שוברת השוויון

שרידה ספיטסה

מה שאני לוקח משני משחקי היום – שנערכו בחום לא אנושי – הוא שחקנית שוברת שוויון. כמה דקות לפני שבישלה את השער הראשון שרידה ספיטסה בעטה כדור עונשין שטוח מבערך שלושים מטרים שהיה רק טיפה ימיה מהפינה הימנית של השוער. כדור קשה ביותר לעצירה בכל רמה של כדורגל שאני מכיר. עם 1.67 מ׳ – שזה לא המון לאישה הולנדית – אתה תוהה מאיפה הדינמיט הזה ברגליים. טכניקת בעיטה מרחוק שהיא במקום אחר מכל דבר אחר שראיתי בטורניר הזה.

בדקות שיבואו היא תבשל שני שערים בכדורים נייחים מטווחים רחוקים מאד לויויאן מיאדמה וסטפני ואן דה גרחט. כתבתי זאת בעבר עשרות פעמים על בקהאם. בלחץ של משחק גדול כדור ארוך עם סבסוב חזק – שכל נגיחה בו מסוכנת – הוא נכס. בקשיים של מזג אוויר קיצוני – חם או קר – הכדור הזה הוא נכס. בכדורגל נשים – שבו שוערת או בלמית דומיננטית אווירית נדירים בהרבה מבכדורגל גברים – התכונה הזו היא ממש שוברת שוויון. היום שברה את איטליה ולא אתפלא אם תהיה שווה גביע. 

המשחק השני היה חלש באופן די ניכר. בעיקר כי גרמניה, ששלטה תקופה ארוכה בכדורגל הנשים האירופאי ולתקופה גם בעולמי, הייתה מביכה טכנית. ההתאחדות הגרמנית היא התאחדות שמגיבה לבעיות מערכתיות ובאיזשהו מקום אולי טוב היה עבור כדורגל הנשים שם לראות היום את עומק המשבר.

שבדיה – כפי שכתבתי על אנגליה נבחרת מאד מוטת-התקפה – בלקסטיינוס ויקובסן באמת חדות ומהירות –  והיו יכולות להבקיע יותר. אבל הרכות במרכז ההגנה – וחוסר סינכרון בולט בין השוערת לינדהל לבלמיות שלה – הם לא משהו שאני לוקח למלחמה נגד שרידה ספיטסה. 

אמריקה מבינה רק כוח
נובחים בירוק -128- מחכים לנס צרפתי

26 Comments

פרינס מרסר 30 ביוני 2019

כדורגל נשים עומד בפני עצמו.
אין שום סיבה להשוות אותן לגברים כמו שאין סיבה להשוות את הפורהנד של וויליאמס לזה של פדרר.

שחר אלוני 30 ביוני 2019

בדיוק, כדי להנות ממשהו, לא צריך להשוות אותו למשהו אחר

צור שפי 30 ביוני 2019

אחרי ששלשום "כאן" הפתיעו עם שידור ישיר של ארה"ב-צרפת, אתמול לא הצלחתי למצוא אצלם את השידור אפילו באתר.

משה 30 ביוני 2019

כאן דווקא שידרו את הולנד איטליה בשידור ישיר אתמול אחהצ. הם לא שידרו את המשחק המאוחר יותר בין גרמניה לשבדיה.

צור שפי 30 ביוני 2019

אני חיפשתי את המשחק המאוחר.

אדם 30 ביוני 2019

ואני דווקא חושב ששוברת השוויון ההולנדית היא השוערת.

ארז 30 ביוני 2019

אוהב את הולנד והרבה דברים שקשורים למדינה הזאת ולאנשים שם.
לפני כמה שבועות ביקרתי שם ולנתי אצל חבר, בכפר קטן במחוז ברונקהורסט :)
אז לג'ובאני יש אולי לוק של דור שני למהגרים, אבל שם משפחה שנטוע עמוק בקרקע.

matipool 30 ביוני 2019

הייתי שם לפני שלושה שבועות עם כל המשפחה המורחבת של אשתי (פעם ראשונה שלי בהולנד מחוץ לאמסטרדם) ויש הרבה מה לאהוב..
לנו בכפר נופש קטן יחסית שטובל כולו בירוק, מים וחיות בריאות באזור שרואים שטוב להן (קרוב יחסית לקינדרדייק, דורדרכט ואפטלינג).
מאד נחמדים הח'ברה שם ואין ספק שזכו בטבע מהמם ואיכות חיים.

רומן 30 ביוני 2019

לרגע אל תשכח מה הם עשו בשואה…
מדינה 6 בגודלה באירופה המערבית, שלא ירתה כדור אחד, קיבלה את היטלר בחיוך (נו חוץ מהקטע שהם ממש ממש כעסו שגנבו להם את האופניים ועד היום הם מזכירים את זה לאחיהם הגרמנים..) והגישה לו את היהודים שלה על מגש.
משום מה אנחנו פה כל כך אוהבים לשנוא את הפולנים וכל כך אוהבים לאהוב את הולנדים, כשהפולנים נלחמו בשביל לשרוד וההולנדים המאגניבים התפנפנו להם בכיף.

ק. 30 ביוני 2019

רומן מה אשמים האנשים הנחמדים שגרים שם היום? לא הייתי בהולנד מעולם אבל היה לי רושם חיובי מרב אלה שנתקלתי בהם.
דמיין לך שיחה בין אירופאים שאלד אומר שהישראלים הם אחלה אנשים, חמים ונחמדים (ויש לא מעט שחושבים ככה), ואז חבר שלו יגיד לו "כן, אבל אל תשכח (נניח) את סברא ושתילה"

בני 30 ביוני 2019

כמה חוסר ידע בתגובה אחת:
1. ההולנדים נלחמו במשך חמישה ימים. מה לעשות שהיה להם צבא מצ׳וקמק שלא יכל להתמודד מול הגרמנים. הם נכנעו רק אחרי שהנאצים החריבו את רוטרדם ואיימו להמשיך ולהרוס כל עיר בהולנד.
2. את היטלר הם ממש לא קיבלו בחיוך. כן, היתה מפלגה ששיתפה פעולה עם הנאצים (כמו בכל מדינה) אבל רוב התושבים ממש לא היו תומכי היטלר. אתה אולי מתבלבל עם אוסטריה.
3. בקשר ליחס ליהודים אתה צודק חלקית. היתה אנטישמיות כמו בכל מדינה והיו לא מעט הולנדים שהתנדבו לסס, אבל היו באותה מידה לא מעט הולנדים שירדו למחתרת והצילו יהודים. אם אני לא טועה אז יחסית לגודלה, בהולנד יש הכי הרבה חסידי אומות עולם. הסיבה המרכזית שבגללה הנאצים הגיעו כל כך בקלות ליהודים היתה הביורוקרטיה ההולנדית. הכל היה כל כך מסודר ומתועד עוד לפני הנאצים שהגרמנים היו רק צריכים להכנס לבניין העירייה ולקחת את רשימת השמות והכתובות של יהודי העיר.
4. אנחנו כבר כמעט 89 שנה אחרי, די כבר לשפוט כל עם לפי מה שקרה בשואה. זה נגמר. יש כיום הולנדים נחמדים ויש גם חארות, כמו שיש ישראלים נחמדים וחארות.

ישרון 1 ביולי 2019

פולין עם הכי הרבה חסידי אומות העולם, הולנד במקום השני. כמובן לפני השואה בפולין חיו כשלושה מיליון יהודים, הגיוני ששם יהיו הכי הרבה פעולות הצלה. אגב בסה"כ 27 אלף חסידי אומות העולם מתוך יבשת של חצי מיליארד בערך.

matipool 1 ביולי 2019

הולנד במקום הראשון בהפרש גדול ביחס לגודל האוכלוסייה.

רומן 1 ביולי 2019

5 ימים?!?! וואו וואו ממש נתנו פייט…. נשכבו על הגדר..
יש לי בעיה גדולה עם צביעות.
הולנדים בעיניי היו הרבה יותר חארות מהפולנים, ומשום מה את הפולנים אנחנו שונאים בקונצנזוס, וההולנדים הם פה אהובים ואהודים..

ק. 1 ביולי 2019

הבעיה שלי היא למה לשנוא אנשים על משהו שנעשה במדינה שלהם לפני 70-80 שנה,
יותר מזה – ספורטאים וקבוצות/נבחרות על משהו שממשלות עושות.
הדיון ההיסטורי צריך להיות בנפרד

ק. 1 ביולי 2019

אהובים כנראה גם כי היו להם נבחרות ששיחקו כדורגל התקפי יפהפה – הנבחרת של שנות ה-70 של קרויף, הנבחרת של חוליט ואן בסטן ורייקארד (סוף שמונים תחילת תשעים) והנבחרת של סוף שנות ה-90 עם דור הזהב של אייאקס שזכה בצ'מפיונס פלוס ברגקאמפ ותוספות (שיחקו את הכדורגל הכי טוב ויפה לדעתי במונדיאל 98 ויורו 2000).
במקביל כנראה באותןשנים גם היו ידידותיים לישראל

austaldo 1 ביולי 2019

ענו לך תשובה יפה ומנומקת ולא טרחת להתייחס בכלל
להולנדים לא היה צבא שמסוגל להתמודד עם הוורמאכט, שלא לדבר על זה שתנאי השטח בהולנד לא מאפשרים אפילו לוחמת גרילה – זה לא שיש בהולנד הרים ויערות שאפשר להתחבא שם. יחסי הכוחות היו בערך כמו אם ניבחרת הנשים של תאילנד (זו שחטפה מהאמריקאיות 13:0) היתה משחקת נגד ניבחרת הגברים של ברזיל.
בכלל, אני חושב שלשפוט ולהדביק תוויות על עמים שלמים על מה שהם עשו או לא עשו תחת כיבוש נאצי זה לא רציני – כמה אנשים היו מוכנים לסכן את החיים שלהם ושל המשפחות שלהם בשביל להציל מישהו שהם לא מכירים?

רומן 1 ביולי 2019

ק.
גם פולין של זביגנב בוניאק לפי מה שמספרים היתה נבחרת מלהיבה ועדיין אף אחד פה לא התאהב בפולנים בעקבות זה.
ולגבי השטויות של תנאי השטח וכו, זה כמו שאומרים תירוצים..
מי שרוצה מחפש איך מי שלא רוצה מחפש למה.
היה נח להם להיות ארים, להקטין ראש ולחיות טיוב תחת ה"כיבוש" של האחים שלהם.
לגבי לשנוא אחרי 80 שנה? אין בעיה, אבל בוא לא נעשה איפה ואיפה, לא נקרא לגרמנים צוררים (דורפן) , לא נדבר על כך שהפולנים ינקו את האנטישמיות משד אימם (השר כץ) ובאותה נשימה נהיה סבבה עם ההולנדים.

ק. 1 ביולי 2019

רומן לא מכיר מספיק טוב את הנבחרת הזאת של פולין, כנראה לא הייתה טופ 4 עולמי, ואין לי בעיה עם פולין (50٪ מהסבים שלי משם).
עדיין לא ענית למה להיות נגד אנשים נחמדים בהווה, נבחרות כדורגל מהנות (הכל סובייקטיבי) בגלל משהו שאנשים/מנהיגים מאותו עם עשו לפני יותר מ75 שנים

רומן 2 ביולי 2019

ק.
כי לעמים יש אופי

אורן 3 ביולי 2019

מה זה משנה מה הפולנים עשו לפני 80 שנה אם כיום הם מהעמים הכי אנטישמיים באירופה? הם שונאים יהודים כמעט כמו שהם שונאים רוסים, וזה חתיכת הישג בהתחשב בכך שרוסיה נתפסת כאיום תמידי בפולין בעוד שהנוכחות היהודית שם כמעט שאינה קיימת.
ואם בכל זאת אתה רוצה לבסס את השנאה/אהבה שלך לעמים שונים על בסיס מה שעשו לפני כך וכך דורות, ההולנדים לפחות לא טבחו ביהודים גם אחרי מאורעות השואה, ראה פוגרום קיילצה.

austaldo 30 ביוני 2019

בתור אוהד מנצ׳סטר יונייטד – מידמה לא מזכירה לך את ואן-ניסטלרוי ? :)

איאן ראש 1 ביולי 2019

austaldo, לגבי השאלה שלך "כמה אנשים היו מוכנים לסכן את החיים שלהם ושל המשפחות שלהם בשביל להציל מישהו שהם לא מכירים?" אז תשמע את זה – https://historia.co.il/2018/02/19/פרק-246-הכפר-שבחר-לשתוק-סיפור-אחר-לזכר-שי/
אפילו לא מכירים בהם/ן כחסידי אומות עולם.

D! פה ועכשיו 30 ביוני 2019

הרמה אתמול נפלה בהרבה מצרפת-ארהב. אבל היה נחמד מאד בחום כבד.
מקווה שהטמפרטורות ירדו קצת על לאמצע השבוע

רותם 30 ביוני 2019

לא ברור שעת המשחק המוקדם אתמול (כמו שאשרת עיני אמרה בשידור) לאור זה שאין משחק ב-22

שוקי 1 ביולי 2019

המאמנת ההולנדית פנתה לפיפ״א כמה ימים לפני המשחק בבקשה להזיז את השעה (לערב) בגלל החום הקיצוני. כמו שאתם מתארים לעצמכם בפיפ״א ניפנפו אותה. מה אכפת להם מכמה שחקניות בחופ של 35 מעלות, הרי צריך למכור חסויות ופרסומות

Comments closed