לאנס ארמסטרונג

אני רוצה להפנות אתכם היום לדברים שכתבתי בעיתון גם אם הממשק של האתר של העיתון עדיין לא ידידותי! וזה לגבי הקאמבק של לאנס ארמסטרונג. כשארמסטרונג הודיע על הקאמבק הזה לפני חודש לא התייחסתי לכך – כי לא ממש היה לי מה לומר על כך מלבד "סיפור יפה. יהיה מעניין". חודש אחר כך האירועים קיבלו תפנית מפתיעה. מסתבר שהוא לא מתקבל בזרועות פתוחות. הסיבה שהוא לא מתקבל בזרועות פתוחות היא שהצרפתים ביצעו בדיקות בטכנולוגיות חדישות על דגימות שנתן ב-1999, ועל פי כל מיני מקורות מצאו שם סמים. העניין הוא שהבדיקות על הדגימות הללו נועדו לצרכי מחקר. אסור להם לבצע בדיקות רשמיות בלי אישורו של ארמסטרונג. ארמטרונג, צר לי מאד לומר, לא נותן את האישור הזה

הוא מציע כל מיני פתרונות אחרים. למשל שהוא ייבדק מעכשיו באופן קבוע על ידי בודק בלתי תלוי שיפרסם את התוצאות באתר אינטרנט. כל זה טוב ויפה. כל זה אולי יוכיח שהוא לא משתמש בסמים עכשיו. אבל לא נותן תשובות לגבי 1999.

*

אני חושב שהרבה אנשים כועסים על הצרפתים על הסיפור הזה. מרבית אוהדי הספורט בוודאי יסכימו שצריך לשבח אותם על המלחמה האמיתית שלהם בסמים בשלוש השנים האחרונות – אבל למה להם להתעסק בסיפור הזה מ-1999? אני מבין את הדילמה: לאנס ארמסטרונג עדיין מביא תועלת עצומה במאבק בסרטן והסיפור שלו עדיין מסייע נפשית להרבה מאד חולים. האם שווה בשם המאבק בסמים בספורט לפגוע בסיפור כל כך גדול?

התשובה שלי היא כזו: זה בוודאי לא שווה את המחיר אבל זה שיקול שארגונים ספורטיבים פשוט לא יכולים לקחת בחשבון. אין להם את הכלים לכך. הם לא יכולים להתחיל להשוות בין המשמעות האנושית של כל ספורטאי וספורטאי. כי מהר מאד נגיע לדוגמא אבסודרית, בהשראת החמישיה הקאמרית, בה השופטים במשחקים האולימפיים יקלו על ספורטאים של מדינות שחיות בסבל. הטרגדיה היא שעכשיו, אלא אם לאנס ארמסטרונג יאפשר את הבדיקות, והדגימות יימצאו נקיות, הסיפור הזה יסתיים בצורה עקומה. 

מי שאשם בתסבוכת הציבורית הזו, לדעתי, הוא ארמסטרונג עצמו. כי האמת היא שאם היה נשאר בפרישתו, הסיפור אולי לא היה מתעורר ולבסוף דועך. הציבור בכל העולם לא מחפש שיתרגמו עבורו סיפורים בעיתיים על ארמסטרונג מהעיתונות הצרפתית. בגלל דמותו של ארמסטרונג הציבור היה מוכן להסתפק בחצאי הסברים כמו "אולי זה קשור לתרופות למחלה שלו" או אפילו תאוריה פופולארית לפיה הגוף שלו מייצר באופן טבעי חומרים שבדרך כלל מיוצרים כתוצאה משימוש בסמים. או אפילו הטענה "למה בודקים רק אצלו את הדגימות הישנות". אבל נראה לי שארמסטורנג העריך פה, באופן קצת מוטעה, שהוא קצת גדול מחוקי המשחק החדשים באופניים. ודחק את ממסד האופניים לפינה. 

ודווקא לנוכח המטרות הנעלות אותן הוא מקדם, כנראה שהקאמבק הזה הוא שגוי מאד. אולי הפתרון הכי טוב הוא הודעה על פציעה במפשעה ודחיית הקאמבק?

38 Comments

יבגני לבנזוב 8 באוקטובר 2008

רונן – 1. עם השנים מתווספים חומרים חדשים לרשימת החומרים האסורים. אם יבדקו מחדש את הדגימות של ארמסטרונג מ-1999, באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים יותר של היום, וימצאו שם חומר אשר אסור בשימוש היום אך לא היה אז – ודאי שזה לא יהיה הוגן להכתים את שמו של ארמסטרונג עקב כך. האם יש התייחסות לסוגייה זו ע"י הצרפתים?
2. אני לא מאמין שאדם שזכה 7 שנים ברציפות בטור, והיה "תחת זכוכית מגדלת" מבחינת פיקוח על שימוש בחומרים אסורים, יכול היה באופן עקבי לרמות את המדע. בנוסף, מבחינה הומאנית/מוסרית – אני לא מאמין שאדם שחלה בסרטן והחלים, ישתמש אח"כ בסמים.

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

ייבגני – על פי השמועות, אותן פרסם הלאקיפ, החומר האסור הוא EPO שהיה אסור גם אז.
העובדה שאתה לא מאמין שארמסטרונג היה משתמש בסמים, היא הגישה של רוב האנשים. הנחה שאנשים נותנים לו כי הם לא רוצים להרוס את הסיפור. ולכן אני חושב שארמסטרונג טעה בקאמבק שהעלה את הסיפור לסדר היום.

martzianno 8 באוקטובר 2008

לאנס ארמסטרונג הוא אגדה – עם או בלי סמים – ואי-אפשר לקחת ממנו את התרומה הענקית שלו,
הן לספורט והן למאבק בסרטן.
אבל לאנס ארמסטרונג הוא קודם כל ספורטאי – הספורט הוא זה שהעניק לו את ההכרה, הפרסום והכסף – וככזה, עליו לנהוג עפ"י רוח הספורט. אף ספורטאי לדעתי אינו גדול מהספורט בו הוא עוסק (אולי מוחמד עלי…).
ספורטאים, מה לעשות, דינם לפרוש בסופו של דבר – הספורט, תודה לאל, ממשיך להתקיים.
מרגיש שטיפה שכחו אותך? שהשם שלך כבר לא מופיע בכותרות כמו פעם?
המוסיקה המעצבנת של שריל קרואו מוציאה אותך מדעתך
ואתה מרגיש שקאמבק הוא התשובה היחידה?
הכל טוב ויפה – קבל עליך את החוקים כמו ספורטאי אמיתי!
לא רוצה? לא צריך! – באמת תודה על כל מה שנתת, נעדיף לזכור אותך כספורטאי הגדול שהיית.

הקורא 8 באוקטובר 2008

אם היו בודקים אחורה דגימות של כל הספורטאים בכל האולימפיאדות חלק נכבד מהתוצאות היה מבוטל. יש גבול כמה אחורה אפשר ללכת בבדיקות.

צוללן 8 באוקטובר 2008

אני חושב שהאהדה שמקבל לאנס מהרחוב והעתונות האמריקאית קשורה (בין היתר) לשנאה התהומית שרוחשים הצרפתים לאמריקאי החצוף שניצח להם את התחרות שבע שנים רצופות.
כשקוראים עיתונות צרפתית מקבלים את הרושם שארמסטרונג הוא התגלמות הרוע. אני חושב שהתקשורת אפילו טענה שארמסטרונג הוא הוא רוצחו של ארלוזורוב.

אביה 8 באוקטובר 2008

אני דווקא חושב שהממשק של העיתון שלך הוא בסדר גמור וקראתי שם הבוקר את הדברים שכתבת.
לצערי אני לא כל כך מסכים איתך. אני חושב שארמסטרונג כן מבין את חוקי המשחק החדשים ולכן הוא מוכן להיבדק כל הזמן (למרות שכמו שציינת יש בעיה של זמנים) אבל לדרוש לפתוח דגימה ישנה היא לא הוגנת.
אם נשתמש כדוגמא בתקופת התיישנות על עבירות במדינת ישראל, על עבירות שבגינם יש עד חמש שנות מאסר (ואם הוא היה נתפס ב-99 הוא היה מורחק לפחות זמן מזה) יש 10 שנים עד להתיישנות. הוא יחל להתחרות ב-2009 כך שיחלפו 10 שנים.
וגם אם אתה לא מוצא את זה כטיעון מספק- הספורט העולמי מלא במקרים גבוליים כמו פלו ג'ו או השחייניות ממזרח גרמניה שעם כל הכאב אף אחד לא העז לבטל את השיאים שלהם או לערער על זה שהן עברו את בדיקות הסמים בזמן שהן התחרו. אני לא חושב שיש סיבה לעשות זאת אצל ארמסטרונג עכשיו. אפילו במשרד הביטחון לא פוסלים אותך אם לקחת סמים בעבר, רק אם אתה עדיין לוקח…

בנימה אישית, אני לא סובל אותו ותמיד חשבתי שהוא על סמים כך שקצת משמח אותי לראות את התסבוכת שהוא נקלע אליה.

צום קל לצמים וחופש נעים לשאר…

לון 8 באוקטובר 2008

רונן, אני לא הייתי נותן לצרפתים לבדוק שום דבר שלי, על אחת כמה וכמה ארמסטרונג, שהוא הספורטאי השנוא ביותר עליהם.

הצרפתים מגיעים עם ידיים מאוד לא נקיות לסיפור הזה. הם הרי מחפשים אותו מהרגע שזכה.

בדיקות לאחור הן בעייתיות מכל בחינה.
גם מהבחינה המעשית. מפני שאם אני מבין נכון מדובר בבדיקה השנייה שלו. היות ולה לא יהיה אפשר לעשות השוואה, מפני שהבדיקה הראשונה כבר נזרקה, מדובר בהפרה של הכללים הנוכחיים.

הפצת השמועות היא נבזית ומרושעת. בדיקה ללא אישורו מהווה הפרת חוק והפרת זכויות הפרטיות שלו.
שימוש בתוצאות, או תוצאות כביכול, של בדיקה כזו, צריך לעורר חשש כבד אצל כל מי שבדיקות שלו מוחזקות בידי גוף כלשהו ויש אפשרות שיישלפו ביום מן הימים ללא אישור.

כך שלדעתי אין שום סיבה לצדד בצרפתים אינטרסנטיים חסרי תום לב.

ברמת העיקרון, יש דברים שאף פעם לא נדע. הספק תמיד ירחף מעל ארמסטרונג, גם אם הבדיקה תאושר ותראה שהוא נקי. צריך להשלים עם זה. נשאר עם תסריט כזה או אחר שהתרחש, איש, איש לפי אמונתו.

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

לון – אני לאו דווקא מצדד בצרפתים בעניין ארמסטרונג – למרות שאני מכבד את המאבק שלהם כיום בסמים בטור. מה שאני אומר פה הוא שדווקא משום שזה עניין של אמונה, ודווקא משום שהוא יודע שהצרפתים שונאים אותו ודווקא כי הוא יודע שהציבור רוצה להאמין לו, למה הוא מסתבך איתם?

אגב, בכל מיני עניינים, דווקא לא סמים, הצרפתים שונאים גם את נדאל. כנראה שהם לא אוהבים מנצחים סדרתיים בפאריס…

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

אביה – הצרפתים רוצים לפסול רטרואקטיבית הרבה זכיות וכבר פסלו כמדומני את זו של ביורן ריס מ-1996. אני לא חושב שהמטרה שלהם היא לפסול לארמסטרונג את הזכיות אלא למנוע ממנו להשתתף השנה. בכל אופן, צום קל גם לך.

דני-דין 8 באוקטובר 2008

רונן, אביה ו צוללן: אני לא הייתי נותן לצרפתים לבדוק שום דבר. בטח שלא של ארמסטרונג, שהוא (יחד עם נאדל) הספורטאי השנוא ביותר על אוכלי הצפרדעים.

הצרפתים מגיעים ללא תום לב. הם הרי מחפשים אותו מהרגע שזכה.

בדיקות רטרואקטיביות הן בעייתיות מכל בחינה (מוסרית ומשפטית).ומדובר בהפרה של הכללים הנוכחיים.

הפצת השמועות היא נבזית ומרושעת. אם יש הוכחות שיראו אותן. ואם לא, אני מקווה לראות תביעת לשון הרע.

כמו שזהר ארגוב שר, פעם, יש דברים שאף פעם לא נדע.

גיל 8 באוקטובר 2008

אני דווקא יכול להבין אותו. ישנו ניסיון צרפתי לפגוע בו בכל דרך. לך תדע אם הדגימה היא שלו ולך תוכיח עכשיו משהו שקשור ל99. ונניח שהוא השתמש בסמים ב99 אבל לא בשאר 6 הזכיות האם זה יעמעם את ההישג שלו? הרי כל מה שהצרפתים רוצים זה להשחיר את דמותו ולגרום לו לנזק תדמיתי. דווקא מהבחינה הזו אני שמח שהוא הולך שוב להתחרות ויזכה בכל תשומת הלב.

ואני אישית חושב שהוא כן השתמש בסמים אבל בעיניי ההישג שלו עדיין ענק כי הוא התחרה נגד מסוממים אחרים.

גיל 8 באוקטובר 2008

אגב, אופטופיק: אין היום אף משחק מקצועני בארה"ב. זה אירוע נדיר כי עד כמה שזכור לי זה קורה רק סביב האולסטאר בבייסבול. אני חושב שההוקי אשם עם כל המשחקים באירופה אבל יכול להיות שגם הבייסבול.

בר 8 באוקטובר 2008

לכל מי שעוקב ברצינות אחרי מה שקורא בענף האופניים די ברור שגם אמסטרונג לקח סמים.
הרי גם המתחרים הגדולים שלו שנזרקו בגלל סמים ברסו ואולריך, מעולם לא נתפסו בבדיקה אלה רק בחקירה משטרתית שמצאו דם שלהם במרפאה בספרד.
ואחרים כמו ריס, וזאבל שהודו באיחור של יותר מעשר שנים על השימוש.
ולכן ההנחה היא שהוא לא יותר צדיק ולא יותר פושע מהם.
ורק צריך להוסיף שהרופא האישי שלו דוקטור פרארי היה אחד מתומכי ה EPO הגדולים ביותר.
אבל למה להרוס אגדות.

IDO 8 באוקטובר 2008

אני נאיבי שכמותי מאמין לו, אין לו פרצוף של שקרן, שנים שמחפשים אותו ועוד לא תפסו, אולי ארמסטרונג משתין בשקט בבריכה אבל בטח לא מהמקפצה ישר על דוכן השופטים …

לגיל – הצרפתים עם מוזר. אנחנו חושבים שהמבטא להם הוא מקסים (צרמינג תהיה הגדרה יותר טובה) הם חושבים אותו דבר על האנגלית, וגם פסל החירות זה מתנה שלהם לאמריקאים. לי דווקא זכור שהם היו מאד גאים באלוף האמריקאי שייצג את הטור שלהם בכזה כבוד.

ברם, הטור של השנים האחרונות הוא כבר … יותר מדעי משהו … כולם חובשים קסדות, אין תאונות מחרידות, אין מרדפים עוצרי נשימה וקאדל אוונס הוא הגו טו גיי, סמים זה מילה גסה.

אני הייתי שמח לראות את ארמסטרונג מול החברה הצעירים בשנה הבאה. רגרדלס.

ליאונידס 8 באוקטובר 2008

רונן.

מה קורה עם דגימות הדם משנים אחרות?האם רק אלה משנת 99בעייתיות?

האם יכול להיות שזכיה של ארמסטרונג עכשיו תעמיד את הצרפתים באור מגוחך?

כל העיסוק שלהם בדגימות לפני 10 נראה לי משונה שלא לומר חשוד…

rd17 8 באוקטובר 2008

קשה להגיד שטעה רונן. לאנס חוזר לטור כדי להגביר מודעות ולהמשיך במלחמה לסרטן וגם כי כנראה הוא מאד מאד מתגעגע לרכוב באופן מקצועני ומרגיש שהוא מסוגל. אם בנאדם מרגיש שהוא יכול לעשות את מה שהוא רוצה וזה לא יזיק לאף אחד קשה להגיד לו לא לעשות את זה או להגיד שהוא טועה (כמובן כי אינך מדבר פה מקצועית שהוא יחזור ויבייש עצמו אלא על הצד הסיפורי נקרא לזה) ולכן אני חושב שמבחינת אמסטרונג לא מדובר בטעות.

אני מאד אוהב את לאנס ואהבתי אותו מאד שרכב בטור אבל קצת חבל לי שהוא חוזר. אין לו סיכוי ראלי לנצח לדעתי ובכל זאת סביר מאד להניח שהוא יגרור את מרבית העניין, ודווקא עכשיו שהטור האחרון היה הראשון שבאמת היה מוצלח מאז פרישתו של לאנס הוא חוזר. אפשר לתאר את זה כך: הטור בשלוש השנים האחרונות לאט לאט השתחחר מאמסטרונג ודווקא שהגיע לשלבי החלמה סופיים הוא חוזר ודי חבל לי בשביל הטור וכל אוהדיו.

נקודה אחרונה, לגבי הסיפור נדאל- צרפתים
לא היה לי מושג ששונאים אותו, כלומר לפחות פה זה לא מורגש בכלל וביציעי הרולאן גרוס הוא זוכה לעידוד מאסיבי ואפילו מול מונפיס הביתי הוא לא זכה לאיזושהי קבלת פנים עוינת (הכל ביחס לטניס) אלא לעידוד ידידותי בסה"כ של המקומי…

אילן אולמן 8 באוקטובר 2008

לאנס לא חוזר כדי לטהר את שמו הוא חוזר כדי להבריג את קונטדור…הוא חוזר כי משהו חסר לו… והוא לא יעמוד במרכז המגרש כמו ביוראן בורג עם רקטה מעץ…. הוא בטח לא יזייף פציעה במפשעה…האיש נע רק קדימה כשמאחור שובל מטאור בוער שמחולל סערות קוסמיות מסביב…זה האיש לטוב ולרע…
המבחנות????
ביום העשירי לתשיעי המאה העשרים ואחת שנת אלפיים ושמונה לספירה הנוצרית הודיע לאנס ארמסטרונג על החלטתו לשוב לדבוקה המקצוענית ולהתחרות על התואר הנכסף מנצח הטור דה פראנס והרוכב מספר אחד בעולם.
לאנס נימק את החלטתו ברצונו לסייע לחזק את המאבק לגיוס כספים לסרטן.

ממש בסמוך להצהרה שלו כמה אלפי מיילים מטקסס אי שם בדרום יבשת אירופה התרחש הטור הספרדי. אירוע ספורט מפרך שמתקל את הטיפוסים האכזריים ביותר הידועים לאדם .

בשלב הקשה ביותר בטור הזה הגיעו הרוכבים למוטציה של כוחות הטבע ומעשה ידי אדם בצורת עלייה סלולה בשיפועים פסיכוטיים בשם ה"קול דה אנגילרו". הרוכב שניצח את השלב המונומנטלי הזה היה אלברטו "קיד" קונטדור ספרדי קשוח וצעיר בעל סגנון מרהיב וקטלני על האופניים .
קונטדור הוא שיכפול גנטי של לאנס באספקטים רבים של פיזיולוגיה ורכיבה מצד אחד ומהצד השני מגלה גם יכולות מנטאליות יוצאות דופן.

בנוסף לכל הוא רוכב בקבוצה אותה הקים לאנס ונעזר בחלק גדול מהדומסטיקים (פועלים) שסייעו ללאנס לשלוט בימיו הגדולים בדבוקה. גם הדירקטור ספורטיף (מנהל ספורטיבי) הוא חברו והמנטור של לאנס בעבר יוהאן ברויינל הבלגי כהה העיניים .

באספקטים הפיזיים קונטדור הוא העתק משופר של לאנס, הוא מטפס טבעי (בניגוד ללאנס שהפך לסוג של מטפס והוא יותר אגרסיבינייטור על האופניים), בעל יכולות פיזיות יוצאות דופן (סבולת לחומצת חלב לזמן רב יותר),יכולות שינוי קצב (סופרנובות) בעליה,ורכיבה מצוינת נגד השעון.

ואם כל זה לא מספיק הרי שממש כמו לאנס הוא מגלה רצון להשתפר ולא לנוח על זרי הדפנה, שקדן, חרוץ, משתמש במדע וטכנולוגיה לשיפור מתמיד ולעולם לא מסתפק במסורות קדומות והנחות שהעולם מרובע ומונח על ארבע צבי ענק .
ואולי אולי מעל כל אלו יש לו אופי מפלדת אל חלד, יכולת "בידוד רעשי רקע" , קור רוח וניתוח קר ומפוכח על כל סיטואציה שקוראת סביבו בזמן מרוץ וכל זה עוד בגיל 25 בלבד.

לפני כשלוש שנים פרש לאנס בשיא כשלא נותרו לו עולמות לכבוש.משנגמרו האתגרים ,נגמר הדלק שהניע את המכונה והרוכב תלה את האופניים כמו שמתאגרפים תולים את הכפפות.

שנות השבעים שאחרי פרישת עלי גילו לעולם הספורט את אחד מהפאנצ'רים (חובטים) האכזריים והטובים בהיסטוריה, הר אדם של שרירים וכוח פנומנאלי אדיר, החמוש בכתפיים ברוחב מדינת אלסקה ומהן יוצאות זרועות וקיבורות עצומות בצורה של צינורות נפט ובקצה שלהם מכת אגרוף הנראית כמו מיכלית נפט אימתנית הנעה לכיוון היריבים במהירות של 3 מאך ומנפצת להם את כל העצמות, הגידים ,הסחוסים לחתיכות אבק ברוח….

להר אדם הזה קראו ג'ורג פורמן והוא היה בלתי מנוצח באותה התקופה.
השיא הביצועי שלו היה בקרב על אליפות העולם מול ג'ו פרייזר הגדול , כשבסדרת חבטות וקומבינציות קטלניות ובעלות הדף של פצצות אטום הוא "חיבר" את אוזן ימין לאונה השמאלית של פרייזר והוסיף מכת וו קצרה במומנט אכזרי שגרמה לפרייזר להתקף עצבי שהתבטא בדילוג לא רצוני על הזירה כאילו הוא מנסה לבצע הליכת ירח על הברכיים ומשם לשנת צהריים קלה… אחחח ריח הקאנבס …
עולם האגרוף עצר נשמתו למראה העוצמה ,הכוח והשליטה המוחצת של ביג ג'ורג וכולם הריעו למלך החדש.
מבין הצללים של פרישתו צפה בנעשה הגדול מכולם מוחמד עלי שכבר היה בן 32 שאז גיל כזה נחשב ל42 מבחינת תפיסת הגיל.
עלי מצא אתגר חדש וחזר מפרישתו כדי להסתער על התואר הנכסף של אלוף העולם במשקל כבד.
נראה שעלי יצא מדעתו, הסיכויים כולם נטו לרעתו. הוא היה זקן יותר, עייף יותר, פחות מהיר, פחות חזק, פחות חד, ובעיקר לא בליגה של המפציץ האימתני והצעיר.
הראבמל אין דה ג'אנגל הוא אולי אחד מחמשת הקרבות הגדולים בהיסטוריה, לא רק במובן הטהור של מאבק בין שני אתלטים אלא בפסגת הלוחמה המנטאלית שעלי הוא אחד מאבות אבותיה של החדירה לראש יריביו.

זה היה אחד מהקרבות החד צדיים בהיסטוריה…
פורמן דחס דחף והפגיז בכל סיבוב בין שלושים לארבעים משאיות בטון לעבר עלי וגופו.
עלי מצידו התגונן בצורה מופתית, והשתמש בחבלים כבקפיץ, תסכל את פורמן בניהול קרב שמרני ומרגיז ,שמר על קור רוח והקפיד מדי פעם לשלוח ג'אבים קטנים אך כירורגיים שחדרו את ה"די-פאנס" פורמן לבסוף לקראת סוף הסיבובים עלי הפגיז בקורנס הפאנטום המיתלוגי וביג ג'ורג קרס כמו שק תפוחי אדמה לרצפה לחלום על בובות ברבי ושמלות מלמלה וורודות.
המתאגרף הפחות חזק לכאורה ניצח, בעזרת ניסיון, כוח מנטאלי יוצא דופן, ניהול קרב מבריק וכמובן כישרון מופלא לניהול קרבות במימד אחר ומציאת נקודות תורפה במהירות של חלקיק שניה עמוק לתוך הסיבובים המאוחרים כשחמצן כבר לא מגיע למוח עשו את ההבדל.
הגיל לא שיחק משחק ברמות האלו של שלמות ספורטיבית.

ובכן לאנס החליט לחזור מבין הצללים השעמום, וחוסר האתגרים בחייו לעוד סיבוב ועוד קרב על התואר הגדול מכולם.
העובדה שכולם מדברים על קונטדור כגדול מכולם וכאיש ה"גראנד סלאם"… והעובדה שדרכו של עולם לשכוח במידת מה את האלופים הוותיקים מכעיסה את לאנס שהחליט לעשות את הקאמבאק הגדול בהיסטוריית הספורט.
לאנס יוצא לקרב טיטאנים כנגד רוכב שיותר מכל מזכיר את עצמו.
וזה לא יהיה קל להילחם בהשתקפות שלו.אבל כשכולם מפקפקים, מעלים ספק בקשר לכוונות ומטילים צל וחשד על המנעים "הדלק" המניע את המכונה מתחיל להחיות את הכור האטומי של איש המכונה ורוכב העל, הטקסס ריינג'ר מחמם מנועים וכעס כלפי האויבים האמיתיים והדמיוניים שלו כמו פעם שישמשו עבורו כגורם שיגרום לו להתאמן הכי קשה, לטפס הכי גבוה, הכי רחוק, הכי כואב כמו שרק הוא יכול…
הוא יספוג את הכל ולא ירכין ראש או ישבר ואז ברגע הנכון ישלח את המכה המנצחת ממש כמו שעלי פגש את הסנטר של פורמן ובבת אחת הכריעו …
ממש כך הוא ימצא את הלב והריאות של קונטדור יצפה בו מחרר לאוויר, אולי אפילו יעצור לרגע וירד מאופניו יגש לקונטדור השוכב על הכביש פצוע, ירכון לעברו וילחש לו "שתישאר כאן עד יולי הבא " וישלח לו בעיטה לצלעות הימניות להבטחת קריסת ריאה סופית ,יעלה על אופניו וירכב לאופק כמנצח ויחזיר את חגורת האליפות למותניו (או את החולצה הצהובה לגופו) …
רונן זה כתוב בהשראתך… חתימה טובה…

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

אילן – קודם כל תודה. רק תיקון קטן – עלי לא פרש בתחילת שנות השבעים אלא הורחק בגלל סירובו לשרת בויאטנאם. הוא נלחם כל הזמן על זכותו לחזור להלחם וזה לא היה פורמן שהחזיר אותו. מה שכן – תיאור הקרב שלך מדוייק ויפה להפליא… הצרפתים מסיבותיהם מאד לא מעוניינים בתסריט שלך.

בני תבורי 8 באוקטובר 2008

אילן,
מרתק ויפה. געגועי למנחם לס (וזו בהחלט מחמאה).

ד"ר א. 8 באוקטובר 2008

גיל ובר צודקים, לדעתי, בהנחה שאם כל הטור היה מסומם לפני עשׂור, אין סיבה להניח שארמסטרונג היה שונה במשהו מהשאר. לפיכך ההישׂג שלו לא משמעותי פחות בגלל הסמים (וגם בגלל העובדה שפה מתחרים נגד אנשים, לא נגד השעון), והצעד של הצרפתים מריח רע.

מצד שני לאנס יכול לעשׂות להם "גמביט ולטה", ולהעביר את כל הבאזז למירוץ אחר.

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

דוקטור א – במחילה מכבודך, חזור בבקשה לפוסט שעסק ברומא העתיקה והשב לשאלותי ושאלותיו של לון

Glen 8 באוקטובר 2008

Gil:
First you always blame the hockey…. Shame.

Second: you use the excuse I can’t stand because it shows lacking a basic physiologic fact and that is that any chemical intervention has different influence on different people. If I will have to assume (and that is an assumption never studied) I will assume that Amstrong more than anyone else had merits from Epo since his Bone Marrow met some vicious cancer treatments.
So this “everyone is doing it so we are in the same level is nothing but a lie”.

I don’t care if everyone else took in that time.

I don’t care even if Eddie Merckx took EPO BEFORE IT’S TIME (maybe with the time tunnel). Cheating is cheating.

Sadly you (I think but maybe I am wrong so forgive me) and others use the same excuse in baseball and even do the ridiculous analogy between the influence on hitters and the pitchers.

Glen 8 באוקטובר 2008

“everyone is doing it so we are in the same level is nothing but a lie”.
should be
“everyone is doing it so we are in the same level" is nothing but a lie.

ד"ר א. 8 באוקטובר 2008

שו"ש היו"צ –
לא עקבתי… סליחה.

כיון שהיו שם הרבה מאד שאלות, חלק מהן מורכבות, וכיון שעוד מעט יום כיפור, התחלה עכשיו והמשך בעזרת השם.

אין לי הרצאות קבועות מחוץ לחיפה. ככה זה, החיים הטובים באמת הם בפרובינקיא. (הרצאות נודדות יש מדי פעם, במסגרת מוסד יד בן-צבי, אבל לשם אני לא יכול לאפשר כניסה חופשית…)

לגבי הספורט הרומי –
שאלת רונן שאלה מעניינת מאד – לגבי גורלו של הספורט היווני בתקופה הרומית.
התשובה כרגיל מורכבת. ראשית, הספורט היווני החל לסגת הרבה לפני שהרומאים נכנסים לתמונה. בתקופה הקלאסית העסק היה בנוי על סבב ארבע-שנתי של משׂחקים: באולֻמפיא, דלפי, נמאה וקורינתוס – עניין שכונתי למדי.
המצב השתנה באופן קיצוני עם אלכסנדר. הוא מתחיל לערוך תחרויות בכל מיני מקומות במהלך המסע (כל פעם שהיה צריך להחזיר לחיילים קצת אויר לנשימה), ומשלם הון עתק למשתתפים. התוצאה – נדידה של הכשרונות מיוון, וירידה במעמד התחרויות הותיקות.
גרוע מזה (מבחינת יוון האירופית), חלק מהמשׂחקים שלו הופכים לעניין קבוע. על אלה בצור, למשל, אנחנו שומעים בשנות ה-170 לפנה"ס בספר מקבים ב'. גם המלכים התלמיים במצרים מייסדים משׂחקים משלהם, שמתחרים במפעלים הותיקים. נראה לי שהתמונה ברורה.
כשהרומאים מגיעים, האולֻמפיאדה (ושות') כבר רחוקה מתהילת העבר, אם כי עדיין מתקיימת בקביעות. כשטיטוס פלמינינוס מכריז על "חירות היוונים" (196 BC), הוא עושׂה זאת במשׂחקים האיסתמיים בקורינתוס. (תוך 50 שנה חירות היוונים הופכת ל-provincia Achaea; ככה זה רומאים). עם אבדן העצמאות יורדת עוד קרנם של המשׂחקים.
בימי אוגוסטוס יש מאמץ מודע להחיות את העסק. הספונסור הגדול הוא לא אחר מאשר מיודענו הורדוס, שהוציא סכומי עתק מכספי המסים של ממלכת יהודה על משׂחקים אליליים ביוון. לא פלא שהשם "הרודס" הפך נפוץ ביוון האירופית במאה הראשונה לספירה. לא פלא שהורדוס לא היה מאד אהוד ביהודה.
נירון עשׂה גם הוא מאמץ גדול לעודד את הספורט היווני (וגם את התאטרון והשירה – שהיו כרוכים תמיד אלה באלה ובספורט). הבעיא היתה שהוא התעקש לזכות בכל התחרויות, מה שקצת פגם בערך הספורטיבי (ואתם מתקטננים על קצת EPO).
הענף כולו נכנס למשבר סופני כאשר הקיסרות הרומית קבלה עליה את הנצרות במאה הרביעית (כיון שהספורט היווני היה קשור תמיד בפולחן אלילי), וכעבור עוד שתי מאות עבר הקיסר יוסטיניאנוס ופשוט סגר את הבסטא.

ספרים על ספורט יווני יש למכביר (Steve Millar כתב על כך הרבה וגם חפר רבות בנמאה). ספר על ספורט רומי לא זכור לי שפגשתי, מה שדי מפתיע.
בקצרה: נכון שהרומאים ברומא העדיפו קרבות גלדיאטורים, אבל גם מרוצי מרכבות היו שוס ענק (זוכרים את בן-חור?). להבדיל מגלדיאטורים (שאני לא רואה כספורט), מרוצי מרכבות הוא ענף ראוי בכל קנה מידה.
בכל רחבי האימפריא היו ארבע קבוצות – ירוקים, כחולים, אדומים, לבנים. היתה זהות בין הקבוצות בערים שונות. הקבוצות היו קשורות כמובן לפוליטיקא, וזכורות ביחוד "מהומות ניקא" שפרצו בקונסטנטינופוליס ב-532 לספירה, אחרי שהשלטונות ניסו לחסל מלחמת כנופיות על רקע היריבות בין הכחולים והירוקים (ואתם מתקטננים על מרסיסייד-יובנטוס).

עד כאן ספורט. פוליטיקא אחרי החג.

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

דוקטור א' – תודה רבה, ושנאמר: "מדוקטור ג'יי עד דוקטור א' לא קם כדוקטור הזה"

Glen 8 באוקטובר 2008

I am sorry Dr, A but we had between you and Dr. J someone called Dr.Sócrates (he knew how to pass the ball) although he was not a Roman

גיל 8 באוקטובר 2008

גלן, אני לא היללתי את לאנס על טוב ליבו. הוא בהחלט רמאי כמו כולם. מה שציינתי הוא זה שהוא התמודד בתנאים שווים לאחרים ולכן ההישג שלו עדיין מדהים. זה שהחומרים אולי משפיעים עליו בצורה אחרת לא אומר שהתנאים הבסיסיים לתחרות לא היו שווים (מה עוד שאתה לא יודע שדווקא עליו זה השפיע אחרת). באותה מידה אפשר לומר שיש לו מידות פיסיות שאין לאחרים ולכן התנאים לא שווים אבל זה לא מה שאנשים תופשים כתנאים שווים כשהם מדברים על תחרות הוגנת.

רונן דורפן 8 באוקטובר 2008

גלן – איך אתה מעז לטעון שדוקטור סוקרטס גדול מדוקטור א'?

גיל – אני לא רואה בהנחה "כולם משתמשים" סימן לתחרות שווה והוגנת. ראשית, אני לא בטוח שכולם משתמשים. שנית, אני די בטוח שלא כולם משתמשים במידה שווה. שלישית, אני לא רואה במצב בו כולם מרמים סימן להגינות….

צריך להרחיב כנראה את ההגדרה לתחרויות שווה, הוגנת וגלויה. חלק מהגינות היא כלפי הצופים – והם צריכים לדעת מה בדיוק קורה.

Glen 8 באוקטובר 2008

Gil: again I agree with Ronen and what he calls
תחרויות שווה
is not just the dosage, and frequency but also the uneven effect of any drug on two different individuals. I don't see anything equal there one second before the race starts

Glen 8 באוקטובר 2008

Ronen: I said equal not bigger

גיל 8 באוקטובר 2008

יש שני סוגי הגינות. הוגנות תחרותית והוגנות מוסרית. בעיניי, התחרות הייתה הוגנת. גם אם לא כולם השתמשו ברור שהבכירים כמו אורליך כן וזה מספיק. נכון, יכול להיות שלא השתמשו באותה צורה אבל למה להניח שדווקא ארמסטרונג השתמש יותר?

גלן, אולי נפסול את ארמסטרונג בגלל שיש לו לב גדול יותר מאחרים כי התחרות לא שווה?

Glen 8 באוקטובר 2008

Gil: OK let's say we disagree.I think the heart issue has nothing to do with doping but I can't change your mind.

Actually it is the first time I hear some media people here criticizing Amstrong for his moves.

By the way a small quiz question
Who is:
דוקטור א'
Also from Haifa
Was a player in the 80's in one of the teams of Haifa?

לון 9 באוקטובר 2008

ד"ר א. – תודה רבה, זה מעניין מאוד.

מחכה לפוליטיקה.

אלון זנדר 10 באוקטובר 2008

אולי טוב מאוחר מלעולם לא.

דוקטור – תודה. תשובה מרתקת לשאלה שעניינה אותי שנים. ההערה שלך בדבר סופו של הספורט תחת הנצרות מתקשרת אצלי להרבה דברים שעסקתי בהם, והיא מסוג הדברים שאומרים עליהם "ברור, איך לא חשבתי על זה עד עכשיו?".

לאוהדי ארמסטרונג – אני חושש, שאתם במיעוט בעולם. לא תיארתי לעצמי עד כמה האמריקניזציה פושה בארץ, מבחינה זו. כי מחוץ לארה"ב, ארמסטרונג הוא פרסונה-נון-גראטה, ולא רק בצרפת. ההוכחות לשימוש שלו בחומרים ממריצים לא מעטות, אני מפנה אותכם לספרים של דייויד וולש האירי, שארמסטרונג נלחם משפטית נגד פירסומם והפסיד, אפילו בארה"ב.
הסיפור של הבדיקה מ1999 הוא דוגמה לספין אוף תקשורתי. הסיפור הוא שהבדיקות האלו נבדקו שוב על ידי חוקרים, ותוצאות של הבדיקות האלו הגיעו ל'ל'אקיפ', שמקורב לטור דה פראנס. אלו הצליחו לחבר בין התוצאות לשמות המתחרים, וגילו שבין הבדיקות שנתגלה בהם אפו בדיעבד, היתה זו של ארמסטרונג. הסיפור התפרסם מזמן, אחרי שהוא פרש, ועלה שוב לכותרות רק בגלל הרצון של ארמסטרונג לחזור.
מאז שחלה בסרטן, ארמסטרונג למד פיזיולוגיה על בוריה, והוא במצב שמאפשר לו להיות תמיד צעד אחד קדימה לפני הבודקים. ההשקעה של הקבוצות שלו ברופאים ובצוות מכין, שאין לה דוגמא בספורט, מסבירה את היכולת הזו, כמו גם הפרפקציוניזם של האדם במאד קשה הזה.
אני חייב לציין במאמר מוסגר, שהייתי ממעריציו עד שגיליתי את האגואיזם הכרוני, האפטיה והמיזנטרופיות שלו. הוא פועל רבות למען חקר מחלת הסרטן ולהגברת המודעות, ואילו דברים חשובים מאד. במקביל, הקרן שהקים מוציאה את המקסימום האפשרי לפי החוק האמריקאי לקרנות לטובת עלויות ניהול והוצאות שונות שאינן קשורות לעניין בו היא עוסקת (אם אני זוכר נכון ארבעים אחוז שנתית), ובכך היא הקרן שמשקיעה הכי פחות (מבחינת אחוזים) בעניין למענו הוקמה. אבל זה לא קשור, ורק במאמר מוסגר.
עכשיו, היכולת של רוכבי אופניים להתעלם מהבטחות, שבועות וחוזים כדי לנסות ולהגיע להישג היא עתיקה, לפחות כימי הטור, כבר בטור השני היה סקנדל נוראי עקב רמאות ופגיעה באחרים. ונושא הכימיה נפוץ לפחות מאז שנות הששים אצל רוכבי האופניים, חוד החנית של הדופינג בעולם (יש לזה הסברים, אבל לא נכנס לזה פה). אפילו בטור האחרון, למרות שידעו שייאלצו לתת בדיקת דם כל אחד, לא השתלטו הרוכבים על ייצרם. רק השבוע התגלה ששטפן שומאכר הגרמני המבטיח השתמש בסוג חדש של אפו שאי אפשר עדיין היה למצוא בקיץ, בזמן הטור. אבל שיטת בדיקה חדשה פותחה במהירות שיא, וכנראה ששומאכר הוא לא השם האחרון שעולה לכותרות, לפי השמועות, גם קארלוס סאסטרה ופרנק שלק בין אלו שהערכים שלהם חשודים.
כל זה בא, בגלל שהרוכבים ראו אצל ארמסטרונג, שללא ספק השתמש בחומרים אסורים, שהשקעה בתחום מביאה לשיפור מדהים בהישגים, ועם מספיק אמצעי זהירות הסיכון מינימלי. זה מה שאוהדי הרכיבה בעולם מקשרים עם השם ארמסטרונג: ההתמקצעות של נושא הדופינג. ולכן הרעש, בעקבות רצונו לחזור, וההעלאה התקשורתית של הסיפורים הישנים.

S&M 15 באוקטובר 2008

ההתקפלות בפני עבריינים, וחיפוש פתרונות פרוצדורליים כמו "גם בישראל ההתיישנות היא 10 שנים", מראים שהכל שאלה של מחיר. אם זה ספורטאי אהוד, נערץ, מוערך, יוותרו לו על הכל. ניראה לי שאם יורכב חבר מושבעים מגולשי הבלוג, לא רק או.ג'יי. סימפסון יצא זכאי. אבל זה בסדר, כי אני מניח שבבלוגים של החרדים, גם אריה דרעי יוצא זכאי.

חידושים מדעיים הם תמיד עילה לבחינה מחדש של החלטות קודמות. כשהכניסו את בדיקות ה-DNA נפתחו תיקים, נקבעו משפטים חוזרים וזיכויים, ואם היה צורך גם לעגל פינות פרוצדורליות כדי להשיג צדק, אז גם זה נעשה (למשל, רצח עורכת הדין מרמת השרון שפוענח בזכות עיגול פינות כזה).

הבדיקה מראה שהבנאדם נוכל. אולי הוא בכלל לא כזה ספורטאי גדול כמו שחשבנו. אולי הוא סתם תוצר של מעבדה, ולא ראוי לאהדה כלשהי? במקרה כזה צריך להוקיע אותו, גם אם הוא תורם למלחמה בסרטן.
הרי מעמידים את אברהם הירשזון למשפט למרות שהוא ייסד את מצעד החיים (ואת אהוד אולמרט למרות שהוא אוהד בית"ר).

צריך להבדיל בין ביצוע העבירה, לבין הטיעונים לעונש. אם הבדיקות מוכיחות שלאנס אמסטרונג השתמש בסמים אסורים, צריך קודם כל להכריז את זה. אח"כ בשלב של ההחלטה אם לפסול, להוקיע, למחוק, ידונו אם זה מגיע לו בשל תרומתו למלחמה בסרטן וכו'.

באבא ימים Old Timer 15 באוקטובר 2008

אלון:
במה שכתבת יש טענה שנשמעות לא הגיונית. הטענה לפיה מאז מחלת הסרטן למד ארמסטרונג פיזיולוגיה שמאפשרת לא להיות צעד אחד לפני הבודקים (דהיינו, אדם החולה בסרטן הצליח להתמחות בתחום שאינו מקצועו יותר מגדולי המומחים בתחום בפרק זמן יותר קצר מהם).

אני לא מביו מה ניסית להגיד באמירה לפיה הקבוצות שלו משקיעות בצוות רפואי. ככל שמספר האנשים המעורבים יותר גדול כך הסיכוי שדבר כזה יצא החוצה יותר גדול. אתה טוען לבאלקו 2?

אלון זנדר 15 באוקטובר 2008

באבא –

זו קצת היתממות, לא? הידע שמאפשר לארמסטרונג (או יותר נכון, איפשר בלשון עבר) הוא לא ידע מקצועי עדיף על מומחים. הוא ידע מספיק כדי להבין איפה מגבלות הבדיקות. לצורך העניין, לשטפן שומאכר היה מספיק לדעת שCERA עדיין לא ניתן לגילוי בבדיקות, אלא רק אפו דור ב', ולכן הוא לקח את התרופה לפני הטור למרות שידע על בדיקות הדם.
הידע של ארמסטרונג הוא, כמובן, גדול מזה בהרבה. לפי הבנתי, הבנאדם עובד כמו מדען. הכל מוסדר ויעיל עד לפרט האחרון, והוא מתייעץ במומחים הגדולים בעולם בכל נושא. הקבוצות שהוא רוכב עבורן משקיעות הון בצוות רפואי, כולל צוות מתוגבר מהטובים בעולם. ברור שיש שם גם חומרים אסורים, וכמו שציינת, הסיכוי שזה ייצא החוצה הוא גדול – ואכן התראיינו חברים בצוות וסיפרו על החומרים האסורים! רק שזה לא מספיק עבור הוכחה, ובארה"ב בפרט, ובקהילת אוהדי ארמסטרונג בכלל, העניין לא זכה לתהודה. כי עדיף לחשוב שהוא סמל ודוגמא. כמו שמעדיפים לא לחשוב בארה"ב הפוריטנית על היותו לא-בדיוק-איש-משפחה-למופת ואפילו התקשורת שם לא מדווחת על כל פרשיות הסקס שלו.

Old Timer 17 באוקטובר 2008

Alon, I'm not palying dumb i really don't understand.

There are tons of doctors involved in these levels. How is it then that he is the only one that knows whats discoverable and what's not? If its difficult, then his personal knowledge shouldn't be sufficient (as every sports doc should be better informed). If its easy, how come he's so special?

If i recall correctly, statement of medical team is proof. The proof against Floyd Landice is a phone call with Greg Lemond. I'm pretty sure someone would have subpeonaed Armstrong's medical team if there was substance there. BTW did Landice ride for a less doctor intensive team? Isn't he an american too?

Don't get me wrong. He may be dirty but nothing in what you wrote serves as evidence to that.

Comments closed