ההשפלה הכי גדולה מאז דנמרק

מה השתנה?

יותר מידי דברים בקלאסטרפאק בבלומפילד מזכירים לי את החמישייה של דנמרק; התוצאה הקרובה, משחק בית, אצטדיון מלא באוהדים כחול-לבן, המעמד הכי גבוה מזה עשור, ההתפרקות אחרי השער השני.

זה הכוכב הגדול של הנבחרת מקבל כרטיס אדום אחרי תיקול פראי וחסר אחריות. לחיים רביבו נמאס מהמשחק, גולסה פשוט החליט לקצור לאיטליה את הכוכבים (אלה שכן הגיעו). שוב תסכול, שוב פיגור, שוב אובר-מוטיבציה, שוב מקלחת מוקדמת.

זאת אווירת אלופת העולם במשחקי ידידות שנבנתה במשך שנתיים, רק כדי להתרסק למציאות העגומה. זאת גנבת הדעת שאפשר לעשות את זה. תחושת היהירות שדנמרק הנבחרת הכי נוחה בפלייאוף ולקבל גול אחרי דקה וחצי. או שביורו לא צריך להתכונן לנבחרות האחרות כי ישראל תשחק את המשחק שלה. ואז לעשות ארבעה חילופים בהרכב לקראת המשחק השני. לפחות עם דנמרק, הנבחרת הרוויחה ביושר את המקום בפלייאוף ולא בזכות קומבינה עסקנית.

זה בעיקר הריקבון המוסרי סביב הנבחרת וההתאחדות. ב-1999 זה היה נערות ליווי וכסת"ח של ההתאחדות. עכשיו זה נפוטיזם, מאמן שמקבל ג'וב תמוה ומחליט על זימונים תמוהים, כשביניהם עם או בלי קשר שחקנים המיוצגים ע"י אותו סוכן, בעוד שחקנים ראויים יותר שזכו באליפות או התחנכו בברצלונה נשארו מחוץ לסגל.

מלבד התבוסה לדנמרק, מעולם לא הרגשתי מושפל כל כך כאוהד נבחרת ישראל.

***

אני בדרך כלל לא נוהג להתלהם על ספורט. התבוסה הביתית לרוסיה נשארה במסגרת הספורטיבית, על אף השער השני המביך. החזרה מאולימפיאדת לונדון ללא מדליות היתה מאכזבת, אבל אף אחד מהספורטאים לא התבזה או הושפל. מקסימום נכשל מקצועית. הנבחרת הצעירה התבזתה באליפות אירופה, בעיקר בגלל הניהול.

בעשור האחרון הנבחרת הצעירה של ישראל היתה נבחרת תחרותית, שניצחה את צרפת, הפסידה במשחק צמוד להולנד באליפות אירופה, סיימה בתיקו עם גרמניה וסיימה בתיקו עם איטליה בחוץ במשחק פלייאוף. גם כשהיא הפסידה, היא הפסידה כי היריבה היתה טובה יותר. אבל מה עשו שם בכלל בשנתיים האחרונות?

היה מביש לראות את האיטלקים משחקים גע גע 20 מטרים מהשער של ישראל, בלי שאף שחקן ישראלי נצמד לאיטלקי ומנסה לקחת ממנו את הכדור. היה עצוב להסתכל על השוער האיטלקי במשך המחצית השניה ולראות אותו עושה את עצמו עושה מתיחות, כשבעצם הוא נשען במצב כריעה, סתם כי נמאס לו לעמוד.

אסור לפתור את מה שקרה בבלומפילד במין תירוץ של הפסד בעשרה שחקנים לנבחרת יותר טובה מאיתנו. זאת גנבת דעת. המשחק היה יכול להיגמר גם בהפרש של שמונה שערים אם איטליה היתה רוצה. הסיבה היא לא ההרחקה וגם לא הבדלי הרמות, הסיבה היא הניהול.

עכשיו הלוזונים מאשימים את כל העולם. את השופט, את הקהל, את אוהדי מכבי האינטרסנטים, את מי לא?

אז מה אם הקהל הוא נקודת האור של האליפות הזאת, שמראה שכשנותנים לו כדורגל איכותי הוא שמח לקנות כרטיסים. ואחרי קצת קשיי לידה האוהדים גם לומדים לשבת במקומות מסומנים. על אותו קהל הלוזונים ינסו לגנוב דעת כשיכריזו על אליפות מוצלחת. ואז מה אם רק לפני שלושה ימים שופט יותר ציוני מיוצאי האצ"ל הציל אותם מול נורבגיה. שה-2:2 לא יטעה, הוא הציל. הנורבגים היו אלה שבאו לחשוף אותנו בערוותנו והשופט הצליח לדחות את הבושה. אז לקחו עוד 90 דקות, אבל הנה נחשפנו ואירופה רואה את עומק הריקבון.

בורוביץ' צודק כשהוא כותב שהבעיה היא לא רק גיא לוזון אלא שיטת המרכזים ואותה צריך להוקיע. כתבתי על זה עבודת תזה ואני כותב את זה בכל מקום שאני יכול. וזה כואב לי, מאוד כואב לי, כי אני באמת מאמין בפוטנציאל שהיה יכול להיות לאליפות הזאת אם רק היו מתכננים אותה בראייה אחרת. אבל מקבלי ההחלטות ממשיכים להיות המקורבים לצלחת, אלה שנהנים מההחלטות של עצמם. ועד שזה לא ישתנה, גם הריקבון לא.

יורו צעירות (3) - הפעם הראשונה
למה אנחנו כועסים?

18 Comments

משיח 9 ביוני 2013

עם כל הצער שבדבר.. הדברים נכונים ובעיקר המרכזים שמקומם בעולם הספורט הסתיים מזמן

אנונימוס 9 ביוני 2013

הבעיה היא לא שיטת המרכזים. עסקני התאחדות מושחתים טיפשים ויהירים יש בהרבה מקומות אחרים בעולם.
הבעיה הייתה, עודנה, ותהיה – שקיפות. כל עוד אין שקיפות – מנהלית ובעיקר כספית – בהתאחדות ובקבוצות, הן ימשיכו להיות בור סופג של עסקנים דרג ח' שכל מיומנותם בעולם היא לחיות על חשבון כספי ציבור ללא פיקוח וללא שום תועלת לכלום מלבד עצמם

יואב דובינסקי 10 ביוני 2013

שיטת המרכזים מעודדת את הקומבינות ואת חוסר השקיפות. שיטת המרכזים אומרת שהרכב הנהלות גופי הספורט נקבע עפ"י השתייכות למרכז מכבי/הפועל/בית"ר/אליצור וההצבעות הן עפ"י אינטרסים של המרכזים האלה. היא גם אומרת שלאותם עסקנים יש מספר כובעים, פעם בוועד האולימפי, פעם באגודה, פעם במרכז, פעם בהתאחדות, פעם במנהלת, פעם בהתאחדות האירופית, פה ושם באיזה ועדה שהוקמה כדי להמליץ על משהו וכדי למנות את האנשים שלהם או לקבל החלטות הם צריכים להגיע לדילים פוליטיים עם עסקנים אחרים שמחזיקים במספר כובעים. ככה שהמינויים, ההחלטות והניהול כולו מבוסס על אינטרסים שלא קשורים לספורט וקורים כחלק מדילים מלאי ניגודי אינטרסים.
עד שלא תבטל את ניהול הספורט המבוסס על מרכזי מכבי, הפועל, בית"ר ואליצור ותגביל עסקני ספורט מלהחזיק ביותר מכובע אחד, הקרקע תישאר רקובה. אתה חייב לעקור את הריקבון מהשורש.

Red Islington 9 ביוני 2013

1+

ג'וני 9 ביוני 2013

יואב ,
לא נסחפת קצת?

זה כולה נבחרת ישראל הצעירה בכדורגל
אין בנבחרת הזאת אפילו שחקן אחד מפורסם
רוב האנשים במדינה בכלל לא יודעים על קיומה של נבחרת כזאת.

אני רוצה להזכיר לכולם שהתוצאות של הנבחרת הצעירה לא חשובות אלא מה שחשוב זה לגדל ולטפח בעתיד שחקנים לבוגרת שמין הסתם רובם לא יגיעו אליה.

banawi 10 ביוני 2013

i guess you don't know anything about raising players… and in israel in general, coaching is a lot worse than we think.
you really think benayoun and his overly paid friends would have beat italy under 21? the italians are competitive already, and have been for a long time. israel needs B teams in lower divisions i don't care if its macabi hapoel ka"h or ale yarok

גיא 10 ביוני 2013

רעיון מעולה לסקר וגם למשחק אמיתי. ישראל(בוגרים) נגד איטליה(עד 21).
יופי של משחק יכל להיות.

אהד 10 ביוני 2013

צריך לזכור שמדובר בשנתון מאוד מאוד חלש, וזה קורה. חוץ מביטון, אף אחד לא פוטנציאל גדול מדי. לגבי לוזון, דווקא אני לא חושב שהוא מאמן גרוע, למרות שהקדנציה שלו בנבחרת היא כשלון טוטאלי וניהול המשחק שלו אתמול היה קטסטרופה. מה שכן, מדובר באדם יהיר (כיאה למשפחתו) שקנה ביושר את האנטגוניזם שלו. המינוי שלו ע"י הדוד הוא לא רק נפוטיזם, אלא יריקה בפרצופם של אוהדי הכדורגל..

banawi 10 ביוני 2013

damn right!!! but i don't think asulin, micha, altman n kleiman r bad at all! ha dag masriah me ha rosh

יואב דובינסקי 10 ביוני 2013

אני דווקא חושב שהיתה יכולה להיות אחלה נבחרת אם רק היתה נבנית אחרת סביב הציר לוגסי-מיכה-דאבור. שלישיית שחקנים טובים וממושמעים שלקחו חלק משמעותי בזכיה של מכבי ת"א באליפות. איתם בקישור היה משחק גיא אסולין, שחונך בברצלונה כך שהוא מכיר את מה שאוסקר גארסיה הנחיל לשלישייה. ואיתם או שאני מנסה לשלב את השלישיה של חיפה טווטחה-גולסה-תורג'מן שגם מכירים אחד את השני מצוין. או מציב בקישור במקום גולסה קשר אחורי ו/או במקום תורג'מן חלוץ אחר.
זאת היתה יכולה להיות נבחרת כיפית, שיודעת להחזיק בכדור, מלאה בשחקנים שמגיעים ממאבקי צמרת בליגה ומכירים אחד את השני מהקבוצות.
גם היה צריך להציב מטרות בצורה נורמלית, למשל חצי גמר או זכיה בגביע. ככה היו מטריפים את הקהל סביב הנבחרת. להגיד שזאת הצלחה כי גנבנו נקודה בזכות השופט והבקענו שני גולים מפנדל שלא היה ואחרי הרחקה גבולית ביותר זה כמובן גניבת דעת. כנ"ל להאשים את ההתבטלות מול איטליה בהרחקה או בהבדלי רמות.

שמעון כסאח 10 ביוני 2013

יש לי הצעה לריאלטי פיצוץ! קחו אי-אילו עיתונאים ותנו להם לנהל ולאמן קבוצת ספורט, כדורגל/כדורסל לא משנה, תהיה אליפות?

תולעת 10 ביוני 2013

איך אומרים "שיטת המרכזים" ברוסית?

tal 10 ביוני 2013

מדוייק ביותר. בשביל לחימה גם לא צריך יכולות. רק רצון וישראל שיחקה בלי חשק ובלי רצון.

יואב דובינסקי 10 ביוני 2013

זה גם לחימה, אבל לא רק. זאת הכנה מדויקת למשחק, יכולת לעשות שינויים תוך כדי, שיטת משחק, בחירת שחקנים, הכל. מה עשו שם בשנתיים האחרונות? וכל הריקבון הזה נובע מניהול שערורייתי ומינויים תמוהים.

וחוץ מזה, יש לי הרבה בעיות עם התפיסה המאוד צרה של ארגון הטורניר.

כסיפוביץ 10 ביוני 2013

הגזמה פראית.
סתם עוד יום בתולדות הכדורגל…

הנה כתבה טובה למה המבינים לא באמת מתרגשים מהאליפות הזו..
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4390361,00.html

יואב דובינסקי 10 ביוני 2013

גרמניה מסתכלת על הטורניר הזה אחרת ובצד מבחינתה. מבחינת ישראל הטורניר הזה מהווה הזדמנות חד פעמית במספר חזיתות. כולל בזווית המקצועית, אבל בעיקר בכל הקשור לתדמית הכדורגל הישראלי והחיבור לקהל. והוא מפוספס מאוד.

כוכב עליון 10 ביוני 2013

טיפה נסחפת, טיפה. אחרי המשחק ההוא מול דנמרק בקושי נרדמתי, ההרחקה של גולסה רק גרמה לראות את פרק 9 של משחקי הכס יותר מהר. בסך הכל יורו צעירה, קמפיין חביב לקיץ שזה שאנחנו מארחים נותן כיף אולי להגיע לחלק מהמשחקים, אבל לאבד פרופורציות כמו שכל המדינה מדברת על זה (או לפחות דה באזר, דה באזר זה המדינה לא?)טיפה נסחפים. ביורו הצעירה הקודם שעלינו חטפנו כמדומני מכולם. לא זכור לי איבוד פרופורציה כזה. אם העניין הוא לוזון לא היינו צריכים לחכות ליורו הזה שגורם לרובנו להגיע למגרשים

יואב דובינסקי 10 ביוני 2013

לא רק שלא הגזמתי, הייתי עדין.

Comments closed