מונדיאל, מהדורת בוקר. ארצו של בוסמן

לשנות את העולם

תהיתי אתמול אם דה ברויינה הוא כבר עכשיו גדול שחקני בלגיה בכל הזמנים. מעל שיפו וקולמנס ואולי מישהו מעידן קדם הטלוויזיה. אולי פול ואן-הימסט. תאמינו לי, אם לא ראיתם את ואן הימסט כאילו לא ראיתם כדורגל! ואז נזכרתי בעוד בלגי. השחקן המשפיע בכל הזמנים: ז׳אן מרק בוסמן. מי שעל שמו נקראים אפילו כדורסלניות! כן – כעיתונאי ספורט אתה מקבל לפעמים הודעות דוברות כמו ״אליצור רמלה החתימה בוסמנית חדשה בשם מאיה ניקוליץ׳״. אני בקרואטיה היום ואצפה בקרואטיה כאן. אולי גם מאיה ניקוליץ׳ תצפה. 

הערה חשובה: בוסמן הוא כמובן רק סמל. אם לא היה אז היה מישהו אחר וכוחות השוק והאיחוד האירופי היו מביאים בדיוק למצב שיש עכשיו לטוב ולרע אבל זה לא הנושא. קווין דה ברויינה הוא הסמל של דור בלגי ששינה את יחסי הכוחות. נכון שזה משחק בודד. נכון שברזיל הייתה יכולה לנצח בו. אבל מי היה מאמין לפני דור שנבחרת ברזיל לא גרועה תקבל מץ׳ אפ כשרון אמיתי מבלגיה?

*

אבל בוסמן הוא סמלי גם לכדורגל הבלגי עכשיו. כי בעוד מדינות מסויימות אומרות ״בוסמן הציף את הכדורגל שלנו בזרים״. ומדינות אחרות אומרות ״בגלל בוסמן עזבו כל השחקנים הטובים והכדורגל המקומי מת״  – בלגיה פשוט הלכה לעבודה. היא הבינה את חוקי המשחק. חוקי המשחק הם למשל שהפרמייר ליג שייכת לבלגיה בדיוק כמו לאנגליה. הם הפכו את הליגה הזו בעיקר, אבל גם ליגות בכירות אחרות, לבימה שלהם. זה כבר לא משנה להם שבגלל שהשוק שלהם קטן הליגה שלהם לא עשירה. 

אז נכון שגם בעבר סופרסטאר בלגי היה יכול להגיע לכל קבוצה בעולם, אבל היום זה לא רק ברמת הסופרסטאר. לפני 30 שנה יכול להיות שדה ברויינה היה משחק באיטליה אבל וורטונגן לא ולוקאקו אולי. ובלגיה יכולה לבוא למשחק עם שחקנים בכירים במיטב קבוצות העולם ובעיקר שחקנים שמשחקים רק נגד המיטב. ואקסל ויטסל גם.

*

כאן כמובן אפשר לדון בשאלה אם בוסמן חיסל את הכדורגל ולבכות עניין זה או עניין אחר. בלגיה לא עסקה בדיון החשוב הזה. היא הלכה לעבודה.

נכתב לא מעט על הפרוייקט הבלגי שעיקרו היה שינוי בדרכי לימוד הילדים ועבודה רבה יותר עם כדור. מה שאנשים בישראל אוהבים לכנות ״בלתי אפשרי במציאות הישראלית״. כי בישראל בלתי אפשרי לחלק את המגרש ל-4 במקום ל-2 ולשחק 5 נגד 5 ולא 7 נגד 7 (אולי עושים זאת, זו רק דוגמא). כן – זה בעיקר מה שעשו בבלגיה. העבירו את הילדים למשחק צפוף יותר עם יותר נגיעות בכדור. משהו שאפשר לעשות גם אם שרת הספורט מושחתת. 

בוסמן היה כדורגלן שנכבל לקבוצתו בתום חוזה. אחר כך סבל מהגבלות במעבר לחו״ל. בוסמן לא בכה. הוא הלך ושינה את העולם. בלגיה לא בהתה בשינויים. היא הלכה ושינתה את העולם. וקווין דה ברויינה הוא השחקן שסיפרו לנו שנעלם מכדורגל. ילד המידל-קלאס הלבן מצפון מערב אירופה. זה שרק אוכל ומשחק פלייסטיישן. אתמול הוא שיחק פלייסטיישן.

פרמיירה מונדיאל - עוזי דן ובורוביץ' - על כל הסיבות לכשלון ולשברון הלב של ברזיל
אנגליה-שבדיה. סר ג׳ורדן פיקפורד!

55 Comments

Gil - Zimbabwe 7 ביולי 2018

תהיה צודק בקשר לפרוייקט הבלגי ברגע שזה יימשך תקופה ולא תצטרך להשוות בין דה ברויינה לבין שחקן מלפני עשרות שנים. אם את השחקן הבלגי הבא תשווה לדה ברויינה בעוד 20 שנה, אז כנראה שעכשיו זה צירוף מקרים של דור כשרוני.
אצל הצרפתים אפשר לראות המשכיות מרשימה, אני לא יודע אם זה בזכות פרוייקט אבל מאז מונדיאל 78 הם תמיד ניספרים.

דורפן 7 ביולי 2018

בצרפת זה לא פרוייקט וזה לא מ-78 זה משנות השלושים ומרגע שכדורגל הפך לספורט המהגרים שם.

גיא זהר 7 ביולי 2018

ומספר התושבים בצרפת גדול פי שישה מזה של בלגיה וסביר להניח שכמות הילדים שמשחקים כדורגל גדולה פי ארבעה חמישה

דורון (אחר) 7 ביולי 2018

אצל הצרפתים מדובר במסורת ספורטיבית ובגודל אוכלוסיה, אבל גם בגלל האקדמיה המפורסמת בקליירפונטיין שהוציאה שחקני על, מהנרי ועד אמבפה.
אצל הבלגים, מדובר במדינה קטנה ומפוצלת, שידעה דור זהב בשנות השמונים, אבל מאז ועד העשור שעבר די שממה ספורטיבית (או לפחות כדורגלנית), אפילו הפועל חיפה העיפו את פ.צ. ברוז׳ וזו לא היתה סנסציה בלתי נתפסת. השינוי בין בלגיה של לפני 10-20 שנים לבלגיה של היום הוא קודם כל תוצאה של שינוי תפיסתי ומעשי, שמתוכם צמח דור מוכשר במיוחד.

דורפן 7 ביולי 2018

הרבה הרבה דורות לפני הנרי. מלארבי בנבארק

אלון 7 ביולי 2018

צרפת לא הגיעו לשני מונדיאלים בשנות ה 90

דורון (אחר) 7 ביולי 2018

לא זוכר מה קרה לצרפת במוקדמות 90, אבל ב-94 היתה להם נבחרת מאוד מוכשרת שסבלה מחוסר מזל קיצוני במוקדמות והפסדים דרמטיים לבולגריה וישראל.
לפני ואחרי שני המונדאלים הנ"ל הם הגיעו לחצי הגמר וזכו בגביע.

יריב 7 ביולי 2018

בית מוקדמות שכלל שתי קבוצות שהגיעו לחצי גמר המונדיאל. צריך מעט מאוד חוסר מזל, לא חשוב כמה הנבחרת טובה, כדי לא לעלות מבית כזה.

רוני 7 ביולי 2018

אז אתה כנראה לא מכיר. בשני המשחקים האחרונים הם ספגו שני שערי הפסד בדקה ה90 בשני משחקי בית. מספיק תיקו באחד מהם והם עולים. המשחק נגד ישראל היה חד צדדי וישראל בפוקס גדול ניצחו, בעיקר בגלל רוזנטל הסוס. אז כן, חוסר מזל גדול היה להם.

אחד העם 7 ביולי 2018

עשו עבודה מרשימה.
אבל אם השוער היפאני לא היה מאבד ריכוז לרגע קט, מול נגיחה מ 18 מ', מי היה מזמר תהילתם?

דורפן 7 ביולי 2018

כל מי שמוציא מדי קיץ עשרות מליונים על השחקנים שלהם? בלגיה לא מגדלת את השחקנים כדי לנצח במונדיאל. במונדיאל אפשר גם להפסיד. היא פשוט מגדלת אותם.

ליאור 7 ביולי 2018

חולה על אנשי האם. אבל מה, תמיד יבחרו את האם שמתאים להם. יש עולם שלם פרללי לעולם שבאמת התרחשו בו דברים, ושם יש אימים כאלה רבי עוצמה, שאם רק העולם המקביל הזה היה יכול להתממש, או אז המציאות עצמה כפי שהיא הייתה צריכה להיות ולא כפי שהיא קרתה הייתה קוראת! לו רק!

כספרי 7 ביולי 2018

צודק. אנשי "האם" לא מסוגלים להכיל קיום שנוגד את האשליה שלהם

אחד העם 7 ביולי 2018

לך לרופא , חביבי
בקש מרשם להומורומיצין…

ניינר / ווריור 7 ביולי 2018

מאד אהבתי את הנבחרת של קולמנס, ורקאוטרן, ונדנברג ושות' אבל הנבחרת האדירה הזו עולה עליה. ומשמח לראות לאיזה שחקן התפתח דה ברינה מהרגע שהמיוחד ויתר עליו. זוזה היה מסרס אותו

אמיתי 7 ביולי 2018

לא יודע אם הבלגים הסתגלו- השכילו להבין את המציאות המשתנה או שפשוט המציאות הזו נכפתה עליהם. בדכ ההסבר הפשוט הוא הנכון.
היה דיון על נבחרות שבנויות על קבוצות אורגניות (גרמניה- באיירן, ספרד- בארסה). אז גם צרפת וגם בלגיה לא שם. ויותר מזה הן משחקות כדורגל פרגמטי- טקטי. ללא אגנדה.. נראה שברמת הנבחרות חוקי האבולוציה מנצחים

דורפן 7 ביולי 2018

אז אחרי הכשלון ב-2000 הם עשו ישיבה והקימו ועדה ויישמו את מה שהחליטו. נכון שזה מעצבן – קשר בין עבודה לתוצאות – נכון שזה נשמע כמו הטפה של חברי דסקל – אבל זה מה שקרה. אין באירופה את המדינות האלו שמצליחות במקרה ואלו שנופלות במקרה.

אמיתי 7 ביולי 2018

כתבתי לא יודע – מילולית..
לצורך העניין בהולנד לא עשו ישיבה?

דורפן 7 ביולי 2018

הולנד לא נכשלו עד לפני שנתיים. נראה מה יעשו

סער 7 ביולי 2018

אני חושב שהם עשו ישיבה, החליטו ועכשיו מיישמים ואת התוצאות נראה בעתיד הקרוב. כי ככה עובדת מדינה מסודרת עם מסורת של כדורגל.

אמיתי 7 ביולי 2018

אגב בשונה מפרנקו אני כן חושב שצריך לעשות פעולות ברמה הלאומית

איציק 7 ביולי 2018

תשובות לאמיתי ודורפן ביחד (מתנצל רונן):
אמיתי – בד"כ ההסבר הפשוט הוא הנכון – לא נכון. מבין כל ההסברים השקולים הפשוט ביותר הוא הנכון ביותר.
רונן – בבלגיה עשו ישיבה, בארץ עושים המון ישיבות. חשוב זה: א. מי נימצא בישיבה; ב. איזה יכולת מימוש המסכנות יש לו. בבלגיה כנראה זה קיים, גם אנשים מבינים ועם מעט קומבינות, וגם יכולת מימוש ההחלטות. הארץ שני התנאים לא קיימים.

יואב בורוביץ' 7 ביולי 2018

דה בריינה עשה מעט מאוד בנבחרת בלגיה. לרוב, הוא מגלה יכולת שרחוקה מאוד מהיכולת הנפלאה שלו במועדונים. נכון, אתמול הביא גול אדיר. ועדיין, לא נתן משחק טוב במיוחד. אז לפני שאני מכתיר את דה בריינה גדול הבלגים בכל הזמנים, אני צריך לבדוק אם הוא יותר גדול מחבריו לקבוצה לוקאקו, הזאר וקורטואה.

איציק 7 ביולי 2018

רק תזכורת… גם במשחק הכושל שלו מול יפן, הוא עשה את הגול המנצח.
אז נשאלת השאלה (אין לי תשובה חד משמעית), מי עדיף, שחקן שמרגישים אותו כל הזמן או מישהו שמבריק מספר מועט של פעמים אבל באותם הפעמים הוא גורם ישיר לניצחון.

אריק האדום 7 ביולי 2018

דה ברויינה/בריינה עושה שלום תקווה

אוהד 7 ביולי 2018

הוא לא "רק הבריק" בגול.
לפחות 3 פעמים שם את חברים שלו עם כדור ברחבה לגול ובעצם כל פעם שהכדור הגיע אליו עם הפנים לשער (ולא משנה אם 20 מטר מהשער או 60 מטר) יצא מצב מאוד מסוכן.
כי זה מה שהוא עושה, הוא לא יכדרר באופן מרהיב ויעבור 4 שחקנים בין הרגליים, אבל הוא כן ינצח לך את המשחקים גם אם תירשם לו הסטטיסטיקה וגם אם לא

זינק 7 ביולי 2018

בלגיה לא מתמודדים עם בעיית הפיזיות.
שישחקו כאן 5 על 5 או 4 על 4 לצורך הדיון, הבעיות שלנו עמוקות ושורשיות הרבה יותר.
בעוד הם מתעסקים עם העיצוב אנחנו כושלים ביסודות.

חולי 7 ביולי 2018

מה שעצוב הוא שבוסמן היום הוא חסר כל ומסובך בעניינים פלילים, ולאף אחד לא אכפת ממנו.

דורפן 7 ביולי 2018

פלילים? לא ידעתי

חולי 7 ביולי 2018

הרביץ לחברה שלו ולבת שלה. קיבל שנה בכלא. סובל מדכאון ואלכוהוליזם. עצוב.

דורפן 7 ביולי 2018

אני עצוב בעיקר עליהן

שחר 7 ביולי 2018

שיטה וגישה עוקפות נושא של גודל מדינה
קרואטיה עם 4 מיליון יכולה להגיע לגמר. בלגיה 11 מליון.
כמה יש בשבדיה? בטח ישחקו שקול מול אנגליה (גם אם המסורת תהיה בסוף לצד האנגלים)
דיברנו על צד חזק וצד חלש, אם בסוף יהיה נניח בלגיה-קרואטיה, העדיפות לא כל כך גדולה (כמו נניח בגמר שהיה יכול להיות ברזיל-אנגליה וכד')

איציק 7 ביולי 2018

אם המסורת תהייה בצד האנגלי, המסורת אומרת שהיא תפסיד.

אבי (תמיכה ביקורתית במוריניו) 7 ביולי 2018

תקדים בוסמן עשה לכדורגל בדיוק מה שעשה האיחוד האירופי לאירופה – נתן למספר מצומצם של מדינות מונופול בשוק על חשבון האחרות. השחקנים ברוב הקבוצות שהגיעו לשלב הנוקאאוט משחקים מחוץ למדינתם. בשבדיה, שכולנו מאחלים לה היום בהצלחה, אין שחקן אחד שמשחק בשבדיה. בהקשר הזה אין שום דבר מיוחד אצל הבלגים. ההצלחה הבלגית בוודאי קשורה להשקעה בחינוך בגיל הצעיר אבל זה גם לא מעט מזל.

Matipool 7 ביולי 2018

דה ברוינה גדל כאוהד ליברפול ומעריץ של מייקל אואן. סתם אנקדוטה.

ליאור (אחד מתוך רבים, מסתבר) 7 ביולי 2018

הערת אגב למשחק אתמול שהוא תת נושא:
עד 20 דקות לסיום כל פעם שניימאר נגע בכדור עלתה השאלה "זה שווה 200 מיליון?"

עכשיו להיות הוגן, אי אפשר באמת להצמיד ערך כספי לשחקן מלבד מה שקבוצה בפועל שילמה בכדי לשכור את שירותיו. המשפט האחרון עצמו הוא פועל יוצא של חוק בוסמן: לשכור במקום לכבול בשלשלאות אבל בכל מקרה זה גרם לי לחשוב מי שחקן באם אני הייתי מועדון הייתי מוכן לשלם סכום כזה עבורו

2 שחקנים בלבד לאורך הזמן שלי כצופה כדורגל:
1. דיוויד בקהאם. מלבד שחקן וורלד קלאס ומנהיג מוכח על המגרש הוא מחזיר את ההשקעה מההיבט המסחרי. ודי מהר
2. אריק קאנטונה. אומנם קנו אותו "רק" במיליון סטרלינג אבל הוא שינה את המועדון ואת ההיסטוריה שלו

די מפתיע ששניהם מאגדות תיאטרון החלומות

ליאור (אחד מתוך רבים, מסתבר) 7 ביולי 2018

*עריכה
אני לא מאמין שב20 דקות האחרונות ניימאר נתן תשובה אבל לפחות שכחתי מהשאלה

Jhkj 7 ביולי 2018

בקהאם? למרות ההתרסקות של ריאל עם הגעתו?

יואב 7 ביולי 2018

ליאור,
אולי גם כריסטיאנו מצטרף לרשימה. הוא נקנה יחסית בזול ונמכר מאד ביוקר ולא הפסיק לספק תוצרת, כמו הוראת קבע בבנק.

Matipool 7 ביולי 2018

ליאור – מניח שאתה אוהד יונייטד מן הסתם.
אתה מדבר כאן על קניות בדיעבד. לדעתי, גם פרגוסון לא חשב שקאנטונה יהיה כזה איידול וחלק גדול מהשינוי ב-DNA של המועדון.
על מסי של לפני 5 שנים לא היית משלם סכום כזה? עזוב את הקטע המקצועי שהוא גדול שחקני המועדונים אי פעם או לפחות אחד מהשניים אבל גם בקטע המסחרי הוא לא נופל מבקהאם לפי כמות החולצות שלו שנמכרות.

ליאור (אחד מתוך רבים, מסתבר) 7 ביולי 2018

אני מגיב פה לשלותכם בעיקר כי אני קצת מסתבך עם מערכת התגובות :) :
מטיפול: לא אוהד יונייטד. על מסי לא הייתי משלם את הסכום הזה כי אני לא בטוח איך הוא יגיב לסיטואציה שונה מקאמפ נואו. לליגה האנגלית והגרמנית לא הייתי לוקח אותו ולאיטלקית זה סימן שאלה גדול. אז בעוד אני מודע ליכולתיו זה מאד תלוי סיטואציה אם אני מתחשב איזה מערכת מצרפת אותו וכמה פיזית התחרות

יואב: כריסטיאנו: אולי. כן שקלתי אותו, בדומה לבקהאם גם מבחינה מסחרית זה פשוט נכון. בוא נראה איך ייראו השנתיים-3 הקרובות באיטליה. הוא הצטיין באנגליה ובספרד ועזר לכל מועדון להתחרות ברמה הגבוהה ביותר אבל אני עדיין על הגדר איתו

Jhkj: קודם כל, לאורך ההיסטוריה כמעט כל השחקנים האנגלים ששיחקו מחוץ לאי לא תפקדו כמו שצריך, פול אינס הוא היוצא מן הכלל. לדעתי בקהאם היה יותר מבסדר גמור. אני לא מפיל עליו את חוסר מיצוי הפוטנציאל מפרוייקט הגלאקטיקוס הראשון

ליאור (אחד מתוך רבים, מסתבר) 7 ביולי 2018

אגב, למטיפול: קאנטונה היה שחקן השנה באנגליה והביא אליפות ללידס! לפני שקנו אותו אז נראה לי הסר ידע מה הוא מקבל. אף אחד לא ציפה כמה גדולה תהיה ההשפעה על המועדון לשנים קדימה

רומן 7 ביולי 2018

דורפן, דווקא מקצועית ב 5 על 5 הכדורגלן הישראלי פחות מתקשה ויוכל לתת פייט יותר פייר לבלגים מאשר ב 7 על 7. הבעיה היחידה בישראל היא שאין פה מגרשי כדורגל עם דשא, איך יכול להיות כדורגל במקום שבו אין מקום לשחק כדורגל?

איציק 7 ביולי 2018

שים לב למה שרונן כתב, לא 5 על 5, כי אם 5 על 5 במשחק צפוף. לא בטוח ששם הישראלים יכולים להתמודד. בשטח גדול אתה כנראה צודק, אבל צפוף, כשלהשתחרר צריך במסירות קצרות ומהירות, לא בטוח כלל וכלל.

רומן 7 ביולי 2018

ככל שזה יותר צפוף כך יש לנו יותר סיכוי, כי אנחנו גדלים על קטרגל.

איציק 7 ביולי 2018

לא זכור לי שנבחרת ישראל לדורותיה מתמודדת טוב עם לחץ, אבל אולי אני טועה.

ארנסט 7 ביולי 2018

הטכניקה ומהירות הפעולה של השחקן הישראלית מספיקה רק להילוך חוזר

רונן דורפן 7 ביולי 2018

רומן – אני חושב שזו אגדה. אין בכדורגל הישראלי שום דבר טכני מיוחד. מה שכן – הבעיות האתלטיות יותר עמוקות מהטכניות

רומן 7 ביולי 2018

אז לפי מה שאתה אומר צדקתי, ב 5 על 5 ניתן פייט יותר טוב מ7 על 7 (לא ננצח באף אחד מהם)

איציק 7 ביולי 2018

ודאי, רק לא במגרש צפוף כשצריך להגיב מהר. במגרש גדול יחסית כשיש זמן לכוון ולהוציא מסירה.

דורפן 7 ביולי 2018

אבל לא מדובר במשחק אלא בדרף שמתאמנים

אמיתי 7 ביולי 2018

ב- 94 צרפת לא עלתה למונדיאל בגלל ראובן עטר

אלעד כץ 7 ביולי 2018

ועוד איזה אחד, שפעם היה אורי גלר, והיום הוא… אורי גלר.

יאיר אלון 8 ביולי 2018

שחקן ענק אבל אני לא משוכנע שדה ברויינה הוא אפילו הבלגי הגדול בדורו

אביאל 8 ביולי 2018

אשמח לדעת במה דה ברוינה עולה על עדן האזרד ?

Comments closed