אונס עם מקל סנוקר

שלושה שחקני כדורסל מתיכון בטנסי מואשמים שהתעללו בפרשמן מהקבוצה. הילד אושפז עם קרע במעי הגס ונותח, הקהילה מבוישת והעונה בוטלה. על תרבות ההייזינג בספורט ובמערכת החינוך

חזרתי לטנסי, התארגנתי ואפילו הלכתי לראות את קבוצת הכדורסל של האוניברסיטה מפסידה בלוזריות אופיינית לטקסס A&M. בשבועות האחרונים, יש סיפור מתגלגל שפותח את מהדורת החדשות בנוגע לשלושה שחקני כדורסל תיכונים שמואשמים שאנסו שחקן צעיר בקבוצה בעזרת מקל ביליארד בדצמבר בזמן שהקבוצה היתה בטורניר בגטלינבורג, עיירה תיירותי הקרובה להרי הסמוקי. היות וכולם קטינים לא הכל מדווח, אבל על פי החשדות שחקן בן 17 ושני שחקנים בני 16, התעללו בפרשמן בן 15, שפונה לבית חולים עם קרע בשלפוחית השתן ובמעי הגס, שם עבר ניתוח ואושפז למשך יותר משבוע.

הסיפור המתגלגל נמצא בכותרות של תכנית הבוקר "גוד דיי טנסי" על בסיס יומי וקיבל תהודה ארצית. תיכון אולטווה (Ooltewah) והעיירה עדיין מנסים לעכל את המקרה ולמזער נזקים. זו עיירה קטנה, מרחק 20 דקות נסיעה מצ'טנוגה (עיר בינונית בטנסי) ובערך שעה וחצי מנוקסוויל ושעתיים וחצי מנאשוויל. לא בדיוק מרכז העולם ולא בדיוק עיירה שרגילה לקבל חשיפה ארצית, קל וחומר בנסיבות הללו. בינתיים הקהילה מנסה להציל את שם העיירה ושלשום הוחלט שכל משחקי קבוצת הכדורסל להמשך העונה יבוטלו.

נגעתי בפוסטים קודמים בתופעות של תקיפות מיניות, גזענות ואחזקת נשק המצויות במערכת החינוך האמריקנית ובאות לידי ביטוי גם דרך הספורט. מאז החזרה לטנסי קיבלתי הודעה ממשטרת האוניברסיטה על אונס בקמפוס ובחדשות היו מספר ידיעות על ירי במזרח העיר. את הסיפור המזעזע הזה רציתי לשתף כטריגר להעלאת תופעות שכיחות נוספות במערכת החינוך: ביריונות והייזינג.

אנחנו מכירים את הסיפורים על הרוקיז בNBA שצריכים לסחוב לותיקים את התיקים או כל מיני מסורות כאלה. בדרך כלל אנחנו מתייחסים לזה במין ביטול על הווי קבוצתי וטקס חניכה בלתי מזיק ובאיזה הבנה שהשחקן שסוחב עכשיו עומד להיות מיליונר ועוד שנתיים מישהו יסחב לו את התיק, ככה שאין מה לרחם עליו.

התופעה הרבה יותר רחבה ומשפילה ולא מתחילה במקצוענים, אלא שכיחה כבר בחטיבות הביניים, בתיכונים ובקולג'ים. לא פעם ההייזינג בא לידי ביטוי באלימות פיזית ובהשפלות פומביות. ד"ר אלכס דיאמונד, חוקר מהמחלקה לרפואת ספורט באוניברסיטת ונדרווילט שנמצאת בנאשוויל שבטנסי (היריבות בין ונדרווילט לאוניברסיטת טנסי זה הכי קרוב לדרבי בטנסי), פרסם יחד עם קבוצת חוקרים מאמר בכתב עת אקדמי בנוגע לתרבות ההייזינג. בין היתר הוא כותב במחקר ש47% מתלמידי תיכון עוברים הייזינג בצורה כזו או אחרת ו80% מהסטודנטים-אתלטיים בNCAA טוענים שעברו הייזינג במהלך הלימודים באוניברסיטה ו42% מתוכם טוענים שעברו זאת גם בתיכון. יש בעייתיות בהגדרות, כי מה שהחוקרים מחשיבים כהייזינג, הוא לאו דווקא מה שהנשאלים הגדירו, אבל התופעה קיימת ושכיחה.

טקסי חניכה מקובלים מאוד בבתי האחווה של הפרטרניטי והסורוריטי והייזינג הפך לחלק כמעט בלתי נפרד. יש ספקטרום רחב, ממשימות ניקיון, סינג'ורים ושירים באווירה סטרילית ולא מזיקה ועד למשחקי שתייה מוגזמת, השפלות פומביות, ביצוע אקטים מיניים במסיבות ואלימות, שלא פעם מסתיימים בתחנות משטרה או בבתי חולים ובמקרים קיצוניים אפילו בתי קברות.

אחד מבתי האחווה באוניברסיטת טנסי נקשר לפני כמה שנים למקרה של Butt-chugging, סוג של חוקן אלכוהול, כשאחד הסטודנטים סיים את המסיבה בבית חולים. הסטודנט הכחיש פומבית ואף כינס מסיבת עיתונאים עם עורך הדין שלו באוניברסיטה.

לואיס בלאק התייחס לאותו מקרה בפינה בדיילי שואו, עוד בימיו של ג'ון סטוארט. אפרופו דיילי שואו, טרבור נואה אכזבה גדולה בעיני. היו לי ממנו ציפיות גבוהות אחרי שראיתי כמה מופעי סטנד אפ שלו, אבל מעבר לבדיחות על אפריקה הוא לא מצחיק ובעיני גם לא חריף בכל הקשור לפוליטיקה פנימית בארצות הברית או לפוליטיקה בינלאומית. אבל זה כבר נושא לפוסט אחר.

הניצחון הדי מביך על שפילד יוניטד
ליגת שוקי ההון - פנטזיה היא דרך שיווקית רעה

51 Comments

Amir A 10 בינואר 2016

עיירה של 700 איש וכזה סיפור עובר בשקט? הבנתי שזו לא הפעם הראשונה שמשפילים פרשמנים בקבוצת הכדורסל הזו.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

לא עובר בשקט בכלל. תקשורת ארצית, CNN, כולם מדווחים על זה. אני חושב שכרגע הקהילה בעיירה רוצה בעיקר למזער נזקים מבחינת התדמית. אתה צודק, לפני שהקבוצה יצאה לטורניר הזה היו מי שהזהירו את המאמן.

גיל 10 בינואר 2016

כשאני הייתי בארה"ב כל הזמן היו סיפורים על דברים כאלו בפטרניטיס שלנו ובקולג'ים אחרים. צריכים לסגור אותם לדעתי אבל זה רק חלק מהבעייה. זה לא במקרה נפוץ יותר בעיירות קטנות ובדרום שם ענייני כבוד ורצון לסגור דברים בפנים במקום לפנות לרשויות קיימים יותר. זה חלק מבעיות גדולות יותר של אלימות בארה"ב והאובססיה שלהם עם מניעת אלכוהול מצעירים.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

גם אני מקבל את הרושם שיש קוד שתיקה ושלא מתלוננים.

אלון 10 בינואר 2016

חזרת לישראל?

גיל 10 בינואר 2016

לא.

Amir A 10 בינואר 2016

אני קצת אחטוף את הפוסט הזה שלך כדי לשאול שאלה בספורט אמריקאי (עושה רושם שאתה הופך להיות המקום לדיונים האלו בדהבאזר). מי החליט לשלם השנה לבראיין הוייר יותר מ-5 מיליון דולר?

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

לא שאכפת לי שאתה מעלה כאן שאלות, אבל נראה לי שבפוסטים של אריאל אתה עשוי לקבל דיון יותר רציני על פוטבול. מה שכן, לא נעים מה שהצ'יפס עושים ליוסטון.

Amir A 10 בינואר 2016

ובחזרה לפוסט שלך, היתה לי עכשיו שיחה עם הבכור (שמיניסט בתיכון המקומי) אחרי שקראתי את מה שכתבת. הוא טוען שאצלם אין הייזינג כי מקפידים להזכיר להם כל הזמן שזה אסור, כך שכאן לפחות יש מודעות.
הטקס הזה כבר מוטמע כל כך בתרבות האמריקאית. החל מבית החיות
https://www.youtube.com/watch?v=AHppmhyNx8M

וכלה במפלצות בע"מ של דיסני
https://www.youtube.com/watch?v=xkPKZ0rchoM

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

כן, זה עולה לא פעם בסדרות ובסרטים על קולג'ים. אני חושב שכתבתי כמה פעמים שיש מקומות שאוניברסיטת טנסי ובכלל התרבות כאן הם קצת כמו סרט אמריקני גנרי.

אלון 10 בינואר 2016

5 מליון להויר, הארכת חוזה לפאגנו ולראיין את קופלין. טמבלים יש בכל אזורי החיוג.

אלון 10 בינואר 2016

גם בפלוגה המסייעת היה היזינג ככה שכנראה שזה לא רק באמריקה.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

בהחלט מאפיינים דומים לזובור בצבא.

גיא זהר 10 בינואר 2016

לא רק זובור נקודתי אלא צעירות ארוכת טווח

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

ההשוואות לצבא מאוד בעייתיות, כן? ההשלכות של צבא הרבה יותר גרועות מאשר של אוניברסיטה.

Amir A 10 בינואר 2016

נראה לי שאם יוסטון והבנגלס היו נפגשות לא היינו רואים נקודות גם אחרי ההארכה החמישית.

Amir A 10 בינואר 2016

יפה לראות את הבנגלס מגיבים לנזיפה.

Amir A 10 בינואר 2016

וואוו. אם חיפשתם הגדרה לטמטום מצאתם אותה היום בסינסינטי.

עידן. 10 בינואר 2016

מה שבטוח, בדנבר חוגגים הלילה.

אתם חושבים שבליציק עדיין מרוצה מההחלטות האחרונות שלו?

דן דן 10 בינואר 2016

למה אתה חושב שדנבר חוגגים? בגלל הפציעות? כי אם ביג בן ובראון בריאים, פיטסבורג זה מאצ'אפ לא קל בכלל לברונקוס

עידן. 10 בינואר 2016

לא יודע מה יתברר בסוף, אבל נראה לשביג בן אין יד ואני מאוד אתפלא אם לבראון אין זעזוע מוח.

מספיק שאחד מהשניים בחמישים אחוז כשירות כדי שלסטילרס לא יהיה שום סיכוי.

בלי קשר, גם לפני הפציעות הסטילרס ממש לא הרשימו אותי. ביג בן תמיד היה בעיני קצת אוברייטד (גם הפציעה שלו היא באשמתו הבלעדית).

מנגד, הצ'יפס נראים כמו קבוצה חזקה ביותר (אפילו שהויר לא דוג' לכלום) והם באים למשחק נגד הפטס במומנטום מטורף.

YG 10 בינואר 2016

ביג בן אוברייטד?
איפה אתה חי, הבן אדם עם שתי אליפויות, כל פעם שהקבוצה משחקת בלעדיו (ראית את הקאמבק לדוגמא של סינסי הלילה) היא הרבה הרבה יותר גרועה.

הוא מחזיק בשיאי נצחונות, יארדים, טאצ'דאונים בקבוצה הכי מפוארת בתולדות הפוטבול.

אולי התכוונת לאנדרייטד?

עידן. 10 בינואר 2016

המספרים שם וגם התארים, אבל כל פעם שאני רואה אותו משחק אני מרגיש שאני לא רואה שחקן גדול באמת. יש משהו מאוד לא "זורם" במשחק שלו ולפחות לי נראה שכמות שהטויות שהוא עושה עולה באופן משמעותי על זאת של ק"ב עלית אחרים.

גיל 10 בינואר 2016

אני גם חושב שהוא קצת אוברייטד. הוא מקבל יותר מדי סאקים וזורק יותר מדי אינטרספשנס והתכונה החשובה של והיא שהוא חזק כמו שור וקשה לתקל אותו. זה מוביל לקבלת החלטות לא תמיד אופטימלית כי הוא תמיד חושב שהוא יכול להוציא משהו מהמלך.

גיל 10 בינואר 2016

אנתוניו בראון עם זעזוע מוח. יהיה מעניין לעקוב אחרי הכשירות שלו השבוע כי אם הNFL דואגת באמת לשחקנים שלה אז אין שום מצב שבעולם שהוא יכול להיות כשיר למשחק הבא.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

איזה סיום מוזר

NoOne 10 בינואר 2016

כרגיל חרא של שיפוט

NoOne 10 בינואר 2016

איפה הפנלטי לפיטסבורג על זה שג'ואי פורטר(מאמן , לא שחקן) נכנס לאמצע מהגרש , הוא לא צריך להיות שם לטפל באנטוניו בראון , הוא לא צוות רפואי ואז הוא מתחיל טראש טולק שהוביל לפנלטי של פאקמן
ממתי מאמן נכנס במהלך משחק לאמצע המגרש , מתחיל מהומות ולא מקבל פנלטי
ויותר מוקדם במשחק מאמן ה OL של פיטסבורג דוחף שחקן של סינסי מחוץ לקווים(על זה היה פנלטי) וכולם זוכרים את מייק טומלין והקיק ריטרן נגד באלטימור
עד מתי הליגה ושופטים יתנו למאמנים של פיטסבורג להפריע למהלך המשחק ולעשות מה שהם רוצים?

Oded 10 בינואר 2016

בגדול אתה צודק אבל סינסינטי יכולים להאשים רק את עצמם
את הנזק הגדול עשו הפאמבל וה head hunting penalty

Amir A 10 בינואר 2016

את הבורפיקט הזה צריך להעיף מהמגרשים לצמיתות. עד שלא יעשו מאחד הטמבלים האלו דוגמא, הסיפור הזה לא ייגמר.

NoOne 10 בינואר 2016

ברפיקט שחקן מצוין שהיו לו בעיות קשות מחוץ ובתוך המגרש באריזונה סטייט , ובגלל זה אני חושב שהוא הלך סיבוב 6 או 7 בדראפט למרות שיש לו כשרון לסיבוב ראשון
גם עכשיו כשהוא משחק הוא טופ 5 LB בליגה
אולי אם הוא יעבור לקבוצה עם מאמן קצת יותר טוב או עם גישה אחרת מצבו ישתפר

austaldo 10 בינואר 2016

מה זה עוזר שהוא שחקן מצויין אם הוא כזה אידיוט?

Oded 10 בינואר 2016

הבן אדם סיכן את החיים של אנטוניו בראון ואתה מודאג ממצבו?

wazza 10 בינואר 2016

אני חושב שההגדרה היא מעשה סדום ולא אונס

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

התקשורת האמריקנית משתמשת במילה rape

no propaganda 10 בינואר 2016

אפשר לחשוב שבלי הייזינג צעירים לא משתכרים עד להרעלת אלכוהול.
זה נראה כאילו שיש מקרים חמורים אבל הם נדירים יחסית והרב זה סתם ילדים ששותים יותר מדי, קורה בכל המדינות בעולם כולל ישראל. פעמים רבות בגלל לחץ חברתי שזו המקבילה המקומית להייזינג, פשוט לא כחלק מאחווה אלא סתם כחלק מחבורה.

דבר נוסף, ואני לא ממש מכיר את בסצנה הזו אבל לא בפוסט שלך ולא בכתבת החדשות לא נכתב\נאמר מה בעצם הלחץ שמופעל על הסטודנטים. האם הם יכולים להפסיק את הדברים או לסרב נניח במחיר שלא יקבלו אותם לאחווה או שמכריחים אותם פיזית לדברים האלה.

גיל 10 בינואר 2016

בארה"ב בעיית השתייה גדולה מרוב המדינות בעיקר בגלל שמגבילים את זה לגיל 21.

no propaganda 10 בינואר 2016

קצת קשה לי לכמת בעיית שתיה מנתונים באינטרנט אבל לפחות כמות השתיה לבן אדם בארה"ב היא נמוכה(בישראל אפילו יותר נמוכה) גם יחסית לעולם וגם יחסית לOECD

גיל 10 בינואר 2016

תסתכל על הסטטיסטיקות של צעירים, הן מהגבוהות בעולם. וגם תלוי איזו שתייה, באירופה למשל ישתנו בירה או שתיים או כוס יין אבל בגילאי הקולג' להרבה אין גבולות והם גומרים לעצמם ולאחרים את החיים.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

לתרבות השתייה המופרזת יש השפעה, לביריונות יש השפעה, לנורמות חברתיות יש השפעה. אין כאן תשובה אחת אלא מכלול וספקטרום רחב של התנהגויות וסיטואציות. לפעמים הסטודנטים לוקחים חלק בזה בצורה מודעת ומבחירה ושומרים על סוג של קוד שתיקה ולא מתלוננים כשדברים יוצאים משליטה ולפעמים כופים עליהם בכוח, כמו במקרה המרכזי בפוסט הזה.

no propaganda 10 בינואר 2016

אני מסכים, אני פשוט חושב שיש הבדל תהומי בין בריונות והתעללות לבין צעירים אם מרצון ואם מלחץ חברתי משתכרים עד אובדן חושים.
יתרה מזאת כשמישהו משתכר ככה ואז קורה משהו רע ואחרי זה הוא מתלונן על האחווה, אני מתקשה להאמין לו כי הרב המוחלט של האנשים לא היו מתלוננים אם לא היה קורה משהו.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

המקרה המרכזי בפוסט הוא לא עניין של אלכוהול, אלא של שלושה נערים שתוקפים ומתעללים בנער צעיר מהם.

המקרה השני של סטודנט שמגיע לבית חולים אחרי שעל פי החשדות מזג או מזגו לו יין לתחת כחלק ממסיבה בבית האחווה שלו, לא מוסיף כבוד לאף אחד מהצדדים.

גיל 10 בינואר 2016

יש הבדל מישראלים בכך שבישראל באמת יש כור היתוך שהוא משמעותי יותר מקולג'ים אמריקאים וזה הצבא. אז גם בצבא מתרחשים דברים כאלו אבל חיילים נמצאים בפיקוח הדוק ולא יכולים לעשות מה שהם רוצים. כשהם יוצאים מהצבא הם כבר בוגרים יותר. אמריקאים לעומת זאת הולכים לקולג' בגיל 18, לרובם זו הפעם הראשונה רחוקה מהבית וגם רבים באים ממקומות קטנים לעיר גדולה עם כל הפיתויים שבה. תוסיף לזה את התרבות של המסיבות וזה מתכון לבעיות במקרים רבים.

בר 10 בינואר 2016

גם בצבא יש לו מעט מקרים כאלו לרוב שותקים, אצלנו היה מישהו שהתלונן, וזה הפך לסיפור מאוד גדול, אבל רוב המקרים פשוט שותקים.

Ljos 10 בינואר 2016

זה שונה, אבל בעצם אותו דבר. בקולג'ים מדובר בתרבות השתייה וההשתחררות ובצבא מדובר בתרבות הגבריות הכוחנית. יש גבול לפיקוח ולפעמים יש גם מפקדים שעוצמים עיניים ("כי ככה זה"). הכניסה לצבא ולקולג' האמריקאי הן באותו גיל (18) ויש עוד מספיק דברים דומים.

גיל 10 בינואר 2016

מסכים. נורא קל לעשות מניפולציות על צעירים. בארה"ב הם מושפעים מצעירים אחרים ובארץ מהמדינה שמשכנעת אותה שטוב למות בעד ארצנו.

רודג'רס אהרון 10 בינואר 2016

וטרבור נואה אכזבה. בעיקר הבחירה בו אכזבה כי כמו שאמרת הוא קומיקאי לא רע בכלל.
וונטז ברפקט זה אחד השמות הטובים בליגה.
שני רק לבאקארי רמבו והא הא קלינטון דיקס

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

נואה ממש נפילה בעיני. ראיתי כמה תכניות איתו והתייאשתי.

Ljos 10 בינואר 2016

היורש האמיתי של ג'ון סטוארט עבר ל-HBO. נואה די מאכזב בינתיים, אבל כדאי לתת לו זמן להתפתח לתוך התפקיד.

יואב דובינסקי 10 בינואר 2016

ג'ון אוליבר נהדר, למרות שבתכניות האחרונות שלו הוא התחיל לעייף אותי.

49ers 10 בינואר 2016

יואב, הטורים שלך מעניינים ביותר ומעלים מחשבות רבות על העוצמה ושכרון החושים שבספורט.
לא הבנתי מה אתה עושה בטנסי ואיך התגלגלת דווקא לשם..
בנוסף, לאור ההסטוריה של טנסי בימים החשוכים של העבדות, מלחמת דרום/צפון, יהיה מעניין לדעת אם וכיצד הספורט תרם את חלקו בתרבות המקומית.
אני יודע שניתן לשאול זאת על פני כל מקום בגלובוס, אך כיוון שאתה שם, אולי תוכל לחלוק איתנו רשמים.

Comments closed