מסקנות מנסיעה בכביש 1

קליפורניה עולם אחר

השקיעה המדהימה בכרמל (צילום: יואב דובינסקי)
השקיעה המדהימה בכרמל (צילום: יואב דובינסקי)

לוס אנג'לס, הוליווד, בברלי הילס, הנסיעה המאוחרת דרך קומפטון, כביש 101, כביש 1, טירת הרסט, סן סימאון, קאמבריה, השקיעה המדהימה בכרמל המשגעת, ביג סור, מונטריי ודרך ה17 מייל, הביי, סן פרנסיסקו, אוקלנד, יוסמיטי פארק, צבאים, פרות, פילי ים, אריות ים, סנאים, וודפקרס, לוס אנג'לס גלאקסי, גולדן סטייט ווריורס, המילטון (מומלץ בחום) ועוד הרבה מאוד חוויות בלתי נתפסות בשמונה ימים בקליפורניה. ועדיין, יש המון שלא הספקתי. סן דייגו ונאפה שבכלל לא הייתי וסנטה ברברה וסן חוזה שרק עברתי לידם וגם בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו יש עוד דברים לגלות ולכרמל ולביג סור הייתי חוזר.

הצבעים, הטעמים, הריחות, המוזיקה והנופים עוצרי הנשימה. שיא היופי מבחינתי היתה כרמל, עיירה ציורית שנלקחה מספרי האחים גרים, בלי רמזורים, בלי מותגים, הכל בוטיק. השקיעה על החוף מדהימה ואפילו החומוס טעים. למרות שכביש 1 סגור מכיוון סן סימאון לביג סור, גם הנסיעה בהרים יפיפיה וכשמגיעים לכרמל ומדרימים לחלק שכן אפשר לנסוע בו בביג סור, הנסיעה עוצרת נשימה. גם הנסיעה על דרך 17 מייל במפרץ מונטריי מהממת.

גם המים הקפואים של החוף הפאסיפי לא מנעו ממני לעשות הליכות על החוף. סנטה מוניקה ו-וניס ביץ' חופים מקסימים, אבל האמת שאני לא חושב שהם מיוחדים יותר מחוף גורדון שלי. הים עצמו די רחוק מהטיילת ויש הרבה הליכה. מה שכן, מגניב לראות את הטיפוסים שמגיעים לשם לשחק פיק-אפ כדורסל. גם כדורעף החופים מפותח מאוד וסוג של טניס עם רקטת מטקות משודרגת. כמובן שזו לוס אנג'לס, אז הכל יותר גדול ויותר מתלהב ולחוף השרירים, שנראה די בסגנון של המכשירים שיש על החופים בתל אביב, מגיעים כל מיני בודי-בילדרז וונאבי.

כפי שציינתי, מבחינת חופים, הדרך של מונטריי-כרמל-ביג סור עוצרת נשימה. כל חמש דקות יש עצירת תצפית עם נוף לים ולהרים שנראה כמו גלויה. בחלק מהחופים אפשר לרדת עד המים. אלה לא חופים מוסדרים, החול לא תמיד נעים ויש גם ריחות מוזרים לפעמים, ככה שההליכה עליהם פחות חלקה מאשר בחוף גורדון, אבל הנוף, אוי הנוף.

אני חושב שזה יותר טעם וריח וחוויה אישית. אני למשל יותר איש של חופים מאשר של פארקים ירוקים, אבל גם יוסמיטי (לשם לקחתי טיול מאורגן של יום מסן פרנסיסקו) עוצר נשימה. עצי הסאקויה הענקיים שאפשר לעבור דרכם, המפל העצום, הר אל-קאפטין שמטפסי הרים מאתגרים את עצמם לטפס עליו והמרחבים הענקיים. גם שם, כל תמונה פוסטר.

קליפורניה מגוונת ויש בה הכל. צבעים, קולות, ריחות, מוזיקה והשפעות תרבותיות אנגליות, ספרדיות, צרפתיות, אסייתיות, אינדיאניות, היספניות, אפריקניות ומאיפה לא. תרבות של יצירה וקריאוליזציה מתמדת שמתבטאת בחברה אזרחית אקטיבית מאוד. לא סתם לכמה מהספורטאים הכי משפיעים חברתית ופוליטית כמו ג'ון קרלוס וטומי סמית', קארים עבדול ג'באר, מג'יק ג'ונסון, או קולין קאפרניק יש קשר אדוק לקליפורניה.

היא החלום האמריקני, הרדיפה הבלתי נגמרת אחר הזהב, אבל גם שברו. רודני קינג, או ג'י סימפסון, קומפטון או ההומלסים שבכל פינה בסן פרנסיסקו, כי כבר לא יכולים להרשות לעצמם לגור בעיר. המחירים באמת יקרים בצורה ניכרת מאשר ביתר אמריקה. יש מקומות שמיכל דלק עלה אפילו כפול ממה שאני משלם בטנסי.

מכל הרוד טריפים או הנסיעות, זו הפעם הראשונה שבה הרגשתי שאני בחו"ל כשאני עדיין בארצות הברית. כלומר, שאני לא רק מבקר עיר אחרת, אלא במדינה אחרת. גם השוני בטיים-זון זה משהו שלא התרגלתי אליו. למשל מאוד מוזר לראות טלויזיה כשאתה יודע שהתכנית שאתה רואה עכשיו, כבר שודרה לפני שלוש שעות בניו יורק. אבל זו קליפורניה, עולם אחר.

2:00:25. אליהוד קיפצ'וגה
התיקו עם סוטון

50 Comments

אופיר 7 במאי 2017

יפה. הפוגת ציויליזציה קלה, לפני השיבה לרדנק לנד.

יואב דובינסקי 7 במאי 2017

אני מאוד אוהב את טנסי. גם בה יש המון היסטוריה, תרבות, מוזיקה וספורט. אנשים אמיתיים וחמים שמדברים בגובה העיניים. כמו בכל מקום, יש צדדים חיוביים יותר ופחות.

אמוץ כהן-פז 7 במאי 2017

תוכל להסביר לי את המושג ׳אנשים אמיתיים׳?

יואב דובינסקי 7 במאי 2017

חמים, מסבירי פנים, פתוחים, החיוכים הם לא הצגה כלפי חוץ.

אמוץ כהן-פז 7 במאי 2017

הבנתי כמובן אבל אינני אוהב את הביטוי הזה. אינטלקטואלית הוא בעייתי.
גם ה׳מחייכים רק כלפי חוץ׳ הם אמיתיים ורק דרכם שונה משלך (ומשלי, בהקשר הזה).

אזי 7 במאי 2017

איך דילגת על סול וונג??

החוץ המערבי יפהפה… אני רק לא מבין איך לוס אנג'לס האנמית הפכה להיות "עיר הבירה" שלו (אני יודע שהיא לא, אבל לא מצאתי הגדרה יותר טובה. אולי "התל אביב" שלו?)
אם היו שמים את ניו יורק במקום לוס אנגלס, לא היה צורך בחוף מזרחי בכלל בארה"ב

באבא ימים 7 במאי 2017

אני לא סובל את לוס אנגלס. שדירת הכוכבים מרגישה כמו אלנבי ביחוד בקיץ. היינו צריכים להגיע לשם לסמן וי על דיסנילנד כי להורות יש מחיר.

shohat 7 במאי 2017

יפה. איזה כיף.

אמיתי 7 במאי 2017

נישמע כייפ ושנהנת.. לך תיבדק

7even 7 במאי 2017

באקטובר בעזרת השם אהיה בארה"ב. שוקל נסיעה על כביש 1.
יש איזה מסלול מומלץ וכמה ימים כדאי להקדיש לו?
לוס אנג'לס לא מעניינת אותי כ"כ.

אריאל גרייזס 7 במאי 2017

פשוט סע על כביש 1 צפונה מלוס אנג'לס. הכביש עצמו יפה מאוד ובחלק שקרוב יותר לסן פרנסיסקו יש את הדברים שיואב דיבר עליהם – כרמל, מונטריי (ומסלול ה-17 מייל המפורסם), ביג סאר וכו'. שווה להקדיש לפחות יומיים. אפשר גם שלושה אם אתה עוצר הרבה.

באבא ימים 7 במאי 2017

הבעיה הגדולה של לסוע מלוס אנגלס היא שאתה נמצא בנתיב הלא נכון של הכביש מבחינת הנוף. עדיף לסוע מסן פרנציסקו דרומה. אנחנו נסענו עד קמבריה (שם ראינו את השקיעה) ואחרי ארוחת ערב חתכנו מזרחה לסקויה פארק.

יואב דובינסקי 7 במאי 2017

בעקרון אתה צודק, אבל מסיבות כאלו ואחרות (בין היתר כדי לתפוס משחקים של הווריורס ובין היתר בגלל טיסות נוחות יותר) בחרתי להתחיל את הטיול בלוס אנג'לס ולסיים בסן פרנסיסקו. היות ומספר מקטעים של כביש 1 סגורים, אי אפשר להגיע עד לביג סור מכיוון לוס אנג'לס אלא באיזור סן סימאון/קמבריה צריך לעשות עיקוף עצום ולנסוע לכרמל דרך ההרים ואז מכרמל לנסוע דרומה לביג סור, מה שמבטיח שלפחות שם תיסע על הנתיב שקרוב לים.

אריק 7 במאי 2017

עשיתי את הנסיעה כמה פעמים בשני הכיוונים כשחייתי תקופה בסן פרנסיסקו, ואתה צודק לגמרי.

Amir A 7 במאי 2017

באוקטובר המקום להיות הוא צפון מזרח ארה"ב. שום דבר לא משתווה לשלכת במיין/ורמונט/ניו המפשייר.

7even 7 במאי 2017

יש מקומות ספציפיים יותר?

אלכס(אחר) 8 במאי 2017

אתה טועה אמיר, מישיגן, המדינה שחצי משטחה יער/חורש/קונסטלציית עצים כלשהי מדהימה בצבעי שלכת בסתיו…לא פחות מצפון מזרח ניו-אינגלנד.

אבי (נורטון) 10 במאי 2017

גרתי שנתיים בניו המפשייר, ואני חייב לומר – בוירג'יניה למשל באיזור נוב' לא פחות יפה בכלל.

ניינר / ווריור 7 במאי 2017

ביג סור מקום כל כך נפלא. הקטע של הכסאות באמצע הפלג הוא בכלל שיחוק. שעות ישבתי שם

יואב דובינסקי 7 במאי 2017

מה שמאוד הפתיע אותי זה שהוא לא ממוסחר במיוחד. יש מעט מסעדות, אין פרסומות, מעט מאוד תחנות דלק ובתי עסק. לא הרסו את הטבע עם גיפט שופ בכל פנייה.

ניינר / ווריור 7 במאי 2017

מושבת היפים

גלעד בלום 7 במאי 2017

בתור ניו יורקר מנהטניסט בכל פעם שאני טס לקליפורניה אני לא מבין מה אני עושה בניו יורק (למרות שניו יורק המדינה היא נפלאה כשנוסעים צפונה מניו יורק ויש טבע פראי ודי מדהים, כמו גם לא מעט רד-נקס ומצביעי טראמפ שמתחתנים עם הבני דודים של עצמם). מזג האוויר והמזג של האנשים כל כך שונה(זה די קשור). לוס אנג׳לס די מגעילה ברובה וחסרת השראה חוץ מהים וכמה שכונות יוקרה אבל הכביש שתיארת חלומי וכל הקטע הזה של כרמל והביג סור זה אחד מפלאי עולם.

אבל חסר להם קצת אדג׳ במערב, יותר מידי אייר האדז ותרבות הפלסטיק, סיליקון, ריאליטי , הוליווד בסופו של דבר די משעממת, מבחינה תרבותית ניו יורק נותנת בראש ומי שחי בקצב של ניו יורק מוצא את עצמו משועמם אחרי כמה ימים במערב.

אסף the kop 7 במאי 2017

"כמו גם לא מעט רד-נקס ומצביעי טראמפ שמתחתנים עם הבני דודים של עצמם"
יש לך את זה ביותר סטריאוטופי/גזעני ?

גלעד בלום 7 במאי 2017

לא, מצחיק שאתה מדבר על סטריאוטיפים.

אסף the kop 7 במאי 2017

אז תצחק

גלעד בלום 7 במאי 2017

צחקתי

באבא ימים 7 במאי 2017

ועצוב כשאתה מדבר בסטריאוטיפים

גלעד בלום 8 במאי 2017

באבא, אתה יודע מה אני לוקח את דברי חזרה שלא תהיה עצוב, הייתי קצת קיצוני מידי אבל בכל סטריאוטיפ יש מידה של אמת, רק רציתי להעביר נקודה על ההבדלים בין המזרח והמערב ובין ניו יורק סיטי ושאר מדינת מיו יורק.

כשיוצאים צפונה מניו יורק למה שנקרא אפסטייט הצבע הלבן שלט, אין הרבה מיעוטים ויש לא מעט מצביעי טראמפ, כן ויש לא מעט רד-נקים (זה סטריאוטיפ או גזעני לומר כזה משפט?) גרתי באזור הזה כשנה וחצי עם אשתי הראשונה ואחרי כמה חדשים הבנו את הטעות שעשינו וחזרנו לעיר. הגדולה של ניו יורק סיטי (ורוב הערים הגדולות בכלל) היא הקוסמופוליטיות, אמריקה ״הלבנה״ משעממת אותי אישית, די איגנורנטית, לא הייתי גר במקום שיש בו רוב ״אמריקאי״ לבן כי הגזענות, הצביעות וחוסר קבלת האחר מבעבעות מתחת לפני השטח. בניו יורק אין כמעט אמריקאים, יש ניו יורקרים. וזו הגדולה של המדינה הזאת(ארה״ב), שאפשר להיות אמריקאי (טכנית אני אמריקאי) ולחיות בבועה שאתה בוחר בה, אם תעבוד קשה, תשלם מסים ותהיה טוב במה שאתה עושה אז תוכל לייצר חיים טובים לעצמך, וזה הרבה.

ההבדלים בין מדינה למדינה הם עצומים, יש מדינות שמאפשרות עישון גראס למטרות הנאה ומצד שני יש מדינות שבהן אסור לבצע הפלה. יש מדינות שמאפשרות נישואים חד מיניים ויש כאלו שלא מאפשרות לטרנג׳נדרים להשתין בבית השימוש שמתאים להם/להן לפי תפיסתם את עצמם.

אבל (לפחות עד טראמפ) זה די עובד והתושבים של לא מעט מדינות שבזות לארה״ב מנסים להגר לאמריקה בהמוניהם כולל לקיחת סיכונים מטורפים כמו לשוט בסירות רעועות מקובה או שנשארים בצורה לא חוקית כי אין להם לאן לחזור.

אחרי 17 שנה פה אני מתחיל להבין איך שיטת הבלמים של הדמוקרטיה הזאת עובדת, קצת מסורבלת אבל לנשיא אין כוח אבסולוטי בניגוד לפוטין למשל. אני אישית מתחלחל מטראמפ אבל הוא לא ממש השפיע על החיים שלי עד עכשיו (חוץ מהפקקים האיומים כשהוא בא לבקר את מילנה אישתו בעיר).

ולכן, בניגוד לביבי למשל שאין יודעים מתי לא יהיה ראש ממשלה בעתיד הקרוב פה למתעבי טראמפ יש שעון מתקתק עד הבחירות הבאות וגם אם ינצח שוב (כפי שאמר ג׳ורג׳ קרלין הגדול- ״אל תזלזלו בטיפשות של העם האמריקאי״) אז השעון יתקתק למקסימום עוד 4 שנים. ועד אז נקבור את עצמנו בבועה של ה״ליברלים הקומוניסטים״ במדינות שבהם יש דה קרימיליזציה של עישון סמים קשים כי 4 שנים זה הרבה זמן וכפי שהפועל(סל ורגל) נראים, והניקס שלי גם לא בדיוק שיא הווינריות, נצטרך הרבה מזה :) ושוב -מתנצל על ההכללה הקיצונית בתגובה הראשונה.

גלעד בלום 8 במאי 2017

סמים קלים כמובן, סמים קשים זה למפגרים ומסכנים

איתן 8 במאי 2017

קיסרים ורודנים נשארים בתפקיד זמן רב.כי הם מחוקקים את החוקים שמתאימים להם.ולעזאזל הדמוקרטיה,נקיון כפיים ושלטון העם…בישראל זה שלטון הטייקונים- כל זה מחזיק עד נסיון הפיכה…כמו אצל צ'אוצ'סקו לדוגמא.

יש לציין שמאז שביבי יצא נגד אובמה בקונגרס טראמפ וביבי נהפכו להיות BFF במיוחד שבשניהם תומך הפטרון הג'ינג'י.

בתקווה שבקרוב נדע שהפשעים שאולמרט עשה הם קצה הקרחון לעומת אלה של נתניהו…
לפעמים אני חושב שהסדרה בית הקלפים אותה יצר נתניהו, כמו גם הסרט כוח להשחית- לכאורה

yaron 8 במאי 2017

13 שנה בארה"ב (NYC) והחוויה הגזענית היחידה שחוויתי היתה באפסטייט ניו יורק.
היינו בדרך לוודסטוק 99 ונכנסנו לאיזה בר/מסעדה בעיירה באיזור כדי לשאול איך מגיעים ל-
נכנסנו זה אני וחבר תימני. "בואו איתי לחצר מאחורה ואני אראה לכם איך מגיעים לשם" היתה התשובה.
אם הם היו יודעים שהחבר נשוי לאמריקאית נוצריה מוורג'יניה שמחכה לנו באוטו אני לא בטוח שזה היה נגמר כהצעה בלבד…

באבא ימים 8 במאי 2017

זה לא עשה אותי אישית עצוב. אני חושב שזה עצוב באופן כללי. זה עצוב כי זו הגישה – גישת ה basket of deplorables שהביאה את טראמפ לשלטון. הגישה הזו לפיה מערכת הבחירות היא בין נעלים לנחותים. ארה״ב היא ארץ שבה המילה ״מפגר״ איננה מילה לגיטימית, אז החליפו אותה ב״רדנקים שמתחתנים עם בני הדודים שלהם״. בניגוד לישראל בה הפוליטיקלי קורקט מגיע מהימין, בארה״ב הוא מגיע משמאל. להגיד רדנקס שמתחתנים עם בני הדודים זה בסדר. להגיד ״ניגרס שלא מכירים את אבא שלהם״ זה לא. גם באחרון יש גרעין אמת- ססטיסטיקת המשפחות החד הוריות בקרב הקהילה השחורה בארה״ב גבוהה לאין שיעור מאשר זו של כל קבוצה אתנית אחרת.

ובתשובה לשאלה ששאלת למטה- כן. אני בא אליך בטענות כי אתה שמאלן. היומרה של מצביעי קלינטון בבחירות האחרונות היתה when they GO low, we GO high. הישום בשטח מננד היה they ARE low, we ARE high.

ואגב- הלבנים ב upstate הם איגנורנטים בעוד שהשחורים ב inner city הם מופת לרוחב אופקים? באמת?

למקרה שלא שמת לב רוב האמריקנים, עשירים ועניים, לבנים ושחורים, משכילים ובורים הם איגנורנטיים. החל במפני האשפה בעירייה המקומית וכלה באנשים עם MBA מוורטון.

handsome dick manitoba 7 במאי 2017

בן דודי האמריקאי הסביר לי כשביקרתי שם בפעם הראשונה – מי שחכם ושאפתני מגיע לניו יורק, מי שבעיקר חכם לסן פרנסיסקו (אולי היום זה אחרת) מי שבעיקר שאפתני ללוס אנג'לס.

NoOne 7 במאי 2017

זה די נכון , בלוס אנג'לס יש הכי הרבה מטומטמים שעושים הרבה כסף , בעיקר כי זה כל כך קל לעשות כסף בלוס אנג'לס
כל מה שצריך להיות להיות זה שאפתן ולא עצלן

גלעד בלום 8 במאי 2017

אגב באבא וקופ, לא ראיתי שהערתם ל NoOne על ההכללה שלו ״בלוס אנג׳לס יש הכי הרבה מטומטמים שעושים הרבה כסף״, אם כבר אתם שוטרים של תגובות ״פוליטיקלי קורקט״ אז תהיו עקביים, אתם נטפלים אלי בגלל שאני אוהד הפועל , שמאלן, או מהגר? :)

גלעד בלום 8 במאי 2017

באבא, הצבעתי סנדרס , קלינטון זו ברירת מחדל, לא אוהב אותה בכלל.

הדפלורובלס שהצביעו טראמפ יסבלו ממנו הכי הרבה, כפי שקורה בישראל עם רוב מצביעי ביבי, זה אבסורד

ר.בקצה 9 במאי 2017

כבר לא משתמשים בתעמולת "מצביעי ביבי יסבלו", זה ממערכת בחירות קודמת. בקש מחברים בארץ שישלחו לך את דף המסרים המעודכן.

אריק 7 במאי 2017

אין לדעתי כביש יפה מכביש 1. לא יודע להסביר, הרי גם צרפת ואיטליה (שאני אוהב יותר נכל ארץ שביקרתי בה) למשל יכולות להציע תחרות לנופים. אבל רק שם אתה מרגיש בתוך סרט מסע עם פסקול של סרט מסע. מניח שזה קשור לעובדה שהתרבות האמריקאית ניצחה והמוזיקה והסרטים שלה עיצבו תודעה מגיל צעיר. בכל מקרה זאת חוויה נפלאה שצריך לקחת לאט. יותר נהנתי לעשות את הכביש מצפון לדרום מסיבה שאני לא יכול להסביר.

אמוץ כהן-פז 7 במאי 2017

נסענו מצפון לדרום, הערפילים עלו מהאוקיינוס והשמש זרחה דרכם.
בנקודה מסויימת עצרנו, לחיות את הנוף. מרחוק נשמע טרטור מנוע ומהעיקול הופיע, ישר מהסרט, הארלי דווידסון ועליו פליט שנות השישים שנעצר לידנו.
״אפשר לצלם אותך״? שאלתי.
״בוודאי״.
אז צילמתי. ואפשר למצוא את התמונה בFlickr שלי (אני משתקף במיכל דלק…).

יוני 7 במאי 2017

חייב להתעכב על עניין העצירה בים.
למה התכוונת ב״ריחות מוזרים״?
זר קוצים ריחני? או שמא פסולת וכו?

NoOne 7 במאי 2017

אין מקום יותר טוב לחיות בו מאשר קליפורניה , מבחינת יכולת השתכרות(כסף לא אלכוהול) , מזג אוויר והמקום שבו אתה נמצא.
הבעיה היחידה היא עלות ה REAL ESTATE , בית שיעלה בלוס אנג'לס 800 אלף דולר יעלה בטנסי של דובינסקי 300 אלף דולר ובסיליקון וואלי זה אפילו יותר יקר

ניינר / ווריור 7 במאי 2017

נו, אז עוד סיבה לגור בטיחואנה

עפיף אבו מוך 8 במאי 2017

גילעד אני שכן שלך ומסכים עם כל מילה שלך. ורק גזענים כמו הקוף יכולים להידלק מכל מילה שאומרים על יקיריהם …
כי הרי אין רגישים לגזענות מגזענים

ר.בקצה 8 במאי 2017

לפני שמחלקים מחמאות לאחרים- כבר גינית את מנהיגי הציבור הערבי על תמיכתם בגזען המורשע ראד סלאח?

איתן 8 במאי 2017

יש מצב שר. בקצה ואסף קופ זה אותו אדם?,כמעט בכל פוסט הם מגיבים אחד לשני ומגבים אחד את השני בחרוף נפש

ר.בקצה 8 במאי 2017

שכחת לציין את נתניהו בתגובתך.
אתה חש בטוב?

עפיף אבו מוך 8 במאי 2017

למה אני אמור לגנות אותו? יא פטרוניסט…. בגלל שבחרתי בכינוי של שם ערבי? אני ישר אחראי לכל מחדל של מישהו ערבי וצריך להתנצל על זה?
אתה גם מתנצל על כל עוולה של יהודי?
ר. בקצה וטוב שכך … עדיף תתקדם עוד צעד לעבר הוואדי

ר.בקצה 8 במאי 2017

אה, בחרת כינוי…
עפיף אבו מוך יודע שאתה מגיב פה בשמו?www.talschneider.com/2016/09/25/guestpostafifsep25

shadow 10 במאי 2017

אחלה פוסט תודה על השיתוף

רומן 8 במאי 2017

איזה גלים יא אלללה

Comments closed