשהוא עזב, נשאר חורבן. וזה היה צפוי.
מיץ׳ בונה תשתיות. חושב על מועדון, ולא על קבוצה. וכך פועל.
נ.ב.) אתה כנראה מתכוון לנבחרת ישראל, לא לליגה. שחקנים ישראלים חזקים יותר בארץ, בטח לא רע לליגה הישראלית, להיפך.
עוצמת הנבחרת אינה דבר שאמור לעניין את מכבי.

דורפן 24 במאי 2015

ערן – כפי שציינו פה קודם. רק שיבחתי ושיבחתי את מכבי מאז הניהול החדש. אז באמת אל תסיק שיש כאן אהדה או אי אהדה.
לשאלתך – לקרית שמונה זה היה הישג עצום ולמעשה האליפות האחת שלהם כנראה הישג לא פחות גדול לבעלים שלה. לקחת קבוצת ליגה נמוכה בעיר עניה ומוכה ולהוביל אותה עד לאליפות. מגיע לו כל הכבוד. זה כמובן לא משנה דבר לכדורגל הישראלי יחסית לעולם. אם היה קורה בבאר שבע זה הישג יותר גדול מאשר בתל אביב.

בשאר העניינים – אתה אומר שלמכבי אכפת למכבי – ובכך יש בניהול הנוכחי בשורה. התקדמות לעומת העבר בכדורגל הישראלי בינתיים אינני רואה – וכפי שנכתב כאן – ההתחלה דווקא הייתה מבטיחה.

Lord Anthony 23 במאי 2015

נתחיל משתי הנחות יסוד שחשובות לדיון פה:
1. כסף זה חשוב, גם בליגה הישראלית אי אפשר לקחת אליפויות בלי כסף וכמש שיותר יותר טוב. כן גיידמאק לקח אליפויות כי הוא היה הכי עשיר, אבל גם שחר שלט בליגה כי היה לו את התקציב הכי גדול בליגה, שאיפשר לו בשיטתיות לרוקן קבוצות בליגה, וגם כשהפועל תל אביב הצליחה זה היה כשזרם שם הרבה כסף. במקרה הזה מכבי תל אביב לא שונה משום מועדון אחר בארץ. יכול להיות שמוציאים שם קצת יותר כסף אבל מצד שני גם יעקב שחר לא טמן את ידו בצלחת בשנתיים האחרונות.

2. הצלחה באירופה לא מעידה על יותר מדי. עד עכשיו לא היה אף מועדון בישראל שהצליח באירופה בצורה רציפה. גם מכבי חיפה בשנים ששלטה ללא עוררין בליגה לא היתה חברת קבע לא בליגת האלופות ולא בשלבים המתקדמים של גביע אופ"א. הפועל תל אביב היתה הכי קרובה לעשות את זה אבל גם שם בעיקר עשו קמפיינים לא מלהיבים ומדי פעם הברקות. בסופו של דבר להפועל תל אביב ב 15-20 השנים האחרונות היו שלושה קמפיינים מוצלחים באירופה, לא רחוק בהרבה מההישגים של מכבי חיפה ועולה רק בקצת על ההישגים של מכבי תל אביב באותה התקופה. נכון לכתיבת שורות אלו אף מועדון ישראלי לא הצליח לייצר הצלחה המשכית באירופה, מלבד קמפיין מוצלח או מוצלח למחצה פעם בכמה שנים. נדמה שהפער בין הליגה הישראלית לאירופה הוא מספיק משמעותי כך שצריך בעיקר מזל כדי לתת קמפיין טוב באירופה.

ומכאן להתייחסות קונקרטית יותר:
להשוות בין מכבי תל אביב של גולדהאר לבית"ר של גיאדמק זה בערך כמו להשוות, כמו שכבר נאמר, בין הביטלס לצ'רצ'ילים, או בין שופרסל לוולמארט. בעוד גאידמק היה סוג של יעקב שחר משודרג – שופך הרבה כסף, לוקח את הכוכבים המשמעותיים של כל קבוצות הצמרת ודורס את הליגה בדרך לאליפות. מכבי של גולדהאר היתה רחוקה שנות אור מהפרקטיקה הזאת. למכבי בחמש השנים האחרונות הגיעו ארבעה שחקנים שהיו מרכזיים בקבוצות שלהם: יצחקי, עטר, טיבי וורמוט (את בן הרוש אני לא מחשיב כי הוא היה חלק מהמחירת חיסול עקב ירידת הליגה של מכבי נתניה). כל השאר היו או שחקני רוטציה בקבוצות שלהם (איינבינדר, ראדי, בדש, בן חיים וכו') או ליגיונרים שחזרו לארץ אחרי קריירות לא מוצלחות במיוחד. גם ערן זהבי שכיום נחשב לכדורגלן הטוב בארץ לא נראה כרכש כל כך מדהים כשהוא הגיע למכבי אחרי שנה וחצי של פציעות וישיבה על הספל בפלרמו, הוא נחשב איפשהו באזור של איתי שכטר ובטח לא בדרגה של מליקסון נגיד, או של ביראם כיאל. להזכירך הפועל תל אביב העדיפה להביא את אלמוג כהן על פניו באותו חלון העברות.
אז נכון הכסף, מאפשר להחזיק הרבה שחקנים ברמה גבוהה, אבל לטעון שמכבי תל אביב גונבת את כוכבי היריבות זה במקרה הטוב גניבת דעת.

בנוגע לייצוא שחקנים, שוב זה קצת דמגוגיה זולה כמה שחקנים ברמה אירופית גבוהה יצאו ממכבי חיפה כשהיא שלטה בליגה? אולי בניון (למרות שלאקדמיה של אייקס הוא הגיע מבאר שבע) והפועל תל אביב? ובית"ר. שוב, כמו הצלחה באירופה כך גם לגבי ייצוא שחקנים, המקרים המוצלחים באמת כל כך נדירים שאי אפשר באמת להסיק מסקנות לגביהם.

מצד שני מכבי מצליחה לייצר מחלקת שיווק ומרצ'נדייזינג ברמה שלא מוכרת בארץ, להתנהל ברמה תקשורתית דרגה אחת מעל הליגה ולשלוט בזירה המקומית מבלי לרוקן אף קבוצה בליגה. אם במחינתך אין פה הצלחה ניהולית אז נישאר לי רק לצטט את איניגו מונטויה: You Keep Using That Word, I Do Not Think It Means What You Think It Means

S&M 23 במאי 2015

למי שאומר שכסף לא מבטיח הצלחה – לא נכון. כסף בכדורגל הישראלי כן מבטיח הצלחה. שחר, שפירא, גאידמק והקנדי הם ההוכחה. הדבר היחיד שלא נוסה הוא המשכיות בכסף וקניה מתמשכת של השחקנים הבכירים. שחר, שפירא וגאידמק קנו והפסיקו. הקנדי עוד לא הפסיק, עד שיימאס לו.

בכדורסל זה הוכח, כסף והמשכיות מבטיחים הצלחה מתמשכת. כשזה יקרה בכדורגל, גם כאן תהיה אלופה מאה שנים ברציפות.

שלומי 24 במאי 2015

אז בוא בבקשה תסביר איך מכבי חיפה לא מצליחה להציג כדורגל סביר כבר שלוש שנים, למרות שיש לה את התקציב השני בגדולו בליגה?
אולי תסביר לנו איך גולדהאר נכשל שנתיים ברציפות לפני הגעת קרויף, למרות שהיו לו תקציבים יותר גדולים מהיום? כן, בעונה של נמני כמאמן היה תקציב יותר גדול משתי העונות האחרונות.

ניב 24 במאי 2015

כסף לאורך זמן אכן מבטיח הצלחה או לפחות מעלה פלאים את הסיכוי שלה.
לדעתי דסקל כותב על זה לעיתים קרובות וזה בטח שלא רק בארץ.

S&M 24 במאי 2015

שלומי, התשובה מאוד פשוטה, וכתובה למעלה בתגובה שלי. התקציב לא צריך להיות הכי גדול דווקא, אלא הוא צריך לשמש לרכישת השחקנים הבכירים.
מכבי חיפה בעבר הייתה המקום הראשון לשחקנים הבכירים. בתהליך מתמשך, שהחל עם כניסת רובי שפירא, והסלים בימי גאידמק, הפכה מכבי חיפה לשחקן שלישי-רביעי בשוק ההעברות. כבר לא הייתה לה בכורה על הנוער של הפועל פ"ת וטוברוק, ושחקנים הלכו לכסף הגדול.
שחר שילם סכומים מופרכים על שחקנים גמורים (קטן, בניון) או נסיוניים כמו החלוץ שקנה מפתח תקוה.
כל השחקנים הבכירים הלכו להפועל ת"א בעסקאות מפוקפקות בין לוזון לטביב. או לגאידמק ועכשיו למכבי.
שחר מסרב להשתתף בהעלאת המחירים בשוק השחקנים, ולכן מכבי חיפה מדשדשת.

כמאמר המשורר, גם תרנגול עיוור מוצא מדי פעם גרגר, אבל כמגמה, לאורך זמן, אליפויות לוקחים באמצעות רכישות השחקנים הבכירים שעושים את ההבדל.

שלומי 24 במאי 2015

בוודאי שכסף הוא פקטור קריטי בקביעת זהות טבלת הליגה. אין כאן שאלה בכלל. אך בניגוד למה שמשתמע מדבריכם הוא לא הפקטור היחידי.
רוצה לומר, מה שיותר חשוב מכמות הכסף שאתה משקיע, הוא איך אתה משקיע אותו. אפשר לראות למשל את הפועל ת"א שבעונה של בן שמעון היה לה תקציב נאה והיא בחרה להחזיר את שכטר הגמור…

אגב, אי אפשר להגיד ששחר לא נגרר אחרי השוק, אחרי הכל התקציב של חיפה בעונה הזו הוא אחד הגבוהים בתולדותיה, וסביר להניח שהוא גם יעלה בעונה הקרובה בעקבות השינויים הצפוים של רוני לוי.

שחקנים בכירים? איזה שחקנים בכירים מכבי רכשה בתקופת גולדהאר מלבד אלברמן ויצחקי? עד העונה, כל השאר הגיעו בכסף קטן או בהעברה חופשית. וראינו שהרכש הגדול של בן בסט וורמוט לא ממש עזר לנו. למעשה, מלבד הרכש של יצחקי, גם הפועל וגם חיפה יכלו לעמוד בעלויות של כל רכש שמכבי עשתה.

גלן 23 במאי 2015

לגבי השחקן הישראלי, זה מזכיר לי ויכוחים עם חברים בארץ למה יש כזאת דעיכה במדעים המדויקים. אני מפסיק את הדיון כשישר מתמקדים בשר החינוך הזה או האחר, במורים ו אפילו ההורים וישר מוציאים את הילדים זכאים. זה נהייה מין פוליטיקלי קורקט לא לחלק גם להם מהאשמה.

ד״ר א. 24 במאי 2015

רגע, יש מכבי גם בכדורגל?

לא מתגעגע 24 במאי 2015

איפה מכביסט ותיק?
נרדם בשמירה או נסע אל דורפן הביתה?

בלייק 24 במאי 2015

אני מודה שאני לא לגמרי מבין את הטקסט ומה הוא בא להגיד. אני אנסה להתיחס לטענות שהעלת, במיוחד בגלל שאין לאף אחת מהן ביסוס, ולרובן אין אחיזה במציאות, כפי שהיא נתפסת על ידי או בסביבתי.
במאמר אחד קצר החלטת על סטנדרטים לבחינת הצלחה של מועדוני כדורגל (3 אלפיויות רצופות זה כנראה תוצר לוואי. מועדוני כדורגל משחקים בשביך משהו אחר), לא הגדרת אותם אז הם יסתדרו עם כל תיאוריה (עדיין לא מבין מה זה "להעמיד" שחקן כדורגל. בניון, שיצא לאיאקס מב"ש עוד לפני שידע איך נראה מתחם האימונים של חיפה, הוא נספר ואניימה למשל לא נספר למכבי כקבוצה "שהעמידה" אותו?).
לעניין הבשורה – באמת מדברים המון על החלק הניהולי במכבי. מי אומר שבכדורגל של מכבי יש בשורה או צריכה להיות בשורה? לא זוכר שהתבשרנו על כלום משום אלופה שהיתה כאן לפחות 20 שנים אחורה, כנראה ש- 50. כנראה שאת הטיקי טקה או הטוטאל פוטבול לא ימציאו בישראל בעתיד הנראה לעין. למה אתה מתכוון בכלל אם ניהול לא נחשב, אימון לא נחשב, אליפויות רצופות לא נחשב. שני דברם מבחינתך הם בשורה: עונה יפה באירפה ויצוא שחקנים לאירופה. למה?
הגיבו לך כאן אנשים שאומרים שמבחינתם בשורה זה בדיוק הפוך – לא לבנות על הצלחות רגעיות (איפה ההצלחות האלה עוזרות היום להפועל תל אביב או מכבי חיפה? שנים של דשדוש בגלל נושאי ניהול בעיקר. אז אולי הבשורה דווקא צריכה להיות רק בניהול?? אגב, מאז 2011, אין (ככל הזכור לי, אשמח אם מישהו יתקן) מועדון ישראלי שעבר התמודדות רשמית נגד יריבה אירופית שדורגה מעליו (למעט חיפה את גנק שמחק הראשון ב- 2011. היא לא עברה כמובן). אולימפיאקוס, פנאתנינייקוס, בורדו. אפשר להוסיף גם את אפועל ניקוסיה וניצחון שלא הספיפ נגד פ.ס.ז'. שתי מסקנות מהנתונים:
1. הרמה פה ירדה מאוד. קבוצות ישראליות לא מדגדגות היום יריבים אירופאיים. חוץ מאחת. זאת שלא מבשרת.
2. הנצחונות של חיפה והפועל נתנו לקבוצות כסף, יוקרה, ניסיון לכמה שחקנין והרבה שמחה בלב האוהדים. לטווח ארוך, הצלחות רגעיות, תורמות מעט מאוד אם בכלל.

לגבי יצוא השחקנים, השוואה בין 20 שנות שחר (או עשור אחד שהגיע אחרי שהיה פעיל כבר שנים בכדורגל כספונסר וכבעלים) ל- 5 שנות גולדהאר (שכזר שמגיע מבחוץ ולא חי כאן לוקח לו יותר זמן ללמוד) היא מטבעה לא הוגנת. אתה יודע בדיוק מה קרה לקריירה של רביבו, ברקוביץ' ובניון. אין לאך אחד מושג איך יסיים מאיוקה או דאבור. פשוט אין לנו כלים לשפוט את הפקטור הזה עדיין. ואם כבר, איך ההצלחה של רביבו עזרה לנבחרת? (שכל אחד יכניס את ההערה הצינית שלו – האדום נגד דנמרק, נערות הליווי שלפני, זה שאי אפשר לזכור שום מהלך ראוי שלו בנבחרת במשחק רשמי).
המכביזם צוהל. באמת מוזר. למרות שלא ייצאנו שחקנים לאירופה ולא עשינו כלום באירופה? כולה 3 אליפויות רצופות עם טרבל (דאבל למי שמעדיף). אכן מועדון ייחודי. אנחנו צוהלים בזכות זה שהיתרון הושג בחדרי הניהול, ולא בזכות עצם השגת היתרון? וואוו, אני אשמח לקרוא את הסקר הזה. שמעתי כמה אוהדים שהיו מוכנים להישבע לי שהם שמחים בגלל שמכבי לקחה דאבל. אתה באמת רוצה לתקן ולהגדיר לי ולהם שהם שמחו לא בכלל הדאבל עצמו, אלא בגלל המקום בו הוא הושג – חדר הניהול.
מכבי אכן מועדון עם תקציב ראוי. אבל, בשבילך, אני מוכן להיות הראשון – למכבי יש תקציב גדול. ענק.
מיהם אותם כוכבי יריבות מרכזיות שהוחתמו במכבי? מיהן היריבות העיקריות? מק"ש מכבי הביאו את טיבי, אחרי עונה בה בקושי שיחק והיה בלם שלישי ברוטציה ואת בדש ואיינבינדר, שחקני רוטציה לגיטימיים. אכן, הכוכבים של איזי. מב"ש לא הגיע שחקן אחד. מחיפה? 0. מהפועל? טב"ח (נעזוב את לוזון בצד). למרות שטויות שנאמרות מידי פעם במקומות כאלה ואחרים, רכש זהבי אולי החליש את פלרמו, אניימה החליש את הספסל של ליל, אייגיבור החליש את בטיס. נשארנו עם ורמוט. רוב מי שראיתי שמתיחס לזה חושב שמכבי רק חיזקה את הפועל עם הצעד הזה. בכל מקרה, כשורמוט עבר, הפועל לא היתה יריבה אמיתית. אולי זה היה ניסיון להחליש את חיפה, אבל כל רכישה של חיפה היא ניסיון להחליש את מכבי לפי ההיגיון הזה.
את עניין מועדון הניהול של העם באמת לא הבנתי. זה בטוח אני. מי הם אוהדי הניהול האלה? מה המשותף ךהם מבחינה סוציו-אקונומית או אישיותית? זה ראוי לציון? לגינוי? באמת שאין לי מושג. אני רק מבין שנמני לא הסתדר עם התיאוריה. אני מניח שהוא לא היה ולא יהיה היחיד.
לגבי זה שמכבי לא עשתה כלום באירופה, כבר התיחסתי למעלה. לא רק שזה לא נכון, אלא היא עשתה את זה בעידן בכדורגל הישראלי ששאר הקבוצות היו עלובות מבחינת הישגים באירופה, וזה מרשים יותר.
"היה משהו באופ"א" (יש את זה ביותר מתנשא?). כן, היה משהו. על משהו דומה שמענו (ועדיין שומעים) 20 שנים כשזה מגיע בירוק או באדום (לא יודע למה, אבל ככה זה).
אם הכדורגל הישראלי צריך כל כך שחקנים, אתה אמור להתרשם מההשקעה במחלקת הנוער של המועדון, לא? אולי להתרשם מהסקאוטינג שכבר הביא לארץ 3 שחקנים אפריקאיים צעירים – שניים נמכרו בהרבה כסף אחרי שהושבחו במכבי, ועוד אחד שבדרך לאירופה והושבח במכבי? הרביעי, אגב, מככב בקבוצת הנוער של המעדון, ונחשב חכישרון גדול משל שלושת קודמיו. באמת אין כלום שמכבי עושה נכון כדי לגדל שחקנים לכדורגל הישראלי?? רק תוקעת שחקנים שלא יוצאים לאירופה (שלא כמו דאבור, יני, עטר, יצחקי וקולאוטי למשל).

ובסוף, הכל מתבהר. אתה טוען שלא ראית כמעט כלום. רק משחק אחד נגד מריבור (לא נמושה, אבל גם לא אימפריה). בלי לשחק בבית. בזמן מלחמה.

יואב 24 במאי 2015

יצוא שחקנים ליבשת הוא האינטרס של מכבי בלבד. לא של ״הכדורגל הישראלי״. כדי לייצר מערכת שמכניסה ומוציאה, שנמצאת כל הזמן בתנועה.
אין לזה שום קשר לטובת הכלל.

בלייק 24 במאי 2015

כמו שכתבתי, מכבי הוציאה שחקנים לאירופה בתקופת גולגהאר. לא יודע אם סאת מדיניות או חלק מאג׳נדה כלשהי.
המקודה שהעלת נכונה, אבל הרווח הוא פיננסי-ניהולי בעיקרו. והכי חשוב, לייצא כשיש מאגר תחליפים אפשרי. באזל, למשל, במקרים רבים מביאה את המחליף עוד לפני המכירה. אפשר להעריך בהתאם לחוזים, נקודות יציאה והצלחה מקצועית מי השחקנים שעשויים לעזוב, ולתכנן את החלופה בהתאם.
הכי חשוב, למה זה אחד משני הקריטריונים לבחון את ההצלחה של מכבי? ועוד אחרי 5 עונות בלבד במהלכן היה הרבה מה לשקם ולשפר (כפי שאף נעשה)?

יואב 24 במאי 2015

מסכים איתך לגמרי. לא הבנתי איך זה הפך פתאום לחזות הכל.

רפאל 25 במאי 2015

בשורה תהיה כשהליגה תחרוט על דגלה תחרות ותרבות הספורט תשאף לייצג מהות נעלה ומתוחכמת יותר ממה שיש היום.
ברור לכל בר דעת שכסף מדבר וקולו ימשיך להדהד בכל מציאות שלא תהיה , השאלה כמה הוא אבסולוטי ואם יהיה אפשר להגדיל את העניין הכללי ולא רק את האחוז היחסי אצל קבוצה זו או אחרת.
עדיף שהפער ביציעי מכבי ת"א ונתניה יהיה 30 אלף לעומת 10 אלף מאשר 14 אלף לעומת 4 אלף.
גם פחות משנה כרגע גודל התקציבים, שכל אחד ישקיע כמה שהוא יכול ומשתלם לו בראייתו הכוללת.
רק שיבנו כאן כבר ליגה שיש על מה לשחק גם זה לא המקום הראשון בסיום העונה הסדירה, damn it !!!

גיסנו 25 במאי 2015

תגיד יש מצב שאתה בורוביץ׳ במסווה או משהו? ועושה ניסוי חברתי-אנתרופולוגי על קוראי האתר?

רפאל 25 במאי 2015

אם כבר, מעדיף ללמד זכות איפה שצריך.
ראוי שכל קורא ומגיב יאמר את מה שהוא חושב.
במקרה דנן, בכל העיסוקים של רמת הכדורגל ואפשרויות הפיתוח שלו, שורש העניין הוא בהגדרה שלנו את התחרותיות בו ובהתאם לכך, הציפיות שלנו.
בישראל מעתיקים ליגה במתכונת שאינה מקדמת מספיק ערכים ספורטיביים. המתח הוא בעיקר בטבלה וב'תקשורת' ולא בין שתי הקבוצות שעל המגרש. נדיר מאוד לראות מהמחזור ה 15 ואילך משחקים בין מתמודדות שלשתיהן מטרות חשובות שמעניינות את הקהל שלהם.
במקום לקפוץ על העגלה של התמיכה/התנגדות לשחר, גולדהאר וגיידמאק, ישנה סברה שמרוב ההתעסקות עם הטפל, שכחנו לשים לב לקבוצות שמרכיבות את הליגה ומתחילות עונה אחר עונה בלי סיכוי ממשי להיאבק על כלום ואי לכך, למרות שהם בליגת העל, פראקטית הם שקופים ( בלי הקונוטציות הפוליטיות… ) ואינם יכולים לצבור מומנטום משל עצמם, גם אם בפועל הם משחקים בסביבות ה50 אחוז ואף יותר.

המטרה היא לייצר מודעות והתעניינות אצל קהל האוהדים בקיום והשאיפות הלגיטימיות של הקבוצות, ולא רק אצל מי שיש לו האמצעים להתמודד על המאזן הטוב בליגה ואשר מידי שנה ברור לכולם מי הם.
אם היה דרך אחרת לעשות זאת זולת החלפת פורמט תחרותי בליגה, הייתי תומך בזה.
אבל אין הצעות חלופיות, אומרים שאין בכלל בעייה ואין דבר שימנע הבאת בעלים אמיד ואחראי כמו גולדהאר/שחר לכל קבוצה, אז נא להפסיק לבלבל את השכל : ).
סליחה, הגישה הזו לא נשמעת לי הגיונית בכלל.
כשמכבי דשדשו בבינוניות עשר שנים, עלי זה לא היה מקובל אף פעם. בליגה מתוקנת הם וכל קבוצה שמכבדת את עצמה היתה ממלאת אצטדיונים על סמך זה שהם תחרותיים ותלויים בעצמם, גם אם לא מהמקום הראשון ולא מליגת האלופות או אירופה.
בניגוד למי שרואה בעיקר את עצמו, גישת הפלייאוף מקדמת את הענף ונותנת עוד סיבות לכל אחד לבוא ולהתעניין בלי קשר לקבוצה שהוא אוהד, כמה כסף יש להם בקופה ואם התחילו את 15 המחזורים הראשונים ב 80 אחוזי הצלחה. יהיו תמריצים למי שמצטיין לאורך העונה ובפלייאוף, מי שיילך לו פחות, יפסיד… אבל לא יהיה מצב שיחשבו על העונה הבאה כבר מנובמבר ויתפללו כל שבוע לדברים שלא תלויים בהם בכלל, כי רק בהתקיים כך וכך תנאים יש להם איכשהו סיכוי להתחרות.

גיסנו 25 במאי 2015

מלבד מאות התגובות שכבר נכתבו יש לי עוד שאלה אחת.
גם אם נשים בתד את עניין אירופה בתחילת העונה והמלחמה וכו׳ – איפה הפועל ת״א ומכבי חיפה באירופה היום? כמה הן הצליחו למנף את ההצלחה לעקביות באירופה ומה נשאר מזה? מה נותר מהפועל שהגיעה במשך מס׳ שנים לשלבי בתים (בעיקר בזכות אינרציה מניקוד גבוה אחרי עונה מוצלחת)? איפה חיפה של ליגת האלופות והליגה האירופית? לאור ההתנהלות והצבת המטרות של גולדהאר עד יכשיו, האם הגיוני להניח שבמכבי מנסים להמשיך לבסס תשתית ושליטה בליגה המקומית כדי שלא להיעלם מהמפה אחרי 3-4 עונות טובות?
לדון את הכל לכשלון בגזרה האירופית אחרי קמפייןאחד די מוצלח גם אם לא סופר-מגה היסטורי, וקמפיין כושל אחד בצל מלחמה ובלי מאמן חזק בראש המערכת שירגיע את השורות, ובעיקר על סמך משחק אחד שראית – זה מאכזב מכוונך דווקא בגלל הידע העצום ורמת הכתיבה ובניתוח הגבוהות שלך בכדורגל שאינו ישראלי.

בלייק 25 במאי 2015

התיחסתי לזה בקטנה למעלה.
אני מסכים איתך. אפשר להפריד בין מכבי חיפה, שאפשר להתווכח עד כמה ההשתלטות על הליגה בשנות ה- 2000 מונפה על ידי ההצלחות באירופה, לבין הפועל ת"א שההצלחות באירופה לא קידמו אותה לשליטה בליגה.
לדעתי, מכבי חיפה השתלטה על הכדורגל הישראלי, וככה היה לה קל לשחק שוב ושוב באירופה ולהצליח פה ושם. הפועל מינפה את ההצלחות באירופה, בעיני, בעיקר לאתוס של "קבוצת גביע" (כלומר שלבי נוק-אאוט) ולמקום ההישגי היחיד (נכון לעכשיו) בו יש לקבוצה יתרון על מכבי, ואפשרות להמשיך להסתכל על מכבי ולחשוב שיש תחרות. אני לא מדבר על התקופה הספרדית במיוחד או על עונה מקרית כזאת או אחרת.

Comments closed