תופעת דורפן (8). יוסטון, אתם הבעיה (פודקאסט עם ציפי שמילוביץ׳)

הליגה הזו בנויה על כך שהיא מיצג מרהיב. היא לא צריכה לזרום עם מה שג׳יימס הארדן עושה

 

פודקאסט NBA שלי עם ציפי שמילוביץ׳ עסק בהרבה מאד ענייני NBA (יש גם סאונדקלאוד) – בין היתר משחק הקריירה (עד עכשיו) של יאניס הערב מול בוסטון, ועל האניגמה האישיותית שבקווין דוראנט, אדם שאין לו בעיה אחת ככדורסלן.

אבל הדבר המרכזי עבורי היא הסדרה המאיימת להפוך כעורה בין יוסטון לגולדן סטייט ודעתי כזו – למרות אי הפופולאריות בתמיכה בשיפוט שיקל על קבוצה כל כך פייבוריטית כמו גולדן סטייט. נכון שהפלייאוף אמור להשפט כמו העונה הרגילה אבל השיפוט הוא גם כלי מכתיב מדיניות של הNBA. ועם ג׳יימס הארדן צריך להחמיר. בתוך כל הטענות על כך שהכדורסל בNBA הופך רך, שחקן אחד נפל יותר מתמיד. מבסס הרבה ממשחקו על סחיטת עבירות.

סליחה – כרטיס הביקור של הNBA הוא שזה מיצג ספורט מרהיב. הם לא יכולים לתת להארדן להכתיב משהו אחר.

פרמיירה-על שני המשחקים הכי חשובים של העונה - גמר ליגת אלופות וגמר יורופה ליג
אפילו במושגים הבלתי אפשריים שלו

50 Comments

הברזיליאני 30 באפריל 2019

Aman to that

אלעד כץ 30 באפריל 2019

טרם הקשבתי, אולם באופן עקרוני מסכים עם הטענה שלך. כל זאת לא בא להפחית מהעובדה שהארדן ויוסטון ללא ספק קופחו במשחק הראשון, והכניסות המסוכנות של קליי מתחת לאזור הנחיתה של הארדן עלולות היו לעשות ׳זאזא׳ ולפצוע את הארדן, וזאת פגיעה אפילו גדולה יותר ברוח המשחק.

דורפן 30 באפריל 2019

הבעיה היא שאפילו פה הארדן משחק משחקים וקופץ לתוך שחקנים. כשאתה הופך את עצמך למעמסה על השופטים זה מה שיקרה לך

רוני 1 במאי 2019

תסתכל על העבירות של קליי במחצית הראשונה, ולא רק על הזריקה האחרונה של הארדן (שם זה באמת היה גבולי). קליי מבצע בדיוק את אותו עבירה שאיתה זאזא פצע את קוואי. גם צוות השידור אמר שזאת עבירה ברורה. שלא יבלבלו את המוח על שיפוט שונה בפלייאוף, זו עבירה ברורה והיא כבר פצעה שחקן אחד בעבר. הארדן משחק מגעיל, אבל לפי החוקים.

אלעד כץ 1 במאי 2019

אין ספק שהוא אוכל הדיסה שבישל במשך כל השנה, אבל (1) משום מה מול יוטה הוא קיבל את השריקות הללו ומול ג"ס לא, ואבל (2) מה שהכי פוגע במשחק זה שיפוט מתחשבן ששופט לא לפי מה שקורה אלא לפי ההסטוריה של השחקן.

אדם 1 במאי 2019

הבעיה שהוא קיבל את השריקות האלו מול יוטה, לא שהוא לא מקבל אותן מול יוסטון.
והאחרונה לא הייתה קרובה לגבולית, הקפיצה שלו הייתה לפחות חצי מטר קדימה אם לא מטר. במצב כזה למגן אין בכלל יכולת לא להיות מתחתיו כשהוא נוחת, אלא אם כן אתם מצפים שבכלל לא ישמרו עליו וזהו

אלעדכ 1 במאי 2019

אתה מבין ששופטים הם בני אדם וההיסטוריה של השחקן הולכת איתו לכל מקום, כן?
לדוגמה, וסליחה שאני מערב כדורגל ישראלי פה, כולם יודעים שאיתי שכטר נוהג לצלול כדי לקבל פנדל. האם הידיעה הזו תשפיע על שריקה של שופט בפעם הבאה שהוא נופל ברחבה? לדעתי כן, חד משמעית.

אלעד כץ 1 במאי 2019

ברור שזה משפיע וכתבתי זאת. ועדיין מקרים גבוליים שהולכים נגדו בגלל ההיסטוריה שלו מתקבלים על הדעת. מה שהיה במשחק הראשון היה נראה כמסע חיסול של ג"ס והשופטים כנגדו וזה חמור יותר.
אני בעד שיגבילו את הפלופים, סחיטת העברות המאולצת והכל בחוקים, ושיענש על כך בעבירה לחובתו או בהתנהגות בלתי ספורטיבית או וואטאבר, אבל כל עוד אלו החוקים צריך לשפוט לפיהם.

איציק 1 במאי 2019

ראשית, יש דברים בהם הצדק איתך: גבוליים שהחוק ילך נגדו; שליחת רגלים, עברת תוקף; זריקת ראש אחורה, עברה בלתי ספורטיבית.
ואחרי שאמרנו זאת, צריך לזכור מה אמר פיני גרשון. הוא אמר בערך כך: תעשה 20 עברות, ישרקו 20. תעשה 50 עברות, ישרקו 20. זה כנראה לא לחלוטין מדויק, אבל בקרוב טוב הוא צודק.
אז אם ניקח את ההתחזויות של הארדן, ואת ההתנהגות הבלתי ספורטיבית שלו, ואת מה שאמר פיני גרשון, נקבל שיפוט שהוא לא מושלם אבל מאד הגיוני.

שמעון פנדלוביץ' 1 במאי 2019

זה נשמע כמו הטיעון של "ברצלונה משחקת יפה ומוריניו לא, אז צריך לעזור להם לעבור את צ'לסי".

דורי 1 במאי 2019

אתה צודק אבל הכל מהפוזיציה.
למשל, אחרי הנצחון המגה-מכוער של אינטר על ברצלונה, קשרו למוריניו כאן כתרים, "האביר האפל". למה? כי בארסה לא היתה הדארלינג של *כל* פרשני הספורט, בלי יוצא מהכלל, כמו גולדן סטייט. ואז הפליגו בשבחי "המשחק הטקטי" וכו'. תכלס מה שמוריניו עשה זה יוסטון. לעשות הכל בכוחות מוגבלים כדי לנצח קבוצה מרהיבה ועדיפה לאין שיעור. אחרת בשביל מה אנחנו בעסק.

שמעון פנדלוביץ' 1 במאי 2019

אני דווקא זוכר ניצחון יפה מאוד של אינטר על ברצלונה. שליטה במשחק הראשון באיטליה ו 1:3 מרשים. בגומלין הרחקה מוקדמת ובונקר. מובן לגמרי. לא חושב שאינטר שיחקה אז כנחותה.

רונן דורפן 1 במאי 2019

מר פנדלוביץ׳ – לא. האענה כלפי הארדן היא לא שאינו משחק יפה אלא שהוא מוליך שולל את השופטים.

yaron 1 במאי 2019

רונן, מה הכוונה במוליך שולל?
זה לא שהוא מתחזה.

החוק צריך להיות זהה לכל שחקן בכל משחק. אם החליטו שהחוק היה גמיש מדי, שישנו, זה בסדר, רק להודיע מה השינוי, מה מותר ומה אסור.

אלעד כץ 1 במאי 2019

הוא כן מתחזה, ואין נגד זה חוק. ראוי שיהיה.
מסכים לחלוטין עם החלק השני של תגובתך.

איציק 1 במאי 2019

למה אין, עברה טכנית, או בלתי ספורטיבית. אני מניח שבהחלט ניתן להפעיל זאת על התחזות.

אלעד כץ 1 במאי 2019

לא ראיתי מעולם שניתנת סנקציה כלשהי כנגד פלופ או התחזות.

איציק 1 במאי 2019

גם אני לא, אבל הגיע הזמן.
זה שלא ניתנה סנקציה, לא אומר שאין כלים לסנקציה.

אור 1 במאי 2019

אם אני לא טועה יש דבר כזה עבירת פלופינג ונעשה בה כבר שימוש (או שאני מתבלבל עם ה-NHL?)

שמעון פנדלוביץ' 1 במאי 2019

ממשחק הליגה הרגילה בין השתיים למי ששכח – "טעות" השיפוט הגסה ביותר.
כנראה שלדוראנט יש "אייר ספייס" גדול מהשאר.
https://www.youtube.com/watch?v=AHGzUhKleLw

למרבה המזל הארדן תיקן את העוול בשלשת ניצחון בהארכה.

דניאל 1 במאי 2019

בפלייאוף הקודם מרכוס סמארט הוא זה שהחזיק והדביק את בוסטון, השנה הוא חסר, אני מאמין שתהיה לזה השפעה גדולה בהמשך הסדרה.

דורי 1 במאי 2019

מיצג ספורט מרהיב, רק תחרותיות = אפס.
5 שנים, כפול 30 קבוצות, כפול 82 משחקים בשנה, ועוד פלייאוף של 15 סדרות ארוכות – וכל זה בשביל מה? עבור השאלה היחידה, מי ייקח FMVP, דוראנט או קארי. הליגה הרוסה. אבל מה, לפחות זה מרהיב לאללה.

ניק 1 במאי 2019

או קיירי…

רונן דורפן 1 במאי 2019

מי שעבורו ״תחרותיות״ היא ״שיגרילו את האליפות או יחלקו אותן שווה בשווה״ אין לו תחרותיות. מי שעברו תחרותיות היא ״תנאי פתיחה דומים״ – הליגה תחרותית מאד

אמיתי 1 במאי 2019

מניח שהכוונה היא שהליגה תחרותית אך אין בה תחרות. (לא מסכים)

דורי 1 במאי 2019

כן, בערך.
בניגוד למקומות פרוצי שכר כמו ה-MLB או הכדורגל האירופי, ה-NBA מתיימר ליצור תשתית מאוד "שוויונית", שאמורה להביא לתחרותיות-שיא. הדראפט מלמטה, ותקרת השכר מלמעלה.
אלה שקרתה להם תאונה חמורה, התקרה ה"רכה" וצירוף נסיבות, שלא זכה להתערבות הליגה והכללים שלה (בניגוד לביטול הטרייד למשל של כריס פול) – הוביל למעבר הזה של דוראנט, ותכלס, התחרות נשברה.
ואז מה קורה? הקבוצה האחרונה שעוד מנסה להילחם, יוסטון של מורי המשוגע, עם הארדן בתור דון קישוט – עושה מה שהיא יכולה כדי להילחם במפלצת. כן, כולל "משחק מכוער". אחרת, עבור מה המשחק?
אם המעבר של דוראנט "היה במסגרת הכללים, מה אתם רוצים" – כנ"ל המשחק המכוער של הארדן.
יותר מזה. אם אין יוסטון "המכוערת" – באמת אין עניין בליגה הזו השנה. כי כל היתר סגור פלומבה. קיבלנו שיעור, שנה אחר שנה, כבר 5 השנים האחרונות. זה חצי דור אבוד, במושגים של שחקני העל האלה, שנתקלו בתאונה שנקראת דוראנט בגולדן סטייט. אז להאשים את היחידים שעדיין מניפים את נס המרד?

דורי 1 במאי 2019

נ.ב. וכן, הכל מהפוזיציה ובחוכמת ההישגים בדיעבד
ע"ע שירי ההלל לקבוצה האגדית של דטרויט, הבד-בויז. הכי מכוערת ואלימה בעולם, שניצחה ככה את הכי מרהיבות. והנה – קושרים להם כתרים. לטעמי בצדק. והמבחן הוא לא, האם זכו בסוף, באליפות, שמרפאת את החטאים. אלא, האם עשו את המקסימום, בכלים נחותים. זה בעיני האסנס של ספורט.

yaron 1 במאי 2019

מכוערת? אחת היפות!
אלימה היא היתה, מה ששלה שלה :-)

איציק 1 במאי 2019

:-)

7even 1 במאי 2019

אתה צודק. ויש להם את הכלים לזה.
זה עדיין לא אומר שהארדן צריך לכדרר את עצמו לדעת 20 שניות כדי להוציא פאול שאולי היה.
זה מגעיל ממש. לא הפאול. סוג המשחק הזה.

אבי 1 במאי 2019

לא. זה לא רק מהפוזיציה. בתור אוהד של הפועל חולון, אפילו לי נמאס בשלב מסוים מחיפוש המגע וסחיטת עבירות התוקף החוזרים ונשנים של גלן רייס ג'וניור – ולגמרי קיבלתי את זה שבגמר נגד מכבי השופטים שמו לזה סוף (וזה כשחולון באמת נחותה תקציבית ומכבי באמת מושחתת וכולי וכולי). זה לא כדורסל.

איציק 1 במאי 2019

הארדן משחק מלוכלך באופן שמסכן את עצמו ואת היריבה כדי שהיריבות יפחדו להתקרב אליו. טוב מאד שלא מפחדים וטוב מאד שהשופטים לא משתפים פעולה (וכשמשתפים, חבל). יש לו יכולות מספיק טובות בהתקפה בלי כל זה.
יש לו גם כניסה שבא הוא דוחף את הכתף קדימה לתוך הספייס של המגן, מזיז אותו וקולע. זה אסור וחבל שהשופטים לא שורקים לו תוקף. גם יאניס עושה זאת הרבה בכניסות לסל, המגנים אצלו נופלים מהדריסות שלו וזו צריכה להיות עברה ליאניס. למגן יש זכות על השטח בו הוא נמצא. הנפילות הללו גם יכולות לפצוע את יאניס כי הוא כמעט דורך על המגן הנופל. מקווה שהארפורד לא יפול ויעשה ליאניס חיים קשים.
בכלל כל הבכי על כל נגיע של חלק מהשחקנים שיוצרים מגע הוא מוגזם. הסרטון של החגיגה של פול על העברה ששרקו לטובת הארדן מגעיל ומסביר הכי טוב למה אני רוצה שהם יעופו כמה שיותר מהר.
התקופה הכי מאוזנת לדעתי בין המרחב של המתקיף למגע שמותר למתקיף ליצור כדי לשמור על הטבעת היתה אחרי תקופת הבאד בוייס. היה הרבה מגע אך הרבה פחות אלימות. חבל שהיום זה לא ככה.

איציק 1 במאי 2019

ועוד משהו, העברות התכניות אחרי שמישהו מסתכל בפוזה על היריב אחרי סל, משהו מטומטם לחלוטין. קצת דם רע, שלא עובר את גבול הטעם הטוב יכול רק להועיל. אנחנו לא במשחק צמר גפן.

sp 1 במאי 2019

היי איציק
שאלה קצת אישית, אם לא בא לך אתה לא חייב לענות.
איך נעלמו לך כל שגיאות הכתיב, קצת קשה לי להאמין שזה הכל אוטוקורקט.
תודה

sp 1 במאי 2019

היי איציק
שאלה קצת אישית, אם לא בא לך אתה לא חייב לענות.
איך נעלמו לך כל שגיאות הכתיב? קצת קשה לי להאמין שזה הכל אוטוקורקט.
תודה

איציק 1 במאי 2019

לא, כל שגיאות הכתיב לא נעלמו.
אני מוצא את עצמי רואה שגיאות אחרי שכבר שלחתי.
אין שגיאות אוטוקורקט כי אני מקפיד להעלים אותן בבחירת אחת האופציות (כשמגיב מהסמארט יש הרבה יותר שגיאות כי שם אני לא משתמש בכלי וגם לא באמצעים אחרים שמפורטים בהמשך).
עדיין יש שגיאות אחרות שבהן שינוי 'א' ב-'ע' למשל יוצרת מילה אחרת תקנית.
אני עכשיו עם יותר זמן פנוי (זמנית) ועם הרבה פחות תגובות, אז קורא (הנה לדוגמה, בקריאה שנייה עליתי על שגיאה של "קורה" שהוחלפה ב"קורא") פעמים לפני ששולח ולפעמים נכנס לאיזה אתר בלשני כדי לבדוק.
אולי גם למדתי משהו בעצמי ;)
מה שכן, הרבה פחות כייף להגיב ככה, כי זה מצריך הרבה יותר זמן ומאמצים.

sp 1 במאי 2019

תודה על התשובה!
אכן לא נשמע כיף אבל השיפור הוא כיף לנו.

איציק 1 במאי 2019

לפחות שמישהו יהנה מזה :-)

אלעד כץ 1 במאי 2019

איציק, מסכים עם כל מי שטוען שהארדן משחק גועלי.
מצד שני אלו החוקים. לא טוב? שישנו.
אבל כל עוד אלו החוקים צריך לשפוט באופן אחיד.

איציק 1 במאי 2019

אנחנו מתדיינים בשני שרשורים :-)
אני לא חושב שאלו החוקים. זו הטענה שלי. פשוט לא מפעילים חוקים קיימים, אולי במובן היותר מורחב שלהם.
זריקת רגליים קדימה והכנסת כתב לשטח המחיה של המגן יכולה להיחשב עברת תוקף ללא שום בעיה. בטח התלונות על עברת תוקף לא במקומה.
זריקת ראש והצגה של אחד שחטף מכה קשה, זה ניסיון להכשלת שופט, כמו צלילה ברחבה. עברה טכנית יכולה להיות המקום הנכון. בו נקצין, מישהו נופל, צועק ומתפתל מכאבים, וגורם לשופט לעצור התקפה של הקבוצה השנייה. מיד אחרי זה קם כאילו כלום. זה כנראה היה גורר הרחקה. אז כאן לא צריך להרחיק, אבל לדעתי החוק מאפשר לתת עברה טכנית.
אז הכל במסגרת החוקים הקיימים, רק צריך אכיפה מוגברת. כמו בהרבה מקרים אחרים בחיים.

אלעד כץ 1 במאי 2019

פעמיים כי טוב!
בכל אופן אפילו אם ניתן להעניש על זה לפי החוקים הקיימים, זו לא יכולה החלטה של שופט מסוים במשחק מסוים, אלא הנחיה של הליגה ותדרוך הקבוצות בעניין.
ועדיין לא ניתן להתעלם מעבירות ברורות ומסוכנות שבוצעו נגדו בגלל זה.

איציק 1 במאי 2019

הפעם אני מסכים איתך, אכן זו צריכה להיות החלטה של הליגה ולא שליפה של אחד השופטים. למרות שתקדים יכול גם לגרור החלטה כללית.

עסק שחור 1 במאי 2019

החוק לא ברור וניתן לפרשנות. אם השחקן שזורק קופץ 2 מטר קדימה לתוך המגן האם המגן צריך לזוז כדי לאפשר לו לנחות? מה לגבי מטר? חצי מטר?
הארדן בעקביות קופץ קדימה ומזיז את הרגליים לכיוון המגן בשביל ליצור מגע. האמת שאחרי שראיתי את ה״פאולים״ של קליי עליו בהילוך חוזר אני ממש לא משוכנע שזה פאול. הארדן יוצר את המגע בכוונה ולפחות לדעתי באופן לא טבעי.
אישית אני אשמח אם ירעננו את החוק שהמגן חייב לתת לשחקן הזורק לנחות במקום ממנו הוא קפץ.

אלעד כץ 1 במאי 2019

אתה צודק שלשון החוק לא חד משמעית.
כל או רוב השחקנים שזורקים לא נוחתים במקום הקפיצה אלא בד"כ קדימה משם.
העבירות של קליי היו ברורות ביותר (גם עפ"י הליגה). העבירה של גרין גבולית הרבה יותר ואין לי בעיה שלא נשרקה, ואם היה מדובר רק בה לא היו כל טענות לשיפוט.

איציק 1 במאי 2019

החוק מאד ברור, למגן יש את הצילינדר המדומה שלתוכו למתקיף אסור להיכנס. ברגע שעשה זאת, זה או כלום או עברת תוקף. שים לב שבניסיונות הטבעות כמעת ואין עברות ויש הרבה מגע. הסיבה היא כי היד של המטביע נכנסת לתוך הצילינדר של המגן ולכן אין לו על מה להלין. אותו דבר עם הפעולות של הארדן. הן כניסה לשטח לא שלך.

אלעד כץ 1 במאי 2019

לא איציק.
לפי החוק על המגן להשאיר לזורק אזור נחיתה סביר לאחר ג׳אמפ שוט(מה זה סביר?), ואסור לו להכנס לשם. שים לב שבאזור הטבעת המגינים לרוב קופצים ישר למעלה ולכן זה האזור שלהם, ואילו בג׳אמפ שוט המגן לרוב יקפוץ קדימה, לכיוון הזורק.

איציק 1 במאי 2019

אני מבין, רק כאשר הזורק קופץ בכול הכח קדימה, או שולח רגליים (השופטים בארץ למדו את זה בדרך הקשה על שארפ ופניני) אז שום קפיצה של המגן לא גוררת עברת תוקף. שים לב, שפעם עברת תוקף היתה נשרקת (לא בטוח שזו היתה לשון החוק אך זה היה החוק בפועל) רק כאשר המגן נעמד יציב בשתי רגלים מספיק זמן מראש כך שתאורטית התוקף יכל לשנות כיוון. זה מזמן לא כך. היום עברות תוקף נשרקות גם כשהתוקף נכנס באופן לא טבעי לכיוון התנועה הטבעי של המגן. הקפיצה של המגן קדימה בזריקה לרוב בא מתוך תנועה טבעית ולא יציאה פתאומית מהמקום. כאשר התוקף נכנס לאזור זה באופן לא טבעי, יש למגן הגנה מהחוק. זו לפחות הפרשנות שלי לחוק. נראה לי ששופטי ה-NBA די תמימי דעים איתי.

7even 1 במאי 2019

כן עבירות…לא עבירות…יוסטון פשוט משחקים כדורסל גועלי. הארדן סקורר על אבל הסקורר הכי מגעיל שיצא לי לראות. ואני בכלל בעדם בסדרה הזו.

ספציפית קבוצות – אני הכי נהנה בפלייאוף הזה בכלל מדנבר. הוכחה שאפשר לשלב משחק מסירות עם הרבה שלשות.
גולדן סטייט משלבת גם שלשות וגם הכנסות כדור פנימה כשצריך אבל זה לא באמת כוחות נגדם. התחרות פה היא על מי יפסיד בגמר.

ואם להסכל על הפלייאוף בכללותו עד כה יש הכל – שריטות, בעיטות, ויכוחים, דרמה. כיף גדול. בעיקר במזרח אגב.

אריק האדום 1 במאי 2019

הארדן זה האתלטיקו מדריד (או סימאונה) של ה אנ.בי.איי.
ואיכשהו התגמול הוא אותו תגמול… להגיע לבאר ולא לשתות ממנה (חוץ מאליפות ספרד פעם ב…).

דור 1 במאי 2019

אבל בנחיתות משמעותית של כישרון זאת דרך טובה לתת פייט

Comments closed