המסורת נותנת גז

הכח האירופי קופץ אגרוף

יש קורולציה מסויימת בין מצב נשים במדינה למצב נבחרת כדורגל הנשים שלה – אבל היא לא מוחלטת.

מבין שמונה המדינות האחרונות שנותרו בגביע העולם לגרמניה, נורבגיה ובריטניה יש ראש ממשלה אישה. לשבדיה ראש ממשלה גבר, אבל יותר מחצי הממשלה נשים. בהולנד וצרפת גם כן גברים עומדים בראש הזרוע המבצעת, אבל נשים הן כמעט חצי הממשלה. באיטליה רק רבע הממשלה נשים. המדינה הפרימיטיבית היחידה מבחינת זכויות נשים שנותרה בטורניר  (2 נשים מתוך קבינט של 17, איסורים דרקוניים על הפלות מדי יום) היא ארצות הברית.

אבל זו אנקדוטה. פוליטיקה בצד. 

*

הימים האחרונים משקפים מהפך גדול מאד בכדורגל נשים. סוף העידן הקדם-היסטורי. אם ברבע המאה הראשונה לקיום גביע העולם, הוא נשלט על ידי מדינות שהצטיינו ספציפית בכדורגל נשים, עכשיו מסורת הכדורגל – שמטבע הדברים שורשיה במשחק הגברים – הופכת לפקטור העיקרי בהצלחה. המעצמות ההיסטוריות של המשחק הגיעו באיחור אופנתי למסיבה. 

קיצור הקדם היסטוריה: בשבעת גביעי העולם הראשונים, רק מעצמת כדורגל אירופאית אחת, גרמניה, הותירה איזשהו חותם – עם שתי זכיות בגביע ב-2003-2007. שאר מועדון אלופות העולם לגברים – ברזיל, אורוגוואי וארגנטינה מבין מדינות דרום אמריקה, וצרפת, איטליה, אנגליה וספרד מהמדינות האירופאיות – רשמו רק הופעה אחת בגמר. זו של ברזיל. למעצמות האירופאיות אפשר להוסיף את הולנד ופורטוגל. גם הן לא הותירו שום חותם. 

למה? שמרנות של עולם הכדורגל. חלק מהמדינות הללו מתקדמות מאד מבחינת זכויות נשים, אבל הכדורגל היה אי של חוסר-ציוויליזציה. ולוואקום הזה נכנסו מדינות סקנדיביה, צפון אמריקה (גם לקנדה הופעה בחצי גמר המונדיאל) ואסיה (סין ויפן) ורשמו הופעות רבות בגמרים ובחצאי גמרים. 

אבל זה היה בקדם היסטוריה.

ארצות הברית, המעצמה ההיסטורית של הענף, עוד שרדה את ספרד במשחק די צמוד. אולי איכשהו תשרוד את צרפת ואולי אפילו תביא גביע נוסף. אבל ברור שהאמריקאיות במקסום יכולות הכדורגל של המדינה. כשהידע ממשחק הגברים הספרדי רק מתחיל לחלחל היא כבר איום משמעותי על ארצות הברית, כשהתהליך יתקדם ספרד תהיה חזקה יותר. לספרד יש עוד כמה הילוכים להחליף. גם לצרפת. מספיק למשל לראות שרוב נבחרת אנגליה  עדיין לבנה, בכדי להבין שכדורגל הנשים של מעצמות אירופה רק החל לזוז. יש עוד המון משאבים לנצל. 

בניצחון האיטלקי על סין והניצחון ההולנדי על יפן התהליך כבר הבשיל. מדינות כדורגל נשים מפותחות הפסידו למדינות כדורגל אדירות. הניצחון השבדי על קנדה שייך חלקית למגמה – כי לשבדיה תמיד הייתה נבחרת נשים טובה.

*

התהליך הזה הוא מראה למתרחש בכדורגל המועדונים האירופי לנשים. גם שם הדומיננטיות עוברת לידי מועדוני העל החזקים, על חשבון קבוצות נשים מסורתיות. עד לפני כמה שנים היו בצמרת הכדורגל האירופי כמה קבוצות נשים בלבד, כמו פרנקפורט ופוטסדאם מגרמניה או טירסו משבדיה.

מנצ׳סטר יונייטד הוציאה בערך מליון פאונד בעונת בכורה כדי לעלות לליגה העליונה לנשים. היורדת משם הייתה יאוביל טאון. בשנה הבאה 13 מ-16 הקבוצות בליגה העליונה יהיו קבוצות נשים של מועדוני פרמייר ליג. בין האחרות יהיו בירמינגהם ורדינג שהיו מועדוני פרמייר ליג בשנים האחרונות. רק בריסטול סיטי תייצג איזשהי מסורת ספציפית לכדורגל נשים. כשהליגה נוסדה ב-2011  בין שמונה הקבוצות היו לינקולן ליידיז, בריסטול אקדמי ודונקסטר. בין עשר הראשונות בספרד העונה היו  9 קבוצות השייכות למועדון לה-ליגה לגברים. רק גרנדייה מטנריף היא קבוצת נשים ייעודית.

האם כל זה טוב ופייר? לאו דווקא. חבל לראות מועדונים ומדינות שהרימו תרומה חלוצית לכדורגל נשים מאבדים את מקומם ונדחקים. אבל הגורמים המסורתיים של המשחק מביאים לשולחן קלפים חזקים מדי. כסף, ידע ואוהדים. לאלו אין תחרות. משקיע אחד מהעולם הפיננסי אמר לי פעם משפט רלוונטי לעניין הזה: ״חלוצים ופורצי דרך לא פעם גוועים במדבר״.

ומה יהיו ההשלכות התרבותיות? כדורגל הנשים יתחזק, יהיה עשיר יותר, יהיה טוב יותר. הוא יהווה פחות סמל למאבק הפמיניסטי. הוא יהיה פחות פנוי כמכשיר למאבקים – כמו המאבק הלסבי. אליפויות וכסף יהפכו לחזות הכל. כי ככה זה בכדורגל.

עולים לרשת -סיכום השבוע בהאלה וקווינס
מות המותג גרסת הNBA

63 Comments

דובינסקי 26 ביוני 2019

כן ולא. יפן היתה טובה מהולנד ובעצמך כתבת על זה ששדדו את האוסטרליות ואם דביניה בועטת חזק אז כל שיח האקדמיות לפח. נבחרת המחליפות של ארה"ב עדיין שווה רבע גמר מונדיאל לפחות. אבל כן, כוחות חדשים עולים מאירופה שיהיו איום משמעותי מאוד על העומק שיוצר טייטל 9.

דורפן 26 ביוני 2019

ברזיל -צרפת לא שייך לשום מגמה – כי שתיהן מעצמות כדורגל.

ארצות הברית עם עשרות שנות מסורת, עם טייטל ניין והמכללות. האירופאים השקיעו גרושים ואפס מאמץ עד היום וזה כבר צמוד. מה שאתה רואה הוא 3-4 שנות התייחסות רצינית. ברצלונה למשל מתחילה לאמן ילדות יחד עם הבנים – ומועדונים אחרים יילכו בעקבותיה. אתה באמת חושב שלילדות בית ספר בארצות הברית, עם אמהות בתורנות הסעות, יהיה שביב של סיכוי מול ילדות שיחלו את דרכן מול בנים באקדמיה של ברצלונה?

דובינסקי 27 ביוני 2019

אירופה עדיין לא השקיעה ואני מסכים שפוטנציאל הגדילה שם מאוד מבטיח אם באמת ישקיעו ברצינות. יחד עם זאת, ברצלונה תתחרה מול עומק של למעלה מ300 מכללות בדיויז'ן 1 שיש להן תכנית כדורגל שמקבלת תנאים שמקבילים לתכנית הפוטבול שלהן. החלוצה של נבחרת ניו זילנד למדה איתי בטנסי והחלוצה של ג'מייקה שיחקה בטנסי אחרי שסיימתי והשוערת של הנבחרת הצעירה של איסלנד שיחקה אצלנו באורגון וכו'. כמעט כל השחקניות הבכירות בעולם כיום עברו דרך המכללות באמריקה או הליגה האמריקנית. יש לארה"ב יתרון עצום מבחינת העומק. יכול להיות שהיא תפסיד לצרפת, אבל יש לכדורגל המועדונים האירופי עוד כברת דרך לעבור לפני שיוכל לאתגר את העומק האמריקני.

דורפן 27 ביוני 2019

אין למספרים שום משמעות. יש יותר שחקני כדורגל באסיה מאירופה – אבל יש בדוחק שחקן עילית אסיאתי אחד. יש יותר שחקני ראגבי באיטליה מניו זילנד. סו פאקינג ווט. אם הייתי שואל אותך להמר על מי יוציא יותר שחקני על בגברים – האקדמיה של אייאקס או כל בתי הספר לכדורגל בסין – על מי היית מהמר.

המכללות משקפות עומק ומספרי שחקנים, הידע הטקטי והטכני הקיים בהן הוא לא 1% מהקיים באירופה. הן בעמידה במגרש, הן בשיפור יכולות, בכל תחום של המשחק.

אני נותן לתהליך לא יותר מעשור – ותהיה שליטה מוחלטת של אירופה במשחק. והאיום האפשרי היחיד יבוא מדרום אמריקה.

דובינסקי 27 ביוני 2019

השורה התחתונה שלנו לא כל כך שונה. אני חשבתי שתוך 8 שנים הפער יימחק. רק שאני טוען שארה"ב תישאר במיקס כקונטדרית. אוסיף גם שב2028 יש משחקים אולימפיים בלוס אנג'לס, ככה שצפויה השקעה מערכתית נוספת בספורטאי העלית.

דורפן 27 ביוני 2019

ב2028 אחרוג ממנהגי האולימפי – לפיו אינני צופה בכדורגל במשחקים – ואבוא איתך למשחק הגמר. אינני חושב שארצות הברית תשחק בו, ואם תנצח בו אזמין אותך לארוחה

דובינסקי 27 ביוני 2019

אין באמת סיבה אידיאולוגית שתחרים כדורגל נשים במשחקים האולימפיים. אחלה טורניר עם פחות נבחרות קיקיוניות.

יאיר אלון 27 ביוני 2019

אני לא חושב שלמספרים אין שום משמעות אלא הייתי אומר שהם לא הפקטור היחיד וכנראה אפילו לא הפקטור המשמעותי. יש לכך הרבה דוגמאות למשל של מדינות קטנות מאוד שמצליחות בכדורגל הרבה יותר ממדינות גדולות מאוד. ועדיין יש היגיון בטענה שלמשל בישראל על אף הפופולריות של ענף הכדורגל אין מספיק ילדים שמשחקים בקבוצות גדולות, אין מספיק שחקני בוגרים וכשאין עומק מאוד יכול להיות שפספסנו כמה שחקנים בדרך שהלכנו לכיוונים אחרים.
יש למספרים משמעות אבל רק עם עומק לא זוכים בטורנירים.

לגבי הידע, אכן הידע נמצא באירופה ואם יחלחל בקצב רציני לכדורגל הנשים אין סיבה שלא ילכו וישתפרו שם עוד ועוד. יחד עם זאת בעולם הכפר הגלובלי בו אנו חיים אין מניעה שידע יעבור מאירופה לארה"ב, לא סתם למשל בכדורגל הגברים אנחנו רואים הרבה מאמני נבחרות זרים של מדינות המנסות בעצם לשאוב ידע שאין אצלן.
באותו האופן מאוד יכול להיות שארה"ב תדע לרכוש ידע אירופאי ולהקפיץ גם את עצמה כמה מדרגות שאולי עד עכשיו בהיעדר תחתרות או נכון יותר לומר בתחרות מצומצמת היא לא נדרשה לעשות זאת.
דווקא מתוך עליית כוחן של נבחרות וקבוצות אירופאיות ייתכן שגם בארה"ב יבינו שיש להם הרבה מה ללמוד ויביאו את אנשי המקצוע המתאימים שיעשו זאת.
יחד עם העומק הפוטנציאל הוא גבוה מאוד.

ראוי לציין שזה אחלה טור שמעורר הרבה מחשבה.

matipool 27 ביוני 2019

סון שחקן עילית לכל דבר ועניין. אין ספקות או עיגולי פינות בעניין שלו.

רמי 27 ביוני 2019

היתי בנורווגיה לפני 25 שנה, הגעתי מישראל, והייתי בהלם לראות מגרשים על מגרשים של בנות משחקות כדורגל.

לגבי ארה״ב, לפחות באיזורים מסויימים, נניח בפרברים, כדורגל הוא ספורט רציני עבור בנות. יש הרבה קבוצות ויש גם עוד לאן לגדול. יש מאות קבוצות קולג׳ שמתחרות בצורה רצינית, ואלפי קבוצות שמובילות שחקניות לשם. בנוסף יש אקדמי של כל ארה״ב שמתחרות ברמה גבוהה. אין בעולם פירמידה רחבה וגבוהה כזו כמו בארה״ב.

ליאור 27 ביוני 2019

ארצות הברית תמשיך להיות אימפריית כדורגל נשים, בגלל שהיא אימפריית ספורט אדירה שבה כדורגל הוא הענף הפופולרי ביותר אצל הנשים. נבחרת הגברים של ארצות הברית תמשיך באותו זמן להיות נבחרת דרג שני ומטה, מכיוון שבכדורגל גברים אין שום סיכוי להפוך לנבחרת מהדרג הראשון כאשר כדורגל אינו ענף הספורט הפופולרי ביותר במדינה.

אריאל גרייזס 27 ביוני 2019

הנקודה של רונן, ובעיניי היא נקודה מאוד נכונה, זה שבארה"ב אין ידע אמיתי בכדורגל וזה הסיבה לחוסר ההצלחה של הנבחרת ולא עניין המספרים. זה נכון שכדורגל הוא לא הענף הפופולרי במדינה, אבל זה חסר משמעות כשמדובר במדינה בת 300 מיליון איש. גם אתלטיקה זה לא איזה ספורט פופולרי במיוחד, בטוח פחות פופולרי מכדורגל, ועדיין ארה"ב מצליחה בו מאוד. כנ"ל שחיה וכו'.
הבעיה של האמריקאים, ורואים את זה בליגה שלהם ובמיוחד בנבחרת, זה חוסר ידע בסיסי בכדורגל. הם דיברו על זה לא מעט אחרי הכשלון לעלות למונדיאל האחרון. פוליסיץ' אחד שלומד באקדמיה גרמנית יצליח פי כמה מכל אמריקאי שהולך להיי-סקול ואחר כך לקולג' אמריקאי. הפופולריות של כדורגל הנשים בארה"ב לא תעזור ברגע שהידע מהמועדונים האירופאים יחלחל לקבוצות הנשים. כל המסגרות החובבניות של קולג' לא מתחרות בכלל במסגרות התחרותיות שיש לכדורגל מועדונים באירופה

7even 27 ביוני 2019

לדעתי האמריקאים לא כ"כ מתחברים לכדורגל בעיקר בגלל הסיבה שזה אחד המקצועות המרכזיים הבודדים שהם לא הכי טובים בעולם בו. או לפחות טופ 3.

ליאור 27 ביוני 2019

זה בדיוק המלכוד של כדורגל הגברים האמריקאי. הטענה המקובלת היא שרמת הפופולריות שלו תעלה כאשר הנבחרת שלהם תהיה מהטובות בעולם כמו אצל הנשים, אבל למעשה הכיוון הוא בדיוק הפוך – קודם הכדורגל צריך להיות הספורט הפופולרי ביותר, ורק אחר כך יהיה להם סיכוי להפוך למעצמה.

ליאור 27 ביוני 2019

עם כל הכבוד לאתלטיקה, אין מה להשוות לכדורגל גברים. כדורגל הגברים נמצא כל כך מעל כל שאר ענפי הספורט מבחינת רמת הפופולריות העולמית ומספר השחקנים, שפשוט בלתי אפשרי להפוך למדינה מובילה בו מבלי שמיטב הכשרונות הספורטיביים במדינה יתחילו לשחק מגיל אפס, כמו שקורה במדינות בהם הכדורגל שולט. בכל ענף ספורט אחר זה אפשרי – לא בכדורגל גברים. גם למדינות ענק ואימפריות ספורטיביות כמו ארה״ב וסין זה פשוט חסר סיכוי.

אריאל גרייזס 27 ביוני 2019

לא הבנתי על סמך מה אתה אומר את זה. גם בארץ מיטב הכשרונות הספורטיביים משחקים כדורגל מגיל אפס כי הפופולריות שלו מנצחת כל דבר אחר ולא ראיתי בדיוק שאנחנו מעצמה. לעומת זאת, באוסטרליה יש כנראה כמה סוגי ספורט יותר פופולריים מכדורגל ואיכשהו היא מצליחה להעמיד אחלה נבחרת פעם אחר פעם למרות שאין לה אוכלוסיה גדולה באופן יחסי.
ארה"ב היא מעצמה ספורטיבית שהכשרונות הספורטיביים שלה מתחלקים בין הרבה מאוד סוגי ספורט וזה לא פוגע בה. יש לה מספיק משאבי כח אדם ותרבות ספורט כדי להצליח להעמיד אתלטים לכדורסל, פוטבול, בייסבול, הוקי, אתלטיקה, שחייה ועוד הרבה הרבה אחרים. מה שחסר להם שם זה ידע. מדובר בחובבנים

ליאור 27 ביוני 2019

הפופולריות של הכדורגל היא תנאי הכרחי, אבל היא לא תנאי מספיק – כפי שהדוגמא של ישראל מבהירה היטב. אם הכדורגל מוביל אצלך זה לא מבטיח שתהיה טוב בו – אבל אם הכדורגל לא מוביל, אתה בהכרח לא תהיה מדינה מהטופ העולמי בתחום. אתה יכול להעמיד נבחרת סבירה כמו הנבחרת האוסטרלית – שהיא נבחרת דרג שני מינוס, שאם הייתה משחקת באירופה או דרום אמריקה כנראה שלא הייתה אפילו מעפילה למונדיאל בדרך כלל, ואפילו קצת מעבר לכך, כמו נבחרת יפן וארה״ב של עד לא מזמן – אבל אתה לא יכול להיות מדינה שמעמידה נבחרות שמאיימות על תארים לאורך זמן בלי שהכדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר.

אריאל גרייזס 27 ביוני 2019

זה אתה אומר על סמך מה? כמה מדינות יש עם כמות אתלטים ומסורת ספורטיבית כמו ארה"ב עם נפח אוכלוסיה כזה גדול?

דורפן 27 ביוני 2019

ליאור – יש מדינות שזה המצב. בצ׳כיה (צ׳כוסלובקיה) הוקי הכי פופולארי, ויש להם שני גמרים של מונדיאל, אליפות אירופה ועוד גמר יורו ועוד חצאי גמר פה ושם. בקרואטיה לא יודע בדיוק מה המספרים – אבל אין טירוף כדורגל שמגמד את הכל. כדורסל בהחלט מתחרה בו.

ליאור 27 ביוני 2019

בקשר לצ׳כיה, אני די בטוח שאתה טועה – כדורגל הוא הספורט הכי פופולרי שם.
בלי קשר – עם כל הכבוד להצלחות שלה ביורו מדי פעם ולהופעות שלה בגמרים עתיקים של המונדיאל – אני לא חושב שאפשר להגדיר את צ׳כיה כאימפריית כדורגל. להמחשה – היא העפילה רק למונדיאל אחד מתוך ששת האחרונים, ואני בספק אם מאז שנות הששים היא נחשבה כמועמדת ריאלית לזכייה במונדיאל כלשהו.

איאן ראש 27 ביוני 2019

לא מתייחמר להבין למה כדורגל גברים בארהב לא ברמה טופ עולמי אבל לדעתי אין הבדל בין נק' ההתחלה של הנשים והגברים בארהב. קולג'ים יש, מספר גדול של אנשים יש, ענפי ספורט אחרים יש (לא יודע אבל אולי לנשים אין פוטבול וגם שם אני לא בטוח שענף זה גוזל הרבה אתלטים).

matipool 27 ביוני 2019

איאן – ודאי שיש הבדל. פופולריות, כסף וכו'.
אצל גברים בענפי הספורט הקבוצתיים זה פוטבול, בייסבול, כדורסל, הוקי קרח …..כדורגל.
אצל נשים הכדורגל הוא הענף הכי פופולרי.

איציק 27 ביוני 2019

אני לא מבין את נקודת הידע האמיתי בכדורגל. ידע אמיתי במתמטיקה ניתן לרכוש; ידע אמיתי בפסיקה גם. הבריטים רכשו הרבה ידע אמיתי במספר ענפי ספורט שלא היו מפותחים אצלם לקראת המשחקים האולימפיים. הסינים והאמריקאים (במידת מה, כי אצלם זה גם יבוא) רכשו ידע בשחמט ועברו את רוסיה, המעצמה הבלתי מעורערת הרבה מאד שנים. הכל ידע אמיתי. למה לחשוב שהאמריקאים לא יכולים או לא רוצים לרכוש ידע אמיתי. עד עכשיו לא היה אולי צורך כי הם שלטו בכיפה, אבל כשתגדל התחרות, אם ירצו, כנראה יוכלו לרכוש גם ידע הכי אמיתי שיש בכדורגל.

אריאל גרייזס 27 ביוני 2019

כי אמריקאים הם מאוד צנטרליסטים. הם לא כל כך מכירים בעולם שבחוץ.

איציק 27 ביוני 2019

אז זה לא עניין של חוסר יכולת אלה אולי של חוסר רצון.
אם ירצו לשמור על מעמדם הרם, יפתחו יכולת.

shohat 27 ביוני 2019

צנטרליסטים, אבל הביאו את קלינסמן לאמן את הנבחרת שלהם. גם המאמן הנוכחי שלהם אמריקאי, אימן באירופה.
ואת נבחרת הנשים אימנה משך שנים Pia Sundhage.
הצנטרליזם האמריקאי כולל זיהוי, אימוץ/לימוד וניכוס ידע שקיים במקומות אחרים.
זה נכון גם באקדמיה ובהייטק.

7even 27 ביוני 2019

שבדיה? באמת?
זו לא המדינה הזו שהולכת ומתאסלמת בקצב מפחיד יותר מכל מדינה אירופית אחרת, והאיסלאם הקיצוני (מתי הוא לא?) משתלט שם על ערים שלמות?
שייהנו להם עם ה "יותר מחצי מהממשלה נשים". את התמורות המסוכנות להחריד במדינה הזו הן לא ממש עוצרות במלך כהונתן.

'נשים בשבדיה' הולך להיות סיפור ממש עצוב בעשור-שניים הקרובים. אם לא כבר…

אריאל גרייזס 27 ביוני 2019

מציע לך לקרוא קצת פחות את גיא בכור

7even 27 ביוני 2019

מציע לך להתעדכן עם התמורות בשבדיה ידידי.
נ.ב – מי זה גיא בכור?

דורפן 27 ביוני 2019

כמה פעמים היית בשבדיה?

7even 27 ביוני 2019

מספר פעמים. ראיתי מקרוב.
תודה על ההתעניינות.

דורפן 27 ביוני 2019

ומכיר הרבה שבדים מוסלמים… אני משער שאין צורך לשאול. ברור שדבר כזה לא היה נאמר על סמך איזה מבט שטחי

jhkj 27 ביוני 2019

דורפן היכרות עם כמה מוסלמים זה טיעון שטחי ונקודתי, סטטיסטיקה של אונס ופשע אלים בערי שבדיה זה כבר מספק יכולת לראות מה קורה בשבדיה. בנוגע למוסלמים,תמשיך אם הסטטיסטיקה, מה המתאם בין הנתון הקודם להגירה? כמה מהמוסלמים שהיגרו לשבדיה מאמינים בחוקי שריעה למשל? האם אלה המוסלמים שיצא לך להתרועע איתם? הטיעון שחברים שלי שבדים מוסלמים גם מטופש כי לא רק שנקודתיות יכולה להיות מקרית, אלא גם שמעצם היכרות איתך איתם, סביר שחלק ממה שהביא להיכרותכם מקטרג אותם בצורה ספציפית למדי.

7even 27 ביוני 2019

רונן אני באמת לא מבין למה אתה מחפש כל פעם דלת פנויה להיכנס בה ולהתעלם מהפיל שבחדר.

המצב בשבדיה מבהיל. מ ב ה י ל. כל העולם רואה ואומר את זה, וגם שבדים בעצמם אומרים את זה.
רוצה קישור ל-50 סרטוני יוטיוב? אני יכול גם 200, 300, רק תגיד כמה. כולם של אזרחים שבדים. לא נאו נאציים או משהו.
אתה כבר שמת לב שכל העולם בערך קורא לשבדיה swedistan נכון? אתה מוזמן לגגל. הבהלה מובטחת.

יריב 27 ביוני 2019

להרבה אנשים יש עניין בסיפור הזה על התפרקות החברה השוודית, אני חייב לומר שאני לא שמעתי שום דבר כזה מאף שוודי שאני מכיר אישית (אין המון כאלו, אבל יש כמה). למעוניינים, ניתוח סביר של סנופס את הדיבורים על אונס בשוודיה.

https://www.snopes.com/fact-check/crime-sweden-rape-capital-europe/

jhkj 27 ביוני 2019

יריב, לקרוא לזה ניתוח זה לא מדויק, זה הוא טיעון מגובה בנתונים ועובדות. גם משחק הקלאספיקציה הוא מעניין, קשה להשוות בין פשעים אלימים למשל במדינות אחרות לשבדיה כי הם מוגדרים בכל מקום שונה, אונס הוא דומה, במאמר קצת מסלפים מה שקורה, אבל בגדול מהנתונים שמוצגים בו ניתן לראות כי יש עלייה בדיווחים על עבירות מיניות ועליה מתונה יותר באונס לאורך השנים האחרונות. בנוגע לחברה השבדית היו גם מהומות בשבדיה, בקיצור אפשר להתווכח על מה הגורמים על סדר גודל, אבל התופעות מגובות גם בנתונים שלהם גם אם מאלמו היא לא בירת האונס של העולם (ובטח שהיא לא).

יריב 27 ביוני 2019

אונס זה מקרה קלאסי של הבדלים גדולים בהגדרות, אבל יש ממילא הבדלים קיצוניים בצורת איסוף הנתונים בין מדינות שלא מאפשרים להשוות (למשל, בשבדיה הנתונים הם בעצם נתונים על תלונות, לא על עבירות).

אין ספק שלשוודים יש עבודה לעשות בקליטת המהגרים שם (הפליטות של חלקם אינה רלוונטית לזה), כמו בכל מדינה קולטת אחרת. למיטב ידיעתי הם עושים עבודה לא רעה, אבל גם אם לא, אין שום בסיס לדיבורים על "האיסלאם משתלט על ערים שלמות", למשל, אלא אם הכוונה להשתלטות דוגמת זו של לונדון.

יריב 27 ביוני 2019

אגב, העלייה בדיווחים על עבירות, כמו שהמאמר מציין במפורש, מתואמת לא רע עם שינויים בהגדרות העבירות בחקיקה.

jhkj 27 ביוני 2019

מסכים, יש עוד גורמים אפשריים, לא מופרך שהיום חלק גדול יותר מהמקרים מדווחים, כחלק משינוי תרבותי ומי-טו וכן הלאה. העניין הוא ששם קצת מרמים ובוחרים מאוד בקפידה אמירות מחוץ להקשר וגורמים לעובדות.

Matipool 28 ביוני 2019

יריב – האיסלאם השתלט כמעט לחלוטין על מאלמו, העיר השלישית בגודלה בשבדיה ולא מדובר רק על כמות התושבים (35-40%) אלא על דרך החיים שם והפחד של המקומיים שחלק גדול מהם עוזבים את העיר.
אגב – בלגיה, צרפת וגרמניה די דומות לשבדיה באחוז הארצי ובבלגיה זה מורגש או יורגש בקרוב בצורה בולטת.

יריב 28 ביוני 2019

אני מופתע, אני חושב שדווקא על השתלטות על מאלמו היייתי שומע (יש לי קרובים באחת העיירות הסמוכות מדרום). בדיקה קצרה מעלה ששיעור המוסלמים במאלמו כנראה גבוה בהרבה מבשוודיה כולה ועומד על 16%. דומה לשיעורם במנצ'סטר. האם בעל הבלוג צריך לדאוג?

מאדאם אני אדם 28 ביוני 2019

ממש מבהיל מה שקורה בשבדיה.
דחיפת האף של האלט-רייט בניצוחו של ריצ'רד ספנסר שבונה על תרבות להקות הווייט פאואר מטאל של שנות התשעים כדי להפיץ פייק ניוז לכל העולם.
מ ב ה י ל

אודי 27 ביוני 2019

זה תמיד משעשע לקרוא יהודים מישראל שבה יש בערך 50 אחוז ערבים מנבאים עתיד שחור לאירופה שבה יש כמה בדיוק? 7 אחוז?

7even 27 ביוני 2019

זכית בתגובה המנותקת של השנה ואנחנו רק ביוני.
ישראל מעודדת הגירה לשטחה ממדינות ערביות ללא הפסקה?

וגם אם בישראל האחוז יותר גבוה…האם זה אומר שזה תקין?
יש ישובים ישראלים שבהם אתה פוחד ללכת ברחוב סתם ככה באמצע היום?
ישראל רק מוסיפה עוד ועוד חוקים שמגנים על האיסלאם וגרורותיו?

אודי 27 ביוני 2019

התשובות לשאלותיך:
במובן מסויים כן
תגדיר תקין
כן
במובן מסויים כן

shohat 27 ביוני 2019

נהדר שישנם דיונים מקצועיים על כדורגל נשים.
ידע בספורט, בוודאי "ידע ייחודי", הוא אוברייטד. ידע ניתן להשיג, ניתן ללמוד, ניתן לייבא וניתן לפתח.
ברזיל לא נהייתה מעצמת כדורגל בגלל "ידע" אלא בגלל הנטיעה העמוקה של הכדורגל בתרבות, בגלל המוזיקה והתשוקה והחלומות.
היתרון האמריקאי בכדורגל נשים נובע מכך שכבר בשנות השמונים היתה השתתפות רחבה של בנות בתיכונים ובאוניברסיטאות. היום ישנן ספורטאיות שהן מודל לחיקוי עבור ילדות, יש זמינות רחבה, ישנם מתקנים וישנן מסגרות. בכל שנה מתגלים(ות) עשרות כישרונות חדשים.
לכן לא מספיק, לדעתי, שריאל מדריד תפתח בית ספר לכדורגל לבנות, אלא שהביקוש אליו יהיה דומה לביקוש לקבוצת הבנים.
הפוסט מבוסס על מדגם של משחק אחד בו נבחרת ארה"ב התקשתה לנצח את ספרד. אבל שאל שאלה אחרת: כמה שחקניות מכל אחת משבע הנבחרות האחרות היו משתלבות בהרכב הראשון של ארה"ב? ולהיפך? (אני לא צפיתי מספיק כדי לענות על זה אבל התחושה שלי שהתשובות תהיינה די חד-משמעיות).
נקודה אחרונה, גם אם אתה צודק ובעשור הקרוב ארה"ב תמצא עצמה נשארת מעט מאחור (אני לא רואה אותה מאבדת תחרותיות לגמרי) – עדיין הקרדיט העיקרי להתפתחות הענף והפיכתו ללגיטימי יהיה לארה"ב. ועדיין, בעיניי, מודל ההשתתפות הרחבה בספורט – במיוחד בתיכונים – יפה וחשוב יותר ממודל האקדמיות המקצועיות שיחידי סגולה באים בשעריהן. המשמעות של כדורגל הנשים היא לא רק בשאלה איזו נבחרת תנצח אלא ההשפעה על ההזדמנויות והחוויות של מיליוני בנות, שמשחקות, שמקבלות השראה ותמריץ, ושעוד תשחקנה.

אדם 27 ביוני 2019

למה ארה"ב מקבלת את הקרדיט? האם אתה יודע שהתפתחות הספורט הזה באירופה הוא כתוצאה של ההישגים של האמריקאיות או פשוט המשך של שינוי מעמד האישה באירופה?

shohat 27 ביוני 2019

מכיוון שכל תחום – ובוודאי הספורט – זקוק למודל של הצלחה, עידוד, פרסום, שיח תקשורתי, דמויות לחיקוי. המחשת האפשר ואמונה בו, הרחבת הגבולות, גם של הדמיון.
זו דעתי לפחות.

אדם 27 ביוני 2019

ומדוע הקיום עצמו של הכדורגל באירופה הוא לא מודל מספק?
זו שאלה מעניינת מה באמת השפיע על הספורט הזה, ההצלחה שהביאה כסף או ההבנה שיש 50% מהאוכלוסיה שלא מנוצל בשביל לעשות עוד כסף. מה איכפת לברצלונה שהעסק מצליח בארה"ב? אולי פשוט עלתה הדרישה מצד האוכלוסיה ואת זה המועדונים הגדולים ממנפים?
כמובן שאין לי מושג ואני מוצא את השאלות האלו מעניינות.

shohat 27 ביוני 2019

אין תשובות מוחלטות.
ב1920 קוים משחק בין שתי קבוצות נשים באנגליה עם קהל של 53,000 צופים. התגובה הגיעה ב1921 בדמות חרם/איסור על כדורגל נשים שהוסר רק ב1971.
the CCFA passed a resolution expressing 'their strong opinion that the game of football is quite unsuitable for females and ought not to be encouraged.'
ליגות נשים התפתחו בצרפת, איטליה, החל משנות ה30, ואחרי מלחמת העולם השניה גם בגרמניה, ארצות סקנדינביה, אבל הקוראים כאן יודעים היטב שהיחס אל כדורגל נשים לא היה מכובד במיוחד, ועדיין רחוק מן המצב הרצוי גם כיום.
טייטל 9 בארה"ב, משנת 1971 יצר תמריץ חזק לקיים כדורגל נשים, וחייב הקצאת משאבים זהים לספורט נשים. נוצרה משוואה שאם רוצים להשקיע מאות מיליונים בקבוצת פוטובול, יש להקצות תקציב שווה לספורט נשים. מכאן הגיעה דחיפה משמעותית לקידום כדורגל נשים, לפחות בהיקף השתתפות ובקיום מפעלים תחרותיים.
נקודת האל-חזור (אם כי התהליך טרם מומש ברמה דומה לענפים כמו טניס, אתלטיקה, שחיה ועוד) היתה המונדיאל הראשון ב1996. בחבלי הלידה האלה, אמנם לא כל הנבחרות המצליחות והכוכבות היו אמריקאיות, אבל לארה"ב היתה כבר מסורת מובנית וחזקה יותר. בנוסף בארה"ב כמו בארה"ב – פרסום חיובי, תקשורת, כסף, hype – אלו גורמים ממריצים.

https://www.timetoast.com/timelines/history-of-women-s-soccer

matipool 27 ביוני 2019

למען הסמנטיקה והדיוק – בבריטניה כבר אין למעשה ראש ממשלה אישה או ראש ממשלה בכלל. ההתפטרות של מיי נכנסה לתוקף לפני שלושה שבועות ועדיין לא נבחר לה מחליף.

אמיתי 27 ביוני 2019

תודה נדב אייל (;

7even 27 ביוני 2019

שאלה (כי לא עוקב)..

למה התפטרה?

matipool 27 ביוני 2019

7 – היא לא הצליחה להעביר בפרלמנט את ההסכם על הברקזיט במשך 3 ניסיונות (נערך משאל עם שבו הכריעו תושבי בריטניה ברוב קטן על היפרדות מהאיחוד האירופי ובעקבותיו נולד ההסכם הנ"ל).
מכיוון שצר עולמי וכו', התעניינתי בזה קצת בעיקר מההיבט של ההשפעה שעלולה להיות לזה על הכדורגלנים הזרים באנגליה והחשש שייאלצו לעזוב.
אמיתי – חן חן. ד"ש מתמר. ברכות על החתמת ואן ביאסקה בהמשך היום.

אמיתי 27 ביוני 2019

וואלה פחות עוקב אחרי העברות. עייפתי מהשיט הזה. הכל שמועות

7even 27 ביוני 2019

אל דאגה.
קלופ יישאר:)

כח הגברה 27 ביוני 2019

הקיצונים המוסלמים בשבדיה איימו שאם בריטניה לא תחליף ראש ממשלה אישה בראש ממשלה גבר טראמפ סטייל, הם יצאו לג'יהאד בכל רחבי אירופה.
לא היתה לה ברירה.

austaldo 27 ביוני 2019

מה שמביא רמה גבוהה בכל ענף ספורט זה מסורת, כסף, מיתקנים ומאמנים – ידע תמיד אפשר לרכוש. לכן ארה״ב תשאר בטופ אם כי יהיה שם יותר צפוף ושיוויוני, וטוב שכך. ואגב, הספרדיות עם הידע לכאורה של ריאל וברצלונה בעטו לשער פעמיים בכל המשחק, כשאחת מהם היתה בגלל טעות טיפשית במיוחד של ההגנה האמריקאית, לא איזה מהלך בסגנון צ׳אבי ואינייסטה או משהו – מזה לבנות תיאוריה שלמה נשמע לי קצת כמו ווישפול ת׳ינקינג של הייטר.
בסך הכל יש משחקים טובים ואחרי הניצחון של ההולנדיות נגד יפן אני לגמרי בעדן (הגול הראשון שלהן לא היה מבייש את זלאטן איברהימוביץ)

גדליה 27 ביוני 2019

יש קורלציה מסויימת בין מספר הבלונדיניות במדינה למצב נבחרת כדורגל הנשים שלה – אבל היא לא מוחלטת. המסקנה: לחמצן, לחמצן, לחמצן.
אמור לי מה האג'נדה שלך, ואומר לך מה הקורלציות והאנלוגיות שלך.
שורה תחתונה, הידע בכדורגל נמצא קודם כל באירופה ובדרום אמריקה. השאלה היא רק אם משתמשים בו.

jhkj 27 ביוני 2019

יפה אמרת, וזו לא פעם ראשונה של דורפן, השיא היה החיבור בין זכיית טורונטו לביטוח בריאות חינם כשהסיבה היחידה שהם זכו, זה כי קוואי לאנרד רצה להשתמש ברופאים הפרטיים שלו ועל הרקע הזה הוא רב עם סן אנטוניו

אלון 27 ביוני 2019

אני גר בעיירה אמריקאית עם 30 אלף תושבים ובגילאים של בית ספר יסודי רבע מהבנות משחקות כדורגל. המאמנים כבר מזמן לא רק אמריקאים. הרבה חברה צעירים מאנגליה שרוצים לאמן ולגור בארה"ב מאמנים פה. קצת הקלות בהשגת ויזה ויהיו פה יותר מאמנים אירופאים מבאירופה.

No one 28 ביוני 2019

אני הייתי בשבדיה והייתי בכמה מקומות שונים במדינה.
שמתי לב בעיקר לשני דברים , הרכבות מצוינות ותמיד בזמן ויש הרבה יותר בחורות מגברים ברחוב .
לא ראיתי מספר מוגזם של מוסלמים ברחוב, לא יותר מאשר הפרומונייד של סנטה מוניקה בוויקאנד.

jhkj 28 ביוני 2019

באיזה רחוב היית? בברלין אתה לא תראה מדגם מייצג של כמות המוסלמים ברחוב כי סביר להניח שלא תיכנס לרובע המוסלמי…

Comments closed