חרב פיפיות לספורט נשים

יש הגיון כלכלי בדרישה של שחקניות נבחרת ארה"ב להשוואת הבונוסים, אבל הטיעון שמיטיב עימן עשוי להזיק לקולגות מענפים אחרים. ואם אבי וומבאך רוצה להיות התקווה לניקיון בפיפ"א, עדיף שתימנע ממעצרים ומאג-שוטס

בזמן שנבחרות הגברים של ארצות הברית כשלו בהעפלה למשחקים האולימפיים ומתקשים להגיע למונדיאל מאיזור קונקאקאף המגוחך, כוכבות נבחרת הנשים האמריקנית, שזכו בקיץ באליפות העולם והעפילו בקלילות לריו, מנצלות את הפער הזה כדי לקדם את הדרישה לחלוקה שוויונית של בונוסים. להבדיל מהדרישות התדירות של ספורט נשים, שמתבססות על טיעונים הגמונים ואפליה כנגד העובדה שהענפים הגבריים מכניסים יותר כסף, כאן גם יש טיעון כלכלי.

משחק גמר הגביע העולמי של נבחרת הנשים מול יפן היה משחק הכדורגל הכי נצפה בארצות הברית. כמו כן, זה היה משחק הכדורגל היחיד שנכנס לרשימת 50 אירועי הספורט הנצפים ביותר במהלך 2015, כשהוא מקדים בין היתר את סדרת גמר הNBA (מתוך 25 אירועי הספורט הראשונים, 24 היו פוטבול, כשהיחיד שלא היה גמר המכללות בכדורסל). עשרות אלפי ילדות מלוות את הנבחרת לכל משחק ידידות, חולצות נמכרות ויש ספונסרים.

אמנם יש הגיון בדרישה לשוויוניות בבונוסים (לכל הפחות), אבל זה טיעון שבראייה רחבה יותר יכול להתנקם מאוד בספורט הנשי. נבחרת הכדורגל האמריקנית היא היוצאת מהכלל. למעט כמה טניסאיות בטופ העולמי, רוב הספורט הנשי המקצועני מקרטע מבחינה כלכלית אפילו במדינה עם טייטל 9. ליגת כדורגל הנשים והWNBA מצליחות איכשהו לתחזק את עצמן עם ממוצע של כמה אלפים למשחק, אבל בערך שם נגמרת היכולת להתחרות בשוק פתוח. הטיעון הזה אולי יעזור לשחקניות נבחרת הנשים האמריקניות, אבל גם יהפוך את הטיעון הכלכלי לסטנדרט שבו ענפים אחרים, ספורטאיות וקבוצות נשים אחרות לא יהיו יכולות לעמוד.

אחרי משחק של נבחרת הנשים מול צרפת בטורניר She Believes Cup דיברתי עם אלכס מורגן (השחקנית שספ בלאטר לא זיהה כשהיתה מועמדת לשחקנית השנה ושמככבת במגזין בגדי הים של ספורט אילוסטרייטד ועל האריזה של פיפ"א) על עתיד כדורגל הנשים תחת ההנהגה החדשה בפיפ"א. היא אמרה שהיא והשחקניות מאמינות באבי וומבאך שפרשה ועשויה להיכנס לפוליטיקה של הכדורגל ולנסות לשנות את הענף מבפנים.

וומבאך אחת השחקניות הגדולות בהיסטוריה, עם 184 שערים בנבחרת, זכתה בכל תואר אפשרי ומאוד קולניות בנוגע למעמד הנשים בכדורגל, כדורגל אמריקני (היא נכנסת חזק מאוד בקלינסמן), זכויות הומואים ולסביות ובכלל זכויות אדם. לפחות בנבחרת האמריקנית היא התקווה לשינוי הפירמידה.

מצד שני, יש גם ביקורת עליה בקרב הכדורגל הנשי, על כך שהיא מתמקדת בעשירות. שהמאבק לשוויון במענקים בין שחקניות נבחרת הכדורגל האמריקנית לשחקני נבחרת הכדורגל האמריקנית לא משפיע בשום אופן על בעיות הכדורגל הנשי באפריקה, כשילדה באוגנדה צריכה לצעוד למעלה מ20 קילומטרים כדי להגיע למגרש הכדורגל הקרוב ביותר בו יש קבוצת נשים.

בלילה שבין שבת לראשון וומבאך נתפסה על נהיגה תחת השפעה. צילומים שלה קישטו את הרשת במהלך סוף השבוע וכמה משחקני נבחרת הגברים האמריקנית אפילו לעגו לה בטוויטר. היא בוודאי לא הספורטאית הראשונה שנתפסת על נהיגה תחת השפעה והיא מיהרה לקחת אחריות ולהתנצל על זה בהודעה רשמית. מצד שני, היא כבר לא רק כדורגלנית, היא תקווה לשינוי. אם היא רוצה למתג את עצמה כמי שתהפוך את הפירמידה הרקובה והמושחתת של פיפ"א (ועדת האתיקה פרסמה בסוף השבוע שהיא בודקת עוד מאנקי ביזנס של החברים), לא בטוח שמאג-שוטס במדורי פלילים בהכרח מקדמים את המטרה.

תשובה לגיל שלי - הבעיה היא תמיד בסייח
זה רק מחמיר

20 Comments

אחד 4 באפריל 2016

גמר המכללות מושך יותר צופים מגמר הNBA?
האמריקאים האלה…

NoOne 4 באפריל 2016

גמר המכללות הוא משחק אחד של הכל או כלום.
גמר ה NBA הוא סדרה של הטוב מ 7 כששני המשחקים הראשונים לא קובעים כלום.
וזה בכלל בלי לדבר על ההשפעה הסוציואקונומית של ספורט מכללות בארה"ב

גיל 4 באפריל 2016

אין נבא ביום הזה ככה שזה עוזר.

7even 4 באפריל 2016

גמר המכללות הוא בד"כ משחק ברמה ליגה ג'.
מדי שנה אני מובך איך אחד המשחקים הכי נצפים בארה"ב מצליח לספק רמה כזו של כדורסל.
בכלל, הרמה של המכללות די מביכה. בידודים על בידודים על בידודים. פעם באיזה 10 התקפות רואים סל כתוצאה מתרגיל.

אלו לא הגילאים שבהם אמורים להטמיע את יסודות המשחק הקבוצתי? או שמא המחשבה על הצ'ק המתקרב כתוצאה מהטבעה גורמת לזניחת כל עקרונו הכדורסל?

נ.ב – הבנתי שיש עכשיו מרד די רציני בארה"ב בנוגע להשתתפות השחקנים ברווחים שהאוניברסיטאות והנהלת ה NCAA מייצרים על גביהם.
תוכל להרחיב?

אריאל גרייזס 4 באפריל 2016

תחשוב שיש לך שכבת גיל די צרה – בין 18 ל-22 שהשחקנים שלה מפוזרים על פני יותר מ-300 קבוצות. ב-NBA, לשם השוואה, יש לך שכבת גיל של 15 שנה שפזורה על פני 30 קבוצות. ולא רק זה, אלא שאם יש לך שחקן מוכשר, אז הוא עוזב לדראפט אחרי שנה. כך שבעצם יש רמת כשרון מאוד נמוכה במכללות. ואם פעם מאמנים היו באים לגדל שחקנים ולהקנות להם יסודות, הרי שהיום הם עוזבים ישר לדראפט אז יש מעט מאוד השקעה בשיפור היכולות. בתכ'לס, משחקים את אותו משחק של הNBA (בידודים ובידודים) רק עם הרבה פחות כשרון.
אם אתה מחפש אימון ותרגילים, תחפש אותו במיד מייג'ורס, שם שחקנים בדרך כלל נשארים את כל הארבע שנים. בראד סטיבנס, למשל, הוא מאמן אדיר ועשה את זה בבאטלר קודם.
לגבי ה"מרד" – כבר הרבה מאוד שנים יש מרמור לגבי העובדה שאתלטים בעצם מקבלים מלגה קבועה בלבד בעוד האוניברסיטה (והמאמנים) גורפים את כל הכסף. הרבה מאוד זמן מדברים על איזה שהוא שינוי, אבל זה מאוד בעייתי כי כמעט כל דבר שתיתן עשוי לגרום לזה שקבוצות גדולות יוכלו להביא אליהם בתנאים מועדפים שחקנים טובים. אתה לא יכול לתת להם משכורת לפי הביצועים שלהם כי אז תהיה תחרות על זה. אפילו לתת להם לעבוד, מה שהם לא יכולים לעשות היום (מה שיוצר מצב של אבסורד, אפילו למכור חתימות אסור להם ויכול להביא להשעיה שלהם) עשוי להביא למצב שבו תורמים של האוניברסיטה יעסיקו שחקנים במשרות פיקטיביות תמורת הרבה כסף וככה יפתו אותם לבוא לאוניברסיטה שהם רוצים.
הפתרון שאולי ילכו אליו זה איזה שהוא שכר אחיד לכולם, מה שלא נראה לי שיקטין את המרמור – עדיין יהיו שחקנים טובים שמקבלים שכר נמוך יחסית למה שהיו יכולים להרוויח אם היו במקצוענים. כמו שאמרתי, נושא מורכב ובעייתי בלי פתרון ברור

גיל 4 באפריל 2016

שכר אחיד דווקא כן יפתור חלק גדול מהבעייה עם בונוסים לשחקנים והקבוצות הטובות. וגם עדיף שיהיו אולי 50 קבוצות שימשכו את מיטב הכישרונות ואז נראה משחקים טובים יותר מאשר איך שזה היום. תמיד אפשר שהשאר ישחקו בליגה נפרדת.

7even 4 באפריל 2016

לגבי אופי המשחק – האמת שכדי לשחק קבוצתי לא צריך כישרון.
בכל מקרה – המשחק עצמו במכללות מאד לא נעים לעין. בטח ובטח בפיינל פור. אני אישית מוותר על משחק הגמר.
גם הבנתי שהפיינל פור ממש לא חד משמעי לגבי הצלחה עתידית של שחקן כלשהו.
אני זוכר למשל ששבאז נאפייר ממ כיכב ביוקון, במיוחד בגמר והוא היום שחקן שולי ב NBA.
אנתוני דייויד לעומתו נגד פיינל פור די חלש והוא מככב היום בליגה של הגדולים.
יש עוד המון דוגמאות לכאן ולכאן כמובן. מיותר לציין את בן סימונס שאפילו לא התקרב לטורניר הארצי (ולדעתי יהיה באסט מטורף)

בעניין התשלום לשחקני מכללות – אכן בעייתי. אבל אין סרט שכ"כ הרבה כסף זורם שם ולא מגיע לידי השחקנים.

גיל 4 באפריל 2016

הפיינל פור והטורניר בכלל הם לא מנבאים לכלום. זה טורניר גביע. חלק גדול מהשחקנים הגדולים בדור שלנו לא עשו כלום במכללות, הרבה בגלל שהיו במכללות יחסית קטנות כמו דאנקן ושאקיל.

אריאל גרייזס 4 באפריל 2016

שבאז נאפייר לא, אבל דווידסון של סטף קארי הלכה רחוק מאוד. יוקון של קמבה וולקר. יש לא מעט דוגמאות שבהם היתה יכולת להבין משם על הליגה אבל אני מסכים שהמתאם פה כנראה לא גבוה במיוחד. אבל לא זאת הסיבה לראות כדורסל מכללות בכל מקרה. רמה זה חלק שולי מהסיבה שבגללה אוהבים ספורט מסוים – אחרת למה שמישהו יראה ספורט ישראלי בכלל?

אחד 4 באפריל 2016

מישהו רואה ספורט ישראלי?

7even 4 באפריל 2016

בוא לא נשווה את כמות הצופים שם לכמות הצופים פה.
הכדורסל הישראלי עדיין הוא לא משהו שמבחינתי צופים עוקבים אחריו באדיקות.
ואגב – הרמה בליגה פה גבוהה יותר מהמכללות שם.

גיל 4 באפריל 2016

אני חושב שיש הבדל בין להיות חלק מהמקום לבין להיות צופה מבחוץ. מי שגדל בארה"ב, גם אם המכללה המקומית שלו מסריחה, מכיר ביופי של המכללות שהוא הרבה יותר מדיון על הרמה של המשחק. למישהו מבחוץ שאין קשר לאף קבוצה ולא חלק מהתרבות קשה להתחבר והוא בצדק מתרכז ברמה.

יואב דובינסקי 4 באפריל 2016

יפה כתבת

גיל 4 באפריל 2016

השנה הטורניר די גרוע, נקווה שיהיה גמר טוב.

גיל 4 באפריל 2016

הטענות שלהן כאן די משונות. הן חתמו על חוזה אחרי משא ומתן ארוך שנתן להם הטבות שאין לגברים כמו חופשת הריון. פתאום הן נזכרו שהן מופלות? שיחתמו על הסכם טוב יותר להבא. ואני מאוד אוהב כדורגל נשים אבל הליגה שלהן בסכנת הכחדה אחרי שהליגה הקודמת קרסה כלכלית בעוד הליגה של הגברים פורחת. אז נכון שהנבחרת הלאומית טובה יותר, אבל גם התחרות שלהן חלשה יותר והן מההתחלה היו מעצמת כדורגל בניגוד לגברים.

יואב דובינסקי 4 באפריל 2016

הליגה הנשית מקרטעת. אין לי שום עניין או אמון בה. הנבחרת הזאת מאוד מיוחדת, כי היא מזכירה יותר קבוצה מאשר נבחרת לאומית שמתכנסת כל כמה חודשים. היא הרבה יותר חשובה ומוכרת מהליגה ובארצות הברית זה מאוד מיוחד, כי ביתר ענפי הספורט הליגה המקומית חשובה יותר. הופ סולו, קרלי לויד ואלכס מורגן, מוכרות מהנבחרת, לא מהליגה והנבחרת כן מביאה רייטינג והכנסות.

בודהה 4 באפריל 2016

זה פאקינג ספורט נשים למי אכפת. לולא ההפרדה הסקסיסטית בין נשים וגברים בספורט בכלל לא הייתה להן פרנסה מלכתחילה. שיתרכזו בלשפר את איכות המוצר שלהן במקום לזיין את השכל.

תום 4 באפריל 2016

שיפסיקו לבכות, במיוחד אבי וומבק. שמעתי בפודקאסט של סימונס לפני כמה זמן, ופיה כדורגלניות (מקצועניות) צריכות להרוויח אותו דבר כמו כדרוגלנים (מקצוענים) כי הן "עושות את אותם פעולות כמו הגברים". אז, או שאין לה מושג בסיסי מה זה ביקוש, או שהיא קומוניסטית, או שהיא פשוט שבויה במנטליות הליברלית-קולג׳ית הטיפוסית.

Fyrhyhthty 4 באפריל 2016

יש היום תפיסה רווחת שכדורגל נשים הוא ממש מרהיב ומרגש ומלהיב.. ו״וואוו איזה גול לויד הבקיע מחצי מגרש במונדיאל״ אבל למען האמת זה היה גול ברמת טרומים א׳ והכדורגל נשים הוא ברמה קשה לצפייה ולעתים מביכה. תפסיקו להתחסד.

ר.בקצה 5 באפריל 2016

ציפית למשהו אחר מהפוליטקלי קורקט האמריקאי?

Comments closed