כששקר הופך לנורמה


אני לא אוהב את הטורים עמיר פלג, כי אני חושב שהרבה פעמים הוא שלילי מתוך עצם הרצון להיות שלילי ולא מתוך רצון לבקר ולשפר ובעיני זה לא משרת את המטרה אלא רק מעצים שיח של רוע. יחד עם זאת, בטור השבוע ב-YNET הוא העלה סוגיה בה אבי לוזון אומר על תקרית מ-2009 כשמספר אוהדי בית"ר קיללו אותו וניסו לתלות צעיף על מישל פלטיני, דבר אחד לתקשורת ("אני ממש לא חושש") ודבר הפוך בבית המשפט במהלך המשפט שנערך בימים אלה ("חששתי והרגשתי מאוים") ומצדיק את הסתירה ("במשטרה אמרתי אמת. בתקשורת אני אומר מה שנכון לצורכי תדמית של העומד בראש ההתאחדות").

מטרידה אותי הצדקת הסתירה בין מה שנאמר לתקשורת לבין מה שנעשה בפועל. יש הבדל בין ספין לשקר ועפ"י הטור של פלג, אבי לוזון שיקר ועוד מצדיק את הנורמה לשקר. כלומר, מה צריך לחשוב מי ששומע את לוזון אומר "זה בטוח" על קיום משחק כדורגל בת"א חצי שעה אחרי יירוט טיל מעל שמי בלומפילד? האם באמת יושב ראש ההתאחדות לכדורגל התרצה מהסברי המשטרה ופיקוד העורף או שגם כאן שיקר וזה נאמר לצרכי תדמית כשלמעשה הוא חשש לביטחונם?

אבי לוזון מנציח את הנורמה לשקר לתקשורת ולקהל היעד שלו. וכשזו הנורמה שאבי לוזון מנחיל, לא תעזור שום מחלקת דוברות כדי לשפר את תדמית ההתאחדות לכדורגל ואת האמינות של העומד בראשה (גילוי נאות, הייתי בראיון עבודה למחלקת הדוברות לפני מספר חודשים וזה לא הסתדר. בכלל גילוי נאות, הייתי בראיונות לכמעט כל גוף ספורט בארץ כי אני חושב שאני יכול לעשות עבודה הרבה יותר טובה ושקופה ממה שנעשית היום בספורט הישראלי, אבל זה נושא אחר. אגב, אני ראוי לביקורת ולגינוי על איך עיתונאי שרוצה לעבוד בניהול ספורט כותב על המקומות בהם הוא רוצה לנהל ולהתוות מדיניות. כעיתונאי מובטל אני זועם על עצמי מאוד. בכלל אני זועם על עצמי מאוד, אבל גם זה נושא לטור אחר).

מבלי להתייחס למחירי הכרטיסים (אני לא מספיק יודע), ההתאחדות לכדורגל ראויה למילה טובה על שככל הנראה אצטדיון רמת-גן יהיה מפוצץ במשחק מול פורטוגל בעוד שבועיים וגם במשחקים הנותרים הוא לא יהיה ריק. יש משהו מרגש במשחק רשמי בישראל מול פורטוגל, אחת הנבחרות האטרקטיביות בעולם עם השחקן מס' 2 בעולם כשהוא בכושר שיא, נגד נבחרת ישראל כשלשתי הנבחרות יש על מה לשחק. אין הרבה משחקים כאלה של הנבחרת בישראל – בעיני האטרקטיבי ביותר שהיה מאז הפלייאוף מול דנמרק ב-1999. לא לכולם יש כסף או יכולת לנסוע לברצלונה, מדריד, מנצ'סטר או לונדון ולראת את כריסטיאנו רונאלדו מול העיניים במשחק רשמי אמורה להיות חוויה נצרבת.

הנבחרת הצעירה צריכה לחרוש את הארץ, לא לשחק מול יציעים ריקים

עם כל האטרקטיביות שבו, המשחק מול פורטוגל שולי בעיני ביחס לאירוח אליפות אירופה עד גיל 21 בקיץ הקרוב. המשחק של הנבחרת הצעירה נגד סרביה בפברואר היה מול יציעים כמעט ריקים בנתניה ועל פי פרסומים בשבועות האחרונים באופ"א התאכזבו מההתקדמות בשיפוץ אצטדיון טדי שיארח את הגמר. החלק הראשון, של היעדר היענות קהל, מטריד אותי במיוחד.

כפי שכתבתי בעבר, אני מאוד מאמין באליפות אירופה עד גיל 21 ובעיני אדריכל האליפות רונן הרשקו לא מקבל את הקרדיט הרב שמגיע לו על העבודה הרצינית שעשה כדי להביאה לישראל. כחוקר מיתוג מדינות, זאת הזדמנות להראות לאופ"א ולכדורגל האירופי שיש תשוקה אמיתית לכדורגל בישראל ושישראל, הגובלת עם אפריקה ואסיה ומשחקת באירופה מטעמים פוליטיים, באמת יכולה לתרום לכדורגל האירופי ולא סתם להיות מטרד פוליטי, ביטחוני וכלכלי. זה יכול לבוא לידי ביטוי בין היתר באירוח אליפות אירופה עד גיל 21 מול יציעים מלאים וקביעת שיאים באחוזי תפוסה של אצטדיונים ובמכירות כרטיסים ובכך גם לשפר את האטרקטיביות של הטורניר בפני ספונסרים עתידיים. מה עוד שטורניר מוצלח גם יחזק את הסיכויים לאירוח שלב בתים ומשחק נוק-אאוט ביורו 2020 אם ישראל תגיש מועמדות (וכפי שכתבתי בעבר, אני מקווה שתעשה זאת). רק שזה לא יקרה מעצמו.

ביום רביעי ערכה הנבחרת הצעירה משחק אימון נגד הנבחרת הבוגרת מול אצטדיון רמת גן כמעט ריק ששודר בערוץ הטלויזיה של ONE. זה בדיוק מה שלא צריך להיעשות. הנבחרת הצעירה צריכה להתייחס לטורניר אליפות אירופה עד גיל 21 כמו דיסק חדש של מוזיקאי שמקדם אותו במסע הופעות. הנבחרת הצעירה צריכה לחרוש את הארץ לאורכה ולרוחבה ולקיים משחקי אימון במרמורק, עכו, וסרמיל, בית ספר שדה בכפר בלום ובכל מקום בו יש שני שערים ודשא וליצור קשר ישיר עם האוהדים. להתחיל משחק כשגיא לוזון ואלי גוטמן מדברים במיקרופון אל הקהל, מודים להם שהגיעו לעודד ומבקשים שיתמכו גם בקיץ ולסיים אותו כששחקני הנבחרת הצעירה והבוגרת מחלקים חתימות לאוהדים ומצטלמים איתם כדי שיעלו תמונות לאינסטגרם ולפייסבוק.

ההתאחדות לכדורגל צריכה לגרום לנבחרת הצעירה להיות אטרקטיבית עבור הקהל. אני לא יודע אם זאת הכוונה, אבל להביא אוהדים בצורה מלאכותית ולמלא אצטדיונים בחיילים במדים זאת מנטליות של ממשלת סין באולימפיאדת בייג'ין 2008 ובטח לא התדמית הטוטליטריסטית שישראל צריכה להראות לעולם. מחנה אימון בשפיים אליו מגיע קהל יעד שבוי ומשחק באצטדיון ר"ג ריק, רק מנציח את הפער בין מה שנראה ונאמר לצרכי תדמית לבין מה שקורה בפועל. וזאת לא נורמה שאפשר לקבל.

נאני כמשל
אנחנו והם. סיכום המחזור ה-25

20 Comments

מאיר 8 במרץ 2013

מענין אותי לדעת, לו תהיה התקפת טילים על ישראל מאירן וראש הממשלה יחשוש מהשלכותיה מאוד על כל המשתמע מכך ואף ישמיע את דעתו בדיונים פנימיים, האם הוא צריך לצאת לציבור הישראלי ולומר להם: רבותי, אזרחי ישראל! אני חושש מהאירנים, ומשקשק מהם עד מוות?

מה לא מובן בכך שאדם הנושא בתפקיד רשמי יצהיר כלפי חוץ כי הוא אינו נרתע ואין לו חשש מעבריינות, אף אם בליבו הוא חש אחרת, איזו דמוגוגיה עלובה על גבול גיבוי העברינות מצידו של פלג.

יואב דובינסקי 8 במרץ 2013

אם תהיה התקפת טילים מאיראן וראש הממשלה יחשוש מהשלכותיה, הוא יהיה חייב למנוע סיכונים מיותרים וביניהם פעילויות המוניות כמו משחקי כדורגל. זאת האנלוגיה שאתה צריך לעשות.

איציק 8 במרץ 2013

לדעתי לוזן התכון "אמרתי לעיתונאים את האמת ולמשטרה את מה שרצית." מי שהולך לישון עם נחש שלא יתפלה שלארוחת בוקר יקבל תפוח.

דוברשווילי 8 במרץ 2013

הוא עבר על החוק? תתבע אותו.

לא עבר על החוק? הכתבה מעניינת כשלג דאשתקד.

תתקדם.

הבנאדם עושה רק טוב, בוועד המנהל של אופא ופועל למען ישראל, הביא טורניר לארץ, משיג הסכמים טובים לקבוצות מול הטוטו, שיפר את ההתאחדות עשרות מונים מהנקודה בה הוא קיבל אותה.

לא ברור מה רוצים מהאדם במישור הפרטי…לא ברור מה הוא אשם כששחקנים ישראלים מתנהגים כפי שהם מתנהגים, או כשאוהדים מתנהגים כפי שהם מתנהגים.

IDO 9 במרץ 2013

WHAT EVER ….

קפטן קוקי 9 במרץ 2013

סליחה, אבל אני חושב שהתפיסות הערכיות שלך שייכות לעידן שכבר עבר מהעולם.
לאנשים נמאס מהעירבובים האלה של נושאי משרות ציבוריות, שנועדו לשם הישרדותם הפוליטית ולא לטובת המטרה הראשונית שלשמה הם זכו במשרה – להיטיב (כראות עיניהם) עם שולחיו.
יושב ראש ההתאחדות לא יכול להרשות לעצמו לנהל מלחמה אישית נגד קהל מסוים, או אפילו שתיוצר מראית עין של מלחמה כזאת. זה המאפיין העיקרי של הקדנציה שלו בתפקיד – הרבה מאוד קהלים שונאים אותו אישית כי הרגישו שהאיש מתנכל להם ספציפית. אז נכון שאם כולם שונאים אותך כנראה שאתה עושה משהו נכון, אבל מצד שני תחושת חוסר ההוגנות וההתנהלות המאוד לא ממלכתית שלו פסולה (בעיני ובעיני רבים).
למשל, כל נושא אישור המשחק של מכבי נגד בני יהודה חצי שעה אחרי שהיתה אזעקה הריח מאוד מאוד לא טוב. אחר כך, התברר שהריח הזה העיד על נבלה באיזור, כי משחק של מכבי פ"ת יקירתו של לוזון נדחה ולא שוחק. אפשר להמשיך לשפוט אותו על פי "מבחן התוצאה" אבל אני חושב שלהרבה אנשים פשוט נמאס מהספינולוגיה והם מחפשים קצת יושרה ועמוד שדרה. בטח כשמדובר בכדורגל.
נ.ב. – אני לא מסוגל לקרוא את עמיר פלג.

דוברשווילי 10 במרץ 2013

ומה בדיוק התפיסות של אבי לוזון? הוא נמצא בסופ"ש אחד ביותר משחקים של נערים/נוער/בוגרים מאשר רוב האנשים שרוצים ברעתו יהיו בכל ימי חייהם. עובדתית, כסף הוא לא מרוויח מהכדורגל, נהפוך הוא, הוא ואחיו עמוס הכניסו מכיסם הפרטי, מיליוני שקלים לטובת הנוער והנערים. אני מדגיש, לנוער ולנערים, ללא קבלה בחזרה של אגורה שחוקה. כסף ממכירה של שחקנים חוזר בחזרה לאגודת מכבי פתח תקווה מהדלת הראשית. ניתן לומר שהאדם הציל במו ידיו מרצו וכספו ילדים, שלולא הוא היה בנוף, היו "יושבים על הברזלים" באיזור גוש דן.
לאדם יש קשרים באופא, ובוועד המנהל של אופא לטובתו של הכדורגל הישראלי, ולא לטובתו הפרסונלית. סטייל שמעון מזרחי באיגוד הכדורסל האירופי, שאף אחד לא מעז להמרות פיו בעניין אירוח משחקים בארץ, הזזת משחקים כתלות במועדי ישראל וכ"ו וכ"ו. לשמעון זה לקח עשרות שנים, לאבי מעט פחות… אבל הכי נוח זה לראות עובד הנהלה של מכבי פ"ת בועט בשחקן של הפועל חיפה, ולהאשים את אבי לוזון בתחלואות הכדורגל הישראלי.
בוגר. מאוד בוגר.
אובייקטיבי. מאוד אובייקטיבי.
האמת, שבאמת לא מגיע לקהל הישראלי יו"ר כזה. עדיף שיינצל את זמנו מרצו וכספו, ויעשה לביתו. אין לכם מושג…

כריסטי ברטו 11 במרץ 2013

ככה בדיוק דיבר ויקטור יונה, אחד האוהדים המסורים ביותר של הפועל ירושלים שהפך לאחד מהיו"רים הגרועים ביותר בכדורגל הישראלי. "נגדי הם יוצאים?!" זעק יונה בראיונות, "אני הרי הצלתי בני נוער מלשבת על הברזלים…". אחרי זה הוא כבר פיתח תיאוריות על כך שהאוהדים הלבנים לא אוהבים אותו כי הוא חום, ולא בגלל שהצליח להוריד את הקבוצה לליגה לא מקצוענית לראשונה מאז קום המדינה.

אז לוזון הוא איש כדורגל יותר מוצלח מיונה, והעמיד יחד עם אחיו אגודה מפוארת שמצליחה לשרוד למרות מיעוט אוהדים מובהק. ועדיין, נאום הירידה של מכבי פ"ת הוכיח כי לוזון חושב בדיוק כמו ויקטור, כשאמר משפטים כמו "אתם שונאים אותי כי אני מצליח, כי אני לא סופר אותכם…" ככה לא מתבטא יו"ר התאחדות לכדורגל ראוי, מי שצריך להיות הפנים הניטרליות של הכדורגל שלנו. שיביא עשרות טורנירים לארץ, שיצטלם אלף פעם עם דרוגבה, הוא היה ויישאר אדם לא ראוי לתפקידו הרם והדיפלומטי.

ג'וני 8 במרץ 2013

עמיר פלג שלילי מפני שאין לו מושג מקצועית באף ענף ספורט ולכן הוא רק קוטל כי זה הכי קל ופשוט וגם מביא יותר תגובות .
מה שמעצבן זה שאין לו מושג בספורט אבל מרשה לעצמו להעביר ביקורת על כל ענף ספורט כאילו שהוא עסק בעבר בספורט כלשהוא.
חו מזה עמיר פלג הוא לא כתב ספורט אלא כתב הרכילות של הכדורגל הישראלי
לא זכור שיצא לי לקרוא כתבה מקצועית נטו שלו על ענף ספורט כזה או אחר.

ההתאחדות לא ראוייה לשום מילה טובה .
המגרש יהיה מלא בטרמפיסטים שבאים לראות את רונאלדו ולא את נבחרות ישראל ופורטוגל בכדורגל שתכלס לא מעניינות אף אחד.

אליפות עד גיל 21 לא עניינה אף פעם באירופה וגם לא בישראל ולכן אין שום סיבה שפתאום מישהו בארץ יתחיל להתעניין בטורניר הזניח הזה בגלל שאנחנו מארחים..מישהו בכלל יודע מי אלופת אירופה עד גיל 21? איזו מדינה אירחה את הטורניר הקודם? זה כמו להתעניין באליפות אירופה בכדוריד מבלי להעליב.

המלוח 8 במרץ 2013

ג'וני, אתה תמיד מנסה לצאת "לא פרובינציאלי" בתגובות שלך כשאתה מסביר כמה כל מיני ענפים (או ליגות) הם זניחים בחשיבותם ולכן אין מה להתרגש מהם.
נראה לי שאתה קצת נסחף. כדוריד הוא ספורט פופולרי מאוד במדינות רבות באירופה- בשיטוטיי בעולם יצא לי, יותר מפעם, לראות אירופאים שמתרגשים מכדוריד פי אלף מאשר מכדורגל. לדוגמא- פגשתי בניו זילנד חבורת שבדים שבקושי ידעו מי זה איברהימוביץ' אבל נשארו ערים עד אמצע הלילה כדי לראות את נבחרתם משחקת נגד נבחרת צרפת בחצי הגמר של מה שלדבריך הוא טורניר זניח- אליפות אירופה בכדוריד.
אם אתה מתכוון שאליפות אירופה בכדוריד לא מעניינת כי אנחנו בישראל אז אתה זה שיוצא פרובינציאלי, ואם אתה טוען שהיא לא מעניינת אף אחד גם באירופה אז אתה סתם טועה.
סליחה אם חפרתי, שבת שלום :)

ג'וני 8 במרץ 2013

אמרתי שאליפות אירופה בכדורגל עד גיל 21 הוא טורניר זניח לא פחות מאשר כדוריד.
כלומר במקום כדוריד זה יכול להיות גם כדורמים כדורעף או הוקי קרח שלא מעניינים אף אחד בישראל כולל לא כדורגל שמנופח פה ללא שום קשר לספורט. לא אמרתי שכדורגל פופולרי יותר או פחות מהכדוריד.
הענף הכדור היחיד שפופולרי ומצליח בארץ הוא כדורסל בגברים ובנשים.
אגב הכדוריד נחשב לענף קטן ולא ממש מפותח גם במדינות שהספורט שם מצליח כמו גרמניה שבדיה דנמרק ספרד קרואטיה צרפת .
אני חושב שאיסלנד היא מדינה היחידה בעולם שהכדוריד הוא ענף הספורט מס' 1 שלה .

חוץ מזה אני בטוח שאתה לא מכיר אפילו את הקובי בראיינט או לברון של הכדוריד למרות שנראה כאילו שאתה מתלהב מהענף.

המלוח 9 במרץ 2013

הבנתי מה אמרת, אני פשוט חולק עליך. מותר לי?
אני לא אכנס איתך לויכוח הכל כך חביב עליך של כדורגל נגד כדורסל. לגבי פופולריות הכדוריד במדינות שציינת קשה לי לקבוע, כי אני לא באמת יודע. יש לך נתונים שעליהם אתה מבסס קביעה נחרצת כזו?
לגבי הטענה האחרונה שלך- קראתי שוב את תגובתי למעלה. לא מצאתי שם אפילו רמז קלוש לכך שאמרתי שאני מתלהב מכדוריד. פשוט ציינתי שלמרות הפופולריות היחסית נמוכה שלו בארצנו, המצב לא בהכרח כך בשאר העולם. זה הכל. לא התיימרתי להיות מבין גדול. ראגבי הוא הספורט הפופולרי ביותר באוסטרליה ואני לא יכול לציין שם של שחקן אחד, זה הופך אותו לפחות פופולרי שם? לא הבנתי מה אתה רוצה.

יואב דובינסקי 8 במרץ 2013

למה לרצות לראות את רונאלדו זה להיות טרמפיסט בעיניך?

ספרד, דנמרק ואני מאוד אוהב כדוריד.

ג'וני 8 במרץ 2013

כי אם רונאלדו לא היה מגיע סביר להניח שהמגרש היה חצי ריק
הרי אפילו התקשורת מתכוונת למפגש בן נבחרת של גוטמן לרונאלדו במקום לפורטוגל.

הטרמפיסטים האלה מכירים את רונאלדו אבל לא את שחקני נבחרת ישראל והאמת אני בעצמי לא מכיר אף שחקן של נבחרת ישראל בכדורגל חוץ מדודו אוואט .

קסיוס קליי 9 במרץ 2013

היורו עד גיל 21 הוא אולי טורניר זניח יחסית אך בשביל ישראל הוא צריך להיות כמו מונדיאל. זה מדהים שלא כולם מבינים את זה. הוא אמור להיות לא פחות ממדהים וזו מקפצה מצויינת למדינה כמו ישראל בכל המישורים. זו בטח ההזדמנות הכי טובה יש לנו .

מיכה 9 במרץ 2013

עמיר פלג כתב באחד הטורים שלו על מיצ' גולדהאר דברים מזעזעים כמו תימהוני והזוי,ואני כקורא תמים חשבתי לעצמי.. הוא בטח בדק את הדברים כתב מקצועי לא יכתוב דברים כאלה על אחד האנשים העשירים בקנדה שעשה את כספו במו ידיו,מבלי לבדוק את הדברים תחילה ,אבל מאז פרסום הדברים נודעו עוד כמה דברים הקשורים למר גולדהאר והם מצביעים על מרחק גדול מאד מהתיאורים ההזויים של מר פלג ומוכיחים כי ידו קלה על העט בהשמצות של כל מי שלא מוצא חן בעיניו,אני מקווה ומתפלל ליום שבוא אחד המושמצים שלו יפגע לו בארנק,רק כך הוא ילמד להיות יותר מקצועי ופחות אישי

D! בארץ הקודש 9 במרץ 2013

יואב,
כיף שלא שכחת אותנו כאן

כמו שהספורט בארץ נראה אני חושב שאתה יכול להבין למה לא מקבלים אחד כמוך (אתה כנראה לא תגרום לאנשים שם להרגיש יותר טוב עם עצמם).

MCMANAMAN 10 במרץ 2013

יצא לי להיות בהרצאה של עמיר פלג ואני מכיר את המשפחה שלו ואני יכול להגיד שהוא לא מובן בעיניי רוב הציבור.
הוא בן אדם ערכי להפליא אשר נמאס עליו כל כתבי החצר והפוליטיקאים שמנהלים את הספורט שלנו.
הוא כתב מצוין שנמצא בתחום כבר שנים ופשוט מצא את הנישה שלו בתור נביא זעם.
נכון שלפעמים הוא מפספס וזה מרגיש כאילו הוא כותב רק על מנת לעצבן ולפרוק את זעמו אבל ברוב המקרים הוא לגמרי צודק.
העובדות שהוא ומליניאק מעלים כל פעם מחדש נגד האחים לבית ווארשביאק הם נראה לי הסיבה היחידה שגרמה לאיזשהו שיח בנושא ולעזיבה ברוכה של 2 מושחתי העל האלו מעולם הספורט שלנו(בתקווה)
הלוואי ולכל כתבי הספורט בארץ הייתה את האתיקה שלו

המאמן 11 במרץ 2013

שההתאחדות תממן הסעות לכל מחלקות הכדורגל בארץ – יהיו אצטדיונים מלאים, ושני הצדדים ירוויחו

יואב דובינסקי 11 במרץ 2013

כמובן שזה צריך להיעשות, אבל לצד פעילויות אחרות של חיבור הנבחרת הצעירה לקהל.

Comments closed