כשאד וודוורד המציא את הפרי אייג׳נסי

עסקת אלכסיס לא הייתה טפשות מקצועית. היא הייתה טפשות עסקית

אז אלכסיס סנצ׳ז עוזב את מנצ׳סטר יונייטד כמושאל לאינטר – ואני לא הולך להתייחס כאן לצד המקצועי בעיסקה, שלו או של יונייטד, וגם לא בהשאלתו הלאה בנקודה הזו של העונה. ודווקא יש לי מה לומר על זה אבל יש זמן.
 
אני אתייחס לנסיון של יונייטד לבצע עיסקה חדשנית שאמורה הייתה לקדם את הפרי-אייג׳נסי האמיתי בכדורגל. תחום שהוא מוגבל ביותר כרגע. הוא קורה עם שחקנים מדרג בינוני או שחקנים מבוגרים. אין למיטב זכרוני מעבר קבוצה בעסקת פרי אייג׳נסי ארוכת טווח של כוכב גדול.
 
נחזור לפרטי העיסקה. יונייטד לא שילמה לארסנל על אלכסיס אלא החליפה אותו בהנריק מחטריאן. על פי הנתונים אז אלכסיס היה שחקן בכיר בהרבה. למה ארסנל הסכימה? כי אלכסיס התקרב לסוף החוזה שלו. למה אלכסיס הסכים? כי יונייטד נתנה לו חוזה של חצי מליון אירו בשבוע.
 
במצב הרגיל שחקן במעמדו של אלכסיס מקבל בערך רבע מליון אירו בשבוע. במצב הרגיל שחקן כמותו עולה בערך 50 מליון. קצת יקר בגלל גילו, אבל נניח שסביר. ויונייטד עשתה את התרגיל הבא: במקום לשלם לקבוצה 50 מליון, ולשחקן 50 מליון – בואו ניתן לשחקן את כל ה-100 מליון. אני יודע שהמספרים לא בדיוק זהים, אבל הם קרובים.
 
למה לא? בעסקים תמיד טוב לחתוך החוצה את המידל-מן. ובעיסקה כזו יונייטד עמדה לשדר לעולם השחקנים משהו כזה: ״אצלנו השחקנים מקבלים את כל הכסף. הקבוצה הקודמת לא תחגוג על הגב שלכם״. ואם זה יצליח שחקנים יעמדו בתור, מוקדם בקריירה שלהם, לחתום ביונייטד. וזה הרי עובד מצויין באמריקה.
 
עד כאן אד וודוורד פורץ דרך.
 
*
 
ואז אלכסיס נכשל, ויונייטד גילתה כמה הקונצפט הזה לא כל כך חכם ומחזיר אותנו לכוכב גדול אחר שלא הצליח ביונייטד – אנחל די מאריה. כשדי מאריה לא הצליח, יונייטד הפסידה עליו משהו. אם הזכרון לא מטעה אותי, הוא נרכש ב-55 מליון ונמכר ב-43 מליון. לא אסון במושגי הכדורגל. החיים ממשיכים – לקבוצה ולשחקן. ליונייטד יש כסף לשחקן חדש, לדי מאריה יש קבוצה חדשה שהוא מרוצה בה.
 
גם לאלכסיס סנצ׳ז היו יכולים להיות קונים בכסף לא רע. כשלון בקבוצה אחת לא מוחק קריירה אדירה שהייתה לו. אלא שלאלכסיס סנצ׳ז יש עכשיו חוזה מפלצתי. ואיש לא רוצה להחתים אותו. ובסוף קבוצה מוכנה לקחת אותו בחינם כשיונייטד עוד משתתפת בהרבה משכרו. ובסוף העונה הוא חוזר ליונייטד, עם החוזה שלו כמובן. יצליח – יונייטד תראה עוד יותר טפשה. לא יצליח – הוא שוב אצלה וחזרנו לדרך צליחה.
 
בינתיים שחקנים אחרים ביונייטד מתקרבים לסוף חוזה ומאריכים אותו – ובצדק רב משווים את תרומתם לזו של אלכסיס ורוצים תמורה. אנטוני מרשיאל – לא השחקן הטוב בעולם אבל בהחלט שחקן עם תרומה – מקבל 300 אלף אירו בערך. ועוד מרגיש מקופח. דויד דה חיאה ומרכוס ראשפורד – כולם עומדים בתור לקבל את מה שמגיע להם. לא בקפריזות שלהם או של הסוכן שלהם – אלא בעולם מושגים שאד וודוורד יצר.
 
*
 
וכאן גילתה יונייטד דבר מעניין. כמה שקשה לסחור עם דניאל לוי או עם לסטר סיטי כשאתה קונה שחקן, בלתי אפשרי לסחור עם שחקן פרי אייג׳נט. כשאתה מנהל משא ומתן עם קבוצה יש לה מקום לגמישות. היא בלחץ במסויים בגלל רצון השחקן לעזוב והיא גם רואה את השחקנים שתרכוש בכסף הזה. לעומת זאת הנכס היחיד של אלכסיס סנצ׳ז הוא אלכסיס עצמו. הוא לא אומר לעצמו ״ירדתי ברמה אז אני שווה פחות״. יש לו חוזה וצריך לכבד אותו. הוא הרוויח את החוזה הזה בקריירה טובה.

אין לי שמץ תלונה כלפיו.
 
*
 
חוזה פרי אייג׳נט בכדורגל צריך להיות גבוה מחוזה עם קניה, אבל שווה לשלם עליו כסף גדול רק בכמה מקרים. המקרה הראשון הוא בהארכת חוזה לשחקן שלך. כי לפחות אתה יודע על מה אתה חותם. השחקן כבר הוכיח את ערכו בקונטקסט של המועדון שלך. אפשרות אחרת היא דווקא עסקה כפי שיונייטד חתמה עם זלטן איברהימוביץ׳. המון כסף אבל pay as you go לעונה אחת. הרבה אוהדי יונייטד, אני ביניהם, לא חשבו שזלטן היה מהלך נכון בקונטקסט הקבוצה אבל האיש בהחלט נתן תרומה הגיונית לכספו. אם לא היה נפצע ייתכן שהיה ממשיך בעיסקה המאד סבירה של ״קח 25 מליון תן 25 גולים״.

השיטה עובדת סביר באמריקה. כשכל השחקנים בתוך תקרת שכר. כשהשחקן כמעט תמיד סחיר. כשהיא מוגבלת בגובהה לעומת הליגה. כשאין את הנושא של אי העפלה לליגת האלופות וכיוצא באלו.
*
 
הטענה הרווחת בין אוהדי יונייטד היא ״שאד וודוורד מבין בעסקים ולא בכדורגל״. עסקת אלכסיס סנצ׳ז לא הייתה טפשות מקצועית. קורה ששחקנים נכשלים. למנג׳ר שקנה אותו הוא עשוי היה להפוך לחבל הצלה – זה לא קרה, אבל ההימור היה הגיוני. העיסקה הייתה חתיכת טפשות עסקית.

ברצלונה 19/20 - פותחים עונה באיחור של שבוע
עולים לרשת -פדרר מתחיל צולע והצעירים כבר טסים הביתה -אורחת:ציפי שמילוביץ

52 Comments

ניינר / ווריור 28 באוגוסט 2019

פוסט מעולה. ועדיין בתמימותי אני לא מבין איך שחקן כדורגל מקבל חצי מיליון אירו לשבוע. בעיני זו ירידה מהפסים של הענף אבל אולי בגלל שאני זוכר את שחקני קבוצתי בירושלים משלימים הכנסה כנהגי אגד או עובדי חברת החשמל. ויש לי הרושם שעסקת אלכסיס תיראה מוצלחת לעומת הדייסה שבארסה מבשלת לעצמה עם ניימאר

צור שפי 28 באוגוסט 2019

אכן טירוף אלא שלצורך העניין אין שום הבדל ערכי בין חצי מיליון לשבוע ובין חצי מזה.

ניינר / ווריור 28 באוגוסט 2019

אולי אני דביל אבל חצי מיליון אירו לחודש נראה שכר די והותר גם לכוכב על

צור שפי 28 באוגוסט 2019

אתה לא. אבירי הביקוש וההצע, השוק החופשי ושאר הבלים ימשיכו בשלהם אבל חזירות היא חזירות.

דורפן 28 באוגוסט 2019

כשבריאן רובסון חתם ביונייטד ב-81 הוא קיבל את שכר השיא באנגליה – 4000 פאונד לשבוע. גם היום זה שכר נפלא – 200 אלף פאונד בשנה – עמוק בתוך העשירון העליון. עשרים שנה אחר כך רוי קין עשה בלגן כדי לקבל פי 10 (40 אלף לשבוע) ולדעתי רק שירר הרוויח קצת יותר בליגה. אלכסיס קיבל כמעט פי עשר מקין

jhkj 28 באוגוסט 2019

עמבר לעובדה שערך הכסף קטן לאורך השנים, אם לא השחקני אז מי אמור לעשות את הכסף הגדול?

רונן דורפן 29 באוגוסט 2019

4000 פאונד ב-1981 שווים 15000 פאונד היום

jhkj 29 באוגוסט 2019

לא אומר שאין גדילה, אומר שהמספרים שאתה של קצב הגידול לא מותאמים לשינויים בדולר.
עדיין מבחינת מהות, אתה אומר שכדורגל צריך לעשות פחות כסף, או שהכסף צריך ללכת לגורם שהוא לא השחקנים. אם לא אף אחד מהם אז אני לא מבין את ההתרהמות סביב גודל המספר.

אביאל 30 באוגוסט 2019

צור – בלי אבירי השוק החופשי היית עכשיו מגדל לך את האוכל ועכשיו לנושא המחיר, מחיר נקבע לפי כמה מוכנים לשלם, מה שמצחיק זה שאם היו מגבילים את שכר השחקנים אתה יודע מי היה מרוויח? בעלי ההון שמחזיקים בקבוצות, אז ספר לי מה אתה מעדיף, יותר כסף למיליארדרים? או יותר כסף לשחקנים מקצועניים שהתאמנו ונלחמו כל חייהם כדי להגיע לקבוצה כמו יונייטד, שלרוב מגיעים משכבה סוציו-אקונומית נמוכה ולרוב גם עוזרים לשאר משפחתם, חבריהם וכו׳? כי בכלכלה לא מדברים בואקום כאילו שאם חוסכים כסף על שחקנים הכסף עובר למציאת תרופה לשחקן, אלא הולך לכיס אחר, במקרה שלנו של איש עשיר בהרבה.

צור שפי 31 באוגוסט 2019

אביאל, בפעם האלף, אין דבר כזה ״שוק חופשי״. תמיד יש רגולציה, השאלה היא רק לטובת מי.

אריאל 28 באוגוסט 2019

לא יכול שלא לחשוב על שגיא מוקי שדפק היום קופה של 150 אלף שקלים חדשים שיתחלקו בינו לבין אורן סמדג'ה. שהכסף לא ישנה אותך שגיא… וברצינות נפט לא ייצא מזה אבל כמה שמחה לנו ובטח לו. מלך.

אורן השני 29 באוגוסט 2019

עד כמה שאני יודע מוקי יקבל את כל הסכום הנ"ל וסמדג'ה חצי ממנו

אריאל 29 באוגוסט 2019

את שתי הגרסאות ראיתי. מקווה שאתה צודק.

yaron 29 באוגוסט 2019

ולמי אתם מציעים שיילך הכסף, לבעלים?
תתקדמו, אנחנו ב-2019 בין אם נרצה בכך ובין אם לא…
בידור זה עסק גדול ויקר, כולם כולל כולם מנסים למקסם רווחים. ההתאחדויות והמנהלות, התקשורת, המועדונים והבעלים. אז להתלונן שהשחקנים גם רוצים את חלקם בעוגה??
ותחסכו את "יורידו מחירים" / "יתרמו את הכסף". רעיונות רומנטיים שלעולם לא יקרו.

יריב ס. 28 באוגוסט 2019

מרשיאל מקבל 300 אלף??? על שום מה ולמה?
אין שחקן בליברפול שמגיע לסכומים האלה, לדעתי גם לא מתקרב וכולם חתמו בעונה שעברה על הארכת חוזה לשלש או ארבע שנים קדימה.
כרגע מתנהל מו"מ עם ואן דייק להכפיל לו את השכר ל 250 אלף.

דורפן 28 באוגוסט 2019

300 אלף אירו. כי הוא היה בעמדת כוח (לקראת סוף חוזה). ואן דייק עכשיו בעמדת כוח

יריב ס. 28 באוגוסט 2019

ועדיין מקבל פחות ממרשיאל…
גם סלאח, מאנה ופירמינו שהאריכו חוזה בחודשים האחרונים היו באותה עמדת כח ועדיין לא מרוויחים כמוהו ואני לא חושב שהם מרגישים פראיירים.
הפראייר הוא וודוורד…

אגב, כולם כולל ואן דייק האריכו ומאריכים חוזים שנתיים ושלש לפני תום החוזה הקיים, משתדלים לא לעמוד בפני אקדח לרקה

דורפן 28 באוגוסט 2019

אז הם לא בעמדת כוח – כי עדיין אפשר למכור אותם במחירם. מרשיאל עמד להיות חופשי בקיץ. זה סיכון ששחקן לוקח – לא לוקח עליית שכר שלוש שנים לסוף החוזה, כדי להיות עתיד להכניס הרבה מערכו לכיס. נראה שאריקסן עשה מהלך דומה.

ניינר / ווריור 28 באוגוסט 2019

בינתיים המהלך של אריקסן לא כל כך מצליח לו, אין ביקוש והוא נשאר על שכר רעב של שבעים אלף פאונד לשבוע, דבר שעושה אותו למאד ממורמר

רונן דורפן 29 באוגוסט 2019

נראה איזה חוזה הוא יקבל כשיחתום בחינם בעונה הבאה

אביאל 30 באוגוסט 2019

אריקסן מקבל 70 אלף? בחיי שלוי גאון.

Matipool 28 באוגוסט 2019

סלאח עם החוזה הגבוה בליברפול על 220 אלף בשבוע. אחריו פירמינו שהאריך חוזה בעונה שעברה עם 200 אלף.
ואן דייק עומד כרגע על 150 אלף עד 180 (המספרים משתנים בין האתרים השונים). לתחושתי ישוו לו את השכר של סלאח ולא מעבר לזה כדי למנוע אי נעימויות.
מאנה יהיה הבא בתור. מקבל כרגע מאה אלף ושווה לפחות הכפלה.

Matipool 28 באוגוסט 2019

יכול להיות שאני טועה לגבי מאנה והוא כבר חתם על חוזה חדש ומשופר. התבססתי על נתונים מלפני מס' חודשים.

אמיתי 28 באוגוסט 2019

סקאוזרים קמצנים. זה ידוע. עכשיו אתם גאים בזה??

Matipool 29 באוגוסט 2019

(-:
לא קמצנות כי אם התנהלות כלכלית נבונה ובמסגרת חוקי הפיירפליי בלי כל מיני פוילישטיקים כמו השכנים הרעשנים שלכם.

יריב ס. 29 באוגוסט 2019

באמת הגבת לו ברצינות???

matipool 29 באוגוסט 2019

נראה לך? בין אמיתי וביני מתנהל דו שיח עוקצני וסרקסטי כבר מס' שנים והכל ברוח טובה.

אמיתי 29 באוגוסט 2019

(—-:

קירקגור 28 באוגוסט 2019

אבל איזה סרטון ויראלי הוא דפק עם הפסנתר הא?

אופיר 28 באוגוסט 2019

משכורות ביונייטד הן בידור בפני עצמו עבור כל מי שאינו אוהד יונייטד. כל השחקנים האלה על משכורות וורלד קלאס: מרסיאל, ראשפורד, פוגבה – לא הייתי רוצה אף אחד מהם אצלנו.
כל קבוצה עשירה מחתימה מדי פעם על חוזים גרועים. מה שמייחד את יונייטד הוא שהיא מבצעת את העסקאות האלה כשכל העולם כבר יודע שהשחקנים האלה לא ראויים להן.
נראה שהמועדון פיתח רגשי נחיתות שגורמים לאנשים שעובדים בו להאמין ששחקנים יסכימו לשחק עבורם רק תמורת משכורת כפולה מזו שיקבלו בכל מקום אחר.

אביאל 30 באוגוסט 2019

מנסים לחשוב שעם כסף הם יפצו על לכתו של פרגסון.

יואב בורוביץ' 28 באוגוסט 2019

וודוורד כושל פעם אחר פעם בהחלטות שקשורות לכדורגל. איפה יש לו ערך רב? בכסף שהוא מביא לבעלי היונייטד באמצעות הסכמי אימוץ במאות מיליונים. זו הסיבה שהוא נשאר בקבוצה ואף זו הסיבה שהוא מקבל את הסמכות המקצועית. הוא עד כדי כך שווה כסף לבעלים. אז גם הכסף הוא הפסיד על אלכסיס, הוא כנראה כסף קטן.

אופיר 28 באוגוסט 2019

אם הם ימשיכו להפסיד בכדורגל, בסופו של דבר יפגעו גם העסקים. יש גבול לכמה אפשר לחלוב את שנות הפרגי, 7 שנים אחרי.

Amir A 28 באוגוסט 2019

נראה לי שזו בדיוק הנקודה. הגדרת התפקיד של וודוורד היא (כפי הנראה) להביא לבעלים כסף ובתפקיד הזה הוא כפי הנראה מצליח מעל ומעבר. כל הדברים הללו שהאוהדים כאן מלינים עליהם? לא רלוונטי לשיפוט של וודוורד. תפוזים ותפוחים.

D! פה ועכשיו 29 באוגוסט 2019

מזכיר לי את ונגר בשנותיו האחרונות בארסנל

אלעדוס 28 באוגוסט 2019

העיסקה הזו היתה טיפשות כי היא הרעילה את חדר ההלבשה.
והיא יצרה סטנרדט תשלום של יונייטד. לשחקנים וגם מול קבוצות שהבינו את המסר שליונייטד אין גבולות כשהיא רוצה מישהו

Matipool 28 באוגוסט 2019

בדיוק.

סימנטוב 28 באוגוסט 2019

פוסט מאיר (למרות הלשכה עליה הוא מדבר…).
הייתי בעד שהכח יעבור לשחקנים רק שהעלות בסופו דבר משורשרת לאוהדים.
חישובי העלות שונים ליונייטד מאחר וכוכב שהוא מותג מביא הכנסה נאה ממרצ'נדיאס (בשעתו וון פרסי מכר רבע מהחולצות בליגה) רק שהאוהדים נהיים סקפטיים ואני לא בטוח שיהיה קל לשכנע אותנו בפעם הבאה.
אז שוודוורד יתמקד בתפקידו כמנהל מקצועי?…

סימנטוב 28 באוגוסט 2019

חשכה…

אורן השני 29 באוגוסט 2019

אני נגד להאשים את השחקנים במחירי הכרטיסים, כאשר בפועל זו אשמת הבעלים

סימנטוב 29 באוגוסט 2019

ניסוח קלוקל שלי, הכוונה הייתה שאני בעד הכח לשחקנים רק שבסוף העלות משורשרת אלינו (אין לבעלים אינטרס לספגו את הפסד).

אמיתי 28 באוגוסט 2019

לא חושב שבאמת ניתן להפריד בין הדברים- מקצועית ועיסקית- מנהל מקצועי עם יותר ידע על חוזי כדורגל ובכלל על כדורגל לא היה נותן לוודוורד להכנס לברוך הזה. בטח לא ככה.
לא ידעתי שאלכסיס הגיע בהחלפה עם מקטריאן. מקצועית גם הארמני לא היה הצלחה מזהירה אצל התותחנים. לא חושב שאלכסיס יצליח באינטר. נראה שהוא פשוט איבד את זה

Kirma der faux 29 באוגוסט 2019

לא בטוח שהבעיה בשיטה ולא בביצוע. ביובנטוס זה דווקא עובד לא רע.

ניק 29 באוגוסט 2019

אני בספק כמה באמת ניסו לייצר פה מודל עסקי חדש.
עם הדיווחים נכונים אז גם סיטי רצתה אותו ובשלב חיים של מוריניו כמאמן ושלנו כקבוצה באותה נקודת זמן כדי להתמודד עם פפ וסיטי צריך לשבור את הבנק.
האם בשביל שחקן אחד שווה לשבור את כל היררכיית השכר? גם ביובנטוס עשו את זה עם רונלדו, עם כי קצת יותר בהצלחה.

אגב המקרה הזה ותולדת החוזים שלו קצת מוציאה את העוקץ מאמירת הגלייזרים הקמצנים – הם בעלים נוראיים אבל כסף לרכש ומשכורות הם כן נותנים .

ארז 29 באוגוסט 2019

ניק,
עם כל הכבוד לאלכסיס, רונאלדו הוא גיים צ'נג'ר הסטורי. לא דוגמא רלוונטית.

אבי 29 באוגוסט 2019

נקודה יפה. רונן – אם מסתכלים על התקציב הכולל של יונייטד, באמת לא ברור מה מקור ההאשמות של הגלייזרים בקמצנות. (וגם אם אפשר להצביע על קיץ או שניים שבהם הם לא רכשו מספיק שמות גדולים, אפשר אולי להבין אותם לנוכח הכישלונות בשנים האחרונות). אולי הפתרון הוא דווקא במחלקת הנוער ולא במרדף אחרי גלקטיקוס? זאת גם היתה הגישה בתקופת פרגי, לא? וגם בלי קשר לפרגי זאת נשמעת לי כמו גישה די בריאה

udi 29 באוגוסט 2019

כנראה העסקה הגרועה ביותר בהיסטוריה לשני המועדונים המשתתפים בעסקה.
מחטיריאן הוא חתיכת שחקן חלש וארסנל נתקעו איתו גם.

אופיר ממן 29 באוגוסט 2019

מבריק

יניר 29 באוגוסט 2019

הבעיה היא לא ברעיון אלא בגובה השכר. אלקסיס, שחקן די גמור ללא הילה בכלל וללא יכולת ליצור הייפ היה מסכים גם לשכר נמוך יותר. רף השכר שסוכם איתו מהווה כאמור בנצ'מארק בעייתי מאד . עדיף היה לקבוע תגי מחיר לו ולמחטיריאן ולסכם על שכר נמוך יותר.
השכר של שחקן חופשי לא אמור להיות יותר מ10-15% יותר משחקן שנקנה בכסף. יש לא מעט שחקנים שלא מאריכים חוזה כדי להפוך לחופשים מתוך כוונה לקבל שכר גבוה יותר ונשארים פשוט בלי קבוצה ( אהלן אלי דסה) או מקבלים פחות ממה שהיו מקבלים אם היו מאריכים חוזה ( אהלן, אהלן, מאור בוזגלו)

ניק 29 באוגוסט 2019

שחקן די גמור ללא הילה בכלל וללא יכולת ליצור הייפ?
לפני שנה וחצי? באמת?
7 גולים ב19 הופעות בחצי עונה האחרונה שלו בארסנל ו24 בעונה שלפני.
אחד מהשחקנים הכי טובים בליגה, עדן האזרד הבקיע ב28 גולים ב2 עונות מלאות.
בהצלחה בלמצוא שחקן שהוא לא חלוץ נטו שהבקיע יותר בתקופה הזאת.

אמיר המקורי 30 באוגוסט 2019

מה שציינת לא רלוונטי,ביונייטד הוא היה שחקן גמור,לנצח ייזכר בטופ של הפלופים הגדולים ביותר שהוחתמו עי יונייטד.

אביאל 30 באוגוסט 2019

פוסט כלכלי מצוין, מזכיר הרבה ניתוחים כלכליים שבוחנים תמיד זויות אחת, בלי לחשוב מה יקרה אם הרעיון יכשל ויעלה הרבה יותר בהמשך, אם כי במבט ארוך טווח וודוורד מבין היטב שעוד לא התחילו לגרד את הפוטנציאל הכספי של הכדורגל העולמי, אם תשווה את כמות האוהדים, הצריכה והשגעון העולמי כלפי המשחק הזה ליכולות של הספורט האמריקאי למשוך כסף מהאוהדים השמיים הם הגבול ווודוורד אחרי הכל הגדיל את כוחה הכלכלי של יונייטד.

Comments closed