מפספסים את ריו

המרחק בין מרכז התקשורת של הוועדה המארגנת למרכז התקשורת של עיריית ריו וחוסר התקשורת ביניהן מקשה על עיתונאים להציג צדדים חיוביים של ברזיל ופוגע בדימוי של העיר, של התושבים ושל המדינה

רצועת חוף קופקבנה ממעלה הר הסוכר (צילום: יואב דובינסקי)
רצועת חוף קופקבנה ממעלה הר הסוכר (צילום: יואב דובינסקי)

עוד יגיע שלב הסיכומים והחשבונות עם הוועדה המארגנת של ריו 2016, אבל שווה להתעכב על טעות מאוד קריטית שנעשית שם ושכל ועדה מארגנת של אירוע ספורט צריכה ללמוד ממנה. יש חוסר הרמוניה מאוד מעיק בין הMPC, מרכז התקשורת של הוועדה המארגנת של ריו 2016 שנמצא בפארק האולימפי למרכז התקשורת של עיריית ריו, Rio Media Center, שנמצא כשעה משם במרכז העיר. כלומר, יש הודעות מטעם הוועדה המארגנת של המשחקים האולימפיים על אירועים שעיריית ריו מציעה ודסק התחבורה של הוועדה המארגנת נמצא שולחן ליד דסק שבו מחלקים חוברות על אטרקציות בעיר, אבל הקשר הפונקציונאלי ביניהם מאוד רופף.

מרכז התקשורת של ריו, הRMC, מציע מידי יום יופי של סיורים ואטרקציות. טיולים להר הסוכר, לפסל של ישו, טיולים של יום או יומיים לכל מיני מקומות אקזוטים מחוץ לריו, מסעדות, הופעות סמבה, סיורים בנוגע לאולימפיאדה וקיימות ועוד. עיתונאים מאוד רוצים להכיר את ריו ולחוות את ברזיל. רק מה, במקום שיהיה סניף של מרכז התיירות של ריו שירכז הכל בMPC ושהסיורים יצאו משם, צריך להגיע למטה שלהם אי שם במרכז העיר. זה אמנם נשמע כמו אוי, אוי, אוי, אבל זה ההבדל בין הצגת ריו בפן חיובי ושיפור התדמית של ברזיל לבין התמקדות בחוסר היעילות המקומית ובחוסר היכולת של התושבים לתקשר באנגלית.

מרבית העיתונאים שאני בקשר איתם, ואני כולל גם את עצמי, נמנעים משימוש בתחבורה ציבורית כשזה לא נחוץ. גם מסורבל, גם אין זמן וגם עניין של ביטחון אישי. במקום שיהיה קל לקחת סיור של שלוש שעות לפסל של ישו, לאיזה פאבלה או לשיעור סמבה ולחזור לעבוד במרכז התקשורת, צריך לצאת מהמתחם האולימפי ואז להתחיל ללמוד את התחבורה הציבורית שלהם, מה שייקח פי 3 זמן מהסיור עצמו.

זה גם לא עניין של כסף. גם אם היו גובים תשלום על הסיורים האלה, היתה לזה היענות אם הם היו נגישים. עיתונאים פה מתים להיחשף לברזיל. לשתות קפירניות, לאכול בשר כמו שצריך ולא את האוכל המגעיל והלא מגוון שמוכרים בתוך המתקנים. רק שהארגון כאן לא נותן את ההזדמנויות לזה.

נסעתי השבוע להרצות בכנס אקדמי בנושא ספורט ועסקים באחת האוניברסיטאות בריו שנמצאת כרבע שעה נסיעה מהMPC, שליד הפארק האולימפי. כדי להגיע יצאתי מהMPC למלון סמוך ולקחתי משם מונית לכנס. הכל עבר חלק, כ20 דקות נסיעה מדלת לדלת. כשרציתי לחזור, עצרתי מונית מהכניסה לאותה אוניברסיטה וביקשתי ממנה שתיסע למלון ומשם אצעד חזרה לMPC ואקח אוטובוסים פנימיים כדי לראות את אלי רייזמן. איזה סרבול. השוטרים והצבא לא הרשו למונית להתקרב, היא נאלצה לעשות שמיניות באוויר, המונה דפק ובסוף הנהג הוריד אותי איזה רבע שעה הליכה מכניסה לפארק האולימפי שגם משם הייתי צריך לצעוד הרבה. למרות שנתתי לעצמי כשעה מרווח ביטחון, הגעתי לאמצע הצגת הספורטאיות, כשאני מזיע, עייף וזועם על הוועדה המארגנת והדבר משתקף בדרך שבה אני כותב על ריו. ואם להודות על האמת, יש עיתונאים רציניים ממני כאן, שפונים לתפוצה גדולה יותר ומשפיעים יותר.

זה מתקשר קצת לכנס שבו הרציתי, שעסק באג'נדה 2020 של תומאס באך והוועד האולימפי שבחנה את עתיד התנועה האולימפית. ניתחתי 390 כתבות של עיתונאים ישראלים שכיסו גם את בייג'ין 2008 וגם את לונדון 2012 ובדקתי איך הערים המארחות והמדינות המארחות הוצגו בכתבות, במה העיתונאים התמקדו, איפה זה יושב תחת ספרות של תחום מחקרי שנקרא מיתוג מדינות ואיך אג'נדה 2020 מתייחסת לנושאים שהועלו.

לאחר ההרצאה פנו אלי מספר אנשים ומנהלים של גופי ספורט והחלו לדבר איתי, לרבות מנהלת קשרי הקהילה של הוועדה המארגנת בביד של פאריז למשחקי 2024. שוחחנו ארוכות על היתרונות והחסרונות של הביד הצרפתי, על הסיכויים מול לוס אנג'לס, רומא ובודפשט וגם הרבה על נושא האבטחה בעקבות הפיגועים בשנים האחרונות (הם אופטימיים אחרי שיורו 2016 עבר בשלום). ועדות מארגנות וועדות שמתמודדות על אירוח אירועי ספורט, רוצות להציג את המדינה והעיר בצורה חיובית לקהל בינלאומי. קידום תיירות וחשיפת המקום והתרבות, זו אחת הסיבות המרכזיות לאירוח משחקים אולימפיים.

רוצה לומר, יש רצון לחוות את ריו. יש רצון לראות את ברזיל ולא רק את הבועה האולימפית, אבל מאוד מסרבל לצאת, להיכנס ובכלל להתנייד ולתקשר כאן. גם אם הוועדה המארגנת חוסכת, עדיין המטרה היא לא לירות לברזיל ברגל ולתאר אותה כמקום לא אטרקטיבי. ועדה מארגנת שרוצה לחשוף את הצדדים החיוביים של העיר המארחת והמדינה המארחת חייבת לחשוב על הדברים האלה. הפיצול הזה של לשכת התיירות מצד אחד, שנמצאת כשעה נסיעה ממרכז התקשורת לשם העיתונאים מגיעים כל יום, הוא ירייה ברגל שבקלות היתה יכולה להימנע. מה שריו עושה זה חלם, כי עיתונאים מאוד רוצים לשלב את ריו בסיקור המשחקים וזה מאוד לא נגיש ובמקום להיראות כמדינה כיפית שאוהבת לחגוג, ברזיל מוצגת כמדינה מסורבלת, לא יעילה, שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה ועם תושבים שקשה לתקשר איתם ושרוצים להתרחק מהם.

אפשר גם בלי מדליות
תביאי חיבוק

31 Comments

אריק 17 באוגוסט 2016

חשבת על זה שהממשלה לא מעוניינת בעניין?

ישרון 17 באוגוסט 2016

על סמך מה אתה אומר את זה?

S&M 17 באוגוסט 2016

על סמך זה שהיא מחביאה את תושבי הפאבלות. ובצדק. חס וחלילה שעיתונאים יסתובבו בשטח וייראו את החיים בזבל. עדיף שיתארו את המתקנים האולימפיים המצוחצחים.

יואב דובינסקי 17 באוגוסט 2016

זהו, שלא מחביאים את הפאבלות ולא מראים מתקנים מצוחצחים. יש יותר אבטחה כמובן, אבל נחשפים לעוני כל יום וההסעות לתקשורת עוברות דרך שכונות מוזנחות. זה לא בייג'ין שמהרגע שירדת ללובי במלון הוועדה המארגנת שולטת במה שאתה חשוף אליו.

ר.בקצה 18 באוגוסט 2016

זה לא מסביר מדוע היא מקשה על הנגישות לאטרקציות של ריו.

NoONE 17 באוגוסט 2016

אני מקווה שאמרת לחברה מפריז שירדו מזה.
עדיף שלוס אנג'לס יארחו ב 2024

אוריה 17 באוגוסט 2016

ממש מעניין!
אשמח לשמוע עוד תובנות על "מאחורי הקלעים" של הבידים. מי נגד מי, על מה חושבים ועל מה לא, מה היחס בין ועד אולימפי לבין העיר המארחת וכדו'…

יואב דובינסקי 17 באוגוסט 2016

מסתמן די כצפוי שיוכרע בין פריז ללוס אנג'לס. הביד של רומא גרוע. הונגריה סיכון שלא בטוח שירצו לקחת אחרי ברזיל.

ניתאי 2 18 באוגוסט 2016

מצטרף לאוריה, יהיה מעניין לקרוא פוסט שלם רק על זה.

אוריה 18 באוגוסט 2016

קראתי לפני יום-יומיים שראשת עיריית טוקיו החליטה "לקחת את הניהול (של משחקי 2020) לידיים" ככה זה עובד? תוכל להרחיב על היחס בין הועד האולימפי המארח לבין העיר המארחת?

יואב דובינסקי 18 באוגוסט 2016

בסדר, אקדיש לזה פוסט אחרי שהמשחקים פה יסתיימו.

עומרי (ירוק) 19 באוגוסט 2016

תודה יואב. וואו, פריז מול לוס אנג'לס זה די קלאסיקו..

אמיתי 17 באוגוסט 2016

זוהי ברזיל..במיטבה. בסאו פאולו לקווי האוטובוס
אין מספרים אלא שמות. ולכל קו שם אחר בהלוך
ובחזור. סוג של לא-כייפ

עדי 17 באוגוסט 2016

ניסיתי לפני שבועיים להגיע לשדה התעופה מביתי, בעיר גדולה במרחק 35 דקות נסיעה ברכב, לו היה לי רכב. לקח לי שלוש שעות בתחבורה הציבורית.
בריו דה ז'נרו חיים יותר משישה מיליון איש, הרבה יותר מגוש דן. ולפחות בריו לא משביתים לך את התחבורה ליומיים לציון שנ"צ שלקח איזה אל כשברא את העולם (אם היה עובד ביום השביעי, אולי היה מארגן תחב"צ נורמלית).
אתה צודק בכל מילה בפוסט, אבל אנחנו הישראלים, כפי שבטח יקרה בתגובות תיכף, נוטים לרדת על ברזיל בקטע הזה כאילו אצלנו טוב יותר. זה לא.

ר.בקצה 18 באוגוסט 2016

נאמר זאת כך- לא נעלה לגמר האירופי בתחבורה ציבורית, אבל בבית הלטיני אנו לוקחים מקום ראשון בהליכה/נסיעה באוטובוס..

עדי 19 באוגוסט 2016

נוכל מקסימום בהליכה, כי עכשיו ארבע ביום שישי, אז תיכף אין שום ברירות אחרות אם אין לך רכב. באמת, אין לנו מה להתנשא עליהם. וכמי שכל הזמן משווים את עצמנו לאירופה ולאמריקה וטוענים שאנחנו מעצמת הייטק, בתחום הזה אי אפשר להתגאות בהצלחות מול דרום אמריקה (מה גם שאין כאלו, בבית הלטיני יש לפעמים תחבורה ציבורית שאנחנו רק יכולים לחלום עליה, ע"ע ארגנטינה).

Amir A 18 באוגוסט 2016

"במקום להיראות כמדינה כיפית שאוהבת לחגוג, ברזיל מוצגת כמדינה מסורבלת, לא יעילה, שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה ועם תושבים שקשה לתקשר איתם ושרוצים להתרחק מהם."
מהתיאורים שלך (ולא רק שלך) עולה שכנראה ברזיל היא באמת מדינה מסורבלת, לא יעילה, שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה ועם תושבים שקשה לתקשר איתם ושרוצים להתרחק מהם. ולחשוב על זה שעד לא מזמן כולם מילמלו את המנטרה של BRIC. שתי הראשונות נעלמו ואילו שתי האחרונות נאבקות על נשימה.

יואב דובינסקי 18 באוגוסט 2016

באתי במחשבה שברזילאים עם שמח שאוהב לחגוג ושברזיל ארץ טרופית יפה (עם בעיות) ולצערי אני מודה שהתדמית בעיני (ושמשתקפת מהכתיבה שלי) לא סופר חיובית. בין היתר ואולי בעיקר בגלל איך שהמשחקים האלה מאורגנים. אני מת לאכול בכזאת פפגאיו מקומית וזה מאוד לא זמין עבורי. יש הרבה דברים קטנים שהיו יכולים לשפר מאוד את החוויה כאן. ממה שאני חשוף אליו, לא הייתי ממליץ על ריו כיעד לחופשה למשל.

NoOne 18 באוגוסט 2016

מה זאת אומרת זה לא זמין? חיפוש של 3 דקות באינטרנט ותמצא 100 מסעדות
עשיתי סתם חיפוש לסטייקהאוס בריו ויש הרבה מאד אופציות

אלון 18 באוגוסט 2016

חוץ מזה שברזיל לא מסתכמת בריו,
יש הרבה יעדים תיירותיים מדהימים.
אני חושב שאולימפיאדה זה זמן שאפשר לשפוט רק אולימפיאדה ולא איך העיר באופן כללי.
ותתפלא אבל מבחינת שירות לתיירים בתקופות רגילות הברזילאים הכי שירותיים בכל היבשת בטח שיותר מהארגנטינאים עם השנצ של 5 שעות באמצע היום שלהם.

יואב דובינסקי 19 באוגוסט 2016

יכול להיות, אבל שלושת השבועות האלה הם הזדמנות של המדינה המארחת לעשות רושם על 5000 עיתונאים מרחבי העולם שיכתבו על העיר והתרבות ומה יש למקום להציע. אני חושב שברור לכולם שעיר במהלך אולימפיאדה שונה מאוד מהעיר בתקופה אחרת. ועדיין.

Nimi 18 באוגוסט 2016

ריו עיר מגניבה.חבל באמת שלא עוזרים לכם עם זה אבל בהחלט אפשר להסתדר לבד.
לך ל Porcao Ipanema זה צ'ורסקריה וותיקה עם בשר מעולה. מומלץ.

MOBY 18 באוגוסט 2016

טוב התחלתי לקרוא, הפסקת בפיסקה השניה או השלישית אולי הפסדתי.
זה בהחלט נשמע אוי אוי אוי.
אתה רוצה לחוות ריו. קח מונית! קום שעה קודם! כולה 20 יום. ואפשר לנקר על החוף.
ושוד זה מפחיד אז תסתובב עם כסף ספור.

איציק 18 באוגוסט 2016

אתה רוצה אקשן – תסתובב עם ראין לוכטה.
מתוך מה שאתה כותב (ואני לא צורך משהו אחר, אז אתה המקור היחידי), נראה שברזיל לא מוכנה מבחינת יכולות לארגן באפן יעיל אירוע ענק כמו אולימפיאדה. זה לא אומר שיש בעייה לחות את ריו בימים רגילים. לא ניתן להשוות בין הדברים. אני מניח שאם תבוא באוקטובר, תוכל להגיע בקלות רבה יותר ובעומס נמוך בהרבה לרוב המקומות. פשוט יש לך מזל רע, והגעת לריו בדיוק בזמן המשחקים האולימפיים. בפעם הבאה לפני שאתה נוסע לאיזה מקום לחוות אותו, בדוק שאין שם כל מיני אירועים גרנדיוזיים שעלולים לקלקל את החוייה.
:-(

צור שפי 18 באוגוסט 2016

אולי צריך לעבור למודל שכל עיר מארחת שתי אולימפיאדות ברצף. ככה לפחות לשניה יש סיכוי להיות מתוקתקת…

איציק 18 באוגוסט 2016

אם כבר, אז כל עיר ממשיכה לארח עד שלא תצא אחת מתוקתקת…

קלבדוס 18 באוגוסט 2016

העיר המלהיבה באמת בברזיל היא סאו פאולו, ההבדל בינה לבין ריו הוא, קצת בהגזמה, כמו תל אביב וירושלים. האחת חיה ומסעירה (ומסוכנת, גם), השניה – גלויות היסטוריות. עשה לעצמך טובה וקפוץ, זה לא רחוק, כלום במושגי ברזיל.

7even 18 באוגוסט 2016

רגע רגע…בהנחה ולוס אנג'לס ופאריז הם אלו שנשארו אחרונות בבידים, מה המצב המתקנים האולימפיים בפאריז לעומת לוס אנג'לס?
כי לפי מה שדורפן טוען כל הזמן – ככל שתצטרך לבנות יותר(כלומר יש לך כרגע פחות), כך עולים סיכוייך.
אם לא צריך לבנות אי אפשר לארגן קצת שחיתות מהצד.

לדעתי פאריז מובילה…יש מצב טוב שיש לה פחות מתקנים מ LA כרגע.

IsraGooner 18 באוגוסט 2016

כתבה מעניינת מאוד.
כמובן שהכישלון הכי גדול של המשחקים הוא הקרחות ביציעים (במקרה הטוב. לפעמים זה ממש יציעים ריקים להחריד), גם בתחרויות שנחשבות לאטרקטיביות ביותר באולימפיאדה בד"כ. הבעיה היא שברזיל היא פשוט לא מדינת ספורט (בטח שלא כמו בריטניה או אוסטרליה), אין בה תרבות ספורט מעבר לענפים די מעטים – ואת זה היו צריכים לצפות מראש.
(כן, אני יודע, גם ישראל ממש לא מדינת ספורט אז אין לנו זכות דיבור לכאורה, אבל ישראל מארחת מקסימום אליפות אירופה בהתעמלות אמנותית)

שאלה אחת מעניינת אותי – תיארת קצת לגבי הבידים ל-2024. מה גורם לך לקבוע שהביד של רומא גרוע, למשל? שואל לגמרי מתוך סקרנות. וזה לא שהביד הכי טוב בהכרח זוכה, כמובן.

יואב דובינסקי 18 באוגוסט 2016

כלכלית היא לא מוכנה וראש העיר שנבחרה לאחרונה היתה ממובילות מאבק ההתנגדות לביד.

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2016

ברזיל היא מדינת ספורט, היא רק מדינה עניה ומחירי הכרטיסים יקרים אז יש קרחות.

Comments closed