תשעים ושבע נקודה שבע

המשטח שלא משקר

אני חושב שהייתה שנה אחת בה פדרר ניצח את דג׳וקוביץ בחצי גמר הרולאן גארוס, בשנה בה נובאק ניצח כמה פעמים ברציפות את נדאל על החימר. ושנה אחר כך נדאל עבד קשה לנצח את נובאק. כלומר היו שנים שהייתה תחרות על המשטח הזה. 

אני לא מכיר את הביוגרפיה האישית של כל טניסאי מחמישים הראשונים – יש כמה מדינות שאינני בטוח מה המשטח העיקרי שם (קוריאה, בלגיה, יוון) – אבל לפי הספירה שלי  29 מ-50 הראשונים בעולם גדלו די בוודאות על חימר. זאת מלבד העובדה שגם בארצות הברית עברו לאמן ילדים על החימר. לכן הסיבה שנדאל שולט כך איננה כי מדובר באיזשהי עניין אזוטרי. טניס על חימר זה לא עשרים קילומטר הליכה, או אופני בי.אם.אקס. 

מאזן 2-86 זה 97.7 אחוז על המשטח שהוא כרגע לפחות ברמת השטח והכשרת השחקן המשטח הפופולארי ביותר. 

*

 על החימר בכלל, כולל הטוב משלוש, המאזן שלו מעט חלש יותר – 415-36 שזה רק  92%. לעומת זאת החימר בטוב בחמש – ביחד עם 18-0 בדייויס ו-4-0 בשנים שגמר מונטה קרלו ורומא היו בהטוב מחמש המאזן משתפר קלות ל 108-2, שזה 98.2. אבל אני מציע כאן לא להסחף. האינטנסיביות של טורניר גרנד סלאם גבוהה יותר מטורניר רומא ולרוב מגביע דייויס. אז לא 98.2. 97.7 ברולאן גארוס. למען האמת, אני מעדיף 97.7 כי 98.2 קצת קשה להסביר. 

אגב, נדאל הפסיד פעמיים נוספות בחימר חמש מערכות בדייויס. אבל זה היה בזוגות.

*

האם קל יותר לשלוט על החימר?

יש לתשובה שני צדדים: החימר הוא משטח שלא משקר.

אתה לא יכול לרכב על הסרב שלך ופה ושם לשבור ולטייל לנצחונות. אתה צריך לנצח כל גיים בעדיפות על יריבך. נדאל מנצח אגב 85% מכל המשחקונים שהוא מגיע ו43% מהמשחקונים בהם הוא לא מגיש. לא השנה אלא בכלל. בחימר השחקן הטוב יותר מנצח.  אז מצד אחד הסיכוי להפתעה קטן יותר. גם משחק די שקול יכול להיות חד צדדי בתוצאה. תים למשל לא היה כל כך חלש היום.

זה קצת צריך לשנות את התחושה לגבי נדאל ופדרר. פדרר מנצח קצת יותר על מנטליות – כי בטניס מבוסס הגשה רכוז וחושי תחרות ינצח יריב שאולי שולט בחלקים קריטיים במשחק. ראיתי בעיני גמר ווימבלדון גדול בו פדרר ניצח כך באכזריות רבה ועם שבירה אחת בלבד בחמש מערכות, את אנדי רודיק במשחק בו רודיק שלט בכ-70% מזמן המשחק. לנדאל, לפחות על חימר, זה יתרון איכותי בכל רגע נתון. סליחה, ב97.7 מהרגעים הנתונים. כי מספר ״הנקודות החשובות״ ממילא מוגבל כשאתה כמעט לעולם לא מפסיד מערכה.

 ובמלים: תשעים ושבע נקודה שבע. 

נדאל הגדול בדורו? -אורח-אלון עידן(הארץ)
נגמרו הציפורניים

70 Comments

דאג קולינס 10 ביוני 2018

משב רוח מרענן.

דורפן 10 ביוני 2018

אל תאבד תקווה. לפי המגמה מהטורניר הקודם לנוכחי – נדאל צפוי בשנים הקרובות לאבד מערכה בגמר.

דאג קולינס 10 ביוני 2018

נהנתי לקרוא. אם טים ימשיך בהתקדמות וישמור על קצב ויגיב נכון ליריב אולי ינצח. היום נפל לשינויים בקצב ובצורת המשחק של נדל. היה לו שיעור מעניין.

דורפן 10 ביוני 2018

הוא נראה יותר טוב מבחצי הגמר של השנה שעברה. ומכיוון שהוא יזכה לחיות אחרי נדאל הוא ייקח את הטורניר הזה.

איציק 10 ביוני 2018

עד שכבר היו רביעיה שמאתגרת אחת את השנייה ואפילו נדאל התקשה לעיתים על חימר, פדרר החליט שלא שווה לו המאמץ, דג'וקוביץ' נראה כמו צל של עצמו ומארי התאדה. מה נשאר, תים שלפעמים מרגיש שאם היה קצת יותר טוב היה יכול לגרום לנדאל להתגרד מידי פעם. באסה, ושאפו ענק לנדל.

Guss 11 ביוני 2018

קשה להאשים את פדרר שבגיל 36, עוד חודשיים 37, מוותר על האופציה להתחרות במגרש הכי חלש שלו מול הטניסאי הכי טוב אי פעם על משטח החימר. פדרר מתייחס ללוח שנת הטניס כמו שהוא מתייחס לנקודות במשחק בשנים האחרונות – הוא לא ירדוף אחרי נקודות אבודות, הוא ישמור כוחות. אסטרטגיה שאולי לשחקן בן 27 היתה יכולה להיחשב זהירה מדי ואף פחדנית, אבל בגילו היא סופר-לגיטימית.
דג'וקוביץ' הוא סימן שאלה גדול מאוד – גם אם נעזוב את היכולת הבינונית מאז שחזר, הוא נראה (לי לפחות) אדיש מנטלית. לא ברור לי האם יש לו את תעצומות הנפש לשוב ולהתחרות ברמות הגבוהות ביותר על כל מה שכרוך בזה.בגיל 31, אחרי פציעות קשות, וכשהוא מרוחק 8 סלאמים מפדרר (כשפדרר עדיין משחק טוב, וכמובן נדאל ממשיך לצבור תארים גם הוא), הסיכוי שלו להתקרב אליו הולך וקטן. אני לא בטוח שהוא לא יפרוש לאחר סוף העונה

איציק 11 ביוני 2018

אין תלונות, אבל כיוון שאין תחליף ראוי לארבעתם, שנים לא מתפקדים, אחד לא צעיר ואחד עוד מעט לא צעיר, אז הטניס מבחינתי עיבד מזוהרו לארונה. ממתין לעונת המשחקים של פדרר כדי להינות שוב.

Jhkj 11 ביוני 2018

אבל אני לא חושב שהתחליפים כאלה רעים, דל פוטרו נתן טורניר ענק על המשטח הכי חלש שלו ועלה לחצי, אותו אחד שניצח את נדאל באולימפידה ולדעתי הוא בהחלט מסוגל לדבר על גראנד סלאמים. גם תים הוכיח שהוא מצוין ושיש מה לדבר עליו בהמשך, אפילו שוורצמן זברב והאיטלקי שהדיחו את נדאל היו מצוינים, נראה שכעת זו מעיין תקופת מעבר שרק נדאל שרד מארבע הגדולים של אז, אבל דל פוטרו מוכיח שהוא לא נופל ממארי כשהוא בריא בשנים האחרונות ותים וזברב הם בהחלט הדר הבא אבל גם כאן ועכשיו

דאג קולינס 10 ביוני 2018

במקרה החברים שציינת לא ניצחו את נדל באליפות צרפת.

דאג קולינס 10 ביוני 2018

תיקון דיוקו ניצח ב 2015.

מתן 10 ביוני 2018

לדעתי דווקא העובדה שהחימר זה משטח שהרבה פחות דורש טכניקה ומוכנות לדברים מפתיעים (כמו בדשא, או אפילו במשטח קשה מהיר, כמו במלבורן) הופכת אותו למשטח הכי "גרוע". מבחינתי זה פחות טניס ויותר קרב התשה שהמנצח בו הוא ברוב המוחלט של המקרים זה שיש לו סיבולת יותר טובה. כשהכדור עוצר וגם קופץ כל כך גבוה זה גורם לשחקנים לשחק בצורה הגנתית ולא לקחת סיכונים (שלא נדבר על עליות לרשת). העיקר שסוף סוף סיימנו עם העונה הארוכה להחריד הזאת. וולקאם דשא!

דאג קולינס 10 ביוני 2018

הורדת את נדל לרצפה. סיבולת והתשה. פדרר, דיוקו…. נורא חלשים וחסרי סיבולת.

מתן 10 ביוני 2018

פדרר ודג'וקוביץ' לא חסרי סיבולת, אבל בהשוואה לנדאל הם לא בליגה שלו בעניין הזה (בעיקר פדרר). נדאל נהנה לרוץ בלי סוף במשך חמש שעות ואין לו בעיה עם המרתונים האלה (בגלל זה, אגב, המאזן שלו בטורנירים של שלוש מערכות פחות טוב – גם אם עדיין מדהים – מהרולאן גארוס)

דאג קולינס 10 ביוני 2018

ב atp 1000 המאזן שלו טוב מפדרר.

דאג קולינס 10 ביוני 2018

רק לפרוטוקול המשחקים של נדל באליפות צרפת יחסית קצרים. כמעט ולא מפסיד מערכות.

רן 10 ביוני 2018

מדהים שבזמן שישנם 2 שחקנים ענקיים כמו פדרר ונדאל הם עדיין מצליחים לקחת כל כך הרבה תארים.
תחשבו על זה נדאל לקח 17 תארים כשהוא משחק נגד השחקן הטוב בכל הזמנים.
אותו משפט יכול להיות בדיוק הפוך על נדאל.
שורה תחתונה זכינו לראות את חלק מגדולי הספורטאים

אלכס דוקורסקי 11 ביוני 2018

ממש ככה. ועד לפציעה שלו, דג'וקוביץ' נכלל גם באותה קטגוריה (חושב בעצם שהוא יישאר שם, ללא קשר להמשך הישגיו בעתיד).

ניינר / ווריור 10 ביוני 2018

תגובת אחייני המקצוען:
מצחיק לקבוע שזה משטח פופולארי לפי ההכשרה של טניסאים (שגם שם, אני בספק אם הנתונים מדויקים). בסופו של יום רוב התחרויות על משטחים קשים. המשחק על חימר איטי יותר, והוא האנטיתזה לטניס הקלאסי של סרב אנד וולי. אתה יכול לעמוד שלושה מטרים מהקו ולהפציץ. פדרר ונובאק הראו הרבה יותר גיוון בטניס שלהם. לרפא יש שישה גראנד סלאמים מחוץ לחימר. זה מעט בהשוואה לטניסאי ההיסטורי שהוא.

דאג קולינס 10 ביוני 2018

אחד בחימר זה מעט לטניסאי על.

צביקה 11 ביוני 2018

אחד בחימר. 1. שאינו המשטח של הסגנון שלך 2.בעידן שבו גדול שחקני החימר (אין ויכוח) שולט במשטח. זה דווקא הישג. סמפראס לא הצליח למרות 14 סלאמים בלי שנדאל יפריע לו, רק בגלל מספר 1.

פייפר 10 ביוני 2018

האנטיתזה לסרב אנד וולי הקלאסי? להפציץ מהקו האחורי?
אם כבר הדשא זה פשוט להפציץ סרב ולקחת נקודה, ולראיה, כמות השחקנים החד גוניים שהגיעו לשלבים מאוחרים מאוד בווימבלדון בתקופה של ארבעת הגדולים (בשליפה: ברדיך, קוורי, ציליץ ועוד כמה שברחו לי).
כמות הטקטיקה שקיימת בראלים הארוכים היא פשוט מטורפת, ולרדד את היכולת של נדאל ל ״למי יש יותר סיבולת״ זה לעשות עוול לכישרון האדיר הזה. והטכניקה של נדאל כנראה שנופלת משל פדרר, אבל שם זה נגמר. אתה לא יכול לשחק טניס הגנתי ולשלוט בכל נקודה. זה פשוט לא אפשרי. ווינרים זה לא חזות הכל.

דורפן 10 ביוני 2018

לחלוטין נכון. פדרר עולה עליו טכנית – בהסתייגות אחת. נדאל עולה עליו בפורהאנד טופ-ספין. 60% מהחבטות בטניס הן החבטה הזו. אז בעוד הוא פחות מגוון – רוב החבטות שלו הן החבטה הטובה בטניס.

רועי 11 ביוני 2018

אני לא בטוח במה שאתה אומר.

היום נדאל נראה לי המוכשר ביותר בסט החבטות (מלבד הגשה).
האחוזים שלו ברשת נהדרים, הדרופ שוט שלו אומנות ובבק האנד לדעתי יש לו יותר ווינרים משני השחקנים מהחצי והגמר.

אני חושב שיש לו קייס טוב לשחקן השלם ביותר טכנית בטניס.

Jhkj 11 ביוני 2018

המשחק של נדאל לא תמיד היה ככה, זה אלמנטים שהוא הוסיף לאט לאט בשנים האחרונות כשהוא הבין אחרי הפציעה שהוא לא יוכל תמיד להתרוצץ, למשל שהדרופים שלו השתפרו בצורה מדהימה השנה, זה היה נראה כמו הבעיטות החופשיות של מסי, שהוא קיבל החלטה שהוא ילמד איך לעשות אותן טוב והם היו בלתי ניתנים לעצירה השנה, מחכה לראות מה הדבר הבא שנדאל יכין, אבל אני מופתע באמת שלא מדברים על הדרופים האלה יותר

רועי 13 ביוני 2018

זה נכון.
אבל אנחנו מתייחסים למה שהוא עושה כשהוא רוצה.
כיום אוסף המכות שלו, ציין זאת גם ג'ים קורייר, המגוון והיעיל ביותר. יש לו יכולות להגיע עם הכדור לנקודות על המגרש שאף אחד אחר לא יכול.

Jhkj 13 ביוני 2018

נכון, ואני לגמרי מסכים איתך, אני פשוט אומר שהוא לא היה כל הקריירה היה ככה אלה משהו שהוא אגיע אליו בשנים האחרונות

דודי 11 ביוני 2018

ברדיך חדגוני מה (גם ציליץ לא שייך, אבל ברדיך חדגוני השבית אותי לגמרי, בשיאו אחד השחקנים הטכניים בסבב..)

דורפן 10 ביוני 2018

ניינר – אז לפי מה קובעים מה ״הטניס הקלאסי״? מה משמעות הביטוי? לפי כך שהמשחק היה פעם אנגלו-סקסי ולכן אוסטרליה, ארה״ב ובריטניה עם טורניר סלאם ולכן חלוקת המשטחים?

הסיבה שפדרר מוביל על נדאל היא שיש שני סלאמים על משטחים קשים ורק אחד על חימר. זה הכל. לא בא לשפוט כרגע מי יותר גדול – אבל הסיבה לפער היא רק זו.

דורפן 10 ביוני 2018

ניינר – האם אחיינך הוא מקצוען בישראל? כי באמת ההזנחה הטוטאלית של טניס החימר בישראל היא הסיבה למצבנו היום.

דאג קולינס 10 ביוני 2018

שניהם גדולים. שניהם משחקים על כול משטח נהדר. לנדל בעיה של פציעות על דשא. לפני כן לקח פעמיים את ווימבלדון. אחוז ההצלחה בקריירה דומה, 82% פדרר 82.8% לנדל. נהנה לראות את שניהם.

דורפן 10 ביוני 2018

נדאל היה חמש פעמים ברציפות (בשש שנים בגלל פציעה) בגמר ווימבלדון ניצח שניים והפסיד שלושה. זה לא אסון ויותר ממה שמי מיריביו השיג על חימר.

מתן 10 ביוני 2018

"הסיבה שפדרר מוביל על נדאלהיא שיש שני סלאמים על משטחים קשים ורק אחד על חימר"? אתה אמיתי??
אתה באמת מתלונן על זה שיש שני סלאמים במשטח ה'נייטרלי' ורק אחד על חימר? למה שלא יהיו שניים על דשא (שהוא, אגב, המשטח המקורי של הענף)? מצחיק שאתה שוכח לציין שעונת החימר הרבה יותר ארוכה מעונת הדשא והעובדה השערורייתית שיש שלושה תארי מאסטרס על חימר ואפס (!) על דשא.

דורפן 10 ביוני 2018

דשא משטח שלא קיים ברמת השטח – וטוב שכך – כי אם היה קיים זה היה נשאר ספורט למליונרים וחברי קאנטרי קלאב כפי שהיה בעידן הטרום מקצועני. כמובן שאת ווימבלדון צריך לשמר בגלל המסורת שלו – אבל ״עונת דשא״ במשטח שלא קיים ברמת השטח? אין מתקנים, איש לא מתאמן על דשא, זה משהו שעבר מהעולם. המקוריות זה סבבה – הסל המקורי בכדורסל היה סל אפרסקים, השער המקורי בכדורגל היה קורות עץ מרובעות. וכדורסל שוחק ״מסורתית״ תחת כיפת השמיים. זה כבר לא ככה.

*

אני לא יודע מה ״נייטרלי״. אמריקה/אוסטרליה משחקת על משטחים קשים, אירופה על חימר. אירופה היום טובה מאמריקה/אוסטרליה אבל זה כמובן עשוי להשתנות. נראה לי באופן כללי שהסבב צריך להתחלק ביניהם בערך שווה בשווה. אלו שני המשטחים העיקריים.

אני לא מטיף לשום שינוי, רק אומר עובדתית שאם היינו למשל ב-75-77 כשהיו לתקופה שני סלאמים על חימר – מניין הזכיות היה שונה. גם מספר השנים שהם משחקים עדיין שונה ובאמת אם הפער ביניהם בסוף הקריירה יהיה 1-2 לכאן או לכאן זה לא משמעותי כל כך. ההבדל בין 23 ל21 (נניח) זה לא כמו ההבדל בין 2 ל4.

מתן 11 ביוני 2018

להשוות טניס על דשא לכדורסל עם ארגז אפרסקים זאת סתם דמגוגיה זולה. מדובר פה במשטח שהוא לא נחות מהאחרים בשום צורה, גם אם הוא לא ממש זמין בהרבה מקומות. במקום לעודד את השימוש בו ולהרחיב את עונת הדשא, הם פשוט הורגים את המשטח הזה (שלטעמי הוא המשטח הכי מהנה). אם אנחנו מחפשים את מה שהכי נגיש והכי זול, בואו נעביר את כל הטורנירים למשטחים הקשים שכמעט ולא דורשים תחזוקה וזהו. למה אנחנו בכלל צריכים דשא או חימר?

דורפן 11 ביוני 2018

הוא נחות בדיוק בגלל מה שאתה אומר – הוא לא נגיש והרמה לא תהיה טובה אם אנשים ישחקו על משטח בו הם לא לומדים ומתאמנים. אולי אם יפתחו דשא פלסטי – ראיתי פעם משהו כזו – הוא יוכל לחזור ולהיות יותר דומיננטי בסבב. כל עוד הוא לא קיים בשטח, הוא לא צריך להיות מיוצג יותר מדי מעבר לווימבלדון וההכנה אליו.

חימר הוא נגיש ולא יקר – באזורים שאני חי כמעט לא רואים מגרשים אחרים. צריך לעבור על המשטח במכבש יד לפני האימון. זו חלוקה די ברורה: אירופה-חימר, צפון אמריקה-מגרשים קשים.

מתן 11 ביוני 2018

קודם כל, יכול להיות שדשא סינתטי זה סוג של פתרון (מן הסתם עדיף דשא אמיתי, אבל אולי זה ייתן את אותו האפקט מינוס התחזוקה), אבל אני עדיין לא מסכים. ברור שלילד מהארלם יהיה קשה להצליח על דשא כי הסיכוי שיהיה לו כזה מגרש ציבורי הוא מאוד קטן, אבל זה הענף. טניס אף פעם לא היה הספורט של פשוטי העם, ואני לא חושב שצריך לשנות את הענף בצורה כזאת בשביל ששחקנים שבאו מבתים עניים לא ירגישו נחותים על משטח מסוים. באותה מידה אפשר לשאול למה לא להעביר את משחקי הכדורגל (שזה דווקא כן הענף שאמור להיות נגיש לכולם) למשטחים יותר נגישים? הרי רק למעטים יש גישה למגרש דשא בילדות, אז למה לא להשוות לכולם את התנאים ולשחק גם במונדיאל על חול/אספלט?

רונן דורפן 11 ביוני 2018

בכדורגל – עובדתית, השחקנים הגדולים ביותר גדלו ברחוב, אז כנראה שאין בעיה שצריך לפתור. בטניס כמובן צריך מגרש חוקי כדי לשחק. אין דרך אחרת ללמוד את המשחק.

אבל כתבו כאן למעלה (לא אתה) על ״הטניס הקלאסי״ של הסרב וולי (שגם בווימבלדון בעצם כבר כמעט לא קיים). באיטליה, ספרד, ארגנטינה וצרפת ״הטניס הקלאסי״ הוא קרב מתיש על חימר. הטורנירים היוקרתיים שלהם על חימר. אם אני מסתכל על יחסי הכוחות של הטניס – אמנם מדינות החימר חזקות יותר כרגע ולמרות זאת אין צורך להפלות לטובתן. הסבב צריך להיות בערך חצי בחצי באירועים.

ולא הייתי נוגע בסלאמים, כי לא צריך לגעת במה שעובד. ההערה שלי רק באה להצביע על הסיבה שנדאל בפיגור סלאמים. אתה יכול להגיד שהסיבה מוצדקת – אבל זו הסיבה. אבל מישהו חושב שהמשחק צריך לשמר את הטעם האנגלו-סקסי במשחק כדומיננטי, כלומר להוסיף דשא למרות שלא משחקים עליו, זכותו כמובן אבל אינני מסכים איתו.

מתן 11 ביוני 2018

העניין שבטניס אתה חייב מגרש תקני (וגם אם לא תקני, זה בכל מקרה לא יהיה משהו מאולתר ברחוב) הוא דווקא עוד סיבה לזה שלדעתי אין צורך 'להרוג' את המשטח. הטניסאים המקצוענים בד"כ באים ממשפחה מבוססת (שיכולה לממן להם ציוד, מאמן, טיסות ובמקרים רבים גם שכירת מגרש), ככה שהם יכולים להרשות לעצמם להתאמן על דשא כמה פעמים בשנה. מעבר לזה, ברגע שהם הופכים למקצוענים זה הרבה יותר נגיש להם ואין סיבה שגם מי שלא רגיל לדשא מהילדות יכיר את המשטח מהרגע בו הוא נכנס לסבב, כי הוא חלק מהותי ומשמעותי בענף (או לפחות צריך להיות כזה).
בכל מקרה, אני חושב שכל אחד פה הביע את דעתו וכנראה שלא נסכים על העניין הזה. עכשיו מתחיל החודש של הענף העממי לעניים (שמשוחק על דשא!), ולפחות עד ווימבלדון בעוד שלושה שבועות אפשר ועדיף להתרכז בכדורגל. לילה טוב.

איזי 11 ביוני 2018

מציע לך לבדוק לכמה שחקנים היסוטריים יש 6 זכיות או יותר מחוץ לטורניר החזק ביותר שלהם

אלון 11 ביוני 2018

אם היו 2 גרנד סלאם על חימר אז סביר להניח שפדרר היה מבלה יותר זמן על חימר ולנדאל היו פחות זכיות.

דורפן 11 ביוני 2018

לזקנים יותר זכור היטב שהוא לקח את טוני רואץ׳ אחרי תקופה בלי מאמן כדי ״לפתור״ את הבעיה הקלה של נדאל והחימר. אז את המאמצים הוא עשה.

פדרר הוא שחקן חימר מעולה – הוא גדל חלקית על חימר – זה לא מקרה של סמפראס או מקנרו שהיו ממש בינוניים על המשטח.

אלון 11 ביוני 2018

זה היה בגיל מאוחר. אם היה עושה את זה בגיל צעיר יותר אז יכול להיות שהוא היה מהווה יריב יותר רציני לנדאל על חימר. אני מניח שאם היו שני גרנד סלאם על חימר אז המון דברים היו משתנים.

רומן ואן גוך 11 ביוני 2018

אני חושב שפדרר הוא שחקן החימר השלישי הכי גדול בהיסטוריה אחרי רפא וגוסטבו קווארטן.

Jhkj 11 ביוני 2018

סטינסלב וורינקה שחקן חימר ענק, שכמעט שכל פעם שנדאל לא היווה איום לקח את הרולאן גארוס, לדעתי אם תשים עשר משחקים בינו לפדרר בשיאם ייגמר קרוב מאוד לאמצע, אולי אפילו לצד של וורינקה.

רועי 11 ביוני 2018

על חימר דג'וקוביץ, כשהראש מתחבר טוב מפדרר.

גלעד בלום 11 ביוני 2018

למתן- הפוך גוטה..חימר זה משטח שמצריך הכי הרבה טכניקה מהקו האחורי, הטכניקה של עבודת הרגליים שונה לחלוטין מאשר על הארד קורט. כל חור טכני הכי קטן ייחשף על חימר פי ארבע מאשר על דשא או אספלט. חימר גם כמובן מצריך סבולת יותר משאר המשטחים בגלל אורך הנקודות, אבל לא רק-הטקטיקה על חימר שונה, לעומת דשא זהו ( כמעט ) ענף ספורט אחר. בזמנו היו רק שני משטחים, חימר ודשא, שהם אנטיתזה . זה הייחוד של הענף, אין לזה תקדים.ברגע שהתחיל האספלט קרו שני דברים- המשחק נהיה פופולרי והתחיל להשתנות ולעבור ווריאציות, האספלט הוא מעין משטח ביניים שמאפשר גם משחק אגרסיבי דוגמת מקנרו ואדברג וגם משחק קו אחורי סטייל ג׳וקוביץ או רפא( פלוס שחקני כלבו דוגמת פדרר ).

הבעיה עם אספלט היא הפציעות, מנתחי הברכיים והגב התעשרו ממעבר זה.

הבעיה של הענף היא שהסגנון הפך לסגנון חימר ללא קשר למשטח, אפילו בווימבלדון לא באים לרשת, ולכן יש יתרון לשחקנים שגדלו על חימר . הם יכולים להתאמן יותר שעות בלי להיפצע והמעבר של שחקן חימר לאספלט הרבה יותר קל מאשר המעבר ההפוך. לראיה- הישגי השחקנים האמריקאים בפאריז לעומת השגי השחקנים הספרדים באליפות ארצות הברית.

לגבי פדרר על חימר- לדעתי אחרי נאדאל, בורג ומוסטר פדרר הוא שחקן החימר הרביעי בכל הזמנים, לא בטוח שרפא רביעי בכל הזמנים על דשא או אספלט.

אבל נאדאל הרבה יותר טוב על חימר משאר השחקנים לעומת העליונות של פדרר על שטר השחקנים על משטחים אחרים, וזה אומר הרבה כי פדרר באמת עליון על שאר השחקנים בסבב בהפרש עצום ( רק לרפא מאזן חיובי נגדו ומדובר במעל אלף משחקים )

מי גדול יותר? שאלה טובה, 11 תארים בצרפת זה הזוי ברמות, לדעתי הישג יותר קשה מאשר 7 ווימבלדונים של פדרר, אבל זה כמו לומר שלהגיע למאדים זה יותר קל מאשר להגיע לפלוטו, שניהם בחלל החיצון כבר גילו עולמות אחרים שבני אנוש לא יחלמו עליהם אפילו

דורפן 11 ביוני 2018

גלעד – שני דברים.

נדאל אולי פחות טוב על קשים ודשא מאשר פדרר על חימר – אבל הוא יותר מצליח. אבל כנראה כי הפך את פדרר לפחות מצליח על חימר.

ושאלה: איך אתה מסביר שהוא לא מפסיד מערכות בהטוב מחמש. דווקא בהטוב משלוש הוא מפסיד לא פעם מערכה, וגם את המשחק כמה פעמים בשנה. אז יש טקטיקות שעובדות באופן מסויים בטוב משלוש – והן נעלמות בטוב מחמש. למה זה?

Ido 11 ביוני 2018

פיליפ שארטייר. יש מגרשים שהם הבית.

no propaganda 11 ביוני 2018

ראית את המשחק של שוורצמן מול נדאל ברבע? אם לא היה גשם יש סיכוי לא רע ששוורצמן היה עולה ל2:0 בעמרוכות אבל זה ממש לא אומר שהןא היה לוקח את המשחק כי בשביל שוורצמן כמעט בלתי אפשרי לשחק ברמה כזו גבוהה לאורך כל כך הרבה זמן, הוא היה בשוונג וכבר שבר את נדאל במערכה השניה אבל כשחזרו מהגשם זה נראה אחרת לגמרי ובעיקר בגלל שוורצמן.

עוד משהו שאתה מתעלם ממנו כשאתה שופט את נדאל על דשא, זה ששינו את המשטח לפחות מהיר ב2001, במשטח הקודם, קשה להאמין שנדאל היה זוכה בוימבלדון. אני גם חושב שהשינוי הזה גרם לזה שמשחקים בוימבלדון מהקו האחורי והסרב אנד וולי נהיה שולי יותר

ארז 11 ביוני 2018

אדיר.
גם נאדאל :)

matipool 11 ביוני 2018

לגמרי. אבל ממש לגמרי.

סימנטוב 11 ביוני 2018

מצטרף

Ido 11 ביוני 2018

היי דורפן – אני כותב על טניס בהופס והפעם זרקתי את האטיקה וסיכמתי את האורניר יום לפני הגמר. 98% .לא היה לטיאם סיכוי באמת.
אני משחק רוב השנה על חיימר וקצת על קשים ושטיח. חיימר הוא הכי קשה כי הכדור לא קופץ לינייארי. וגם אם נתת ווינר לא נורמלי יש סיכוי שהכדור יחזור חזרה. מה שבקשים אין דאגות בכלל….

גלעד בלום 11 ביוני 2018

דורפן, בתשובה לשאלתך- אני חושב בקול רם כי אין תשובה אבסולוטית. אולי פסיכולוגית כשאתה משחק מול נדאל הטוב מחמש אתה מתחיל את המשחק במינוס מערכה כבר בחימום, אחרי שאתה מפסיד את הראשונה אתה חושב לעצמך- ״כמה שחקנים כבר חזרו מפיגור מערכה על חימר בהטוב מחמש מול פדרר?״ ואז אתה מתכנן את הטיסה הביתה ואיפה תאכל ארוחת ערב, כפי שקרה היום לטיים אחרי המערכה הראשונה המותחת.

בהטוב משלוש אפשר לשחק יותר משוחרר ולהאמין שאפשר לנצח כי זה משחק יותר קצר, לקחת מערכה ואתה רואה קו הסיום, יש לא מעט שחקנים בסבב שיכולים לשחק מערכה מושלמת נגד נאדאל, שניים זה קצת יותר מורכב ושלוש זה יותר קשה מלהשיג דייט עם שרלי ת׳רון, שוורצמן עשה סט מושלם נגדו ועשו מזה מטעמים כאילו שהוא גיבור הדור, כולה סט אחד.

הרמה הממוצעת של נאדאל כה גבוהה מזו של שאר הסבב שאפילו כשהוא ביום בינוני הוא כמעט בלתי ניתן לעצירה על חימר, זה קצת כמו סטייט שגם ביום גרוע תיתן את הריצה שלה ברבע השלישי ( רק שנאדאל אפילו יותר דומיננטי מדוראנט ושות׳ וזה אומר הרבה )

אלכס דוקורסקי 11 ביוני 2018

סט וחצי מצוינים של שוורצמן. עד הגשם…

אלון3131 11 ביוני 2018

1. אחרי חודש של דיונים מעיקים על לברון ג'יימס לא יודע אם יש לי כוחות לנאדל מול פדרר.
2. לא חושב שיש או היה מישהו באיזשהו תחום שהיה טוב בעבודתו כמו נאדל על חימר.
3.יש ההיסטורית הטניס את נאדל ופדרר. כל השאר צריכים משקפת כדי לראות אותם. אני מניח שבעולם שחימר הוא 50 אחוז מהתחרות נאדל הגדול בהיסטוריה, אבל בעולם שלנו שחימר הוא בערך 30 אחוז מהעונה התשובה לדעתי היא פדרר בנקודות. אני מקבל לחלוטין את אלו שחושבים שזה נאדל, אפשר למצוא נקודות לכאן או לכאן.
4. היה אחלה טורניר אם מתעלמים מנאדל, זברב הולך להיות סופרסטאר למקום ראשון בעולם בשנים הקרובות, תים הוא שחקן חימר אדיר ויש עוד כמה כשרונות צעירים שמחכים לרשת את פדרר ןנאדל.
5. מסכנים דור הבניין שחיכה שנאדל ופדרר יפנו להם את הבמה, וחיכה.. וחיכה.. וחיכה..

אלעדכ 11 ביוני 2018

הם אשכרה לא מפנים את הבמה, אה? זכור לי שהתחילו לסכם את הקריירות שלהם לפני כמה שנים. ופתאום… הם עדיין כאן

אלון3131 11 ביוני 2018

את פדרר סיכמו ב2008, ואז שוב ב2011, ואז שוב ב2013, ואז שוב ב2016.
את נאדל מודה שאני גם חטאתי וסיכמתי אותו כמה פעמים, לא חשבתי שהוא יצליח לחזור לדומיננטיות כזאת שוב.

Jhkj 11 ביוני 2018

משפט שתיים גדול, חושב שרשמתי כאן באתר משהו דומה לאחר הזכייה בשנה שעברה

רועי 11 ביוני 2018

לטעמי, נדאל הראה בשנים האחרונות שהוא 2 דברים שהופכים אותו לגדול מכולם:
1. אופי הספורטאי – פשוט דמות הסופרטאי למילון, תחרות עד הסוף, כבוד למתחרה ולמשחק.
2. שינוי בצורת המשחק – משחקן שנשען על כושר גופני וסיבולת (+ פור האנד טוב בהיסטוריה) לשחקן עם סט מכות מדהים ויכולת שאמר עלירה ג'ים קורייר: "טכנית עם המכות שלו הוא מצליח להניח את הכדור על מקומות במגרש שאף אחד אחר לא יכול".

אלה בדיוק 2 בתכונות שעשו את ג'ורדן גדול מכולם (משחקן אתלטי חד גוני שעף לסל למכונת כדורסל הטובה ביותר).
רק על נדאל אנחנו עדיין רואים אנשים שרושמים כאילו הוא משחק כפי שהיה בן 19, הוא לא ועדיין טוב יותר מכולם (כנראה גם מעצמו).

הגדול מכולם, כי את המלאכה של לנצח משחק בטניס הוא הביא לרמה הגבוהה ביותר אי פעם.

תומאס נוימן 11 ביוני 2018

אין חולק על גדולתם ההיסטורית של פדרר ונדאל, בסייג אחד חשוב – סביר להניח ששניהם (בייחוד נדאל) היו מצליחים פחות בווימבלדון לפני ששינו את משטח הדשא שם. הדשא בווימבלדון הואט בצורה מהותית (לדעתי בראשית שנות ה-2000 או ממש בסוף שנות ה-90), כדי להתמודד עם מפלצות הסרב והנקודות הקצרות. החל מאמצע שנות ה-80 (עם המעבר לרקטות מודרניות), לשחקני קו-אחורי שאינם מפלצות סרב היה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לזכות בווימבלדון. משנת 1985 עד 2000 הזוכים היו בקר, פאט קאש, אדברג, מיכאל שטיך, סמפראס, וקרייצ'ק. האנומליה היחידה היתה אגאסי בשנת 1992 (ולכן מדובר אולי באחד ההישגים המדהימים של הפנומן האמריקאי). כולם זוכרים כמה לנדל הגדול נאבק כדי לזכות בווימבלדון (שינוי מאמן, שינוי סגנון, הכנות מיוחדות) ולא הצליח. שחקן כמו לנדל היה זוכה בוודאות בווימבלדון המודרנית, קרי משנות ה-2000 קדימה. שחקן כמו נדאל היה מתקשה מאוד לזכות שם בשנות ה-80 וה-90.

איזי 11 ביוני 2018

שינו כי זה היה משחק בילתי ניתן לצפיה… משעמם ברמות

פרסלני 11 ביוני 2018

רונן וגלעד,
אני חייב שמעשהו פעם יסביר לי, למה מר ביורן בורג לא טרח לטוס לאוסטרליה לטורניר, חוץ מפעם אחת? הוא לא הבין מה זה טורנירי גרנד סלם ולגאסי? או שזה לא היה כזה שוס אז, האובססיה הנוכחית שלנו עם כמות הגרנד סלמים?
אחרי הכל, שיחקו שם על דשא באותה תקופה. זה בודאי היה מעמיד אותו כפיבוריט בלא מעט שנים.

רומן ואן גוך 11 ביוני 2018

לפני שנה הייתי בברצלונה וכבר הרבה שנים שאני חולם לשחק על חימר, אז הלכנו לאיזה מועדון טניס עם אישתי בפרברים וניסינו בספרדית השבורה שלנו להסביר להם שאנחנו רוצים להשכיר מגרש אבל שיהיה רק חימר כי זה מה שמעניין אותנו, בתגובה הוא ענה לנו באנגלית די רהוטה שאנחנו באופן כלל די נתקשה למצוא בספרד מגרש שהוא לא חימר.
בכללי יצא לי להסתובב הרבה בהרים באירופה וכל כפר שאתה מגיע אליו אם יש שם מגרש טניס אז זה חימר.
אז אני די חולק על הקביעה של הטניס הקלאסי זה על דשא, עם כל האהבה שלי לאנגלים ולקלאסיקה ולקסם של ווימבלדון(ואין ספק שזה הטורניר הקסום ביותר) אני חושב שחימר זה משטח הרבה הרבה יותר "חשוב" ופופולרי.

יוסי 11 ביוני 2018

קצת מצחיק לשמוע את הדיבורים על נדאל כגדול מכולם אחרי שהוא זוכה ברולאן גארוס. רונן מאוד אוהב אותו ומפרסם פוסט אחרי זכיה שלו אבל לא של פדרר שמשבח את הגדולה של פדרר אז לפחות באתר פה יש הטיה. בכל אופן, אחרי ההישגים של פדרר בשנתיים האחרונות אני חושה שהדיון הזה כבר גמור, בטח כשהמאזן שלו נדאל במשטחים שאינם חימור לא כזה מרשים.

matipool 11 ביוני 2018

*אוף טופיק*
דורפן – יש מצב שמלבד החידון של עזי, אתה פותח פוסט הימורים למונדיאל? יוסיף עניין וכיף.

גלעד בלום 11 ביוני 2018

פרסלני בזמנו אליפות אוסטרליה התקיימה בדצמבר ולא מעט שחקנים פסחו על הטורניר , בשלב מסוים העבירו את הטורניר לינואר והוא חזר לקבל מעמד של טורניר גדול.

בפעם הראשונה ששיחקתי באוסטרליה זה היה ב1986, הפעם האחרונה שהטורניר שוחק על דשא ( קויונג ), הספיק לי דרוג של 160 ביחידים כדי להיכנס להגרלה הראשית!

קויונג היה מועדון ישן ומרופט ואיכות הדשא היתה גרועה מאד, כמעט בלתי אפשרי לפתח משחק .

החל מ88 עבר הטורניר למקום החדש ( פלינדרס פארק ) על אספלט עם מתקן שמתאים לגודל הטורניר ומאז כל הגדולים חזרו להתחרות שם.

הראל 11 ביוני 2018

מדהים שספורטאי בקנה מידה כזה כותב באתר ומתייחס בסבלנות לשטויות שכותבים אוהדים חמודים.
תודה

אבו צ'יצ'ריטה 11 ביוני 2018

פחות מ 98 אחוז…לא התרשמתי. זה נקרא דומיננטי?

כח הגברה 12 ביוני 2018

שאלה למבינים: כשנדאל (ושחקנים אחרים) מחכים לסרב של היריב בשיפולי היציע (מטרים רבים מאחורי קו הבסיס) – למה היריב לא עושה לו לפעמים צ'אנג? מתוך ג'נטלמניות? אני מניח שאי אפשר להשיג ככה הרבה נקודות באופן ישיר, אבל אפשר לערער את שיטת ההחזרה של נדאל.

Comments closed