לא יום גדול של ספורטאי גדול

שטילוב ייזכר כגדול המתעמלים ואחד הספורטאים המוצלחים בהיסטוריה של המדינה, אבל גם כמי שסיים שלושה משחקים אולימפיים בתרגילים בהם נפל או מעד

שטילוב בתחילת תרגיל הקרקע בריו (צילום: יואב דובינסקי)
שטילוב בתחילת תרגיל הקרקע בריו (צילום: יואב דובינסקי)

אלכס שטילוב הוא המתעמל הטוב בהיסטוריה של מדינת ישראל ואחד הספורטאים הכי טובים שייצגו את המדינה. טופ 10, טופ 20, טופ 25, תלוי על פי מה מדרגים. הוא התחרה בשלושה משחקים אולימפיים באחד הענפים הכי פופולאריים, העפיל לארבעה גמרים אולימפיים מתוכם התחרה בשלושה, מדליסט בשתי אליפויות עולם, אלוף אירופה לשעבר ובעל מדליות רבות נוספות באליפויות אירופה ובסבב הגביע העולמי. ריו 2016 לא היתה התחרות המוצלחת שלו. אחרי הופעה לא רעה בתרגיל המתח, דווקא בתרגיל הקרקע, התרגיל בו הוא מצטיין והיה עם סיכוי להגיע לגמר, שטילוב נחת לא טוב כבר בהתחלה וקיבל ציון נמוך שלא השאיר לו סיכוי להעפיל לגמר אולימפי נוסף.

אחרי התחרות שטילוב אמר שזה מוקדם לדעת אם ימשיך או יפרוש אבל מקצועית ומנטלית הוא מרגיש כשיר לקמפיין אולימפי נוסף. בראייה אחורה, הוא אמר שהוא מרוצה מאוד מהדרך האולימפית שלו, אבל מהתרגיל הנוכחי הוא מאוכזב. הוא לא דיבר עם דמעות בעיניים, להפך. יצא לעיתונאים כדי שיוכלו להקליט אותו ודיבר ברוגע ובנינוחות, כשלעיתים הוא מחייך ולעיתים מביע אכזבה.

מצד אחד, הדרך האולימפית של שטילוב מרשימה ביותר. במשך שלושה מחזורים אולימפיים הוא התמודד בטופ העולמי באחד המקצועות הכי חשובים במשחקים והעפיל לארבעה גמרים. מנגד, גם בגמר בבייג'ין (נפל), גם בגמר בלונדון (מעד) וגם במוקדמות בריו הוא לא ביצע תרגילים חלקים. כל מה שאפשר לצפות מספורטאי במשחקים האולימפיים זה שבתחרות המטרה יהיה בשיאו. כשהוא לא מבצע את התרגיל הטוב ביותר שהוא יכול, זה משאיר תחושה חמוצה.

כשדיברנו עם גילי לוסטיג אחרי המשחקים, הוא הפריד בין ההופעות בבייג'ין ובלונדון שם ניסה תרגיל ברמת קושי גבוהה בגמר כדי לנסות להגיע לפודיום לבין המשחקים בריו, שלא היו מוצלחים עבור שטילוב.

אני לא חובב דירוגים, אבל אם צריך לשים את שטילוב ביחס ליתר הספורטאים של ישראל, הייתי מעריך שהוא בעשירייה השנייה. זה מקום היסטורי ונפלא לספורטאי אדיר, אבל שלושה משחקים אולימפיים בהם לא היה בשיאו לאורך כל התחרות, הם גם חלק מהמורשת שלו.

ברמה האישית, היה לי מאוד מרגש לראות את שטילוב באולם ההתעמלות. הוא הספורטאי הראשון שצפיתי בו מתחרה בשלושה משחקים אולימפיים ותענוג היה לראות אותו גדל מהילד שהיה בבייג'ין לספורטאי העל אליו גדל. כשסיים את התרגיל הלא מוצלח, נעמדתי והרעתי בסטנדינג אוביישן. היו עיתונאים ישראלים נוספים שעשו זאת. אולי זאת היתה הופעתו האולימפית האחרונה ואולי לא. הוא מודל לחיקוי בכל הקשור למה זה להיות ספורטאי ולמוסר עבודה בלתי מתפשר והיה תענוג לעקוב אחריו כשגם אחרי תחרויות טובות וגם אחרי אכזבות הוא תמיד ידע להתראיין בגובה העיניים ובשיקול דעת ולענות גם על שאלות קשות או מתחכמות.

בראייה רחבה יותר ולאו דווקא בהקשר של שטילוב שעובד עם פסיכולוג צמוד, ההופעה המאכזבת של ספורטאי שהיה מועמד לגמר גם מעלה שאלות שעלו כבר במשחקים הקודמיים (ואפילו בקודמיהם) על היכולת של הספורטאים לספק תצוגת שיא כשהאורות נדלקים. כי עם כל הכבוד לכל תחרות שעברו בדרך, הלחץ ואפילו הקהל במשחקים האולימפיים גדול בהרבה. הוועד האולימפי הישראלי שם דגש על הנושא המנטלי עם פרויקט מיוחד העוסק בזה.

אפרופו קהל, אמנם בהתחלה היה דליל מאוד ביציעים, אבל תוך כדי שלב המוקדמות האולם בהחלט התמלא והקהל הברזילאי נשמע חזק מאוד כשספורטאי מקומי התחרה. בהמשך היום במוקדמות השחייה בבריכה, עדיין היו קרחות רבות, אבל האקוסטיקה מצוינת והקהל מעורב. כמובן שבברזיל לא צפו בעיות מראש והיו פקקים ותורים ארוכים, אבל כנראה שככה זה פה ובתקווה ילמדו. במגרשים עצמם יש יופי של אווירה.

ועכשיו לדבר האמיתי
מי אנחנו שנסתלבט עליהם?!

13 Comments

Duncan 7 באוגוסט 2016

ציניות זה דבר מאוד ישראלי ומכוער.
כל אותם ניציקנים מגעילים שצוחקים הם לרוב גברים עם כרס.

ד"ר רזי הופמן 7 באוגוסט 2016

צודק

כשהייתי מורה, מורה להתעמלות בבית הספר הדביקה לאברבוך את השם אבר-ברוך.
זו מחלה פולנית שנדבקה בכולנו….

יואב דובינסקי 7 באוגוסט 2016

אין שום נימה צינית בפוסט, אבל אתה צודק לגבי הכרס.

גיא זהר 7 באוגוסט 2016

לגבי שטילוב אומנם הוא היה במגמת עלייה לפני האולימפידה, אבל ראוי לזכור שהוא העפיל אליה בקושי וגם אם היה ה
עושה תרגיל מושלם המיקום הריאלי שלו היה מגרד את הגמר. כשאתה לא בשיאך אתה מועד לטעויות. לגבי האולימפיאדות הקודמות בקרקע בסטים המון פעמים יש תזוזות קטנות ובתכלס שטילוב ( כמו אוורבוך שגם הוא לא התקרב למדליה וזכה בכאלו באירופה ובעולם בגלל טקטיקה מזהירה) אף פעם לא היה מועמד ודאי למדליה נניח כמו פרידמן וזאבי ב2004 וארד ב92. לגבי הדירוג שלו קשה מאוד להשוות בין ספורטאים אולימפיים לכאלו שלא אבל בין האולימפיים הוא בטח בטופ עשר (גמר בשלושת הגדולים שווה בעיניי מדליה בגלישה ג׳ודו קיאק). לגבי ההופעה בכללי אולי טיפה מתחת לציפיות אבל ניתוח אמיתי מראה תוצאות ריאליות

יואב דובינסקי 7 באוגוסט 2016

הוא לא היה מועמד למדליה, אבל כן לגמר. אם כי, גם אם לא היה מסיים בשמינייה זה היה ריאלי מבחינתו. יחד עם זאת, כולם קיוו לתרגיל יותר טוב.

austaldo 7 באוגוסט 2016

תסלח לי, אבל אתה האחרון שציפיתי שיגיד כאלו דברים על ספורטאי שההשגים שלו הם טופ 10 אם לא טופ 5 בספורט הישראלי.
בבייג׳ינג הוא דרך מחוץ למזרן כי הוא הלך על מדליה ועשה תרגיל בדרגת קושי גבוהה. כשעושים תרגיל קשה לוקחים סיכון והוא עשה את הדבר הנכון, לא היה לו שום סיכוי למדליה עם תרגיל שמרני.
בלונדון הוא לא מעד ולא נפל. בלונדון הוא כבר הלך על בטוח – אולי בגלל ביקורות כמו הטור הזה שלך – ושם הוא הפסיד את המדלייה לכאלו שכן הלכו על דרגת קושי יותר גבוהה. בכל מיקרה, לחשוב על מקום 6 בגמר אולימפי בהתעמלות למתעמל ללא נבחרת ככשלון זה לגמרי יציע העיתונות.

בני תבורי 7 באוגוסט 2016

austaldo,
לטור בדה באזר יש השפעה כל כך גדולה על ביצועי אתלטים? שאפו לנו!

austaldo 7 באוגוסט 2016

אמרתי ״כמו״. לא טענתי שיש לדה באזר מכונת זמן.
ושאפו בכל מיקרה

יואב דובינסקי 7 באוגוסט 2016

איפה כתובה המילה כישלון או בכלל התייחסות למיקום שלו בגמר? היות והייתי איתו אחרי שני הגמרים בבייג'ין ובלונדון ואחרי התחרות בריו, אני בוודאות יכול להגיד לך שהתחושה שלו בסיום כל אחת מהתחרויות האולימפיות היתה אכזבה מתרגיל הקרקע האחרון שלו באותה תחרות כי זה לא היה ביצוע נקי וכי היו לו ביצועים טובים יותר.

אורן השני 7 באוגוסט 2016

שאלה יואב, מה נסגר בסוף עם הדיבורים שהיו על הזיהום במים של השייט והחתירה?
ולגבי הזיקה החששות לא מוצדקים בינתיים?

יואב דובינסקי 7 באוגוסט 2016

עדיין לא הייתי בתחרויות הגלישה והחתירה, אז אני לא יכול לענות לך. לגבי הזיקה, אין לי מושג אם החששות מוצדקים או לא. ראיתי שריססו באחד המקומות וחילקו לכל עיתונאי שהגיע ספריי נגד יתושים.

אורן השני 7 באוגוסט 2016

תודה.

מתי 7 באוגוסט 2016

ספורטאי אדיר, ולפי הראיונות לאורך השנים גם אחלה גבר.

כנראה יעברו הרבה שנים עד שנראה מתעמל ישראלי ברמה הזו

Comments closed