הנה אנו המיואשים

פוסט מאת יואב דובינסקי (אוטווה, קנדה)

התאבדותה של דרון ריצ'רדסון (14) בחודש נובמבר זעזעה את קנדה. האבא לוק ריצ'רדסון הוא עוזר מאמן האוטווה סנטורס ושחקן ליגת ההוקי-קרח לשעבר, מה שהוביל לחשיפה מיוחדת סביב סיפור ההתאבדות של ילדה קנדית חביבה, אהובה וחייכנית. משפחת ריצ'רדסון החליטה שלא לקיים לוויה אלא "חגיגה לציון חיי דרון", כדי לעורר מודעות למניעת התאבדות בקרב בני נוער. הקהילה באוטווה והסנטורס חיבקו את המשפחה, שפתחה קרן לזכרה של דרון מתוך מטרה להילחם בהתאבדות ובמחלות נפש.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

לפני שבועיים צוין בקנדה יום מודעות לבריאות נפש. מי שעמדו בחזית קמפיין "בואו נדבר" היו ענקית התקשורת "בל" והספורטאית האולימפית קלרה יוז, שסיפרה כי במשך שנים סבלה מדיכאון. יוז היא ספורטאית על, שזכתה בשש מדליות אולימפיות – שתיים ברכיבה על אופניים באולימפיאדת הקיץ באטלנטה וארבע בהחלקה מהירה באולימפיאדות החורף בסולט לייק סיטי, טורינו (כולל זהב) ו-ואנקובר.

"אני ממשיכה להקיף את עצמי בסביבה תומכת", כותבת יוז באתר הרשמי שלה, "ואני מצליחה למנוע מהדיכאון להחזיר אותי למקומות האפלים שהייתי בהם". אחרי אולימפיאדת ונקובר יוז החליטה לפרוש מספורט חורף ולחזור לאופניים, במטרה לסיים קריירה ספורטיבית אדירה באולימפיאדת לונדון.

לא פעם מודעות היתר של הקנדים יכולה להוציא מהכלים. לפני כמעט כל תכנית טלוויזיה יש שקופית אזהרה, שממליצה להורים להשגיח, ולילדים אסור להביא סנדוויצ'ים עם חמאת בוטנים לבית הספר מחשש שיגרום לתגובה אלרגית אצל תלמידים אחרים. פוליטקלי קורקט זו דרך חיים, והגבול בין נחמדות-יתר לצביעות דק מאוד. אבל בכל הקשור למודעות לבריאות מנטאלית הקנדים ראויים להערצה.

בקנדה יודעים שלחורף יכול להיות אפקט מדכא. הימים קצרים וחשוכים יותר ובמינוס שלושים מעלות אתה חושב שלוש פעמים אם באמת שווה להשקיע זמן ומאמץ לצאת מהבית כשאתה לבוש בארבע שכבות, מה שמוביל להתבודדות. משפחת ריצ'רדסון, הסנטורס וקלרה יוז מבינים שכספורטאים יש אפשרות לפנות לקהילה, לעורר מודעות ולפעול למען דיאלוג פתוח. גם פרשן הספורט של רשת טי.אס.אן, מייקל לנסברג, הצטרף לקמפיין וסיפר שהוא סובל מבעיות נפשיות ולוקח כדורים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

את הדוקטורט באוניברסיטת אוטווה אני עושה במחלקה לניהול ספורט, ושני חדרים ליד המעבדה שלי נמצאת המעבדה של המחלקה לפסיכולוגיית ספורט. חברי הסגל, הדוקטורנטים והמסטרנטים מתמקדים בין היתר במחקרים על הפחתת לחצים באמצעות פעילות גופנית.

דרך נוספת בה מערכת החינוך הקנדית מנסה להתמודד עם הדיכאון של החורף היא באמצעות "שבוע קריאה". באמצע כל סימסטר אוניברסיטאי יש לסטודנטים שבוע חופש מובנה, במטרה להוריד לחץ. חלק מהסטודנטים משלימים פערים אקדמיים, חלק טסים לחו"ל (קובה יעד מאוד אטרקטיבי כרגע) וחלק סתם רובצים בבית.

אני מנצל את השבוע הזה כדי לעזוב את המחקר שלי לכמה ימים ונוסע לטורונטו לקצת זמן איכות עם משפחה וחברים. בסוף השבוע אקפוץ לראות מקרוב איך הרפטורס יקבלו את פיניקס שלי עם הגיבור הלאומי, סטיב נאש, ואויב העם הבוגדני, וינס קרטר. לרפטורס אין הרבה סיבות לחייך העונה, והקהל מצביע ברגליים. יחד עם זאת, כשכריס בוש ומיאמי הגיעו ל"אייר קנדה סנטר" בשבוע שעבר, הכוכב לשעבר התקבל בשריקות בוז משמחות.

מעבר לפיניקס, אני מקווה לראות את הקהל בטורונטו אקטיבי, משחרר לחץ, פורק עול, שורק בוז וזורק שוק חזיר על קרטר, שחקן הפרנצ'ייז הראשון של קנדה. רק שיקום מהכסא ויפסיק להיראות כאילו הוא בדיכאון.

*

מארסיי. נאני, רוני וברבטוב כבויים
אהבת נעורי / מאשקה ליטבק

9 Comments

בני תבורי 23 בפברואר 2011

חתיכת סיפור, התאבדויות ובמיוחד של בני נוער זה פצע לכל החיים לבני המשפחה.

דובינסקי 24 בפברואר 2011

הקנדים מאוד מודעים לנושא של בריאות נפש. הספורט העממי כאן מאוד מפותח בגלל זה. הרבה יותר מהספורט המקצועני

אמיר 24 בפברואר 2011

עדכון מטורונטו: אם הרפטורס מגיעים למאה נקודות במשחק – כל צופה מקבל סלייס של פיצה. העניין הוא שגם זה לא עוזר למלא פה את האולם.

דובינסקי 24 בפברואר 2011

אתה צודק, הקבוצות מעודדות קהל על ידי אוכל. בטורונטו באמת זה מעל מאה נקודות או משהו כזה. באוטווה אם הסנטורס מבקיעים חמישה או שישה שערים, כל אוהד מקבל משולש.
אם כבר העלית את הנושא. הרשת Pizza Pizza חלשה מאוד. הפיצות פשוט לא טעימות. אני לא יודע איך אפשר להכין פיצה כל כך חסרת אופי. וזאת רשת ענקית. שלא לדבר על השם הקריאטיבי.
אני לא מכיר את טורונטו מספיק, אבל באוטווה כשמזמינים פיצה מהרשתות הגדולות (פיצה פיצה, דומינוס), הם לא מביאים שקיות של אורגנו או משהו. בחלק מהפיצריות אפשר להוסיף אורגנו אם קונים שם, אבל לא למשלוחים. אפשר לקנות רוטב נוסף בשישים סנט. בדרך כלל רוטב שום או משהו כזה. אבל כשמזמינים פיצה זה יבוא בלי כלום.
יש לי מטען על הפיצריות. עדיין לא מצאתי את הפיצה שתביא לי נחת. נגעת בנקודה כואבת.

אברהמי 24 בפברואר 2011

דובינסקי, חשבתי שאתה נוסע לטורונטו לזמן איכות. איך הראפטורס מתקשדרים לזה?

דובינסקי 24 בפברואר 2011

זמן איכות עם פיניקס שלי. פעם ראשונה שאראה אותם לייב. לא שהיא סוגה עילית השנה

אריאל 24 בפברואר 2011

מעניין מאוד, אם כי לא הבנתי איך הכריך של החמאת בוטנים קשור לדכאון או לפוליטיקלי קורקט. כאבא לילד אלרגי אני יכול להגיד לך שמדובר באמת בסכנת נפשות ובארה"ב (וקנדה, מן הסתם) המצב חמור מאוד ולכן אין להם ברירה אלא להגביל את הילדים מלהביא דברים לגן/בית ספר

דובינסקי 24 בפברואר 2011

חמאת הבוטנים היתה דוגמא לזה שהקנדים מאוד מודעים לדברים שקורים סביבם ולפרטים הקטנים. אני מבין מה אתה אומר, זה בהחלט נושא לדיון פה בין הורים לגבי התערבות הרשויות בארוחת הצהריים של ילדים.
רק בריאות

דורפן 25 בפברואר 2011

הקור והחושך משפיעים ללא ספק. אפשר לראות שבאירופה המדינות עם הכי הרבה התאבדויות הן סקנדינביה, המדינות הבלטיות. חלקן עשירות מאד וחלקן עניות למדי – אבל רמת ההתאבדויות גבוהה

Comments closed