הפנים של ישראל

מסקנות מהטקס המשותף: חנה קנייזבה-מיננקו ומורן סמואל מרגשות

הייתי בערב ספורטאיי השנה 2015 שנערך השנה בשיתוף של מנהל הספורט, הוועד האולימפי, הוועד הפאראלימפי ואיל"ת. לגבי עצם קיומו של כזה טקס, אני לא רואה סיבה למה שלישראל לא יהיה טקס שנתי מכובד בסגנון של ESPY. היה טקס נחמד, אבל גם יש מקום להפקת לקחים ולשיפורים. לא אהבתי שכדורגלן השנה היה שיא הערב ובעיקר היה מקום לתת זמן לנאומי ספורטאים.

הנאום של דונלד סנפורד בטקס של הוועד האולימפי שנה שעברה כשפרץ בבכי מרוב התרגשות השאיר רושם חזק מאוד ואני חושב שחבל מאוד שלא היה מקום לשמוע נאום תודה של חנה קנייזבה-מיננקו בעברית במקום רק משפט אחד שאמרה. חנה קנייזבה-מיננקו ספורטאית מרגשת. הדרך שבה היא מאמצת את הישראליות מעוררת כבוד. בקיץ נערך במכון וינגייט יום עיון של המרכז ללימודים אולימפיים, שנסגר בפאנל משותף בהשתתפות מיננקו, ירדן ג'רבי ויעקב טומרקין. היה מקסים איך מיננקו התעקשה לדבר עברית, כולל להתמודד עם שאלות לא פשוטות. היא נהדרת.

כפי שכתבתי בעבר, אני מאוד אוהב את השילוב של יגאל כרמי, יעל ארד וגילי לוסטיג בהנהגת הוועד האולימפי. אני חושב שנעשו שם דברים יפים בנוגע לשיווק, קידום הרעיון האולימפי ובפן המקצועי בהווה ובראייה לעתיד. נכון לסיום 2015, אני רואה ארבע תחרויות בהם אם הספורטאים יהיו בריאים, ישראל סובבת סביב אזור הפודיום. ירדן ג'רבי ושגיא מוקי בג'ודו, מיננקו בקפיצה משולשת והנבחרת הבכירה של ישראל – נבחרת ההתעמלות אמנותית, שהן בכלל מפלצות מדליות במחזור האולימפי הזה ולמעט רוסיה אין נבחרת שישראל נופלת ממנה. זה לא אומר 4 מדליות כמובן, אבל חזרה לפודיום אחרי האכזבה מלונדון היא ריאלית. למרות שלא עקבתי מספיק מקרוב במהלך השנה, לצערי בשייט ישראל פחות דומיננטית מאשר במחזורים אולימפיים קודמים.

לא הפתעה גדולה שזהבי כדורגלן השנה, כספי כדורסלן השנה ובלאט מאמן השנה. אני לא מת על הקטגוריות האלה כקטגוריות נפרדות של מנהל הספורט מהקטגוריות של הוועד האולימפי והייתי מעדיף בחירה של ספורטאי, ספורטאית ומאמן או מאמנת כספורטאי השנה, אבל מילא. כדורגלן נוסף שריגש אותי לא פעם השנה היה מאור בוזגלו, שהחיבור שלו לקהילה מאוד אישי ואותנטי.

חשוב להתעכב על מורן סמואל, ספורטאית השנה הפאראלימפית ואלופת עולם מעוררת השראה. התנועה הפאראלימפית מושרשת מאוד בהיסטוריה של ישראל ובחברה הישראלית דרך שיקום נכי צה"ל ונפגעי טרור, התמודדות עם מחלת הפוליו אחרי קום המדינה, היחסים החמים שהיו בין מקים התנועה לודוויג גוטמן היהודי למכון וינגייט ולאנשי ספורט בארץ, אירוח המשחקים ב-1968 ומדליות רבות במשחקים. דווקא כי הסיפור האישי של מורן סמואל לא מגיע מקונטקסט צבאי, אני מאוד אוהב שהיא עומדת במרכז קמפיין למיתוג ישראל בעולם, כמדינה יצירתית שמצליחה להתאים את עצמה תוך כדי תנועה, להתגבר על קשיים וכל הזמן להמציא את עצמה מחדש.

הצל שלי ואני
תיק #3467 - הסחוס של טוטו תמוז

29 Comments

אריאל גרייזס 30 בדצמבר 2015

יפה

MOBY 30 בדצמבר 2015

זהבי הוא לא שחקן השנה בכדורגל הישראלי- הוא זה שזכה ליותר קולות כי אנחנו פרובינציה.
מונאס דאבור או קני סייף הם כן.
לא חושב שזהבי העלה את ערכו בדולר אחד. הם כן.
אם שם המשפחה שלהם היתה מתחרז עם אלוב או מארי לא היינו מפסיקים לשמוע עליהם.

יואב דובינסקי 30 בדצמבר 2015

אגיב לשני דברים שהעלית בנפרד. דבר ראשון, גם אני מרגיש שזה מוזר שחלק מהפרסים מחולקים אחרי ועדות מקצועיות וחלק על פי בחירת הקהל. אני פחות אוהב את זה.
דבר שני, זהבי אחראי לטרבל ולהעפלה לליגת האלופות. האיש נתן שנה מטורפת, לא כשחקן משלים אלא כציר המרכזי בקבוצה מנצחת. מבלי לפגוע בסייף או דאבור, שעשו שדרוג משמעותי, מבחינתי אין שאלה בכלל מי כדורגלן השנה.

בלייק 30 בדצמבר 2015

קני סייף? מבחינת יכולת וביצועים על הדשא?

MOBY 30 בדצמבר 2015

בלייק נלך על שיטת גיל שלי למניות
מדברים על שנה 2015 – איזו מניה עלתה ביותר אחוזים (ונסחרת היום במכיר הגבוה יותר) זהבי או דאבור את סייף ונוסיף גם את ביטון.
אם סייף יעשה את הנכון מבחינתו וישחק במונדיאל במדי ארה"ב (אם באמת יש הצעה כזו) זה בכלל יהיה משהו!

MOBY 30 בדצמבר 2015

מחיר, מי/מה מכיר?

בלייק 30 בדצמבר 2015

אין לי בעיה עם העמדה הזאת. אבל כדורגלן השנה (או ספורטאי השנה) הוא לא מניה, ולא מחפשים ברשימות כאלה אנליסטים שיצביעו על הדבר הבא. ולכן, ברשימת הקפיצה המשמעותית או השחקן שמניותיו בעלייה הגדולה ביותר אפשר למקם את סייף וביטון לפני זהבי (גם זה בסימן שאלה. בטח לגבי סייף). ברשימת השחקן הטוב ביותר זה לא רלוונטי מבחינתי.
לא חושב שהמניות של רונלדו או מסי עלו יותר מידי כבר כמה עונות (אולי אפילו ירדו), ועדיין אין טובים מהם, ובגלל זה הם זוכים שנה אחרי שנה. המניות של קני סיף עלו השנה יותר מאלה של כריסטיאנו זה אומר שהם שיחקו כדורגל טוב ממנו?

יואב דובינסקי 30 בדצמבר 2015

ההשוואה למניה יותר מתאימה לפרס נישתי כמו השחקן המשתפר.

בלייק 30 בדצמבר 2015

מסכים.

אגב מניות, הסתכלתי ב- transfer market על הנתונים של קני סייף. שוויו – 1,000,000 יורו. זהבי קצת יותר מ- 2,000,000, כשלפני שנתיים זה היה 1,000,000. כלומר הכפיל את שוויו בשנתיים. זהבי משחק בליגה הישראלית הלא מוכרת וסייף בבלגית. בנוסף, זהבי הוא מלך השערים של מוקדמות ליגת האלופות, בהן גם גנט השתתפה.
עוד נתונים:
2015/6
סייף – 20 משחקים, 1,284 דקות, 2 שערים, 3 בישולים
זהבי – 25 משחקים, 2,248 דקות, 23 שערים, 3 בישולים (בישולים בליגת העל לא נספרו בכלל)

רק בצ'מפיונס:
סייף – 5 משחקים, 302 דקות, 0 שערים, 0 בישולים (גנט העפילו אוטומטית כאלופת בלגיה, אם אני לא טועה)
זהבי – 11 משחקים – 988 דקות (538 בשלב הבתים), 8 שערים, 3 בישולים

בלייק 30 בדצמבר 2015

רק תיקון קטן (כבר תיקנתי בנתונים, אבל שיהיה ברור) – גנט לא השתתפה במוקדמות ליגת האלופות ככל שאני יודע

MOBY 30 בדצמבר 2015

בכוונה לא לקחת את דאבור כי זה לא מתאים לרשימות שלך?
זהבי חלוץ מדומה לא מדומה חלוץ
קני קשר

בלייק 30 בדצמבר 2015

זה לא עניין של מתאים לי. כתבתי שדאבור מדגדג את השנה של זהבי, אבל מבחינתי זהבי היה טוב יותר. אני יכול להבין ולא להסכים עם בחירה בו. לגבי ביטון ובמיוחד סייף זה נראה לי מוזר עד מופרך (כמובן שזה עדיין לא אומר שזה אסור…).
זהבי חלוץ, חלוץ מדומה וקשר מצד שמאל (לפחות השנה). סייף הוא קשר קדמי/חלוץ שני.

איציק 30 בדצמבר 2015

מסכים מאד. זה הדבר הראשון שעלה לי בראש, איך, איך, איך!!!
גם ניר ביטון לפניו ברשימה מבחינתי.
זהבי השחקן הטוב ביותר שמשחק בארץ ללא צל של ספק, אבל לפי קריטריון זה כספי לא ראוי כי משחק בחול. אם מדובר על ישראלי ללא קשר למקום בו הוא משחק, לא ברור לי איך זהבי נבחר לכדורגלן המצטיין.

בלייק 30 בדצמבר 2015

אני משוחד כאוהד, אבל זהבי הוא השחקן הראשון שלוקח קבוצה לליגת האלופות. לא משנה אם ישראלית או לא. לא היה דבר כזה. היחיד בעיני שמגרד את השנה של זהבי הוא דאבור.
ניר ביטון? סלטיק אפילו לא העפילה לליגת האלופות.

איציק 30 בדצמבר 2015

רק תראה באיזה ליגה הוא משחק לעומת הליגה השישית בארופה ואיך הוא משחק, זה מספיק.

בלייק 30 בדצמבר 2015

אתה באמת ראית איך הוא משחק שם?
אם זה הקריטריון אז ברור שלא סייף צריך לזכות. מה עם רפאלוב? הרי הפרס הוא על שנה קלנדרית. גם נאתכו הרבה לפני סייף.
ובכלל, אם איכות הליגה היא הקריטריון היחידי (לפחות בתנאי שגם משחקים), אז יש לפחות עוד 10 כדורגלנים ששיחקו טוב יותר מזהבי השנה. גל שיש למשל.
זהבי עושה כאן מה שאף כדורגלן ישראלי לא עשה. אף פעם. סטטיסטיקה אישית והישגים קבוצתיים. קשה גם להתעלם ממה שעשה במוקדמות ליגת האלופות, נגד יריבות לא פחות חזקות מאשר מה שיש לליגה הבלגית להציע. באזל עדיפה על כל קבוצה בלגית כבר כמה שנים טובות.

רפאל 30 בדצמבר 2015

מסכים איתך לגבי זהבי- מגיע לו, לא שהפרס הזה משנה לאף אחד משהו, סך הכל הפקה לעשות רושם כאילו יש משהו מאחורי הספורט שהוא לא הימורים, פוליטיקה או סתם אלימות וגזענות בגרוש.

בצד הפדנטי והמעצבן של ההודעה-
אני חייב להתייצב למען הקבוצות הבלגיות.
באזל מועדון גדול ומצויין שכולם כבר מכירים באירופה.
אבל הם לא פייבוריטים מול הקבוצות החזקות בבלגיה. אולי 60-40 כזה ( לטובתם אבל לא בטוח ).
התחרות שיש לקבוצות הבלגיות בליגה שלהם הרבה יותר קשה ורצינית ממה שיש בליגה השוויצרית וזה משחק לטובתם.

בלייק 30 בדצמבר 2015

הפרס באמת לא חשוב לאף אחד (אולי לזוכים), אבל הדיון האקדמי מעניין….

ברור שהתחרות של באזל בשוויץ קלה יותר מאשר היתה לגנט (או לכל אלופה קודמת בשנים האחרונות) בעונה החולפת. זה אגב, היה אמור להוריד את ניר ביטון מהדיון הזה.
ההצלחות של באזל באירופה בשנים האחרונות עולות על אלו של כל קבוצה בלגית שתבחר. תקן אותי אם אני טועה.
קבוצה שמדיחה קבוצות כמו יונייטד וליברפול כדי העפיל לשלב הבתים, ניצחונות כפולים על צ'לסי בשלב הבתים. לא זוכר קבוצה בלגית מתקרבת לזה בשנים האחרונות. בגלל זה היא פייבוריטית בעיני (אולי 60-40 מול קבוצות עם מסורת שגם חזקות בשנה ספציפית כמו ברוז', ליאז' ואנדרלכט. מול גנט זה אפילו מתגבר).
בלי קשר, אם לקני סייף היתה אליפות וצ'מפיונס ליג עם גנט כאשר הוא הכוכב או אחד הכוכבים (ובתפקידו זה חייב לבוא עם שערים ובישולים) אז הייתי מקבל את ההשוואות. כרגע, ממה שאני ראיתי גם רמי גרשון וגם ליאור רפאלוב נתנו שנה טובה יותר מסייף באותה ליגה.

רפאל 31 בדצמבר 2015

אמת ונכון ויציב וקיים.
ד"א- הפרס מגיע לזהבי… פיני : )

MOBY 30 בדצמבר 2015

קטן?

בלייק 30 בדצמבר 2015

לא אותו דבר. קטן היה משמעותי אבל לא קרוב לדומיננטיות של זהבי, לשערים המכריעים (כולם!), לא זהר הרבה מעל רמת הקבוצה ובטח שלא זכה (או התקרב) להיות מלך שערי המוקדמות.

עודד 30 בדצמבר 2015

מילא דאבור, אבל סייף? מה עם רמי גרשון ורפאלוב שבאמת שיחקו ונתנו מספרים באותה ליגה של סייף? זה שרפאלוב לא היה מועמד בכלל היה די ביזיוני

בלייק 30 בדצמבר 2015

מסכים. גם כתבתי את זה למעלה. גם לנאתכו היתה שנה יותר טובה משל סייף.

עוד מתן אחד 30 בדצמבר 2015

מאוד מרגש ויפה.
תודה.

אלכס דוקורסקי 30 בדצמבר 2015

נהניתי לקרוא, תודה.

D! פה ועכשיו 30 בדצמבר 2015

אכן מרגש ואכן יפה
וטוב שהיית כדי לדווח על זה אחרת בכלל לא הייתי יודע

יואב דובינסקי 30 בדצמבר 2015

אני קצת מאוכזב שרוב התגובות הן לא על התרומה של מורן וחנה אלא על אם כן או לא מגיע לזהבי להיות כדורגלן השנה.

בלייק 30 בדצמבר 2015

רוב התגובות כן, אבל לא רוב המגיבים….
אני חושב שזה נובע משני דברים – קשר רגשי, ובחירה שמהווה עניין למחלוקת. הטקס עצמו לא עניין אותי מספיק כדי לצפות בו. קשה לי גם עם הצביעות של ערוץ הספורט (היחס לספורט אולימפי ביום-יום תוך כדי צקצוקים על איכות הכדורגל/כדורסל, אתנה, הפרשנים).

מעיין אוהד מכבי 8 בינואר 2016

טור חשוב, מדויק ומרתק. תודה רבה

Comments closed