הכתבות שלא קרו (2). חיפושי אחרי מגנוס וור מגנוסון עברי

מי היה האיש הכי חזק בארץ?

הכתבה השניה בסדרת ״כתבות שלא קרו״ הייתה אחת שתכננתי למוסף יום העצמאות של אחד העיתונים. איזה מהם? – עבדתי בהרבה שונים – לא זוכר אבל זה לא משנה. כותרת הכתבה הייתה אמורה להיות ״מי היה האיש הכי חזק בארץ?״. מעין חיפוש אחר פולקלור ישראלי חמקמק. בין עליות שונות ומסורות שונות.

וגם כי הייתי באובססיה מסויימת על מגנוס וור מגנוסון.

מגנוס וור מגנוסון היה ספורטאי איסלנדי אגדי בעידן לפני שהמדינה הזו החלה לעסוק או להצטיין בענפי ספורט רכרוכיים כמו כדורגל או האכלת אריות ים בבנקאים. הוא היה מתחרה בתחרויות האיש החזק שהיו משודרות ביורוספורט. והרגע הספציפי בו הבנתי את גדולתו כשפעם בתחרות בקאריבים שמו לו פלטה על הגב ועל הפלטה עמד גן ילדים שלם.

בואו נעצור לרגע ונזכר בגדולתו של מגנוס וור מגנוסון.

 

*

מאז אני מבין שגם נוסדה תחרות האיש החזק בישראל.

 

try

 

*

אז התחלתי לחפש ומצאתי כמה סיפורים ואני מביא תקציר שלהם. כי תחקיר, ראיונות וצילומים כמעט שלא נעשו. רק בעיקר שיחות טלפון. כמעט, כי כן הלכתי לבקר את יפתח זייד בבית שערים ולשמוע על הקרבות שהיה עורך בקזינו בבת גלים נגד חיילים בריטים בריונים. אומר רק דבר אחד על השיחה איתו: הוא לא היה מעריץ מובהק של הדור הנוכחי. וזה היה עוד לפני שהגיעו הסמטרפונים. אולי כבר אז התחלתי לאהוב פחות את הנושא. לא אוהב שצועקים עלי על דברים שלא עשיתי.

לעומת זאת סיפור מעניין קיבלתי דווקא מבחורה שעבדתי איתה באיזה פרוייקט היי-טקיסטי שהייתה ממשפחת רוטשילד – אבל מהחלק העני של אותה משפחה לא עניה. היא סיפרה לי שאבא של סבא שלה היה מתאבק במושבה נס ציונה והערבים התפעלו כל כך מכוחו שהיו ״משאילים״ אותו מדי פעם, צובעים את פניו, מעמידים פנים שהוא חרש-אילם מהכפר ולוקחים אותו לקרבות האבקות נגד הכפר השכן.

נחמד.

*

מכיוון שגדלתי בחלק של עמק חפר שקרוב לחוף לא יכולתי להתעלם מאגדת קורקין. יוסי קורקין שלמד כמה שנים קודם לכן מעלי בבית הספר היה המפקד שנהרג במבצע הכושל של שייטת 13 ב-1997. כשהיה עדיין תיכוניסט היה די חוליגן והצטיין לא פעם בקרבות מאורגנים שהיו נערכים לעתים אחרי שעות הלימודים בתיכון האזורי בין המושבים השונים. קרבות שאני מצטער לציין – נשאו אופי עדתי מובהק.

הוא היה חלק משושלת אגדתית. שני קורקינים אחרים נהרגו במלחמות ישראל – כולל אחד באסון כ״ג יורדי הסירה מול חופי לבנון. הסיבה לכוחם העצום של בני קורקין – וגם ליופיין המאד גדול של בנות המשפחה – היה מוצאם הקווקזי. מייסד שושלת המשפחה בארץ ישראל היה כומר בדרום רוסיה. שאומרים דווקא היה עויין ליהודים ולפי חלק מהסיפורים פוגרומיסט – אבל התגייר והוביל את משפחתו ומשפחות אחרות לחיים כיהודים בארץ הקודש. הם נקראו הסובוטיניקים.

*

התכוונתי לפנות גם לרפאל הלפרין. יש משהו מרתק בכל אנשי הכוח הללו שיצאו מהעולם החרדי. כמו ברני רוס המתאגרף או סידני פרנקלין לוחם השוורים. האם הלפרין הוא יותר סיפור אמיתי או פולקלור שנבע מקרבות קאץ׳ מבוימים באמריקה? קשה לדעת. השאח של איראן למשל רצה לפגוש אותו ובאיראן היאבקות היא כמעט דת. הסיפור שאני הכרתי  היה שנכנס לכלוב עם אריות בדרום אפריקה. נדמה לי שהוא שיחק מאד על הסנטימנט של היהודי החזק של אחרי השואה.

הלפרין וידידה

מוקי צור, היסטוריון התנועה הקיבוצית, סיפק לי את הסיפור הסנסציוני ביותר – מבחינת זהות האיש החזק –  שהגיע מעמק הירדן. שם הייתה תחרות ״מלך המעדר״ בה היו מתחרים בחפירת תעלות השקייה במהירות באמצעות מעדר. מי שנחשב לכוכב הגדול של מלך המעדר היה ראש הממשלה לעתיד לוי אשכול – אז לוי שקולניק. ראש ממשלה מאד אנדרייטד באופן כללי אבל גם אישיותי. הכוח האישי כמובן לא היה המוצא היחיד לעודף הטסטוסטרון של אשכול.

התקשרתי גם למאיר שלו – מה שבדיעבד גורם לי להבין שכל הסיפור הזה קרה בתקופה בה עבדתי בידיעות אחרונות – שספרו הנפלא ״רומן רוסי״ גרם לי לחשוד שיידע דבר או שניים בעניין. הוא אמר לי שבסביבת נהלל הייתה תחרות סחיבת שקים ידועה והאיש החזק שם היה אביה של הזמרת שולה חן. הוא ניסה לעזור לי גם מהזווית הירושלמית ואמר שסורמאלו הגדול, שמוזכר רבות אצל יוסי בנאי, היה גם איש חזק מאד ״שהיה גורר ספינות בנמל יפו״. מה שמצאתי כאן מעניין הוא שסוראמלו, שמוצאו מגרוזיה – כמו קורקין וכמו אשכול – הוא מאזור של העולם שהפיק הרבה אנשים חזקים. אנשיו הכבירים של ג׳ינג׳יס קאהן הותירו את חותמם הגנטי.

 

eshkol

suramelo

 

*

כאמור כתבה לא הייתה.

בשנים שמאז התחלתי להתעניין יותר ויותר בספורט יהודי ולהתקל בסיפורי כוח אחרים. למשל על סבו של מרק סלבין, מהספורטאים הישראלים שנרצחו במינכן, היה איש חזק מאד. היו כמה מתאבקים הונגרים-יהודים ידועים בשנים לפני המלחמה. ישנו הסיפור הפולני הדי ידוע של זישה ברייברט – ״האיש החזק בעולם״ – בכל מיני הופעות קרקסנות שכללו מסע לארצות הברית. הוא מת בתאונה בגיל 28.

ברייברט נולד ב-2 בינואר 1893 בפולין. חמישים יום אחר כך באזור אחר של פולין נולד ג׳וזף גרינסטיין שהיגר בנעוריו לארצות הברית ונכנס לספר השיאים של גינס עם שיאי כוח בחמש הזדמנויות שונות. ובמקרה שלו התורשה לא פספספה. תראו מה עושה הבן שלו בגיל 93!!!

*

בסופו של דבר אולי זו הסיבה שלא השלמתי את הסיפור. חיפשתי פולקלור ומצאתי קצת מהידוע. ישראלי שחזק מפני שכנו. ישראלי שחזק משום אידיאולוגיה. אולי טעיתי. אולי הרגשתי שעם הלפרין וזייד אינני מחדש הרבה. אולי צריך לחזור אל הנושא. אבל אזכיר פה רק את הסיפור שהכי הצחיק אותי.

– ״האיש הכי חזק בארץ?״ אמר לי חבר של חבר אליו נשלחתי,  ״זה היה ג. מכפר מנחם״ –  אינני כותב את שמו המלא כי מעולם לא אימתתי את הסיפור או את קיומו של האיש.

– ״מה הסיפור שלו?״, עניתי. כבר די בשלבי נואשות מהסיפור.

– ״במלחמה פגע בו טיל סאגר סורי והוא לא מת״.

 

השתתפות בדה באזר

קרלסן – קריאקין, משחקים 6-5: עדיין שוויון, המתח גובר
השלכות הבחירה בטראמפ על הביד ל2024

63 Comments

גאזה 20 בנובמבר 2016

נהנה מאוד מהפינה החדשה, תודה :)

גילעד 20 בנובמבר 2016

הימים היפים בהם היו בערך שני ערוצים בטלוויזיה שעסקו בספורט וכל מי שחבב ספורט נחשף למגנוס.
אני זוכר שתמיד היו כאלו שנראו הרבה יותר קרנפים לעומתו, ובכל זאת ידו הייתה על העליונה. עורכת געגוע עכשיו.

שי 20 בנובמבר 2016

כיף גדול לקריאה.

אריאל גרייזס 20 בנובמבר 2016

מעולה! חלק מהסיפורים הזכירו לי את הפרק בסיינפלד על שלושת הדורות של היהודים שמתעקשים להוכיח שהם הכי חזקים (פייגנבאום, פייגנבאום פייגנבאום, נראה לי זה היה השם שלהם)

דן דן 20 בנובמבר 2016

מנדלבאום.., אחד הפרקים החזקים (קריימר שם את הדם שלו באוטו כי הוא התחמם, פשוט אדיר)

matipool 20 בנובמבר 2016

קירק דגלאס בתפקיד הסבא .

משה 21 בנובמבר 2016

יפה, אבל זה כמובן לא קירק דאגלאס, יבדל"א, אלא לויד ברידג'ס, שנפטר בגיל 85, שנה לאחר שגילם את איזי מנדלבאום.

matipool 21 בנובמבר 2016

אופס .. צודק . איך הגעתי לעזאזל לקירק דגלאס ?

משה 21 בנובמבר 2016

יש דמיון כללי….

שי אורן 20 בנובמבר 2016

#1 Dad!

ר.בקצה 20 בנובמבר 2016

בזמנו דובר על תושב כפר קמה שזכה בתחרות האיש החזק בישראל. התחביב שלו היה גרירת מכונית ישנה מצד אחד של הכפר לצדו השני. וכן, גם לו היה רקע קווקזי (כפר קמה הוא כפר צ׳רקסי)…

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

הצ׳רקסים מאד חזקים באופן כללי

איאן ראש 22 בנובמבר 2016

אגב, כבר היה מעל גיל 50 כשניצח.

מאשקה 20 בנובמבר 2016

כתבה מרתקת , כיף לקרוא ולדעת.
תודה

אסף the kop 20 בנובמבר 2016

הכי חזק בארץ זה ביבי….
גם הוא נושא גן ילדים שלם על הגב.

סער 20 בנובמבר 2016

התכוונת לקונטר של שרצים..

YG 20 בנובמבר 2016

יוסי קורקין אכן היה אחד האנשים הכי חזקים שיצא לי להכיר, מכל הבחינות. וגם הכי נחושים
גם בתור מפקד ותיק, היה עושה עם החבר'ה הצעירים מד"סים ותמיד היה מסיים ראשון.

*כשהיה מפל"ג הדרכה, חזרנו שבת והפלגנו לים. בסביבות השעה 22:30 קראו לנו בקשר לחזור לבסיס הרבה מאוד לפני מועד החזרה הרשמי.
העמיד אותנו בחית, וסיפר שניסו להתנקש ברבין. דרש מכל אחד מאיתנו ללכת לראות טלביזיה במועדון ו-"לתת כבוד לרבין, האיש שאישר לנו המון מבצעים".
ביום שלאחר מכן, שלח אותנו באוטובוס לכיכר.

תמיד רצח רבין יחרט לי עם דמותו של יוסי קורקין ז"ל.

והמוות שלו היה כל כך מיותר.

YG 20 בנובמבר 2016

*של קורקין

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

מזעזע, וכתמיד מטוייח עד אימה. כמה אנשים כמו קורקין מוכנים להקריב וכמה מעט אחריות אנשים לוקחים אחר כך כשזה עלול לפגוע בקריירה שלהם

יהודה ב״ד 20 בנובמבר 2016

עוד על יוסי קורקין
http://www.atalef.com/he/116/183

זה משנה 20 בנובמבר 2016

רונן, אני מקווה שיש עוד הרבה כתבות שמעולם לא כתבת / פרסמת. שני הפוסטים האלה בינתיים הם תענוג גדול לקריאה.

אלכס דוקורסקי 20 בנובמבר 2016

מצטרף…

ב"פ 20 בנובמבר 2016

הכתבות האלו מזכירות לי את היום של בדיקת חמץ כשהייתי ילד. ההורים היו לוקחים אותנו ותוקעים לנו את כל החבילות של שקדי מרק שהם מצאו פתאום באיזה ארון. זה היה תענוג.

תומרג 20 בנובמבר 2016

אני לא יכול שלא להיזכר בפתיחה המופלאה לספר המשוגע (המופלא לא פחות) של חיים גורי:

"שמעון רודי ישב על מכונית משא פתוחה ובשיניו החזיק שרשרת שהיתה מחוברת לפלטפורמה, 2 מטר רחבה ו – 5 מטר אורכה. העוברים והשבים השתגעו, הריעו לאורך הדרך: "קדימה, רודי!" ומחאו לו כף.
רק נבזה אחד ירק סיגריה בוערת: "לא חכמה, העגלה ריקה". רודי התרגז והזמין 40 סלוניקאים להתישב עליה ומשך אותה וגם אותם ואחר כך שתה 100 כוסות גזוז וגם אכל 60 מנות פלאפל כשאלף ילדים צופים בו בשתיקה ואחר-כך נזכר שהוא עסוק והלך לעבר יפו ואלף הילדים הולכים בעקבותיו."

גם בהמשך הספר מספר גורי על כמה מחזקי הישוב דאז שהיו נלחמים בקרבות "בוקס" עם החיילים האנגלים.

ר.בקצה 20 בנובמבר 2016

מזכיר את הקטע ב-״כימים אחדים״ של מאיר שלו, שבו רבינוביץ׳ האיכר כורת את העץ הענק בחצר תוך כדי שתיית כך וכך קנקנים, אכילת כך וכך כיכרות לחם וכו׳…

יהודה ב״ד 20 בנובמבר 2016

דוד אסף בבלוג שלו -עונ״ש (ראשי תיבות: עונג שבת) הקדיש סדרה ל׳און ושלטון׳ ובפרק השישי כיכב שמעון רודי (וקצת רפאל הלפרין). שם אפשר למצוא עוד סיפורים עליו:
http://onegshabbat.blogspot.co.il/2012/12/blog-post_9035.html

באבא ימים 20 בנובמבר 2016

אחד מספרי הילדות עליהם גדלתי היה ספר שנקרא ״קורות כיתה אחת״ של בנימין טנא (בני טננבוים). ספר על חייו של נער יהודי בפולין של לפני מלחמת העולם השניה. יש בספר פרק המוקדש לזישה ברייטברד, והגאווה העצומה שהסב ליהודי פולין. התאונה שהביאה למותו באמת היתה מוזרה. רגע השיא של המופע שלו היה שהוא היה לוקח מסמר גדול בידו ונועץ אותו בקרש. בהופעה שהביאה למותו הוא החטיא את הקרש והמסמר ננעץ בברכו. הפצע התמגל והביא למותו. סבתא שלי סיפרה לי שהיא היתה בהופעה הזו וטענה שהרעילו את המסמרים.

נחזור לספר. טנא מספר בשכונה בה גדל היה קבצן עיוור שהיה מסתובב עם אקורדיון ושר שני שירים עצובים. האחד על אח אחד שהרג את אחיו והאחר על טביעתה של הטיטאניק. יום אחד הופיע הקבצן בשכונה ושר שיר אחר (מן הסתם בפולנית אבל זה התרגום של טנא):

״זישה ברייטברד כשמשון הגיבור
ליהודים נותן הא שמחה ואור
רואים אותו גויים וחורקים שן
הלוואי שיתפקעו אמן ואמן״

עפר ויקסלבאום 20 בנובמבר 2016

יפה, באבא ימים

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

לפי וויקיפדיה ההופעה הייתה בגרמניה. הוא קבור אגב בברלין

באבא ימים 20 בנובמבר 2016

לך תדע. סיפורי סבתא.

יהודה ב״ד 20 בנובמבר 2016

סיפורים נוספים על אגדת זישא ברייטברד
http://onegshabbat.blogspot.co.il/2012/12/blog-post_11.html

באבא ימים 21 בנובמבר 2016

ואללה- את השיר זכרתי יופי. בסיפור על פרייזנברג פספסתי. אלה היו שני חברים ולא שני אחים. טוב- עברו כמעט 40 שנה.

גיא זהר 20 בנובמבר 2016

בתקופה של מנגוס האגדי התקיימה למיטב זכרוני תחתרות האיש החזק בישראל בחסות ידידנו דודו טופז. הזוכה היה אלי ספישווילי מאשקלון ששמו כמובן מסגיר את מוצאו ועדויות על כוחו האגדי הסתובבו בעיר בתחילת שנות התשעים.

גיא זהר 20 בנובמבר 2016

ועוד דבר יש מלא סיפור על כוחו האגדי (לא דווקא כוח גברא) של ויילט צ'מברליין

איציק 21 בנובמבר 2016

אצלו זה היה הכל כלול.

matipool 20 בנובמבר 2016

סדרה נהדרת פתחת כאן , דורפן .

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

היא ממש לקראת סיום

matipool 20 בנובמבר 2016

חבל .

ארז 20 בנובמבר 2016

נמתין בסבלנות לעונה השנייה.
הדלפות מההפקה מדברות על יותר פרקים שם.

יורם אהרוני 20 בנובמבר 2016

שבתאי פייגין היה בחור חזק מאד ובתחילת שנות ה-50 העביד בפרך את אבא שלי וחברים צעירים אחרים בבריכות הדגים. המוטו שלי היה: "אפשר לעשות זאת בטרקטור אבל אפשר לעשות זאת גם בידיים…" הוא סבא של של הכדורסלן ארז חזן (אבא של אמו של ארז). גם הסבתא של ארז, שנקה, שמרה על כושר מופלא עד גיל מתקדם והייתה צועדת זקופה במהירות רבה גם אחרי גיל 90. אגב, גם העיתונאי אסף גפן הוא נכד של שבתאי ושנקה אבל כמובן שאין לו הגנים של חיים חזן…

תומרג 20 בנובמבר 2016

אגב, אין באמת קשר בין הקווקז לג'ינג'יס חאן והמונגולים שלו, כלומר הוא (או מי ממשיכיו) אולי כבש את הקווקז אבל גם את כל אסיה ומזרח אירופה.

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

שבעת הראשונים במשקל על-כבד בהרמת משקולות בריו:

גאורגיה, ארמניה, גאורגיה, ארמניה, ברזיל, אוזבקיסטן, אסטוניה. אחרי השלב הראשון הוביל איראני שנפסל בדחיקה. כולם מלבד הברזילאי על מסלול הכיבושים המונגולי. ברור שזה לא חייב להיות בדור הראשון.

תומרג 20 בנובמבר 2016

לי יותר בולט שארבעת הראשונים הם מהקווקז ששם שלטו המונגולים מאה שנים בערך, כמו הרוסים והתורכים, (אגב, מה עם התורכים? חשבתי שגם אצלם זה חזק), הקישור למונגולים הוא מעט מאולץ.
למיטב ידיעתי אסטוניה לא הייתה תחת שלטון מונגולי

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

אסטוניה, פינלנד והונגריה מדברות גירסאות שונות של שפה קווקזית

תומרג 20 בנובמבר 2016

אולי (לא סגור על זה), אבל איך זה קשור למונגולים?
תראה, המונגולים שלטו פחות או יותר בכל העולם האירואסיאני למעט מערב אירופה, דרום הודו ודרום ארץ ישראל. הסיכוי שזוכי מדליות יהיו ממדינות שנכבשו על ידי המונגולים הוא לא זעום בכל ענף עם הגמוניה אירואסיאתית. לא הייתי מזדרז להפוך זאת לתיאוריה.

אגב, המוצא של השפות האלו הוא לא קווקזי אלא אוראלי.

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

נכון – האוראל. אבל הקשר המונגולי הוא דרך שם. באזור הזה של העולם המונגולים כן הגיעו להונגריה ולהונגריה בלבד (הם נסוגו בגלל מות המלך – אחד מיורשיו של קאהן). לשמה של בירת מונגוליה אוראנגבאטו למשל יש משמעות בהונגרית ״עיר הגיבורים״.

ספציפית המונגולים כאידיאולוגיה וטקטיקה הפיצו את החומר הגנטי שלהם.

כמובן שלמסורת יש חשיבות דומה לגנטיקה – כי זו מתערבבת עם השנים – ובהחלט לכל אורך הציר הזה יש הערצה מיוחדת להאבקות והרמת משקולות.

יריב 20 בנובמבר 2016

רונן, נכון שיש קשר בין השפות הפינו-אוגריות לקווקז, אבל אין להן שום קשר למונגולים. כלומר, קשה מאוד לבנות תאיור מלא של ההיסטוריה, אבל למיטב הבנתי הפינים והאסטונים הגיעו לאזור בו הם חיים היום מתישהו בין האלף השני לחמישי לפני הספירה – אלפים רבים לפני ג'ינג'יס חאן.

בכלל הקישור למונגולים נשמע לי מוזר – למה צריך את המונגולים כדי להסביר שאנשי הקווקז חזקים? האם המונגולים בולטים בתחומים אלו? מונגוליה היא מדינה בגודל דומה לארמניה וגאורגיה, ואני לא זוכר שאי פעם ראיתי מרים משקולות מונגולי.

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

אם אכן הפינים הנוכחים הגיעו לפינלנד כל כך מוקדם – אז הם לא קשורים למונגולים. ואכן – גם אנשי הקווקז חזקים.

אולי הסיבה שיש נטיה לייחס חשיבות למסע הכיבושים המונגולי היא החישיבות שהם ייחסו להכנסת נשים מקומיות להריון (בשונה ממעשי אונס רגילים – הם היו מעוניינים שנשים תלדנה את הצאצאים שלהם). יש איזו אגדה אורבנית שאחוז ניכר מתושבי האזורים הללו הם צאצאי ג׳ינג׳יס קאבן עצמו.

מונגוליה ידועה באנשי הכוח שלה – למשל הם השתלטו לחלוטין על ענף הסומו. אבל כמו שאתה אומר – גם הקווקז.

יריב 20 בנובמבר 2016

תרגיל קצר.
ג'ינג'יס חאן מת לפני כמעט 800 שנה, נגיד שהוא קדם לנו ב35 דורות. לכל אדם החי היום יש 2 בחזקת 35 "אבות קדמונים" מלפני 35 דורות, זה יוצא בערך 35 מיליארד (לא שונים, כמובן, אבל כמות כזו של מסלולי אב-אם-אב-אב-אם-אב-אם-אם… באורך 35). המסקנה הטבעית היא שבערך כל אדם שיכול להיות אב קדמון שלך (כלומר שהיה באוכלוסיה שממנה הגעת, או באחת האוכלוסיות האלו) בטווח הזה הוא באמת אב קדמון שלך. אז אם במאה ה13 היו אפילו 10 צאצאי ג'ינג'יס חאן בקווקז אני חושב שמאוד אמין שהיום 95% מהאוכלוסיה שם הם צאצאיו.

דורפן 21 בנובמבר 2016

מעניין. אבל כמעט לא היו נישואי תערובת יזומים בן עמים. גם סביר שאין לנו 35 סופר-סבים שונים

יריב 21 בנובמבר 2016

נכון, מה שקורה בעצם הוא שיש ערבוב מהיר מאוד בתוך אוכלוסיות, והנדידה בין אוכלוסיות איטית הרבה יותר. אני די בטוח שג'ינג'יס חאן הוא לא מאבותי, ובטוח לגמרי שמאנקו קאפאק איננו, אבל לא מאוד יפתיע אותי אם קרל הגדול כן. לכן אמרתי שנקודת המוצא היא שחיו כמה מצאצאיו בקווקז במאה ה13, אבל לא צריך הרבה מהם.

באבא ימים 21 בנובמבר 2016

ראיתי פעם סרט לפיו בדיקות דנא מראות שכל מונגולי רביעי הוא צאצא של גינגיס חאן.

ירון 20 בנובמבר 2016

הכרתי את ג. מכפר מנחם. אכן היה חזק מאד. לפני לבנון היה השומר במוסד החינוכי. בתור אימון היה רץ בתוך בריכה הרדודה של הקיבוץ, איפה שהמים הגיעו לו לברכיים, ונותן ככה חצי שעה כמו כלום. בלי להרים את הרגליים מעל פני המים (!). קריעה אמיתית.
ועל הדרך גם בנאדם נהדר

רונן דורפן 20 בנובמבר 2016

האם שמו היה ג׳ו פינק?

אמיתי 20 בנובמבר 2016

לא ברור איך לא המשכת עם הליד עליו אחרי הקטע (הגדול) עם הסאגר?

ירון 21 בנובמבר 2016

בדיוק

Gil - Zimbabwe 20 בנובמבר 2016

מעולה רונן, תודה.
בעמק הבננצ'יקים היו ידועים בחוזקם, על חלק מספרים שגררו את העגלה המלאה אשכולות מכיוון שהטרקטור שקע.
האמת שכל ארוחת בוקר לאחר שכל אחד מהם אכל חביתה של 17 ביצים הם היו עושים טורניר הורדות ידיים והמנצח היה זוכה ללמד את המתנדבות לנהוג בטרקטור.

Huachipato 20 בנובמבר 2016

זה נשמע כמו סיפורי השימשוניאדה העברית של סבא קיש.

צור שפי 20 בנובמבר 2016

הקטע הזה שהוא סוחב מטוס – אולי זה הפתרון ל״אל על״?

סימנטוב 20 בנובמבר 2016

תודה רונן!
אצלנו במשק היו גם סובוטניקים (עלו מקנדה) אנשי עבודה (את רוב העצים במשק הם נטעו) הם שפטו את אנשי בכפר רק לפי מוסר העבודה שלהם. החם \אבא\סבא היה הר אדםשלא הפסיד בקרב הורדת ידיים. אם היתה עובר ליד הבית שלו היה צועק אליך come here ומגיש לך קערת פרחה (פרוגי) תפו"א ובצל , משובח

איציק 21 בנובמבר 2016

יפה מאד,
לגבי הסובותניקים. האם אתה בטוח שהוא התגייר? הסובותניקים לרוב לא התגיירו אלה קיבלו על עצמם אורח חיים יהודי. שמם נגזר מהמילה הרוסית "סובותה" כלומר, שבת. הם קיימו את יום המנוחה בשבת במקום ראשון כנהוג אצל הנוצרים.

דורפן 22 בנובמבר 2016

אני לא בטוח. זה היה הסיפור שסופר – איש לא בדק ברבנות

Comments closed