פיונגצ׳אנג (8). הונגריה באור ובצל (רק לדוגמא)

אפשר לבקש קשר מינימלי בין ספורטאי למדינה?

זו כנראה מדליית הזהב האולימפית לה חיכו הכי הרבה זמן. הונגריה, במקום השמיני בדרוג כל הזמנים האולימפי, חיכתה 175 מדליות זהב של קיץ – מאלפרד האיוש עד דנושקה קוזאק וחברותיה לקייק בריו – דרך פאפ, קלטי, שושלת סקיי-גיארמטי, שושלת נמת׳, פושקש וקוצ׳יש, גרביץ, אגרסזגי ודארני, שילאגי וקטינקה – כדי לזכות בזהב אולימפי ראשון של חורף. ויקטור קנוץ׳, צ׳אבה בוריאן, שאוננג ליו, ושאולין שאנדור ליו עשו את ההיסטוריה במירוץ הקבוצתי ל-5000 מטר בהחלקה מהירה במסלול קצר.

המממ…. מה זה שני השמות הסינים שם? שני אחים שנולדו לאב סיני ואם הונגריה בבודפשט (שמו האמצעי של אחד מהם מרמז זאת). מדליית זהב Made in Hungary לכל דבר.

על דוכן המנצחים הם עשו את מחוות האצטקים של בולט. האין זה נפלא איך הג׳מייקני הגדול הפך השראה לרבים כל כך? אתם לא מתחילים להבין מה עשה בולט עבור האולימפיזם בדורנו!

זה קצת הרים את מצב הרוח אחרי שאמריקאית בשם אליזבת סוואני השתלטה על אזרחות הונגרית וגם על מקום בתחרות הסקי בסגנון חופשי וקצת הביכה את הונגריה. מסתבר שהיא ניצלה את מיעוט המשתתפות ופרצה בתקנון. הלכה ל-13 תחרויות בינלאומיות עם פחות מ-30 משתתפות וצברה מספיק סיומי טופ-30 כדי להשתתף במשחקים. יש לציין שזה כמעט לחלוטין על חשבונה. כנראה היא קיבלה את החליפה לטקס הפתיחה. בפיונגצ׳אנג היא לא ביצעה אפילו תרגיל אחד ואחר כך הסבירה ״אני יודעת לעשות תרגילים, אבל בסקי מים״. יש לה כוונה, לדבריה, לעשות בשלב מסויים את התרגילים על שלג. וכדאי שתזדרז כי היא בת 33.

זה קצת חילק את ההונגרים לשניים, אלו עם חוש הומור ואלו שחוששים שזרים (מוסלמים/אמריקאים/ציונים – מחק והוסף את המיותר) מנסים לבייש את המדינה שלהם. בקבוצה השניה יש עכשיו פילוג. כי כאמור שני חצי-סינים סייעו להונגריה לעשות היסטוריה. האם הזווית הסינית-הונגרית תהיה סיפור גדול בהונגריה? אולי קצת. אף אחד לא עשה עניין כשהסייפת איידה מוחמד זכתה בהמון מדליות עולמיות ואירופאיות (אך לא אולימפיות) במשך השנים. כי גם היא ילידת בודפשט עם אב מוסלמי.

*

מכל מקום אני אתייחס דווקא לסוואני – כי זו בדיחה. וזה נובע מעניין מאד פשוט. משחקי החורף מנופחים. משחקי החורף היו פעם כ-10-12 ימים. הם הורחבו למתכונת האולימפית הרגילה של 16-17 יום ב-1988 והתנועה האולימפית עושה הרבה כדי להרחיב את ההשתתפות. וכך יש אינפלציה של כל מיני קנדים ואמריקאים עם כוונות טובות לייצג את ארץ אבותיהם, סביהם, בת זוגם וכיוצא באלו. כשבמקרה של ישראל מספיק סב או סבתא יהודים.

זה גורם לתופעות אחרות. אפילו ענף הקרלינג די מצא את מקומו למשחקים, ואפילו הורחב השנה, משום שהוא ממלא הרבה הרבה שעות שידור. ובמשחקים שהורחבו כמובן בגלל הטלוויזיה זה חשוב.

לא יודע איך פותרים את הדבר הזה. אני אוהב את משחקי החורף אבל ברור שהם מאד מאד יורו-צנטרים. הם הושקו בעידן בו המשחקים היו בדומיננטיות אירופאית ואני לא בטוח אם זה מה שהיה מתרחש היום. יש ענפים עם השתתפות עולמית עצומה – קריקט, סקווש, גלישת גלים – שאינם במשחקים (חלקם יהיו בטוקיו). שמעתי כל מיני הצעות הזויות איך להכניס בשר למשחקים הללו. למשל להעביר כמה ענפים באולם לחורף – נניח כדוריד. הצעה קצת יותר הגיוניות הן הגבלות מדינתיות פחות נוקשות. כלומר לאפשר למשל עשרה גולשי סקי מאוסטריה בכל מקצה.

אבל החשוב ביותר הוא למצוא איזשהו קשר הגיוני בין ספורטאי למדינה. הבעיה האחרונה שיש לי עם סוואני היא שהיא גרועה. אם היא הייתה הונגריה שידה משגת לאחת מחופשות הסקי הזולות בסלובקיה, זה היה סיפור חביב מהסוג של Eddie the Eagle או נבחרת המזחלות של גמ׳ייקה (שהפכה במשך השנים ללגיטימית מאד). אבל בצורה הזו זו פארסה.

כי אגיד לכם משהו, בכדי לסיים בטון חיובי ופרו הונגרי. כשמתאמצים ועובדים גם מדינות בלי תנאים לספורט חורף (להונגריה יש שלג, אבל אין הרים) יכולות למצוא את הדרך למדליה לגיטימית.

פיונגצ׳אנג (7). מגביהות את הרף
פיונגצ׳אנג (9). מילה על ההחלקה וחידון מספר 595 על תירוצים

36 Comments

מתי 22 בפברואר 2018

אז יש לה מספיק פנאי כדי לנסוע ל-13 תחרויות אבל לא מספיק כדי להתאמן אפילו על תרגיל אחד קטן…

דורפן 22 בפברואר 2018

התרגיל לא יביא לך כלום. ההרשמה כן…. אבל הייתה יכולה לנצל את הזמן להתאמן קצת

איציק 22 בפברואר 2018

מתאמנים בפגרות. בתקופת התחרויות לא מתאמנים אלה מתחזקים את מה שיש… או מה שאין במקרה שלה.

א.ב 25 בפברואר 2018

להגנתה יאמר שבשביל גולשת חובבת שהתחילה לגלוש רק לפני כמה שנים ולא עושה את זה פול טיים היא בסדר…

איציק 25 בפברואר 2018

לא סתם בסדר, ספורטאית אולימפית.

אמיתי 22 בפברואר 2018

עם קצת הגיון בריא מישהו היה צריך לעצור אותה למרות שהשיגה ״קריטריון״

דורפן 22 בפברואר 2018

אכן. אדי דה איגל ביצע קפיצת סקי גרועה. ואפשר לסיים מרתון ב-2:55. אבל היא כלל לא השתתפה בתחרות. אפשר למשל להוסיף לקריטריון שאתה צריך לפחות פעמיים-שלוש לא לסיים אחרון בתחרויות הקריטריון.

איציק 22 בפברואר 2018

לדעתי זה מעולה שהיא השתתפה.
שאלת טריוויה בטוחה באחד החידונים שלך בשנת 2050 או משהו כזה.

יובל שהוא אחר עד כאב 23 בפברואר 2018

אין את הקטע של קריטריון מדינתי? בישראל היו לא מעט מקרים של ספורטאי קיץ שלא הגיעו למשחקים בגלל זה. או שזה רק לטובת מימון?

רונן דורפן 23 בפברואר 2018

ההונגרים פישלו פה

Abby Wambach בדימוס 22 בפברואר 2018

עזבו אתכם מהכל. ראיתם את רוני? (מאדי רוני!)
הכל רנדומלי ובעיטות עונשין או איך שקוראים לזה בהוקי זה לא הוגן, אבל איזה תותחית לעמוד ככה מול הנבחרת הכי טובה בעולם.

אריאל גרייזס 22 בפברואר 2018

בעיניי זה היה דווקא משעשע כל העסק. ואין ספק שמשחקי החורף מנופחים – האמריקאים שילמו הרבה כסף על זכויות שידור וצריך למלא שעות אז הוסיפו כל מיני ענפים ששייכים למשחקי האקסטרים – והאמת, שזה דווקא נחמד. יש מלא מה לראות. אבל אני באמת לא מבין את ההצעה של קשר בין ספורטאי למדינה – למה זה אמור לשנות משהו? אם כבר, זה יהפוך את המשחקים הרבה יותר יורו-צנטריים

דורפן 22 בפברואר 2018

עם האקסטרים אין בעיה – חייבים להתחדש. אי אפשר להמשיך עם יווני רומי וסקי במישור לנצח. היורוצנטריות היא לא בעיה. אני רק מציין שהיום הרבה מהענפים הללו לא היו עומדים בתנאי קבלה.

אריאל גרייזס 22 בפברואר 2018

לא, כי קרב חמש מודרני..

דורפן 23 בפברואר 2018

גם קרב חמש – יש הרבה מאד ענפים אנכרוניסטים. 9000 ענפי סוסים. סקי במישור קלאסי לעומת חופשי. בנוסף יש ענפים שלא מעניינים כלב מת במשחקים – כדורגל גברים, טניס… האקסטרים הוא תוספת נפלאה.

אלכס דוקורסקי 23 בפברואר 2018

לא יודע לגבי ההתחדשות. הרבה מהענפים החדשים הם מרהיבים לצפייה, והספורטאים שמשתתפים בהם הם אקרובטים נהדרים ואנשים אמיצים מאוד, אבל נראה שהם באמת מתאימים יותר למשחקי האקסטרים השונים.

רבים מהענפים הקלאסיים של המשחקים, כמו קפיצות סקי, המקצועות האלפיניים למיניהם והמזחלות הינם ענפי אקסטרים לכל דבר.

ואן גוך 23 בפברואר 2018

למה סקי אלפיני זה ענף אקסטרים?

רונן דורפן 23 בפברואר 2018

הנסיון שלי אפילו להלביש את המחליקיים זה ענף אקסטרים.

אלכס דוקורסקי 23 בפברואר 2018

גם שלי. מעולם לא עליתי על קרח. ובכלל, משתדל לשמור על מעמדי כבטטת כורסא (ואפילו מבלי לצרוך חומרים משפרי ביצוע לשם כך).

אלכס דוקורסקי 23 בפברואר 2018

אין לי הגדרה לענפי אקסטרים, אבל אניח שמדובר בענפים שכוללים תנועה המהירות גבוהה ו/או קפיצות שונות כתוצאה מהפרשי גובה וכו'.
ענפים שהמשתתפים בהם התראו, כפי הנראה, לא פעם עם המנתח האורתופדי התורן.
ענפי הסקי האלפיני כוללים מקצועות של ירידה במורד והסלאלום הענק, שלעתים מגיעים בהם למהירויות של כ-150 קמ"ש תוך כדי ירידה ועיקולים שונים.
חושב שגם קפיצות הסקי והמזחלות בהחלט עומדים בקריטריונים שהוזכרו למעלה.

אמיתי 22 בפברואר 2018

גם הבחור האמריקאי שייצג את ישראל קצת היה מתחת לראדר והדגים את הבעייתיות במצב. אם הייתה איזו וועדה מקצועית רצינית אולי היו דואגים לו לתנאים ומאמן ומצד שני הוא לא היה מופיע עם קסדה של שימשון הגיבור..
אבל הוא באמת נישמע כספורטאי שהגשים חלום

איציק 22 בפברואר 2018

היה רדאר?
אני שואל ברצינות. אולי דובינסקי יוכל לענות טוב יותר. האם היה מי שעוקב, בודק ופשוט הבחור פוספס, או כל מי שמשום מקום עשה קריטריון, לא נבדק ועלה על העגלה. מה תהליך בחירת והכנת ספורטאים ישראלים לאולימפיאדת חורף?

no propaganda 22 בפברואר 2018

ללא כל ספק ניצול יפה של חוקים בעייתים ואכן מצחיק.
עוד דבר מצחיק שקרה, בעל ואישה רוסים שלקחו ארד בקרלחנג זוגות ואז שללו להם אותה כי תפסו אותו על סמים! אני מסכן הבחור, הוא יצטרך לשמוע קיטורים על זה עד המוות:)

no propaganda 22 בפברואר 2018

איזה מסכן*

רן מפעם 23 בפברואר 2018

What kind of drugs? Speeds is the last thing you need when you playing curling

no propaganda 23 בפברואר 2018

מלודוניום, נראה לי זה מה שהיה אצל שאראפובה. זה מגדיל את זרימת הדם ללב.

אמיתי 23 בפברואר 2018

עזוב. בגלל הסמים אני הפסקתי לעקוב אחרי קארלינג כבר לפני שנים. כל הענף נגוע. צריך בדק בית

איציק 23 בפברואר 2018

עברת לזריקת חצים למטרה, דייג ותפיסת זבובים.

איציק 23 בפברואר 2018

לגבי קרלינג עצמו, יש לי בצרפת ידידה שעוסקת שנים מספר פעמים בשבוע בקיק בוקסינג. הלכה פעם לקרלינג, קרעה את הרצועה בכתף או משהו דומה. ספורט מסוכן.

ק. 23 בפברואר 2018

בגלל הסמים שאתה עושה או הם?

אמיתי 23 בפברואר 2018

אל תהיה לי שטינקר

ק. 23 בפברואר 2018

לא אמרו לי בגיל צעיר "דודי אל תהיה שטינקר". בעיה.
עדות לסמים זה להתערב שקבוצה של מוריניו תיזום ותנסה לשחק על יותר מתיקו מול קבוצות שוות ערך ומעלה

אמיתי 23 בפברואר 2018

אתה מבלבל בין שני דברים דומים- אהדת ספורט (כדורגל) וסמים.

מתן 23 בפברואר 2018

זה סיפור הזוי, אבל הבעיה הגדולה פה היא שספורטאים ישראלים יכולים לקרוא את הטקסט הזה ולקבל רעיונות.
כמה ענפים יש באולימפיאדת החורף לעומת זאת של הקיץ? זה מספר קרוב יחסית ככה שהגיוני שהמשחקים יארכו שבועיים וחצי או שזה סתם ניפוח לטובת הטלוויזיה?

ואן גוך 23 בפברואר 2018

קצת חבל שהשקעת פוסט שלם בשביל הליצנית הזאת.
יש המון ספורטאים אמיתיים שהיה שווה לכתוב עליהם.

Comments closed