לערבב הוא יודע

אינפנטינו ידע לדבר על מיגור שחיתות מבלי להכפיש את הגורואים בלאטר ופלאטיני וההתאחדויות הקטנות שחגגו תחת הבוסים המודחים עמדו לצידו. אין חדש תחת השמש, אבל לפחות האולישייח לא נבחר

שתי התחושות היצריות לאחר תוצאות הסיבוב השני של ההצבעה היו בערך: א. אם המחליף של בלאטר המושעה הוא שוויצרי מכפר סמוך שטופח במשרדי אופ"א אצל פלאטיני המושעה, איזה שינוי כבר יכול להיות? ב. לפחות זה לא השייח הבחרייני.

הבחירה באינפנטינו מפתיעה בצורה מרעישה אבל גם צפויה ואפורה. מפתיעה, כי באמת מכלול נדיר של נסיבות, הדחות, פרישות, מועמדים לא אידיאלים וסיכול ממוקד שמו אותו במצב שהוא יכול לנצח. אפורה, כי הוא תוצר של המנגנון הרקוב של הארגון.

לא הבנתי מה ז'רום שמפיין בכלל חיפש שם בכל הבחירות האלה. טוקיו סקוואלי היה מועמד מעניין אבל כנראה שיש כמה שלדים בארון שלו והוא פרש לפני הסיבוב הראשון. הנסיך עלי היה מועמד טוב והיחיד שהעז להתייצב מול בלאטר אבל לא קיבל את התמיכה האסייתית ובמקום לפרוש דאג להחליש את השייח סלמן שרדף ספורטאים בחריינים.

צריך לתת קרדיט פוליטי לאינפנטינו, הוא לא היה המועמד המוביל לאורך רוב המרוץ והוא ידע לקרוא את המפה ולקבל לא רק את התמיכה האירופית אלא גם את התמיכה של קונקאקאף, דרום אמריקה וכנראה שגם כמות יפה מאפריקה אחרי שאמר בפומבי שאם ייבחר ישקול שמס' 2 שלו יהיה משם. הוא גם ידע לשחק על הקו הדק שבין לדבר על מיגור שחיתות אבל לא לייחס אותה למנטורים בלאטר ופלאטיני, שזה מסר מרגיע לכל מי שנהנה מפוליטיקת החיזורים אחרי ההתאחדויות הקטנות. בהתחשב באלטרנטיבות, גם לישראל זה לא רע שהנשיא החדש יהיה מאופ"א.

אחרי פרשיות השחיתות בוועד האולימפי, הטכנוקרט ז'ק רוג החליף את חואן אנטוניו סמראנש המהפכני. בראייה אחורה על תקופת רוג, נווט אפור זה כנראה בדיוק מה שהוועד האולימפי היה צריך כדי להצעיד אותו קדימה. לא בטוח שזה מה שפיפ"א צריכה וגם אם כן, ספק אם מי שהתחנך במערכת הרקובה יהיה גם זה שינקה אותה.

הרעיונות המהפכניים של אינפנטינו מושפעים מתקופתו תחת פלאטיני: הגדלת המונדיאל ל40 משתתפות וקיום האליפות על פני איזור ולא רק במדינה או שתיים. כמובן שאם לפלאטיני היו מאפשרים לרוץ לאינפנטינו לא היה סיכוי, אם בכלל היה ממשיך עם המועמדות. קשה להגיד שהתרשמתי מהבחירות או שאני אופטימי, אבל אני מחייך כשאני מדמיין את השיחה בין השניים כשאינפנטינו מודיע לבוס פלאטיני שמעכשיו הוא הבוס. Awkward…

פיפ"א בשפל ויש לאינפנטינו הרבה מבחנים ואתגרים. ביום שישי הוא זכה בניצחון פוליטי ראשון על האולישייחים, אבל היכולת שלו להילחם בשחיתות בארגון תימדד באם יצליח להעביר את המונדיאל מקטאר. הגורו פלאטיני לא היסס למכור את האינטרס של ההתאחדויות האירופאיות שאותן הוא מייצג כדי לתמוך באליפות העולם ההזויה הזאת ובכלל לא בטוח מה אינפנטינו יעשה, אם בכלל. שם המבחן הגדול של הנשיא החדש בשינוי התדמית של הארגון שמנהל את ענף הספורט הכי גדול בעולם. כל דבר אחר יהיה גניבת דעת, אבל כפי שכבר הבנו מאינספור הגרלות וכפי שראינו בבחירות לנשיאות, לערבב אינפנטינו יודע.

לעשות היום את מה שלא יכולת לעשות אתמול - מחשבות אחרי מרתון ראשון
הגדולים - דיון סטטיסטי

13 Comments

גיסנו 28 בפברואר 2016

האם בתור מזכ"ל אופ"א היו לו סמכויות מעבר לשליפת כדורים בהגרלות שאמינותן מוטלת בספק?

D! פה ועכשיו 28 בפברואר 2016

אתה מתכוון האם הוא יודע לערבב עוד דברים (אנשים), כמו שיואב הזכיר בכותרת?

גיסנו 28 בפברואר 2016

זה אני בטוח שהוא יודע….;)
בחבר'ה תהינו מה הוא עשה בכלל בארגון חוץ מ"לנהל" את טקסי ההגרלה הפומפוזיים

איציק 28 בפברואר 2016

הוא מגיע לקוקטלים; פותח מעטפות; מסביר באופן דיסקרטי לנערות צעירות על התנהגת נאותה. אני מניח שיש לו עוד לא מעט תפקידים חשובים בחברה.

רפאל 28 בפברואר 2016

ברור לכולם שאם החיבה למשחק היתה קשורה באיזשהו אופן לאופי הניהול במוסדות של פיפ"א ואופ"א ( וההתאחדויות המקומיות על הפוליטיקה שלהן ) , זה היה רחוק מלהיות הענף הפופולארי ביותר שיש.
תכל'ס, יחסית מוצא חן בעיני איך שליגת האלופות והאירופית התפתחו להן.
אם יש אלטרנטיבות טובות יותר, אין לי בעיה לשמוע או לנסות אך לטעמי זה הרבה יותר טוב ממה שהיה בעבר.
זה נחמד שיש הזדמנות לקבוצות מליגות בינוניות להתחרות ברמות הגבוהות מול השמות הגדולים מידי שנה
ולא רק בפוקס של פעם בעשור וגם אז למשחק בודד.

אז לקבוצות הליגות הבכירות טיפה משעמם בסיבוב הראשון….
קודם כל, יש מספיק הפתעות.
ודבר שני, לא קרה שום דבר רע. יש להם מספיק משחקים ועניין בליגות שלהם ( אופס, העשירות התורניות גמרו את הליגות באוקטובר… סליחה, טעות שלי, אבל זה כבר בעיה שלהם שלא יודעים להתאגד ) וכשמגיעים שלבי הנוק-אאוט יש כ"כ הרבה מדינות וקבוצות שמעורבות, לפחות זה מוסיף אשליה של מגוון וצבע כלל אירופי.

אני רואה קבוצות בסדר גודל של מועדוני הצמרת בליגה הישראלית מעפילות לשלבי הנוקאאוט ( גם באלופות זה יכול לקרות בנסיבות כאלה ואחרות ),
ובכל מקרה, מתחרות יפה בבתים ותוקעות שם יתד… זה נותן השראה ותקווה שיכול לקרות גם לקבוצות שלנו.
כן, בשבילנו להגיע לשלב בתים באירופה ואף להעפיל משם זה חגיגה גדולה ונותן טעם למירוצים הארוכים חסרי התכלית בליגה המשעממת והצפויה.

7even 28 בפברואר 2016

מכל זה לא הבנתי אם בסוף יש מונדיאל בקטאר או שזה לא סגור?

יואב דובינסקי 28 בפברואר 2016

נכון להיום, לצערנו מתקיים כרגיל.

ניינר / ווריור 28 בפברואר 2016

איך הוא סוגר את החוב של פיפא בסך 600 מיליון יורו?

גילעד 28 בפברואר 2016

הבן אדם יכול להגיד עד מחרתיים שהוא רוצה למגר את השחיתות, אבל כשהבטחת הבחירות שלו היא חמש מיליון דולר לכל התאחדות על בסיס הקריטריון "היא רשומה בפיפ"א" או הבטחת מיליון דולר לקופה הקטנה של כל קונפדרציה על סעיף "נסיעות", אין לו שום רצון להלחם בשחיתות.
ופיפא אוהבת כסף. אין סיכוי שתעביר את המונדיאל מקטאר. הגיע הזמן להשלים עם זה.

ירושלמי 28 בפברואר 2016

אני לא מבין מי בכלל רוצה את התפקיד הזה.
מצד אחד אתה יכול לנסות להלחם בשחיתות ואז אין לך סיכוי.
מצד שני, אם אתה הולך עם השחיתות זמנך מוגבל ובסוף תמצא את עצמך תחת חקירה של הFBI או גופים כאלה ואחרים.

הרי ברור שהאינפנטילינו הזה בחש בקלחת וכדי לנצח היה חייב לערבב ולהתערבב.
מה גם שאם הוא תלמידו של המלאך פלאטיני, מעניין מה הוא למד ממנו.

תומר ש 29 בפברואר 2016

Same shit different day.
משהו ישתנה רק שכמה מדינות כדורגל גדולות יפרשו מהארגון המושחת הזה ויקימו חדש על בסיס של שקיפות בקבלת החלטות, הכנסת טכנולוגיה לשיפוט, מעקב אחרי מכרזים וספונסרים וכן הלאה.

גילעד 29 בפברואר 2016

נחמד לראות שהוא כבר טרח לעדכן שלא ישנה את מיקומם של המונדיאלים. רוחות של שינוי, הא?

פיפ"א של ימינו גרועה בערך כמו הועד האולימפי של סוף תקופת סמארנש

יואב דובינסקי 1 במרץ 2016

כן, גם אני קראתי. הוא מתחיל להתעסק עם הביד ל2026.

Comments closed