יובל עצוב ביותר

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אם יש סמל למסחור של הכדורגל הבינלאומי זה המשחק בין ברזיל לשבדיה הערב. המשחק שנועד לציין חמישים שנים לזכיית ברזיל בגביע הראשון שלה, מול אותה יריבה. ברזיל ניצחה אז 2-5 (ואוה 2, פלה 2 וזגאלו. לידהולם וסימונסן לשבדיה). אבל המשחק לא ייערך בברזיל או אפילו בשבדיה, שאירחה את המשחק ההוא. הוא ייערך באיצטדיון האמירויות של ארסנל.
מדובר במשחק בינלאומי רביעי של ברזיל בלונדון מאז גביע העולם. הייתי בשניים מהם – מול ארגנטינה בארסנל ומול ווילס בוויט הארט ליין. בהמשך שיחקה מול פורטוגל שוב בארסנל.
כלומר משחקי הידידות היוקרתיים ביותר: מול היריבה ההיסטורית ארגנטינה, מול האחות התרבותית פורטוגל ועכשיו משחק היסטורי לציון הזכייה הראשונה במונדיאל.
*
בברזיל מתרצים את העניין בכך שקשה להביא את השחקנים לברזיל בשבוע בו אין הפסקה בינלאומית. מדובר כמובן בתרוץ.  אם ניוד השחקנים היה השיקול, הרי הייתה יכולה לשחק עם שבדיה, ווילס ופורטוגל בביתן, מול איצטדיונים מפוצצים. אפשר היה לקבל את הטיעון של משחקים באירופה ואפשר היה אפילו לקבל אותו כהחלטה להפיץ את בשורת ברזיל בעולם. אם ברזיל נניח הייתה עוברת בין כמה מבירות העולם. אבל ברזיל מארחת את כל משחקיה בלונדון. מסיבות כספיות טהורות.
*
זו הגלובליזציה במצב הצבירה הכי נקי שלה:
השחקנים הטובים ביותר הם ילידי ברזיל. המותג הוא "jugo bonito”. נייקי מנסה לטשטש את הצד הלאומי של הנבחרת ומשווקת אותה יותר כמין נבחרת שנמצאת מעל העניין הלאומי ומייצגת את היופי של המשחק. הקהל העשיר ביותר הוא בלונדון. אז למה לא לחבר את כל השלושה? סביר שנייקי דחפה למהלך למה שלא יקבעו היכן ברזיל תשחק אם בעבר קבעו, בגמר המונדיאל, אם רונאלדו צריך לשחק?
זה מאד מאד מזכיר לי קבוצות ספורט אמריקאיות שעוברות לעיר שנותנת להן אפשרויות כספיות גדולות יותר. ומזל גדול שברזיל לא יכולה להעביר גם משחקים רשמיים.
אגב, לא כולם עושים את זה: לפני כמה חודשים הייתי במשחק בין איטליה להונגריה – שגם הוא נועד לציין שבעים שנים לגמר מונדיאל בינהן (הם הקדימו אותו בכמה חודשים מסיבות טכניות). אבל האיטלקים באו לבודפשט ואפילו ציינו שהם שמחו לעזור לכדורגל המקומי שנפל ממעמדו. ובאמת היה איצטדיון מפוצץ שסייע כלכלית ותדמיתית לכדורגל בהונגריה שנמצא בעידן חושך.

*
הרבה דברים מאיימים על הכדורגל הבינלאומי. בעיקר כוחם ההולך וגדל של הליגות האירופאיות והמועדונים הגדולים. המשחק ההוא ב-1958 סימל את כוחו החברתי העצום של הכדורגל. נבחרת של העולם השלישי כבשה את הכדורגל העולמי על אדמת אירופה. היא עשתה את זה בהדגשת זהות עצמאית. בסגנון ברזילאי ייחודי שהפך אותה בשנים שיבואו לנבחרת הלאומית האגדית ביותר. ולסמל של העולם העשיר פחות. כשברזיל מוכרת את חג היובל שלה לקהל בלונדון היא הופכת את עצמה לסמל של ריקבון.ֿ

טלנובלה בשחייה
תום דיילי

52 Comments

אריאל 26 במרץ 2008

לא שאני בא להגן על ברזיל, חלילה, מה שעושים אכן רקוב מהיסוד, אבל האם אפשר להאשים אותם?
מדובר עדיין במדינת עולם שלישי שכסף אירופאי בה הוא מצרך יקר ערך ולכן קשה לה הרבה יותר לסרב לכזה כסף מאשר, נניח, איטליה. אם האנגלים מייצאים את הכדורגל שלהם (וברוך השם, זה לא שחסר להם כסף) בשביל עוד כמה לירות סטרלינג, אנחנו באמת יכולים לבוא בטענות לברזילאיים?
כמובן, השאלה הגדולה היא – לאן הולך מכאן הכדורגל? הרי הוא רק ייעשה יותר ויותר גלובלי, יותר ויותר חמדני, ופחות ופחות נגיש לאנשים שבאמת אוהבים כדורגל – גם במגרשים וגם בטלויזיה. האם יש סיכוי שבאיזה שהוא שלב אנשים ייתעשתו וינסו להחזיר אותו למי שהוא שייך לו – ההמונים? אני אישית לא רואה את זה קורה בעתיד הקרוב, אבל אני תמיד הייתי פסימיסט

גיל 26 במרץ 2008

מצד שני, מדינות דרום אמריקה נהנות לראות יותר משחקי בית ומשחקות נגד כל המדינות האחרות כמעט כל שנה (בין אם זה מוקדמות מונדיאל או קופה אמריקה).

גיא 26 במרץ 2008

למעשה, נבחרת ברזיל הופקעה ממדינתה והפכה להיות רכושם של:
א. נייקי
ב. המועדונים שאצלם משחקים השחקנים המובילים בנבחרת
ג. בעלי ההון ותחנות הטלויזיה.

המוזר הוא שעד היום לא שמעתי התמרמרות גדולה מצד תושבי וממשלת ברזיל בנושא הזה. וממשלת ברזיל בהחלט יכולה להשפיע על התהליך אם היא מעוניינת.
חסר לי גם הקול של התאחדות הכדורגל הברזילאית שכנראה עושה מהמשחקים האלה המון כסף ושוכחת את מי היא בעצם באה לשרת.

פילוסוף רדום 26 במרץ 2008

שאלה – האם הכדורגל הפך להיות טוב יותר ??
תשובה – טכנית כן….

תסריט אופטימי – התהליך ימשך תוקם הליגה האירופאית אנשים יאבדו קשר אמיתי לקבוצה כלשהיא שמשחקת בליגה שאן ביכולתם לצפות בו במגרש (טיסות) או שאין ברצונם לראות בטלויזיה (ערוצים בתשלום). הקבוצות הבינוניות שישארו בליגות המקומיות הן אלה שימשכו את הקהל המקומי – כי אין אף פעם וואקום וילדים יגדלו על כדורגל של קבוצה שהם יכולים לראות ולא על סיפורים מאבא. לאט לאט שחקנים יבינו שההמונים לא מכירים אותם, גם קברניטי הקבוצות יכירו בזה. יתחיל תהליך הפוך שבו שחקנים שיכולים לשחק בליגה האירופאית יעדיפו את הקבוצה הביתית שלהם, למרות הכסף הגדול, הכדורגל יחזור לליגות המקומיות – ההמונים יזכו שוב בכדורגל האמיתי !!!

תסריט פסימי – הליגה האירופאית תצליח…

תומר 26 במרץ 2008

גיא,מה מוזר בזה?הרי ההתאחדות הברזילאית נגועה בשחיתות ומנוהלת על ידי נייקי כמו שאמרת.
אריאל,אם זו הייתה יוזמה ברזילאית ואם הכסף היה הולך למטרה נעלה אז מילא.אבל לגזול מהעם הברזילאי את נבחרתו ולהעביר אותה לאמירויות כדי שנייקי יוכלו למכור עוד כמה סרטים של רונלדיניו זה חסר תקנה . השאלה הגדולה היא למה פיפא לא מתערבת בפארסה הזו?
אריאל,לדעתי התהליך שאתה מצביע עליו בכדורגל יקרה אבל הוא יתפוצץ. הכדורגל לא יכול להפוך לNBA,הוא גדול מידי ונוגע ביותר אנשים עם יותר תשוקה. האוהדים האמיתיים של המועדונים הגדולים לא מרוצים ממה שקורה בדיוק כמו האוהדים של המועדונים הקטנים,יהיה לזה סוף מתישהו. עד כמה אפשר לבלף את אוהדי ליברפול עם הצלחות מקריות בליגת האלופות?
אבל זה ברמת המועדונים,ברמת הנבחרות אני חושב שיהיה משהו אחר, בגלל ההתעסקות במועדונים הרמה תמשיך לרדת והפערים יצטמצמו ואפשר יהיה לראות עוד הפתעות בנוסח יוון 2004.

אריאל 26 במרץ 2008

תומר, אם אתה מצפה שפיפ"א תתערב במשהו, אתה כנראה חי במקום אחר. פיפ"א הוא ארגון מושחת שמתערב רק איפה שיש לו רווח או שיפגעו בריבונות שלו.
וכמו שאמרתי – לשניה אני לא מגן על הברזילאיים, אני פשוט אומר שמדובר במדינת עולם שלישי, שלדעתי קשה לבוא בטענות להתאחדות שלה אם היא רודפת בצע, כשהתאחדויות עשירות הרבה יותר, כמו זו האנגלית, מזנות את הסחורה שלהן בשביל עוד כמה גרושים

דני דגן 26 במרץ 2008

רונן, אני יודע שדנת פה בזאת בעבר, אבל הייתי שמח להתייסות שלך למה שכתב עזי בהארץ למה לא צריך להחרים את האולימפיאדה

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/967911.html

רונן דורפן 26 במרץ 2008

אריאל ותומר – פיפ"א בהחלט צריכה להתערב. אינני מבין את ההבדל בין זה לשבוע ה-39. הבעיה פה שאנגליה כמובן לא מתנגדת – כי היא רוצה לעשות אותו דבר עם המועדונים שלה.

גיא – אני בהחלט הייתי מצפה מממשלת ברזיל להתערב. האמת, גם הייתי מצפה מאנשים כמו פלה לומר את דברם.

גיל 26 במרץ 2008

אני לא מסכים לטענה שברזיל היא מדינת עולם שלישי. קל לצייר את מדינות דרום אמריקה כעולם שלישי אבל לא כולן כאלו (ארגנטינה בטח לא). יש להן הרבה בעיות אבל הן הרבה פחות מושחתות מהרבה מדינות אחרות.

תומר 26 במרץ 2008

רונן,זה הרבה יותר גרוע מהשבוע ה39,הפרימליג הוא גוף ריווחי וזה מובן שיחפש לעצמו אפשרויות להעלות רווחים.כמובן שגם במקרה זה צריכה להיות התערבות של גורמים שתפקידם להגן על הכדורגל.
אבל במקרה של ברזיל הכל עקום מלכתחילה,ההתאחדות הברזילאית כנראה שכחה מה התפקיד שלה ואת מי היא אמורה לשרת.
אריאל,אני בהחלט יודע שפיפא היא גוף מושחת אבל גם לטובת האינטרסים שלה כדאי לה להפסיק את התופעה הזו.עוד יגיע יום שברזיל תדרוש סכומי כסף גדולים יותר בתמוה להשתתפותה במונדיאל ובטורנירים אחרים כי ככה זה בזנות, עם הזמן והביקוש המחיר יעלה.

רונן דורפן 26 במרץ 2008

לדני – אני מסכים עם עזי רק בשורה התחתונה. שלא צריך להחרים את המשחקים.

אני לחלוטין לא מקבל את טענתו שהמשחקים יביאו שינוי חיובי בסין. ההקבלה לקוריאה לא נכונה. קוריאה מעולם לא הייתה משטר אפל ורצחני כל כך. ההקבלה צריכה להיות לברלין.

אני גם לא מקבל חלקית את טענתו שחרם ספורטיבי לעולם לא מועיל. זה לרוב כך, אבל החרם על דרום אפריקה כן היה משמעותי.

הסיבה שלא צריך להחרים את המשחקים היא משום שהספורטאים לא אשמים. מגוחך לסחור עם סין במיליארדרים, לנצל בציניות את כוח האדם הזול שלה, ואז לבקש מאיזה יודה פטיש או קופץ למים לוותר על מפעל חייו בכדי לנקות את המצפון המערבי. אוסיף גם שגם האוהד הסיני לא אשם – ועל המשתתפים לנסות לתת לו חוויה ספורטיבית יפה.

אבל ההחלטה לתת לסין את המשחקים מבישה יותר מברלין (שם ניתנו המשחקים לגרמניה של לפני היטלר). עכשיו המשחקים מתקיימים. הספורטאים צריכים להשתתף. ארגוני זכויות אדם והתקשורת מחוייבים להשתמש במשחקים בכדי לספר את האמת על השלטון האפל הזה.

אריאל 26 במרץ 2008

אני כבר לא יודע מה האינטרסים של פיפ"א, האמת, מה שבטוח – אני כבר לא מצפה מהם לכלום.
ולגבי ברזיל – זאת מדינת עולם שלישי, נרצה או לא. אולי אין בה שלטון גנרלים כמו פעם, אבל השחיתות שם גדולה. תוסיף לזה את השחיתות הטבעית של כל התאחדות לכדורגל (שזה לטעמי מקור הבעיה – מדובר בגוף אנרכוניסטי שאין עליו שום פיקוח למעט זה של פיפ"א..) וקיבלת את הבלאגן הנוכחי

לון 26 במרץ 2008

רונן, בעיניי זה לא שחור – לבן.
לגיטימי שההתאחדות הברזילאית תעשה מידי פעם משחק שיביא לה הכנסות גדולות.
מבחינה תחרותית, משחקים באיצטדיון ניטרלי קרובים הרבה יותר למה שיקרה במונדיאל. כך שזו הכנה טובה יותר מאשר לשחק בפורטוגל או בשבדיה.
אני גם מסכים עם גיל שהברזילאים זוכים היום לראות את הנבחרת יותר מבעבר בגלל שיטת המשחקים במוקדמות המונדיאל.

הבעיה היא שזה הפך לשיטה קבועה ושכרגע כמעט ואין משחקי ידידות בברזיל.
וברמה העקרונית יותר, אם אני מבין נכון, שנייקי שולטת בנבחרת ואולי גם בהתאחדות הברזילאית. וזה כמובן רע מאוד.
זה בהחלט תפקיד הממשלה לוודא שהאינטרס הלאומי הוא זה שנמצא בראש סדר העדיפויות בהתאחדות.

גיל – המונח "מדינת עולם שלישי" הוא כלכלי ואינו קשור למידת השחיתות.
ציטוט מוויקיפדיה:
מדינות העולם השלישי או המדינות המתפתחות הוא כינוי למדינות לא מפותחות כלכלית בעולם; המרוכזות בעיקר באפריקה, אך גם באסיה ובדרום אמריקה. הכינוי "העולם השלישי" ניתן למדינות שבימי המלחמה הקרה לא היו מזוהות עם הגוש הקומוניסטי (העולם השני) ולא עם הקפיטליסטים, המתנגדים לקומוניזם (העולם הראשון).

tksr 26 במרץ 2008

ערב היסטורי – ברכות להפועל אוסישקין תל אביב שעלתה לליגה א'.

martzianno 26 במרץ 2008

כפי שפורסם אמש – נייקי אמורה לשלם חלק גדול מסכום העברתו של רונאלדיניו, בעסקה שמתרקמת בין אינטר לבארסה.
אני מסכים עם התיאוריה של הפילוסוף והנושא גם נדון פה לא פעם בעבר – הספורט העממי ילך ויתחזק, כי לאוהדים פשוט ימאס.
אבל עד שזה יקרה אנחנו צפויים לאכול הרבה חצץ באדיבותם של תאגידי העל.

שמעתי את אלכס גלעדי מתראיין היום בגל"צ ולדבריו בזכות אירוח המשחקים, סין היא היום מדינה שונה ופתוחה יותר. בנוסף הוא אף ציטט עיתון מערבי (שאת שמו שכחתי לצערי) שקבע שבעצם הטיבטים הם אלו שפרעו בסינים (באמת!).

בקיצור, הספינים החלו, בתקווה שעד הקיץ נשתכנע שסין היא למעשה מעון לנשים מוכות.

סין היא שוק שצומח במהירות היסטרית – כר פעולה נרחב ופורה לכל תאגיד שמחשיב את עצמו. מדובר בכסף. הרבה כסף.
ולכן אין לצפות שיתבטל ולו משחקון באולימפיאדה הקרובה – לא זכויות אדם ולא נעליים.
בעצם, כן נעליים – נייקי…

ויכסלפיש 26 במרץ 2008

קודם כל אני מסכים לכל מילה של רונן. ומדוע גאנה מכסיקו הערב בלונדון, חוף השנהב טוניסיה בפריז ולקינוח פורטוגל יוון בדיסלדורף? זה לא היה במקרה גמר היורו?

דוד מירושלים 26 במרץ 2008

פוסט מהנה כרגיל
רונן – ההחלטה לתת את האירוח לסין יותר גרועה מלתת לגרמניה של לפני היטלר לארח אולימפיאדה?
למה?
אני בטוח שאם הסינים היו מכריזים על הטיבטים כתת-אדם פתאום אז היו צצות בעיות.

רונן דורפן 26 במרץ 2008

דוד – אני מדבר על זמן ההחלטה. גרמניה הייתה דמוקרטית לחלוטין ב-1931 כשקיבלה את המשחקים. הטבח בטיאנימן, הטיהור האתני בטיבט ועוד הרבה עוולות היו ידועות למי שנתנו את המשחקים לסין.

גיל 26 במרץ 2008

אמנם זו הייתה החלטה מוטעית להביא את המשחקים לסין, אבל מצד שני תראו כמה תשומת לב הסינים מקבלים לטוב ולרע. בשיקלול ארוך אפשר לראות את השינויים שהאולימפיאדה הזו תעשה להם.

לון, אני מכיר את ההגדרות אבל נדמה לי שהן מיושנות מעט (במיוחד כשאין כבר עולם שני). היום משתמשים בביטוי הזה כדי להביע זילזול במדינות ואני חושב שמבקרה של ברזיל לא בצדק (לא בדקתי את המדדים הכלכליים אני מודה).

דוד מירושלים 26 במרץ 2008

15 שנה לפני התקופה הדמוקרטית הזו גרמניה הייתה הגורם המשמעותי ביותר לפתיחת המלחמה האכזרית ביותר אי פעם (בשביל אותה תקופה לפחות) מלחמה בה חיילים גרמניים אנסו ורצחו נשים בלגיות ומדענים גרמניים פיתחו נשק וגז להשמדה המונית (וניצחו על הפעלתו).
אני חושב שזה יותר מטיאנמן.

מה היה קורה אילו סין הייתה מחוקקת עכשיו חוקים כמו חוקי נירנברג?
די ברור שאף אחד לא יבוא ושהוועד האולימפי יבטל את האולימפיאדה.
זה הרבה יותר ממה שקורה עכשיו ובגללו כבר סרקוזי וגוש עושים קולות.
(מה שמוזר זה שאני הופך לאיזה מגן של סין ואני לא. זה משנאת המן ולא מאהבת מרדכי…)

דני-דין 26 במרץ 2008

רונן- מבלי לתמוך בהחרמת או אי החרמת המשחקים אני רוצה להעיר שהניתוח שלך הוא שטחי. הדרישה להחרים את המשחקים היא דרישה שמופנית כלפי מדינות ולא כלפי אתלטים בודדים. כמובן שהאתלט בסופו של דבר ישלם את המחיר. אבל זה טבעם של החלטות מדיניות (תשאל את הטיבטים או את ההורים של גלעד שליט).
המוטו שלך כאילו זה לא הוגן לדרוש ממשה זוכמיר לא להופיע פשוט לא רלוונטית.

ד"ר א. 27 במרץ 2008

ובינתיים הפועל אוסישקין עלתה ליגה!

IDO 27 במרץ 2008

יאללה הפועל …

מה זאת כל ההצטדקות הזאת רונן? והטקבקים אחריו?
מדובר בתאריך שפתוח למשחקי ידידות, כל כדורגלני העולם בזמן הזה נמצאים באזור חיוג אירופה ולכן אין שום צורך להטיס אותם 72 שעות הלוך חזור למדינתם, זאת תהיה התעללות. בעוד יומיים יש מחזור בליגה.

לגבי סין, היו פה דיונים וקריאות להחרים כן או לא ולבסוף באו הצרפתים וכל מי שעיניו בראשו ויחרימו את חלון הראווה של הסינים טקס הפתיחה שאני בטוח שיהיה מלווה בעשרות דרקונים וזיקוקי דינור ויש גם סיכוי יותר מסביר שהרגע המתיש של המשלחות יהיה קצר משמעותית. ואז כל תחנת טלויזיה תסביר את ענין החרם על טקס הפתיחה ובעקבות למה הוא מגיע. נצחון בנוק אאוט לארגוני זכויות האדם. איך אנחנו פה בפורום לא חשבנו על זה קודם?

רונן דורפן 27 במרץ 2008

דוד – מה הקשר?
הרבה דברים גרועים מטיאנמן נעשו. אבל המשחקים לא ניתנו לשלטון שפתח במלחמת העולם הראשונה ולא לזה שקשור לשניה. אלא לשלטון דמוקרטי שכשלונו הגדול היה בחולשתו ותמימותו.
זה משהו שאי אפשר לומר על השלטון הנוכחי בסין. לא היו שום חילופי שלטון בסין מאז הרצח ההמוני בטיבט או טיאנמן. והפתעה! מעשי רצח המוניים ממשיכים למרות שגוגל ומיקרוסופט סוחרות בסין! מדהים.
אני רוצה להתייחס להערה מעניינת שלך על מדענים גרמנים שפיתחו נשק השמדה המונית. את זה עושים גם מדענים אמריקאים וישראלים והרבה מדינות אחרות. על פי עמוס אלון, מדענים יהודים-גרמנים השתתפו בשמחה בפיתוח הנשק הזה. אלברט איינשטיין סירב לתת יד לדבר. מעניין שבמלחמת העולם השניה איינשטיין דווקא כן סייע ביצירת פצצת האטום. מה שמראה שלפעמים ההחלטות המוסריות של מדענים הן מורכבות ולאיינשטיין כנראה הייתה יכולת שיפוט טובה יותר בשני המקרים. אבל בכל אופן מי שאשם בנשק הזה הן מדינות שמשתמשות ולא מדענים.
לסיום – חרם על ברלין היה יותר סביר וקל. ספורט חוקי נירנברג חוקקו ב-1935 ועל פי הסטנדרטים האולימפיים הארגוניים של אותם ימים היה יותר קל להעביר את המשחקים למארחת אחרת. גם אי השתתפות הייתה פחות בעיתית שכן הפגיעה באתלטים הייתה הרבה יותר קטנה משום שהם באמת היו חובבים.

רונן דורפן 27 במרץ 2008

עידו –
אם לא רוצים להשתמש בשחקנים עייפים שמעתי שגם בברזיל יש להם שניים שלושה כדורגלנים שמסוגלים לשחק כדורגל בינלאומי. וממילא רונאלדיניו וקאקה לא שיחקו גם במשחק הזה. אגב, ברזיל ניצחה 0-1.

בסגל יש גם שחקנים מברזיל – ותתפלא, אבל הטיסה שלהם היא בדיוק לאותו מרחק כמו הכוון ההפוך. בנוסף, הם שיחקו עם ארגנטינה בלונדון לא בתקופת ליגה.

אני חושש שאתה לא קולט את מלוא המשמעות. המפעל התרבותי המשמעותי ביותר של ברזיל לאט לאט נלקח מהאוהדים שם. שחקנים נמכרים לאירופה בגיל 16 ועכשיו הם גם רואים אותם פחות ופחות בנבחרת הלאומית.

רונן דורפן 27 במרץ 2008

דני-דין – בודאי שזה רלוונטי (ברוב המדינות) ששלטון ישקול את טובת האנשים שהוא פוגע בהם בהחלטות. מי שלא הוציא מביתו כל מוצר מתוצרת סין ובוחר לא להשתמש בגוגל ובמיקרוספט – שלא יזדרז להטיף לפגיעה בספורטאים.
כפי שצויין פה. מדינות יכולות לנקוט בצעד מידתי: להחרים את טקס הפתיחה.

IDO 27 במרץ 2008

רונן – מה לעשות כפר גלובלי נהיינו. יותר פשוט היום לעבור מדינות לצורך עבודה וגם אצל הספורטאים והכדורגלנים זה אותו דבר.

ארגנטינה ברזיל זה משחק שמשוחק לפחות 3-4 פעמים על פני 4 שנים בדרום אמריקה, למה לא לתת צ'אנס גם לתיירים מאירופה לראות אותו? כולה מדובר במשחקי ראווה. הדבר האמיתי עדיין משוחק במדינות האם.

נחזור לשחייה. ולמסורת האוסטרלית, באולימפיאדה הקרובה אני חוזה אוסטרלי על כל פודיום בבריכה! (וכן, שוב נשבר השיר ל 50 מטר חופשי)

רונן דורפן 27 במרץ 2008

עידו – ידועה לך בודאי הסימפטיה שלי לספורט האוסטרלי. אבל אל תצפה לכזו הצלחה בשחייה. זו גם הייתה התחושה אחרי המבחנים לסידני – והם הפסידו לאמריקאים.
סיבות:
1. אוסטרלים ואמריקאים נאלצים לבנות את העונה שלהם אחרת – בגלל שהם צריכים לנצח במבחנים.
2. הבריכות באוסטרליה מהירות יחסית בגלל אחוז מליחות במים שקרוב לטווח הגבוה (זה אמר לי מאמן באליפות אירופה – ניקח אותו בעירבון מוגבל..).
3. לגבי חליפת השחיה המדוברת – או שהיא תפסל או שכולם ישתמשו בה.
אני מאד אופתע אם יסיימו ראשונים בדרוג המדליות בשחיה. נראה לי שמקום שני אחרי ארצות הברית יותר ריאלי.
מלבד כל אלו – היו גם תוצאות במבחנים שלא היו מעלות על הפודיום באירופה – למשל 200 מעורב.

תומר 27 במרץ 2008

עידו,עד המשחק האחרון במוקדמות המונדיאל שנפתחו בדרום אמריקה,נבחרת ברזיל נעדרה מברזיל במשך כמעט שנה. זה פוגע גם בעם הברזילאי וגם בכדורגל הברזילאי והעולמי. הבעיה הכי גדולה בסיפור הזה היא מי מקבל בעצם את ההחלטה שהיא מסחרית ולא מקצועית.
זה פוגע גם בהישגים של הנבחרת, זכרו אילו יריבות פגשה ברזיל בהכנה למונדיאל כדי שהקהל יראה שערים ומה קרה לה כשהיא פגשה נבחרת איכותית במונדיאל.

לאוניד 27 במרץ 2008

ראשית אציין שהבלוג שלך הוא אור במנהרה מאוד חשוכה של עיתונות הספורט הישראלי.
בקשה קטנה – האם תוכל להסביר באחד הפוסטים הבאים שלך על שיטת תקרת השכר ב-n.b.a ,איך היא בנויה ומה העיוותים שאותן מנצלות הקבוצות לעקיפתה?
בתודה מראש.

IDO 27 במרץ 2008

רונן – לגבי הפודיום, נשתמע באוגוסט (מיקל פלפס כבר לא יסחוב את האמריקאים על הגב…)

אשמח אם תוכל להסביר מה ההבדל בין סגנון שחיה חופשי לחתירה?

רונן דורפן 27 במרץ 2008

עידו – אין שום הבדל אמיתי. אין סגנון חתירה בשחיה. בסגנון חופשי מותר לשחות כמעט בכל צורה – פשוט מסיבות הגיוניות כולם שוחים את הקראול.
אוסטרלי על כל פודיום זה חלום שאין לו שום סיכוי. אולי ניצחון של הנבחרת האוסטרלית.

לאוניד – תודה.

דוד מירושלים 27 במרץ 2008

או.קיי. רונן, הצדק איתך.
אם כי כתבתי בפירוש שמדענים גרמניים (אכן חלקם היו יהודים) גם ניצחו על הפעלתו של הנשק בגז, מדענים ישראלים מתכננים אותו להרתעה בעיקר.
בענייני החלפת השלטון (או יותר נכון אי החלפת השלטון) בסין וכו' הצדק איתך.
ע"פ המסורת היהודית כל אחד שלומד ממישהו אפילו 2 אותיות צריך לכבדו כאילו הוא רבו.
אז מהיום אתה בשבילי ר' רונן
(-;

רונן דורפן 27 במרץ 2008

דוד… יותר מדי קרדיט אתה נותן לי… אני חושב שמי שעוקב אחרי הכתיבה שלי בעיתונים יכול להבחין כמה הדיונים בבלוג מסייעים לכתיבה שלי.

אינני בקי בנסיבות ההפעלה של נשק כימי, אבל מי ששותף לדבר כזה הוא פושע.אילון מציין בספרו מדען יהודי, שכחתי את שמו, שבשנות השלושים ביקש מקלט מדיני בבריטניה ונדחה – משום שהיה באמת שותף להפעלת גז נגד חיילים בריטים במלחמה הראשונה.

יוני 27 במרץ 2008

אני מניח שהמשחקים שוחקו באיצטדיון האמירויות, ולא בארסנל (אולי בתחנת התחתית הנקראת ארסנל, ליד הייבורי?). מרגש לראות את הוידאו מ-58, את הבכי של פלה.

למרות הקצב המגוחך של המשחק, וחוסר הלחץ של ההגנות על הכדור, הוא עשה דברים שלא רואים בגול השלישי, והנגיחה בגול האחרון היא פשוט פיזיקה למתקדמים. קצת כמו שאומרים על גאוני הכדורסל, הבנאדם פשוט המציא את היכולת הטכנית, או לקח אותה 10 רמות למעלה, במונדיאל אחד.

רונן דורפן 27 במרץ 2008

יוני – אני מבין שאתה מקפיד על האינטרסים הכלכליים של הספונסר שלכם… זה סוג הפקסים שמקבלים מיחצנים בארץ "למה לא כתבתם הפועל כתר תל אביב". עבורי מדובר באיצטדיון ארסנל…

דוד מירושלים 27 במרץ 2008

אכן כן ר' רונן
פרופ' פריץ האבר, יהודי שהתנצר וזוכה פרס נובל בשנת 1918 (למרות מחאות רבות לאור עברו) על המצאתו שהקלה על ייצור האמוניה (אם אינני טועה).
הוא אבי הלוחמה הכימית.
פושע מלחמה במלחמה העולמית הראשונה (הוא קיבל התמוטטות עצבים לאחר שהוגדר כך) אשתו איימו להתאבד אם ימשיך בעבודתו הנוראה ואף מימשה את איומה אבל הוא המשיך בעבודתו למרות זאת.
ותודה לויקיפדיה ("כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם"…).
לגבי העיתון, אני בערך עוקב מידי יום (באוטובוס בדרך לבסיס…) ונהנה מאוד.
באופן כללי מדור הספורט של ישראל היום איכותי ביותר ביחס לגילו של העיתון.

רונן דורפן 27 במרץ 2008

הממ…אני שמח שאתה מתרשם ממדור הספורט שלנו. אני מקווה שגילו הצעיר משקף מקום לשיפור ולא מקום לסיאוב..

אור 27 במרץ 2008

אני חייב להסכים עם אדון ירושלים.
לפחות 3 כתבות צבע כל גיליון.
באמת כל הכבוד.
רק למה לעזאזל נותנים לחבר של הקוף (שרף) לכתוב בעיתון?

ויכסלפיש 27 במרץ 2008

אני עדיין מחכה להסבר מה פתאום פורטוגל יוון בדיסלדורף ולפירוט על הפוליטיקה של האירוח של האפריקאיות בפריז ולונדון.

רונן דורפן 27 במרץ 2008

אפריקאיות עושות את זה כבר כמה שנים. כתבתי פה לפני שנה על משחק בין גאנה לניגריה שראיתי בלונדון. זה גם לא תקין במיוחד אבל צריך לזכור שאין ממש כדורגל באפריקה וקשה לומר שיש סיכוי להביא לאפריקה נבחרת אירופית למשחק ידידות.
פורטוגל-יוון ממש אין לי מושג. אולי מישהו יכול לעזור?

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 27 במרץ 2008

בכל זאת משהו חיובי לקחת מהמשחק של ברזיל – שריקות הבוז של אוהדי ארסנל בעת שאנדרסון נכנס וכולנו יודעים שאין עדות טובה מזו להערכה של אוהדי ארסנל לאנדרסון וליכולותיו.

ויכסלפיש 27 במרץ 2008

אני מניח שאין סיכוי להביא את מכסיקו לגאנה אבל חוף השנהב וטוניסיה שתיהן מהיבשת אבל בטח גם פה נייקי או מישהו דומה מעורב. ואגב ארגנטינה שיחקה אתמול בקהיר

אנונימוס 29 במרץ 2008

והנה קנצלרית גרמניה הודיעה שתחרים את טקס הפתיחה של האולימפיאדה.
זאת בדיוק הסיבה שעל הספורטאים להחרים. לא כחרם בפני עצמו, אלא כמהלך שמהווה סמל ובתקווה גם צעד ראשון בלבד בחרם כלל עולמי ולחץ על סין לשנות את מדיניותה.

ועוד מילה – קיומן של עוולות אחרות הקשורות בסין אינה רלבנטית בכלל לנושא. באותה מדיה אפשר לאמר שאם כבר אז צריך להשקיע את המאמץ בתחממהות כדה"א וכל ההתעסקות בסין היא דבילית כי עוד 20 שנה כולנו לא נהיה פה.
תמיד יש עוולות אחרות, תמיד ישנן עוולות יותר גדולות.
זה לא תירוץ לשבת על התחת ולא לעשות כלום.
זאת רק סיבה נוספת להתחיל ולעשות משהו ולקוות בעזרת המעשה שלך להביא לשינוי ולהשפיע על אחרים.
ואם כמה שרירנים מפותחים יסבלו מכך – נו שויין. אני יכול לחשוב על נזקים יותר גדולים. אם בסופו של דבר זה יהווה אפילו צעד קטן בדרך ללחץ עולמי שיוביל לכך שסין לא תהיה עוד טכנוקרטיה דיקטטורית – דיינו.

רונן דורפן 29 במרץ 2008

רגע -הקנצלרית מחרימה את טקס הפתיחה או את הסחר עם סין?
אם זה רק צעד סמלי – אז אולי גם ספורטאים רשאים להחרים את טקס הפתיחה ולא את התחרות שלהם – שאין לה קשר עם סין

אנונימוס 29 במרץ 2008

הם מוזמנים בהחלט. זה כבר יהיה צעד גדול בכיוון הנכון.
וככל שיהיו יותר צעדים סמליים שכאלו, גם הצעדים המעשיים יבואו בעקבותיהם.
אתלה לשנייה באילנות גבוהים ואזכיר שגם מאבק זכויות האזרח בארצות הברית התחיל מאישה אחת שסירבה לשבת באחורי האוטובוס, וגם המחאה הידועה שאחרי מלחמת יום כיפור התחילה ממשוגע אחד עם שלט.

אל לנו לזלזל בצעדים סמליים, ובטח שלא לבטלם מכיוון שהעולם אינו מיישר קו בבת אחת למדיניות אחידה בכל התחומים.

רונן דורפן 29 במרץ 2008

אנונימוס – זה פתטי. רוזה פארקס סירבה לקום באוטובוס כי היא לא בדיוק הייתה בעמדה להטיל סנקציות כלכליות על ארצות הברית. כשקנצלרית גרמניה בוחרת בצעד סמלי ולא מעשי – עדיף שתמתן את ציפיותך.

אנונימוס 29 במרץ 2008

רונן, התודעה הפוליטית שלך היא הפתטית.

לא התייחסתי בתגובתי רק לקאנצלרית גרמניה אלא לספורטאים הבודדים שבאפקט ההחרמה שלהם די זילזלת.
האקט של קנצלרית גרמניה הוא כמובן חלק מהתרחבות המחאה הנוכחית, והוא הוכחה ברורה לכך שאפילו למחאות מינוריות (יחסית) כמו שהיו עד כה יש אפקט בעל משמעות.
אז זה התחיל ממחאות של מפגינים, שבוודאי טענת שאין להם משמעות.
ועבר להחרמה של טקס הפתיחה ע"י ראש אחת מהמדינות הגדולות בעולם. וגם לזה אין משמעות.
ואם תהיה החרמה של ספורטאים בוודאי גם בזה תזלזל, ואם זה יוביל לחרם צרכני תגיד שזה זניח כי זה זניח לעומת הסחר של המדינות, וכן הלאה וכן הלאה.
זאת בדיוק הדרך הקלאסית לקטוע כל סוג של מחאהפ וליטית אפשרית – ע"י זלזול בה וקטיעתה באיבה.
ככה אתה מבטיח ששום מחאה מלבד זו המאורגנת ע"י גופים מאורגנים אופרטוניסטיים וחזקים בעלי אינטרסים ברורים תצא לפועל.
נוח לך להתעלם מהעובדה שכך נוצרת מחאה ציבורית אמיתית במרבית המקרים ע"י זלזול די ציני ומסרס בכל אקט שאינו פעולה ישירה ורחבת היקף.

החרמת טקס הפתיחה ע"י מרקל רק מחזקת את דעתי שהחרמת האולימפיאדה ע"י הספורטאים היא בפירוש צעד שגם אם לא יועיל מיידית (או בכלל) יש בו היגיון גדול מאד. ואני מקווה שהאפקט הזה רק ילך ויתגבר.

רונן דורפן 29 במרץ 2008

אני לא שמעתי על ספורטאים שמחרימים את טקס הפתיחה. ויהיה לי כבוד עצום והערצה לכל ספורטאי שכזה.

הדבר שאני מתנגד לו זו הכתבה של חרם אולימפי על הספורטאים – מצד גורמים שנהנים מהמצב בסין בכל אספקט אחר של החיים. כולל מי שקונים מוצר זול מסין.
אני חוזר על עמדתי בקצרה. ספורטאים צריכים לסוע ולהתחרות. התקשורת העולמית צריכה לנצל את הארוע בכדי לכתוב כמה שיותר על העוולות שעושה ממשלת סין.

אם בחרת להתייחס לעניין זכויות השחורים בארצות הברית: מספר ספורטאים שחורים (לו אלסינדור ואלווין הייס למשל) החרימו את המשלחת האולימפית של ארצות הברית ב-1968. מי שהיו הרבה יותר אפקטיבים היו טומי סמית וג'ון קרלוס שהתחרו, זכו במדליות, ואז מחו. מה שאתה אומר הוא שהם היו צריכים להשאר בבית ולא להגיע למשחקים. ואת העמדה הזו אינני מקבל – גם אם אתה סבור שהיא פתטית.

עניין קצת לא קשור: רשויות הספורט עומדות להכנס קשה בכל ספורטאי שיעשה מחאה פוליטית. שחיין סרבי שמחה נגד עצמאות קוסובו באליפות השחייה בה הייתי בשבוע שעבר קיבל הרחקה וקנס 7000 יורו.

אנונימוס 29 במרץ 2008

אני אקבל בברכה כל סוג של מחאה, in any form.
אני לא מקבל את ביטול הצורך והאפקט של מחאה, תחת הטיעון "תפסיקו אתם קודם לקנות מוצרים מסין".

רונן דורפן 29 במרץ 2008

אנונימוס – אני מתנגד לדבר אחד בלבד. החלטות ממשלה על חרם שיפגע בספורטאים כשאותן ממשלות עושות עסקים עם סין. אי אפשר, לדעתי, להגיד לשחיין או לקלע שרק הוא צריך לשלם את המחיר. ואני מתכוון רק הוא. מדינה שתאסור סחר עם סין – אני אבין אם לא תשלח את ספורטאיה

אנונימוס 29 במרץ 2008

ומדינה שמסרבת להכיר בשואת העם הארמני ומגשרת פליטים מטבח עם, בזמן שהיא עצמה מקיימת טקסים לשואה של עמה בהם המוטיב החוזר הוא "לא עוד", "העולם שתק" וכן הלאה מליצות?
האם ישראל צריכה לבטל את יום השואה, כי היא לא עומדת בסטנדרטים שהיא עצמה קבעה?
ובכלל, גם אם ייאסר הסחר אם סין, האם לא תהיה בכך צביעות כאשר עדיין יורשו אזרחי המדינה לנסוע לסין ולסייע לכלכלתה?
אין למעגל הזה סוף, אין לו תכלית ולא תוחלת.

אם אנחנו מדקדקים בכל דבר, לעולם לא נצא מכך ולעולם לא ניתן סיכוי לאף מחאה להתפתח.
מי שדורש אחידות מוסרית בכל תחום ותחום (ומייחס אותה מידה של חשיבות לכל סוג של מחאה וחרם) כתנאי מקדים לפעילות פוליטית כלשהי סופו שפוסל כל פעילות פוליטית.

החלטות ממשלה על חרם, ראוי שיהיו מלוות בצעדים גם בתחום הסחר. אבל אין צעדים אלו תנאי מקדים והכרחי לכך (או צעד משלים עתידי הכרחי).

Comments closed