ונקובר, גאווה לאומית או לא באמת קנדים?


ונקובר קנאקס רחוקה שני ניצחונות מהחזרת הסטנלי קאפ לקנדה לראשונה מאז 1993. אחרי שער ניצחון שניות ספורות לסיום המשחק הראשון בסדרת הגמר מול בוסטון ברואינס, הקנאקס השיגו ניצחון דרמתי אפילו יותר במשחק השני עם שער שוויון בשליש השלישי ושער ניצחון 11 שניות מפתיחת ההארכה, בדרך ל-0:2 בסדרה. עכשיו נוסעים לבוסטון.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מהדורת ספורט סנטר נפתחת עם הקנאקס ואפילו הזכיה של דניאל נסטור הקנדי בטורניר הזוגות של הרולאן גארוס (יחד עם מקס מירני), מקבלת התייחסות שולית ביותר. אבל קשה להגיד שקנדה מאוחדת מאחורי הקבוצה או העיר. יש תחושת זלזול בוונקובר, שהם לא קנדים אמיתיים שמתמודדים עם שלג וטמפרטורות לא סבירות, היא מבודדת בבריטיש קולומביה ומחירי הטיסות לוונקובר מטורונטו או מונטריאול יקרות יותר מטיסות ללונדון או פאריז, כך שקנדים רבים מעדיפים לטוס לאירופה מאשר לטייל מערבה. ספורטיבית הכוכבים של הקנאקס אירופאים בעוד הכוכבים של בוסטון קנדים, ונקובר קנאקס לא ממייסדות הליגה כמו מונטריאול קנדיאס או טורונטו מייפל ליפס ואין לה יריבה מיתית כמו הדרבי הטעון של אלברטה בין אדמונטון אוילרס לקלגרי פליימס הנאבקות על הבכורה.

זה היה שבוע מלא חגיגות בהוקי הקנדי, אחרי שוויניפג קיבלה בחזרה קבוצת הוקי. יצאתי עם בחורה מוויניפג שסיפרה לי שבכל בחירות מקומיות המועמדים מבטיחים להחזיר את ה'ג'טס'. ב-1996 הג'טס עזבו את וויניפג והפכו לפיניקס קויוטיז. הקיץ וויניפג קיבלה קבוצה בחזרה אחרי שהטראשרס החליטו לעזוב את אטלנטה ולעבור צפונה. כל המנויים לעונה הקרובה נחטפו.

קנדה מדינה הרבה יותר מאופקת מאשר ארצות הברית. היא לא מבטאת רגשות פטריוטיים ולא מנופפת בדגל בצורה מוחצנת כמו מעבר לגבול. לפחות לכמה שבועות ב-2010, אולימפיאדת ונקובר שינתה את זה.

את ג'ון ביירד, חבר הפרלמנט הקנדי וראש בית הקבינט, פגשתי לפני כמה חודשים בערב "יין ישראלי וגבינות קנדיות" שארגנה הקהילה היהודית באוטווה. הממשלה הקונסרבטיבית שבשלטון בראשותו של סטיבן הרפר תומכת מאוד בישראל וביירד הגיע לדבר מטעמה. אחרי הנאום הפוליטי והזיכרונות שהעלה מהביקור במרכז קנדה במטולה, תפסתי אותו לשיחה קצרה על אולימפיאדת ונקובר.

"אנחנו בממשלה קוראים לה האולימפיאדה של קנדה בגלל האפקט המאחד שהיו למשחקים. אפשר היה לראות את זה כבר ממסע הלפיד שעבר לאורך כל המדינה. להבדיל מאולימפיאדת מונטריאול שהיתה… (הוא עשה תנועה של 'ככה ככה' עם היד), אנחנו יכולים להגיד כבר עכשיו שהמשחקים בוונקובר החזירו את ההשקעה. הייתי בוונקובר וראיתי איך העיר התפתחה וכמה היא נהנית מתיירות".

מאמרים שקראתי טוענים שמשחקי החורף הסתיימו באיזון כלכלי, אבל ביירד לא מטעה בנושא תחושת האחדות. התמונה של קנדים חוגגים ברחובות באמת מיוחדת כי קנדה סובלת מבעיה של הגדרה עצמית.

באחת הגיחות שלי לטורונטו לפני כמה חודשים נפגשתי עם סטיוארט לואיס, נשיא מכבי קנדה. כשנכנסנו לסניף של ארומה בצומת רחובות יאנג (הרחוב הרציף הארוך בעולם) ואגלינגטון, הקופאית שמה לב לכיפה של מנצ'סטר יונייטד שלואיס לובש ופתחה איתו בשיחה על המספרת של וויין רוני. "נולדתי במנצ'סטר, עברתי לקנדה כתינוק אבל השורשים שלי בריטיים ואני מרגיש קשור לשם. אתה מבין, יש לקנדים בעיה להגדיר את עצמם. זה תמיד ביחס למשהו או על דרך השלילה – 'אנחנו יותר נחמדים מאמריקאים' או מה אנחנו לא".

השנה למדתי ביטוי חדש: "To get American on someone" – כלומר, להפסיק להיות קנדי אדיב ומנומס ולהפוך להיות גס רוח ואסרטיבי כמו האמריקאים. "לא נולדנו מתוך מלחמת אזרחים כואבת ולמרות התמיכה בבעלות הברית במלחמת העולם השנייה, לא היתה לנו מלחמה שתאחד אותנו", המשיך לואיס. "קנדה מתפרשת על פני 4,000 מייל אבל 90 אחוז מהאוכלוסייה נמצאת על רצועת הגבול עם ארצות הברית. תחושת הקרבה היא דרומה ולא מזרח-מערב. גדלתי בטורונטו ולפני שהיו כבלים, הייתי קולט את התחנות מבאפלו ובוויניפג היו צופים ומקשיבים לתחנות ממינסוטה".

אולימפיאדת ונקובר הוציאה את הקנדים לרחובות. מקויבק לאונטריו, מססקצ'ואן לניופאונדלנד וכמובן בבריטיש קולומביה בה נערכו המשחקים, הרחובות היו מלאים בתושבים חוגגים המנופפים בדגלי המדינה ובכפפות האדומות עם עלה המייפל שהפכו להיות לסמל התמיכה במשחקים ובספורטאים. מעל 3.5 מיליון זוגות של כפפות אדומות נמכרו וחלק מההכנסות הלכו לתמיכה בספורטאים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

המשחקים שברו שיאי רייטינג בצפון אמריקה, קנדה סיימה עם הכי הרבה מדליות זהב והניצחונות של נבחרות הנשים והגברים במשחקי גמר ההוקי על ארצות הברית הקפיצו את הגאווה הלאומית. ביירד אף סיפר ש"הניצחון בגמר ההוקי על ארצות הברית (2:3 משער זהב בהארכה – י.ד.) היה שיחת היום בקבינט". אגדה אורבנית אף מספרת שבאחד המחוזות שום הורדת מים לא נשמעה במהלך ההארכה בגמר הגברים. כמובן שאין בה שום אמת.

בציוני שנה למשחקים היו חגיגות בוונקובר ובערים הסמוכות והספורטאים הבכירים סיפרו על תחושת הגאווה הלאומית, "ספורט מאחד אותנו, אבל ההשפעה זמנית", מסביר לואיס. "ב-1972 עצרו את הלימודים כדי שנראה את משחקי ההוקי מול ברית המועצות. מי שלא היתה לו טלויזיה בבית היה יכול לראות את המשחק בטלויזיה באולם ההתעמלות. כל המדינה נעצרה, אבל אחרי המשחקים תחושת האחדות נעלמה. ככה קרה גם בוונקובר". אגב, ללא קשר לסדרת הגמר לואיס אוהד שרוף של בוסטון.

מעל 100,000 איש יצאו לחגוג ברחובות ונקובר את הניצחון השני על בוסטון. לא הייתי בוונקובר, אבל ממה שאני רואה בחדשות או מדבר עם אנשים, זאת אמורה להיות עיר מקסימה, פתוחה ותרבותית עם אירועי ספורט בלתי פוסקים. אני מוצא אנשים מוונקובר מאוד חמים ופתוחים והאמת, גם בנות יפות מאוד. ציפיתי שדווקא בגלל שאין לקנאקס שונאים, קנדה תתאחד מאחוריה.

זאת לא היתה שנה טובה לנבחרות ההוקי הקנדיות, שהובכו פעמיים על ידי הרוסים. הנבחרת הבוגרת הפסידה ברבע גמר גביע העולם והנבחרת הצעירה נכנסה לשליש השלישי של גמר אליפות העולם לנבחרות צעירות (וורלס ג'וניורס) עם יתרון 0:3 וחטפה חמישייה ללא מענה. ראיתי את המשחק בפאב ובין כ-200 סטודנטים שבקושי מחאו כפיים כשקנדה הבקיעה, התבלט האוהד היחיד של רוסיה, בחור גדול, קולני ושמן שישב על שני שרפרפים (שרפרף לכל לחי של התחת) נופף בצעיף ומהדקה הראשונה ועד למהפך לא הפסיק לצעוק: "דבאי ראסייה בלאט, דבאי!". בעיני זה היה מקסים.

חשבתי שאם משהו יגרום לעליה בגאווה הלאומית, זה יהיה סיכוי להביא את הסטנלי קאפ הביתה. בינתיים זה לא קורה, אבל אולי עוד שני ניצחונות משהו ישתנה. אני כבר לא ידוע מה יותר גרוע, קהל אדיש ורדום או קהל של הצלחות.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ילד רע!
סנה :- הסיפור שאינו נגמר...

21 Comments

גיל 6 ביוני 2011

לדעתי יהיה יום חג כשונקובר יזכו בסטנלי קאפ. לא הייתי בונקובר אבל בדירוגים שונים היא העיר עם איכות החיים הכי טובה בעולם.

יואב דובינסקי 6 ביוני 2011

אני מאוד מקווה שייצא לי להיות בוונקובר במהלך השנה הבאה. הבעיה שהטיסות לשם באמת יקרות מאוד

גיל 6 ביוני 2011

תשלב את זה עם טיול בחוף המערבי.

בלינדר 6 ביוני 2011

ובונקובר יש די-קרמינילזציה של גראס, נכון?

אנונימי 6 ביוני 2011

מה הסיבה שב-NHL יש רק 6 קבוצות מקנדה(שנה הבאה 7)? הרי קבוצה קנדית תמלא את האולם בכל משחק, בניגוד לדרום ארצות הברית, שם האולמות חצי ריקים כשרוב הצופים באים לראות מכות ולא הוקי.

יואב דובינסקי 6 ביוני 2011

בקנדה אמנם 30 מיליון תושבים, אבל הריכוז והפיזור שלהם מאוד בעייתי. עובדה שקבוצות עזבו את וויניפג ואת אוטווה (וחזרו). העלות כנראה גבוהה מידי ולא משתלמת.
מה שיש זה ליגות מחוזיות של קבוצות בת. ואז לעיר כמו לונדון שבאונטריו יש קבוצה שנקראת "לונדון נייטס" שמשחקת ב-OHL (אונטריו הוקי ליג) ומביאה מידי משחק בסביבות 7,000 צופים.
דווקא בליגות האלה אני חושב שהאווירה הרבה יותר מהנה. הייתי במשחק של "אוטווה 67", היה אולם קטן יותר, 5,000 צופים, תחושה יותר חמה ואינטימית מהאולם הגדול של האוטווה סנטורס.

עופר פרוסנר 6 ביוני 2011

במקומות כמו קוויבק למשל, שם הייתה קבוצה עד 1995, הייתה בעיה גם גם בגלל הדולר הקנדי החלש יותר (מחירי כרטיסים, זכויות שידור)וגם בגלל שהמקום דובר צרפתית בעיקר, ולכן שחקנים רצו פחות לבוא לשם. אבל הליגה, שהתנפחה מעבר למידותיה, מתחילה לחזור. הדיבור החזק הוא על קבוצה נוספת בשוק של טורונטו (שאולי תשחק בהמילטון), ועזיבה של הSUN BELT המשוקצת.

עופר פרוסנר 6 ביוני 2011

במקומות כמו קוויבק למשל, שם הייתה קבוצה עד 1995, הייתה בעיה גם גם בגלל הדולר הקנדי החלש יותר (מחירי כרטיסים, זכויות שידור)וגם בגלל שהמקום דובר צרפתית בעיקר, ולכן שחקנים רצו פחות לבוא לשם. אבל הליגה, שהתנפחה מעבר למידותיה, מתחילה לחזור. הדיבור החזק הוא על קבוצה נוספת בשוק של טורונטו (שאולי תשחק בהמילטון), ועזיבה של הSUN BELT המשוקצת.

גיל 6 ביוני 2011

זה בדרך להשתנות. לפחות שתי קבוצות בדרך לקנדה. אין הגיון בקבוצות במקומות כמו פניקס או טמפה.

טל בן יהודה 6 ביוני 2011

בתור יליד טורונטו שחי בישראל הרחוקה – אני בכלליות רוצה שהאליפות תהיה קנדית כל שנה. בתור גולה – פחות מעניין אותי מי האלופה הקנדית. אבל בתוך קנדה – איני רואה שום סיבה שזה יהיה שונה מישראל או ארצות באירופה.

אוהדי הפועל אינם רוצים שמכבי תזכה ביורוליג, כמו שריאל מדריד אינם רצו שברצלונה תזכה בצ'מפיונס. אני לא חושב שזה היה שונה לו הכדורסל היה מומצא בישראל או הכדורגל בספרד (כמו שההוקי מוגדר כקנדי).

אוהד של הליפס, רוצה לראות את הליפס מניפים את סנטלי – אולי זכייה של ונקובר "תחזיר את לורד סטנלי צפונית לגבול", אבל לא תעשה לתושבי טורונטו יותר מדי.

ייתכן והחוסר התלהבות שאתה מדבר עליו שייך לאוהדים כלליים, כאלה שאין להם קבוצות – ואז אולי זה קשור לעובדה שונקובר רחוקה מהם. בכל מקרה, אחלה טור, נהנה לקרוא על מעלליך שם…

יואב דובינסקי 6 ביוני 2011

תודה טל.
ונקובר קנאקס נתפסת בעיני כסוג של הפועל גליל עליון – קבוצה חביבה שאין לה באמת שונאים וגם אוהדי מכבי ת"א והפועל ירושלים מאחלים לה בהצלחה באירופה. אוהדי המייפל ליפס לא יצאו לחגוג זכיה של מונטריאול קנדיאנס, להפך. כנ"ל קלגרי ואדמונטון.
בנוסף, בוסטון ברואינס קבוצה מאוד ותיקה (אחת משש מייסדות הליגה), כך שמצד אחד יש לה אוהדים רבים, אבל גם המון שונאים ויריבות גדולה מאוד עם מונטריאול.

גיאקו 6 ביוני 2011

שאלה לא קשורה, אולי מישהו יודע:

למה לקבוצה של טורונטו קוראים מייפל leafs כשבאנגלית אמורים להגיד: leaves??

פאקו 6 ביוני 2011

http://www.mahalo.com/answers/why-is-is-toronto-maple-leafs-not-toronto-maple-leaves

אהבתי את ההערה של המגיב הראשון…

יואב דובינסקי 6 ביוני 2011

תודה גיאקו, שאלה מצוינת.
ותודה פאקו על הלינק.

The Maple Leafs say that the name was chosen in honour of the Maple Leaf Regiment from World War 1

יואב דובינסקי 7 ביוני 2011

הלילה בוסטון חזרה בגדול עם 1:8

בני תבורי 7 ביוני 2011

יואב,
תוצאה קצת לא שגרתית בהוקי הייתי אומר…אני צמוד לעדכונים ב ESPN מחוסר אפשרות לראות את המשחקים. הבדלי הרמות בין הקבוצות עד כדי כך בולטים?

יואב דובינסקי 7 ביוני 2011

לא נראה לי, זאת בעיקר היתה התפרקות אחרי השער הראשון. השליש הראשון היה צמוד והסתיים ללא שערים. בוסטון הבקיעה ראשונה בפתיחת השליש השני ומייד אחר כך הבקיעה עוד שלושה שערים.
בשליש האחרון ונקובר בעיקר חיפשה דרכים ללכת מכות, נדמה לי שארבעה שחקנים הורחקו (2 מכל קבוצה) ובדקות האחרונות בוסטון הבקיעה עוד כמה שערים כשהמשחק היה גמור.
אין ספק שזה ניצחון לא שגרתי והתוצאה גם מאוד מפתיעה כי ונקובר הגיעה במומנטום אחרי שני ניצחונות במשחקים צמודים. אבל אין ספק שבוסטון שלחה הצהרה.

תום 7 ביוני 2011

זה היה קשה לצפיה.

זה חוקי להפיל במכוון שחקנים לקרח עם הידיים? כי בוסטון עשתה את זה יותר מפעם אחת ולא נשמעה שריקה?

ויין גרצקי 7 ביוני 2011

תבורי,המשחקים משודרים בשידור ישיר בפוקס ספורט ערוץ 61 הוט,ערוץ 62 יס

בני תבורי 7 ביוני 2011

תודה, אעקוב.

פאקו 7 ביוני 2011

גם אני ראיתי את התקצירים, וחייב לומר שהופתעתי מהמשחק. היה בו הכל – תוצאה לא שגרתית (בניגוד למומנטום), עבירות חמורות, ומופע שלא מהעולם הזה של שוער בוסטון (כמדומני 40 עצירות!).

Comments closed