שחיה (1) דייב מארש

תרבות שחיה

IMG_0770

הסתיים היום הראשון באליפות העולם בשחיה, בה אני מלווה את הנבחרת הישראלית. פרסמתי היום ראיון קצר בעיתון עם מאמן-העל של הנבחרת דייב מארש. מארש הוא מאמן אמריקאי מאד מפורסם ומצליח, העמיד לא מעט מדליסטים אולימפיים, והוא הובא תמורת כסף יפה לפקח על השחיה הישראלית. יש לו מאמן מטעמו בארץ אבל הוא לוקח לאמריקה למחנות האימון שלו את הבכירים יותר. מה דייב מארש יביא לשחיה הישראלית עוד נראה. הבעיות עמוקות ושורשיות הרבה מעבר למאמן לאומי.

אבל בינתיים שתי אנקדוטות.

האחת, ראיינתי אותו כאמור אתמול, לכתבה שהופיעה היום, והיום בעודי יושב בלובי של המלון הוא ניגש אלי מיוזמתו ושואל אם אני רוצה סיכום של משחי הבוקר של הישראלים (שלא היו מוצלחים במיוחד). זה מאד הרשים אותי. אני לא יודע מה הסיבה. אולי רצה שהשחיינים יזכו לסיקור הגון ולא סתם כותרת ״נכשלו״ – למרות שהוא היה די נוקב לגבי חלקם. אולי הוא מבין שכדי לקדם שחייה צריך קשר טוב עם התקשורת – אני העיתונאי הישראלי היחיד כאן. אולי הוא רגיש לכך שהוא מקבל כספי ציבור ומבחינה זו העיתונאי הוא שליח ציבור לקבלת תשובות. וסביר שלא הסביר את זה לעצמו. זה שילוב שלוש הסיבות וזו תרבות ספורט אמריקאית.

הסיפור השני הוא שאתמול התאמנה הנבחרת בבריכה היפיפיה של ושאש. ובעוד אנחנו מסיימים מגיע למקום דניאל גיורטה, האלוף האולימפי ההונגרי בחזה (מלונדון) והמאמן שלו יוזף נאג׳. נאג׳ – בן 60 פלוס – הוא מהמאמנים המבריקים בהיסטוריה. ב-1976 קרא מאמר של זוכה פרס נובל בפיזיקה על תנועת גלים בים והגה טכניקה חדשה למשחי החזה. כשהקומוניזם התפורר הגיע לארצות הברית ואימן את האלוף האולימפי מייק בארומן. בארומן הוא אחד ממספר אלופים ומדליסטים אולימפיים שאימן – למשל האלוף ההונגרי נורברט רוז׳ה. עוד טכניקה שהגה הייתה האימון על כדור והוא נחשב למומחה מספר אחד לאימון יבש. אני הכרתי את סיפורו מסרג׳יו לופז, שהיה מאמן במשלחת הישראלית באחת מאליפויות אירופה שסיקרתי. גם אותו אימן למדליית שחייה אולימפית היסטורית עבור ספרד. את גיורטה אגב הוא לא אימן לתואר האולימפי, הוא קיבל אותו עכשיו לנסות לשקם קריירה תקועה.

אפשר לקרוא עליו כאן.

כשמארש רואה אותו הוא עוזב הכל. ניגש אליו, מסביר לאורחים שלו בנוכחות מי יש להם הזכות להיות, מודה לנאג׳ על השתלמות שעבר אצלו בתחילת שנות התשעים, ואומר לו ״הכל עדיין כל כך אקטואלי. כמעט לא צריך לשנות״.

טור דה פרום - דן ברקאי
האומץ להיות מי שאתה

34 Comments

יואב דובינסקי 23 ביולי 2017

היה מעניין אותי לדעת אם הוא עקב או עושה סקאוטינג אחרי יהודים ויהודיות בקולג'ים ובאוניברסיטאות בארה"ב. כי רק במכביה היו 3-4 שחייניות ושחיינים מאוניברסיטאות רציניות שעשו תוצאות ששוות לכל הפחות קריטריון B.

דורפן 23 ביולי 2017

לא הג׳וב שלו. הוא מאמן – לא מנהל.
מה שכן יש בנבחרת שני ״אמריקאים״ ובניגוד לאליפויות אחרות שהייתי כשהייתה ממש עויינות כלפיהם (״באו לגנוב לנו מקום״) – אחת, מורוז, היא קפטן הנבחרת וגם השני, שלזינגר, פופולארי מאד. הם גם מתאמנים וחיים בארץ.

יואב דובינסקי 23 ביולי 2017

לא שאני חושב שהוא סקאוט, אבל הוא הרי יותר מאקרו ממאמן. יש את המאמן בארץ שעובד על בסיס תדיר יותר. יש עניין של פיקוח ואסטרטגיה. אנדי מורז תותחית ובחורה מקסימה. עשתה שתי מכביות וייצגה את ישראל בריו, שם חלתה וויתרה על חלק מהמקצים שלה. את שלזינגר אני פחות מכיר, למרות שראיתי אותו מתחרה באליפות החורף בוינגייט. ויש מספיק מקום לכולם. זה לא בדיוק שיש לנו 50 שחיינים על 26 קואוטות. ברוב המקצים אנחנו לא קיימים בכלל.

דורפן 24 ביולי 2017

אבל האיש הוא מומחה לטכניקה של השחיה, לא לגיור רפורמי באוהיו, מאיפה שיידע בכלל איזה שחיין הוא יהודי? שחיינים באו למכביה, הם יודעים שהם יכולים לעלות, הם יודעים את הפלוסים והמינוסים, אם יעלו ויהיו בנבחרת הוא יעבוד איתם.

יואב דובינסקי 24 ביולי 2017

ראש קטן. חבל, עם קצת סקאוטינג ושיתוף פעולה עם גורמים נוספים שכן מומחים לגיור רפורמי באוהיו (נגיד מכבי ארה"ב לצורך העניין) ויכולים לעשות עבודת מיפוי ולסמן שחיינים יהודים מובילים, יש פה הזדמנות להגדיל את קאדר השחיינים התחרותיים שלנו. כי מומחה לNCAA הוא כן.

דורפן 24 ביולי 2017

נראה לי לא הגיוני שמאמן יעשה זאת. איגוד השחיה מאד בקיאים בזה.

יואב דובינסקי 24 ביולי 2017

האמון שלך באיגודי הספורט הישראלים ממלא אותי באופטימיות.

דורפן 24 ביולי 2017

האמת לא הבנתי עד שנזכרתי שאתה מכביסט…. לקנות שורה של יהודים אמריקאים נקרא אצלכם ״לקדם את הספורט בישראל״ :-)

Amir A 24 ביולי 2017

לכלכת דורפן. בארי ליבוביץ', שני הסטיבים (קפלן ושלכטר). אולי מכבי הפכו את זה לאמנות אבל בלי השורה של יהודים אמריקאים בהיסטוריה של הכדורסל בישראל איפה היה הכדורסל היום?

איציק 24 ביולי 2017

Amir A,
כנראה על טל ברודי ובוב גריפין דילגת כי הם מכבי. אז נכון, סילבר, אלישע בן-אברהם ועוד כמה הם לא הגאווה (למרות שסילבר די שירת גם את הנבחרת ואפילו שומר על קשר מידי פעם ולאלישע היה רומן חשוב עם דוגמנית על ישראלית), אבל מכבי לא בחלה גם בכאלו שרצו לקשור את גורלם עם המדינה.

Amir A 24 ביולי 2017

איציק, כן, המחאה שלי היתה כנגד השיוך של המרדף אחרי יהודים אמריקאים למכבי. אף אחד לא בחל בזה, גם אם מכבי היו טובים יותר מהשאר.

אלכס דוקורסקי 23 ביולי 2017

תודה, רונן. מעניין מאוד.
מעניין איך הנבחרת תיראה עם המאמן החדש ומה תהיה השפעתו עליה. תשובות על כך יתקבלו בעוד מספר שנים, כנראה.
כתבת בטעות אליפות אירופה…

דורפן 23 ביולי 2017

תודה וגם תוקן

איציק 24 ביולי 2017

תודה רונן,
קראתי את הראיון שלך עם מארש ועל ההשוואה בין האימון המזרח אירופאי לאמריקאי ושהאמריקאים לומדים להתחרות. אז מורוז היא אמריקאית ומאז שהיא בישראל היא לא מתחרה משהו בתחרויות הגדולות. גם השחיינים הישראלים הותיקים מספרים על שינוי אבל ביום הראשון כולם פישלו. פישלו מבחינתי זה לא עניין של חצי גמר או גמר, אפלו לא דורש לשבור שיא אישי, אבל לפחות להתקרב אליו. יום מאד מאכזב. אם זה יימשך ככה, אז אולי זו כבר לא שיטת אימון מזרח אירופאי או אמריקאי אלה משהו עמוק יותר. מקווה שבימים הבאים יהיה טוב יותר.

יואב דובינסקי 24 ביולי 2017

נכון שזה כביכול מבחן ראשון למארש, אבל בכל זאת הייתי מסייג הצלחות ואכזבות ואומר שזו שנה לא אולימפית ועדיין מורידים חלודה.

ועדיין, לדקי רמה בפני עצמה ושויסטרום טורפדו.

איציק 24 ביולי 2017

שנה לא אולימפית זה לאלו שעושים קריטריון אולימפי מתוך שינה. שחיינים ישראלים לא יכולים להוריד רגל מהגז. וראינו מה שרה שויסטרום עושה בשנה לא אולימפית, סתם כדי לעזור לנבחרת השליחים.

בובו 24 ביולי 2017

אני מתערב שהמאמר היה של צ'נדרהסקהר. האיש היה תופעה, לומד תחום בפיזיקה , כותב ספר ועובר לתחום הבא. זכה בנובל על תרומתו לאסטרופיזיקה, אבל תרומתו להידרודינמיקה מועילה בהרבה.

matipool 24 ביולי 2017

קיץ עמוס יש לך השנה בבודפשט.
אחרי אליפות העולם בשחייה, יש לך שם גם אליפות העולם בג'ודו.
מתחשבים בך .. (-:

איציק 24 ביולי 2017

מתי גרטל ילמד את ההבדל בין ברמודה לברבדוס?

דני 24 ביולי 2017

אשמח לשמוע על מקצי הבוקר של הישראלים שמארש סיכם. תודה

איציק 24 ביולי 2017

רונן,
הברכה נמצאת בבודה או בפשט?

דורפן 24 ביולי 2017

האליפות בפשט וושאש בבודה

עמי ג 24 ביולי 2017

שאפו על הסיקור היומי של אליפות העולם בשחייה.
יש (עוד) סיבה לקום בבוקר.

איציק 24 ביולי 2017

שאלה,
המיצרי ואוסטרי עשו תוצאה זהה ב-200 מטר חופשי מקומות 16, 17 במשותף (1:47:40).
למה לא היה משחה שובר שוויון ראש בראש בסוף הבוקר להחליט מי עולה לחצי?
האם שניהם ישחו בערב, אחד מהם במסלול צדדי?

יוני (המקורי, מפעם) 24 ביולי 2017

שיעשו שובר שוויון להחליט מי במסלול הצדדי

יאיר אלון 24 ביולי 2017

אם אתה חושב להיות באליפות העולם לשחייה במגרש הביתי שלך ולפנק אותנו רק בפוסט אחד ביום אתה מגזים
אנחנו מצפים ליותר גם בלי מאמן חדש

Amir A 24 ביולי 2017

אפרופו מאמני על שמביאים על מנת לנהל את הנבחרות הלאומיות, למישהו יש כאן מושג/ידע לגבי סיכום הסיפור של שלזינגר עם נבחרות הכדורעף? הצלחה? התקדמות?

matipool 24 ביולי 2017

התחיל טוב עם הרבה הצלחות יחסית במשך כמה שנים והסתיים בקול ענות חלושה עם כישלונות, הפסדים וההאשמות הדדיות בין הגורמים השונים.

יואב דובינסקי 24 ביולי 2017

שלא יהיה ספק, מדובר במאמן מהבכירים בעולם בעבודה עם מצטיינים, סדר גודל מוריניו/קלופ/פופוביץ/ששבסקי/וכו' גם ברמת אקדמיית תיכונים, גם ברמת מכללות וגם ברמת טופ אולימפי. כמובן שלבקש ממנו לבדוק מי נימול ומי לא זה בזבוז של יכולותיו. יחד עם זאת, אני חושב שהשם שלו זה מותג שיכול למשוך כשרונות וחבל יהיה לא לנצל את זה לרקרוטינג. לא זה לא יפתור את בעיית התשתיות והחולאים של הספורט בארץ, אבל להוסיף לאימונים עוד 10 שחיינים ברמת דויז'ן 1 שעושים קריטריון אולימפי, יחייב את כולם להגביר קצב ולהשתפר.

כמו כן, אני לא יודע אם בספורט אפשר לאמן בשלט רחוק. זה יישפט רק בדיעבד.

אלון3131 24 ביולי 2017

בתור מישהו שמעורב ומכיר קצת את הלכלוך באגודות. איך הגענו למצב ששחיין על כמו גל נבו אולי הכי טוב בהיסטוריה של השחייה שלנו (מקום 10 גם ב200 וגם ב400 מעורב אישי שווה יותר ממקום 7 ב200 גב לדעתי) לא נוסע לאליפות העולם כי הוא עסוק בלריב עם האגודה שלו? ביזיון עצום

חובבן 25 ביולי 2017

בספורט האמריקאי, למשוך ספורטאים לאגודה/אוניברסיטה זאת המשימה החשובה ביותר של מאמן, ומארש כנראה מצטיין בה, הוא ללא ספק שהוא אחד השמות הגדולים בשחייה העולמית. בתור מאמן נבחרת ישראל, זה לא רלוונטי, השחיינים נתונים. מכיוון שהוא כבר לא ב SwimMAC, לא ברור אילו שחיינים הוא יכול להביא לאימונים.

אני בספק אם מוריניו או פופוביץ היו מוכנים לאמן בשלט רחוק.

Ivan Pedroso 24 ביולי 2017

שיוסטרום בשליחות 4*100 חופשי אתמול זה כמו ג'ורג' בסט שתקוע בנבחרת צפון-אירלנד.

Comments closed