מה שאני לא אוהב בפרשת שראפובה

תרופה בת ארבעים פתאום לא חוקית

drugas

נשאלתי על שראפובה ודבר אחד אפשר לומר: מי שנתפס בתחרות חשובה, או מי שנתפס בטניס בכלל, אינו רמאי מתוחכם. אבל אני לא הולך להתיימר להגיד שיש לי מושג לגבי איזשהו ספורטאי.

משהו אחר מטריד כטן. אם הידיעות נכונות והיא הורחקה על תרופה, מלדוניום, בה השתמשה עשר שנים ועכשיו הפכה אסורה לשימוש. מדובר בתרופה שנמצאת בשימוש נרחב ברוסיה, אוקראינה והמדינות הבלטיות. היא לא מאושרת לשימוש על ידי רשות התרופות האמריקאית וכאמור נכנסה לרשימת הסמים האחרים. ואני תוהה – מתוך הכרה את הטקטיקה של חברות התרופות המערביות ברפואה הכללית – כמה לובינג מעורב באישור או אי אישור תכשיר.

אבל נניח לספוקלציות. אני לא אוהב את העובדה שתרופה ידועה וחוקית הופכת סם ספורטיבי אסור אחרי 40 שנים לקיומה. עניין שהביא ויביא לכמה תפיסות השנה. ואני באמת תוהה אם באמת כל כך דחוף להפוך תכשיר שנמצא בשימוש שנים כל כך רבות לבלתי חוקי. דעתי בעניין הזה הוא שמה שמסכן חיים ובריאות צריך להיות בלתי חוקי, כי הוא לא הוגן כלפי יריבים. ומה שבעליל לא הורג אף אחד לא צריך להיות בלתי חוקי. ועשרות שנות שימוש כנראה מעידות שאין בה בעיה קיצונית.

במקום להתרכז בעיקר רשות המלחמה בסמים ממשיכה להגדיל את הרשימות. להתעסק בסמים ״חברתיים״ ולעסוק בשטות שנקראת ״יתרון תחרותי״ במקום ״סיכון ספורטאים״. ככה מפסידים מלחמה.

קדימה אייסבארן, לאליפות!
שלום, הרעב שלך חזר

103 Comments

בני תבורי 15 במרץ 2016

נכון מאוד. נודפת כאן צחנת יח"צ.

מכביסט שמאלני 15 במרץ 2016

עד שהם לא יגיעו לנאדל הם לא ינוחו.

מוטי 16 במרץ 2016

אגב, פעם זו היתה התחושה שהצרפתים רדפו סתם אחרי ארמסטרונג ובסוף הסתבר אחרת לגמרי…

חכם בדיעבד 15 במרץ 2016

מצוין!

אמיתי 15 במרץ 2016

לא מבין מה הסתירה בין זה לזה..נגיד שהתרופה הזאת לא מסוכנת אבל נותנת
ייתרון בזמן התאוששות אחרי מאמץ, למה לא להוציא אותה מחוץ לחוק?
ממה שהבנתי זוהי תרופה לאנשים עם בעיות לב..שארפובה לא נופלת לקטגוריה
הזאת והיא השתמשה בה בתדירות חשודה (הרבה מעל הוראות היצרן).
יש פה בעיה אפילו ברמת האחריות שלה..לא כמה ואיך צריך להעניש אותה
אבל בכל זאת

אריאל גרייזס 15 במרץ 2016

אם אמבטיית קרח עוזרת להתאוששות אחרי מאמץ, האם גם אותה נוציא מחוץ לחוק? אני לוקח את זה לקיצון אבל לרונן יש נקודה – אם משהו לא מזיק ועוזר לספורטאי, למה שנאסור את זה?

אמיתי 15 במרץ 2016

אני מבין את זה..אגב אמבטיות לא ככ עוזרות.
העניין הוא שאם לך זה עוזר לא בטוח שלי זה יעזור או שיש לי
אפשרות להשיג את זה ויש הבדל בין תרופות לתנאים וטיפולים
חיצוניים. בראייה שלי זה פוגם בתחרותיות באיזהשהו מקום.
יכול להיות שהגישה שלכם של אם זה לא הורג זה מותר יותר
ריאלית למצב העניינים בימינו.

נובלס כחול 15 במרץ 2016

הבעיה שזה שולח את הספורט לעולם הדיקטטורה של חברות התרופות. שם בכלל זה קטסטרופה , תרופות שמאושרות כי הן יוצרו במדינה מסויים למרות יתרון של תרופות ממדינות אחרות.

אם ספורט צריך להיות נקי מ פוליטיקה , אז הוא גם צריך להיות נקי מבועת ה פרמקולוגיה.

גיל 15 במרץ 2016

זה נכון, צריך לעשות רגולציה שתקח בחשבון הבדלים בין מדינות ונגישות של תרופות. אני לא רואה בעייה לאשר לספורטאי להשתמש בתרופה מקומית שלא מאושרת במקום אחר אם שם זה מקובל. אבל חלאס עם ההתממות. להשתמש בתרופה שזה לא הייעוד שלה במשך 10 שנים? ברור שהיא אשמה.

אריק 15 במרץ 2016

ברור. וזה גם מסוכן לקחת תרופה כזאת לבחורה צעירה שאינה חולה.

גיל 15 במרץ 2016

זה פשוט הורג אותי ההתממות של אנשים כאן. מילא אם יש כאלו שחושבים שסמים זה לגיטימי גם אם זה פוגע בספורטאים וזה שיקול שלהם. זו דיעה לגיטימית למרות שאני לא מסכים איתה, אבל לומר שאי אפשר לדעת ברוב המקרים אם היה ניסיון להשיג יתרון ספורטיבי? בכל עבירה על החוק יש מקרים גבוליים אבל זה לא אומר שחלק גדול מהמקרים די ברור.

רומן 15 במרץ 2016

התממות? להסתכל על סרינה ולא לצעוק "מסוממת" זאת היתממות.

גיל 16 במרץ 2016

כי נשים אף פעם לא יכולות להיות גדולות וחזקות מאימונים.

רומן 16 במרץ 2016

יכולות בטח יכולות.
אבל סרינה זה פארודיה, רק עיוור מוחלט לא רואה שזה הכל רמאות, הידיים האלה.. אבל מה שהכי מצחיק שכל המסה הזאת זזה כל כך מהר והעולם שותק.
כמה שחקניות טובות לא זכו לטעום את התהילה בגלל מכונת התעמולה הזאת, לאורך יותר מעשור היא מרמה וכולם שותקים.
אין לה כלום חוץ מעוצמות של גבר ואת זה היא השיגה ברמאות, אין לי ספק שגם יומה יגיע, אבל איך זה יעזור לכל השחקניות שפספסו קריירה מפוארת בגללה?

גיל 15 במרץ 2016

כי הסיכוי לפגיעה משימוש בתרופות לא מורשות גדול עשרות מונים מאמבטיה קרה. אני חושב שקל מאוד לעשות את ההבחנה בין דברים שמחדירים לגוף לכאלו שהם חיצוניים לא וקשורים יותר לאימונים. הבעייה היא שברגע שאין אבחנה כזו אז אנשים ישתמשו בתרופות במינונים גדולים ומזיקים עוד יותר, שלא לדבר על ילדים ונוער שם זה יהיה ממש מסוכן.

shohat 15 במרץ 2016

מלדוניום היא תרופה המיועדת לטיפול בחולי לב, איסכמיה (הגבלות באספקת הדם). מבלי להכנס לפרטים, מדובר בהתערבות מלאכותית בתהליכים הביו-כימיים הטבעיים של הגוף. גם לחולים ניתנת התרופה לפרקי זמן מוגבלים. מכאן שלוש הערות:

1. בהתייחס לשיקול של בריאות הציבור השאלה (כתמיד כשעוסקים בשימוש בתרופות בספורט) צריכה להיות מנוסחת כך: אם מתירים שימוש במלדוניום, המשמעות היא שכל הספורטאים בתחום הרלוונטי – תחת הנחת שיפור ביצועים מוכח – יהיו חייבים ליטול מלודוניום, או תרופה דומה, כדי להישאר תחרותיים. אני רואה את זה תמיד לא כמחויבות כלפי המשתמשים אלא כמחויבות כלפי אותם בעלי כישרון המעוניינים להשתתף בספורט מבלי לעשות על גופם ניסויים ביוכימיים שונים ומשונים.

2. השימוש במלודוניום היה "חוקי" רק במובן הצר והפורמלי- לא ניתן להעניש מבלי להתריע מראש על האיסור הספציפי (זהו עיקרון החוקיות, החשוב מאוד). אבל השימוש מעולם לא היה אתי וראוי מבחינת ערכי הספורט. היתה פרצה שנוצלה על-ידי רבים. כעת הפרצה נסתמה. (לא נהיה נאיבים, נותרו פרצות רבות נוספות). מציאות ספורטיבית שהשיטה בבסיסה היא מאמנים וספורטאים שפונים לרופאים ומעבדות מפוקפקים בחיפוש אחר מניפולציות וקיצורי דרך היא מציאות מאוד עגומה.

בשני ההיבטים האלה ההבדל בין אמבטיית קרח או תוסף תזונה מאושר לשימוש כללי לבין תרופה המיועדת לטיפול במחלה הוא בעיניי הבדל מאד משמעותי.

3. מהכיוון השני אפשר לשאול מהו ההבדל בין מלודוניום לבין אריתרופואיטין (מלבד מודעות לתופעת השימוש ואכיפה מוקדמת יותר)? אלו סוגים שונים של blood doping.

חלפס 15 במרץ 2016

מסכים.
עוד עניין, התרופה לא מותרת לשימוש בארה"ב, מקום מושבה של שראפובה זה עשרים שנה.
פוסט נאיבי.

רונן דורפן 15 במרץ 2016

נאיבי לחשוב שלא כל מה שלא אסור ספציפית נרחב – אם זה מותר.

לספורטאים יש רשימה והם צריכים לנהוג לאורה. את הבדיקה האתית הם לא צריכים לעשות.

נחשון – אולי ליצרן אריתרואיפין יחסים טובים יותר עם הסוכנות למלחמה בסמים ששוכנת בקנדה?

אמיתי 15 במרץ 2016

לא הבנתי את המישפט הראשון..

shohat 16 במרץ 2016

כמה הבהרות כלליות.
שיטת ה-blood doping המקורית (שלא חלפה מן העולם) היתה מבוססת על עירויי דם (עצמי או ממקור זר). בשיטה "העצמית" הספורטאי היה מוציא כמות של דם משלו (מוריד את כמות הכדוריות האדומות ויכולת הובלת חמצן). ממשיך להתאמן (באופן שדומה לאימונים בתנאי גובה/חסר חמצן) ומסגל התפתחות. ואז, סמוך לפני התחרות הדם שנשמר היה מוזרק מחדש (או דם של אדם אחר – פרוצדורה מסוכנת עוד יותר). כך היה boost משמעותי של הכדוריות האדומות. שיטה זו היתה נפוצה לפחות מאז שנות ה-70.
בסוף שנות ה-80 פותחו גרסאות ראשונות של אריתרופואיטין (אי.פי.או) מלאכותי/אקסוגני (rhEpo). תרופה זו שמשה לטיפול במחלות כליות בעיקר. אריתרופואיטין הוא הורמון שהגוף מייצר באופן טבעי (בעיקר בכליות) ושולט על ייצור כדוריות הדם האדומות. תרופות מסוג זה (אפוגן ודומותיה) נאסרו לשימוש באופן מיידי, כבר ב-1990. השימוש בבדיקת שתן לגילוי אי.פי.או מלאכותי החל רק ב-1999 (זו השנה של שש הדגימות של ארמסטרונג שנמצאו חיוביות בדיעבד, שנים לאחר מכן, אך לא אפשרו הרשעה). ב-1998 היתה פרשת פסטינה הידועה בטור דה פראנס.
ב2007 פותחה על ידי חברה שוויצרית גרסה מתוחכמת יותר שנקראת cera או mircera. לגביה היתה הנחה כי לא תתגלה בבדיקת שתן. לפחות בחלק המקרים ההנחה התבררה כמוטעית וספורטאים נתפסו כבר ב-2008.
באופן כללי, ישנם כל הזמן ניסיונות לבצע מניפולציות מלאכותיות המשפיעות על כמות החמצן המובלת בדם אל השרירים. ההשפעה על מאפייני כושר פיזיולוגי היא ברורה וישירה. בכל זמן נתון יש להניח מצויים בשימוש תרופות ותחליפי דם מסוגים שונים, כשמערך הרופאים/מאמנים נמצא צעד אחד לפחות לפני מערך האכיפה. בעניין המלדוניום, הגרסה הרשמית היא שהבינו שהתרופה מצויה בשימוש נפוץ בקרב ספורטאים והחלו בהליך הדרגתי להוספתה לרשימת החומרים האסורים.
כיום נהוגה בדיקה של פספורט ביולוגי שלא מבוססת על מציאת סימנים לתרופה עצמה בדם, אלא במדדים חריגים שלא ניתן להשיג אלא באופן מלאכותי.

איציק 16 במרץ 2016

האם התאוששות בתא לחץ כמו שפלפס עושה נועד לאותה מטרה?

shohat 16 במרץ 2016

התאוששות בחדר היפוקסי מייצרת תנאים של דלילות חמצן (כמו לחיות בתנאי גובה). זה ממריץ הסתגלות טבעית מוגברת. המניפולציה היא על הסביבה (תחליף לנוכחות פיסית במקום מסוים) ללא הכנסת רכיבים מלאכותיים אקסוגניים לגוף וללא סיכון. בטווח שבין אמבטיית קרח לאי.פי.או זה יותר קרוב לאמבטיית קרח (יקרה מאוד…)

איציק 16 במרץ 2016

הבנתי, כלומר זה לאותה מטרה רק בדרכים שלא מצריכים החדרת חומרים או הוצאתם. בכול זאת דיברו בזמנו שאולי גם את זה צריך לאסור. לא ניראה לי שעשו עם זה משהו.

shohat 16 במרץ 2016

ככל הידוע לי האפקט הרבה יותר מוגבל.

מתן גילור 15 במרץ 2016

+1

סימנטוב 15 במרץ 2016

+1

טים 15 במרץ 2016

+1

גילעד 15 במרץ 2016

+22

אסף the kop 15 במרץ 2016

צריך לפצל את התחרויות ספורט.
תחרות לנוטלי תרופות, סמים וממריצים ותחרויות לנקיים.
בדומה לקטגוריות משקל באגרוף יהו קטגוריות למסוממים ואלה שלא.
הציבור יחליט במה לצפות.

אמיתי 15 במרץ 2016

אין וכנראה שכבר הרבה זמן אין נקיים..אנחנו נאיביים כנראה

no propaganda 15 במרץ 2016

למה ניסוי בדיאה ללא גלוטן מקובל ולעומתו בתרופה לא?

גיל 15 במרץ 2016

מעולה, ניסחת בבהירות את הבעייתיות פה.

יהודה 15 במרץ 2016

מי שקורא את הכתבות של נחשון שוחט על נורמי, זטופק, בניסטר ולנדי יקבל תמונה של הפער בינם לבין ספורט שמתווך כסף גדול מדי (לחברות החסות, לתנועות אולימפיות או התאחדויות כדורגל וכמובן לספורטאים). הסיכוי לשמור על הספורטיביות ההיא קטן ביחס הפוך לעליית התשואה הכלכלית על ההישגים.
התחושה היא שהסוסים ברחו מזמן מהאורווה.

Selby 15 במרץ 2016

גם הם לקחו אמפטמינים ושאר חגיגות שהיו מקובלים בתקופה ההיא בשימוש צבאי ואזרחי.
זה לפחות מה שאני זוכר שקראתי, לא רוצה להטעות.
באניסטר אולי גם השתמש בידע הרפואי שלו כדי לקחת את הדברים ה"נכונים".

מתן 15 במרץ 2016

אם כל מה שהיא אמרה במסיבת העיתונאים שלה נכון, זה די חבל שהיא נפלה על זה, וזה פשוט שטות של חוסר יחס מטופש. אם זה בסה"כ מרכיב בתוסף תזונה שהיא לוקחת אני מאמין שהיא הייתה יכולה פשוט למצוא תוספים אחרים נטולי מלדוניום. בכל אופן, עם כל הצער שבדבר, בלי קשר לשאלה אם החומר צריך להיות מותר או אסור, היא כשלה בבדיקה וצריכה להיענש על זה (כמו שהיא אמרה בעצמה לא פעם ולא פעמיים במהלך חמש הדקות האלה, שאגב, בקטע הזוי רק גרמו לי להעריך אותה הרבה יותר כספורטאית)

shohat 15 במרץ 2016

לקחת מלדוניום כדי לתגבר מגנזיום זה כמו לעשות ליג פאס כדי להשקיע בזוגיות.

הבעיה היא לא שראפובה אלא עצם מציאות הספורט שאנו חיים בה, מעדיפים פשוט לא לדעת.

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2016

אחלה של דוגמא, שוחט

matipool 15 במרץ 2016

נחשון – מעולה .

מתן 15 במרץ 2016

אין לי מושג מה זה מלדוניום, מה הוא עושה והאם זה מרכיב לגיטימי בתוסף תזונה, אם אתה אומר שזה לא קשור אני נאלץ להסכים איתך.
ובקשר להקבלה שנתת, מה יותר רומנטי מלקנות ליג פאס לכבוד יום נישואין?

תiמר 15 במרץ 2016

חח " לעשות ליג פאס בשביל להשקיע בזוגיות"
אהבתי

אייל די 15 במרץ 2016

אנלוגיה מבריקה

Beach Runner 15 במרץ 2016

מה זה "ליג פאס"?

איציק 15 במרץ 2016

אם אתה שואל זאת כנראה אין לך בעיות בזוגיות.

אמיתי 15 במרץ 2016

זה תנאי הכרחי לא מספק

איציק 15 במרץ 2016

לא יודע, אולי כל מי שאין לו בעיות זוגיות לא יודע מזה (לא ידע אף פעם או שכח ברגע שהסתדר) ;)

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2016

לטעמי הבעיה היא בפער בין מה שרונן מציג בפוסט לבין מה שנחשון מציג בתגובות. בין המאבקים הסמויים שמתחוללים דרך הספורט על גב האנשים (לא רק הספורטאים) לבין הנסיונות הבלתי פוסקים של ספורטאים (וצוותיהם) למצוא (ולמצות) יתרונות.

זה לא אדום ושחור וקשה מאד לגבש דיעה שאינה מתנודדת בין הקצוות, במידה זו או אחרת.

Shohat 15 במרץ 2016

1+ ניסוח יפה של הבעיה. שני צידיה של הנאיביות

גיל 15 במרץ 2016

אני חושב דוקא ש90% מהנושא זה דווקא כן שחור ולבן רק שלא משקיעים מאמצים מספיקים בנושא. אתה רוצה לומר לי שאם תתן נניח לשלושה רופאים מומחים עצמאיים לקבוע האם שארפובה הייתה זקוקה לתרופה הזו או לא, לא תהיה הסכמה ביניהם שאין לה שום צורך רפואי בה?

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2016

אני אומר
א. שקשה להאמין לרופאים
ב. שא' לא קשור באמת לתשובה שלי
ג. שהנושא הוא לא שראפובה והתרופה הספציפית שלה אלא
ג1. מאבקים כלכליים כללים מול (או בנוסף) למאבקים ספורטיביים (א)תחרותיים
ג2. איך נפטרים מ: click to continue > by advertise שהשתלט לי על המחשב?

גיל 16 במרץ 2016

למה קשה להאמין לרופאים בלתי תלויים? ואני מסכים שיש כמה גם עניינים אחרים, אבל בוא לא נאבד פוקוס מהעניין המרכזי וזה שספורטאים מנסים לרמות כל הזמן.

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2016

כי קשה למצוא הרבה רופאים בלתי תלויים. ועוד יותר קשה לדעת מי מהם כזה.

ולמה העניין המרכזי הוא שספורטאים מנסים לרמות כל הזמן ולא שיש מאבקי עוצמה על גב הספורטאים והציבור?

גיל 16 במרץ 2016

לא חושב שכזה קשה. מה הבעייה למצוא רופא שלא קשור לספורטאים? אם לוקחים רופאים מבתי חולים מבוססים לא חושב שלרובם יש סיבה לרמות כי אם הם ימצאו כרמאים אז הם יפגעו קשות. אם לוקחים 2-3 רופאים ממדינות שונות אפשר להגיע להסכמה נראה לי.

העניין המרכזי שקשור לספורט הוא הרמאות של הספורטאים. העניינים הכלכליים שקשורים לחברת התרופות הם אכן חשובים אבל לא ממש קשורים לעניין הספורטאים. אני לא יודע עד כמה הספורטאים מנוצלים למאבקים הללו, בעיניי זה פשוט ניסיון לתפוס טרמפ עליהם.

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2016

הנה דוגמא לאיך ענייני חברות התרופות ומאבקים בין מדינות כן משפיעים על ספורטאים.

וקשה מאד. אני גם לא חשבתי שלח"כ יש סיבה לקבל שוחד אבל מסתבר שיש. כנ"ל לגבי עשרות אחרים. רופאים, מבוססים או לא, מוטים מאד במידע שמגיע אליהם, בהעדפות שניבנו אצלם לאורך שנים ובאופן כללי גם בלי לנסות ולהשפיע במודע על דברים, כמו כולנו,

גיל 16 במרץ 2016

תראה, אני מאמין שרוב הרופאים בעולם עדיין הגונים, הרי רק חלק קטן מקבל שוחד לא? תמיד יש תפוחים רקובים אבל אם מראש נקבע שהכל מושחת אז מה הטעם בכלל בספורט?

נובלס כחול 15 במרץ 2016

מסכים איתך ,זה סתם יסחב את הספורט לעוד זירה מלוכלכת.
אם המדבקות למיניהן מותרות ו אפילו שימוש בתרופות בהעדר מחלה (כגון תכשירי אסתמה).. אז התרופה הזו לא אמורה להיות מחוץ לחוק.
אבל כנראה חברות התרופות רוצות להשתלט על הזירה הזו.

איציק 15 במרץ 2016

יש פה מספר הבטים מכמה צדדים:
1. הועדה למלחמה בסמים – אם תרופה זו והתופעות שלה ידועות המון שנים למה רק לפני שנה נזכרו והתחילו לבדוק אותה? פתאום צריך לבדוק למשך שנה. אם הוחלט מהראשון לינואר לאסור אותה אז מייד צריך לתפוס ולהעניש? היתי מצפ שצריך לתת כמה חודשי "הסתגלות." כלומר לתפוס ולהזהיר, ראה נתפסת וזה גבר לר חוקי.
2. שראפובה – היא ידעה שהתרופה תחת פיקוח של שנה. היתה צריכה לפעול בעיניין ולהגדיל מודעות. היה צפוי שהתרופה תכנס לרשימה השחורה. ההתנהגות שלה זה חוסר מקצוענות גם אם הרופא היה צריך לדאוג שלא תקבל את התרופה. הבכי שלה ולקיחת אחריות אלו דמעות תנין (כלומר, לא אמיתי).
3. הפדרציה הרוסית – לא כל כך ברורה לי הסיבה למה מיהרו להוציא הודעה שהם ידעו מספר פעמים את כל הספורטאים במיילים, כולל שראפובה. אותם אף אחד לא האשים אז למה למהר ולהוציא הודעה זו… האם יש איזה חיכוכים בין שראפובה לפדרציה? שראפובה לא פעם סרבה לייצג אותה. רק כדי להשתתף באולימפידה שיחקה עם הנבחרת. אולי זו ההזדמנות לסגור חשבון. הינה שראפובה שקרנית, הזהרנו אותה אישית מספר פעמים ושלא תספר שזו טעות תמימה כי אם זריקת…
בקיצור הרבה לכלוך וחוסר תום לב מכל הצדדים המעורבים.

גיא זהר 15 במרץ 2016

לגבי הרוסים זה ברור שימהרו להתנער ממנה אחרי כל סיפור האתלטיקה. הם נלחמים על חייהם.

איציק 15 במרץ 2016

העיניין הוא שלא היה ממה להתנער. אף אחד לא האשים אותם. נאה לי שזה יותר נקמה.

Yavor 15 במרץ 2016

מה בעצם ההבדל בין החומר הזה לבין תוספי תזונה מותרים? או לבין שיטות אימון חדשניות ומתקדמות? כל אלו אמורים לתת לספורטאי איזשהו יתרון שלא היה לו אם היה מסיים יום עבודה של 8 שעות בפלחה ב-14:00 ואז הולך לשחק כדורסל בליגה הראשונה.
בקיצור – זה טיבו של ספורט מקצועני – לנצל כל יתרון שאתה יכול לקבל. משעות שינה מסודרות, תזונה מאוזנת ומתאימה, שיטות אימון וטכניקות מתקדמות, ומסתבר שגם תוספים כימיים.

ירון 15 במרץ 2016

למי שלא יודע, אופטלגין, משכך הכאבים הנפוץ ביותר בשימוש בבתי החולים בישראל, איננו מאושר FDA

גיל 15 במרץ 2016

במקרה הזה נראה שלמדו עם הזמן שהתרופה נותנת יתרון. כשספורטאים משתמשים בתרופה לא שגרתית כמו זו לטיפול בעיות לב בפרופורציות לא הגיוניות ברור שמשהו כאן לא כשר. מה עוד שהשימוש הרגיל שלה הוא לשישה שבועות כך שעשר שנים זה שימוש לא תקין. מה שכן, היא אמנית הספינים כי היא הקדימה את ההודעה הרשמית ולקחה אחריות אז בעיניי הציבור היא הרוויחה.

רועי 15 במרץ 2016

כל כך צודק

ניינר / ווריור 15 במרץ 2016

סביר להניח שחברות התרופות המטונפות עומדות מאחורי המהלך כמו שהן מנסות למנוע ליגליזציה של קאנאביס. לא אכפת לי לגבי המלדוניום , העיקר שבקרב האמיתי הן נוחלות תבוסה אחר תבוסה.

karim the dream 15 במרץ 2016

אפשר להסכים עם הדעה שלך ואפשר שלו, אין נכון ולא נכון במקרה הזה.
רק רציתי לשאול כאלה שמבינים יותר ממני מן הסתם, עד כמה יש חשש שטניסאים לוקחים חומרים אסורים (לאו דווקא מהסוג ששראפובה השתמשה כמובן, כאלו שמסווגים בבירור בכל ענפי הספורט כמשפרי ביצועים)? כי אני תמיד מאמין שבענף שלא מוצאים לא בודקים.
המקרים של נדאל למשל מקושר לכך כמה שנים, פדרר שהפך משחקן גמור לפני שנתיים ליחיד שמסוגל לקרוא תיגר על נובאק מאוד מחשידים בעיני.

היסטוריון ששל ספורט 15 במרץ 2016

מסכים .
ותמהה האם אין כאן אינטרסים זרים…כגון קידום תרופות מערביות ע"ח מזרח אירופאיות.

רומן 15 במרץ 2016

מה שמדהים באמת זה ששרת הספורט של צרפת אמרה שרפא מסומם.
זה שווה ערך להרשעה כשזה יוצא מהפה של שר בממשלת צרפת, זה פשוט לא יאומן, רעידת אדמה הרבה יותר גדולה מהמקרה של הנוכל מטקסס.

איציק 15 במרץ 2016

עד כמה שאני יודע זו שרה לשעבר.

רומן 15 במרץ 2016

זה משנה?

איציק 15 במרץ 2016

היא לא נושאת באחריות.

רומן 15 במרץ 2016

בעיניי זה לא משנה. לצערי (אני אוהד את נדאל ממש) האמירה הזאת שלה די סוגרת את החלום שמה שראינו ממנו היה אמיתי, וחבל מאוד כי הוא היה השראה בשבילי ועוד מיליונים של נחישות, הקרבה, לחימה וכבוד. מסתבר שהוא היה סתם רמאי, כואב הלב.
לגבי הנוכל מטקסס לא היה לי אף פעם ספק, במקרה הזה באמת האמנתי.

Gil - Zimbabwe 15 במרץ 2016

מתוך העלון המקומי: "לקחתם לנו את המתנדבות, אל תיגעו לנו בשרפובה"

רומן 15 במרץ 2016

לקח לאירופאים 1000 שנה להוכיח את מה שכולם ידעו שהנוכל מטקסס מסומם.
לבן ג'ונסון לקחו את המדליה בזמן שהבחור שרץ לידו שלכולם ברור שהיה מסומם לא פחות נחשב לקדוש.
פלורנס גריפית רצה בכלל בזמן לא הגיוני ומתה לא מזמן בנסיבות מוזרות ועדין אף אחד לא פקפק, בזמן שכל השיאים של המזרח אירופאים אופסו.
כל נבחרת האתלטיקה הרוסית מואשמת בשימוש בסמים והאמאיקאים כרגיל טהורים.
ועכשיו נטפלים גם למאשה שראפובה בזמן שגברת וויליאמס ממשיכה להריץ את 100 הקילוגרמים שלה על המגרש במהירות מפתיעה.
זה נראה לכם הגיוני? כל אדם הגיוני שמתסכל על סרינה רואה ישר: "סמים", העוצמות האלה, הרגליים, הידיים, התנועה על המגרש עם כל המסה הזאת, זה לא טבעי זה לא אימונים, קוראים לזה סטרואידים אנאבולים.
העיקר שאת מאשה תופסים על שימוש בתרופה שסבא שלי משתמש בה.
ומי בכלל הסמיך את ה FDA לקבוע משהו על משהו, יש להם את הדעה שלהם, זכותם. הם לא ארגון הבריאות העולמי הם ארגון הבריאות של ארצות הברית, בדיוק כמו שאלופת הנבא היא לא אלופת העולם היא סה"כ אלופת ארצות הברית.
באמת נמאס כבר.

גיל 15 במרץ 2016

אף אחד לא פקפק? השמועות על גריפית ג'וניור היו מהשיא העולמי הראשון שלה ועד למותה. כולם פקפקו וידעו.

רומן 15 במרץ 2016

אז למה לא מאפסים את השיא?
למה איפסו את כל השיאים של הסינויות בבריכה מתחילת שנות ה90?

גיל 15 במרץ 2016

כי כל עוד אין הוכחות ישירות לא יכולים לעשות עם זה. את הסיניות תפסו מרמות.

רומן 15 במרץ 2016

גם את הנוכל מטקסס לא תפסו באופן ישיר, יש דרכים להוכיח אשמה, אני בטוח שאם יתאמצו מספיק יצליחו.

גיל 15 במרץ 2016

צריך עדויות חד משמעיות. במקרה שלו הייתה דגימה נגועה והמון עדויות של רוכבים אחרים ואנשים מסביב. במקרה שלה פשוט אין למרות שכמעט בוודאות היא השתמשה.

אלכס דוקורסקי 16 במרץ 2016

כמובן שהסימום חורג הרבה מעבר לגבולותיה רחבי הידיים של רוסיה. הוא קיים גם בארה"ב, בסין, באיטליה, בג'מייקה, בקניה ובעוד מדינות רבות. ההבדל, לעניות דעתי, בין המקרה של רוסיה לספורטאים ממדינות אחרות שנתפסו, הוא רמת התערבותה של המדינה, על רשויותיה השונות. ראשי הסוכנות הרוסית למלחמה בחומרים משפרי ביצועים קיבלו שוחד מאתלטים על מנת שיטשטשו את בדיקותיהם. יתרה מכך, במדינה ריכוזית כמו רוסיה, סביר מאוד להניח שהדבר היה ידוע גם לדרגים גבוהים יותר מאנשי הסוכנות למאבק בסמים וראשי התאחדות האתלטיקה. לא מן הנמנע שנשיא המדינה היה בקי היטב במתרחש. כל זאת בניגוד, כאמור, למתרחש, למשל, במערב. שם הסימום הוא "פרטי" ונחלתם הבלעדית של אתלטים, מאמנים וחברות תרופות גדולות.
לאור כל זאת, רוסיה גם נענשה בצורה קולקטיבית (אף על פי שאני בטוח כי לא מעט אתלטים הינם נקיים והרחקה מהמשחקים האולימפיים תהיה עבורקם בגדר טרגדיה ספורטיבית). ייתכן מאוד שהתאחדות האתלטיקה הבין-לאומית תחליט להחזיר את האתלטים הרוסים לשורות המשחקים, אך הדבר יהיה תלוי, בין היתר, בכך שהרוסים יאפשרו פיקוח מקרוב עליהם של אנשי WADA.

לעניין איפוס השיאים העולמיים. כאשר בוחנים את טבלאות השיאים ועשרת התוצאות הטובות במקצועות שונים (מקצועות הזריקה של הנשים והגברים, ספרינטים של הנשים ועוד), נגלה שחלק מהתוצאות הושגו בשנות השמונים. גרמניה המזרחית, שחלק מאתלטיה מפארים טבלאות אלה, כבר אינה קיימת. האתלטים, וכנראה שבעיקר האתלטיות, אשר צרכו את החומרים האלה, דווקא קיימים. חלקם סובלים מסיבוכים רפואיים קשים, כתוצאה מהשימוש בחומרים הללו (כמובן שלסיבוכים הגופניים מתלויים קשיים נפשיים רבים). גם ברית המועצות, אשר אתלטיה מופיעים רבות ברשימת ההישגים הטובים במקצועות מסויימים, חדלה מלהתקיים אבל חלק מהמורשת של הסימום בהחלט נשארה וחלחלה למדינות החדשות שקמו בעקבות התפרקותה.
כפי שגיל ציין, בלתי אפשרי להוכיח כיום כי התוצאות שהושגו בשנות השמונים היו תוצאה של סימום האתלטים. החשדות נגדם הינם חזקים ביותר. עם זאת, הפספורט הביולוגי אינו תקף לשנים הללו, ולכן אין דרך חוקית לבטל את השיא ולשלול את המדליות של האתלטים (מה גם שהבאים אחריהם באותן התחרויות לא טמנו ידם בצלחת גם כן, בדומה, למשל, למצב בדבוקות של הטור דה פרנס באמצע שנות התשעים ותחילת העשור הקודם).
עושה רושם כי הן WADA והן ה-IAAF מנסות לשים את העבר מאחור ולהתמקד במניעת הסימום, ככל שיתאפשר להן, בעתיד. הדבר נעשה, בין היתר, על ידי שימוש באמצעים טכנולוגיים וביולוגיים-כימיים מתקדמים, כמו הפספורט הביומטרי, וכמובן גם על ידי יצירת הרתעה באמצעות ענישה, כמו במקרה נבחרת האתלטיקה של רוסיה.

אורי גולדבורט 16 במרץ 2016

לרומן. מוזר לקרוא על "כל השיאים של מזרח אירופה שאופסו".פלורנס גריפית איפסה שיא עולם בודד שהוחזק על ידי אתלטית מזרח אירופאיות והוא 200 מטרים. ב-100 מטירם גם ה שיאנית הקודמת הית אמריקאית, איוולין אשפורד.כל שאר שיאי אתלטי ואתלטיות מזרח אירופה מחזיקים מעמד עד היום הזה – הווה אומר 400-800 נשים, המשוכות והקפיצה לגובה – של הבולגריות .400 משוכות ומכשולים על ידי נוסובה וגלקינה הרוסיות, הקפיצה לרוח של רוסיה והמשולשת של אוקראינית,כך גם מקצועות הזריקה שלא היו חדישים (הדיפה ודיסקוס) ולולא החלפת הגידון היה גם ה80.00 צ' של הגרמניה שורד עד היום. רק 4X100 נשים נשבר (בלונדון 2102). כמובן שיאי הגברים, במקצועת שלאו שונה בהם המכשיר ושם גם היתה השתתפות מעניינת של אמריקאי אחד, ברנס, שיאן העולם בהדיפה .שנית: קל לטעון שכל מה שיש לסרינה וויליאמס זה כח משרירים שנבנו אנבולית. ה"ברור לעין" הזה דורש הוכחה. עוד יותר מוזרה "הפסיקה" שקרל לואיס שרץ ליד ג'ונסון גם הוא רץ על סטרואידים.לזה אין שחר

רומן 16 במרץ 2016

באמת אין שחר?

Amir A 15 במרץ 2016

לא בטוח שהבנתי את הספקולציה כאן לגבי חברות התרופות. מה איכפת להן אם ספורטאי מסויים בשקט בחדר האחורי לוקח איזו תרופה שמאושרת במזרח אירופה ולא במערב? אני מניח שיש להן בעיות קצת יותר גדולות לדאוג להן, כמו הסירוב של ההודים לשחק את המשחק המלוכלך של הארכת פטנטים על בסיס שינויים מינוריים בתרופות שפעמים רבות אינם קשורים בכלל לחומר האקטיבי. תיירות תרופות להודו נראית לי כאיום גדול עליהן הרבה יותר מאשר איזו טניסאית סלבריטי זו או אחרת.

רומן 15 במרץ 2016

כי זאת תרופה רוסית (תרופה מצוינת לדעתם של רופאים רבים).

Amir A 15 במרץ 2016

משעשע. אתה באמת מאמין שחברות התרופות המערביות מסתכלות מזרחה ורואות את רוסיה? הן רואות את הודו והן רואות את סין. רוסיה משקיעה במחקר ופיתוח פחות ממה שאני משקיע בצמחים לגינה. הרגת אותי עכשיו.

רומן 15 במרץ 2016

מה אתה יודע על רוסיה או על המחקר ברוסיה או על הרפואה ברוסיה, חוץ ממה שהמערב מאכיל אותך?

רומן 15 במרץ 2016

כשמדובר בלשכלל משהו קיים האמריקאים נפלאים בזה, יש להם יכולות טכניות אדירות הם יכולים לקחת לימון ולסחוט אותו עד הסוף.
אבל כשיש צורך באינובציה אמיתית, בהברקה, בזה הרוסים בטח לא נופלים מהם.

Amir A 15 במרץ 2016

הנה תקציר דו"ח נחמד של ה- OECD על מצב האינובציה ברוסיה. מי שיודע לקרוא בין השורות יראה שם את הטענה שהממשלה פשוט חונקת את המחקר והפיתוח בחוסר היעילות שלה ובחוסר היכולת שלה לנהל מערכת כזו שדורשת פתיחות.
http://www.oecd.org/science/inno/48098600.pdf

הנה דו"ח ישן יחסית שמראה איך ההשקעה במחקר ופיתוח ברוסיה נפלה לאחר התמוטטות ברית המועצות לרמה אומללה של אחוז אחד מהתל"ג.
http://www.oecdobserver.org/news/archivestory.php/aid/554/Russia_92s_innovation_gap.html

מה שכן, את הפער הטכנולוגי בתעשיית הנשק רוסיה (וגם סין) סוגרות, ושר ההגנה האמריקאי התייחס לכך לפני כמה חודשים. זו האינובציה האמיתית שתבוא לך מרוסיה כל עוד העומדים בראשה עסוקים יותר בלעשות שרירים לעולם במקום להתמקד ברווחת האזרחים של המדינה.

Amir A 15 במרץ 2016

כתבתי לך תגובה על זה, אבל היא מחכה לאישור (מכילה לינקים). שלא תחשוב שאני מתעלם ממך (-:

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2016

מחכה גם לקרוא

Amir A 15 במרץ 2016

אין לי מושג למה בחלק מהבלוגים תגובות עם קישורים עולות מיד ובחלק מחכות לאישור. נקווה שדורפן יראה את התגובה כאן ויאשר… בכל מקרה לא מדובר על טקסט ברמה של מלחמה ושלום. סתם תגובה קטנה (-:

אמיתי 15 במרץ 2016

אנה קראנינה

אמיתי 15 במרץ 2016

ותגידו מה שתגידו על רומן אבל דינמו קייב בינתיים לא רעה בכלל

אריאל גרייזס 15 במרץ 2016

אוקראינים, לא רוסים!!

רומן 16 במרץ 2016

גארבג טיים אחד ארוך, קייב לא ברמה הזאת לצערי

אמיתי 16 במרץ 2016

העיקר פצעתם להם שני בלמים לפני הדרבי..אולי יהיה ככה ערך ספורטיבי

D! פה ועכשיו 15 במרץ 2016

מניח שזה תלוי בהגדרות של בעל הבלוג.
אפשר פשוט למחוק את החלק שהופך את הלינק ללינק פעיל (לא יודע איך קוראים לזה טכנית). וזה יעלה מיד.

ולא מצפה ליותר מדי, אין לחץ.

א.ב 16 במרץ 2016

היום פורסם שעוד כ 100 ספורטאים נתפסו עכשיו עקב הוצאת התרופה מחוץ לחוק.
תמיד מפתיע אותי שהסופר אנשים האלה שרצים במשך שעות, שוחים קילומטרים, מרימים משקלים מטורפים, הם בעצם נורא נורא חולניים
וצריכים לקחת מלא מלא תרופות חס וחלילה על מנת לשפר יכולת זה בשביל הבריאות ומחלות הלב,אסתמה, שהם סובלים מהן

Selby 16 במרץ 2016

תגובה חשובה, זה הנושא האמיתי שחומק מתחת לראדאר, לא סטרואידים ולא EPO.
מסתבר שכל הרצים הטובים בעולם אסתמטיים וצריכים כל מיני משאפים ותרופות אבל זה לא מפריע להם להתאמן בקצבים דמיוניים בדילול חמצן על הרים בגובה 3000 מטר.
מסתבר שלטניסאית צמרת יש איסכמיה ושלג'וקוביץ' שרץ שבע שעות מול נאדאל יש אלרגיות כל כך קשות שאת התרופה לכך המסכן חייב לבלוע בחשאיות מתחת למגבת.

אני רוצה לשאול פה את המגיבים או את אלו מביניכם שעוסק בספורט חובבני(ריצה נניח) שאלה די רטורית, גם אתם לוקחים כל כך הרבה כדורים?

shohat 16 במרץ 2016

אתה צודק. בעיית השימוש בtues (תרופות מותרות בכפוף לאישור בדבר צורך רפואי) שלא למטרתם ובמידה מסוימת באופן מוצהר (ע"ע רצי סלאזאר) היא בעיה אמיתית.

איציק 16 במרץ 2016

אני לא עולה על הליכון בלי לקחת אזה 5-6 פוסטינורים. מסיים תמיד עם חבילת אימודיום ;)

אמיתי 16 במרץ 2016

גלשתי אתמול איזה 5 שעות בתנאים קשים..מודה שהדיון פה עבר לי בראש,
איזה משהו שיחזק אותך או שיעזור לתפקד אחרי..כרגע אין סיכוי מטעמי גאווה
אבל עוד כמה שנים מי יודע..אחי הגדול איירון מן ומדריך ובהחלט לוקח כל מיני
תוספים

גיל 16 במרץ 2016

זוהי בדיוק אחת הדרכים לבדוק שימוש בסמים. אם יש תרופה מסוימת שמשמשת כמות גדולה של ספורטאים אז ברור שיש כאן משהו חשוד.

אלכס דוקורסקי 17 במרץ 2016

מסכים שהשימוש בתרופות מותרות ומאושרות שלא למטרתן הוא מאוד בעייתי. נראה מוזר כי בן אדם בריא, פעיל ובכושר מעולה יצרוך תרופות אשר נועדו לחולי לב, למשל.
עם זאת, חשוב להדגיש שספורטאים (בייחוד בענפים אירוביים יותר) חשופים לעתים למחלות שונות שנובעות מהחלשות המערכת החיסונית שלהם בעקבות העומס הרב באימונים (מעין פרדוקס, כיוון שלעתים הדבר מתרחש במקביל להגעתם לשיא יכולתם). ייתכן שבעת מחלתם הם יצרכו תרופות שונות כדי להירפא מהר יותר. כמובן שאלה חייבות להיות מאושרות על ידי WADA והשימוש בהן צריך להיות למטרות ריפוי בלבד. העניין הוא שקשה להוכיח שימוש שלא לצורך ריפוי (וייתכן שממילא אין צורך. כפי שציין נחשון, חלק מהשימוש שלא צורך נעשה באופן מוצהר).

ספורטאים מסויימים ינהגו לעתים בצורה שונה מהאוכלוסייה "הרגילה" לגבי טיפול בבעיות שונות. כך, למשל, ניתן להניח שאילו היה פדרר שחקן טניס חובב, שמשחק להנאתו מספר ימים בשבוע, ייתכן והיה מוותר על ניתוח אורתוסקופיה לתיקון המיניסקוס בברכו. סביר להניח שהיה ממשיך לשחק עוד שנים רבות ללא צורך בהתערבות כירורגית. כנראה שהוא סבל מבעיה מסוימת שהפריעה לו לתפקד ברמות בהן הוא משחק ולכן בחר לעבור את הפרוצדורה, מיד לאחר תום דרכו אליפות אוסטרליה.
כך הדבר גם במשככי כאבים, ובזריקות "קוקטיילים" שונות ומשונות, שבהם עושים שימוש ספורטאים בענפים רבים. ספורטאי חובב שיפצע או לא ירגיש טוב, יוותר על האימון או המשחק שלו. אם תכאב לי הרגל, לא אקח משככי כאבים כדי לשחק עם החבר'ה ביום שישי. לעומת זאת, כאשר נמצא הרבה כסף ויוקרה על הכף, אנשים מסוימים יעדיפו, לעתים, להוריד את נושא הבריאות (וגם האתיקה, לפעמים) לסדר עדיפות נמוך מעט יותר. הדבר עלול להיות לא רק מרצונו החופשי של הספורטאי אלא גם כתוצאה מלחצים שיופעלו עליו ממאמניו, מן הספונסרים שלו, מנהלי הקבוצה, ההתאחדות וכו'.
קיצורו של עניין, עניין די מורכב.

Comments closed