רמת הכדורסל שלנו

קצת צפיתיקצת עקבתי קצת סיפרו לי חברים – אני בתל אביב! – את משחק הכדורסל בין ישראל לבריטניהקרב בתחום נייטרלי לחלוטין לצדדים המתחריםבפינה הכחולה מולדת הכדורגלבפינה האדומה מולדת החובבנותמתחרות בכדורסל מקצועני. כדורסל מקצועני מודרני זר לשתיהן כתחרות גלגול אגוזי קוקוס אל חבית

וזה מעלה את השאלה איך הכדורסל בישראל הגיע למצב שהדבר היחיד שאני יכול לחשוב שדי דומה לו הוא…. הכדורגל הישראליענף ספורט גרוע, וגרוע מזה – בהכחשה.

דומה לכדורגל אבל מגיע מכיוון שונה לגמריהכדורגל הישראלי נכנס לאירופה בשנת 1992 בפיגור עצוםכתבתי בעיתון בתחילת השבוע כי תקופה מסויימת הייתה תחושה של התקדמות בגלל החולשה הכלכלית של מזרח אירופהעכשיו מזרח אירופה משתקמת כלכליתולא מתקשה לעקוף את ישראל בכדורגלבזכות ידע מקצועי שמעולם לא נעלם משם

בכדורסל המצב הוא הפוךאשתמש בהמחשה:

מיקי ברקוביץ', דורון ג'מצ'ינדב הנפלדעודד קטש ואולי אפילו דורון שפר היו נכלליםלמשלבסגל נבחרת ספרד בשנים בהן היו בשיא המקצועי שלהםאני לא רוצה להשמיץ את הכדורסלנים הישראלים בימינוכתבתי כבר רבות על כך שאנחנו המדינה היחידה בה כדורסל משודר בטלוויזיה שעדיין לא היה לה כדורסלן בNBA. אבל מאיר טפירוכנראה הטוב בשחקננו כיוםהוא אולי בין עשרים הרכזים באירופה. אולי. אבל בוודאי לא בעשרהלשם המחשהולא עלבוןלא מעמד יותר מכובד מיוסי בניון – אם ניקח בחשבון שכדורגל באירופה הוא עניין רציני בהרבה מכדורסל.

למה זה קרהמהצד הישראלי נרדמנוחשבנו שבלי ליגה נמשיך להתקדם כתוצאה מכך שהשחקנים המובילים ישתתפו באימוני מכבי תל אביבוחלקם יקבלו דקות משחק משמעותיות שםוגם הייתה לנו נקודת מוצא לא מציאותיתלישראל היו שחקנים יהודים שגדלו בתרבות אמריקאית לפני שהאירופים שמעו על כדורסל.

מאזבזכות דייויד שטרן ומייקל ג'ורדןאירופה נחשפה לכדורסלכמה מדינות שלא ידעו על כדורסל,למשל בריטניהגידלו שחקני NBA יחידים. זה מספיק בכדי לאיים על ישראל. מדינות אחרות שהיו מעט מתחת לרמתנוצרפת וגרמניה למשלהשתמשו בכוחן הספורטיבי הכללי ובגודלן להתקדם בצורה סבירהאחרות כמו ספרד ורוסיה ויוון יצרו כדורסל משגשג ומקצועי חזקמדינות הכדורסלהקלאסיות – ליטאקרואטיה וסרביה – שדרגו את שחקניהן לרמה העולמית. 

ואנחנו לא עשינו דברמכבי חיזקה את המונופול הכלכלי שלההשאר התייאשואנחנו והבריטים עכשיו באותה רמהאפשר להתווכח על ניואנסיםהכדורסל והכדורגל שלנו בעצם באותה רמהואני לא קונה את סיפורי צביקה שרף – זו פשוט רמת השחקנים שלנו. 

לילה של יום מטורף. אנדרסטייטמנט
חידון מספר 92 (יו.אס.אופן)

One Comment

ד"ר א. 19 בספטמבר 2008

מפה לשם, בלי שנשׂים לב, נבחרת בולגריא בהדרכתו של פיני גרשון העיפה את איטליא לטורניר ההזדמנות האחרונה. יכול להיות שזז משהו בכדורסל האירופי…

Comments closed