משחקים (9): בולט וכמה מחשבות וסיפורים אחרים

ליוסאין בולט התייחסתי בעיתון מחר. שם נגעתי בעיקר בנושא ג'מייקה ובשינוי הטכני של הופעת רץ גבוה בשמי הספרינטים. אבל הנה משהו שהוא תחושה אישית. המשחקים האולימפיים הראשונים במינוס 776 כללו רק תחרות אחת. היא הייתה ספרינט לבערך 190 מטרים. כנראה שבאופן בסיסי זו התחרות שהכי מרתקת בני אדם.

כתבתי הרבה דברים רעים בשנים האחרונות על ספרינטים. אבל היום, בערך מהשנייה השביעית של הריצה עד בערך דקה אחריה חשתי התרגשות בלתי רגילה. וכמוה כל האנשים בספורט'ס באר בו הייתי שהתפנו לרגע מהכדורגל או הראגבי. אני לא יודע אם יש פה משהו אבולציוני. אבל זו הייתה התרגשות של בני גזע מסויים רואים את המהיר ביותר בתוכם. זה היה מחשמל.

*

הרבה ספורטאים עשו ויתורים גדולים מאד להשתתף במשחקים, אבל ספק אם מישהו ויתר על כל כך הרבה כמו התאומים ווינקלווס האמריקאים שסיימו היום במקום השישי לחתירה לזוגות. שני האחים הם סטודנטים בהראווארד, ובגלל שהם חרוצים הקימו חברת תוכנה כבר במעונות האוניברסיטה, בכדי לעשות את המליון הראשון עוד באוניברסיטה.

אלא שהאימונים המפרכים קצת גרמו להם להשגיח קצת פחות על הנעשה. אחד העובדים עזב את החברה, והם טוענים שלקח איתו את התוכנה. הויכוח הוא על לא מעט. לאיש קוראים מרק זוקרברג (אוי ווי – הוא משלנו) והוא היום המיליארדר הצעיר בארצות הברית. לחברה שהקים עם התוכנה קוראים פייסבוק.

*

אני תוהה כל הזמן לגבי קירסטי קובנטרי. היא במצב לא פשוט. היא מייצגת מדינה בה הרודן, שתומך בה במופגן, שולח את הבריונים שלו לרצוח את קבוצת האוכלוסיה שלה. כלומר אזרחי זימבבווה לבנים. מוגבה, באופן טבעי, מחבק את קובנטרי ועשה ממנה סוג של שגרירה. היא זהירה מאד בכל מה שהיא אומרת עליו. אחרי אליפות העולם בבריכות קצרות במנצ'סטר, בה הובילה לבדה את זימבבווה למקום הרביעי בדרוג המדליות, אמרה "שכולם בזימבבווה, אפילו מוגבה, יודעים שמשהו חייב להשתנות". משפחתה חייה בהררה בירת המדינה.

*

מה תאמרו על הספורט הניו זילנדי? מדינה עם מחצית האוכלוסיה של ישראל זכתה בחמש מדליות ביום אחד שכללו זהב לוואלרי וילי בכדור ברזל ולאחיות אבנס-סווינדל בחתירה. כמובן שמדובר במעצמה אולימפית לא קטנה בכלל. אני מעריך שמה שיתפוס שם את הכותרות הוא דווקא ניצחון חוץ 0-19 על אלופת העולם בראגבי דרום אפריקה.

*

בינתיים אפס מחאות של ספורטאים נגד משהו שקורה בסין.

תיק סין (9): איכות הסביבה (ומערכת הבריאות) - מאת אלון זנדר
המשחקים (10): איך שהסמים הורסים את הספורט

19 Comments

martzianno 17 באוגוסט 2008

וואו! – הסיפור עם פייסבוק פשוט פנטסטי!

עוד קצת בעניין פלפס:
גם אחרי שהכנסתי את הוידאו של הפוטופיניש לאפטר-אפקטס (כן, משעמם לי בחיים!) עם הפרדת צבעים (מאוד משעמם…) פריים-ביי-פריים וכל הווג'ראס – אני עדיין לא משוכנע…
האתר של הניו-יורק טיימס אגב מספק את התמונות הכי טובות שמצאתי ברשת לפיניש המדהים הזה וגם כשרואים אותן אי-אפשר לקבוע בוודאות.
תיאוריות קונספירציה רבות כבר מציפות את הרשת לדוגמא:
פלפס הוא הדובר הרשמי (או 'אמבאסדור' כמו שהם קוראים לו) של חברת omega – זו שאחראית על מדידת הזמנים באולימפיאדה…

יותם מ 17 באוגוסט 2008

תחרויות השחייה יסתיימו להן בעוד כמה שעות. ביממה האחרונה צצות להן ברשת ובתקשורת כל מיני תאוריות קונספירציה, שקשורות לנצחונו של פלפס את קאביץ'. שווה לקרוא את דבריו של הסרבי באתרו הרשמי.

http://miloradcavic.com/portal/index.php?lang=english

יותם מ 17 באוגוסט 2008

אחד מאותם קטעים הלקוחים מהניו יורק טיימס שמרציאנו דיבר עליהם.

http://olympics.blogs.nytimes.com/2008/08/16/phelps-finish-photos-sorry-not-available/

יותם מ 17 באוגוסט 2008

סליחה על הטרחנות, אבל לינק אחרון:

http://sportsillustrated.cnn.com/multimedia/photo_gallery/0808/oly.phelps.sequence/content.2.html

רונן ויתר הקוראים,

בסידני 2000 זכו גארי הול ג'וניור ואנתוני ארווין במשותף בזהב ב-50 חופשי. לפני כמה ימים, חלקו ליזק וסזאר פילו ארד ב-100. אם המחלוקת כל כך גדולה, מדוע לא להעניק זהב משותף לפלפס ןקאביץ'. הרי זה ממש לא יהיה תקדים ויכול למנוע כל מיני תאוריות קונספירציה. כשהזמן כל כך צמוד, והתמונות לא יכולות לקבוע בבירור מי המנצח, נהוג לתת למתחרים מיקום זהה.
אם כן זו צריכה להיות התשובה לכל אותם קונספירטורים, פלפס בכל מקרה היה זוכה בזהב, בין אם לבד ובים אם בצוותא אם קאביץ', לא כך?

לון 17 באוגוסט 2008

רונן, הסיפור על פייסבוק באמת מעולה. (דרך אגב, היות והוא משלנו, בארץ קוראים לו צוקרברג).

אני חושב שמה שהוסיף להתרגשות מבולט, זה הקלילות המדהימה והעובדה שבעשרים המטרים האחרונים עבר לחגיגות ניצחון. ביחד עם הנשיקות, החיבוקים והריקוד, הוא הפך את המירוץ לחגיגה ולארוע, ולא רק לניצחון מרשים.

המצב של קובנטרי באמת בלתי נסבל. במיוחד אחרי שוד הבחירות האחרונות.
מוגבה הוא אחד הדיקטטורים הכי איומים שיש. הרציחות, הכליאות והעינויים של אנשי האופוזיציה פשוט מחרידים.

היות וכתבת רבות על קתי פרימן האבוריג'ינית, מה אתה יכול לומר על הספורטאים המאורים של ניו זילאנד ? ואלרי וילי היא כזו.
האם המצב שם שונה מאוד מאוסטרליה בגלל נבחרת הראגבי ?

רונן דורפן 17 באוגוסט 2008

לון – ראשית זורקת הכדור ברזל היא לא מאורית. היא טונגית. מצב המאורים מאד שונה. הם לא הוכחדו ולמעשה ניו זילנד נוסדה בהסכם ווייטנגי בינם לכתר הבריטי. נכון שרבים רואים בו הסכם כניעה, אבל יש מרחק שנות אור לאבוריג'ינים שלא היו להם זכויות עד סוף שנות הששים, חוואים ירו בהם בלי דין ובלי דיין וילדיהם נגנבו. למה שנעשה לאבוריג'ינים אני מתייחס יותר במושגים של ג'נוסייד. ניו זילנד היא יותר קולוניזציה. זה כמובן משתקף בנבחרת הראגבי, הן בתצורתה והן בכך שלצד ההמנון הלאומי הם רוקדים ריקוד מלחמה מאורי לפני המשחקים.
המאורים מהווים חלק קריטי בהיסטוריה של האול-בלקס, שבעשורים האחרונים מצטרפים אליהם יוצאי האיים – כמו לומו ורוקוקוקו. ספורטאים אולימפיים מאורים לא עולם לי בזכרון.
אני יותר ממסכים לגבי יוסאין בולט. אני לא טיפש שלא לחשוד בסמים. אבל בכל מקרה יש כאן שינוי עקרוני בריצה – שימוש ברץ גבוה. כתבתי על כך היום בעיתון. זה בעצם מהפך לכל התפיסה ששררה מאז בן ג'ונסון ניצח את קרל לואיס (הוא נפסל אבל זה לא משנה)

סיפור קובנטרי מזכיר לי קצת את רודי בול ואילונה אלק – היהודים שהתבקשו לייצג את גרמניה הנאצית.

גיל 17 באוגוסט 2008

האמת היא שאני חושב שהסיפור של פייסבוק קצת שונה. אם אני לא טועה הם טוענים שהוא גנב מהם את הרעיון ויש משפט בנושא. זה משפט סבוך של זכויות יוצרים. יכול להיות שהוא גנב את הרעיון מהם או שהם לא מימשו אותו, או שמדובר פשוט בקנאה מצידם שהוא הצליח לממש את הרעיון והם לא.

באמת בינתיים אין מחאות (חוץ מהשבדי שביטלו בהחלטה שערורייתית לדעתי את המדליה שלו ושל המדינה). לדעתי, צריך יהיה לחכות עד אחרי האולימפיאדה כדי לראות אלו סיפורים יצוצו בנושא הזה.

שמרלינג 17 באוגוסט 2008

שני דברים על בולט: הוא בעצם כבר הראה איך שיא העולם הבא שלו הולך להיראות עם החגיגות בסוף הריצה.יש לו 9.60 ברגליים כבר עכשיו. מבחינתו אולי חבל שהשיא נשבר דווקא באולימפיאדה.
דבר שני, עד כמה שהייתי רוצה, אני לא מסוגל להאמין שהתופעה שנקראת בולט היא חוקית. זה פשוט לא הגיוני. אם בריצות הבאות שלו הוא לא יהיה קרוב לשבירת שיא העולם שוב, שיא שקבע מבלי לתת את המקסימום שלו,נוכל להניח שמשהו שם לא היה כשר.

לון 17 באוגוסט 2008

רונן, תודה. אני לא בטוח שהמאורים יסכימו איתך לגבי היחס אליהם בפועל (אם כי כמובן בהבדל חשוב שלא לקחו את ילדיהם).
העובדה שאתה לא נזכר בספורטאים מאורים אולימפיים, אומרת משהו. מעניין אם זה מצביע על תופעה חברתית-כלכלית מסויימת.

(וחוץ מזה, מסתבר שאסור להסתמך על ויינגרטן בעניינים שאינם אתלטיים מובהקים. הוא המקור שלי לכך שוילי היא מאורית).

ההשוואה של קובנטרי ליהודים שהתבקשו לייצג את גרמניה של 1936 בהחלט במקום ומעציבה מאוד.

תומר 17 באוגוסט 2008

לון,המאורים יסכימו איתו. ניו זילנד מתייחסת מאוד מאוד מאוד בכבוד למאורים ולתרבות שלהם והם מציגים אותה בכל מקום בגאווה כחלק בלתי נפרד מניו זילנד,רוב הערים,הכפרים והאתרים בניו זילנד נקראים בשמות מאורים ואפשר גם לפגוש לא מעט בשפה המאורית.האבוריג'נים זה סיפור אחר לגמרי ואפשר לראות את זה גם מבלי לדעת את העבר. בניגוד לניו זילנד בה בכל מקום יש גם מאורים וגם קיווים באוסטרליה האבוריג'ינים די מבודדים באיזורים מסוימים,בעיקר בצפון ובאליס ספרינגס(מקום זוועה).
המאורים גם לא תובעים איזושהי בעלות על ניו זילנד מכיוון שגם הם בעצם מהגרים שהגיעו לשם מאיזור הוואי לפני מאות שנים,חלקם אפילו מאמינים שהם איזשהו חלק אבוד משבטי ישראל….
גם אני חשבתי שוילי היא מאורית וזה גם מה שמופיע בעיתון היום.

Stuart Pearson 17 באוגוסט 2008

Ronen, Kohn Pedersen Fox built the world financial center in Shenghai, Herzog and De-Mauron built the Bird Nest stadium in Beijing, these are world class architects, setting the equivalent of world class records in their field. You don’t see any American (KPF) or Swiss (H & D) architects protesting anything in China. Why picking up on athletes?

גיל מזימבבואה 17 באוגוסט 2008

רונן,
נכון שהמצב של כריסטי קובנטרי הוא לא פשוט אבל לאחר הרבה שיחות עם המאמנת הראשונה שלה כאן. אצל כריסטי קיים גם איזשהוא רגש של כן להצליח על מנת להראות לשליטים כאן שהלבנים הם אלה שיביאו תהילה למדינה בספורט. בכל שאר ענפי הספורט (רוגבי, קריקט וכ"ו) לאחר עזיבת הלבנים זימבבואה לא מהווה יריב למתחרות.
צחוק הגורל הוא שלפני 4 שנים אחרי אתונה מוגבה נתן לה חווה ודרכון דיפלומטי. ואילו שר הספורט רצה ללחוץ לה יד באתונה ולא נתנו לו להיכנס.
ד"א, מרבית תושבי זימבבואה גאים בה בצורה בלתי רגילה. כאן לא קיימת השנאה של השחור ללבן כמו בדרא"פ, היחידים ששונאים את הלבנים הם 30 מקורבי הרודן שנהנים מהשנאה הזאת.

זיו 17 באוגוסט 2008

לגבי השורה האחרונה – קודם כל, צריך להגיד שהמפעל שלך ושל אלון זנדר פה מבורך. אבל אני חושב שיש בעיה בציפיה מספורטאים להביע ביקורת. באופן טבעי (וזה הרי לא משהו חריג לאולימפיאדה הזאת) הם סגורים בכפר האולימפי. מגיעים, מתחרים, הולכים. הסקרנים שביניהם עושים עוד כמה דברים אחרי סוף התחרויות אבל אז הם כבר במידה מסוימת חדשות דאשתקד. אני מסכים שאין מספיק ביקורת, אבל לפחות בשלב הזה החצים שלי מופנים לתקשורת שאמורה להיות קצת יותר דעתנית. חבל שחלק גדול מאנשי הספורט הם צרי אופקי במידה יוצאת דופן.

לגבי קובנטרי, לפני כמה שנים פגשתי בטיול בחו"ל בחורה מזימבבווה. אז היא סיפרה שהיא ילידת זימבבווה וכששאלתי איפה היא גרה היום – אמרה שאין לה בית. ברוח המקום והאנשים חשבתי שזו מעין אמירה קוסמופליטית ברוח היפית כזאת. אבל לא, היא הסבירה שמילולית אין לה בית. הרסו אותו והמשפחה שלה חיה בעוני גדול. אין לה לאן לחזור בזימבבווה. כשהיא סיפרה שהיא גם לא רוצה לחזור כבר נצצה לה דמעה בזוית העיין. מאז אני מעריץ של הזימבבוויים ושל קובנטרי בפרט.

רועי פ 17 באוגוסט 2008

בקשר לניו זילנד, למרות שהאול בלאקס היו הנבחרת הראשונה אחרי 112 שנה שמחזיקה את דרא"פ על אפס נקודות בדרא"פ, מהסתכלות באתר של אחד העתונים החשובים של ניו זילנד, "ניו זילנד הראלד", הכותרת הראשית הכללית הייתה על הזכייה במדליות , עם תמונה גדולה של ואלרי וילי

Carmelina 19 במאי 2014

now they need to do something the same for dip/spit tobacco

Malcom 23 במאי 2014

I am not really wonderful with English but I find this real easy to read.

Mattie 24 במאי 2014

Electric Cigarettes(E-Cig) in Tucson, AZ << Green Nicotine

how to make rum 24 במאי 2014

Someone essentially assist to make significantly posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible. Magnificent task!

Comments closed