(הניצחון על רדינג): השיא של רוני אבל בעיקר על חיילי קומנדו, בנאים, חשמלאים, כורי פחם ושאר גלדיאטורים

סתאם חוזר לאולד טראפורד אז מחווה לפייטרים בהגנה

1. זה נראה לפרקים כמו משחק בין קבוצת פאר, אולי אפילו כזו שתפתח שאיפות להצלחה באירופה, לקבוצת ליגה שניה. לפעמים גם זה קורה בכדורגל. ודווקא בגביע.

2. טוב היה לראות שמרכוס ראשפורד מתייחס למצב שלו כמשבר. הוא יכול כמובן להתנחם בכך שתפקדו אותו כקיצוני ושם הוא מבשל שערים וכו וכו וכו. אבל הוא משחק בקבוצה של 3-3-4 אז קיצוני זה חלוץ. והוא מבין שאין דבר כזה חלוץ במנצ׳סטר יונייטד אמיתית שלא מבקיע 15 פעמים בעונה.

3. ממרשיאל אני מודאג פחות. הוא פחות נראה לי כמי שחי על אמוציות. אם הוא טוב מהמגינים מול הוא קורע להם את הצורה. ואם לא אז הוא מתקשה. הוא פשוט צריך לשחק ולהתקדם.

4. רוני הגיע לשיא של צ׳רלטון אבל עוד לא שבר אותו. הישג גדול על מפעל חיים. אפשר היה לראות היום ששום דבר לא נעלם מהדמיון והקבוצתיות – אבל זה דווקא ממחיש שהבעיה שלו היא ה כוח הפיזי של הגנות הדיביזיה העליונה.

5. די ברור מהיום ששניידרלין ודפאי הם כבר לא שחקני מנצ׳סטר יונייטד. זה הופך את שאלת שוויינשטייגר לקצת יותר רצינית. קאריק הוא בן 35 ואני מקווה שמוריניו לא מתייחס לרוני ופלאיני כגיבוי. אין מה להרחיב פה שוב על דברים שנאמרו. מנהיג של אלופת עולם זה לא שחקן שאי אפשר לעבוד איתו. יהיה טפשי שההתקדמות היפה תיעצר בגלל איזשהי פציעה.

5ב. אלא אם עניין הגיבוי יתברר תוך כמה ימים בשוק ההעברות.


והעיקר נכתב לפני המשחק:

js

לא תמיד אני כותב הקדמה למפעלי גביע – לרוב לא! – אבל היום זה קצת שונה. בגלל הזדמנות לעסוק במשהו נוסטלגי קצת.

זה לא באמת פתור בעיני הסיפור של עזיבת יאפ סתאם. הגירסה הראשונה הייתה שסתאם כתב דברים לא מחמיאים על האחים נוויל ובמנטליות הקשוחה באולד טראפורד של אז העונש היה ברור. אבל מאוחר יותר פרגוסון סיפק הסברים אחרים – כמו למשל הזדמנות להשיג את לורן בלאן בחינם. הסבר שאני חייב לומר שנשמע לי קלוש.

לי יש איזשהי תיאוריה שזה קשור איכשהו לכך שסתאם נכשל כעבור כמה חודשים בבדיקת סמים. ממש כמו חברו לנבחרת אדגר דווידס. אז אולי פרגוסון ידע שמשהו לא תקין מתרחש פה ונפטר ממנו כמו תפוח אדמה לוהט. אני יודע שפרגוסון במשך השנים חשד בצוות הרפואי של נבחרת הולנד. אולי אני יותר מדי קונספרטיבי כאן.

כששיחק היה אחד השחקנים האהובים עלי. אני ואלון זנדר אפילו נסענו פעם את כל הדרך הארוכה מאמסטרדם לקמפן, עיירה הולנדית מאד נידחת ועוד יותר דתית מאשר נידחת, כדי למצוא את המועדון הראשון של יאפ סתאם. שם העדיף לשחק בחובבים של שבת (שהם החובבים האמיתיים בהולנד) ולא החובבים של יום ראשון (שהם החובבים שחושבים להיות מקצוענים) בכדי לא לחלל את יום המנוחה הנוצרי. ועד גיל 20 עוד חשב להיות חשמלאי.

במגרש יש לי כמה זכרונות מסתאם אבל רגע אחד ממש נחרט אצלי. אינזגי דוחף אותו רחוק מהכדור בטורינו – מין עבירה קלאסית של חלוץ נוכל ששופט כמעט לעולם לא מבחין בה – וסתאם איכשהו נשאר על הרגליים כדי להגיע לכדור ולנגוח אותו מעל הקורה ולהציל שער שלישי ב-1-2.

*

הוא שייך לשושלת בלמים ארוכה וקשוחה ביונייטד – ששווה להזכר בה בתמונות. ואנקדוטות קצרות.

manchester-united-allenby-chilton-2001-the-all-time-greats-carlton-books-trading-card-55236-p

אלנבי צ׳ילטון היה השחקן האחרון לעבור מליברפול למנצ׳סטר יונייטד (למרות שמאט באזבי עבר אחריו לתפקיד המנג׳ר) – למרות שלא הופיע בשורות פ.צ קיפוח במשחק ליגה מעולם. יעברו שבע שנים בין ההופעה הראשונה לשניה שלו ביונייטד. כי צ׳ילטון, שגם היה מתאגרף מחונן, הפך לחייל קומנדו במלחמה, השתתף בנחיתה בנורמנדי כנחת מהים ונפצע אחר כך מפגז בצרפת. ב-1980 בחר בו באזבי ל-11 הטובים ביותר שאימן ביונייטד.

mark-j

מי שהעריץ בילדותו את אלנבי צ׳ילטון היה מרק ג׳ונס, מהרוגי התאונה במינכן שנחשב לאחד השחקנים הקשוחים ביותר בכדורגל האנגלי. אנגליה כבר זימנה אותו לסגל הנבחרת אבל הוא לא הספיק לשחק בזמן מותו בגיל 24. גם ג׳ונס היה בעל מקצוע – בנאי מתלמד. הסיפור העצוב ששמעתי לגביו הוא שבתוך כמה שבועות אחרי מינכן הכלב שלו מת מגעגועים.

bill-foulkes_2745393b

מי שהשתלט על התפקיד לחלק גדול משנות השישים היה מי שניצל מהתאונה – בילי פולקס – אותו פעם ראיינתי באריכות לכתבה על דנקן אדוארדס שפרסמתי בעיתון העיר. ועם כל האהדה שתמיד הייתה לי ליונייטד שום דבר לא היה דומה למה שבא אחר כך. פולקס היה ידידותי מאד והיה איתנו גם שחקן עבר זוטר נוסף – ג׳ון דוהרטי. אחר כך נסענו מהמלון בו נפגשנו לאולד טראפורד ושם אמרנו שלום לדניס לאו. לא יום רגיל כל כך לאוהד. בכל אופן גם פולקס החזיק מקצוע נוסף – אפילו בתקופה בה שיחק ביונייטד – כורה פחם. הסיבה הייתה פשוטה מאד הוא הסביר לי: הוא היה מנהל עבודה במכרה ומנהל עבודה במכרה הרוויח פעמיים את מה שהרוויח שחקן הרכב במנצ׳סטר יונייטד.

ועדיין פחות מפוגבה גם אם מחשבים את שתי העבודות ואינפלציה.

mb

שני הבלמים הראשונים שזכורים לי בברור כאוהד היו צמד סקוטי – גורדון מקווין המאד זוהר ומרטין בקאן המאד קשוח. אז בקאן הוא המתאים להזכר בשושלת הזו, למרות שהיה שחקן יחסית אינטלקטואל ותכנון ללמוד באוניברסיטה לפני שהפך שחקן אברדין. הוא תשובה לשאלת טריוויה נהדרת – מי היחיד להניף את הגביע כקפטן בסקוטלנד ואנגליה. הוא עשה זאת בגיל 21 עבור אברדין מול סלטיק ובגיל 27 עבור יונייטד מול ליברפול.

mo

משנות השמונים אני כנראה יכול לבחור משני אירים. אני אעדיף את קווין מוראן על פול מקגראת׳ (שהיה טוב ממנו אבל שיכור ממנו) בעיקר כי גם הוא כמו בקאן ניצח גמר חשוב לפני שהצטרף ליונייטד. אבל לא גמר כדורגל! הוא היה בשתי קבוצות של דאבלין שזכו באליפות כל-אירלנד בפוטבול-גאלי.

v

סטיב ברוס לא היה השחקן האלגנטי ביותר למראה – אבל לפעמים זה קצת מטעה ולא הגון. הוא שיאן ההבקעות של יונייטד מההגנה עם 51 גולים – וגם אם הרבה היו מפנדלים זה מאזן מהמם. והצמד שלו באיסטר 1993 לא היה מפנדלים ולא היו הרבה צמדים חשובים ממנו בהיסטוריה של המועדון.

vid

הייתי גם בעיר הולדתו של נמניה וידיץ׳. אבל להבדיל ממקרה סתאם – ממש באופן מקרי. בכלל הייתי בנסיעה עם צלמת שתיעדה בניינים שהיו בתי כנסת ברחבי אירופה ופתאום עברנו באוזיצ׳ה – קרוב לגבול סרביה-בוסניה – ושם גם לנו את הלילה. לא ראיתי מקום עלוב מזה באירופה – למרות שהוא שוכן בנוף יפיפה. 40% אחוזי אבטלה ועוני מחפיר ובמלון היו עדיין טלפונים עם חוגה – וזה בסך הכל לפני כחמש שנים. זה היה הרבה יותר גרוע בשנים בהן וידיץ גדל (הוא יליד 1981) – העיר הייתה באזור לחימה והופצצה על ידי נאט״ו. נדמה לי שכתבתי פעם שהוא הוורקינג-קלאס הקלאסי בקבוצה – בנו של פועל נחושת. ואולי באופן אירוני מי שחייו מזכירים יותר מאחרים את אלו של אלנבי צ׳ילטון.

*

נ.ב. הלוואי שפיל ג׳ונס.

עזרו לדה באזר

כדורגל (~אנגלי): קווים לדמותו ומגמות לתחילת 2017
הניצחון על האל (גביע הליגה)

63 Comments

אמיתי 7 בינואר 2017

וואו. תודה על הבוקר.. הסיפורים מאחורי השחקנים והטריויות הקטנות מלמדים ומעניינים הרבה יותר ממה שעשו על המגרש. או שזו הכתיבה..

אריק 7 בינואר 2017

מעולה.

ניינר / ווריור 7 בינואר 2017

ואף מילה על פאליסטר?

אריק 7 בינואר 2017

מעולה.פאליסטר היה האלגנטי (יחסית) וברוס הקשוח

אדם 7 בינואר 2017

בחיים לא הייתי חושב על פאליסטר בתור משהו אלגנטי

אריק 7 בינואר 2017

הוא דווקא היה יחסית לזמן ולמקום מאוד אלגנטי.

Fluttershy 7 בינואר 2017

פאליסטר שם 2 גולים מול דיוויד ג'יימס הטמבל, שחיסל סופית את הסיכוי לאליפות של ליברפול ב-97…

יוסי מזרחי 7 בינואר 2017

סיבה מצויינת להיכלל ב11 הטובים מכולם….

דורפן 8 בינואר 2017

גם ג׳יימי קרגר כבש צמד ליונייטד מול ליברפול ולא כללתי אותו

יוסי מזרחי 8 בינואר 2017

נכון, אבל אנחנו בבלוג של יונייטד ולא של ה "אוייב" ,לא"?

סימנטוב 7 בינואר 2017

מעולה!

צור שפי 7 בינואר 2017

יפה. טעם של פעם.

יוני (המקורי, מפעם) 7 בינואר 2017

נהדר

נובלס כחול 7 בינואר 2017

נראה לי שטעיתי בפיל. זה הפיל מחוף השנהב שקרוב יותר אליהם.

גם רוחו מראה סימנים של באד בוי.

נובלס כחול 7 בינואר 2017

טעית*

מומין 7 בינואר 2017

דרך נהדרת לפתוח את הבוקר! תודה!

טל המנצ'סטרי 7 בינואר 2017

אחד הדברים שמעידים על הגדולה של סתאם ביונייטד (טעמי בשיאו הבלם הטוב באירופה) היתה שהוא מעולם לא שיחק לצידו בלם קבוע וברמה הכי גבוהה.
אהבתי מאוד את רוני יונסן, הוא היה נהדר, אבל הוא היה גם קשר אחורי, וזה גם לא היה קבוע לצידו של סתאם.
אולי בגלל הזמן הקצר יחסית שהיה אצלנו זה נמנע ממנו, אבל לא היה לו את פאליסטר כמו שהיה לברוס, לא היה לו את ריו כמו שהיה לוידיץ' (וסתאם היה דומה יותר לוידה מאשר לריו בסגנון)

דור בלוך 7 בינואר 2017

מהמשחקים הגדולים שראיתי בחיי הנצחון על יובה, איזה עונה.

southport 7 בינואר 2017

בהחלט! במיוחד כל הרגשי הנחיתות שייוניטד ופרגי סבלו מהם לעומת יובה בשנים שקדמו לכך

משה 7 בינואר 2017

בדקתי באמנת פיפ"א, השם פ.צ. קיפוח מוענק אוטומטית לקבוצה שמאמן בה אחד ז׳וז׳ה "אכלו לי שתו לי" מוריניו.

יוסי מזרחי 7 בינואר 2017

משה, מילא לאהוד את השכנים של אברטון, אתה עוד מסתמך על פיפ"א ???!

מאיר (חדש בשכונה) 7 בינואר 2017

מהנה ומעורר זכרונות לפחות לגבי חלק מהבלמים

מיכאל 7 בינואר 2017

הפוסטים שלך שמשלבים את הכדורגל עם השדה החברתי, אנתרופולוגי, כלכלי הם תענוג אמיתי

Matipool 7 בינואר 2017

לגמרי . פוסטים נפלאים עם דגש על יציאות ציניות נהדרות .

Matipool 7 בינואר 2017

נהדר , דורפן .
גם אוהדי פ.צ. קיפוח לטעמך , יודעים להעריך יהלומים כשהם רואים כאלה .
אפרופו טלפונים עם חוגה – הייתי עם אשתי לפני חודש ברומא . מגיעים למלון , מקבלים את החדר ומקבלים שוק – חדר שמזכיר את הבתים בישראל של לפני חמישים שנה עם גולת כותרת של טלפון חוגה . ירדתי מהר לקבלה והסברתי שזה לא מה שראיתי באינטרנט . הסתבר שזה החלק המקורי של המלון ויש אגף משופץ שאליו כמובן עברנו .

דורפן 7 בינואר 2017

באוזיצ׳ה לא היה חלק משופץ…למרת שבסביבה יש אתר נופש נהדר בזלטיבור

Matipool 7 בינואר 2017

בוא נגיד שגם האגף המשופץ לא היה משהו אבל המיקום של המלון היה מעולה .

בליקי 7 בינואר 2017

סתאם עושה עבודה נהדרת ברדינג בינתיים, קבוצה בלי הרבה ניצוצות שיושבת בצמרת של הצמפיונשיפ

אריאל שתיל 7 בינואר 2017

כתבה נהדרת על הבוקר.

מסכים עם הכל אבל כמה הערות:
– ההופעה של גורדון מקווין עם גב תפוס במשחק הראשון של גמר הגביע נגד ברייטון היתה אחד המשחקים הגדולים שראיתי מבלם של יונייטד אי פעם. חיסל לגמרי את ההתקפה של ברייטון שדי הגיע לה לקחת את הגמר.
– בלי לקחת דבר מברוס ראיתי את פאליסטר מכדרר פעם, לאיש היתה אחלה שליטה בכדור. מעניין למה הוא לא הראה את זה יותר. ברוס לעומתו לא יכל לתת שלוש נגיעות בכדור מבלי לאבד.
– עבירות קטנות רחוק מהכדור היו סימן ההכר של הכדרוגל האיטלקי בכלל ושל יובנטוס בפרט במשך שנים. אחת הסיבות העיקריות לתעוב שלי מהכדורגל הזה. גם ברצלונה של גווארדיולה עשתה את זה בקביעות.
– רוי קין היה מיוחד. אין שחקנים כאלה היום. הכי קרוב זה אולי ארטורו וידאל וזה לא ממש קרוב. אם היה משחק היום כנראה שהיה עולה כמו פוגבה.

יואב 7 בינואר 2017

תענוג אמיתי.
ואני זוכר מעולה את ההצלה מהקו בדל אלפי.
והיה לו גם שיר שחקן מהמרגשים(((:

יואב 7 בינואר 2017

Yip Jaap Stam is a big Dutchman,
Get past him if you f*cking can,
Try a little trick and he'll make you look a dick,
Yip Yap Jaap Stam…
(repeated)

קירקגור 7 בינואר 2017

ורוני משחרר את בובי צ׳רלטון מלבוא לעוד משחקים בחורף הבריטי הקר!

סימנטוב 7 בינואר 2017

חחח

דורפן 7 בינואר 2017

טרם שוחרר

קירקגור 7 בינואר 2017

מה, הוא צריך להיות שם גם בשביל השבירה? זה לא הגון להתייחס ככה לאחד מגדולי המועדון. אני מקווה שמוריניו לפחות מעדכן אותו מתי הוא מתכנן לשחק עם רוני ומתי לא.

איתמר 7 בינואר 2017

לג׳ון אושיי היה פוטנציאל להיות כלול ברשימה הזו.
יכולתו לשחק ברוב התפקידים פגעה בו ומנעה ממנו התמקצעות בתפקיד הבלם.

אמיתי 7 בינואר 2017

לא צפיתי אבל השבירה של השיא עי רוני מרגשת.
למרות כמעט בגידה הוא אחד השחקנים האהובים
עליי וסיפק הרבה רגעי אושר. יש לו אופי של לוחם
(אבא מתאגרף..) אבל גם מאד הוגן ותמיד נראה לי
הרבה יותר אינטליגנט ממה שאנשים מתארים (פרגי..)
ללא ספק יונייטד לגנד..למרות השנים האחרונות

דיזידין 7 בינואר 2017

אחד השחקנים האהובים עלי אול טיים, ואני לא אוהד יונייטד.
אנגלי אנגלי, אבל לדעתי גם אם היו שמים אותו בטיקיטקה של ברצלונה הוא היה פורח.

יואב 7 בינואר 2017

מאד אוהב את וואזה ושמח בשבילו על השיא אבל תחושת חמיצות קלה עולה לי בהקשר מיצוי הפוטינציאל שלו למרות קאריירה מדהימה. חשבתי שהוא יהיה דה בסט אוף דה בסט. זה כנראה לא הוא, זה אני):

טל המנצ'סטרי 7 בינואר 2017

בקריירת שחקן יונייטד שלו הוא דה בסט אוף דה בסט, בקריירה של העולם פחות וגם זה בסדר. לא היה לו את הדרייב של רונאלדו, או את הכישרון של מסי, הוא אחד שנדבר עליו גם בעוד 30 שנה, החל מהשתלת השיער, הצוואר בהיקף של חזיר הבר דרך השערים, הקריזות וכל השאר. אין הרבה שידברו עליהם גם עשרות שנים לאחר מכן.

יואב 7 בינואר 2017

יפה כתבת טל.
הוא הפלה הלבן הפרטי שלנו…

אריק 7 בינואר 2017

אי אפשר באמת להתלונן על כזאת קריירה.

DaniM 7 בינואר 2017

אותי זה ריגש לראות את בובי ביציע, רואה את רוני מבקיע ואח"כ מחבק את ראשפורד מבקיע…מי יודע אם לא נראה פעם את רוני ביציע מסתכל על ראשפורד שובר את השיא שלו שמחבק איזה ילד….מורשת, נהדר.

יואב 7 בינואר 2017

אריק,
נכון.

אסף the kop 9 בינואר 2017

והוא בכלל סקאוזר במהותו…

רומן 8 בינואר 2017

הוא היה בשיאו הטוב בעולם

wazza 7 בינואר 2017

אחד הקטעים הטובים של סתאם
https://www.youtube.com/watch?v=cz1EoWbUKh4

גילעד 8 בינואר 2017

לא נעים לפוצץ את הבועה לאנגלופילים החביבים פה, אבל בשביל שהצירוף "בלם אלגנטי" יעבוד, הבלם הזה חייב תעודת זהות איטלקית, או לפחות שילם את מסיו לממשלת איטליה שנתיים או שלוש.

יוסי מזרחי 8 בינואר 2017

אמרת, רשמנו.

רומן 8 בינואר 2017

חח

דניאל 8 בינואר 2017

כשאני שומע את השם של יאפ סתאם אני מיד נזכר שבאחד המשחקים בליגת האלופות רמי וייץ שואל את שגיא כהן אם הוא יודע מה השם המלא / מקורי (לא זוכר בדיוק) של יאפ סתאם, אז שגיא כהן עונה לו (ואני שומע את הקול המעצבן שלו עדיין) יאפסיוס. :)

בבא 8 בינואר 2017

plus ça change, plus c'est la même chose.

עירן 8 בינואר 2017

פוסט מעולה. לגמרי.
וכהכנה לראשון הבא, פ.צ. קיפוח נהדר….

עומרי 8 בינואר 2017

פוסט מופלא.

איך ריו לא מוזכר?

matipool 8 בינואר 2017

כי הוא היה בלם אלגנטי בניגוד למה שגילעד ( תגובה 23 ) חושב .

רונן דורפן 8 בינואר 2017

בדיוק – הפוסט עוסק בפייטרים ולא בכדורגלנים

רומן 8 בינואר 2017

יאפ סתאם היה הלם טכני בטירוף

רומן 8 בינואר 2017

*בלם

עומרי 8 בינואר 2017

הבנתי

יואב בורוביץ' 9 בינואר 2017

דורפן, הפעם הראשונה שראיתי אותך בחיי הייתי בסוף שנות ה-90, בבר שלך ליד רחוב הירקון, ריגלי, ובו שאלתי אותך, בזמן ששודר משחק כדורגל אנלי או ליגת אלופות (שבגללו באתי לפאב) מי השחקן הטוב בעולם לדעתך. ואתה ענית: "יאפ סתאם".

יובל שהוא אחר עד כאב 9 בינואר 2017

מעניין. לא ידעתי שלארי בירד היה בלם ביונייטד.

ליאב 9 בינואר 2017

אז מה אתם אומרים, רוני נמכר לסין רגע לאחר שבירת השיא בהנחה שזה קורה במהלך החודש הקרוב?
ראיתי את הראיון של מוריניו לאחר המשחק מול רדינג ויחד עם כל מה שקורה עם רוני מתחילת העונה, המאמן הזה הוא כנראה הראשון שממש לא נותן לו יותר מדי קרדיט. אני חושב שזה חבל כי רוני יכול להחזיק קריירה ביונייטד גם כשחקן ה-12/ 13, אבל לא רואה את זה נמשך מעבר לעונה הזו בגלל יחסיו עם מוריניו ובעיקר חוסר האמון של מוריניו בשחקן.

אמיתי 9 בינואר 2017

אין מצב שהוא נימכר עכשיו..סוף העונה נעשה סיכומים
נשב ונחליט עם זוזה. אגב משתמש ברוני בדיוק כמו שצריך.
מעט

Comments closed