מורשת סאמיט

פאט סאמיט השפיעה על טנסי, כדורסל נשים, ספורט נשים ושוויון במערכת החינוך. אובמה ספד לה כשאמר שהיתה מודל לחיקוי לבנותיו. אולם המאבק על קיום טייטל 9 על כל חלקיו, כולל מניעת אפליה והטרדות מיניות, רחוק מלהסתיים

המגרש עצמו נקרא על שמה (צילום: יואב דובינסקי)
המגרש עצמו נקרא על שמה (צילום: יואב דובינסקי)

כשהמגעים עם אוניברסיטת טנסי החלו להיות ממשיים, כמובן שהתחלתי לנבור במורשת הספורטיבית של האוניברסיטה. אצטדיון פוטבול של 100,000 צופים יצר ציפיות לחוויה מיוחדת בכל סמסטר סתיו. בוגרים כמו פייטון מנינג, אלן יוסטון וג'סטין גאטלין יצרו ציפיות לאיכות התחרויות שאלך אליהם. אבל בוריאציות כאלו ואחרות, יש עוד עשרות אוניברסיטאות בארצות הברית עם אצטדיוני ענק ובוגרים אלופים. פאט סאמיט היתה רק אחת. אתמול היא מתה בגיל 64 אחרי חמש שנים של מאבק במחלת האלצהיימר.

היכל התהילה של כדורסל הנשים נמצא בנוקסוויל, טנסי בגלל סאמיט. היא מגלמת את התפתחות המשחק הנשי, משחקנית מכללות ומדליסטית אולימפית ועד לארבעה עשורים כמאמנת עם מאזן הניצחונות הטוב ביותר בתולדות הNCAA (גברים ונשים) עם 1098 ניצחונות כמאמנת הטנסי ליידי וולס, 8 תארי אליפות ארצית (ועוד 22 הופעות בפיינל פור, 18 מהם בNCAA ו16 אליפויות SEC) ומדליית זהב אולימפית. כשהחלה לאמן את האוניברסיטה בגיל 22 היא היתה גם נוהגת באוטובוס הקבוצה ומכבסת את הבגדים של השחקניות. ב2012, כשפרשה בעקבות המחלה, היא כבר היתה מרוויחה למעלה ממיליון דולר לעונה. כמובן שהיא נכנסה להיכל התהילה של הכדורסל במסצ'וסטס וב2012 העניק לה ברק אובמה את אות החירות, עיטור הכבוד הרם ביותר שאזרח אמריקני יכול לקבל.

אי אפשר לפספס את המורשת שלה כשעוברים באוניברסיטה. יש פסל שלה מחוץ לאולם הכדורסל. המגרש עצמו, קרי הפרקט עם הסלים, נקרא על שמה ורחוב מרכזי באוניברסיטה נקרא על שמה. היא מוערכת ברמה מקומית, לאומית ובינלאומית. רבים ספדו לה מאז שמתה אתמול. משחקניות עבר כמו קנדס פארקר, דרך פייטון מנינג ובוגרים אחרים, כדורסלנים, מאמנים ומאמנות ועד אובמה שאמר שהיתה מודל לחיקוי לבנותיו.

כשהייתי במשחק של סן אנטוניו בממפיס בסוף 2015, דיברתי עם גרג פופוביץ' על בקי האמון לקראת משחק בטנסי. הוא החמיא להאמון, אבל גם דאג לציין את ההיסטוריה של הכדורסל הנשי בטנסי ובעיקר את מורשתה של סאמיט.

מדי סמסטר אני מראה לסטודנטים שלי את הסרט הדוקומנטרי Pat XO של ESPN, שהוכן כחלק מסדרה של תשעה סרטים על התפתחות ספורט נשים לציון 40 שנה לטייטל 9. היא גילמה את התפתחות טייטל 9 ואת הקשיים, הטלטלות, העיכובים וההצלחות.

החקיקה הפדרלית, הידועה בשם טייטל 9, עוסקת במניעת אפליה על בסיס מגדרי במערכת החינוך. עמידה בתנאי טייטל 9 הם רף מינימלי שמוסדות אקדמיים צריכים לעמוד בו כדי לקבל תקציבים פדרליים כשבספורט זה אומר בין היתר השוואת מלגות. שום דבר לא עובר חלק ועדיין יש אוניברסיטאות שמנסות לעקוף את זה בדרכים כאלו ואחרות, אבל מאז החקיקה ב1972, ספורט הנשים האמריקני השתפר מאוד. בערך פי 10 יותר ילדות עוסקות בספורט בתיכון מאשר לפני החקיקה וספורט הנשי האוניברסיטאי התמקצע מאוד ומידי מחזור אולימפי מכשיר אלופות חדשות כשבלונדון 2012 נשים זכו במרבית המדליות של ארצות הברית.

מצד שני, טייטל 9 הוא לא רק נוגע בספורט. הוא נוגע גם בהיעדר אפליה על בסיס תעסוקתי במוסדות לימוד, זכויות נשים בהריון וזכויות אימהות. הוא עוסק באחת הנקודות הכואבות בתרבות האמריקנית – הטרדות מיניות במוסדות החינוך. אוניברסיטת טנסי נאבקת בתביעת טייטל 9, כששמונה מתלוננות טענו שנאנסו או הותקפו מינית במהלך לימודיהן וכי האוניברסיטה מאפשר אווירה מינית עוינת. חלק מהתביעה עוסקת בהעלמת עין וטיוח של הטרדות מיניות על ידי סטודנטים-אתלטיים.

פוטבול היה ונשאר ביצת הזהב של הספורט האוניברסיטאי האמריקני וטנסי לא שונה בכך. בעקבות שינויים בלוחות השידורים, הוחלט להקדים את משחק פתיחה העונה של האוניברסיטה מיום שבת לחמישי ולשבץ אותו בפריים טיים. היות וזו עיר קטנה עם אצטדיון של למעלה מ100,000 צופים אליו מגיעים מכל רחבי טנסי, הוחלט מסיבות לוגיסטיות ובטיחותיות לשנות את הלו"ז של הסמסטר, לבטל את הלימודים באותו יום ולהוסיף עוד יום לימודים ביום חמישי הראשון אחרי שהסמסטר אמור היה להסתיים. עד כדי כך כוח יש לקבוצת הפוטבול.

פאט סאמיט תונצח בעולם כדורסל הנשים, ספורט הנשים ובעולם הכדורסל בכלל, כמו שהאמריקנים יודעים לעשות. מאז שחלתה ופרשה, קרן פאט סאמיט עוסקת בהעלאת מודעות למחלת האלצהיימר. אולם המורשת הרחבה שלה צריכה להיות מלחמה על קיום טייטל 9 במערכת החינוך. קרי, חינוך להיעדר אפליה על בסיס מגדרי והוקעת הטרדות מיניות מהתרבות האמריקנית.

קשקושי מסי
דוראנט, קרי, לברון, קיירי ו... דראגן בנדר

21 Comments

Oded 29 ביוני 2016

יפה
במידה ועוד לא צפית, ממליץ על הסרט the hunting grounds. גם הוא עוסק בהטרדות מיניות באוניברסיטאות

יואב דובינסקי 29 ביוני 2016

כמובן. הוא שודר שנה שעברה בCNN והתייחסתי אליו בפוסט שכתבתי בסוף 2015:
http://debuzzer.com/dubinsky/63816/

יובל 29 ביוני 2016

בתור אוהד מושבע של יוקון, היריבה המושבעת של טנסי – מצדיע לפאט סאמיט. יהי זכרה ברוך. בכל מקום צריך להנציח את זכרה.

יואב דובינסקי 29 ביוני 2016

היריבות בין טנסי לקונטיקט ובינה לבין אוריימה קידמו מאוד את כדורסל הנשים.

Yavor 29 ביוני 2016

איפה הוא עומד ביחס אליה מבחינת התארים? מתקרב? יעבור אותה?

גיל 29 ביוני 2016

כבר עבר.

גיא זהר 29 ביוני 2016

יעבור כנראה. מחלה ארורה שתוקפת גם בגילאים צעירים ממה שנהוג לחשוב

אריאל גרייזס 29 ביוני 2016

יש לי תחושה טובה לגבי היכולת של המין האנושי לפתור את המחלה הזאת. מבינים היום לא רע מה גורם לה, עכשיו צריך למצוא את התרופה המתאימה. כולי תקווה, מחלה נוראית

גיא זהר 29 ביוני 2016

עבר כבר

גיל 29 ביוני 2016

מאוד הופתעתי לשמוע שהיא על סף המוות ואז מתה. ההדרדרות של אלצהיימר לרוב איטית אבל אולי בגלל שאצלה זה מקרה מיוחד זה היה גם מהר יותר.

אריאל גרייזס 29 ביוני 2016

אני חושב שככל שלוקים באלצהיימר בגיל צעיר יותר, ההתדרדרות היא מהירה יותר (לפחות זה מה שאני זוכר מהסרט "כמעט אליס"). היא סך הכל היתה די צעירה בשביל אלצהיימר

גיל 29 ביוני 2016

וצריך לזכור שיש כל מיני סוגים של דמנטיה שנוטים לשים אותם לפעמים תחת המטרייה של אלצהיימר. באמת יש התקדמות בהבנה של המחלה אבל מאוד קשה להלחם בה.

יואב דובינסקי 29 ביוני 2016

זה באמת היה מאוד מהיר ומפתיע. רק ביומיים האחרונים החלו הדיווחים על ההידרדרות. במהלך השנה עוד עשתה הופעות פומביות פה ושם והיו ערבי הוקרה.

גיל 29 ביוני 2016

היא דיברה בהופעות הללו? אני מניח שלא.

יואב דובינסקי 29 ביוני 2016

בשנה האחרונה לדעתי כבר לא.

קארל מרקס אנד ספנסר 29 ביוני 2016

יום ארור למאמנים גדולים. הנה להיסטוריה מכתב שנכתב ב 1981. מכתב שיש אומרים ששינה לא מעט את ההיסטוריה של nfl. ככה ב 1981

Dear Mr. Halas,

We the undersigned members of the Bears defensive football team are concerned about the future of our team. We recognize that with the disappointing season the Bears have had this year that there may be changes in the coaching staff and/or the administration of the team. Our main concern is over the fate of Buddy Ryan and the other defensive coaches.

We feel that if there is to be a change to the coaching staff, Buddy Ryan should be retained in order to avoid a setback for our defense. We feel we are a good defensive team and with their help, we can be a great defensive team in the near future.

Sincerely,
The Chicago Bears defensive team

יואב דובינסקי 29 ביוני 2016

שנה קשה לאגדות. עלי, קרויף, גורדי האו, בואי, פרינס…

בני תבורי 29 ביוני 2016

אני דווקא הושפעתי מפטי סמית'…

אוֹרי אמיתי 29 ביוני 2016

פוסט חשוב, תודה

אלכס דוקורסקי 30 ביוני 2016

מעניין מאוד וחשוב.
תודה.

מזווית נוספת ... 30 ביוני 2016

יואב, תודה על הפוסט וברשותך שאלה לגבי אחת ההשפעות של טייטל 9: האם אוזכרו, אגב הדיונים על לכתה, נתונים עדכניים לגבי מידת העיסוק של נשים בארה"ב בספורט ?

למיטב זכרוני, מעט לפני ששידורי ESPN בארץ התאדו, באחד המשדרים דיברו על מחקר שנעשה אחת לעשור ובדק את שיעור ההשתתפות של בנות 14 ומעלה; הנתונים +/- היו 6% ב-1972, 11% ב-1982, 16% ב-1992, 19% ב-2002 ומעט יותר מ-22% ב-2012 – והעלייה העקבית יוחסה לטייטל 9.

בנוסף, ובמעבר חד לקיים בארץ: איך גורמים ליותר בנות 8 / 10 / 12 להיחשף לעיסוק בספורט, יתרונותיו, ערכיו ?; ועם כל הכבוד לתכנית אתנה – איך גורמים למקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה וברשויות להבין את החיוניות של הנושא וגם ליישם זאת ?

Comments closed