עמי נאווי זן נכחד (וברכות לאלופה אליאנס)

כמי שגדל על הכדורסל הישראלי ועל משחקי הדרבי הגדולים של תחילת שנות ה-90, מאוד שמחתי כשעמי נאווי הצטרף לסגל ההוראה של תיכון אליאנס בסוף אותו עשור והיה המורה שלי לחינוך גופני בכיתה יא'. כאוהד ספורט ששיחק בנבחרת הכדוריד של התיכון זאת היתה גאווה גדולה.

***

אחרי שפרש ממשחק נאווי עבד כעוזרו של שרון דרוקר ברעננה, כעוזרו של אפי בירנבוים בהפועל תל אביב, כעוזר מאמן ואף כמאמן ראשי במכבי חיפה והעונה הוא מאמן את עירוני רמת גן ואת נבחרת הכדורסל של תיכון אליאנס. ביום חמישי זכתה אליאנס לראשונה בתולדותיה בליגת התיכונים בכדורסל אחרי ניצחון על בליך ר"ג בבית מכבי בראשל"צ. זו היתה אליפות מפתיעה מאוד. אליאנס החלה בליגה הארצית, עברה את המבחנים לליגת העל ולא עצרה עד לגביע. לצערי לא נסעתי למשחק ורק ראיתי את התקציר באתר ONE.

כמעט בכל פעם שנאווי הופיע הוא היה בתוך המגרש, לפעמים אפילו בתוך קשת השלוש ובפסקי זמן לא התבייש לקפוץ ולחבק את הילדים. הוא חי כל פוזשן בתשוקה; מניף ידיים, צועק, מעודד, מדריך וקופץ כשיש סל. עם שריקת הסיום, כשהשחקנים התחבקו אחד עם השני ועם ערן קוליק (מורה לחינוך גופני באליאנס ומאמן כדורגל לשעבר בליגת העל), נאווי רץ ללחוץ ידיים לאנשי בליך ולנחם את הילדים המאוכזבים. ומייד חזר לחגוג.

שמרתי על קשר מסוים עם התיכון מאז שסיימתי ב-2000. לפני מספר שנים העברתי שם כמה הרצאות על תקשורת הספורט בישראל, את ד"ר איציק רם (בתקופתי מורה לחינוך גופני וכיום מרצה בכיר במכון וינגייט) ראיינתי לעבודת התזה שכתבתי ואני פוגש אותו באירועים בווינגייט, מורה נוסף היה כותב לי טורים כשהייתי עורך הספורט של מאקו, את נאווי פגשתי פה ושם במגרשים וגם שמרתי על קשר עם סגן המנהל צביקה ריפינסקי, שלימד אותי אזרחות ובעברו היה כתב ספורט באנגליה כשהיה שם מטעם הסוכנות היהודית בתחילת שנות ה-90. ברכתי את ריפינסקי במייל על הזכייה והוא ענה יפה: "נבחרת לוחמת ללא גבוהים שנבנתה בצלמו של עמי נאווי".

נאווי זכה בתארים בנוער ובגביע מדינה אחד עם הפועל תל אביב, אבל הוא לא היה רכז מוכשר כמו גיא גודס, קטשפר, יותם הלפרין או אפילו גל מקל, בוגר נוסף של אליאנס שהעניק את פרס השחקן המצטיין לאלון לוין. נאווי היה לוחם, כזה שהשאיר כל טיפת זיעה ודם בגוף שלו על הפרקט בכל משחק. יום אחד הוא הראה לי מוסף ספורט ששמר כשעל השער תמונה שלו חבול, מוכה ומדמם. ככה לדעתי הוא רוצה שיזכרו אותו על המגרש.

השחקן שהיום הכי מזכיר את נאווי, גם בצורת המשחק וגם באופי הוא דרור חג'ג', שעשה קריירה נהדרת למרות שהוא רק 1.78 מ'. נאווי וחג'ג' הם שחקנים שמאמנים אוהבים, כאלה שהקהל מתחבר אליהם ושגורמים לך להאמין שאם תעבוד קשה ולא תוותר לעצמך, גם אתה תוכל להתגבר על קשיים, להגשים את החלום ולהיות כדורסלן, או במאי קולנוע או אסטרונאוטית.

***

נאווי וחג'ג' הם זן נכחד בכדורסל הישראלי. טל וולק מ'גלובס' כותב בשבועות האחרונים על הקלות המיסוי ששחקנים זרים מקבלים, שהופכים אותם לזולים יותר בצורה משמעותית מהשחקן הישראלי ופוגעים עוד יותר במעמדו הנמוך גם כך. בראיון שערך עם יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון, הוא מראה שרק בהפועל ת"א ישראלים משחקים יותר מ-50% מדקות המשחק. כמו כן, מבין הליגות הבכירות באירופה (צרפת, איטליה, טורקיה, גרמניה, יוון וספרד) בישראל משחקים הכי הרבה זרים 30 דקות ומעלה במשחק (29, צרפת שנייה עם 21 אבל בליגה גדולה יותר) למרות שבליגה הישראלית יש הכי פחות קבוצות (12 בישראל לעומת 14, 16 או 18 בליגות אחרות).

לא רק שאיגוד הכדורסל ומנהלת הליגה לא מצליחים לעצור את רכבות הזרים שמגיעות ונדידת השחקנים בכל עונה, הם מעודדים אותם ורק מחריפים את משבר הזהות של הענף וממאיסים את הכדורסל הישראלי; העסקנות והקומבינות מאחורי הדחת שי שני מתפקיד יו"ר האיגוד, הבחירות המכוערות לראשות האיגוד, הריצה לבתי המשפט, הפוליטיקה של המרכזים, טענות לחוסר השקיפות, הרס ליגת הנשים, שינוי השיטה כל שני וחמישי וחוסר היכולת להצביע ולקבל החלטה. גם ארבעה זרים וגם שישה זרים וחוק רוסי, גם ביטול הפיינל-פור וגם הכרעה במשחק אחד. הפארסה השבועית היתה סביב חוסר היכולת לקבל החלטה אם משחק הגמר ייערך בנוקיה או בחיפה, למרות שיש תמיכה גורפת ברוממה.

***

ברכות לנאווי, לנבחרת הכדורסל, למורים, לתלמידים, להנהלת בית הספר ולבוגרי אליאנס – ריגשתם.

אני זוכר שבתיכון פעם עמי ביקש ממני לעזור לו בגיוס תרומות לאימון כלבי נחייה לעיוורים ואת הסכום שגייסנו (לדעתי לא יותר מ-200 שקלים) הוא הכפיל. אתן לכם לעשות את האנלוגיות לבד, מי העיוורים שעצמו עין, מי מתחננים לתרומות ומי הובילו את הכדורסל הישראלי לשפל שהוא נמצא בו היום. במילא אף אחד מהם לא ישלם בכיסאו על הטעויות והמחדלים אלא כנראה יקודם לתפקיד בכיר אחר. ככה זה בספורט הישראלי, יד רוחצת יד, כל ישראל חברים.

סינסנטי-יוסטון (פוסט חי)
אבות ובנים

20 Comments

מר ברוך 5 בינואר 2013

ומה עם קצת כבוד למורה האגדי ערן קוליק???

ג'וני 5 בינואר 2013

כל ענף כדור בישראל היה חולם להפוך לענף פופולרי מצליח כמו הכדורסל אז באים אנשים קטנים ובכיינים כמו ניר אלון וחבריו לתקשורת ומתלוננים דווקא נגד הזרים? הרי בזכות הזרים האלה הרמה בליגה יותר גבוהה והישראלים הטובים יותר מצליחים להעפיל עם הנבחרת לאליפות אירופה.

תראה מה קורה לענפים היותר קטנים כמו הכדורגל כדוריד כדורעף כדורמים וכ'ו

שם יש יותר ישראלים ופחות זרים ולכן הענפים האלה נכשלים גם במוקדמות של הנבחרות וגם בקבוצות בגביע אירופה כי הישראלים משחקים לא בגלל שהם טובים אלא בגלל שיש הגבלה לכמות קטנה של זרים ולכן הרמה יותר נמוכה ויש בעיקר כישלונות .

האם הכדורסל רוצה להיות משעמם וכושל כמו הענפים העלובים האלה?

בכל ליגה בכירה ולא משנה באיזה ענף תמיד יש רוב לזרים על מקומיים ולכן אין שום סיבה שזה לא יקרה בכדורסל הישראלי שרואה את עצמו תמיד בטופ של אירופה.

לא ראיתי שמישהו מתלונן שבליגה האנגלית בכדורגל לכל קבוצה יש בערך 18 זרים אם לא יותר.

בזכות הזרים ,הכדורסלן הישראלי משתפר מתקדם ומשחק ביורוליג ,ביורוקאפ ועם הנבחרת באליפויות אירופה ויש לנו אפילו נציג בN.B.A .

הלוואי על כל ספורטאי ישראלי בענפי הכדור השונים שיהיה לו את הפריבלגיה הזאת כמו לכדורסלן הישראלי שהוא מצליח הרבה בזכות שהוא לומד מהזרים.

בסה"כ באים לפה זרים ברמה גבוהה שרובם שיחקו ביורוליג יורוקאפ בליגות הבכירות השונות בעולם ואפילו מהN.B.A

בדר"כ הישראלים הטובים באמת תמיד שיחקו משחקים וימשיכו לשחק

מי שלא טוב יצטרך להוכיח את עצמו כמו בכל מקום אחר.

הליגה שייכת לכולם

הנבחרת שייכת למקומיים

ככה זה נהוג בכל מקום בעולם ואנחנו לא שונים מאף אחד.

אגב ,הכדורסל הוא ענף הספורט הפופולרי במדינה גם בנשים ולכן כדורסל נשים זוכה להצלחות כתבות ושידורים הרבה בזכות שהזרות משדרגות את הישראליות..בשאר ענפי הכדור הנשים בארץ אין זרות ולכן הענפים האלה לא קיימים בכלל.

יואב דובינסקי 5 בינואר 2013

הליגה הישראלית בכדורסל רוקנה מתוכן. לזכיה באליפות אין משמעות, רוב שחקנים לא מזוהים עם הקבוצות שלהם, שחקן נשאר בקבוצה פחות מעונה בממוצע, רכבת זרים בלתי נגמרת שרובם לא נשארים עונה נוספת בקבוצות שבהן חתמו. והשיטה בכלל מגוחכת.

ג'וני 5 בינואר 2013

על מה אתה מדבר בכלל?

הבמה של הישראלים היא בעיקר בנבחרת ועובדה שהנבחרת מצליחה ומעניינת ומעפילה לטורנירים גדולים ובכל אירופה נותנים כבוד לכדורסלנים הישראלים.

מה אוחיון הוא לא שחקן? לימונד לא שחקן? גרין לא שחקן? קוז'יקרו לא שחקן? מקל לא שחקן? כדיר לא שחקן ? פניני לא שחקן? אליהו לא שחקן?

איזה עוד נבחרת כדור ישראלית מעפילה לטורניר גדול בקביעות ? אין אפילו נבחרת אחת שמצליחה להעפיל לטורניר גדול אפילו מדיי פעם.

כדורסל זה ענף ספורט הכי גדול במדינה שיש לו הכי הרבה ליגות קבוצות ,נבחרות ,הסטוריה, מסורת והצלחות בספורט הישראלי ועובדה שרוב הספורטאים הכי גדולים בישראל הם כדורסלנים והקבוצה של המדינה היא גם מהכדורסל .

תראה לי ליגה אחת בעולם שאין בה זרים? בליגה האיטלקית הצרפתיתית הגרמנית ואפילו הקפריסאית יש הרבה יותר זרים מאצלנו.

מי שטוב משחק נקודה!

תגיד לי אתה מה זה נותן לכדוריד או לכדורגל הישראלי למשל שיש שם בעיקר ישראלים ומעט מאוד זרים ? אין אחד שם שמעניין ומצליח ועובדה גם שהנבחרות חלשות משעממות וכושלות והקבוצות לא מצליחות לעבור יותר מ2 סיבובים באירופה . מכבי חיפה כדורגל לדוגמא לא עברה אפילו סיבוב אחד באירופה ב2 העונות האחרונות כי רוב שחקניה הם ישראלים שמשחקים כי יש הגבלה ל5 זרים בלבד ועובדה שהקבוצה לא טובה.בכדורסל יש אמנם יותר זרים אבל גם הישראלים מצליחים בקבוצות ובנבחרת.

מה שלא בריא זה שיש שחקנים ישראלים שמשחקים לא בגלל שהם טובים אלא בגלל שיש להם ת"ז כחולה ולא חסר כאלה בכדורגל הישראלי ולכן הענף הזה לא מגיע לכלום כי ישראלי לא יכול ללמוד כלום על ישראלי בטח לא בעניני כדורגל ,כדוריד וכדורעף שאלה ענפים קטנים ולא מפותחים בישראל.

מי שטוב משחק נקודה!

מתי 8 בינואר 2013

כבר 10 שנים אותו טוקבק… אתה לא משעמם את עצמך?

יניר 5 בינואר 2013

שיר הלל לאליאנס-
ערן " הג'נטלמן" קוליק, יהושע "לב זהב" ברוך
וגם השחקנים של שנות ה70 וה80- משה שבתאי,חיים מרקוביץ', רון שטרייכמן

Yavor 5 בינואר 2013

אני מכיר מוישלה מרקוביץ' ששיחק בתל אביב באותן שנים. זה קשור?

יניר 5 בינואר 2013

משלה הרשקוביץ והוא היה מהגמנסיה

איציק 5 בינואר 2013

עמי נאוי היה שחקן מוגבל מאוד שהוציא מעצמו הרבה יותר מהמצופה. אולי זואת יכולה להיות סיבה טובה לתת לא משרת מאמן במקום סלבריטאים (כוכבים) שישר מחפשים משרות מאמן בליגה בכירה (בכדורגל יותר, בכדורסל כעוזרים תחילה). בכול אופן, שחקנים כמו נאוי מדגימים עד כמה הרמה בארץ נמוכה (גם עם הזרים). עם לשחקנים כמו נאוי או חגג יש מקום בליגת העל, זה בעיתי (חגג עוד הגיע להיות שחקן מכבי. מה יש לו לחפש באירופה. אני חושב שהוא אדם נחמד מאוד אך שחקן מוגבל מאוד).
כדי ששחקן ישראלי ישחק יותר הוא צריך להיות טוב יותר. פשוט ככה. כאשר לא היו זרים רבים בשנות ה-90, מחירי השחקן הישראלי עלו מאוד (לא בדקתי אישית אך זוכר שהיו כתבות בנושא) למרות שהרמה שלהם היתה נמוכה בדיוק כמו עכשיו. מה שאני בא לומר, זה לא משנה איזו שיטת זרים תהייה או אילו הקלות מס יהיו להם. כל עוד לא יהיה שינוי יסודי באיגוד, בטיפוח שחקנים מקומיים, בתיגמול מאמני נוער/נערים/ילדים וטיפוחם, דשה לא יצמח. אחרי שנשנה את הבסיס, אפשר יהיה להקטין את מספר הזרים (גם לא בטוח בגלל שאנחנו בכול זאת רוצים להיות חלק מאירופה) ולבטל את הקלותת המס.

יואב דובינסקי 5 בינואר 2013

על הפסקה השניה בתגובה שלך ברור לך שאני מסכים. קראת טקסטים קודמים שלי, אז אין לי מה להוסיף.

אני אוהב שחקנים מוגבלים שמוציאים מעצמם יותר מהמצופה. בגלל זה יש לי גם חיבה לגיא פניני (ואני לא מתכוון לפרובוקציות, לאלימות או לקללות). אני רוצה לראות שחקנים כמו עמי נאווי ודרור חג'ג' במקום רכבת הזרים שמגיעה לכאן ועוזבת אחרי חצי עונה אחרי שעשתה סיבוב על ישראל. ודאי כשמדובר בזרים בינוניים, אבל גם אם השחקן ה-11 ברוטציה של גונזגה יותר איכותי ממורן רוט או אפיק ניסים, אני מעדיף את מורן ואפיק משחקים.

כמעט אף שחקן ישראלי איכותי לא משחק בצורה קבועה וסדירה. עמרי כספי מקבל דקה פה דקה שם, לאליהו יש תקופות, הלפרין ברח מפה, אז נשארנו עם גארדים בינוניים מאוד כמו יוגב אוחיון, גל מקל שמת לברוח מפה, יובל נעימי ברח, מורן רוט מאוד בינוני ובקושי משחק. קלעים אין בכלל.

איציק 5 בינואר 2013

יואב,
גם אני אוהב שחקנים כמו נאוי, חגג, או רוט, אך לקרוא להם שחקנים ראוים לליגת על במצב של ליגה איכותית, קשה בלשון המעטה.
לגבי בריחת שחקנים בינונים לאירופה או רחמנא לצלן ל-NBA לא מהווה כל בעייה. למדינות יוגוסלביה זה קורה על בסיס קבע. כאשר תהייה תשתית יהיה מספיק לכולם, ועם חיזוק לא רב במקומות הנכונים, תהייה ליגה איכותית, הצלחות באירופה, וגם הנבחרת תרוויח בגדול.
לגבי מחסור בדקות המשחק של ה"ליגיונרים", זו לא בעייה מבחינתי, זו הבחירה שלהם. יניב גרין ישב רוב הקריירה על ספסלי קבוצות שהיו מוכנים לשלום לו כדי שיחמם להם את הספסל. אם יש קבוצות כאלו, ואת השחקן מעניין הרבה יותר הכסף מדקות משחק (זו לא האשמה כי אם ציון עובדה) אז זה בסדר גמור ושני הצדדים מבסוטים. אם אחד הצדדים לא מבסוט, שלא יחזור על השטויות פעם אחר פעם. האם זה פוגע בנבחרת? לא בטוח. אנחנו רואים שהם מתי לדקות משחק ומוציאים מעצמם הרבה מעבר ליכולת הרגילה. אפשר לומר שזה ציני מה זאני אומר, אך התוצאות מצביעות על כך.

יואב דובינסקי 5 בינואר 2013

א. שלא ישתמע שאני נגד שחקנים ישראלים שיוצאים לשחק בחו"ל, חס וחלילה, זו לא הכוונה. להפך, שיתקדמו מקצועית וינסו להגיע למקום שהכי טוב להם.
ב. אני מעדיף שיובל נעימי ירוויח חצי מיליון וישחק 30 דקות למשחק בירושלים מאשר שירוויח 700 אלף ברוסיה ויתאמן בבניית אנשי שלג
ג. אני לא חושב שבמצבה הנוכחי הליגה הישראלית איכותית. להפך.
ד. אני מעדיף ליגה פחות איכותית עם שחקנים ישראלים ושקבוצות ישחקו במפעלים אירופאים עם כמה זרים שהם רוצים. מצידי שישחקו באדריאטית, בבלקנית, בסקנדינבית, איפה שבא להן. בישראל שישחקו עם שלושה זרים.
ה. ההחלטה של יניב גרין לגיטימית. מצערת אך לגיטימית.
ו. בחמש השנים האחרונות נבחרת ישראל נמצאת בשפל הכי גדול שאני זוכר אותה מאז שנולדתי. זו נבחרת שבקושי עולה לאליפות אירופה, לא מצליחה לעלות שלבים ושמובלת על ידי שחקנים שאינם מובילים בקבוצות שלהם.
ז. יש לנו הסכמה מלאה לגבי התשתיות

איציק 5 בינואר 2013

אין לי הרבה ויכוח איתך, רק כול עוד סעיף ז' לא יתקיים, כל השאר זו טחינת מיים. רק תסביר לי מי ישלם לנעימי בירושלים חצי מיליון? מה הוא זהבי?

ג'וני 5 בינואר 2013

מזל שאתה רק כתב בעריץ הספורט ולא חבר באיגוד הכדורסל.

לכתוב שנבחרת ישראל בכדורסל נמצאת בשפל הכי גדול ובקושי מעפילה לאליפות זה אירופה זה פשוט בורות וקנאות.
נבחרת הכדורסל העפילה לאחרונה בפעם ה27 בתולדותיה לאליפות אירופה בזמן שנבחרת הכדורגל שלך העפילה 0 פעמיים ונבחרת הכדוריד רק פעם אחת, אז איך אתה בכלל מעז בכלל לומר משהו שלילי על הכדורסל ענף הספורט מס' 1 במדינה שמשמש כמודל לחיקוי בספורט הישראלי.

אילו נבחרת הכדורגל הייתה מעפילה בקושי לאליפות אירופה אתה וכל הקולגות בתקשורת הייתם מפארים ומהללים את נבחרת החובבנית והערסית הזאת כאילו שהיא זכתה באליפות אירופה.
זה לא סוד שאנשים כמוך בתקשורת פשוט מקנאים שהכדורסל ענף הספורט הפופולרי ביותר כזה שתמיד מעניין ומצליח להבדיל מהכדורגל והכדוריד שלך שתמיד נכשלים ולא מעניינים איש.

איך אמר פיני גרשון גרשון?

"הצרות של הכדורסל הן החלום של הכדורגל"
למעשה זה החלום של כל ענף כדור אחר .

אני בטוח שכתבי ופרשני הכדורגל שהם החברים שלך היו מוכנים שנבחרת הכדורגל תשחק גרוע כל עוד הנבחרת בקושי הייתה עולה לאליפות אירופה.

איציק 5 בינואר 2013

ג'וני,
באליפויות האחרונות היא בקושי האפילה, משהו כמו הזדמנות אחרונה. היא שיחקה באליפויות חלש מאוד. היו אליפויות שהנבחרת היוותה אתגר גם לחזקות, היום היא פיצוחים. מה שאתה אומר שאם הרמה המקסימאלית היא 10, ונבחרות ישראל אחרות הם 2, אז אנחנו צריכים להתלהב מרמה 4 של נבחרת הכדורסל. מה אומר, פעם הינו 7, כך ש-4 זה ממש לא משהו להתפאל.

יואב דובינסקי 6 בינואר 2013

ג'וני,
א. אני לא כתב ערוץ הספורט אלא כותב בדה-באזר.
ב. אתה מייחס לי דברים שלא כתבתי ושאני לא מסכים איתם. לא הזכרתי כדורגל פעם אחת. אם כבר עשיתי השוואות אז לליגות כדורסל אחרות.

יואב בורוביץ' 6 בינואר 2013

כבן של מורה ותיקה באליאנס ואח של בוגר וחבר הכי טוב של סגן המנהל, גם אני שמח בשמחת האליאנסים. ובנוגע לנאווי, גדלתי עליו. מאוד אהבתי אותו כילד למרות שהוא לא היה הכי מוכשר. אבל הוא היה שחקן טוב, פייטר, ומעולה בהגנה במדי מכבי רמת גן (אחלה קבוצה בזמנו). אני גם זוכר אותו כשחקן הפועל תל אביב בתחילת שנות ה-90 (קבוצת הכדורסל שהכי אהבתי עד כה בישראל) ואיך היה מחזיר כדורים לרדנקו דובראש במשך עשרות ומאות שלשות באימוני יום שישי אליהם הייתי מגיע כאוהד. "יס בייבי, יס בייבי", הוא היה מעודד ללא הפסקה את הידית הסרבית האהובה.
עמי, ברכות על האליפות. מגיע לך.

רן 7 בינואר 2013

ג'וני,

נכון שאתה לא המסמר הכי חד בארגז הכלים?

הכתב לא מזכיר במילה את הכדורגל ואתה הפכת אותו לאוהד כדורגל שרוף.

ברור שיש לך אג'נדה של כדורסל על פני כדורגל וזה בסדר (למרות שלמרות כל ההצלחות של מכבי, הכדורסל עדיין הרבה פחות פופולרי מכדורגל בארץ), אבל מה אתה מנהל כאן מלחמות חסרות משמעות?

ליגת הכדורסל לא מעניינת כמעט אף אחד ואני בספק כמה מקוראי דה באזר בכלל מסוגלים לנקוב בשמות של הזרים של מכבי.

יותר מדי שנים של אלופה אחת וכמות בלתי נגמרת של זרים הפכו את כל העניין ללא רלוונטי.

חבל, פעם מאד אהבתי כדורסל ישראלי.

צור שפי 7 בינואר 2013

+ 1

צביקה ריפינסקי 7 בינואר 2013

כל הכבוד עואב על כתיבה נפלאה. גאים בך באליאנס על דרכך בעיתונות ומאחלים לך לכבוש פסגות בתחום. ישר כח
צביקה

Comments closed