כריש וקרוקודיל

אני חושב שנעשתה הרבה מאד רציונליזציה בימים האחרונים סביב התמיכה בגרג נורמן בנסיונו הדי מדהים לזכות בבריטיש אופן בגיל 53. נורמן חילק בסופו של דבר את המקום השלישי והמנצח היה האירי פדרייג הרינגטון שהגן על התואר שלו. להגן על התואר שלך ברולטת הרוח ששמה הבריטיש אופן זה לא דבר קל בכלל. וסוף סוף יש לנו שחקן גולף שעושה משהו היסטורי בזמננו ולא קוראים לו טייגר וודס.

– אמרו לנו שצריך לתמוך בנורמן כי זכייה במייג'ור בגיל 53 היא דבר מדהים. גם כך הוא היה המוביל המבוגר אי פעם אחרי שלושה סיבובים והכל אחרי שלא שיחק מייג'ור כבר שלוש שנים.

– וכי הוא התחתן לאחרונה עם כריס אברט, האלופהבתהשכן האלמותית של ילדותנו.

– ובגלל ההתרסקות ביום האחרון מול ניק פלדו במאסטרס לפני 15 שנה. ואולי בגלל התחושה שלגולפאי כל כך אדיר שני מייג'ורס, שניהם בבריטניה, זה לא מספיק.

– באופן אישי יש לי סימפטיה אליו כי בא ממאונט אייזה בקווינסלנד, אחד המקומות הנידחים בעולם, שהוציא גם גם אלוף מייג'ורס בגולף וגם מנצח גראנדסלאמים בטניס – פט רפטר.

אבל במהלך הסיבוב האחרון. כשכבר היה ברור לי שלא ינצח, הבנתי את הסיבה. גם אחרי שעבר לאמריקה. גם אחרי שהפך למולטי מיליונר ואולי כבר מיליארדר בהשקעות על התפר בין נדל"ן לגולף. הכריש הלבן והגדול הוא פשוט הספורטאי שהכי מזכיר את קרוקדייל דנדי.

"לא התכוונתי לקצר את החופשה שלי"
כדורגל בדרום אפריקה

31 Comments

לון 20 ביולי 2008

רונן, האם העובדה ששחקן מבוגר מאוד, שלא התחרה שלוש שנים במייג'רוס, היה קרוב לזכייה וסיים שלישי, אומרת משהו על גולף ? או על הגולף התקופה הנוכחית, ואם כן, אשמח לדעת מה זה אומר (אני שואל מתוך ידע מועט מאוד בענף הזה. זה מעניין אותי מפני שההשוואה שעולה בי, היא הקאמבק של הינגיס בזמנו והזכיות של הוויליאמסיות אחרי תקופות ארוכות ללא משחק, שלהערכתי העידו על חולשה בענף).

שאלה נוספת, איך מתחלקים הכספים בגולף ? האם זה כמו בטניס או שיטה אחרת ?

רונן דורפן 20 ביולי 2008

לון – ברוך שובך מהחופשה…
קודם כל זה אומר המון על הגולף. כל מי שהיו אמורים להוות את התחרות לטייגר – מיקלסן, פיוריק, אלס – פשוט נמוגו בצורה מביכה בשנים האחרונות.
בלינק הבא יש לך דוגמא להתפלגות מטורניר – זה די דומה לטניס בסך הכל ביחס בין המנצח למי שמסיים 70 (דומה למעבר סיבוב אחד בגרנד סלאם – 64 אחרונים) http://frankosport.us/golf/Purse/index.html
גם בטורניר מייג'ור וגם בטורניר גראנד סלאם המנצח לוקח בערך 18 אחוזים מהכסף (זה קצת משתנה בטורנירי טניס קטנים יותר – טורנירי גולף הם די זהים בגודלם).
הבדל אחד חשוב – בגולף המודחים בחצי הדרך הולכים הביתה בלי צ'ק! בטניס מודחי הסיבוב הראשון כן מקבלים תשלום. בין היתר כי בגולף יש כל מיני הזמנות אוטומטית, חובבים שמשתתפים (גם במייג'ורס) וכיוצא באלו. בטבלת ההתפלגות יש חלוקה ממקום ראשון עד 70. אבל בגלל שרבים מסיימים במקומות זהים עושים ממוצעים.

גיל 20 ביולי 2008

לון, קל לחשוב שהעובדה שהתוצאה גבוהה או שמישהו מגיע משום מקום יכול לזכות בטורניר אומרת שגולף זה לא ספורט רציני. אני חושב שזה בדיוק להיפך. הבריטיש אופן (או האופן כפי שהוא נקרא) כשמו כן הוא, פתוח לכולם בהרבה מובנים. הוא פתוח לזכייה אבל גם העובדה שהמסלול הוא מעין נוף פראי מאורגן, בלי כל החמניות שפורחות בדיוק ברגע המתאים הופכת אותו לקשה מאוד ולא צפוי.

באופן כללי, הרבה מאוד אנשים יכולים לתת חבטות גולף ברמה גבוהה מאוד. החכמה היא לתת אותן באופן קבוע וכשזה חשוב וזה מה שראינו מהרינגטון היום.

אגב, רונן, הרינגטון הוא השמיני ב50 השנה האחרונות שמגן על תוארו. לא הרבה אבל לא מעט, וזה בספורט שבאופן כללי קשה להגן על תואר כי ברוב המקרים מדובר במסלולים שונים לגמרי (המאסטרס יוצא דופן בזה).

גיל 20 ביולי 2008

אגב, הרינגטון זכה היום בסכום הגבוה אי פעם למייג'ור, 1.5 מיליון דולר.

רונן דורפן 20 ביולי 2008

גיל – זה 14% לאלוף המכהן… סביר

לון 21 ביולי 2008

רונן, תודה. זו היתה חופשונת…

תודה על האינפורמציה ועל הלינק. העובדה שמי שלא עובר את הקאט נראית לי משמעותית לשחקני הדרג הנמוך.
כמה טורנירים שלא עברת את הקאט ואין שום הכנסה.

גיל, כבודו של הגולף במקומו. זה לא אומר שאין לו חולשות או נקודות תורפה, כפי שיש לכל ענף.
אני פשוט מנסה להבין. אני לא מכיר מספיק ולא יודע האם יש עוד דוגמאות כמו מה שנורמן עשה באופן.
נתתי דוגמאות מטניס הנשים, שם להערכתי זה היה ביטוי לחולשה תקופתית.
ממה שרונן השיב, אני מבין שהבעיה היא לא רק הדומיננטיות של טייגר, אלא גם חולשה של יריביו.
ולעיתים כשיש חולשה זמנית, אז מבוגרים מאוד או צעירים מאוד זוכים, או מגיעים גבוה במיוחד.
אז אם יש לך נתונים או דוגמאות נוספות, אשמח לדעת.

דרך אגב, כלל לא התייחסתי לסקור הגבוה. זה ממש לא קשור בעיניי, זה תמיד תלוי תנאים ומסלול.

רונן דורפן 21 ביולי 2008

לון – בגלל שזה ענף מאד פתוח, שחקן סביר ישיג את הקאטים שלו. כפי ששחקן בכיר מפספס לא פעם את הקאט. מלבד טייגר, אבל הוא לא שחקן בכיר אלא סוג של אלוהים.
אני לא יודע אם הדור הזה חלש במיוחד. אבל איכשהו בדור של ניקלאוס הצליחו פאלמר, פלייר, ווטסון וכמה אחרים להגיע לכמות זכיות משמעותי.
אלס, סינג, מיקלסן – כולם תקועים על שלוש זכיות במייג'ורס, שהושגו או לפני שלטון טייגר או בשנות ההפוגה שלו שקרו בגלל שינויי סווינג או ציוד. הארינגטון הוא לא בשורה עצומה כי הוא כבר בן 37. צעירים יותר – פולטר וגארסיה – לא מצליחים לזכות במייג'ור הראשון שלהם תקופה די ארוכה.
כמה שכולם רחוקים מהרמה של טייגר – הם רחוקים עוד יותר מהגוון שלו. מיקלסן נפלא במאסטרס ויציב בPGA. הוא פשוט לא פקטור באליפות ארצות הברית ובריטניה. מי שלא מתמצא בגולף אולי לא כל כך יודע. אבל השונות במסלולים בין ארבעת המייג'ורס גדולה לפחות כמו השונות במשטחים בטניס.

גיל 21 ביולי 2008

לון, עד שטייגר הגיע לא הייתה בכלל שאלה בנושא. אם שחקן זכה ב2 טורנירים בשנה זו הייתה שנה גדולה. ההישגים של ניקלאוס היו בעיקר הישגי חיים והוא מעולם לא היה דומיננטי כמו טייגר.

זה נכון שמי שמפספס את הקאט לא מרוויח, למרות ששינו קצת את החוקים בשנה שעברה. כתלות בטורניר, מי שעשה ניקוד כמו המקום ה70 מקבל כסף גם אם לא תמיד עובר ליומיים האחרונים.

מהצד השני, אתה בכלל לא צריך לזכות בטורנירים או להיות קרוב לכך כדי להרוויח המון כסף. מספיק שתגמור פעם או פעמיים בשנה בטופ 10 ואתה די מסודר. רוקו מדיאט שזה כל הקריירה הארוכה שלו במשהו כמו 8 טורנירים הרוויח יותר מ14 מיליון דולר.

ורונן צודק. השוני במסלולים כל כך גדול שזה פשוט מדהים שטייגר תחרותי בכל תנאי. בסוף הקריירה שלו הוא יהיה ספורטאי מהטופ 5 אי פעם.

rd17 21 ביולי 2008

השונות במסלולים בגולף שונה יותר מאשר בטניס (המודרני) לדעתי…

לגיל- אני לא יודע אם הוא יהיה ספורטאי בטופ 5 עד ססוף הקריירה, אבל בטופ 10 הוא כבר עכשיו לדעתי.

rd17 21 ביולי 2008

קראתי עכשיו באתר ישראלי שהמארקה מפרסם שרוביניו מבקש לעזוב את ריאל.

לי אישית היה נראה שרוביניו ירצה לעזוב את ריאל אחרי שהיתה מוכנות מצדה לכלול אותו בעסקת רונאלדו, ככה שאני מאמין לדברים האלו.
אבל לא קצת מוזר שהמארקה (כמעט העיתון של ריאל לפי רונן) מפרסם דבר כזה? שכן אם רוביניו ישאר זה עלול לפגוע בקבוצה כל הקטע הזה.

עוד שני דברים אם יורשה לי
אני מאמין שלפחות עוד ברזילאי אחד יצטרף לסקולארי עוד הקיץ בצ'לסקי.
ושימו לב בעונה הבאה לתומר חמד ואלירן עטר בבני יהודה, אם שני אלה יצליחו לפרוח בעונה הבאה (בשביל זה צריך שלוזון יתפטר/יפוטר כמה שיותר מהר) זו בשורה נפלאה לכדורגל הישראלי.

IDO 21 ביולי 2008

רונן, אני לא יודע לגבי קרוקודייל דנדי. לי הוא מזכיר יותר את דונלד טרמפ. לקוח קשה גרג נורמן בלשון המעטה.

אהבתי בטורניר את החובבן ווד (שגם נכנס לעשירייה) הוא מזכיר לי את סיבובי הגולף שלי עם החברה ביום שישי עם שקית חומה מוחבת בתוך השקית של הכדורים….

גיל 21 ביולי 2008

לעידו, סתפ פיקנטריה, אבל בגלל שווד חובבן הוא הפסיד היום 350 אלף דולר. אגב הקאדי שלו הוא אבא שלו.

גלעד ב. 21 ביולי 2008

רונן-לגבי רונלדו,השאלה ששאלתי בפוסט הקודם היתה בהומור אחרי כל הכינויים שהדבקת לו,אבל תודה על התשובה המושקעת והמעמיקה.לגבי גולף,אני לא רוצה ללכלך על הענף כי יש לי הערכה גדולה לשחקני גולף,הם אמנים ובעלי יכולת ריכוז וטכניקה מדהימים אבל גולף בעיני הוא לא ממש ענף ספורט אלא יותר משחק שנכנס לאותה קטגוריה של בואולינג,ביליארד ושחמט אם כי שחמט קצת שונה כי הוא לא משחק כדורי אלא משחק מנטלי וטקטי אבל הוא בהחלט ספורט כי יש בו אלמנטים של תחרות ומאמץ פיזי מסוים של אימוץ המוח.מה שמשותף לענפים האלו(למעט שחמט) הוא שצריך להיות סופר מוכשר מבחינת קואורדינציה של עין ,יד,כדור אבל לא צריך להיות אתלט ברמה עילאית כפי שענפים כמו כדורגל,כדורסל,איגרוף,אופניים,טניס,כדורעף או אתלטיקה למשל.ענף שבו שחקן יכול להיות אלוף עולם בגיל 40 פלוס או אפילו 50 אינו צריך להיחשב באותה קטגוריה.חלק מהגולפאים נראים כמו רואי חשבון.הגדרה מסוימת יכולה להיות ענפים שאינם מצריכים סבולת מעל דופק מסוים אבל חוץ מזה יש להם את כל הסממנים האחרים של ענף ספורט.אני יודע שיש טרנד בשנים האחרונות שגולפאים עושים יותר כשר גופני ובונים את הגוף אבל העובדה היא שזה ענף שלא מצריך יכולת אתלטית גבוהה ולכן קצת קשה לי להזדהות איתו למרות שטייגר ענק וכו' ואני כבר חוזה פה תגובות נזעמות לדיעה הפרובוקטיבית שלי.עוד הגדרה יכולה להיות ענף שבו שיא הקריירה של הספורטאי הוא בין גיל 18 ל-30 (בד'כ),פנומנים כמו קארים,קונורס ,רוג'ר מילה או נסים כהן הם חריגים.

גלעד ב. 21 ביולי 2008

עוד משפט בנושא,אולי זו אחת הסיבות לפופולריות של הגולף באמריקה(וגם באירופה אגב),הרבה יותר קל לאזרח הפשוט להזדהות עם גולפאי שמנמן בגיל העמידה שעושה מליונים מאשר עם אפריקאי אמריקני מקועקע בגובה שני מטרים שעושה דאנק של 360 מעלות או עם כדורגלנים אלילי המין מגולחי הרגליים שמרוויחים 100 אלף פאןנד לשבוע ומזיינים כוסיות על..גם גולפאי ממוצע חובט בירדי מדי פעם,הקושי הגדול בגולף הוא לשמור על יציבות וזה ההבדל בין טייגר לבין השאר,נראה שטייגר,יותר מכל גולפאי אחר היה יכול להצליח גם בענפים אחרים.השאלה היא אם המייקל ג'ורדנים של העולם יתחילו לשחק גולף האם יהיה להם יתרון על שחקני גולף עם יכולת אתלטית ממוצעת,לדעתי התשובה היא כן.

martzianno 21 ביולי 2008

עוף טופיק בשזיפים –
רונן, מעניינת אותי דעתך בעניין ברנדון ג'נינגס, שחקן התיכונים שחתם ברומא.

תומר 21 ביולי 2008

גלעד,אני לא מסכים. למה ענף שהאלוף בו יכול להיות בן 50 לא נחשב כספורט בעיניך? זה מוזר מאוד שאתה כספורטאי אומר את זה.
זו ראיה לא נכונה של ספורט לדעתי. ספורט הוא לא רק אתלטיות מטורפת ודאנקים של 360,ספורט הוא השקעה,אימון,יצר התחרותיות של לקום כל בוקר ולעבוד כדי להיות מספר אחת. וזה גם כיף. זה כיף לעלות על אופניים ולדעת שאתה "ספורטאי" גם אם אתה לא לאנס ארמסטרונג. אז אוקיי,הם נראים כמו רואי חשבון וזה לא הכי סקסי באמת אבל מייקל ג'ורדן משחק הרבה גולף למיטב ידיעתי ואין לו יתרון על גולפאים אחרים. אני לא ממש מתעניין בגולף אבל דווקא יש בזה משהו קוסם שהרואה חשבון השמנמן שלך יכול להיות אלוף עולם.

יוני 21 ביולי 2008

סתם רציתי לשתף, אולי יעניין את הנוכחים. קראתי שפלוני ישראל זגורי מנהל מו"מ עם מכבי חיפה ומיוצג ע"י אבי נמני, לדעתי נושא משרה במכבי ת"א. לפי ויקיפדיה, אחראי על נושא המשאים ומתנים.
רק לי נראה שיש פה ניגוד אינטרסים פוטנציאלי זועק? נמני יכול לייצג את גם שחקן שמנהל מו"מ עם מכבי ת"א? אני לא שואל אם יש לו רשיון סוכן של אופ"א או פיפ"א, אולי מישהו חותם על החוזה בשמו, אבל כפל הסמכויות הזה… הוא יכול לבקש מזגורי הנ"ל לא להתאמץ נגד מכבי? בכל זאת, קפטן נבחרת ישראל לשעבר.

רונן דורפן 21 ביולי 2008

תומר – אני יכול להעיד רק מעדות שמיעה… אבל למיטב ידיעתי גרג נורמן נחשב מאד סקסי עבור הרבה נשים…

יוני – בוודאי שמותר לנמני להיות סוכן של שחקן שמשחק נגד קבוצתו. כי הוא נשמה.

גלעד – קצת דומה לטענה של תריאטלט שטניס הוא לא ספורט…
לדעתי אין מניעה להרבה יותר שחקני טניס לשחק ברמה גבוהה עד גיל 40 (אבל לא 50) בהסתייגות אחת: ההשתתפות בסבב תהיה קשה להם מדי. אבל אם (כמו נורמן) סאמפראס יכין את עצמו לטורניר או שניים בשנה, יש סיכוי שנראה אותו בחצי גמר (מקביל בסופו של דבר להישג של נורמן.
מה שנכון הוא שבגולף היכולת האתלטית פחות מכריעה ברמת המהלך הבודד. אין ספק שטייגר יעלה את הדרישות הגופניות הקשורות לגולף אבל הן עדיין יהיו רחוקות מאד מהטניס. אבל אני לא רואה בכך סימן שלא מדובר בספורט. פשוט מדובר בספורט עם דרישות אתלטיות די נמוכות.
אגב, גם בשחמט אין כמעט מקרים של מישהו שהוכתר לאלוף עולם לראשונה אחרי גיל 35.

מרציאנו – אני אתייחס לכך בהמשך.

גיל – חשוב לחדד בכדי שאנשים לא יחשבו שמדובר באלטרואיסט. הוא לא החליט להיות חובבן – הוא עוד לא עומד במחויבויות של שחקן סבב.

יוני 21 ביולי 2008

נשמה, או פיצול אישיות. דרוש תחקיר של רסקין…

לון 21 ביולי 2008

רונן וגיל – תודה על האינפורמציה.

אני מסכים עם גלעד.

אני חושב שההבחנה היא לא ערכית או איכותית, אלא פשוט מצביעה על שוני.
אכן מדובר בספורט שדורש יכולת אתלטית קטנה (סיבולת לב וריאה).
יש עוד כמה ענפי ספורט כאלה, כמו סומו למשל.
זה יופי של ספורט, עם מאפיינים ייחודיים.

ספציפית לגבי גולף, אם אני מבין נכון את הנתונים שהבאתם (רונן וגיל) אז עקרונית, המנצחים לא מגיעים משכבת הגיל המבוגרת. למרות שלכאורה אין מניעה.
אני לא מספיק מתמצא ויתכן שמדובר למשל בירידה בקואורדינציה של יד ועין או משהו דומה.
אשמח אם יש לכם מידע בנושא.

גיל 21 ביולי 2008

לון (וגם גלעד), בגולף, שנות השיא נחשבות לשנות ה30 לחיים. בגיל הזה משיגים את השליטה הטובה ביותר בסווינג ויש את המנטליות והניסיון שתורמים לעקביות ומונעים ממך לעשות שטויות. בניגוד לענפי ספורט אחרים, טעות אחת שלך יכולה להרוס לך את כל הטורניר כי ההבדלים ברמות הגבוהות מאוד קטנים.

נתן העזתי 21 ביולי 2008

נראה לי שרונן כבר נתן פעם תשובה לגבי שאלת ה"ספורטיביות" של גולף או של ענפים אחרים. אם זכרוני אינו מטעני זה היה משהו כמו; זה ספורט אם זה משודר ב-ESPN.

כמה פשוט, ככה עמוק.

גיל 21 ביולי 2008

אגב בצורה דומה לגולף גם בבייסבול יש הרבה שחקנים שלא נדרשים ליכולת אתלטית יוצאת דופן. ומה נומר על הקיקר בפוטבול?

tksr 21 ביולי 2008

כאשר משווים את רשימת מאה שחקני הגולף הטובים בעולם ורשימת מאה הטניסאים הטובים בעולם קל מאוד לגלות איזו רשימה מכילה יותר ספורטאים בעלי גדולה אמיתית (ורובם השיגו את הגדולה הזו בתוך טווח הגילאים שגלעד מציין)
רק לשם השוואה המקביל של דודי סלע במקום ה-98 בעולם הוא Steve Flesch שזכה עד עתה ב-8 תארי PGA (ארבעה מהם עד גיל 30)
להשוות בין גולף לטניס זה בערך כמו להשוות בין פורמולה 1 והטור דה פראנס.למרות ההבדלים ברמת הקושי הפיזי מיכאל שומאכר נחשב לספורטאי על ששמו מוזכר בנשימה אחת עם הגדולים ביותר בכל הענפים לא פחות מהרוכבים הגדולים ששלטו בטור.

גלעד ב. 22 ביולי 2008

רונן-אני לא בטוח שטניסאים הם פחות אתלטיים מטריאתלטים,כל ענף מצריך יכולות שונות.אגב,גם קליעה למטרה זה ספורט אולימפי שלא מצריך סבולת מי יודע מה.לגבי שחמט,אתה צודק,זו דוגמא לא טובה,בדומה למתמטיקאים המוח כבר לא יכול לעכל את האינפורמציה אחרי גיל 30 ,וכבר אין את היכולת לראות כמה מהלכים קדימה ,הזכרון הצילומי נפגע,כל אדם מעל גיל 40 יכול להזדהות עם זה.שוב אני אומר -אני לא בא להשמיץ או לגמד את הענף,יש לי כבוד לספורטאים(הנה אמרתי את זה) שעוסקים בגולף אבל לדעתי צריך לעשות הפרדה בין ענפי הספורט הרגילים שבהם השחיקה של הגוף היא גדולה יותר והענפים הידידותיים יותר לגוף או הפחות פיזיים.בייסבול גם הוא נופל בקטגוריה הזאת כי אפשר להיות טוב גם אחרי גיל 30 או ארבעים אם שומרים על הגוף(ומזריקים סמים) אבל הוא ענף יותר קשה ממה שחושבים.לגבי בועט בפוטבול-זה נכון אבל זה רק שחקן אחד בקבוצה,כל שאר השחקנים שוחקים את הגוף וגומרים קריירה לפני גיל 30 עם בעיות גופניות חמורות.נתן-גם פוקר משודר ב-espn -אז גם זה ספורט?ומה עם דייג?לון-אני שמח שיש לפחות אחד שמסכים איתי אבל הייתי רוצה לומר שסומו הוא בהחלט ענף של צעירים ומצריך כושר יכולת גופנית עילאית,אמנם לא סבולת של ריצות ארוכות אבל הסומואיסטים הם אתלטים מדהימים עם מוסר עבודה ומשטר אימונים קפדני שכולל דיאטת בשר קפדנית.למרות מימדי גופם הם גמישים בצורה יוצאת דופן ושולטים בגופם בצורה מושלמת.

גלעד ב. 22 ביולי 2008

טי,קיי,אס,אר-נהגי פורמולה אחד הם אתלטים מדהימים ברמה של כל ענף ספורט אינטנסיבי אחר,צריך להיות אתלט פנומן(הרבה יותר מגולף) בכדי להיות נהג מקצוען,זה ענף שדורש יכולת ריכוז,זריזות וחדות.כמות הקלוריות שנשרפת במהלך מרוץ מכוניות היא עצומה וגם הדופק גבוה במהלך המירוץ,אין בכלל מה להשוות,פורמולה אחד זה אחד הענפים הקשים שיש בספורט.ההבדל בין גולף לטניס או כדורגל הוא ששחקן גולף יכול להתחרות ברמות הגבוהות במשך 20-30 שנה ובענפים יותר שוחקים הקריירה לא אורכת יותר מעשר שנים.

עומר 22 ביולי 2008

יואב בורוביץ' כתב באתר של ספורט 5 על מעברי קבוצות בספורט האמריקאי:
http://www.sport5.co.il/articles.aspx?folderid=920&docid=41651&lang=HE
אני חושב שזה נורא, הכסף שולט בכל. אפשר גם לחבר את זה לנושא של ברנדון ג'נינגס.

רניניו 22 ביולי 2008

ידיעה מYNET זה עתה:
יפני בן 67 ישתתף באולימפיאדה
44 שנה אחרי שהתחרה בטוקיו 1964, הירושי הוקטסו ישתתף בפעם השנייה במשחקים האולימפיים בענף הרכיבה על סוסים

Stuart Pearson 22 ביולי 2008

And, amazingly, Linda Kozlowski looks like Chris Evert.

נתן העזתי 22 ביולי 2008

גלעד ב., לדעתי בהחלט כן. הדרך היחידה להגדרה פחות או יותר קוהרנטית לספורט היא הגדרה חברתית, ESPN כתחנת ספורט משדרת מה שמקובל בחברה בתור ספורט.
אולי תצליח לשכנע אותי אחרת במידה ותמצא הגדרה סבירה לספורט שמכילה את כל מה שאתה רוצה לקרוא לו ספורט ומשאירה בחוץ את כל השאר, אבל אני לא חושב שזה אפשרי.
קח למשל את ההבחנה המקובלת במחקר (להבדיל אלף אלפי הבדלות כמובן) לגבי ההבדל בין נס ובין מאגיה. כל ההגדרות שמנסות לאפיין את הקטגריות הללו על סמך תכונות של הריטואלים נכשלות, ולכן ההגדרה (שיתכן והיא ברירת מחדל) הופכת לחברתית. נס-"שלנו", מאגיה-"שלהם".
באופן דומה אני מקבל את הצעתו של רונן לגבי ספורט; משודר בתחנת ספורט- בפנים. לא משודר- בחוץ.

לון 22 ביולי 2008

גלעד, דנו כאן בעבר על סומו והוא ספורט אדיר עם ספורטאים ייחודיים. וזה בדיוק העניין, לכל ענף ספורט יש את המאמצים שלו. יש כאלה שיש בהם רק כוח, יש כאלה שיש רק סיבולת לב וריאה, יש שמשלבים בין השניים, יש שמוסיפים טכניקה גבוהה, יש כאלה שהדבר העיקרי בהם הוא יכולת דיוק וקואורדינציית עין-יד. ויש כאלה שאסטטיקה מהווה בהם תפקיד חשוב (כדורגל מצד אחד, התעמלות קרקע מצד שני).

נתן, כבר היינו בוויכוח הזה כאן. אני רק אוסיף שב- ESPN הקרינו גם תחרות אכילת המבורגרים.
לתת לגוף כלכלי עם המון שעות שידור לקבוע מה זה ספורט, זה מאוד בעייתי. השיקולים שם הם רייטינג ומידת העלות מול הרווח.

Comments closed