ג׳מייקה האמיתית

שלי אן פרייזר האגדית

jama

אוסאין בולט הוא מי שמוכר לעולם את האשליה. של ג׳מייקה דמיונית. הם הרי רצים מהר שם והחופים מדהימים ורוקדים בוב מרלי. בולט הוא מה שהייתה פעם נבחרת ברזיל בכדורגל. בעולם האמיתי זו מדינה מוכת פשע וקינגסטון הייתה לתקופה בירת הרצח של העולם.

ואם זה גרוע להיות ג׳מייקני זה גרוע בהרבה להיות אישה ג׳מייקנית. והסיפור האמיתי של ג׳מייקה היא שלי אן פרייזר. היא מי שגדלה בווטרהאוס – אחד הגטאות האיומים של קינגסטון בעוני מחפיר. כשבולט שוחה בתהילה היא מתעסקת בנושאים הללו. מי שנולדה לאם בת-עשרה חד-הורית שעבדה כמוכרת בדוכנים ברחובות כדי לגדל אותה. ואסרה עליה להתקרב לכנופיות שהציעו הרבה פיתויים לנערות צעירות. ולפעמים התביישה שלא יכולה לתת לה כסף לאוכל, אבל בית הספר סבסד את ארוחת הצהריים של מי שעתידה להיות אחת האתלטיות הגדולות בהיסטוריה. וגם למדה פסיכולוגיה כדי לעבוד עם ילדים. גיבורה אמיתית לג׳מייקה.

המקומות מהם אנשים נוסקים לתהילה הם הדבר הקסום ביותר בספורט.

השתתפות במימון דה באזר

אליפות העולם בא"ק (3)
להתמקד בטוב

41 Comments

איציק 24 באוגוסט 2015

יפה כתבת

אודי 24 באוגוסט 2015

וכמו לורוניקה קמפבל-בראון (שמות ארוכים מדי), גם היא נתפסה פעם אחת עם חומרים אסורים, והושעתה על כך לחצי שנה אם אני לא טועה.

דורפן 24 באוגוסט 2015

היא לא הושעתה לחצי שנה. היא זוכתה כי זו הייתה שטות של חומר שבאמת קיבלה אצל רופא שיניים. זו אחת הבעיות במאבק בסמים שהרבה חומרי בולשיט נמצאים ברשימה. זה פשוט אסון שברשימה נמצאים חומרים שהם טיפולים רפואיים רוטינים לחלוטין.

כמובן שלא אטען שמישהו מסומם או לא – אבל זה טרגי (לא אישית נגדך) שאתה זוכר משהו כמו ״אם אתה לא טועה היא הייתה מושעית לחצי שנה״ זהו שלא.

דווקא כאן בוא ניתן קרדיט. הרצות בתקופתנו מסתובבות בין ה-10.80 ל-10.70 – שתיים שלוש עשיריות מתוצאות מפוקפקות ביותר מהעבר. די ברור שהן פחות מסוממות.

אודי 24 באוגוסט 2015

כאב שיניים או לא, היא כן הושעתה לחצי שנה: http://www.theguardian.com/sport/2010/oct/06/shelly-ann-fraser-drugs-ban

אודי 24 באוגוסט 2015

לתת קרדיט שהן לוקחות פחות סמים מאלה שבאו לפניהן?

דורפן 24 באוגוסט 2015

סליחה – מה שבוטל היא השעיה מלאה. ההשעייה שלה באמת מגוחכת כי היא הוגדרה כעבירה על non-performence-enhancing drugs. בגלל זה לא נפסלו תוצאות וזה באמת מגוחך שאפשר להפסל על חומרים שמראש מוגדרים כלא משפרי ביצועים. זה נזק למאבק בסמים. אגב – היא הודתה מיידית ולקחה אחריות על כך שלא בדקה חומר לכאב שיניים. אבל זה ממחיש לך את העולם המעוות בו ספורטאים צריכים לבדוק חומרים שהם מקבלים לכאב שיניים.

לתת קרדיט? כן – לא להניח שכולן נוטלות סמים במיוחד בענף שבברור יש בו נסיגה בתוצאות. מתי תסיק שאין סמים? כשהן ירוצו 11.4? 12.7? יש גם תוצאות אפשריות.

יריב 24 באוגוסט 2015

היא לא קיבלה אותו מרופא שיניים, זה משכך כאבים שהיא קיבלה מהמאמן שלה בגלל כאב שיניים (למאמן היו משככי כאבים בגלל מחלה שלו), והיא אכן הושעתה לחצי שנה. היא אמרה שלא ידעה שיש שם חומר אסור, אבל היא אחראית, כספורטאית, על מה שהיא מכניסה לגוף ולכן היא תיקח על זה אחריות – מה שהתברר כחצי שנת השעייה.

שאלת הרשימה (מה צריך להיות בפנים ומה לא) היא שאלה טובה ולכן ברור שלא עוסקים בה.

דורפן 24 באוגוסט 2015

נכון – אבל בעולם הטהרני הזה לא יקום מישהו ויקבע כלל פשוט והגיוני״ תרופות בית מרקחת הן חוקיות.

יריב 24 באוגוסט 2015

יש הרבה תרופות בית מרקחת שאינן חוקיות בצדק. המגוחך הוא שיש הבדלה, הרשימה האסורה מתחלקת לעשר קבוצות ובהן, משום מה "S7. Narcotics" ו "S8. Cannabinoids".

דורפן 24 באוגוסט 2015

בחיים המעשיים אין שום הצדקה שתרופת בית מרקחת תהיה פסולה. צריך להתרכז בסטרואידים והורמון דם וכמובן אם יש סימום גנטי. כל היתר זה שטויות. אתלטים רשאים לחיות בתוך ״החיים עצמם״ שהם מלאים תרופות שהן טיפ-טיפונת משפרי ביצועים.

יריב 24 באוגוסט 2015

יש חפיפה בין הקבוצות האלו, זו הנקודה. רוצים לאסור על משפרי ביצועים אז רצוי לעשות זאת גם אם הם ניתנים כחלק מטיפול רפואי. אין שום קשר בין מאבק בסמים משפרי ביצועים לאיסור על חומרים נרקוטיים וקנבואידים (ואולי עוד, אני לא רופא ולא מכיר את כל הקטגוריות).

דורפן 24 באוגוסט 2015

תראה מכיוון שאנחנו עוסקים בנושא שנכלל תחת המושג ״רמאות״ אז צריך להביא למצב שיש את היסוד הנפשי של ביצוע רמאות. כשבנאדם מקבל זריקת EPO כשהוא לא חולה הוא יודע שהוא מרמה. אם אתה מרחיב את הרמאות למצב בו ״הבנאדם לא בדק תרופה שהוא קנה בבית מרקחת ונמצאת בין 3000 החומרים האסורים״ – אז אתה לא באמת מתעסק ברמאים. אתה מתעסק ברשלנים.

הבעיה היא כשאתה שם את נוטלי משככי הכאבים מהבית מרקחת עם לוקחי הEPO באותה סירה אתה מאבד את הלגיטימיות של המאבק. וגם לעוול נוראי בו אנשים משווים בין הסיטואציה שלה לסיטואציה של גטלין. כי הם שמעו ״סמים״ ו״הרחקה״.

בעולם אוטופי אולי אתה צודק. אבל בעולם בו אנחנו פשוט רוצים שיפור ולא רוצים ספורטאים מהונדסים מילדות אולי נניח לעבירות שהן זוטות?

הבעיה היא שאתה שם

יריב 25 באוגוסט 2015

טוב, השאלה האם המטרה היא למנוע רמאות או ליצור "שדה משחק שווה", זה לא אותו דבר. אני מעדיף, אם אוסרים על סמים, שיאסרו עליהם באופן מלא. אם אפשר לקבל סם משפר ביצועים כטיפול תרופתי לאיזו מחלה אני בטוח שיתברר שיש כל מיני אתלטים שחולים במחלה הזו, התמריצים הם עצומים.

בכל מקרה, במקרה הזה זה לא רלוונטי. משככי הכאבים האלו הם גם תרופות (אם כי, יש להזכיר, לא תרופות שנרשמו לה) וגם לא משפרי ביצועים. בכל מקרה צריך להעיף מהרשימה את כל הסמים ששם רק כי יש להם שם רע ולהשאיר את משפרי הביצועים והממסכים.

דורפן 25 באוגוסט 2015

לדעתי למנוע רמאות. ״שׁדה משחק שווה״ הוא מושג חמקמק. האם מנצ׳סטר יונייטד ונוריץ׳ בשדה משחק שווה משום (שיש לקוות) ששתי הקבוצות לא משתמשות בסמים? גם באתלטיקה קיימים הרבה יתרונות חוקיים של ידע, ציוד, תקציב וכו׳. אני מסתפק באי-רמאות.

יריב 25 באוגוסט 2015

אבל מה זו רמאות? ההגדרה המקובלת היא עבירה על החוקים באופן לא הגון, זה לא ממש קריטריון לקביעת החוקים. בחוקים הנוכחיים אוקסידוקון נמצא ברשימת החומרים האסורים ולכן לקיחתו במכוון היא רמאות. אם היית מחריג את האפשרות לקבל תרופות במרשם הבעייה עדיין שם מכיוון שלא היה לה מרשם. אם אתה רוצה להגדיר משהו על "להשיג יתרון לא הוגן" או על כוונות זה מאוד לא ברור, אף אחד לא יודע מה הכוונות. להגדיר את הכללים כך שמי שלקח חומר כשהוא יודע מה הוא ייפסל ומי שלקח אותו בלי לדעת לא ייפסל… אתלטים פשוט יפסיקו לשאול שאלות. לכן הכלל שאני חושב שצריך לאמץ הוא הפשוט ביותר – חומרים שאינם משפרי ביצועים (ואינם מסתירים משפרי ביצועים) צריכים להיות מותרים.

סוס זקן 24 באוגוסט 2015

אריתרופויאטין (EPO) הוא תרופת בית-מרקחת המשמשת, למשל, לטיפול באנמיה בחולים עם אי-ספיקת כליות ועוד. גם טסטוסטרון הוא תרופת בית-מרקחת עם שימושים רפואיים מקובלים.
מסכים שצריך לנכש את השטויות מרשימת הסמים האסורים, אבל נוכחות על מדפי בית-המרקחת לא צריכה להיות קריטריון.

דורפן 24 באוגוסט 2015

תודה. החכמתי. אולי לפחות צריך לנפות את התרופות ללא מרשם (למרות שאני לא יודע מה הייתה התרופה במקרה הזה)

יריב 25 באוגוסט 2015

התרופה במקרה הזה היא אוקסיקודון (oxycodone). זה משכך כאבים שאני די בטוח שניתן במרשם בלבד. לה לא היה מרשם, למאמן שלה היה (בגלל אבנים בכליות) והוא הציע לה לקחת כשהיא התקשתה להתמודד עם כאבי השיניים שלה.
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/athletics/8802921.stm

D! פה ועכשיו 24 באוגוסט 2015

בכל מקרה יפה כתבת.
כי גם בין הלא משתמשים בחומרים משפרי ביצועים ויכולות וגם בין המסוממים למיניהם וגם בין אלו שסתם נדפקים כי אחרים כן או לא משתמשים יש מי שמפנה את התהילה לאפיקים שונים.

גיל 24 באוגוסט 2015

אבל אתה מפריע לאנשים עם האשליות שלהם. הרבה אנשים רוצים שהספורט יהווה הסחה מהמציאות ולכן קל להם לאמץ רצים כמו בולט. אני בטוח שהוא גיבור בג'מייקה בדיוק כמו שספורטאי על אחרים מהווים מודל להערצה.

דורפן 24 באוגוסט 2015

הוא בטוח גיבור בג׳מייקה. והוא האמת קצת חי את החיים הג׳מייקנים האחרים – הוא בן של בעלי חנות מכולת באיזו עיירה נידחת. יכול להיות ששם החיים באמת עליזים ושמחים ומשחקים כדורגל וקריקט כל היום.

סימנטוב 24 באוגוסט 2015

איזה יופי! ט'נקס רונן. לפני שאני בודק את ויקיפדיה \ גולש באינטרנט אני בודק אם משהו כתוב על נושא בדה באזר… והתודה היא כמובן גם לשאר אנשי האשכולות באתר הזה.

כסיפוביץ 24 באוגוסט 2015

יפה מאוד

איציק 24 באוגוסט 2015

שמת לב שמעל כל הכתבה מרחף "100 מטר" ;)

דודיק 24 באוגוסט 2015

חברים, אנחנו לאחר היום השלישי באליפות העולם, בו ראינו מספר אתלטי-על (פרייזר-פרייס, קמבוי, צ'רויוט) עושים הסטוריה, ומה שאני רואה בתגובות לפוסט המאלף של רונן זה כמעט אך ורק התייחסויות לתכשירים אסורים. אולי קברניטי האתלטיקה העולמית שוגים במלחמה שאסרו (אמנם עם לא מעט טעויות) על השימוש בתכשירים, במקום למרוח את הנושא כפי שעושים בשחיה, בטניס וכמעט בכל הענפים הקבוצתיים.

רוג`רס אהרון 24 באוגוסט 2015

ווטראוס אכן שכונה קשה אבל יש שם דוכן אייטל אגיד
בשם vital itall .
שווה את הביקור רק קחו ליווי מקומי.
באי שלי אן נעצרת יותר מאוסיין.
ולהיות אישה בגמייקה קל יותר מלהיות גבר.
שיעורי הרצח נמוכים יותר ויש ראשית ממשלה וראשת עיריית קינגסטון לתמוך בכך

יואב 25 באוגוסט 2015

פוסט יפיפה

ארז (דא יונג) 25 באוגוסט 2015

אין ספק שהסיפורים האלה מקסימים, מעוררי השראה וגם נכתבים היטב.

השאלה בעיניי היא עד כמה הממסד והממשלה המקומיים משתמשים בסיפורים כגון זה בתור עלה תאנה. האם סיפורים נדירים כמו הסיפור של שלי אן פרייזר לא מהווים סוג של "אראלה ממפעל הפיס" שנותנת לאלה שחיים בעוני מחפיר מעין מודל לחיקוי שלא באמת ניתן לחקות, והאם תכניות כגון תוכניות לפיתוח מצויינות באתלטיקה – עליהן הממשלה והועד האולימפי זוכים לתשואות (בשתי צורות הקריאה) תוך זמן קצר יחסית ע"י מדליות ופרסים – מהוות רק כיסוי על כך שאין השקעה אמיתית בחינוך ותשתיות.

(אני כותב מחוסר ידיעה מוחלטת את המצב בג'מייקה – רק שיהיה ברור).

רוג'רס אהרון 25 באוגוסט 2015

^
הממשלה בג'מייקה מושחתת אפילו ביחס לרפובליקת בננות שהיא.
גורמת לאורן חזן להראות כמו אייב לינקולן.

שלי אן הקימה את pocket rocket foundation ותורמת כמעט את כל כספה חזרה לקהילה,
בניגוד לאוסין שתורם גם הוא קצת אבל בעיקר עסוק במסיבות חשק בוילה שלו בסנט אנדרוז [ השכונה העשירה של קינגסטון]
הוא עבר כבר כמה וכמה וילות כי השכנים מתלוננים כל הזמן,
הוא גם מקושר ל gully creeps שהיא אחת משתי הכנופיות הקשות שיש באי. מתמחים בעיקר בסחר בנשים[ מהאיטי] והברחות של קוק לפלורידה.
הם טורחים להזכיר את שמו בחלק גדול מהשירים שלהם וביתו מופיע אצלהם הרבה בקליפים, כן לכל כנופיה יש חברת תקליטים והרבה להיטי דאנסהאל,
הריקוד המפורסם שהוא רקד בבייג'ין 2008 , משויך לכנופייה ונקרא "sweap the floor" ,
לכל מי שמגיע לביקור בקינגסטון מומלץ לקפוץ למועדון שלו "tracks and records" באזור halfway tree,
הוא בדרך כלל על הבר מוקף בישבנים ושותה ג'ק וקולה.

אחוזי האבטלה אצל נשים באי נמוכים משמעותית מאלו של הגברים,
אחוז נשים אשר מסיימות תיכון גבוהה משמעותית גבוהה מהגברים
ובאוניברסיטאות תראו כמעט אך ורק נשים.

* הכותב נשוי לאישה ג'מייקנית. תודה

דורפן 25 באוגוסט 2015

:-)רק אושר

סימנטוב 25 באוגוסט 2015

הקשרים של בולט עם הכנופיה לא מפריעים לחברה הג'מייקנית?
משמח לקרוא על הנשים. מקוה שזה לא מביא אלימות מצד גברים ולא מעלה את כמות המשפחות החד הוריות.

ר.בקצה 25 באוגוסט 2015

זה מקובל בעוד מדינות- במקסיקו, למשל, לחלק מהזמרים יש ספונסרים מהקרטלים. חלקם נתפסים כגיבורים עממיים

רודג'רס אהרון 25 באוגוסט 2015

לא מפריע בכלל.
יש שתי כנופיות ששולטות בחיי הפשע והשכונות בערים הגדולות באי, צריך לזכור שמדובר בסהכ בשני מליון איש וכולם מכירים את כולם.
יותר מבארץ.זה מדהים.
אוסיין משוייך בעיקר כי החברה האלה שולטים בתעשיית המוזיקה, חיי הלילה,המזון הנשים והגאנג'ה, השיוך הוא בעיקר לפי ה parish ממנו אתה מגיע,
אין פה לרמוז שהבחור פושע,אבל כמה מחבריו מקפיצים בחורות מהאיטי לקינגסטון ומוכרים קצת גאנג'ה.
לא שונה מרוב הספורטאים האמריקאיים שגדלו בגטו.
אגב הוא משוייך לכנופייה היותר "עדינה" באי. היריבים שלהם ה gaza boys , כן על שם עזה שלנו, הרבה יותר אלימים ורעים.
כמות המשפחות החד הוריות גבוהה מאוד,
כמו בהרבה מדינות עולם שלישי ושכונות פשע.
הקטע הוא הדיסוננס בין החלקים השונים של האי,
מצד אחד ריזורטים ובתי מלון של רשתות אמריקאיות הכל כלול שאורחיהן לא עוזבים את המלון,אוניות קרוז מפוצצות שפורקות כול יום אלפי תיירים שעושים סיבוב קונים מזכרות ונעלמים בערב.
מצד שני עולם שלישי הזנחה שחיתות לא נתפסת , עוני מחפיר ושיעורי רצח לא נתפסים.
אבל ברגע שאתה יושב מול רוחות הסחר עם אפלטון אסטייט ביד אחת ואורנג' היל סקאנק ביד השנייה הכל משום מה נראה סבבה.
נ.ב
לאספה פאוול יש תכנית בוקר יומית בטלוויזיה פה והוא אליל הקשישות ועקרות הבית

סימנטוב 25 באוגוסט 2015

מרתק. מרחוק זה מטריד שהלך הרוח מותיר ליחיד ללשקוע אל תוך חייו מבלי לדאוג לצביון החברה ולעתידה. אני מתאר לעצמי שבקשיי היום יום דאגות אלה הינן לוקסוס.

אהד 25 באוגוסט 2015

לא ידעתי את זה עליו. מעניין

פאקו 25 באוגוסט 2015

פוסט מצויין.
ובנוסף, הריצה הזו הביאה אותי לעקוב אחרי סחיפרס ההולנדית, בציפייה גם למה שתעשה ב-200 מטר.

רוני מייזלס 25 באוגוסט 2015

כתבה ממש מעצבנת. איזה מן דבר זה להגיד 'ג'מייקה האמיתית'? קשה לי לחשוב על משפט יותר מכליל ובאיזה כיסוי של צדק. למה, עולם הרוח של ג'מייקה שהוליד את בוב מארלי, ואת המקצבים המאפיינים את הרגאיי זאת לא ג'מייקה? עולם המוזיקה של ג'מייקה, שגם הוא, כמו הפשע, מהחזקים ביותר בעולם, לא מהווה תקווה ותשתית חיים לאותם מוכרים בדוכנים שבאמת היום יום שלהם הרבה פעמים חרא? נמאס מהצדקנות הזאת. היית בחיים שלך בג'מייקה האמיתית הזאת? יש ישראל אמיתית גם? איך היא נראית? כל שאר הצדדים של ישראל הם לא אמיתיים? פחות? בעיני מי? בעיניך? עיניך הן לא רק שלך?
ורק כדי לחדד למי שלא מבין, אוסיין בולט, עם שמחת החיים שלו, עם הרוח שלו, משקף ומייצג בעיני את ג'מייקה לא פחות מאף אחד אחר. לכל מציאות אין סוף פנים. לא צריך לשלול אחת כדי לתת מקום לאחרת.

נפתלי 25 באוגוסט 2015

ג'מייקה היא רגאיי,שום דבר אחר חוץ מזה…וגם שם זה לא הכל "בוב מארלי" ו-Psitive vibration .https://www.youtube.com/watch?v=jPL15go0UVI

רודג'רס אהרון 25 באוגוסט 2015

חחח נפלי הצחקת אותי ,קפלטון זה אולדסקול
i see your capelton and raise you
טומי לי החבר הכי טוב של אוסיין,חפשו בגוגל
https://www.youtube.com/watch?v=CN1aZO4CqvY

נפתלי 25 באוגוסט 2015

אני לא רוצה להרחיב בענין קייפלטון כי אני אצונזר

רודג'רס אהרון 25 באוגוסט 2015

http://missgaza.com/wp-content/uploads/UsainBoltGazaSignsBiggingUpTommyLee.jpg

סליחה,הפוך ,אוסיין מזוהה עם הגאזה בויז,אופס

Comments closed