הקרקס של אלופת העולם הסתיים

מסע הניצחון של נבחרת כדורגל הנשים של ארה"ב היה ברובו הפנינג טקסי עם ניצחונות ידועים מראש, לווה במחלוקת ונגמר בהפסד ביתי, בפרישה של אבי וומבאך ועם דור שיכול לקחת את הענף לעידן כלכלי חדש

מאז הזכייה במונדיאל בקיץ, נבחרת הנשים של ארצות הברית ממשיכה את גל המומנטום ולא נותנות לו להיגמר. אדרבא, אחרי ממצעדי הניצחון בניו יורק ולוס אנג'לס והאירוחים אצל הג'ימי קימלים למיניהם, החל ה"ויקטורי טור"; סיבוב משחקי ידידות לאורך ורוחב ארצות הברית כדי למקסם כל רובד כלכלי וחברתי מהזכייה.

מצד אחד הקהל האמריקני ברחבי המדינה קיבל אפשרות לראות מקרוב את גיבורותיו. גם בשווקים גדולים שם הגיעו למעלה מ40,000 אוהדים לצפות במשחקי הידידות וגם בערים קטנות אך סימבוליות כמו צ'טנוגה בטנסי, חודש אחרי טבח בבסיס מארינס. עבור מדינה בה נבחרות לאומיות בענפים קבוצתיים לא באמת קיימות (פוטבול, בייסבול) או מוקמות ומפורקות אד-הוק (כדורסל, הוקי) ובכל מקרה חשיבותן פחותה מהליגות, נבחרת הנשים האמריקנית מצליחה למתג את עצמה כנבחרת הלאומית הבכירה של ארצות הברית.

מצד שני, ככל שהתקדם, המסע נראה יותר כמו קרקס נודד והפנינג של טקסי כבוד ופרידה וחלוקת חתימות ולא כמו כדורגל תחרותי. סוג של הארלם גלובטרוטרס שמופיעים מול יריבות מגוחכות (למעט ברזיל וסין שגם השתתפו ונתנו פייט). בתפקיד הוושינגטון ג'נרלס היו נבחרות ממרכז אמריקה והקריביים ותוצאות של 0:8, 2:7, 0:6, מול האיטי, קוסטה ריקה או טרינידד וטובגו היו הנורמה לאורך רוב המסע. עד שברזיל סחטה 1:1 וסין הפתיעה 0:1 וקצת קלקלו את החגיגה.

מעבר לביקורת על עצם הקרקס, היתה מחלוקת גדולה כשפחות מ24 שעות לפני שריקת הפתיחה, שחקניות הנבחרת החליטו לבטל משחק ידידות מול טרינידד וטובגו בהוואי בגלל איכות הדשא הסינתטי. זה היה אמור להיות משחק חגיגי כחלק מאזכרה שנתית להתקפה על פרל הארבור, שיועבר בשידור חי בפוקס ביום שידורים מיוחד. כמו קובי בראיינט, גם נבחרת הנשים השתמשה בפליירז טריביון כדי להסביר את ההחלטה ולהראות תמונות של הדשא המתפרק. הן הדגישו שלא מדובר במחאה כנגד משחקים על דשא סינתטי, אלא ספציפית לגבי איכות המשטח בהונולולו. האינסטינקט שלי היה להבין אותן ולשבח אותן על שמדגישות מה הקו האדום. "אנחנו אלופות עולם ומגיע לנו יותר", צייצה הופ סולו כשהיא מראה חלקים מתקלפים מהדשא. מצד שני, על הוואי אתן עושות שרירים? על מדינה שגם ככה נחשבת לפריפריאלית לארצות הברית הקונטיננטלית? על תושבים שאין להם שום קבוצה מקצוענית בליגה בכירה? על משחק הוקרה לזכר פרל הארבור? לצד ההבנה, יש גם תחושה חמוצה של ניצול תירוץ כדי להעביר מסר שידברו עליו כדי להסביר ביטול שידור ברשת ארצית.

אני לחלוטין לא מצטרף למחאות בנוגע לאפליה המגדרית על שימוש בדשא סינתטי במונדיאל הנשים בקנדה. ברור שדשא רגיל בריא ונוח יותר, אבל בעיני הדשא הסינתטי הציל את המונדיאל בקנדה העצומה כי אפשר קיום של הצגות כפולות ובין 7 ל-11 משחקים על אותו מגרש במשך שבועיים עד חודש. דשא סינתטי הוא חלק אורגני מכדורגל בצפון אמריקה, מהילדים ועד משחקי הבית של אלופת הMLS הטרייה. שחקנים מקצוענים משחקים שם על דשא סינתטי על בסיס קבוע, כולל בקהאם, הנרי וג'רארד. בקנדה בכלל דשא סינתטי הכרחי בגלל תנאי מזג האוויר בחורף. טראומת ההוצאות על אולימפיאדת מונטריאול חקוקה בזיכרון הלאומי הקנדי והדבר האחרון שהיא רוצה זה להרים עוד אצטדיון לאירוע נקודתי שיקבל את הכינוי The Big Owe . ככה שמונדיאל שנערך בקנדה הענקית ומסתמך על הצגות כפולות ששברו שיאי קהל, היה צריך משטח שיאפשר משחקים תכופים ובכך גם יחסוך נסיעות ארוכות . על אחת כמה וכמה כשהעיר המרכזית במדינה טורונטו בכלל לא משתתפת באירוח, כי היא עסוקה בהכנות לאירוע ספורט רב ענפי בסדר גודל גדול בהרבה – משחקי פאן אמריקה. אני לא רואה בזה עניין מגדרי אלא של מקסום פוטנציאל אירוח אירוע ספורטיבי וקנדה עשתה זאת בצורה מרהיבה תוך תרומה משמעותית לקידום כדורגל נשים וביסוס התדמית של המדינה כאחת הליברליות בעולם.

שבירת שיאי הרייטינג של הנבחרת והכסף שהן מכניסות ממשחקי הידידות דרך כרטיסים, זכויות שידור ומרצ'נדייס, מעמדים את השחקניות האמריקניות במקום אחר מאשר היו בו לפני הקיץ האחרון. עכשיו כשהוכיחו שהן מכניסות כסף למערכת בארצות הברית, הן גם יכולות להעמיד דרישות. לא ממש ברור לי למה 8 מ-10 משחקי הידידות של הנשים בארצות הברית נקבעו להיערך על דשא סינתטי. זאת עונת כדורגל, רוב מגרשי הMLS הם על דשא ככה שאין חסך במגרשים. כאן היה צריך לעשות פרצופים מול ההתאחדות והמארגנים. השרירים מול הוואי משאירים טעם רע. גם אם אותו מגרש לא היה אידיאלי.

יש הרבה סיבות שכדורגל נשים בארצות הברית פורח. להבדיל מכדורגל גברים שמהווה כלי ליציאה מעוני, כדורגל נשים מפותח בעיקר במדינות מערביות ובדמוקרטיות ששמות דגש על זכויות אדם ושוויון. בארצות הברית זה בא לידי ביטוי בתרבות משחקי Co-ed של בנים ובנות ביחד מגילאי הילדים ובעיקר עובר במערכת החינוך בזכות החקיקה הפדרלית טייטל 9. לא פעם אוניברסיטאות מוותרות על קבוצת כדורגל גברים ומתמקדות בכדורגל נשים כדי לאזן עם המלגות לפוטבול שמשם מגיעות ההכנסות הגדולות.

ההשקעה בכדורגל נשים מוכיחה את עצמה ואפשר לראות את העומק, כשאחרי מיה האם והגוזיה של ברנדי צ'סטין ב99' ואבי וומבאך שהובילה את הנבחרת במילניום הנוכחי ופרשה הבוקר אחרי המשחק מול סין, כדורגל הנשים האמריקני נמצא ברגליים המאוד יציבות של קרלי לויד (כובשת השלושער הראשון בגמר המונדיאל מאז ג'ף הרסט כולל שער מהחצי שלדעתי היה חייב לזכות בשער השנה בעולם) ואלכס מורגן ובידיים של הופ סולו (השוערת הטובה בעולם ששוברת שיאי אי ספיגה). עם לויד שמככבת בפרסומות של נייקי ומורגן שמוצגת על העטיפה של פיפ"א, אלופות העולם מוצגות קודם כל בקונטקסט ספורטיבי, גם אם הן מצטלמות בביקיני למגזין בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד (מורגן שמאוד פעילה בקידום המותג שלה גם מחוץ לכדורגל) או בעירום למגזין הגוף של ESPN (סולו, שמאז הזכייה בזהב בבייג'ין מככבת גם בצהובונים, בתקשורת, בפרסומות ובiCloud). להן יש את הפוטנציאל לסחוב את כדורגל הנשים למחוזות כלכליים שלא הכיר בשוק האמריקני, לרבות זכויות שידור וחסויות, שיובילו גם לתנאים טובים יותר לשחקניות ולענף.

משחק סיום המסע הוקדש לאבי וומבאך שפרשה ולווה בציוצים ותודות מברק אובמה (“Abby – you’re the GOAT!”), דרך ילדות אמריקניות ועד לבכירי הספורט והכדורגל. רגע לפני הפרישה, וומבאך שהיתה ווקלית מאוד לאורך הקריירה לקידום כדורגל נשים כולל מחאות נגד פיפ"א, פתחה חזית מול יורגן קלינסמן כשקראה לפיטוריו וטענה שנבחרת הגברים של ארצות הברית צריכה להתבסס על כישרון מקומי ולהעמיד לעצמה יעד דומה לזה של הנשים – זכייה באליפויות עולם. בראיון לפני שידור משחק הפרישה, היא אפילו התבדחה על הרעיון להפוך למאמנת של נבחרת הגברים. "עזבתי את המשחק במצב שהוא יותר טוב מאשר כשנכנסתי אליו", סיכמה וומבאק בקצרה את הקריירה. המשחק השתנה ודור חדש ייקח פיקוד, אבל יש עוד הרבה מה לעשות לקידום המשחק וספורט הנשים ועוד תקרות זכוכית לשבור. כך שלמרות שפרשה ממשחק פעיל כאלופת עולם ואלופה אולימפית עם 255 הופעות בנבחרת ושיא של 184 שערים בינלאומיים, מוקדם לסכם את המורשת של אבי וומבאך לעולם הכדורגל.

סיום 2015 וקרקס החגיגות בהפסד ביתי, אולי מקלקל מאזן סטטיסטי נחמד ואת תחושת הפיל-גוד אבל יכול להיות הדבר הטוב ביותר שקרה לנבחרת האמריקנית מזה זמן רב, שיוריד לקרקע את השחקניות שהתרגלו לניצחונות קלילים במשחקים לא תחרותיים. 2016 תעמוד בסימן המשחקים האולימפיים, שם טורניר כדורגל הנשים לא פחות יוקרתי ואיכותי מאליפות העולם, בו ארצות הברית שולטת בצורה כמעט בלעדית (השתתפה בכל הגמרים וזכתה ב4 מ-5 מדליות זהב, כולל ב3 האחרונות). אחת מנפלאות פיפ"א וה-IOC היא שיטת המוקדמות , כך שגרמניה (מקום 4 במונדיאל) וצרפת (הודחה ברבע הגמר), הבטיחו את הכרטיס לריו דרך אליפות העולם בקנדה, אבל האלופה ארצות הברית צריכה לעבור טורניר מוקדמות אולימפי של נבחרות צפון-מרכז אמריקה אותו תארח. ארצות הברית צפויה לסיים באחד משני המקומות הראשונים ולהשיג את הקואוטה לריו, אבל הפסד מפתיע בחצי הגמר (לקנדה למשל) יכול להדיח אותה מהמשחקים האולימפיים ולעצור את כל המומנטום.

הבוקר בידיעות ואתמול ב103
יורוקאפ היר ווי קאם!

56 Comments

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

מעניין. בדיוק אתמול נסעתי ברחוב וראיתי קבוצה של ילדים עם כדור וניסיתי להזכר מתי בפעם האחרונה ראיתי פה ילדה הולכת עם כדור והתשובה היא כנראה אף פעם. זה נחשב בארץ לטאבו כמעט, למרות שאני מכיר לא מעט נשים שמשחקות או שיחקו אבל אין להן כמעט אף מסגרת.
Having say that – נבחרת הנשים האמריקאית תמיד מצטיירת לי כקבוצת הצלחות. כלומר, האמריקאים יאמצו נבחרת לאומית בעיקר כי היא מצליחה. נבחרת הסופטבול נשים שלהם – ספורט שפשוט לא קיים בעולם – נחגגה ברוב קולות כשעשתה רצף ניצחונות של איזה 100 משחקים. הם מסתכלים על כדורסל עולמי רק כשהנבחרת שלהם משחקת ובכדורגל הם אימצו את הנבחרת המצליחה יותר – זאת של הנשים, שכמובן נהנית מתשתית כדורגל הנשים הכי טובה בעולם באיזה עשר דרגות מעל כל מדינה אחרת. גם במונדיאל ראית אותם עולים על הגל כשהנבחרת שלהם הצליחה ונעלמים לגמרי מרגע שהיא הפסידה. רוב האמריקאים שפגשתי בברזיל בכלל לא צפו במשחקים של נבחרות אחרות.
לא שזה בא להפחית מהיכולת שלהם לטפח את ספורט הנשים, הלוואי עלינו.
ואני חושב שעוד לא אמרתי את זה – אז טוב שחזרת.

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

האמריקנים לחלוטין קהל של ניצחונות.
ותודה רבה.

תומאס נוימן 17 בדצמבר 2015

לגבי מסגרת כדורגל לילדות בארץ – זה כל-כך נכון. פשוט אין.

יש לי ילדה בת 6 שיש לה כשרון טבעי לכדורגל. בגן חובה היתה משחקת עם כל הבנים בהפסקות של הגן והיתה טובה מהם בשתי דרגות.

השנה הבת שלי התחילה כיתה א' וביררתי אם אפשר לרשום אותה לחוג או קבוצה – אבל אין חוג כדורגל לבנות! הציעו לי לרשום אותה לקבוצת הילדים של הבנים (אפרוחים) אבל היא לא רצתה ברגע שהיא הבינה שהיא תהיה הבת היחידה שם.

כשגדלתי בארה"ב, בגילאי בי"ס יסודי, היה את ה- AYSO, ה – American Youth Soccer Organization, או משהו כזה, שהיו בו קבוצות מאורגנות וליגות – קבוצות בנים וקבוצות בנות. וגם בתיכון האמריקאי בו למדתי היו כמובן קבוצות בנות, עד כיתה י"ב כמובן. ילדה עם כשרון יכולה לשחק ולפתח את כשרונה בארה"ב מגיל 6, דרך כל בתי הספר, בהמשך בקולג'ים כמובן (עם מלגות למצטיינות בתיכונים) – וכך נוצרת תשתית של כשרון לכדורגל נשים.

אצלנו – זה פשוט לא יכול לקרות. למה? כי אין.

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

נורא

מיקיג' 17 בדצמבר 2015

אותו סיפור היה אצלי, הבת שלי לא היתה כשרונית או משהו, אבל כדורגל היה החיים שלה כשהיתה קטנה, כל הזמן שיחקה, עם כולם. לא מצאה חוג לבנות, שלחו אותה לבנים. אמרה תודה ולא. חלף העניין.
לפחות יצאה אוהדת ליברפול.

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

קיבלה את הרע מכל העולמות. איזה מרגיז זה. מרתיח אותי, האמת. עזבו את זה שמדירים נשים מספורט, אפילו הרווח של נשים מלעשות ספורט בגיל ילדות הוא עצום. זה מונע בריחת עצם בגילאים מאוחרים, מונע מלא מחלות – וישראל בערך האחרונה בעולם המערבי (ואולי בכלל) מבחינת כמות שעות פעילות שילדות עושות (לא שאצל בנים המצב מעולה, אבל הוא כן טיפה יותר). אני חושב שהמספר הוא מגוחך לחלוטין, משהו כמו 5-10% מהבנות מתחת לגיל 18 עושות את כמות הפעילות הגופנית המומלצת לגיל הזה (שזה משהו כמו חצי שעה או שעה ביום).
מבחינתי זה סוג של אסון.

מיקיג' 17 בדצמבר 2015

לא ספורטאי גדול בנפשי, אבל אתה צודק לגמרי.

חיים הצהוב 17 בדצמבר 2015

אנחנו משכירים מגרש ומדי פעם יוצא לי לראות במגרש ליד קבוצות כדורגל של בנות אבל תמיד היה שם משהו מוזר, לצד בנות שנראו כמו נשים היו שם בנות שנראו כמו ילדות קטנות, שאלתי את פשר העניין והייתי בהלם מהתשובה.
כדורגל נשים בארץ משחקים גילאי 13-19 ביחד! זאת אומרת שילדה בכיתה ז אמורה להתפתח כשהיא משחקת בקבוצה בצוותא עם חיילות, לא ברור לי באיזו מציאות אפשר להתפתח ככה

קורא בין השורות 17 בדצמבר 2015

אחלה פוסט! תודה

ירושלמי 17 בדצמבר 2015

לפי מה שהבנתי עיקר ההאשמה מוכוונת כלפי מנהלי האצטדיון והמתקנים בהוואי ואולי גם קצת כלפי מנהלי הנבחרת שלא הודיעו על ביטול המשחק בזמן (הם בילו כמה ימים טובים בהוואי, ורק בערב שלפני כן הודיעו על ביטול המשחק. אז מה עשיתם 3 ימים?).
אבל השחקניות עצמן נקיות מאשמה.
וההצהרה של וומבאך פתטית. ארה"ב לעולם לא תזכה באליפות העולם לגברים.

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

המחדל הוא של צוות הניהול של הנבחרת שלא בדק את המגרש קודם וכמובן של האחראים על האצטדיון. ההחלטה לבטל את המשחק היתה של השחקניות וצוות האימון. אפשר להבין אותן, אבל זה משאיר טעם רע.

ר.בקצה 17 בדצמבר 2015

מעט פרופורציות- נבחרת הנשים האמריקאית חטפה בזמנו שמיניה מנבחרת הנערים האמריקאית…
http://goo.gl/rE0aGT

אחד 17 בדצמבר 2015

מן הסתם. יש סיבה שקיימת הפרדה בין גברים לנשים בכל ענף ספורט שהוא

LOL 17 בדצמבר 2015

זה בטח מעליב את הפמיניסטיות הרדיקליות.

חיים הצהוב 17 בדצמבר 2015

עם כל הכבוד נבחרת הנשים של ארה"ב גם הייתה מפסידה למרמורק 8-0

תולעת 17 בדצמבר 2015

כי אימא שלך בטח ממש גאה במה שיצא ממך

רומן 17 בדצמבר 2015

כדורגל נשים זה בדיחה.
הן יובסו ע"י הרכב שני של כל קבוצת ליגה ב' בארץ.
לא שווה בכלל התייחסות.

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

גם כל קבוצת כדורגל ישראלית מובסת על ידי קבוצה אירופאית נורמלית, שלא לדבר על קבוצות כדורסל ישראליות שיובסו על ידי קבוצת NBA, אז זה סיבה לזלזל בזה?

רומן 17 בדצמבר 2015

אבל הם ישראלים, לכן אנחנו מדברים עליהם..
באמת יש ענפי ספורט שנשים מצטיינות בהם, אמנם לא ברמה של גברים אבל יש עניין ספורטיבי בלצפות בזה, אבל בכדורגל זה באמת בדיחה, הן לא מתאימות לענף.
טניס, כדורעף, אפילו כדורסל אבל בכדורגל זה נראה מזעזע.

YG 17 בדצמבר 2015

אמר זה שטוען שכדורסל נשים זה לא ספורט

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

גולף זה לא ספורט. כדורסל נשים זה ספורט, רק לא מעניין לצפיה. ישנם סוגי ספורט שצריכים להתאים אותם לנשים כדי שיהיו מעניינים. בכדורסל, צריך לקרב את קשת השלוש ולהנמיך את הסל, למשל. גם בכדורעף היה אפשר להנמיך את הרשת.

רומן 17 בדצמבר 2015

בכדורעף היא מונמכת לדעתי.

ירושלמי 17 בדצמבר 2015

ובכדורגל להקטין את השער, או לתת להן לשחק על מגרש קט-רגל בחולצות צמודות עם הציצי בחוץ.
כמו בLFL…

LOL 17 בדצמבר 2015

לרובן אין אפילו ציצי. כדורגל נשים נראה באמת כמו בדיחה לא מצחיקה. איטיות ולא חזקות, וכמעט כל בעיטה לזווית נכנסת כי השער גדול מדי.

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

אני חושב שהתגובה קצת לא מכובדת כלפי הענף והספורטאיות.
באופן אישי נהניתי מאוד מאליפות העולם לכדורגל נשים. היות והגדילו את הטורניר מ16 ל24 נבחרות, אז היו כמה נבחרות חלשות מאוד ואז גם התוצאות היו בהתאם. ברוב המשחקים, בעיקר בשלבי הנוק אאוט, לא הרגשתי תסכול מהרמה הטכנית של השחקניות ומהגמר נהניתי מאוד.
יחד עם זאת, זמן קצר אחרי אליפות העולם נערכה בישראל אליפות אירופה לנערות. צפיתי בחלק מהמשחקים בטלויזיה ושם הרמה של השחקניות הצעירות היתה קטסטרופה. לזה לא הצלחתי להתחבר בכלל.

רומן 17 בדצמבר 2015

יחד עם זאת אתה מבין שסקציית מעלות תרשיחא תתן לארה"ב 8-0 בהילוך שני נכון?

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

תפוחים ותפוזים.

רומן 17 בדצמבר 2015

בכלל זה אחד הדברים שעצבן אותי כשגרתי באמריקה, אתה משחק ככה בפארק ב"שכונה" משחק סבבה רמה סבירה מינוס (מגרש פנטסטי, הדשא יותר טוב מסמי עופר, קווים מסומנים, יש רשתות בשערים).
פתאום באות בנות וזה נראה סבב וטבעי שהן ישחקו, לא הצלחתי להתחבר לזה.
אמריקאים, לך תבין.

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

כשגרתי בקנדה שיחקתי בכמה ליגות חובבניות מעורבות. אני מאוד נהניתי.

רומן 17 בדצמבר 2015

איך אפשר?
א. הן באמת לא רמה, אטיות, מגושמות, הכל לאאאאט כמו בהילוך איטי (אבל זה שטויות יש גם גברים שאין להם חצי מושג בליגות האלה באמריקה)
ב. כדורגל זה משחק פיסי, איך אשפר לשחק משחק פיסי עם נשים? זה אשכרה כמו "להרביץ לבנות". אתה שם לה כתף אתה מרגיש ייסורי מצפון.

ר.בקצה 17 בדצמבר 2015

מי לא היה נהנה?
השאלה היא, האם למשחקים היו ערך ספורטיבי

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

רוב הזמן נהניתי מאוד. היו שחקניות יותר ופחות טובות כמו גם שחקנים יותר ופחות טובים. אני למשל הייתי בכושר זוועה אבל עם יכולת טכנית טובה ביחס לקנדים, ככה שליגה כזאת נתנה לי אפשרות טובה להשתלב, לשחק ולעשות קצת כושר. מבחינת פיזיות המשחק, דווקא חלק מהבנות היו מהשחקניות היותר פיזיות ממה שזכור לי. אחר כך הקבוצה יוצאת לשתות בירה ביחד או משהו.
לא לבעוט למישהו פצצה לפנים לא קשור למגדר. זה קשור ללא להיות דוש.

תולעת 17 בדצמבר 2015

גם שוביניסט בנוסף למעלותיך הרבות, מי היה מאמין

רומן 17 בדצמבר 2015

א. שוביניזם זה לאומנות קיצונית, אבל אני אניח שאת מתכוונת לפירוש המוזר שנתנו לה בישראל.

ב. ריאליסט, רק מציין שהפרשי הרמות תהומיים, הרבה יותר גדולים מכל ענף ספורט אחר ובלי קשר אם בעניייך זה שוביניזם להגיד שאם גבר משחק כדורגל עם אישה אז הוא צריך להיות סופר דופר זהיר ולחשוב על דברים שהוא לא אמור לחשוב עליהם תוך כדי משחק( אני לא אבעט חזק, שבטעות לא אהרוג אותה, אנ לא אתן לה כתף, שבטעות לא אפצע אותה, אני אנסה לחטוף לה בעדינות שאני בטעות לא אפצע אותהוכ וכו) אז יש לך כנראה ראיה לא מפוכחת של המציאות.

תולעת 17 בדצמבר 2015

למד אותי עוד, רומן.
אם הבדלי רמות תהומיים הופכים את הרמה הנמוכה יותר לבדיחה, אז מה נאמר על מגיב שכותב על משחקים וענפים שהוא לא צופה בהם בנחרצות גדולה לעומת כותב הפוסט הבקיא שגם ראה משחק או שניים באליפות העולם, או כמות הצופים הגדולה שהולכת לראות את המשחקים האלה.

רומן 17 בדצמבר 2015

את לא עונה לגופו של עניין.
אני אומר שנשים שבאות לשחק כדורגל עם גברים הורסות את המשחק, את קוראת לי שוביניסט, אני נותן לך נימוק משכנע, את מסרבת להתייחס ופונה למקומות אחרים.

תולעת 17 בדצמבר 2015

איפה בפוסט אליו התייחסה תגובתך הראשונה (אליה הגבתי אני) הוזכר משחק משותף בין נשים וגברים?
דובר על ענף שנמצא בפריחה ובצמיחה מבחינת הרמה, האיכות וכמות הקהל, עם גיבורות ראויות ומרגשות דוגמת אבי וואמבך.
אבל לרומן חשוב לומר שכדורגל נשים הוא בדיחה ולכתוב על כל מה שעובר בראש הפצפון שלו בזמן שהוא שיחק כדורגל בפארק ובאו כמה נשים והרסו לו את החוויה (מסכני). אז עכשיו לדעת רומן הדיון צריך להיות כמה לא כיף לשחק עם נשים בפארק. אז אני רוצה שהדיון הזה יהיה על זה שאתה שוביניסט ובדיחה שכותב על דברים שאין לך מושג בהם או עניין ללמוד עליהם.

רומן 17 בדצמבר 2015

ממה שהכרתי ב"דה באזר" הפוסט עצמו נותן מסגרת לפתיחת דיונים על נושאים בעלי מחנה משותף כלשהו עם הפוסט.
אולי דברים השתנו.

חיים הצהוב 17 בדצמבר 2015

רומן, אתה מדבר שטויות.
כשגרתי בארה"ב הייתי משחק כדורגל בפארק דרך איזה אתר שארגן את זה.
אישה שבאה לשחק כדורגל בזמנה החופשי היא בדרך כלל יודעת לשחק בניגוד להמון גברים שאין להם מושג וסתם באים להעביר את הזמן.
יצא להכיר המון בנות שלא ראו את כל המקסיקנים השמנים ממטר ומאוד כיף לשחק איתן כי אתה יודע שהם תמיד יחפשו את הפס.
לא קרה לי עדיין שהייתי עם בחורה בקבוצה וזה הרס לי את הכדורגל, לעומת זאת כן קרה לי (והרבה פעמים) שנהרס הכדורגל בגלל איזה אידיוט שאין לו מושג.

Yavor 17 בדצמבר 2015

תודה יואב.
רק להסביר את הביטוי "The big owe" – האיצטדיון האולימפי שם נראה כמו האות האנגלית או, ולכן יש כאן משמעות כפולה של האות ושל המילה owe (חוב) – על שום החוב הכבד שהושת על תושבי העיר בעקבות בניית האיצטדיון

יואב דובינסקי 17 בדצמבר 2015

אתה צודק, באמת לא הסברתי והפרשנות שלך מדוייקת. האצטדיון האולימפי שנבנה למשחקי מונטריאול 1976 קיבל את הכינוי The Big O בגלל הצורה שלו. היות והמשחקים הפכו לנטל כלכלי על תושבי קויבק ובעיקר האצטדיון עצמו גרם לבזבוז כספים עצום (בעיות במכרז, הגג התמוטט, קבוצת הבייסבול עזבה), הוא הפך לשם לעג The Big Owe.

איתן 17 בדצמבר 2015

looking for a female football player who won cups and posses prime cups …

ר.בקצה 17 בדצמבר 2015

היזהר, יפרסמו עליך פוסט בפייסבוק..

LOL 17 בדצמבר 2015

ואז יגיע השיימינג ופוסטים מליאי "זעזוע", יקראו לך "שוביניסט" ובטח גם "פרימיטיבי"… אההה!! איך שכחתי?? גם "חשוך" ובטח בטח גם "לא נאור". שנייה, אלה שמורים "להומופובים, טרנספובים, ג'נדרפובים".

איתן 17 בדצמבר 2015

מה רע? בארה" ב יש פוטבול אם אני לא טועה חצי מקצועני שבו משחקים בביקיני. ושחקניות שם מטופחות פדיקור מניקור. לא כמו אצלנו שחקניות בליגת העל באות עם זיפים ושפם חחח

Amir A 17 בדצמבר 2015

– לגבי הטענה כנגד אהדת הצלחות. אם במונדיאל האחרון נהנתי לראות את נבחרת גרמניה ורציתי בהצלחתה בשם הכדורגל היפה אז זה אומר שמעכשיו אני חייב לתלות פוסטר שלהם מעל המיטה? שאסור לי במונדיאל הבא לרצות בהצלחתה של נבחרת אחרת שתציג כדורגל יפה?
– לגבי הטוענים כנגד הרמה של כדורגל נשים, אני מבין שגם את עצמכם אתם רואים כבדיחה משום שאני משוכנע שבכל דבר שאתם עושים יש מישהו אחר שעושה את זה פי אלף יותר טוב ממכם. אני גם מניח שבכל פעם שאתם מצליחים במשהו אתם מצפים מבני משפחה וחברים שיורידו אתכם לקרקע כי איפשהו יש מישהו שעוסק באותו תחום אבל למעשה זה רק בתואר בגלל שאתם לא מדגדגים את הרמה שלו.
– נכון שיש איזשהי נאיביות/ילדותיות באופי האמריקאי שמוציא 40,000 איש למצעד לכבוד נבחרת הנשים או מיליון איש למצעד לכבוד הבוסטון רד סוקס. אבל באותה נשימה הנאיביות הזו היא מה שמאפשר להם להחזיק פה ליגות כדורגל לבנות בכל עיר ולהתלהב מכל ניצחון של הקבוצה המקומית, וזה מה שבסופו של דבר עומד בבסיס תרבות הספורט האמריקאית, זו שכולם מקנאים בה.

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

רק לגבי העניין הראשון – אף אחד לא אמר בעד או נגד אהדת הצלחות. רק ציינתי את העובדה הזאת. האם זה טוב או רע? יש לזה יתרונות וחסרונות. היתרונות זה שאתה מעט מאוד פעמים מתאכזב. החסרונות? בעיניי אתה מאבד חלק ניכר מהכיף של להיות אוהד. אתה לא קם בבוקר וחושב – מתי המשחק הבא שלי? או, היום יש לי משחק! או, יש, אתמול ניצחנו!
אה, ולא כולם מקנאים בתרבות הספורט האמריקאית..

Amir A 17 בדצמבר 2015

אה, המושג אהדת הצלחות קיבל עם הזמן קונוטציה שלילית, אבל אני מבין שזו לא הייתה הכוונה כאן. לגבי תרבות הספורט האמריקאית הכוונה התרבות העממית. זו שבגללה כל ילד ימצא מסגרת ספורט לשחק בה ליד הבית וזו שבגללה בכל בית ספר תיכון יש מתקנים שבמקומות אחרים לא תמצא גם אצל המקצוענים. קשה לי להאמין שיש הרבה שלא יקנאו בזה.

אריאל גרייזס 17 בדצמבר 2015

אני חושב שהדברים לא בהכרח קשורים. יש בתרבות הספורט האמריקאית דברים מאכזבים רבים. היא ממוסחרת להחריד, למשל. ואמנם יש המון ספורט לבני נוער – ברמת הבוגרים יש מעט מאוד ספורט עממי. ברגע שסיימת תיכון, מעט מאוד עושים ספורט מאורגן. אפילו בארץ תמצא בסופי שבוע מלא אנשים משחקים כדורגל בפארקים בצורה סמי-מאורגנת, בארהב זה פשוט לא קיים ממה שראיתי.
ואהדת הצלחות? ובכן, בוא נגיד שלקונוטציה השלילית שיצאה לה יש סיבות. אבל בהקשר הזה זה היה יותר בהקשר של אנשים שמקשרים הצלחה של ספורט מסוים ברמת הנבחרות לפופולריות שלו. כבר שנים אני שומע אנשים מדברים על כמה פופולרי כדורגל בארהב ולכן אוטוטו הוא יצליח שם. והאמת היא שאין שום קשר. אמריקאים אוהבים משהו רק כשהוא הטוב ביותר.

Amir A 17 בדצמבר 2015

לגבי הכדורגל בגילאים מבוגרים כאן אתה צודק (למרות שליד הבית שלי יש מגרש כדורגל מקורה שמלא כל יום בשבוע, אבל בחוץ לא רואים אנשים משחקים את זה). אבל כל מגרש כדורסל בכל JCC יהיה מלא בסוף השבוע.

רומן 17 בדצמבר 2015

אני ממש לא מסכים איתך פה.
דווקא זה ייאמר לזכותם של האמריקאים, לפחות איפה שאני גרתי, מדיסון וויסקונסין היו איזה 7 ליגות חובבניות,בנוסף היו ליגות ל 30+, ל 40+, הכל מסודר עם שופטים (3 פאקינג שופטים..), מגרשים מסודרים.
פה בארץ יש את גול טיים וליגת המושבים של חוף הכרמל..
בזה דווקא אני מאוד מעריץ את האמריקאים.

Giovanni 17 בדצמבר 2015

לגבי הסעיף הראשון, זו כן בעיה אם אתה גרמני.

Amir A 17 בדצמבר 2015

למה? נבחרת זה לא כמו ילד שאתה תאהב אותו גם אם הוא יהיה אידיוט.

רוני שטנאי 17 בדצמבר 2015

אני קורא את התגובות ובאמת לא מבין את הכתיבה כנגד כדורגל הנשים והשוואה לגברים. בכדוריד למשל שהוא ספורט פיזי מכדורגל הפערים בין הנשים לגברים גבוהים אף יותר וקבוצת נוער יכולה לנצח את האלופה האולימפית יותר בקלות מפערי הכדורגל, אז הבנות צריכות להפסיק לשחק כדוריד ?? כנ"ל לגבי הטניס הנשי לעומת הגברי ושאר המקצועות. מה לעשות שקיימים הפערים הפיזיים ? ושההפרדה בין המינים היא הכרחית לדעתי, מפני שבנות רבות בכלל לא ירצו להתחרות בספורט מקצועני במידה והן ידעו כי אין להם שום סיכוי להתמודדות הוגנת. העיסוק בספורט הוא חשוב מאוד וספורטאיות על כמו אלו של נבחרת ארה"ב מהוות דוגמא וגורמות לעיסוק רב יותר של בנות במקצוע, אז אמנם הרמה לא דומה לרמה הגברית, אבל גם הרמה בנערים ג' לא דומה למשהו ועדיין יש נערים שמשחקים ויש לזה צופים.
חבל לשמוע שאין הזדמנויות לילדות צעירות למצוא מסגרות בארץ, ושבגילאים הבוגרים יותר פערי הגילאים גבוהים מאוד (באמת יצא לי לראות אימון שכזה ליד אצטדיון המושבה בו היו נערות ולצידן ילדות באותו האימון), אבל התופעה לא ייחודית רק לכדורגל וזה ממש מאכזב.

הייתי בגמר אליפות אירופה לצעירות בנתניה עם הבנים ומאוד נהניתי, אמנם לא היו שם דריבלים מרהיבים ומסירות מדויקות על פני עשרות מטרים,כמו שיש בליגת העל הנהדרת שלנו, אבל גם לא היו בזבוזי זמן מרתיחים, עבירות ללא כדור, קללות ביציע, תלונות של שחקניות אחת כלפי השנייה כי לא מסרה לה למצב, התחזויות, תלונות לשופטת ועוד.
אז אתם יודעים מה ? אני מעדיף את זה בכל יום על פני ספורט גברי,קצבי, חזק ו"איכותי".
במשחק הכדוריד האחרון בו הייתי למשל לפני כשבועיים בחולון, יצאתי עם הילדים לפני הסיום החוקי, מפני שרמת האלימות הן על המגרש(שופטים שמאבדים רסן וים עבירות שחורגות בהרבה מגבול הפיזיות) והן ביציע הייתה בלתי נסבלת מבחינתי, זו גם הסיבה שאני לא מבקר במגרשי הכדורגל בארץ, פרט למשחקים בינלאומיים בעיקר של נבחרות צעירות.

עמית פרוסנר 18 בדצמבר 2015

לדעתי סיבת הביטול העיקרית הייתה הפציעה האיומה של מייגן ראפינו שקרעה את הרצועה יום קודם באימון והיא בספק גדול מאוד לאולימפיאדה. להערכתי הן ראו את המגרש ופחדו מעוד פציעה כזו.

ואני מתקשה להבין למה צריך למדוד את כדורגל הנשים לעומת כדורגל הגברים. הטופ של כדורגל הנשים מהנה מאוד לצפייה.
לאט לאט הליגה בארצות הברית מתחילה להתייצב כשאחרי פורטלנד שמביאה 13000 כל משחק, הצטרפה שיקגו שתעבור העונה לאיצטדיון של 20000 מקומות כי יש ביקוש. איכות השידור עולה וכל העסק מתחיל להראות הרבה יותר טוב.

את הטיעון שהגברים היו מנצחים-אפשר לקחת גם לכדורסל וגם לטניס. אז נפסיק לראות את סרינה בווימבלדון רק כי בגברים לא היה לה סיכוי?

austaldo 18 בדצמבר 2015

הגיע הזמן להפסיק לבלבל את המוח על הרמה הנמוכה של כדורגל נשים. ברמות הגבוהות יש להן טכניקה לא פחות טובה משל הגברים. מרתה, הכוכבת של ניבחרת ברזיל מסוגלת להסתובב על המקום עם הכדור דבוק לרגליים כמו שבודדים בין הגברים מסוגלים. אצל אף שחקן גבר לא ראיתי טכניקה של בעיטה יותר טובה משל קרלי לויד. אז כן, הן בחיסרון גדול מבחינת מאסת שרירים וכוח מתפרץ ולכן אין להן סיכוי מול שחקנים גברים (אני מדבר על שחקנים מקצועיים. אותכם בשכונה השחקניות האלו יפרקו לחתיכות) אבל בטכניקה, זריזות וכושר גופני הן לא נופלות מהגברים (הלוואי על ניבחרת ישראל כושר גופני כמו של האמריקאיות…)

הבעייה של כדורגל נשים היא שיש פער עצום בין הרמות הגבוהות לבין הממוצע ולזה יש סיבות אובייקטיביות שחלקן הגדול כבר הוזכר כאן. בשורה התחתונה, בכל מה שקשור לליגות, קבוצות ומסורת כדורגל נשים התחיל מעמדת פיגור של יותר מ 100 שנה אחרי הגברים.

Comments closed