ריו (14). פי.וי סינדהו

נשים בהודו וכל זה

sindu

פי וי סינדהו – פונסרלה וונקטה סינדהו בעצם – יוצאת מאולם הבדמינטון בכלל מחייכת. היא יותר שמחה על ההישג, מדליית כסף, מההפסד בגמר.

די טבעי:  כי היא לא נועדה מראש להיות מי שתעשה את ההיסטוריה. ותביא מדליית זהב ראשונה לאישה הודית. מגזר שהוא בערך 6% מהמין האנושי. סאניה נאהוול, שהייתה מדורגת ראשונה בעולם בחלקים מ-2015 וגם מדליסטית ארד מלונדון, נפצעה. בזמן המשחק על מדליית הזהב נמצאת במרפאה במומבאי לניתוח בברך. בהעדרה חוללה סינדו, שמגיעה מהיידראבד בדרום המדינה, מספר הפתעות – כולל מול נוזומי אוקהרה היפנית בחצי הגמר. וכך היא משחקת על הזהב מול השחקנית הטובה בעולם – קרולינה מארין. גאוות הואלבה שבדרום ספרד.

אני בכל זאת שואל אותה על התחושה לייצג כ-600 מליון נשים הודיות. בצניעות היא היא אומרת שאסור לשכוח את סקשי מאליק שזכתה בארד בהיאבקות. אבל צריך להיות כאן מדוייק. בדמינטון הוא ספורט זוהר בכל המזרח הרחוק – סין, אינדונזיה, מאלזיה, הודו  – והיאבקות נשים היא כמובן ספורט נישה.

*

הודו היא מדינה מוזרה מבחינת מעמד האישה. הייתה לה ראש ממשלה אישה כבר לפני דורות. נכון, היא הייתה ממשפחה שלטונית אבל זה נכון גם להילרי קלינטון. הכוח הפוליטי של סוניה גנדי במאה ה-21 כנראה היה גדול יותר אפילו משל אינדירה. בקצה השני והרחוק מאד במדרג החברתי כשמסתובבים בהודו רואים נשים עובדות בבניה. כמעט חזון של ברית המועצות הקומוניסטית.

אבל במציאות של רוב הנשים שבין העשירות מאד לעניות מאד הדברים מאד מורכבים. נשים הודיות מתמודדות מצד אחד עם שובניזם ומצד שני עם שמרנות קשה. הייתי במקרה בהודו (לצפות בטנדולקר) כשהתרחש האונס הקבוצתי המזעזע שהפך לרצח כשהקרבן מתה כעבור כמה ימים. מצד אחד היו דברים מעודדים. העיתונות כיבדה את הפרטיות של הנערה גם אחרי מותה ושמה עד כמה שידוע לי מעולם לא פורסם. הציבור יצא להפגין ולמעשה כפה על בית המשפט את עונש המוות הנדיר מאד בהודו. אבל מה שאומרת לי עיתונאית הודית בשם אמרה אשרף שאני מכיר כבר כמה שנים – מוסלמית חילונית מדלהי – היא לא בטוחה שזה ממש מדאגה לזכויות נשים אלא יותר מפטרונות ורכושנות כלפיהן.

*

אבל נפסיק לחפור כרגע. מארין יותר טובה ושולטת במשחק. אבל ב-19-16 לזכותה של מארין במערכה הראשונה סינדהו זוכה בחמש נקודות – כל אחת נפלאה מקודמתה – ולוקחת את המערכה 21-16. שכחתי לומר לכם: מכל הענפים שלא מסוקרים בארץ בדמינטון הוא בקלות אחד הנפלאים ביותר.

מארין עושה מה שאלופות עושות: לא נותנת לדבר הזה להדרדר – לוקחת בתקיפות 21-12 את המערכה השניה ואז פותחת את השלישית בתנופה ל-9-4. סינדהו עוד נותנת מלחמה אחרונה – מצמקת עד 14-16 לפני שהיא נכנעת.

*

אני מדבר עם נוריס פריטאם, צלם עיתונות הודי, על המשמעות של סינדהו. היא תוצאה של מקרה. אביה שחקן כדורעף אז היא נחשפה לספורט. הודו היא מדינה כמעט ללא תשתיות ספורט (למעשה יש לה רק שתי מדליות פה ואין לה זהב) .. ומה שיש זה קריקט לבנים, קריקט לבנים וקריקט לבנים. וקצת קצת קריקט לבנות. ״כמובן מגודל האוכלוסיה שלנו יהיו כמה מקרים, אבל לא יותר מכך״. אבל גם לטעמו סינדהו כן תביא יותר בנות ממשפחות מעמד בינוני לעסוק בספורט. במיוחד ספורט מאד אלגנטי כמו בדמינטון.

אני שואל אותו אם למסורת וצניעות יש קשר לעיסוק המועט של בנות ספורט – והוא עונה בוודאי. זה חסם בפני בנות.

אז איך אתה מסביר שדווקא בהיאבקות יש לכם כמה מתחרות, כולל מדליה?

״זה מאד מעניין. כולן באות מהאריינה, מעט צפונית לדלהי מאזורים מאד כפריים. בהתחלה הייתה שם התנגדות עזה מאד לענף כמו היאבקות נשים. אבל מה שקרה שהבנות האלו התחילו להרוויח קצת כסף מהיאבקות. באיזור מאד עני זה היה משמעותי. וכשהמשפחות ראו את זה נעלמה ההתנגדות.״

badminton

עזרו לדה באזר

חידון מספר 514. מסכמים את ריו
ריו (15). ויויאן צ׳רויוט

34 Comments

בובו 19 באוגוסט 2016

חבר הודי הודיע לי מראש שזה כסף. בינתיים אני צופה בהולנד-בריטניה בהוקי נשים. איזה כיף, כבוד הדדי בין השופטת לשחקניות, לא בוכות כשהן מורחקות ולא עושות הצגות כשנפצעות, פשוט ממשיכות או יוצאות. משפר כל כך את חווית הצפייה.

משה 19 באוגוסט 2016

אני נמצא הרבה בהודו מטעם העבודה ורואה את הדיסוננס הזה בכל מקום. מצד אחד הסביבה השולטת היא לחלוטין גברית, גם במוסדות וגם ברחוב. מצד שני בתפקידי מפתח אני נתקל בכמויות של נשים ברמה שלא היתה מביישת אף מדינה מערבית. יתרה מכך, במערכת הביטחון ההודית (משרד הבטחון והתעשיות המקומיות, לא הצבא ) אני פוגש הרבה מאוד נשים בכירות, דבר שלא רואים כלל במערכת הבטחון שלנו.

דורפן 19 באוגוסט 2016

מעניין מאד – תודה

עב״ד 20 באוגוסט 2016

אם יש נשים בהרבה עמדות מפתח, מאיזו בחינה הסביבה השולטת גברית לחלוטין?

MOBY 20 באוגוסט 2016

את ההחלטות מנהל הפטריארך

משה 20 באוגוסט 2016

עב"ד,
בפגישה של 20 איש לדוגמא, במערכת הביטחון שלנו ייתכן שיהיו מספר נשים בחדר אך הן יהיו בדרג זוטר. בהודו האישה היחידה בחדר תהיה מספר 2 או 3 בארגון.

Rodeon 19 באוגוסט 2016

תודה על הכתבות המרתקות מהאולימפיאדה!

איאן ראש 19 באוגוסט 2016

יצא לי לראות את המשחק. מודה, פעם ראשונה שאני צופה בבדמינטון. משחק מאוד מעניין לצפייה. דינמי.
היתה לי הרגשה שאוששת ,שהמשחק יותר מקובל במזרח לכן הייתי בטוח כי ההודית תנצח. להפתעתי הספרדיה היתה יותר אקטיבית והתקפית. הרבה מהנקודות של ההודית היו משגיאות בהתקפה של הספרדיה. הפוסט שלך עושה לי סדר לגבי הדומיננטיות שלה במשחק. תודה.

אילן 24 באוגוסט 2016

מארין הספרדייה היא אלופת העולם שנתיים ברצף ואלופת אירופה.
הפכה תוך 4 שנים לאימת המזרח.

Selby 19 באוגוסט 2016

כדי להבין עד כמה האולימפיאדה של הבריטים פנומנלית אני ממליץ לשבת לפני שקוראים את המשפט הבא: הבריטיות זכו כרגע במדליית זהב בפנדלים!

בובו 19 באוגוסט 2016

והראו אופי כל הדרך, חזרו מפיגור פעמיים!

צביקה 20 באוגוסט 2016

לך תדע מה היה קורה אם נבחרת הכדורגל הייתה מגיעה לאולימפיאדה, אולי היו נדבקים הווינריות של שאר המתמודדים.

Selby 20 באוגוסט 2016

ב4×400 פסלו את בריטניה והכניסו את ברזיל, צירוף מקרים מעניין.

יורם אהרוני 20 באוגוסט 2016

בדמינטון הוא משחק נהדר שאני אוהב מאד לשחק עם תלמידיי בבית הספר. יש שתי בעיות שמקשות על הפיכתו לעממי יותר: א) קשה מאד לשחק אותו מחוץ לאולם כי הנוצית מושפעת מהרוח; ב) קשה מאד למצוא נוציות שהן סבירות ולא סתם צעצוע אך גם שהבלאי שלהן הוא לא גדול מדי. נוציות מקצועיות עולות המון וגם מתבלות מהר וכאשר הן מתבלות הן עפות רחוק יותר וכל נגיעה קלה מטיסה אותן הרחק מהמגרש. השילוב הטוב מבחינת בתי ספר הן נוציות עם בסיס שעם וגוף טוב מפלסטיק אבל את אלה קשה למצוא למצוא בחנויות. הנוציות שנמצאות ברוב חנויות הספורט והצעצועים לא שוות כלום. הן צבעוניות ויפות אבל לא עפות…

דורפן 20 באוגוסט 2016

הוא נראה הרבה יותר זול מסקווש ומשיג את אותו אפקט

יורם אהרוני 20 באוגוסט 2016

אנחנו משחקים עם התלמידים גם גרסה משלנו לסקווש. משחקים עם מחבטי טניס מול הקיר על הסימונים של הכדורעף באולם (הרוחב 6 מטר והאורך קצת יותר מ-9 מטר. כמובן שללא קירות בצדדים.) משחקים בדרך כלל בטורים כאשר זה שלא מצליח להחזיר את הכדור לקיר או מכה החוצה מקבל נקודה שלילית.

אילן 24 באוגוסט 2016

יורם, באיגוד הבדמינטון ישמחו לסייע!
אתה מוזמן לפנות https://www.facebook.com/badmintonisrael/

red sox 20 באוגוסט 2016

העובדה שהשחקנית ששולטת בענף הכי אסיאתי שיש היא ספרדיה (פעמיים אלופת עולם, אלופה אולימפית, ראשונה בדירוג העולמי בפער עצום) היא לא פחות מפנומנלית.

אגב, תומר רוסיאנסקי שמפרשן חלק ממשחקי הכדורעף היה אלוף ישראל בבדמינטון בגילאים הצעירים. וגם שני האחים שלו אם אינני טועה. המשפחה מקיבוץ חצור כמובן, אחד המקומות היחידים בארץ שבו הענף הזה קיים בצורה רצינית, כולל טורניר בינ"ל לקבוצות בכל הגילאים לבנים ולבנות.

דוגמא קלאסית למשחק שהצפייה והמשחק היא חוויה ש99.9٪ מהאנשים מפספסים.

red sox 20 באוגוסט 2016

*וקבוצות*

Selby 20 באוגוסט 2016

https://www.youtube.com/watch?v=456qtt718hk
https://youtube.com/watch?v=FINn9Vsevcw

מהרגעים הטרגיים והדרמטיים של האולימפיאדה, הבחור הפסיד בעשירית השנייה האחרונה.
שאלה למי שמבין בענף, לפני שזה קורה יש הפסקה לא זניחה, מספיקה בשביל להסתכל על השעון ולראות שנשארה שנייה. אני במקומו במצב הזה רץ לקהל איך שהשופט מחדש את הקרב(ועוד לפני כן שומר המון מרחק מהיריב) מה כבר יכולים לעשות לו בשלב הזה? יש בכלל מספיק זמן לתת עונש?

איציק 20 באוגוסט 2016

אי אפשר, אין אצלנו חוג כזה. אבל האמת, ניסיתי קצת, חסר כישרון טוטאלי, אבל כייף גדול.

אמיתי 20 באוגוסט 2016

אל תהייה קשה עם עצמך. בכל זאת אתה לא אסייתי

איציק 20 באוגוסט 2016

תלוי איך אתה מחשיב אותי, נולדתי מהצד האסייתי של הרי אורל ;)

אמיתי 20 באוגוסט 2016

מחשיב אותך..למרות שאתה עושה שחוק מעבודה

איציק 20 באוגוסט 2016

מי בכלל עובד???

עדי 20 באוגוסט 2016

ישראל זה חלק מאסיה, בל נשכח. אומנם אנחנו רוצים להיות אירופה, ובהתנהלות ובדת אנחנו יותר אפריקה, אבל גיאוגרפית – כולנו אסייאתים.

אמיתי 20 באוגוסט 2016

איציק בא מהרי אוראל שזה על הגבול עם אירופה וגר בבאר שבע שזה על הגבול עם אפריקה. הוא אפרו-אירופאי

איציק 20 באוגוסט 2016

התכונה אפרו-אסיאתי, כלומר אירופאי.

צביקה 20 באוגוסט 2016

יש לך איזו אובססיה לדת?
4-5 תגובות קראתי שלך ובכולם מוזכרת הדת בדרך כלשהיא.

ק. 20 באוגוסט 2016

רונן, בטח זה ייאמר גם בהמשך, אבל סדרת הפוסטים הזאת משדרגת את ההסתכלות וההבנה של האולימפיאדה בזויות שלא ניתן לקבל בשום מקום.
כמה דקות אחרי שקראתי את הפוסט (שבת צהריים ) הייתה כתבה על ההודית המדוברת בערוץ הספורט, ויכולתי להסביר לאשתי בידענות רבה ובטוחה בעצמה את ההקשר הרחב של הזוכה בכסף ושל הענף בכלל…

אודי 20 באוגוסט 2016

ההבדל בדת בהודו גם מביא להבדלים במעמד האישה?

עדי 20 באוגוסט 2016

דת באופן כללי היא בדרך כלל עוד תרומה למעמד נמוך לנשים. ע"ע ישראל. ובכלל המזרח התיכון.

רומן 21 באוגוסט 2016

זה כמו סקווש, לא?

אילן 24 באוגוסט 2016

כתבה מעולה! וכל הכבוד על הסיקור!

טורניר הבדמינטון האולימפי השנה היה פשוט תענוג.
מלא הפתעות ומשחקים גדולים.

רוצה להוסיף:
אביה של סינדו לקח הפסקה של 8 חודשים מכל עיסוקיו כדי לסייע לבתו להתכונן לאירוע המשמעותי הזה.

סינדהו התקבלה בהודו כגיבורה, עם מענקים של מיליון דולר מהספונסרים (וגם קצת מהממשלה).

תודה!

Comments closed