השעיית בלאטר ופלאטיני טובה לעולם, לאו דווקא לישראל

ניקויי האורוות, ההדחות והמעצרים הם צעדים חשובים במלחמה בשחיתות בניהול הכדורגל העולמי, אבל כשהאולישייחים בדרך לנשיאות פיפ"א האלטרנטיבה יכולה להתברר כרעה עבורנו

לאחר ההודעה שספ בלאטר ומישל פלאטיני קיבלו השעיה של שמונה שנים מפיפ"א, פרסמה סוכנות ההימורים וויליאם היל את יחס ההימורים לנשיא הבא כשהפייבוריט כרגע הוא שייח סלמן מבחריין בפער די ניכר. אחריו הנסיך עלי, ג'יאני אינפנטינו, ג'רום שמפיין וטוקיו סקסוויל. אין ספק שלעולם הכדורגל טוב שפיפ"א עושה ניקיון בית, אבל בראייה צרה וקטנונית, האם זה טוב לישראל?

כלומר, איכשהו חיינו בשלום עם פלאטיני ובלאטר. למעשה, היחסים הטובים בין פלאטיני ללוזון באו לידי ביטוי ביחס מאוד חם של אופ"א כלפי ישראל. ארחנו אליפות אירופה עד גיל 21, ארחנו אליפות אירופה לנערות, בזכות שינוי השיטה בצ'מפיונס ובליגה האירופית כמעט כל חורף היתה קבוצה ישראלית אחת באיזה שלב בתים וגם האצבע של אופ"א לא היתה קלה על ההדק בנוגע להעברת משחקים מישראל כשהמצב הביטחוני הדרדר. רבאק, אפילו את המוקדמות ליורו התאימו לצרכינו. כל מה שהיינו צריכים זה לסיים במקום השלישי בבית בשביל פלייאוף. באירופה לא מחרימים אותנו וגם בלאטר היה בסדר גמור איתנו בכל הקשור לדיכוי הדרישה של רג'וב להעלות הצבעה להשעות את ישראל.

בגדול, בתקופת בלאטר-פלאטיני מתייחסים אלינו יפה באופ"א ובפיפ"א. ודאי בהתחשב בזה שגיאוגרפית ישראל בכלל לא באירופה, עם תרומה מקצועית שולית מאוד לענף, מחזיקה בשיאים המפוקפקים של המדינה עם הקבוצה היחידה שסיימה קמפיין 0-0 בליגת האלופות והמדינה היחידה ששתי קבוצות שונות ממנה סיימו עם 0 נקודות וגם לא ממש מהווה גורם כלכלי משמעותי (אלא אם מחשיבים רכישת חבילות טיסה לברצלונה). להפך, אנחנו בעיקר יוצרים כאב ראש.

"אהבתי" לאולישייחים ידועה. בשנים האחרונות כמעט ולא היתה נסיכות במפרץ שלא ניסתה להשפיל ספורטאים ישראלים, בין אם בהחרמות, בבעיות בויזה, במחיקת הדגל או בטרנד החדש של לגרום לישראלים להתחרות עם אותיות האיגוד הבינלאומי. כווית, קטאר, דובאי, אבו-דאבי, עומאן, כל אחת עם הפוילע-שטיקים שלה.

כמו יתר מדינות המפרץ, גם בחריין משקיעה בספורט כדי לקדם את שם המדינה. יש שם מרוץ פורמולה 1 מפורסם, לפני כמה שנים הגיעו לפלייאוף למונדיאל וכמו יתר מדינות המפרץ גם הם מאזרחים ספורטאים על ימין ועל שמאל, כולל רץ ממרוקו שמדליית הזהב האולימפית שלו מבייג'ין נלקחה אחרי שנתפס בחומרים אסורים ואתלטית מאתיופיה שזכתה עבורם במדלית כסף בלונדון. לגבי ישראל, בחריין שללה אזרחות של רץ קנייתי שהם אזרחו אחרי שהשתתף (וניצח) במרתון טבריה. חובבי ציון הם לא, אבל הריבים הפנימיים של מדינות המפרץ הגיעו גם לעולם הספורט כשבחריין ואיחוד האמירויות החרימו את אליפות העולם בכדוריד שנערכה בתחילת השנה בקטאר.

אני לא מכיר מספיק את פעילותו ועשייתו של שייח סלמן כנשיא התאחדויות הכדורגל של אסיה כדי לשפוט את יכולת הניהול שלו או את יחסו לישראל. אני כן יודע שיש מחאות של תנועות לזכויות אדם נגד מדיניות משפחת המלוכה בכל הקשור בעינויים. על פי ההאשמות והדיווחים, עם פרוץ האביב הערבי, בזמן המחאות בבחריין שייח סלמן עמד בראש ועדה שהובילה למאסר ולעינויים של 150 אנשי ספורט שתמכו במהפכה.

שייח סלמן, שלא במפתיע, נהנה מתמיכתו של אהוב הבלוג השייח אחמד אל-סבאח הכווייתי, הידוע בכינויו הקינגמייקר שבשנה האחרונה הצליח בין יתר תפקידיו ותאריו לסדר לעצמו מקום גם בוועד המנהל של פיפ"א. אל-סבאח אגב נידון לחצי שנת מאסר בכווית בגלל דברים שאמר נגד השלטון, בזמן שכווית בעצמה מושעית מהוועד האולימפי הבינלאומי בגלל התערבות ממשלתית.

רוצה לומר, טוב לעולם הכדורגל שספ בלאטר ומישל פלאטיני יפנו את הבמה, כל ניקוי האורוות ושרשרשת המעצרים מפיחים אופטימיות, אבל זה לא שהנשיא הבא יהיה דייויד סטרן. לא בטוח שהאלטרנטיבה טובה יותר עבור ישראל. מה שמעלה את הסוגיה, האם טובת העולם וטובת ישראל, חד הם?

עם הפנים לינואר
בין הטובים בעולם לגילו

34 Comments

Amir A 22 בדצמבר 2015

או במילים אחרות, האם צדק מילו באומר ש- What's good for M & M Enterprises is good for the country?
דווקא הקשחת היחס לישראל יוכל להועיל לספורט בישראל. אולי סופסוף המאמץ להשתלב באירופה יתמקד סופסוף ביכולת על המגרש במקום בטרקליני העסקונה.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2015

מצחיק שאתה כותב את זה. חשבתי דווקא על רוסו כשכתבתי את הפוסט.

Amir A 22 בדצמבר 2015

באמת אפשר לדמיין את בלאטר אומר "אלוהים יצר אותי ואז שבר את התבנית" :-)

צור שפי 22 בדצמבר 2015

כל מיני משפטים שכוללים את צמד המילים ״דבר וחולרע״ עולים לי בראש.

רן 22 בדצמבר 2015

זה גם לא ככ טוב לעולם. אבירי השחיתות והשלמונים יעלו על מסלול התרסקות עם אירופה די מהר.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2015

בלאטר ופלאטיני מאירופה הקלאסית ותראה לאן הם הביאו את עולם הכדורגל.

רן 22 בדצמבר 2015

לדעתי פשוט שיחקו עם מה שיש להם כלומר רוב מוחלט של מדינות עולם שלישי עם מסורת שלטונית מפוקפקת. שלא אובן אחרת הם מושחתים אבל הBBC כבר יצא עם כתבת דיעה שכל עוד לא תשונה החוקה ותוגבר השקיפות המצב לא ישתנה

תומר ש 22 בדצמבר 2015

צריך לנצל את ההזדמנות ולפרק את הארגון הזה עד הייסוד. להכניס שקיפות מוחלטת להחלטות הארגון הבא, החל מבחירת העומדים בראשו, המשך בבחירת ערים ומדינות לאירוח האירועים, שיבוץ שופטים, הכנסת טכנולוגיה ועוד.

תומר ש 22 בדצמבר 2015

וכמובן, תקנות מחמירות לגבי ספונסרים ומכרזים. שם הכסף הגדול מחליף ידיים.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2015

בדרך כלל אני לא חושב שצריך לפרק עד היסוד ולבנות מחדש, אבל במבנה הכוח הנוכחי קשה לי לראות איך פיפ"א תוכל להחזיר את האמון. גל ההדחות והמעצרים מאוד חיובי, אבל רשימת המועמדים לנשיאות רחוקה מלהיות אידיאלית וכל עוד קטאר 2022 מרחפת מעל הארגון, פיפ"א תמשיך להיתפס כארגון רקוב ומושחת.

אלון 22 בדצמבר 2015

תאכלס מזה משנה שהם נתפסים רקובים?
הספורט שלהם והמונדיאל בפרט הוא מותג עצום וכולנו לקוחות שבויים.
מה נעשה? לא נראה את המונדיאל?

אמוץ כהן-פז 22 בדצמבר 2015

א. אל תקברו עדיין את פלטיני, למרות שלפיפ״א הוא כבר ייתקשה מאוד להציג מועמדות, די סביר שאת הגביע אלופת אירופה הקיץ הוא יעניק.
ב. מי מבטיח לנו שהבאים בתור ׳ישמרו טוב יותר על השמנת׳?

בני תבורי 22 בדצמבר 2015

משפט הסיום שלך ממצה בדיוק מופלא את הגישה הישראלית: טובת ישראל וטובת העולם, חד הן. ובכן, לא, ממש לא ואולי דרך הכדורגל, או במילים אחרות, דרך התחת, ייכנס לנו מה שלא נכנס דרך הראש.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2015

בערך לשם כיוונתי.

ניר 22 בדצמבר 2015

הגישה שמשתרשת באגפים מסוימים בציבור הישראלי לפיה טובת העולם וישראל הן הפוכות היא גם לא נכונה. אתה באמת חושב שהחברים הנ״ל אנשים ראויים יותר מבלאטר?

בני תבורי 22 בדצמבר 2015

ניר,
בהנחה ששאלת אותי: שני הדברים אינם קשורים זה בזה. האנשים הללו אינם ראויים לא רק ביחס לבלאטר והאינטרס העולמי אינו תוצאה מתבקשת של האינטרס הישראלי.

אחד 22 בדצמבר 2015

אני בספק אם השעייתם באמת טובה גם לעולם. לבלאטר ולפלטיני יש עוד הרבה מה ללמוד על שחיתות לפני שיתקרבו אפילו לרמת השחיתות הקיימת בנסיכויות הערביות.

תומר ש 22 בדצמבר 2015

+100

גיא 22 בדצמבר 2015

למה, ממי הקטארים קנו את מונדיאל 2022, מצחי פלאפל? גם זה בלאטר

no propaganda 22 בדצמבר 2015

צודק.
במקום אנשים מושחתים שהכח והרווח שלהם באו מהצלחתו של הכדורגל, הביאו אנשים מושחתים שגם יכניסו פוליטיקה לעניין.
עם כל הגועל נפש בפיפא, הם החזיקו את עצמם רחוק מפוליטיקה בין מדינות.
זה כמו ההחללפה של לוזון בעופר עיני, לוזון היה מושחת אבל הכדורגל והצלחתו בשדה הכדורגל היו בראש מענייניו, במקומו בא פוליטיקאי שההצלחה של הכדורגל לא ממש חשובה לו והוא חושב פוליטיקה.

כסיפוביץ 22 בדצמבר 2015

הפסקתי אחרי הכותרת
מכה של ישראליות בבטן

-גיסנו- 22 בדצמבר 2015

כשיו"ר התאחדות הכדורגל העולמית מגיע ממדינה שבקושי יש בה כדורגל ויש בה בעיקר שחיתות, זה כמעט כמו שיו"ר של התאחדות מקומית יגיע מקבוצה קטנה שאין לה כמעט קהל, אין לה כמעט תארים וההתנהלות שלה מפוקפקת למדי ועלו ממנה סיפורים של סחיטת שחקנים שרצו להשתחרר ממנה. רגע…

כחול 22 בדצמבר 2015

+1

אלי 22 בדצמבר 2015

הייתי משווה גם למועצת האו"ם לזכויות אדם ולחברים בה.

אסף THE KOP 22 בדצמבר 2015

המינוי של המוסלמים יהיה מצוין לישראל.
השחיתות הנוכחית תהיה מופת למינהל תקין לעומת התקופה בה אלו הנשואים ל-4 נשים וגמל ינהלו את הביזנס.

בני תבורי 22 בדצמבר 2015

איך זה יקדם אותנו?

אסף THE KOP 22 בדצמבר 2015

אחרי לכתם יהיה ניקוי האורוות האמיתי.

-גיסנו- 23 בדצמבר 2015

אבל כל עוד העולם מתבסס על נפט הם לא ילכו לשום מקום

פאקו 23 בדצמבר 2015

העולם מתבסס על נפט, אבל פחות ופחות על שלהם.

-גיסנו- 24 בדצמבר 2015

אבל כל עוד אולי יצטרכו שוב את הנפט שלהם בעתיד, צריך לשמור אותם קרובים ומרוצים

יואב דובינסקי 23 בדצמבר 2015

זאת רק הערכה של סוכנויות ההימורים שהשייח סלמן ייבחר (נהנה מתמיכה משפיעה מאוד), אבל בהחלט יכול להיות שזה יהיה מישהו אחר. הפואנטה של הפוסט, כפי שבני ציין, זה שהאינטרס של ישראל והאינטרס של העולם לאו דווקא חד הם. או אם לקחת לשאלה, מה עדיף, מה שטוב לנו או מה שטוב לכולם?

אסף the kop 23 בדצמבר 2015

ייבחר…. ייבחר….
קצת שוחד לנציג של טוגו, אתנן לזה של אל-סלבדור, מעטפות למצביע מקמבודיה, נערות ליווי לבכירים סעודיים והנחות על נפט לטורקמניסטן.
הסיפור הרגיל.

אחד 23 בדצמבר 2015

המנעות מפגיעה בישראל משיקולים לא עניינים כפי שינסו לעשות אותם שייחים צריכה להיות אינטרס של העולם, לא רק של ישראל.
וזה לא שבלאטר ופלאטיני נתנו לנו הטבות מיוחדות, הם רק דאגו שישראל תקבל את הזכויות שמגיעות לה.

יואב דובינסקי 23 בדצמבר 2015

לא צריך שיקולים לא ענייניים, פשוט צריך לא להפגין רגישות. למשל, היו תקופות שעל כל פיפס ביטחוני היו מעבירים מכאן משחקים וזה ממש לא ככה בתקופת פלאטיני. ראית שבאירועים שקורים בחודשים האחרונים, בכלל לא עלה על הפרק שמכבי ת"א תארח בקפריסין. בצוק איתן העבירו משחקי מוקדמות צ'מפיונס וליגה אירופית כי גם הליגה הישראלית לא שוחקה והיו הגבלות של פיקוד העורף ועדיין באופ"א דאגו שישראל כן תארח את בלגיה בארץ במועד אחר. לישראל יכולות להיות שאיפות אירוח נוספות, למשל את הסופרקאפ האירופי שהתחיל לנדוד. לא מובן מאליו שבלאטר יפעיל לחץ כדי למנוע את ההצבעה של רג'וב. נראה מה יהיה הסיפור בקונגרס הבא עם נשיא אחר. גם עד עכשיו פיפ"א לא ממש נכנסת לעובי הקורה של לה פמיליה או סיפור הערבים בבית"ר ולא מציבה אולטימטומים. אנחנו הולכים פה על חבל מאוד דק.

Comments closed