מתי נראה אולסטאר של העולם נגד אמריקה? (ויש פודקאסט)

מקצוענים, לא אולסטארים

ראשית יש פודקאסט NBA בהשתתפותי ואחד הדברים שעשינו בו הוא את הכוחות לאולסטאר. אני הייתי יאניס ובן שיחי מתן גילור היה לברון. יאניס בינתיים נתן קצת פרופורציות כשאמר שמבחינתו הכל בדראפט האולסטאר זה ״אהבה״. והוא יבחר את ווסטברוק ואמביד אם תהיה לו אפשרות. האמת שגם אני בחרתי בהם!

אחר כך ניהלנו דיון בשאלה כמה אנחנו רחוקים מאולסטאר לגיטימי של ״ארצות הברית נגד שאר העולם״. אז כל עוד הדור של קארי, לברון ודוראנט נמצא בפסגת המשחק עדיין אין דיון כזה. אבל מתחת לגיל 25?

בטווח עד גיל 25 יש לשאר-העולם ארבעה אולסטארים (סימונס, יוקיץ׳, אמביד, יאניס) ולארצות הברית שניים (אנטוני דייויס ודיאנג׳לו ראסל). אחד קרל-אנטוני טאונס מתנדנד. הוא מייצג את הרפובליקה הדומיניקנית אבל יליד ארצות הברית. אבל אם ניקח את ההשוואה הלאה – ארבעת האולסטארים הזרים הצעירים מובילים את הקבוצות שלהם לצמרת הליגה. האמריקאים לא.

האבטיפוס האחד של השחקן שעדיין לא גדל מחוץ לארצות הברית הוא הגארד שיכול לייצר 30-40 נקודות במשחק אחד-על-אחד. זה לא בלתי אפשרי. לוקה דונצ׳יץ׳ כבר מראה זאת, אבל לפחות באופן אמפירי נראה שעדיין זה קורה בדרך עם שחקנים שחורים. ובכדי שאתלט מהסוג הזה יפגוש תרבות כדורסל מפותחת צריך כנראה לחכות שזה יקרה בצרפת או אולי ברזיל.

אבל יש סיבה לא פחות מהותית. השחקנים האמריקאים גדלים במעבר מתיכונים למכללות. המאמנים שמכשירים אותם אמורים לנצח. שחקני על אירופאים צעירים נמצאים במועדונים שעובדים על התפתחותם האישית בקונטקסט של קבוצה מקצוענית. וכיום המודל לשחקן הכדורסל הנחוץ הוא קליי תומפסון, לשמור על כל עמדה, למסור ולצלוף. ואנחנו רואים שחקנים מהסוג של דאריו סאריץ׳ או בוגדן בוגדנוביץ. ספק אם מישהו יבחר בהם לאולסטאר – אבל בהקמת קבוצה תחרותית הם נכס עצום. בחלקים מאירופה יש פס ייצור למקצוענים – לא לאולסטארים.

אז כן – הכדורסל האמריקאי האבולוציוני ימשיך כנראה להיות המקור העיקרי לאינדוודואליסטים נדירים. אבל בקונטקסט הקבוצתי אני מאמין שמספרם של הזרים המשמעותיים ימשיך לעלות.

גאון הדור
בייסליין -66 -דורפן וגילור -תהיות לקראת סיום העונה הרגילה

26 Comments

אלעדכ 4 בפברואר 2019

לסיקסרס היו שניים כאלו שנה שעברה – סאריץ' (שציינת) ואיליאסובה שהשנה עוזר למילווקי לחרוך את המזרח. לאחד הם פשוט נתנו ללכת, ואת השני מסרו בטרייד שלדעתי לא מאוד מוצלח.
אני מסכים שאלו בדיוק השחקנים שנותנים ערך מוסף ל"קבוצה".

אלון 4 בפברואר 2019

טוני פארקר היה הגארד האירופאי שיכל לקלוע 30 או 40 אם היה צריך. גם גינובלי אם מחפשים אחד לבן אבל לא אירופאי.

מספיק להזכר איך בארקלי ושאקיל זלזלו ביוקיץ שנה שעברה אחרי שהוא קיבל מחמאות מרג'י מילר כדי להבין שיש מחסום אחר שעוצר שחקנים לבנים מאירופה להגיע לנבא או לקבל את ההכרה שמגיעה להם.

אפשר גם להוסיף את גובר לרשימת האולסטארים. אם קוראים לו סמית אז אין מצב שטאונס, ווסטברוק ואולדריג לפניו באולסטאר.

S&M 4 בפברואר 2019

גם מאמנים באירופה צריכים לנצח. המעמד המקצועי שלהם חלש יותר מזה של האמריקאים. זו לא הסיבה.

S&M 4 בפברואר 2019

ודונצ'יץ' חריג. בן של שחקן זה לא תוצר של מאמן.

שחר התל אביבי 4 בפברואר 2019

תודה, טור יפה
מתחת לגיל 25 שאר העולם עדיפים באולסטאר. הם גם בדרך כלל מנצחים במשחקים של השנה הראשונה שמתקיימים. דראזן היה גארד שיכול לקלוע 30 נקודות שהוביל קבוצה, הקדים את זמנו. לדונצ'יץ' יש סיכוי להיות איפהשהוא בין דראזן לבירד אם ימצה את עצמו

AdamB 4 בפברואר 2019

בספירה של אירופאים צעירים הייתי מוסיף את לאורי מארקאנן שנמצא בדרכו הבטוחה
להפוך לאתלט הפיני הכי גדול מאז יארי ליטמנן עם סיכוי לא רע בכלל לעבור אותו. הבחור מפלצת.

גיא זהר 4 בפברואר 2019

עשיתי שעשוע קל והשוותי את נבחרת העולם עד גיל 25 (סאבוניס, פטרוביץ', מרצ'ולינוס, דיבאץ', קוקוץ', ראג'ה ועוד) לעומת נבחרת ארהב של אז (רובינסון, מאלון, דומאס, מאניג, מאלין ועוד – מעניין שכל דראפט 84 המהולל היה מבוגר מדי). וואלה – קרב לא רע.

בוגי 4 בפברואר 2019

ארהב לא סופרים אותם. אגב אם קוקוץ' שם איפה ג'ורדן ובארקלי?

גיא זהר 4 בפברואר 2019

מעל 25 בספטמבר 88. קוקוץ בקושי בן 20. המבוגרים הם מרצולניס, סאבוניס ופטרוביץ 24

גיא זהר 4 בפברואר 2019

אחדד את הנקודה. באולימפיאדת ֶֶֶֶֶֶסיאול 88 נבחרת ברהמ שחציה מורכבת משחקנים בני 24 ומטה ניצחה נבחרת קולג'ים אמריקאית חזקה. במקום השלישי סיימה נבחרת יוגוסלביה שרובה המכריע (פרט לפטרוביץ) היתה בגילאי קולג').

אלעדכ 5 בפברואר 2019

בחרת תקופה מעניינת. הצעירים של ארה"ב בשנות ה-80 המאוחרות, הפכו למקצוענים די מאכזבים לאורך שנות ה-90, תקופה שהליגה הייתה די… לא משהו. מספיק להסתכל על "נבחרת הקולג'ים החזקה" שציינת כאן, שהיחיד ממנה שבאמת עמד בציפיות היה דיוויד רובינסון (אולי ריצ'מונד במידה מסויימת).

רונן דורפן 5 בפברואר 2019

גיא – נקודתי. דראפט השנה לפני כן כלל את רג׳י מילר, פיפן, רג׳י לואיס ז״ל, – שחקנים ראויים מאד

זינק 4 בפברואר 2019

אנחנו אומנם עדיין לא שם, אבל לא ממש רחוקים.
לפני מספר ימים ראיתי סרט על דראפט 84. באחד הקטעים דיברו על אוסקר שמידט והסקפטיות של האמריקאים לגביו (למרות שהוא בחר שלא לשחק בנבא בסופו של דבר). ואז הראו מה עשה להם במשחקי פאן אמריקה, לסגל עם כוכבי על בעתיד.
האמריקאים עדיין לא השתחררו מזה לגמרי. לראיה – דונצ׳יץ׳. אני מתעלם לרגע מבחירת השראתו (גם מייקל נבחר שלישי…) ואם הוא אמריקאי עם עונה כזאת, הוא פותח באולסטאר בחמישיה בלי למצמץ.
פעם האירופאיים הגיעו עם ״שכל״ אבל היו חסרים בפיזיות. נוביצקי פתח דלת לפריקים האירופאיים והיום יש כבר כמה כאלה וחלקם לתפארת הנבא.
עוד מספר שנים בודדות ועוד כמה פריקים כאלה ויש על מה לדבר.

אור 5 בפברואר 2019

לא מגיע לו לפתוח בחמישייה בלי למצמץ, גם לא מחליף. חלק גדול מההייפ זה בגלל שהוא אירופאי, לא למרות.

Sp 4 בפברואר 2019

נוביצקי

איציק 4 בפברואר 2019

להוריד כדור לרצפה וגם קצת שכונה יכול להיות שרודר.

מתן גילור 5 בפברואר 2019

אתה צודק כמובן, אבל הכוונה היתה בטופ העולמי. או לכל הפחות שחקן חמישייה בקבוצת פלייאוף. כי בשאר הפונקציות יש זר.

איציק 5 בפברואר 2019

אני מבין, אבל כשאין מישהו טוב יותר, לוקחים מה שיש. חוץ מזה, הוא נותן עונה טובה באוקלהומה והיה שחקן חמישיה טוב כשווסטברוק היה פצוע. לא הורגש בחסרון הכוכב. לכן לדעתי הוא מועמד גבולי לא רע בכלל ועוד 4 שנים יהיה מתחת ל-30.

מתן גילור 5 בפברואר 2019

למה שיורגש בחסרון הכוכב כשפול ג'ורג' משחק? ;)

איציק 5 בפברואר 2019

האמת נכון :-)
אבל שרודר נותן עונה טובה מאד ללא קשר לפול ג'ורג'. אפילו קולע לא רע משלוש יחסית לשרודר.

Yavor 6 בפברואר 2019

קודם כל תודה לך ולמתן על הפודקאסט. האזנתי בהנאה.
לגבי הארופאים, וזה ניכר גם בשיחה ביניכם, לא כל כך שמים לב שרוב הכוכבים שאתה מדבר עליהם הם גבוהים קלאסיים או כמעט קלאסיים (גם היסטורית): יוקיץ', הגאסולים, גובר, אמביד. אין כמעט גארדים אקפלוסיביים (שרודר למשל יחסית בסדר) או אול אראונדרים (חוץ מאיזה יווני אחד…). זה יוצר קבוצה לא ממש מאוזנת. ובנוסף – לאולסטאר אתה לוקח את המגניבים והמלהיבים, לאו דווקא את הטובים ביותר – ושם אירופה (והעולם) עדיין בנחיתות…

Yavor 6 בפברואר 2019

ונקודה נוספת שמתן הזכיר בקשר להיעלמות השחקן הלבן האמריקאי: הטענה היא שהוא תמיד משחק בגילאים הצעירים עם שחורים, והופך להיות, בגלל חיסרון מובנה באתלטיות, סוג של "פועל שחור" (pun intended) של הכוכבים השחורים. זה מונע ממנו להתפתח להיות שחקן מוביל ולכן לא רואים אותו ברמות הגבוהות. כששמעתי את התיזה הזו של מתן, לא יכולתי שלא לקשר זאת למה שאני חושב ואומר כבר שנים בקשר לשחקן הישראלי בליגת העל. הוא הפך לשחקן משני ולא יוצר, סוג של משלים לזרים האתלטיים שמגיעים לכאן חדשות לבקרים. והתוצאה – בנבחרת ישראל (ובכלל בכדורסל הישראלי) אין גו טו גאי אחד לרפואה! אין מישהו שבסוף שעון של רבע או מחצית אתה עושה בשבילו open שייקח זריקה אחרונה בלי להשאיר זמן ליריב להגיב. זה הזוי, אבל גם "השחקן הישראלי הטוב בעולם" הוא שחקן משלים ופועל שחור, ולא מוביל קבוצה. איפה הקטשים והג'מצ'ים של אז, ואיפה בורשטיין (עם כל אהבתי אליו), כספי (הנהדר), ודומיהם שכל הקריירה מהווים זנב לאריות?
האם יש שינוי באופק? יש כבר עכשיו, אם נבחר לתת לסילבן לנדסברג את המפתחות, או אם נחכה כמה שנים – הדני הענק מבית היצר של זופר.

Yavor 6 בפברואר 2019

"מבית היוצר…"

איציק 6 בפברואר 2019

דווקא "יצר" היה לא פחות טוב :)

דני פ 9 בפברואר 2019

לא יהיה אולסטאר ״ארה״ב נגד שאר העולם״ מכיוון שהוא יתפרש בתוך ארה״ב בתור משחק של שחורים נגד לבנים והמשחק תהיה הזדמנות להביע מתיחויות גזעיות. אזרחות אמריקאית איננה גורם יותר מדי משמעותי בזהות, שייכות גזעית היא הרבה יותר משמעותית. מבחינת אמריקאים, זר שגר בארה״ב הוא אמריקאי לכל דבר ומה שבאמת משמעותי היא השייכות הגזעית. אני מניח שבמשחק כזה הרבה לבנים האמריקאים בסתר ליבם יתמכו בקבוצת הזרים, וגם אם לא רוב השחורים יחשדו בכך. זו צרה שראשי ה-nba לא ירצו להביא על עצמם ולכן לא יהיה משחק כזה.

אלעדכ 10 בפברואר 2019

מה?
קודם כל, כבר קיים משחק כזה, אצל שחקני השנה הראשונה והשנייה.
שנית, חצי מ"שאר העולם" הם אפרו-משהו (כולל המוביל לתואר אמ.וי.פי השנה).

Comments closed