הקוגנטיבי והטכני

לקלוע כמו קארי

מסתובבת עכשיו בפייסבוק מודעה בתשלום של חברה בשם מאסטר-קלאס, שמאפשרת שיעורים איכותיים בכל מיני תחומים. והם משתמשים בסטפן קארי כפרזנטור ומסתבר שגם אפשר לרכוש סדרת שיעורים עם קארי ב-90 דולר לשיעור.

עקרונית, משום ששכרו של הפוינט גארד הזה הוא 40 מליון דולר לעונה, הדיל מאד כדאי. אבל ב-180 דולר אפשר לרכוש חבילה שלמה בה מלבד לקלוע כמו קארי אתה לומד לצלם כמו אנני לייבוביץ׳ ולבשל כמו גורדון רמזי. זה נראה לי עדיף. כי אני כבר רואה אצל קארי שכל מה שהוא עושה בקיץ עם הכסף שלו זה לשחק גולף וזה קצת חבל. יכול להרחיב אופקים.

זה מזכיר לי משהו מאד מעניין בגידול של קארי שרציתי לכתוב עליו מזמן. בכלל כל העניין של כוכבות דור שני והיתרון שהיא נותנת לשחקן היא מעניינת מאד. ואנחנו רואים לא מעט מזה בשנים האחרונות. הנה לכם חמישיית דור-שני לא רעה כרגע בליגה – קארי, קליי, בוקר, הארדווי, סבוניס. עוברים סיבוב פלייאוף לכל הפחות.

ובסיפור הילדות של קארי האספקט המעניין מגיע מכך שאבא שלו היה גם כן  קלעי בחסד. מסתבר שהוא לא עבד על הג׳אמפ שוט של בנו ונתן לו לזרוק מהחזה בערך עד כיתה י׳. ואז שאל אותו אם הוא רוצה לשחק בקולג׳ים, וכשסטפן אמר שכן עבדו על שינוי מיקום שחרור הכדור אל מעל הראש. וכשרואים שחקני דור שני חשוב לא לקפוץ מיד למסקנות כמו ״גנטיקה״ וחשוב לא לשכוח כמה ידע נרכש קיים בתוך משק בית שכבר הוציא כוכב מקצועני.

קארי כבר היה קלעי מעולה מגיל צעיר מאד. קווין דוראנט מספר שפגש בו לראשונה כששניהם היו בני עשר והוא אפילו חשב שהוא לבן. אז מסתבר שיכולות הקליעה שלו כבר הביאו אותו לאירועים אליהם הגיעו ילדים ברמה של דוראנט – גם בלי ששחרור הכדור יהיה נכון.

הנה זה, זה מצחיק:

אבל דל קארי מסתבר לא הוטרד מצורת הקליעה של בנו עד סיום תקופת הגדילה. הוא לא ראה צורך לתקן אותה עד שהגוף החל להתקרב לגובהו הסופי ותצורתו הסופית. ומסתבר שצורת שחרור הכדור לא משמעותית כל כך, כל עוד הילד זורק וזורק והעין שלו לומדת להתביית על מטרות.

יש כאן הפרדה מעניינת בין האימון הטכני לאימון הקוגנטיבי של פעולת הקליעה. ומסתבר שהטכניקה יכולה לבוא אחרי העין.

בכלל טכניקה בכדורסל ניתנת ללימוד מאוחר. כמה מגדולי הכדורסל – דנקן, אולג׳וואן – למדו את המשחק בשנות העשרה. אפילו אצל שחקנים נמוכים וירטואוזיים יש כאלו שהחלו להתרכז בכדורסל בגיל מאוחר יחסית – אלן אייברסון למשל. יש לכך סיבות ועיקרן היא שכדורסל היא פעולה נוחה לנו – עבודה עם הידיים מתוך מצב נייח. זה קל יותר מטניס או חבטת בייסבול שהם תגובה לכדור מאד מהיר. או כדורגל שזו שליטה בכדור עם הרגליים שלנו, שלא ממש נועדו לכך.

אז הצטיינות כדורסל הרבה יותר נרכשת בגיל מאוחר. גם בלי להוציא 90 דולר על העניין.

אפילו שפל היו
fuck you

47 Comments

אמיתי 31 באוקטובר 2018

אני חושב שקראתי אצל דאסקל על כדורגלן (אוזיל?) שאביו הכריח אותו להרים את הראש מגיל צעיר ועל כך ששחקנים יצירתיים ״סורקים״ את המגרש בתדירות גבוהה משחקנים ״רגילים״. היכולת לבנות תמונה שלמה של המגרש ומיקום השחקנים חשובה מהיכולת הטכנית של המסירה עצמה.
ועם כל זה- קארי הוא הקצה של הקצה מבחינת כישרון. קשה לבנות תיאוריה מהסיפור שלו. לרוב יכולת טכנית הולכת ביחד עם היכולת הקוגניטיבית לממש אותה. מי שקולע היטב בגיל צעיר מעודד להמשיך לזרוק עי המאמנים והקבוצה

דורפן 31 באוקטובר 2018

אני חושב שאפשר ללמוד – אבל לא לפתח ציפיות. אם תעבוד מאד מדוייק ומאד מאד קשה כמו קארי אז יש סיכוי סביר שתהפוך לשחקן נוער טוב בישראל או אירופה, או תהיה מועמד להתקבל לקולג׳ באיזשהי ליגה או איזשהי רמה. אם מישהו חושב שיש נוסחה להיות האם.וי.פי של הNBA הוא משלה את עצמו.

אמיתי 31 באוקטובר 2018

לוידע. אולי שחקן טוב אבל קלעי טוב אני לא ככ בטוח. זה כן פונקציה של כישרון טבעי יותר מהכול. אולי ניתן לטעון שללא אימון וטיפוח הכישרון לא ימומש.
מצד שני קשה להכחיש שיש עלייה ברורה ביכולת הקליעה של שחקנים כולל גבוהים או כאלו שלא נחשבו קלעים – אפילו לברון- אז צריך לבחון את זה במדגם רחב יותר. לאו דווקא על הקלע ה(ארגויובלי) טוב בהיסטוריה

דורפן 31 באוקטובר 2018

דווקא כי יש שיפור אצל גבוהים מצביע שזה נרכש.

אמיתי 31 באוקטובר 2018

מסכים

אורי 31 באוקטובר 2018

איפה גיל גרינגרוס שילמד אותנו שגבוהים לא יכולים ללמוד לקלוע מרחוק?

D! פה ועכשיו 31 באוקטובר 2018

מאיזה נפתלין שלפת אותו?

דורפן 31 באוקטובר 2018

לא חושב שהוא אמר זאת

Lord Anthony 31 באוקטובר 2018

לא בהכרח, יכול להיות שפשוט עד השנים האחרונות לא חיפשו גבוהים שמסוגלים לקלוע לכן גם לא היו גבוהים שמסוגלים לקלוע. ככל שהדרישות משתנות כך התכונות שמחפשים בשחקנים משתנות.
בינתיים אני לא זוכר גבוה שהגיע לליגה בלי יכולת קליעה ופיתח אחת כזאת.

איציק 31 באוקטובר 2018

דיברו הרבה שלשחקנים עם כף יד גדולה מאד קשה יותר לקלוע מרחוק. בינתיים קוואי מראה שגם זה אפשרי.

אלעדכ 1 בנובמבר 2018

תקרא איך ג'ואל אמביד פיתח קליעה. הוא חיפש ביוטיוב "אנשים לבנים זורקים לסל"

ניינר / ווריור 31 באוקטובר 2018

חסכת לי תשעים דולר. תודה!

דן 31 באוקטובר 2018

רק הערה, קניתי קורס במסטר קלאס (פרנק גרי)
בזבוז זמן משווע…..

דורפן 31 באוקטובר 2018

לא הייתי קונה עבור שיפור מקצועי – אבל זה לא לכל פחות מעניין?

דן 31 באוקטובר 2018

קניתי את זה לעניין למרות שאני ארכיטקט אז אפשר לראות בזה גם רצון לשיפור מקצועי – לא זה ולא זה, פשוט היה משעמם, ודי מאכזב.
למרות שארכיטקטורה היא נושא מאד מופשט, אולי קליעה ודברים ספציפיים בכדורסל אפשר יותר ללמוד וגם ליישם…..

Amir A 31 באוקטובר 2018

עשו לך מאסטר קלאס…

Ollie Williams 31 באוקטובר 2018

באיזשהו מקום זה לא נשמע מופרך מאוד.
אם נקביל את זה למקצוע "בנאלי" כמו תכנות – אז מה שחשוב באמת הוא להבין את עקרונות התכנות ושיטות עובדה (למשל תכנות מונחה עצמים). ברגע שאתה שולט בזה, להתאים את עצמך לסינטאקס המדויק של שפה כזו או אחרת זה עניין של תרגול.
בהקבלה לקארי – נשמע שהוא ספג, הבין ויישם בצורה מסויימת את עקרונות הקליעה. מכאן לשנות את הצורה שבה הוא מיישם את זה, במיוחד בגיל שהוא עדיין יחסית צעיר ולגוף והמוח קל יותר ללמוד ולביית הרגלים חדשים – זה החלק הפחות קשה.

shohat 31 באוקטובר 2018

גם בגיל 12 השיטה של הקבוצה היתה "תנו את הכדור לסטף, רצוי לשלשה".
https://youtu.be/7gw5I_5lhvs

red sox 31 באוקטובר 2018

לא ממש הבנתי את הקשר בין שני חלקי הפוסט.
מסכים מאוד עם התזה על הידע המצטבר שקיים ב"משק בית שכבר הוציא כוכב מקצועני". אבל את ההחלטה שלא להתעקש על תיקון טכניקת הזריקה עד סיום ההתפתחות יכל לקבל גם כל מאמן עם ראייה דומה, ללא קשר לשיוך משפחתי.
למה לדעתך זה קשור?

דורפן 31 באוקטובר 2018

ברור שגם מאמן יכול ולרוב הסופרסטארים אין אבא מקצוען. אבל אצל ילדי דור שני רואים הרבה פעמים דיוק טכני – קליי, לאמפרד, קארי ועוד הרבה אחרים.

No 31 באוקטובר 2018

Great Post, Love Kerry

רומן 31 באוקטובר 2018

רק מחזק את מה שאני טוען שנים, שכדורסל לא ספורט מסובך טכנית

איציק 31 באוקטובר 2018

לא בטוח שהם עוברים סיבוב. מי הספסל שלך של דור ב'?

Yavor 31 באוקטובר 2018

גם אם הספסל יהיו שון דניאל, מייקל בריסקר ועידו פליישר הם יעברו סיבוב

איציק 31 באוקטובר 2018

:-) :-) :-)
אבל לא

shohat 31 באוקטובר 2018

אם נקבל שאיכשהו קובי ברייאנט שחקן שישי (דורפן בחר שחקנים פעילים מן הסתם, אבל קשה להשאיר אותו בחוץ) נוכל לצרף אליו את אל הורפורד, קווין לאב, ג'ארן ג'קסון ג'וניור הרוקי המבטיח, אוסטין ריברס, ג'סטיס וינסלו. אה, ואנדרו ויגינס עניין של טעם. אם יש אישור לקובי אז גם פיסטול פיט מרביץ'.
ניים-דרופינג זה כיף!

דורפן 31 באוקטובר 2018

לא כללתי את קובי כי כללתי רק פעילים. יש מספיק ספסל ואם הולכים לענפים אחרים או ליגות פחותות מהאן.בי.איי יש גם אנשים כמו נואה ודונצ׳יץ׳

איציק 31 באוקטובר 2018

נואה עדיין שחקן?

אילון גליק 2 בנובמבר 2018

ריצ'י דומאס למשל

איציק 31 באוקטובר 2018

חשבתי שיכתבו לארי ננס ג'וניור, אבל אותו בחרת להשמיט.
גם הנחתי שכשדורפן כתב, הוא כתב על כאלו שגם האבא היה שחקן ראוי ביותר. גם ראוי זה עניין של טעם, אבל מאלו שרשמת כנראה הרוב לא ממש עומדים בקטגוריה. למשל משיקולים אלו לא היתי מכניס את וויל שצ'רביאק, בנו של אימת אירופה וולטר שצ'רביאק (אחרי ברבנדר). הוא היה אימת אירופה, אבל זה לא מספיק.
בכול אופן, כנראה שאיתם היו עוברים סיבוב פלאיי-אוף אם לא היו מקבלים את GS בסיבוב הראשון.

shohat 31 באוקטובר 2018

הבנתי את "הנחת המחקר" כקשר חינוכי שנעוץ ברקע ההרגלים של הורה שהיה מקצוען. דור ב' למקצוענות. להוסיף קריטריון של מידת ההצלחה של האב זה מסבך. דחר א' ממלא פונקציה של מדריך-מאמן.
בינתים ניקח את לוק וולטון כמאמן.

בכל אופן, עוד כמה שנים לברון יהיה גם האם.וי.פי של הוועד הורים.

7even 31 באוקטובר 2018

אפילו קרי היה סתם עוד שחקן טוב בליגה עד שהגיע המאמן הנכון, עם השיטה הנכונה(בצירוף טרידים נכונים ובחירות דראפט טובות של ה GM), והפך אותו למה שהוא.
רוצה אומר – קרי שחקן מדהים. אין ספק. אבל גם הוא היה צריך שהדברים סביבו יסתדרו כדי להפוך לשחקן על.

עד לא מזמן הוא פשוט היה מעין ג'רו הולידיי כזה – שחקן די טוב, אבל לא שחקן שתפתח טלוויזיה בשבילו, כי הקבוצה סביבו היתה די נחמדה. ותו לא.

עידו ג. 31 באוקטובר 2018

זה ממש לא נכון. קרי היה מלהיב עוד הרבה לפני . ההשואה לג'רו הולידיי היא מצחיקה. נכון שזה הצריך סטיב קר להבין שקרי בלי כדור מסוכן בהרבה מקרי עם כדור אבל הוא בהחלט היה שחקן שאתה פותח עבורו טלוויזיה גם אצל מארק ג'קסון.

7even 31 באוקטובר 2018

הוא היה מלהיב. לא משהו שמתקרב אפילו לאיזור החיוג בו הוא נמצא היום.

עידו ג. 31 באוקטובר 2018

איזה אלמנט היה חסר שם?

7even 1 בנובמבר 2018

בוא נתחיל ב – הוא הצליח להוביל את הקבוצה להישג כלשהו למעט הדחות בסיבוב ראשון?

הברזיליאני 1 בנובמבר 2018

אני נוטה להסכים עם שבע, אם כי יש איזה ראיון בו הגנרל מנג'ר מספר על הרגע בו הם (הנהלת ג"ס) הבינה איזה קלעי קארי, והחליטה ללכת על זה (כלומר, השרון שלו הוביל לאימוץ שיטה מסוימת. אם אני זוכר נכון, אחרי שלשה שלו תוך כדי תנועה נגד ס" א)

עידו ג. 1 בנובמבר 2018

אתה מתחמק. אתה דיברת על כמה שחקן מלהיב ושווה לקום לראות אותו. גם את דוראנט היה מוהיב לראות הרבה לפני דהתאנדר הפכו לקבוצה מנצחת. אותו דבר לברון ועוד מלא אחרים.

7even 1 בנובמבר 2018

עידו – אני לא אומר שהוא לא היה מלהבי. וגם כתבתי שהוא היה מלהיב.
גולדן או קרי…לא זכור לי שהם היו איזה משהו פנומנלי.
התקפה מלהיבה כם מונטה אליס וקרי אבל בכללי קבוצה כושלת.

ההצלחה הגיעה דווקא כשהם העיפו את הכוכב היותר גדול של הקבוצה (מונטה), האוהדים כמעט קמו על לייקוב, שלא נכנע (יש את זה אפילו ביוטיוב).

או בקיצור – הוא היה בדרך להיות עוד שחקן טוב ומלהיב שלא יגיע לכלום.
ה GM הציל אותו. אף אחד אחר לא.

עידו ג. 1 בנובמבר 2018

אתה טוען שהוא לא היה מלהיב כמו שהוא בימינו אבל הוא כן היה. הספלאש בראדרס לא נולדו בעונת האליפות אלא הרבה קודם. הם היו קבוצה שהראתה מגמת שיפור כל שנה. אני האחרון שאקח קרדיט מסטיב קר על השינוי העצום שהוא עשה בקבוצה אבל סטף היה שחקן אדיר עוד אצל מארק ג'קסון ואת מונטה אליס הם העיפו עוד הרבה קודם (זה עזר לקליי לבוא לידי ביטוי). ההבדל הוא לא בסטף כמו שהוא בווריורס כקבוצה. אז ברור שכשהקבוצה נראית טוב יותר גם השחקן נראה מלהיב יותר אבל בפועל כל האלמנטים במשחק שלו היו שם גם קודם. הבעיה הייתה שג'קסון שם את הכדור כל הזמן ביד שלו ואז פחות ראינו את הדברים שהוא מסוגל לעשות בלי הכדור שהופכים את החיים לשחקנים מסביבו להרבה יותר קלים.
בקיצור אם לא היית מזכיר אותו ואת ג'רו הולידיי באותה נשימה לא הייתי פותח את הפה.

7even 1 בנובמבר 2018

הם אכן הראו מגמת שיפור.
הם גם היו עוד קבוצה בליגה עד שהגיעו החלטות טובות של ה GM.

וקרי, עד שלא התרכזה סביבו חבורה טובה מאד לא הצליח להגיע לשום דבר כמעט, למעט:
1. להלהיב
2. לשפר סטטיסטיקה.
זו עובדה ככה שאין מה להסתכל על זה בצורה שונה.

לא רוצה להיכנס יותר מדי להשוואות, אבל שים את קרי בקאבס של שנה שעברה וספק אם זה פלייאוף.

איציק 1 בנובמבר 2018

קרי לא היה מגיע למצב שסביבו תהיה קבוצה כמו הקאבס. זו גם גדולה לגרום לכך שהטובים ביותר רוצים להיות איתך. זו גם גדולה לתת למאמן ולצוות המקצועי לבנות קבוצה ולא לדאוג לחברים.
יש כאלו שיודעים לא להיכנס לצרות ויש כאלו שיודעים לצאת מהם אחרי שהכניסו את כולם פנימה. אני מעדיף את המיומנות הראשונה.

אמיתי 1 בנובמבר 2018

לא חושב שקארי היה משנה את המשחק (והוא בהחלט שינה אותו ברמה זו או אחרת) אם הוא היה בסיטואציה אחרת מזו שהוא נמצא בה. לא כך הדבר עם מגיק בירד והוד רוממותו. בלי להוריד מקארי

קשקשן בקומקום 1 בנובמבר 2018

ההפסד שלהם לסן אנטוניו ב -2012-13 מהשלשה המשוגעת של מנו היה בחצי גמר והם כבר אז היו קבוצה נהדרת והישגית. ובאותה שנה ס"א הפסידו רק לשלשה המשוגעת של ריי אלן… גם שנה אחרי זה הם הפסידו (אמנם בסיבוב ראשון) אבל במשחק 7…

NBBlof 2 בנובמבר 2018

רונן, אני לא בטוח שהבנתי אותך נכון אבל אתה טוען שקל ללמוד טכניקה בכדורסל?
אם זאת הטענה אז אתה מתבסס על כמה מקרי קצה מאוד נדירים של אנשים עם כשרון נדיר מאוד ומשליך על כל הענף.
זה כמו לטעון שקל לזכות בלוטו עם כרטיס בודד כי יש כמה שהצליחו.

דוד 2 בנובמבר 2018

לא הייתי מסיק מזה שאצל כל ספורטאי הטכניקה יכולה לבוא אחרי העין.
קרי זה סיפור יוצא דופן. אין לו גובה של כדורסלן. אני מהמר שהוא תמיד היה נמוך יחסית לעמיתיו על המגרש, והחופשיות שלו לזרוק לסל בצורה שהוא הרגיש שהכי מתאימה לו, עם אותה זריקה מיוחדת ונדירה (בקשת חדה), היתה קריטית בשבילו כדי ללמוד איך להתגבר על שומרים גבוהים. זה משהו שהשחקן עצמו חייב להרגיש כשהוא על המגרש, קודם כל איך הוא ספציפית מתגבר על היריב שלו. יכול להיות שאבא שלו הרגיש שללמד אותו טכניקת זריקה באופן מתודי יכול להרוס את ההתפתחות העצמית שלו עם האתגר המיוחד שאיתו התמודד. זה השתלם כי גם אחרי שלמד לזרוק מעל הראש "כמו בנאדם", הזריקה היא עדיין עם היד באיזור התחתון של הכדור והקשת הגבוהה והמפורסמת עדיין שם.

Comments closed