הדייוויס בראייה קנדית: סיכום המפגש

היום השלישי: ישראל – קנדה 3:2

בגלל הפרשי השעות גם את המשחק של דודי סלע נגד פיטר פולנסקי לא יצא לי לראות. לא צריך להיות גאון כדי להבין שישראל קיבלה מתנה עם הפרישה של מילוש ראוניץ'.

אני מאוד אוהב לבוא למפגשי דייויס ופד קאפ ומאוד אוהב את האווירה החמה. הפעם היחידה שממש התבאסתי והתביישתי היה במפגש מול רוסיה כשהקהל גנח לשראפובה. אבל חוץ מזה, בדרך כלל זה בטוב טעם. בשידור הקנדי כל הזמן השוו את האווירה למשחקים בדרום אמריקה.

ככל שראיתי אותו יותר, כך אני מחבב יותר את ואסק פוספיסיל. הוא לא שחקן גדול, אבל מגיש מצוין. אבל מה שאני הכי אוהב בו זה את קור הרוח והצניעות. בקושי רואים רגשות והוא רק בן 21. זאת להבדיל מהשחקנים הישראלים שעל כל קריאת "אאוט", מייד מתנפלים על השופט.

 זאת הפעם הראשונה מאז שנת 2000 בה שחקן קנדי מנצח לבדו את המפגש. מי שעשה את זה לפני פוספיסיל היה דניאל נסטור, שניצח אתמול את רם וארליך במשחק הזוגות.

 "זה כנראה הרגע הכי שמח בחיים שלי", הוא אמר אחרי המפגש. "זה משהו שאתה חולם עליו כילד, לשחק עבור המדינה שלך ולנצח ככה. עבדנו שבע שנים בשביל הרגע הזה, לחזור לבית העולמי".

זו הפעם הרביעית בה קנדה עולה לבית העליון. הטניס הקנדי נראה כרגע במצב לא רע. כשמילוש ראוניץ' יהיה כשיר ועם ואסק פוספיסיל העולה ושחקן הזוגות המנוסה דניאל נסטור, יש לקנדה נבחרת סבירה מאוד שיכולה לתת פייט ללא מעט נבחרות בבית העליון.

היום השני: ישראל – קנדה 2:1

לצערי המשחק החל בשמונה בבוקר שעונינו ולא הייתי יכול לצפות בו. ראיתי את האולפן של רוג'רס ספורטסנט שמשדרים את המשחקים והם מאוד אהבו להחמיא לרם וארליך בעיקר כדי להרים לעצמם להנחתה ולהגיד שדניאל נסטור היה סוג של 'מנטור' עבורם כשהם רק נכנסו לסבב ושהוא מכיר אותם מצוין גם מהמפגשים איתם וגם כי שיחק עם בני זוג ששיחקו איתם כמו מקס מיקני ומארק קנווולס.

למרות הניצחון בזוגות שמעמיד את קנדה בעמדת יתרון משמעותית, מפגש הדיויוויס לא מרגש את התקשורת כאן. באחת בצהריים, כשעה וחצי אחרי סיום המשחק רק באתר של העיתון "גלוב אנד מייל" הכתבה על המשחק היתה הידיעה הראשית בספורט. באתר של TSN הידיעה היתה משנית ביותר ובאתר של רשת הספורט The Score הידיעה אפילו לא הופיעה. בידיעה של אתר רוג'רס ספורטסנט שמשדרת את המשחקים, אין אפילו ציטוט אחד.

פוטבול מכללות, פריוייו למשחקי ה-NFL שייערכו מחר, משחק רוגבי נגד צרפת שיתחיל בארבע בבוקר, ליגת ה-MLB ואפילו המצב של ארסנל הרבה יותר מעניינים את התקשורת הקנדית.


סיכום היום הראשון: ישראל – קנדה 1:1

מהדורת 'ספורט סנטר' של TSN ביום שישי אחה"צ נפתחה בחזרתו לאימונים של סידני קרוסבי, כוכב הנבחרת שהחמיץ את המחצית השניה של העונה שעברה בעקבות פציעה וזעזוע מוח. על מפגש הטניס בין ישראל לקנדה דיווחו בקצרה בכותרות, רק בגלל החזרה של מילוש ראוניץ'.

לדיווח עצמו הם הגיעו רק אחרי יותר מ-13 דקות של מהדורה ולפחות חמישה אייטמים על הוקי. האייטם עצמו ארך פחות מדקה, כלל כמה נקודות מההפסד של ראוניץ', כמה מהניצחון של פוספיסיל ואפילו לא סינק אחד. ומייד עברו לפוטבול.

לא ראיתי את שני המשחקים במלואם, אלא רק כמה משחקונים פה ושם אז לא אתמקד בטניס עצמו אלא בצורת הדיווח. ראיתי כמה דקות מהשידור הישראלי באתר ערוץ הספורט והפטריוטיות היתה מאוד מורגשת, עם שאגות שמחה ועידוד מצד הפרשנים. אני לא רואה את זה כדבר שלילי. כאן בקנדה השידור הרבה יותר מרוחק. אבל מרוחק בצורה מעצבנת. מרגישים שהשדרים מנסים להיות אובייקטיבים ולשדר את המפגש כאילו היה פינלנד נגד מונטנגרו.

ובכל זאת, במשחק בו ניצח ואסק פוספיסיל את דודי סלע התמקדו בעיקר בהפרעות של הקהל הישראלי ("כמו בדרום אמריקה") ולהתנפלות של דודי סלע על השופט ("הוא שחקן אמוציונלי"). אבל גם נתנו לסלע הרבה כבוד על המאמץ והמשחק הארוך (כמעט חמש שעות). הם גם החמיאו מאוד לפוספיסיל על קור הרוח ותהו איך זה ישפיע עליו לקראת משחק הזוגות בשבת עם דניאל נסטור נגד אנדי רם ויוני ארליך.

"הניצחון הזה יותר גדול מהניצחון ברוג'רס קאפ או ביו אס אופן", אמר פוספיסיל לשדר הקנדי אחרי המשחק. "לשחק חמש מערכות ולנצח שחקן כמו דודי זה בלתי יאומן. במצב של מערכה חמישית כשאתה כל כך עייף, אתה לא חושב יותר מידי ורק מנסה לשחק נקודה אחרי נקודה. דודי שחקן קשוח מאוד. להשיג את ההפתעה הזאת זה משהו גדול לנבחרת הקנדית".

הידיעות על המפגש לא הובלטו כידיעה הראשית באתרי הספורט הגדולים ואלו שכן כתבו, תיארו את המשחק מבלי להביא תגובות.

וכך זה נראה לפני פתיחת המפגש

מפגש הדייוויס עם ישראל על הזכות לשחק בבית העולמי כמעט ולא זוכה לאזכורים במהדורות ספורט סנטר, באתרי הספורט ובעיתונים. צריך להתאמץ קצת כדי למצוא לינקים לבטן הרגישה של מילוש ראוניץ'.  ספקולציות הוקי, אליפות העולם ברוגבי או משחקי פוטבול מכללות מארצות הברית הרבה יותר מטרידים את הקנדים.

בסיום טורניר מונטריאול לפני כשלושה שבועות שוחחנו עם מנהל הטורניר יוג'ין לפייר על הטניס הקנדי. מדי קיץ נערכות תחרויות מאסטרס לגברים ולנשים בטורונטו ובמונטריאול כחלק מההכנה לאליפות ארה"ב הפתוחה. השנה, בניסיון לשפר את המתקנים, נחנך במונטריאול גם משטח חימר, בו רפאל נדאל ערך אימון קל.

אז אצטדיונים יפים יש, גם ספונסרים וטורנירים, הבעיה היא בתשתיות לילדים. למעשה, הבעיה היא בהיעדר מתחמים סגורים. צריך להבין, חורף קנדי זה לא שבוע גשם בשנה כמו בתל אביב. חורף קנדי זה שמונה חודשי חורף שמתוכם חמישה מושלגים. הכדור לא קופץ בשלג.

"בימים בהם בורג ואדנברג שיחקו עבור שבדיה, הייתי המנהל הטכני של הטניס בקויבק, שהיא בערך בגודל של שבדיה", לפייר מסביר. "כשנפגשתי עם המנהל הטכני השבדי שאלתי אותו כמה ילדים מגיעים לאליפות שבדיה מתחת לגיל 12? אני הייתי שמח אם לאליפות קויבק היו מגיעים 50 ילדים, אולי 80. הוא אמר לי  12 אלף.

"זה ההבדל בינינו לבין אירופה. צריך לאפשר גישה לילדים, אפילו מתחת לגיל 12, גם בגילאי 6, 7 ו-8, לבתי ספר ופארקים. הדרך היחידה שאפשר לשחק פה טניס 12 חודשים בשנה זה אם אתה עשיר ויכול להרשות לעצמך גישה פרטית. אין מגרשים סגורים לרשות הציבור. יש זירות הוקי ובריכות, והאתגר שלנו זה לדאוג שהרשויות המוניציפליות יאפשרו לשחק טניס".

***

הכישרון הגדול של הטניס הקנדי הוא מילוש ראוניץ' (31 בעולם).  ראוניץ' גדל באחד הפרברים היותר מוצלחים של טורונטו, אבל מתאמן באופן קבוע בספרד. הוא פרץ לתודעה אחרי שזכה בטורניר סן חוזה בשנה שעברה, אבל בחודשים האחרונים הוא סבל מפציעות ומחלות ולא שיחק.

כבר שמתי את הלינק הזה פעם, המגיש הקנדי שצוחק מהבדיחות של עצמו פשוט מצחיק אותי.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

"הדבר היחיד שאני חושש ממנו זה הבריאות של השחקנים", סיפר לי הקפטן הקנדי מרטין לורנדאו לפני שלושה שבועות, "אני לא מפחד להגיע לישראל, לא מהשחקנים הישראלים, נשחק במרכז קנדה ונרגיש בבית. אנחנו מגיעים אחרי שני נצחונות במפגשי חוץ מול אקוודור ומקסיקו, אז כמובן שהיינו מעדיפים הפעם לארח".

בדרך כלל אנדי רם ויוני ארליך מגיעים למפגשי הדייויס כשחקנים הוותיקים והמנוסים במשחק זוגות, אבל דווקא מול קנדה זה לא המצב. דניאל נסטור אמנם חגג 39 בתחילת החודש, אבל הוא עדיין מוגדר על ידי האחים בראיין כ"שחקן הזוגות הטוב בעולם". נסטור (היום מדורג חמישי ) היה ראשון בעולם בזוגות ב-2002 ועד כה זכה ב-73 תארי זוגות כולל שבעה גראנד סלאם (שלושה רולאן גארוס, פעמיים ווימבלדון, אחד יו.אס.אופן ואחד אוסטרליה) ובמדליית זהב אולימפית, התואר אותו האחים בראיין חומדים במיוחד. הוא גם השחקן שהשיג הכי הרבה נצחונות עבור קנדה בגביע דייויס (49 נצחונות ב-39 מפגשים), כשמאזן הזוגות שלו עומד על 4:28. כך שרם וארליך ממש לא באנקר.

אחד הכישרונות הצעירים של הטניס הקנדי הוא ואסק פוספיסיל הענק. 193 ס"מ עם ההגשות שהרשימו גם את רוג'ר פדרר, שנאלץ לעבוד קשה מולו במערכה הראשונה של הסיבוב השני במונטריאול. בסיבוב הראשון פוספיסיל עבר את חואן איגנסיו צ'לה הארגנטינאי. גם בזוגות כדאי לשים אליו לב, אחרי שמול מכסיקו החליף את דניאל נסטור הפצוע, ויחד עם ראוניץ' עזר לקנדה לנצח את המפגש. כנראה שפטר פולנסקי (573 בעולם) ישחק רק במקרה והבטן של ראוניץ' לא תתאושש. קל, בכל מקרה, זה לא יהיה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

דה באזר בפייסבוק

יומן המאמן: היום כולנו בית שאן (לקראת משחק שלישי ומכריע)
מה למדנו? 5 עניינים מהשבת

14 Comments

מנחם לס 16 בספטמבר 2011

ראוניץ' הזה יהיה כוכב. הוריו חזרו לארץ מוצאם (קרואטיה?), אבל הוא בחר להישאר בקנדה.

יואב דובינסקי 16 בספטמבר 2011

מונטנגרו

u2 17 בספטמבר 2011

השם משפחה נשמע באמת קרואטי

IDO 16 בספטמבר 2011

טוב יש עוד דיוויס בעולם,

ועל הכרטיס לשחק בבית העליון יתמודדו בקאנטרי קלאב האולימפי בסידני מול 250 איש שיכורים מתמודדים שוויץ ואוסטרליה.

הקפטן שלנו פיט ראפטר, מבין משהו או שניים והוא בחר את סידני בגלל מזג האוויר החורפי משהו כרגע, ונבחרת ששתי שחקני המפתח עשו גמר וימבדון בעבר, והפתעת השנה על דשא (והכי קרוב לנצח את נולה)-
יואיט וטומיק.

מהקיץ האירופי הגיעו וואווינקה ופדרר. וההימור מצליח
טומיק משעמם את וואווינקה למוות ומנצח ב-4 מערכות.
יואיט גונב מערכה ראשונה מול פדרר שהג'ט לג עוד משפיע עליו, מערכה שניה הוא שובר נשבר מגיע לשובר שיוויון ואז מגיע השעה 9 בבוקר בבאזל. רוג'ר מתעורר ומנצח את המשחק ב- 4 מערכות.

לאלו ממכם שלא מנויים על ב FEDERER.COM שנה הבאה זו שנת הפרידה מהאגדה, וזה הצ'אנס האחרון של המאסטרו לזכות בדיוויס קאפ, והוא די רציני לגביי זה.

אוסטרליה (1) – שוויץ (1) , מחר זוגות.

Mr. Kate 16 בספטמבר 2011

למרות שדודי בדיוק מנצח את שובר השוויון השני, רואים כמה הוא מתקשה מול העצמות (במיוחד של הסרבים) של הקנדי. אם ראוניץ' ישחק בסופו של דבר זו יכולה להפוך לחוויה כואבת עבור ישראל.
ד"א, יש שידור בקנדה?

יואב דובינסקי 16 בספטמבר 2011

כן יש שידור

עדי 17 בספטמבר 2011

כולי קינאה במי שיכל לצפות במשחקים ולשמוע שדרני ספורט אמיתים ולא סלב חובב טניס כמו קיציס, ששידר את המשחק הראשון. פשוט זועה שלא נגמרת. כן- חוסר האיזון בהגשה שלו מורגש תמיד והפעם בגלל שזה דייויס (ולא מישהו נגד פדרר) זה היה מעט נסבל אבל הוא לא הפסיק להתלונן על אורך המשחק, הפגין חוסר בקיאות במשחקי המפתח של ה-US (שנגמר ממש עכשיו) ובאופן כללי מתאים להיות אוהד ביציעים- לא האיש מאחרי המיקרופון.

אלעד 17 בספטמבר 2011

בזכות הקישור ששמת העברתי אתמול שעתיים מול היוטיוב בצפייה בקטעים מסיינפלד. ברקע הטלויזיה הייתה דלוקה על ויינטרוב-ראוניץ'

IDO 17 בספטמבר 2011

ובמרכז הגולף של סידני נגמר היום השני…

אני לא יכול להגיד שראיתי את כל המשחק, בכל זאת שבת בצוהריים, אבל משחק מהנה ביותר.

מהצד שלנו יואיט (מקום 199 בעולם) וגוציאנה (מקום 99 בעולם) מול האלופים האולמפיים סטאניסלב ורוג'ר.

מערכה ראשונה שוויץ 1:0 מערכה שנייה 1:1 מערכה שלישית יואיט לא מצליח להחטיא כדור אחד! הוא בכל מקום!! אני מרגיש מנהרת זמן ל 2002, יואיט מגיש מציל כדורים, ועושה זוויות בלתי אפשריות 2:1,
מערכה רביעית רוג'ר מעלה מהלך ואומר משהו בגרמנית לסטניסלב (הוא מחסה את הפה, אבל אין לאף אחד סיכוי להבין גם ככה) סטניסלב מצטרף למשחק ויש קסם רוג'ר של 2005 מול יואיט של 2002 עוזרים. טניס מדהים. ובסוף אוסטרליה מנצחת!

התוצאה 2:1 לאוסטרליה. אם מותר לנחש גם בישראל עוד 5 שעות התוצאה תהיה 2:1.

YB 18 בספטמבר 2011

בארץ כל השדרים ללא יוצא מן הכלל הפכו את פופסיקל (קרטיב בקנדית) לדבר הגדול הבא בטניס העולמי. כולם גם השוו אותו למארי שבא לכאן בגיל 18 וגבר בזוגות על אנדי ויוני. השחצנות היא לחם חוקם של השדרים הישראלים, ובוודאי כאשר ניתן לצרף אותה לפריטנציה של ידענות (תראו אותי, אני אומר לכם מי יהיה הדבר הגדול הבא בטניס העולמי!)
אני, מהכמה מערכות שראיתי (וזה גם היה מוגזם. רמת הטניס בדייויס הזה הייתה זוועתית. פשוט נורא לראות טניס כזה לאחר היו.אס אופן- וגם כמובן שאת זה אף שדר ישראלי לא אמר), מתרשם שפופסיקל שחקן נחמד. אולי יגיע לטופ 50. אם ממש יבריק יהיה טופ 30. מי יודע, בטניס הגרוע של היום (דרג שני, שלישי ורביעי איום. רק השלישייה הראשונה לוקחת סלאמים. רק ארבעה שחקנים, כולל מארי, מהווים סוג של קונטנדרים, למרות שמארי לא בדיוק כזה) פופסיקל אפילו יעשה את הטופ 20 לתקופה קצרה.

ואולי השדרים הישראלים כולם יתבררו כצודקים ופופסיקל אכן יהיה שחקן ענק בעתיד. אז תוכלו לכתוב כאן שYB התברר (שוב) כאידיוט.

יואב דובינסקי 19 בספטמבר 2011

בקנדה אמרו שהוא שווה טופ 20

Mr. Kate 19 בספטמבר 2011

למה הטניס של היום גרוע? זה מאוד מצחיק-כשיש תחלופת זוכות גראנדסלאם גבוהה כמו אצל הנשים, אז המצב על הקרשים. כשיש מעט זוכים, כמו אצל הגברים, אז גם הסבב גרוע. באמת שאי אפשר לרצות אוהדים.
אבל מה, פוספילס באמת לא כוכב כזה גדול, וסרבים טובים משלו מתרוצצים בסבב כמו מקקים במטבח. התקשורת בארץ הגזימה כמובן, כי עבורה גם דודי סלע, אפילו אם הוא מגיע היישר מהמקום ה90 ומשהו שווה לפחות איזה חצי גמר GS.

IDO 19 בספטמבר 2011

ואצלנו ביום הרביעי של הדיוויס (המשחק המכריע הופסק אתמול עקב החשיכה)

ניצחה שוויץ תוך 3 דקות…

גלעד בלום 21 בספטמבר 2011

במקרה יצא לי להיות ברמה'ש השבוע(אחותי התחתנה) וראיתי את ההפסד,מסכים שהיתה רמה נמוכה אבל היה מתח והיתה אווירה טובה,אחרי כמה שנים שהנבחרת הצליחה להוציא מים מה(דודי) סלע חזרנו להיות מה שאנחנו באמת,נבחרת שתלויה בגדולה של שחקן אחד ויציבות של אנדיוני.

גם דודי לא וגם אנדיוני לא באו מוכנים נפשית ופיזית כמו בעבר וכך גם נראינו,למרות שפוסיפיל שחקן טוב דודי ביום רגיל מנצח את המשחק הזה,הוא פשוט לא פתח טוב ורדף אחריו כל המשחק וכשהדביק אותו ועבר ליתרון 2-0 בחמישית נגמר לו החמצן,ישבתי ממש על המגרש והיו כמה נקודות לקראת הסוף שדודי היה קרוב אלי,הוא בקושי יכל לנשום והיה על סף התכווצויות.

לגבי פוספיסיל-טופ 20 תוך שנה וחצי.

נסטור-הוא כזה זקן שאני שיחקתי נגדו,(בהונג קונג ב-1994 ),פשוט מכונת זוגות,לא מחטיא כדור ברשת ובלתי ניתן לשבירה,יכול לשחק עוד כמה שנים טובות.

מזל טוב למרטין לורנדאו הקפטן(מולו שיחקתי בסיבוב השני בחידים בווימבלדון 1987 ),אגב הכינוי של לורנדאו בסבב היה-קית' ריצ'ארדס,בזמנו היה לו שיער ארוך סטייל קית' והוא היה מתלבש עם בגדי עור והיה בעל עור מחוטט ומראה סטונסי.

Comments closed