בריאת העולם 2.0 (פודקאסט לקראת מונדיאל הנשים עם מרב שמש)

למה הכדורגל כל כך מפגר בהתייחסותו לנשים? אבל בעיקר נושאים אופטימיים

הפער בהישגים ספורטיבים בין נשים לעומת גברים בספורט הוא ברור ומאד מדיד. בריצות כל השיאים העולמיים לנשים – מלבד השיא החשוד ב-100 מטרים שהוא קצת יותר מהיר – הם כ110-111 אחוזים מזמן הגברים. בקפיצות שיאי העולם לגברים הם כ119-120 אחוזים מתוצאות הנשים. כתוצאה מכך – וכתוצאה מקצת פחות גובה –  נשים לא מטביעות כמעט במשחקי כדורסל ומשחקות עם רשת כדורעף נמוכה יותר ומנתרות מעל משוכות נמוכות יותר ולא מגיעות לארבעה סיבובים באוויר בהחלקה אמנותית. מי שזה מפריע לו וזה גורם לו לא לצפות בספורט נשים – זכותו. 

אבל הנחיתות הזו היא כלום לעומת הנחיתות התרבותית של הכדורגל. ב-1928 התעלפו כמה נשים בסיום ריצת 800 מטר באולימפיאדת אמסטרדם, גם גברים התעלפו אותו יום בחום הלוהט, אבל המחזה הנורא הזה במושגי התקופה גרם למגבלה של 32 שנים על ריצות נשים ללא יותר מ-200 מטרים. אבל ב-1984 הן כבר רצו מרתון אולימפי. 

הספורט האולימפי שילב נשים בצורה נרחבת עד שכיום הן קצת  יותר מ50%; מהמשתתפים וכתוצאה מכך מביאות נתוני ציה כמעט דומים בין נשים לבין גברים במדינות מערביות . כדורעף נשים נכנס למשחקים האולימפיים בשנות הששים והכדורסל והכדוריד בשנות השבעים. טניס הוא ספורט נשים מאד מבוסס כבר דורות. הגולף לא רחוק מכך, אפילו אגרוף נשים כבר נהנה מהיסטוריה די ארוכה וגם ענף הMMA מיומו הראשון הדגיש קרבות נשים. והכדורגל? תסלחו לי, במערות. 

כדורגל הוא כמובן לא אתגר פיסי כמו ריצת מרתון או טריאטלון או קרב אגרוף. אלא שהעניין הוא כמובן לא ההבדלים הגופניים אותן מנינו בתחילת הדברים. העניין הוא יכולת של ממסד מסואב לחסום התקדמות נשים ולקיים הגמוניה גברית.

אבל דברים משתנים דרמטית לנגד עיננו ממש עכשיו. הכדורגל האירופי לנשים בצמיחה מטורפת. משחקים נשים משכו השנה עשרות אלפים לאיצטדיונים – גם אם לא פעם זה היה בזכות המיתוג והאהדה של המועדונים מצד קבוצת הגברים. הקבוצות הפופולאריות ביותר – ריאל מדריד ומנצ׳סטר יונייטד – סוף סוף עשו את המעשה המתבקש ואפשרו גם לעשרות מליוני האוהדות שלהם לחלום על חולצת ההרכב יום אחד. והמונדיאל בשער אמור לשבור כל שיא צפיה שהיה ידוע עד היום. ברוב מדינות אירופה משודרים כמעט כל המשחקים באופן חינמי באווירה ולמצער ישראל יוצאת דופן בעניין הזה. 

כל זה ודברים אחרים דיברתי עם מרב שמש – וכמובן על המונדיאל הנפתח ביום שישי. 

ויש גם סאונדקלאוד

2:1 ראפטורס
על היופי

23 Comments

עוד אופיר אחד 6 ביוני 2019

בממסד המסואב אפשר לכלול גם את תאגיד "כאן", שהחליט לשדר רק שלושה משחקים מהמונדיאל בטלוויזיה וכל השאר באינטרנט. אחר כך יספרו לנו שספורט נשים לא מביא רייטינג, אבל איך הוא יצליח להביא רייטינג אם דוחקים אותו לשוליים ומסתירים אותו מהציבור? חשבתי ש"כאן" הוא ערוץ מודרני, אבל ספורט הנשים אצלו עדיין תקוע בתקופת המערות, כאילו הוא רוצה בכוונה להנציח את שלטון הספורט הגברי.

עילאי 6 ביוני 2019

שני הסנט שלי בקשר ל- ממא נשים:

* ממא הוא הענף היחיד מלבד טניס שמאגד גברים ונשים תחת אותו ארגון/איגוד ואותם אירועים.
* נשים לא נכנסו לזירות בארגוני הגברים הבכירים עד אמצע-סוף העשור הקודם, הן לא שולבו בארגון המוביל עד שלא התבססה מחוץ ליואפסי כוכבת -אמריקאית- מובילה ואולימפיאנית לשעבר בדמותה של רונדה ראוזי שהביאה לכל המהלך כדאיות כלכלית.
* מרבית לוחמות הנשים בשנים הראשונות ב-יואפסי הגיעו מחוגי לחימה וכל האלופות הראשונות בכל המשקלים היו אתלטיות תחרותיות שעשו הסבה למכות במשרה מלאה (ממא) והכו חובבניות. לא בדיוק מצג הספורטיביות האידיאלי.
* הכוכבת הכי גדולה בתולדות ענף הנשים, כריסטין ג'וסטינו "סייבורג", נשארה שנים מחוץ ל-יואפסי מתוך רצון להגן על רונדה ראוזי ויורשותיה האלופות האמריקאיות. צורת ההגנה הייתה הקמה של מחלקת משקל שסייבורג לא יכלה לחתוך אליה והתאימה אידיאלית לרונדה ראוזי – 135 פאונד.
* כאשר הוצע לסייבורג סוף סוף להילחם ב-יואפסי – זה היה במשקל ביניים של 140 פאונד. סייבורג התקשתה מאוד להגיע למשקל היעד ותמונות שלה מנסה לבצע את החיתוך יצאו לתקשורת והציגו את היואפסי באור לא טוב (לא בפעם הראשונה ולא בפעם העשירית).
* לאחר שמקרה הבוחן עבר בהצלחה, הוקמה עבור סייבורג מחלקת 145 בה שלטה ביד רמה עד אשר היא הפסידה לאחרונה בצורה מוחצת לאלופת המחלקה מתחת, אמנדה נונס. אותה נונס גם ריסקה את רונדה ראוזי בחזרתה האחרונה לזירה.

בקיצור, ספורטיביות ומתן הזדמנויות שוות הוא לא בדיוק הצד החזק של ה-ממא.

כנראה שאני אחדש לרובכם, אבל יש גם אור בקצה המנהרה בקשר ל-ממא הישראלי:
אולגה רובין, ישראלית משלנו, תתחרה על חגורת האליפות במשקל 145 פאונד של ארגון בלאטור.
הקרב יתרחש ב-12 ביולי והיריבה היא האלופה המכהנת שהפסידה לאחרונה ב-2012 לאותה אמנדה נונס, אלופת ה-יואפסי.
אולגה אנדרדוג די גדולה ומי שרוצה לראות את הקרב יכול לעשות זאת בערוץ אגו טוטאל.

ארז 7 ביוני 2019

בתחילת התגובה חשבתי שאתה מדבר על מאמא נט וכאלה :)

jhkj 6 ביוני 2019

שמע, אני רואה ספורט נשים והמון ממנו, ורשימת הספורטאיות שאני מעריץ היא ארוכה, גם בכדורגל. אבל אתה לא יכול להגיד שכדורגל הוא ספורט בו למין אין שום משמעות. במשחק נשים מול גברים האישה בחסרון במהירות, בגובה, ביכולת להאיבק על הכדור ואפילו ביכולת לעמוד באותו קצב 90 דקות. 10 אחוז מהירות הבדל קובע מי מגיע לראשון על הכדור, שלא לדבר על הרמת משקולות או מרתונים שגם בהם יש הבדל. וכל ההבדל המצטבר הזה יש משמעות. נבחרת הנשים של ארצות הברית שלקחה את המונדיאל לא תעפיל למונדיאל הגברים, אולי מאסיה, וליון שזכתה בגמר ליגת האלופות נשים לא הייתה מעפילה לצמפיונס גברים. הרמה פחות טובה, כמו שבכדורסל הרמה פחות טובה, כי דברים כמו להטביע או כח בצבע הם משמעות, או שלסרינה אין סיכוי מול ג'ון אייזנר למשל, או שרונדה ראוזי תפסיד גם לאחרוני הלוחמים הגברים בUFC במשקל דומה. אני רואה גם ליגת העל כי לא הכל קשור לרמה, ובאותו אופן אני צופה בספורט נשים, אבל אתה לא יכול להאשים הכל הממסד כאילו אין הבדלים ביכולת וגם בביקוש והיצע וזו חלק מהסיבה להבדל. אם הייתה דרישה המונית לשידור, הערוצים לא היו מוותרים על הרייטינג…

אייב 6 ביוני 2019

עם קבוצת הנשים החדשה של יונייטד, יצא לי לצפות מעט בתקצירים העונה.
נכון שמדובר בליגה שניה, אבל חלק נכבד מהגולים שיונייטד כבשה הגיעו מטעויות כל כך מביכות של מגנות או שוערות לא מספיק טובות. שוערת לא מצליחה להגיע למשקוף בקפיצה ולא לקורה בזינוק, ודרדרלה מ-20 מטר נכנסת פנימה בלי שום בעיה. לא ראיתי גולים כאלו בתדירות כזו אצל גברים באף ליגה.
אגב, הרגשתי את אותו הדבר בגמר המונדיאל הקודם בין ארה"ב ליפן עם השער של לויד מחצי מגרש, אבל אולי מדובר בקריוסית ולא במשהו הכי מייצג.
בכל אופן, הרמה בכדורגל נשים נמוכה בפער עצום מבכדורגל הגברים. ייתכן שמבחינה טכנית ההבדלים לא כל כך דרמטיים, אבל הבדלי האתלטיות, כרגע, כן דרמטיים, ולי אישית פוגעים מאוד בהנאה מכדורגל נשים, ובחיי שהשנה חיפשתי כל דרך להנות ממנצ'סטר יונייטד כלשהי.

קלופ 6 ביוני 2019

קשה כצופה לעבור ממשחק כדורגל רציני לכדורגל נשים ולהעמיד פנים שזה אותו הספורט. קבוצת הנשים הכי טובה וחזקה בהיסטוריה תושפל בקלות על ידי קבוצת ילדים בני 15.

אמוץ כהן-פז 6 ביוני 2019

ז׳אן-מישל אולאס, הנשיא של ליון, ציין לא מזמן את האבסורד בו המועדון נמצא.
ככל שהוא הופך את כדורגל הנשים לפופולרי, כך הוא מקרב את היום בו הוא יפסיד את מעמדו דומיננטי.

חיים הצהוב 6 ביוני 2019

אני אוהב ספורט נשים אבל כדורגל נשים לצערי זה דבר משמים.
כשהייתי בן 13 בביתר תל אביב שיחקנו נגד הפועל תל אביב נשים שהייתה אלופה עם סילבי זאן, יצא תיקו וזה רק בגלל שרק המחליפים שיחקו אצלנו.
בנים בגיל 14 כבר משחקים בעוצמות הרבה יותר גדולות מנשים.
אבל ההבדל הכי גדול זה בעמדת השוער, הרמת שוערים אצל הנשים היא מביכה.
צר לי אבל לא כל ספורט מתאים ל2 המינים, בכדורגל שצריך בו עוצמות, כוח, מהירות ופיזיות בנוסף לכישרון פשוט לא בנוי לבנות.

גיא זהר 6 ביוני 2019

רוב התגובות כאן לא לעניין. מישהו חושב שאפשר להשוות כדורגל מהפרמייר ליג /צ'מפיונס ליג לכדורגל ישראלי. כדורסל מהאן.בי.איי ליורוליג? זה שהרמה (הרבה) יותר נמוכה לא אומר שאי אפשר ליהנות (לפחות תיאורטית) אם באים עם ראש פתוח.

שי 6 ביוני 2019

לגמרי. ממתי תחום ספורטיבי שייך רק למין מסוים?

אורן השני 6 ביוני 2019

ולכן חוץ מהקבוצה שגדלתי לאהוד בכדורגל הישראלי אני לא טורח אפילו לבדוק תוצאות.

קלופ 6 ביוני 2019

הבעיה היא שהפימינזם הגיע גם לפה ופתאום הנשים רוצות שישלמו להן כמו לגברים. וזה הזוי.

תראה את מקרה הטניס. הנשים מקבלות את אותם הסכומים למרות שהן משחקות הטוב משלוש.

ואני מקווה שלא יפגעו לנו הכדורגל בשם השטויות הללו.

jhkj 6 ביוני 2019

כמו שאמרתי אני נהנה מזה, אבל אני גם לא אאשים את הממסד בזה שיותר אנשים רואיםNBA וצמפיונס ליג מהיורוליג וליגת העל, ואני לא אבוא בטענות למה למסי או קרי יש יותר כסף או חשיפה מננדו דה קולו או ירדן שועה.

מבקר המדינה 7 ביוני 2019

מצטער אבל אתה טועה.
כבר היום קבוצות היורוליג הבכירות סגרו את הפער שהיה פעם מה-NBA ככלל והם טובות כמו קבוצות הלוטרי הגרועות ביותר. ההבדלים הם כבר מזמן לא מקצועיים אלא טכניים\כלכליים בלבד, היכולת של קבוצות הכאילו NBA הללו להחזיק סגלים רחבים עם קבוצות הבת שלהן ולשלם סכומים אסטרונומים במונחים אירופיים לרוקים מהבחירות הראשונות בדראפט-הם אלו שעושים את ההבדל.
ופעםף לא יותר מדי מזמן קרה שקבוצות ישראליות ניצחו קבוצות מהצ'מפיונס (אפילו כאלו שהיו חייבות את הנקודות בשביל לעבור שלב) או אפילו שומו שמיים סחטו מהן תיקו בחוץ.
מאז שהתחילו לפמפם את הפמונדיאל בערוצי התקשורת השונים רצים סיפורים על קבוצות נערים שהביסו קבוצות נשים ונבחרות נשים בתוצאות אסטרונומיות ברחבי העולם, אתה לא חושב שזה קצת זלזול באינטליגנציה של הקוראים להזכיר קבוצות ישראליות בצ'מפיונס ויורוליג באותה נשימה כמו כדורגל נשים?
יש איזשהו רף תחתון ובסיסי של יכולת עמידה על המגרש עם יריב עדיף, משהו שמתקיים הרבה לפני שמתחילים לדבר על הבדלי רמות- אתה חושב שיש איזשהי קבוצה או נבחרת נשים בעולם שעומדת ברף הזה ביחס לגברים\נערים\נוער?

גיא זהר 7 ביוני 2019

בואו נעשה סדר. המקום היחידי בספורט שנשים מקבלים סכום דומה הוא טניס (בגרנד סלמים זה בעיניי באמת לא הגון) וזה נובע בעיקר מדבר אחד: חוזי פרסום + רייטינג. לגבי ההבדלים ברמה ברור שההשוואה אותה הבאתי היא מוקצנת (קבוצת לוטרי באן.בי.איי נותנת 20 לצסקא במשחק נתון והאחרונה תגמור עונה אם שבעה שחקנים כשירים), אבל מעניין שלאף אחד לא מפריע לראות כדורעף (בטח חופים) נשי או אתלטיקה ושחייה ואפילו כדורסל. תבדקו את עצמכם מאיפה מגיעה הרתיעה לכדורגל נשים

Notorious NBA 7 ביוני 2019

אתה ברצינות משווה את הפערים בין כדורגל נשים וגברים לצ'מפיונס-ליגת על?
דוד – קבוצות ליגת על מגיעות לצ'מפיונס ואפילו מנצחות אותן מדי פעם. קבוצות נשים מפסידות לילדים.
אם באמת מעניין אותך לדעת מאיפה הרתיעה – זה מכל מיני גאונים שמנסים למכור לך שמשהו לא בסדר איתך אם אתה מתייחס לספורט נשים כמה שהוא – מוצר נחות.

7even 7 ביוני 2019

לי אין בעיה עם ספורט נשים וחלק מהספורט לדעתי יפה יותר אצל נשים.
בכדורעף למשל גיליתי שעקב נחיתותן הפיסית המשחק הרבה יותר חכם.
גם במקצועות אולימפיים, בעיקר בקרבות של הקורה…התרגילים האומנותיים וכו'…הרבה יותר כיף אצלן.

יש מקצועות שזה פשוט לא מתחבר לי..לא משוביניזם חלילה…כדורסל וכדורגל למשל.

אולי כי אני רגיל ל NBA ולליגה האנגלית.
עם זאת…בבחירה בין משחק בליגת העל בכדורגל ובכדורסל גברים לבין המקבילה הנשית…לגברים אין סיכוי.
לפחות בליגת העל לנשים לאלופה יש משמעות, אז אתה יודע שליגה יש מטרה.

Dr.van nostrand 7 ביוני 2019

סבן,
וואלה צודק… באמת יותר כיף ליגת הנשים בכדורסל עם סדרות ומשמעות לאלופה לגבי אירופה (לא שאנו באמת מבינים את ההשלכות).
אם באמת נצפה בזה? לא נראה לי.
אבל יש דברים שחשוב לקיים אותם ולתקצב ברמה כלשהי, גם אם די ברור שלא יהיו שלאגרים מבחינת רייטינג.

Dr.van nostrand 7 ביוני 2019

ובהמשך לנאמר מקודם-
ספורט הנשים ממש פורח ומעניין כשלא קיימת מקבילה ממשית מעניינת של ענף הגברים, או שלא קיימת בכלל.
בארה"ב סופטבול וכדורגל הולכים חזק אצל הנשים. עד לפני כשלושים שנה כדורגל שיחקו כמעט רק הנשים וזה ייצר כבוד והערכה כלפיהן בענף.
עד היום אם תשים סופטבול נשים בטלוויזיה, אני לא בהכרח מעביר במיידי, יש משהו שבכל זאת מסקרן לאמוד… כי בתכל'ס זה משחק שאין ממש סיכוי שאצפה במקצוענים או חובבנים גברים אבל כשהנשים משחקות ולוקחות את זה ברצינות זו נישה מצליחה.
כנ"ל לגבי משחקים שהבנות ממש נהנות מהן וטובות כמו ה נטבול שהגיע בשנים האחרונות לארץ ותופס תאוצה.

גם בענפים היותר פופולאריים, קבוצות כמו רמת השרון ורמלה היו מקור להמון עניין וגאווה מקומית, בדיוק מהסיבה שאין קבוצת גברים ממש מצליחה (או לא היה) אז כפי שנאמר למעלה, נכנסו טוב לנישה.

בכל אופן, כך זה בארץ.

7even 7 ביוני 2019

קרמר,
ייתכן שזה הביצה והתרנגולת.
ייתכן שבגלל שלא מתקצבים אז כך זה נראה.
כוכבת WNBA הולכות לשחק בחול כי שם יש בוחטות וזכויות שידור וכו…

וכן…לחלוטין מסכים…וגם ציינתי…שאנחנו שצרכני ספורט באופן כצעט יומי, התרגלנו לרמה מסויימת שהספורט הנשי, עם כל הצער, לא מספק אותה.

נ.ב – מי אמור לפרוץ למגרש בגמר האלופות לנשים? גבר או אשה?

מיקיג' 8 ביוני 2019

הדיון הזה בתגובות הוא כל כך שנות ה-90. רק במדינת עולם שלישי כמו ישראל אפשר עדיין לעסוק בשאלת ספורט נשים כמה למה ומדוע? ולאתר עצמו, אנא במטותא, קחו בחשבון שלא כולם אוהדי פודקסטים, זוועה שטניס וכדורגל נשים אי אפשר לקרוא כלום כי פודקסאט.

shohat 8 ביוני 2019

סרטון של נבחרת גרמניה – די לעניין.

https://www.youtube.com/watch?v=layoVXL5mnw

רטקסס 10 ביוני 2019

כשמדברים על כספים שמוזרמים זה יכול להשפיע על מספר דברים – מאמנים, מתקני אימונים, תזונה, מודעות, איתור כשרונות וכן הלאה.
אבל כסף לא יכול לגרום לנשים לרוץ מגרש מהר יותר מגברים (בממוצע), או להיות גבוהות יותר כדי להגיע לטבעת בכדורסל.
אכן, יש סיבות רבות לאהוב ספורט והן לא רק ביצוע או הישגים. אבל כדורגל אירופי לנשים…?… מה לי ולזה?
רמה נמוכה יותר, אין קשר רגשי, אין קשר קהילתי..

נ.ב
למצער זה לכל הפחות.

Comments closed