אורכו של התהליך. על הנסיקה של נבחרת אנגליה

לא בכדורגל כמובן

vb

הצגה גדולה, מרשימה, מוחצת של אנגליה. מדהים מה החלפת מאמן יכולה לעשות בכזו מהירות. אני כמובן לא מדבר על השטות הזו בכדורגל אלא על נבחרת הראגבי שמחצה את דרום אפריקה 21-37 לניצחון עשירי רצוף. כולל שלושה ניצחונות חוץ באוסטרליה. רק שנה אחרי שהודחה באופן משפיל בשלב הבתים בביתה בגביע העולמי. נותר רק להצטער על כך שלא נועד להם משחק מול ניו זילנד העונה.

הרקורד של אדי ג׳ונס כמאמן ראגבי הוא מדהים. הוא הוביל את אוסטרליה לגמר גביע עולמי והפסד ביתי ב-2003 ובזמנו זה לא הרשים אנשים. כעבור ארבע שנים היה עוזר מאמן מאד דומיננטי עבור דרום אפריקה, שפסיכולוגית כנראה לא תמנה מאמן זר, בזכיה בגביע העולם. ב-2015 הוביל את יפן להופעה סנסציונית בגביע העולם וניצחון על דרום אפריקה. יפן מארחת את גביע העולם הבא והם היו משאירים אותו בכל סכום שבעולם – מה עוד שאימו ממוצא יפני. אבל הוא לקח את האתגר האנגלי.

מה שמפתיע הוא אורכו של התהליך. צ׳יק צ׳ק. כי ג׳ונס הוא במידה רבה מתקן קבוצות קיימות. מאמין שאין בעיית כשרון לפני שבודקים את הכשרון הקיים. מה-15 שפתחו מול דרום אפריקה אתמול 12 היו בסגל גביע העולם. רוב המחליפים היו שחקנים חדשים. אבל זה לקח מסויים לבדיקת איכותם של מאמנים. קבוצות לא פעם מחליפות מאמנים ומיד עורכות מהפכה בסגל – עם באמצעות רכש בקבוצות מועדון או בזימונים בנבחרת. אני חושב שכתבתי על כך שליברפול למשל הרוויחה מכך שקלופ מונה כשלא היה חלון העברות.

שני דברים  קראתי על דרך העבודה של ג׳ונס. הראשונה היא שבאימונים שלו הוא נוטה לבחור קבוצה של שחקנים צעירים מתוך הסגל ״ולהכנס״ בהם הרבה יותר מאחרים. הוא עושה זאת כדי לראות את התגובה לוותיקים. ראשית, בעזרה שלהם לשחקנים הצעירים ושנית בהבנת האיום על מקומם. הוא מאמין ששחקן וותיק צריך להפנים את הדרישות גם מצפיה במה עושים לאחרים.

הדבר השני שהוא עושה אני מאד ממליץ למאמנים, בוסים וכל מי שממונה על אנשים. אחרי המשחק הראשון הוא מבקש מכל שחקן לכתוב דו״ח על המשחק שלו. מי שכותב דו״ח רק חיובי בצרות צרורות. זה מזכיר לי משהו שאמר ביל ראסל בשיחה שצולמה בינו לטים דאנקן. הוא היה נותן לעצמו ציון בסוף כל משחק ומעולם לא נתן לעצמו יותר מ-72.

ובינתיים קליפ של קבוצת ראגבי מפעפעת מבטחון. כן נבחרת אנגליה.

קרלסן - קריאקין, משחקים 2-1: פתיחה איטית
עשר שנים אחרי - שלומית גיא

29 Comments

אורן השני 13 בנובמבר 2016

מרתק, למרות שאני לא עוקב אחר רוגבי. במיוחד האבחנה לגבי מאמנים.

Wazza 13 בנובמבר 2016

גם לנבחרת ישראל מגיעה מילה טובה, ניצחו את קרואטיה בשבת שעברה בוינגייט עם משחק מעולה ואחלה אווירה

דורפן 13 בנובמבר 2016

יופי. מה צפוי להם באירופה?

ריצ'י מקאו 13 בנובמבר 2016

וניצחה אתמול את קפריסין בחוץ 38:28. אחלה נבחרת.

ארז 13 בנובמבר 2016

דורפן, האם לדעתך יש משהו במשחק הזה שהופך את השפעת המאמן עליו לגדולה/מיידית יותר על המשחק בהשוואה לכדורגל, למשל?
או שפשוט מדובר בסמכות מקצועית יוצאת דופן?

דורפן 13 בנובמבר 2016

הממ… זה משחק מאד מאומן אבל במידה רבה זה משחק בו קשה מאד להפתיע. רואים לאורך זמן עבודת מאמן – כמו וורן גטלנד בווילס – אבל השפעה כל כך מהירה היא מפתיעה. כך שאני חושב שמדובר במאמן יוצא דופן. היכולת שהפגינה יפן בגביע העולם הייתה בלתי נתפשת יחסית להיסטוריה שלה ויחסית לנחיתות הפיסית של שחקניה -שבראגבי זו חתיכת בעיה.

אהוד 13 בנובמבר 2016

בלי קשר, יש משבר עמוק בראגבי בדרום אפריקה. אבל ג'ונס זיהה נכון שזו לא בעיה של כישרון באנגליה. יש להם עומק, ולא היה צורך לעשות איזה חריש עומק או בנייה מחדש. פשוט (לא פשוט בכלל) מאמן יותר טוב.

ריצ'י מקאו 13 בנובמבר 2016

רונן תודה! תמשיך לכתוב על ראגבי.
כמה הערות:
1. לא ראיתי את המשחק. צפיתי אתמול בסקוטלנד מול אוסטרליה.
2. אדי ג'ונס באמת משהו.
3. לדעתי למרות הכישלון באליפות העולם (ששימח אותי מאוד) האנגלים דווקא הראו שם הרבה מאוד פוטנציאל. רוצה להגיד, שלאדי ג'ונס חיכה סגל מוכן לצעד הבא ולפריצה.
4. אני עוד לא מאה אחוז משוכנע. דרום אפריקה היא לא אבן בוחן כבר כמה זמן. נכון שמדובר במעצמה אבל יש שם יותר מדי בעיות. הנצחונות על אוסטרליה היו מאוד מרשימים אבל לטעמי, לא ריגשו וטילטלו את מייקל צ'ייקה יותר מדי. גם הוא מאמן שאני מאוד מעריך ולדעתי יש לו תוכנית ארוכת טווח והתוצאות פחות מטרידות אותו כרגע. מה שחשוב לו זו התקדמות טקטית וקבוצתית. מהבחינה הזאת הוא יכול היה לרשום לעצמו הרבה נקודות זכות במשחק האחרון בניו זילנד למרות התוצאה הסופית. אתמול לדעתי אוסטרליה התקשתה מאוד מול נבחרת לוחמת אבל בינונית כסקוטלנד. הדבר היחיד שצ'ייקה יקח מהמשחק זו ההגנה וההתקפה המדהימה וחסרת הלאות שלהם בעשר הדקות האחרונות עם שחקן פחות, שהסתיימו בטריי ניצחון ומהפך בדקות האחרונות.
5. לא בטוח שזה הזמן של אנגליה לפגוש את האול בלאקס. למרות ההפסד לאירים, אני לא מאמין שאנחנו בפתחו של עידן חדש. מאמין שניו זילנד תחזור לדרוס כבר במשחק הקרוב (לא מחשיב את המשחק מול איטליה אתמול. זה לא כוחות).

YG 13 בנובמבר 2016

כל המילים האלה, ואף לא מילה אחת על ההאקה לאנטוני פולי אתמול?

אחד הרגעים המרגשים

ריצ'י מקאו 14 בנובמבר 2016

צטער. לא ראיתי.

ליאור 13 בנובמבר 2016

הראגבי הדרום אפריקאי אכן במשבר,הבוקס כבר תקופה מגמגמים אבל אכן ג'ונס הפך את אנגליה לווינרית וגם עם משחק שובה עין.למרות המחמאות לאדי אנגליה היתה על סף הפריצה,כאשר גם באליפות העולם בסה"כ היתה בבית מוות אמיתי (כאשר ברמת המעשה ווילס היתה חצי מארחת גם כן) ולאחר ההפסד הצמוד לווילס הגיעה כקבוצה צעירה ללהיות או לחדול מול הוולאביז והתפרקה אבל הכישרון כבר נראה היטב

צור שפי 13 בנובמבר 2016

מעניין וכמו שכתב נכתב, לאו דווקא בקטע של רוגבי. כמו בהרבה מקומות עבודה גם אני מקיים משובים תקופתיים לעובדים ולפעמים אני מבקש מהם כפתיח לכתוב בעצמם את המשוב עליהם, לפעמים אני מבקש משוב גם עלי (למרות שבארגון שלי לצערי לא מקובל משוב 360=של העובד כלפי המנהל). למדתי שאפשר להפיק המון משני הסוגים.

צור שפי 13 בנובמבר 2016

וכמו שכבר נכתב…

דורפן 13 בנובמבר 2016

המשובים הם אנונימים או חתומים?

צור שפי 13 בנובמבר 2016

המשוב כלפי הכפיפים הוא פורמלי וחתום, אני גם פותח אותו בפניהם והם רשאים להעיר עליו, וגם, במקרה שאינם מסכימים איתו הם רשאים להעלות את ההסתייגויות שלהם על הכתב והן מהוות חלק מהמשוב.
המשוב העצמי שאני מבקש מהם לכתוב ו/או זה שהם כותבים עלי אינם פורמליים. הם חלק מתהליך ההערכה שלי אותם אבל כמובן שזה גם גורם לי להיות יותר קשוב לליקויים אצלי.

אנונימוס 14 בנובמבר 2016

כל שיטת המשובים היא אחד הדברים המאוסים עליי במקומות העבודה כיום. מוביל להמון התעסקות בנראות, הרבה העמדת פנים, והתחשבנויות שלא קשורות בכלל למשוב האמיתי שנכנסות פנימה.

צור שפי 14 בנובמבר 2016

החסרונות ידועים ומוכרים. אשמח ללמוד איך דברים מתנהלים במקומות אחרים.

אנונימוס 14 בנובמבר 2016

לא יודע, אני לא מומחה לענייני שיטות ניהול עובדים. בעצמי אשמח לדעת. ויהיה מעניין לדעת אם יש מספר רציני של עבודות מחקר שבדק מה התועלת של השיטה הזאת לעומת אחרות

עידן ש 13 בנובמבר 2016

אין באמת הבדל בין לתת לעצמך מקסימום 72 או מקסימום 100….

שי 13 בנובמבר 2016

הכוונה הייתה 72 מתוך 100, מן הסתם

בוב השקט 13 בנובמבר 2016

עידן צודק במידה והוא החליט את זה מראש ולא אמר את זה רק בדיעבד.
אם מראש 72 זה הציון הגבוה ביותר אז אין הבדל, זה רק ניתן על פי שיטת מדידה של 0-72 במקום 0-100

דורפן 13 בנובמבר 2016

מתוך 100…. הייתה לו נוסחה סטטיסטית

Gil - Zimbabwe 13 בנובמבר 2016

דרא"פ חייבים להפסיק את התערבות הפוליטיקאים השחורים בניבחרת.

אריק 13 בנובמבר 2016

קצת מנצל ירידה את אצל אוסטרליה והבוקס, אבל זה מאוד מטריד ואני מאחל לו כשלון מכל הלב.

מאנו 13 בנובמבר 2016

לא היה איזה קטע בנבחרת אנגליה בראגבי, או אולי נבחרת אחרת, שמשתפים רק שחקנים שמשחקים בליגה המקומית?

אודי 13 בנובמבר 2016

היה את זה באנגליה, אני לא בטוח אם העיקרון עדיין תקף. בניו זילנד ואני די בטוח שגם באוסטרליה זה ככה.

רונן דורפן 14 בנובמבר 2016

ברובן יש

חכצ 15 בנובמבר 2016

לפי דעתי אירלנד הולכת לקבל בלו אאוט ביום ראשון מהאול בלאקס…

Comments closed